EEN BUK NAAR HET LAND VAN DE TOEKOMST Q Het sluis- en havenprobleem onder de loupe genomen De verkiezinsen in Engeland JR^elSolex 22ste Taargang Woensdag 1 Maart 1980 No. 1899 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Mr Biesheuvel wijst op eznigratie-mogelijkheden voor Brazilië Telefoneren met Oost- Duitsland Koninklijk bezoek aan Frankrijk Gemeenieraad Oude Tonge Een motie m.a.s. aangenomen Er komt misschien dure koffie zonder bon en goedkope op de bon Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bodacttebiirean: Prins Hendrikstraat 122 Mlddelhanda Abonnementspiiys 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelhatnis Giro 167930 Postboz 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijB 12 cl. p. mm. Bij conliact speciaal tailei De verkiezingen die vorige week in Engeland zijn gehouden, behoren wel tot de sensationeelste in haar geschiedenis. Leek het eerst, dat de labour-partij met flinke meerderheid uit zou komen Vrijdag hadden ze een voorsprong van 61 zetels de conservatieven haalden later op de dag de achterstand in, omdat de landelij ke districten zich achter het conser vatieve vaandel schaarden. Uitein delijk was de uit slag zo, dat La bour met een krap succes, een wan kele meerderheid wist te behalen. ATTLEE We geven hier de uitslag van de aantallen zetels in het oude en nieuwe lagerhuis. oud nieuw labour 390 314 conservatieven 203 294 liberalen 10 8 labour-onafhank. 5 onafh. liberalen 1 Ierse nationalisten 2 Onafh. labour 1 communisten 2 onafhankelgken 11 1 nationalen 2 kleine partijen 2 Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het nieuwe Lagerhuis vijftien zetels minder telt dan het oude; bovendien moeten In het nieuwe Huis nog zes ze tels verdeeld worden, waarvan er waar schijnlijk vier naar de conservatieven gaan. De i^rse nationalisten hebben con servatief gestemd. Bij het optellen verkrijgt men een ze tel verschil, omdat 1 zetel voor de Spea ker als onafhankelijk worden beschouwd. Winston Churchill, wiens partij de grote meerderheid van Labour in het oude Lagerhuis heeft vervolgd, ver klaarde kort voor labours-overwinning, dat het parlement in een zeer labiele positie zoji komen. Politieke waarne mers verklaarden, dat labours meerder heid zó klein is, dat er niet mee valt te werken. Engelnad krijgt thans wel een socia listisch beiwind maar een bewind dat niet meer is wat het geweest is. Labour is op de terugweg. Het is in feite zo, dat Engeland zich in zeker opzicht on- regeerbsiar heeft gemaakt, men staat ook nek aan nek, men bevindt zich in een politiek vaccuum. De krappe meer derheid der socialisten vindt tegenover zich een zeer sterke minderheid der con servatieven. Ook tegenover de buitenwereld boet Engeland t.o. van zijn gezag met deze verkiezingen in. Immers met die krappe meerderheid moet ook de buitenlandse politiek worden gevoerd, zulks onder de critiek van een tegenstander van onge veer gelijke sterkte. De „grote vier" van de labourpartij, Attlee, Morrison, Cripps en Bevin, kwa men onmiddellijk na de bekendheid van het resultaat bijeen om over hun toe komstig beleid te beslissen. Zij hebben drie keuzen: Een nieuw labourkabinet met of zon der steun van de liberalen te vormen. De koning verzoeken bet parlement te ontbinden, omdat labour geen „wor king majority" heeft; dit moet tot réesa- we Verkiezingen leiden. Een coalitie met de conservatieven, wat weinig waarsch^jniyk is. Het houden van nieuwe verkiezingen zal Labour zeker niet voorstaan, omdat ze nu zo'n grote nederlaag geleden heb ben. Bevin was tenminste woedend over de uitslag. Hij meent dat wanneer vol gens zijn advies de verkiezingen in het najaar van 1949 waren gehouden. La bour een overweldigende overwinning zou hebben behaald. Maar men zit nu in de impasse en de labourpartü zal waarschijniyk krampachtig vasthouden wat ze heeft. Uit deze verkiezing valt te zien, dat de kleinere partijen ziJn geëlimineerd, men is in twee gelijke kampen verdeeld. Aan de ene kant staan de arbeiders, die hun vertrouwen stellen in het socialisme met aan de andere kant de zwaar be laste middenstand, die vastbesloten is om (Je labour-regering met haar zware belastingen weg te vegen. De liberalen hebben een vernietigende nederlaag ge leden. Tot op het laatste moment ver meden zy elke aansluiting bij socialisten en conservatieven zij zijn nu tussen de twee grote partijen dood gedrukt. De uitschakeling van de commimisten kan een zeer verblijdend verschijnsel Worden genoemd bij deze verkiezing, In West-Europa wend men zich meer en meer van het communisme af. Conclu derend kan worden gezegd, dat rood het monopolie heeft verloren. Met span- iiing zien we uit, hoe verder de situatie verlopen zal en het bewind zal worden gevormd. Tenslotte vermelden we in dit artikel een aantal buitenissige records, die "'j deze merkwaardige verkiezing z^n gevestigd: 1. nimmer tevoren hebben zoveel per sonen gestemd; 2. nooit tevoren zijn er zoveel candidaten gesteld, namelijk 1868, 3- het is nog niet eerder geschied dat zoveel candidaten er niet in slaagden ten minste een achtste gedeelte van het aantal in hun kiesdistircten uitgebrach te stemmen te verwerven, daarmee hun Waarborgsommen verspelend; 4. nog nooit heeft er zolang onzekerheid be staan over de einduitslag. En tenslotte heeft zich hoogst zelden na in Groot- Brittanië gehouden algemene verkiezin. gen een situatie voorgedaan, welke dê politici zoveel hoofdbrekens zal kosten. Ieder jaar doen in Nederland on geveer 19.000 jonge mensen him intrede in het bedr^fsleven, waar van 11.000 in de agrarische sector. Om het huidige bedi^Meven echter op peil te houden met de bezetting van het ogenblik, welke zwaar gie- noeg is, nebben we een jaarl\}tee aanwas van slechts 7.100 mensen nodig. De gehele vest, welke ntoet afvIoeSen, zal zich een andere toe komst moeten veroveren. Emigreren' is daartoe een mogeiykheid. Ziedaar één van de belangrijkste passages uit de 'Uitstekend gedocu menteerde redievoeiing van Mr 3. S. Bteheuvel een bekend figulur in de kring der C.B.T.B. als die van de Stichting van de Landbouw, waarvan by het secietariaaat be kleedt iwelke deze enige dagen geleden uitsprak. Een ViergaderSig, die tot onderwerp had de bespreking van dé mieigratiemogelJijkliêden in Brazili^, waar laatstgeaoemde zich onlangs op uitnodiging der Brazili aanse liegerlng, zoals „Trouw" meld de, heeft op de hoogte gesteld. De heer Biesheuvel, schetste allereerst de bevolkingsdruk in eigen land. Be droeg het aantal inwoners van Neder land in 1829 nog slechts 2 millioen, in 1900 waren het er reeds 5 millioen. Men dacht toen een eeuw nodig te hebben ter verdubbeling van dit getal. Doch de uitkomst was, dat het aantal inwoners in 1941 was toegenomen tot 9 millioen, terwijl ons in 1951 de 10 millioenste in woner reeds te ^vachten staat. Sinds 1900 dus een bevolkingstoename van 92 procent, terwijl deze in Engeland slechts 35, in België 28 en in Frankrijk 6 pro cent bedraagt. Deze aanwas achtte spr. een verblij dend verschijnsel, omdat hieruit spreekt: groeiende volkskracht. De ruimte van ons land blijft evenwel beperkt, zodat nieuwe wegen en midde len moeten worden gevonden om de jaar lijks aangroeiende stroom werk en wel vaart te bezorgen. Verdere inpoldering en ind^trialisatie kunnen daartoe dienstig zijn. Maar na deze maatregelen is men in ons land snel uitgeput. Verreweg het grootste deel van het bevolklngsoverschot moet daarom emigreren, 't Wordt tyd, deze noodzaak ander ogen te zien, vooral nu de belang stelling er voor het laatste jaar weder om aan het verminderen is. De Mars hall-hulp, 20 dient men zich wel te rea liseren, biyft niet doorgaan. Aan deze schgnwelvaart komt een einde. Nu vraagt emigreren inderdaad ge zonde en sterke mensen, zowel lichame lijk als geestelijk. Vandaar ook, dat de Protestants-Christelijke groepen, die het zo zien, eerder dit besluit nemen dan zo vele anderen. Er ligt ginds werk indivi dueel, doch ook voor het gezin en de gemeenschaï». Het voordeel van de Nederlanders, die naar Frankrijk emigreerden en daar een bloeiend geestelflk leven opbouwden, moge tot voorbeeld strekken. Hetzelfde vindt men in Argentinië, waar men leeft uit de kerkelijke gemeenschap. In groepsvierband Hoe ligt nu de situatie in het voor ve len onbekende Brazilië? Allereerst heerst daar grote vrijheid, aldus spr. Vrijheid in bedrijf en op gees telijk terrein. Zij, die er heen gaan moe ten er echter niet de weg kiezen van de tissimilatie. Dit zou geestelijk en moreel verval van hun kinderen tot gevolg heb ben. Het vormen van groepsverbanden is daarom noodzakelijk, alvorens deze reis te ondernemen. Het leven is er voorts nog duur. Nog veel wordt geïmporteerd, wat men zelf zou kunnen voortbrengen. Pootaardap- pe en tarwe bijv., terwijl ook de voeder positie voor het vee dient te worden ver sterkt. IDe heer Biesheuvel is tijdens zijn reis ook tot de conclusie gekomen, dat de ko lonist in Canada in 1933 op een lager peil leefde dan die in Zuid-Amerika, hetgeen hij een bewijs achtte, dat er in dit land met behoeften en mogelijkheden een stille opbouw gaande is. Zo heeft het gebied van San Paulo met zijn 2 millioen inwoners bijv. een tekort aan zuivel. Er wordt aldaar 45 tot 60 pet, voor een liter melk betaald. Wanneer 't jonge vee, dat door de Ne derlanders is medegenomen in de pro ductie komt, zullen hier goede zaken ge daan kunnen worden. Castro, eveneens een kolonie, heeft in haar omgeving nog een enorme opper vlakte grond ter beschikking voor emi granten. De kwaliteit er van is niet zo best, doch de prijs is ook... 100 per ha. De heer Biesheuvel bezocht verder o.m. Faim, waar moerassen werden droogge legd, waarbij stukken grond van 32.000 ha in 4 polders werden verdeeld. Op zijn advies hoopt de Nederlandse rege ring aldaar een waterstaatsdeskundige een onderzoek te doen Instellen teneinde te onderzoeken of ook daar geen goede kansen liggen voor Nederlandse emi granten. Jammer is, dat er nog vele t.b.c.-gevallen worden aangetroffen. Financiële regeling Over de lonen sprekend, verklaarde de heer Blesheuvel nog het volgende: Het aanvanjeioon bsdraagt voor ftngehuwden 45 en voor gehuwden 75 dollar per maand, waarbij de dollar een waarde vertegenwoordigd van 3.46. Alvorens een eigen' bedrijf te kunnen stichten moet men een jaar in loon dienst gaan. Tenslotte nog concreter wordend, ver klaarde spr. dat hjy het de beste oplos sing achtte, indien onder diegenen, die voor emigratie naar Brazilië gevoelen, groepsverhandten worden gevormd van 70 gezinnen. :^n bedrag van 20.000 per gezin Is dan nodig; vooral om in medische en onderw^sbehoeften te kunnen voorzien. Doch tdt Nederland wordt export van vee toegestaan tot dit bedrag, terwül door die Braziliaanse regering aan de kolonisten ook renteloze voorschotten worden verstrekt. Is het vereiste aantal deelnemers be reikt, don zal de Chr. Emigratie Centra^ Ie een beslissing nemen. De emigratiekosten bedragen voor vol wassenen 1200 en voor kinderen tot 12 jaar 600. Verder krijgt men 100 dollar mee en voor kinderen 50 dollar, terwijl men tot' 100 kg vrij vervoer heeft van bagage. Voor iedere 100 kg meer betaald men ongeveer 55. De heer Biesheuvel gaf bovenstaand waardevol overzicht als toelichting op een tevens vertoonde film over Brazi lië, die de aanwezigen dit land met toe komst, een toekomst ook voor Neder landse emigranten, ongeveer twee uur lang met eigen ogen deed aanschouwen. Het telefoonverkeer tussen Nederland en Oost-Duitsland is thans geopend on der dezelfde beperkende bepalingen als van toepassing ziJn in het verkeer met West-Duitsland. De aan verschillende telefoonabonné's reeds verstrekte „doorlopende vergun ningen'' tot het voeren van gesprekken met West-Duitsland (en Berlijn) worden geacht voor het telefoneren met geheel Duitsland van kracht te zijn; de in de toekomst te verlenen vergunningen gel den eveneens voor geheel Duitsland. Toegelaten zijn: gewone, dringende, noodlandingfsgesprekken en verzoeken om inlichtingen. Het tarief is hetzelfde als voor gesprekken met West-Duits land. Met ingang van heden zijn ook in het verkeer met West-Duitsland drin gende gesprekken toegelaten. H.M. de Koningin en Z.K.H, de Prins der Nederlanden zijn voornemens in Mei een officieel bezoek te brengen aan de president der Franse Republiek. De Koningin en de Prins zullen op 23 Mei in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad weer verlaten. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZUID-HOLLAND KANTOOR DORDRECHT Mutaties Handelsregister Nieuw ingeschreven zaken: Firma P. en C. de Vos, Landbouwbe drijf, melkveeoudersbedrijf en de handel in vee, paarden en landbouwproducten, Ooltgensplaat, Voorstraat 3. Venn.: P. en C. de Vos. „Pasteur" 's werelds groot ste troepenschip kwam Vrijdag met 4000 militai ren in Nederland aan. Dui- zende mensen verdrongen zich in de haven van IJmuiden om onze jongens een hartelijk welkom toe te roepen. Zelfs de span doeken ontbraken niet. Vrijdag 24 Febr. kwam de raad der gemeente Oude Tonge bijeen om over enige belangfrijke zaken te spreken. Een en ander bleek reeds uit de agenda daar deze was verdeeld over een middag- en avond-vergadering. Precies half drie opende burg. van Dijk de vergadering, heette alle leden welkom, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd werden vast gesteld. Ingekomen stukken en mededelingen: Op het verzoek van de Flakk. Boe renbond om subsidie te verlenen ter be strijding van de mussen werd afwijzend beschikt, tenvijl aan het Kraamcentrum dezelfde subsidie werd toegekend als in de voorafgaande jaren. Door de heer J. C. Hagens was een bezwaarschrift ingediend tegen zgn aan slag schoolgeld 1947/'48, omdat zijn zoon in die periode de school niet had be zocht. Het tegendeel bleek echter uit het rapport van het Hoofd der School. Dhr Hagens (raadslid) kon met zijn zoon Bram bevnjzen, dat hij sinds Mei niet meer op school was geweest. Dhr de Vin: Het rapport is een offi cieel stuk en daarmede is het schlusz. Mijnheer Baardse heeft gelijk en dat veriiest U altijd Dhr Hagens: Hij is in Mei b^ Bram in de melk gegaan. Het verzoek werd voor onderzoek aan gehouden. De Stichting Maatschappelijk werk deelde mede, dat 14323.aanwezig is voor de veiSwuw van de Oude School. Dhr de Vin: In Nieuwe Tonge is alles al in kannen en kruiken en wij ziJn reeds éên jaar ftsrder begonnea en z^h nog later klaar. Het Ministerie van Finan ciën deed mededeling, dat 9800.aan de gemeente zal worden verstrekt, om dit op haar beurt aan de Landarbeiders vereniging te kunnen geven. Het Minis terie was echter wel van mening dat de grondprijs, 4100.te hoog lag. B. en W. hadden ook wel enige bezwa ren, maar deze waren niet van dien aard, dat het afgewezen moest worden. In een schrijven uitte dhr Koppelaar ziJn ontevredenheid over het genomen raadsbesluit, omdat gedane afspraken niet nagekomen werden. Besloten werd om de overeenkomst met de Gekro inzake distractie te ver lengen. Dhr Groenendyk: Hoe lang mag een cadaver blijven liggen? De Voorz.: Dit moet zo snel mogelijk weggehaald worden. Dhr Groenend^ik: Als het binnen 3 we ken niet kan dan is het nog zo vlug mo gelijk. Dit is bv. gebeurd bij v. d. Ouden. De Voorz.: Dit zal ik laten onderzoe ken. Dhr Hagens: Bij K. J. de Bruin heeft ook een dood paard een week gelegen. Enige dagen geleden, aldus de Voorz. heeft een samenspreking plaats gehad, tussen het Gemeentebestuur en het Klokkencomité teneinde tot een zo snel mogelijke afwikkeling te komen. Besloten werd om een commissie, be staande uit drie raadsleden, de rekening te laten controleren. Benoemd werden de heren Groenendijk, Hagens en de Vin. Uit de 22ste wijziging der gemeente begroting 1949 bleek dat er nog een saldo is van 277.02. Hierin is echter niet begrepen de exploitatierekening van de 27 woningrwetwoningen, zodat men kan rekenen op één kltón nadelig Saldo ondanks het feit, dat de haven- en weeg- gelden meer hebben opgebracht dan ge raamd was, zodat volgens de Voorz. geen nieuwe meerpalen meer kunnen worden aangebracht. Dhr (Groenendijk zag gaarne, dat de meerpalen toch werden aangebracht, omdat de haven winst oplevert. Dhr Prince: Hoe luidde de begroting van de haven? De Voorz.; Deze raming is reeds over schreden. Dhr Prince wilde liever ten halve ke ren dan ten hele dwalen en is het daar om met Groenendijk eens. Z.h.s. werd de wijziging goedgekeurd. Vervolgens werd de 11e wijziging be groting 1948 vastgesteld. Besloten werd om aan het daarvoor in aanmerking komende personeel een uitkering van 5% loonsverhoging toe te kennen. Tegen het voorstel van B. en W. tot aflossing per 1 April 1950 van de kas- geirtlening, groot 100.000 en het aan gaan van een nieuwe kasgeldlening, groot f 50.000, maakte de Raad geen bezwaar, cmdat dit 500.rente bo- spaarde. De vaststelling van het bedrag per leerling voor het gewoon lager onder wijs, 22.18, en het bijzonder lager on- dervrijs, 18.08, voor 1950 had meer voeten in de aarde. In 1949, aldus de Voorz., was dit be drag bepaald op 27.hetgeen teveel bleek te zijn. Dhr Fase: Is die raming niet te laag geschat, want voor verwarming, ver lichting enz. kom ik reeds op een be drag van 16. De Voorz.: De vergoeding wordt be paald naar de uitgaven van het Open baar onderwijs. De Bijz. School krijgt maar 18.08, omdat Jiet onderhoud van het gebouw door de gemeente wordt bekostigd, ter wijl dit bij het R.K. onderwijs niet het geval is. Dhr Prince: Drukken de 4 leegstaan de lokalen alleen op het openbaar on derwijs De Voorz.: Ja zeker! Dhr de Vin: Daar klopt niets van, want de zang, de E.H.B.O., avond-cur sussen maken er ook gebruik van en daarom wil spr. in ie'der lokaal een aparte meter plaatsen, immers het licht wordt niet verbruikt voor het onderwijs. Een ieder moet maar betalen wat ze gebruikt en dat moet niet drukken op het openbaar onderwijs. Dhr Hagens: Er is toch gelijkstelling in het onderwijs en waarom betaalt de gemeente de exploitatie van de openba re school en moeten wij deze zelf bekos tigen. De Voorz.: De BiJz. School moet huur betalen voor het gebruik van het ge bouw. Dhr Groenendijk vond de post onder houd meubels te laag, hetgeen de Voor zitter beaamde. Z.h.s. werd de vaststelling aanvaard. Het voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor 1950 aan de besturen der Bijz. lagere scholen werd vastge steld op 1476.54 voor de Bijz. School in 3726.24 voor de R.K. School. De r^oolbelasting Vervolgens kwam in bespreking do Verordening op de heffing en invorde ring van een rioolbelasting. Gaarne zou ik, aldus de Voorz., eerst eens het oordeel der Raad vernemen, alvorens B. en W. met een nieuw voor stel komen. De opbrengst van de riool belasting kimnen we liiet missen, want de vuilnisophaaldienst eh het schoon houden der riolen kost de gemeente jaar lijks 4000.terwijl de opbrengst der reinigingsrechten en der rioolbelasting resp. 1750.en 870.in het laadje brengen. Hieruit volgt dus, dat de ge meente er nog 1500.per jaar bij moet leggen. Alvorens men tot een nadere bespre king overging, kwam eerst een kaart ter tafel, waaruit bleek, dat er in de gemeente in totaal 102 rioolputten zijn. Deze zijn echter niet alle eigendom van de gemeente, hoewel ze wel van ge meentewege worden schoon gehouden. Dhr Kantors: Wanneer de putten der particulieren niet door de gemeente wor den schoongemaakt, loopt de hele zaak vast, want dan ontstaan er telkenmale verstoppingen en daarom voelde dhr de Vin er veel voor om deze particulieren een verplichting op te leggen, dat ze deze putten moeten schoon houden. De Voorz.: Laten deze mensen de zorg aan de gemeente overdragen, want de sloten in de Molenpolder vervuilen al len, omdat deze niet zijn aangelegd voor de riolering maar voor de afvoer van het hemelwater. Evenzo is het met de bestrating van de Stoofstraat en het Molenstraatje. De leden der Raad en de particulieren moeten hier initiatief ne men. Dhr Hagens heeft met iemand ge praat, die tesamen met de eigenaars de Stoofstraat willen verharden. De Voorz.: De eigenaren moeten de koppen biJ elkander steken, de particu liere wegen laten opknappen en daarna wil de gemeente ze wel overnemen. De particulieren hebben hier allereerst een taak en vervolgens de gemeente. Dhr de Vin wUde de gronden door de eigenaren laten schenken of desnoods kopen voor 1.— en dan de. gemeente de zaak verder op laten knappen. De Voorz.: Dit moet van de eigenaars uitgaan. Dhr Hagens noemde vervolgens die iemand nl. Dirk de Vos. Dhr Kanters: Daar heb ik op gewacht, want dat is juist de man die niets wil en spr. tracht dit dan aan te tonen met een geschiedenis uit het grijze verleden. Dhr de Vin doet dan het volgende voorstelDe bestaande rioolbelasting van de baan en een nieuwe in het leven roe pen en dan bepalen, dat iedere inwoner aangesloten op de riolering rioolbelas ting moet betalen. W»th. V. Vught: Dit voorstel hebben De Regering overweegt subsidie voor de branders Men overweegt in Den Haag om de aankoopprijs van koffie voor de koffiebranders te verlagen, zodat de consumentenprijs niet verder be hoeft te worden verhoogd. Dat zou dus neerkomen op een overheids subsidie aan de Nederlandse koffle- branderijen, aldus het weekblad De Kruidenier. Direct na de laatste prijsverhoging in October vorig jaar gingen er stemmen op die zeiden dat dit nog niet de laat ste verhoging zou zijn. De branders wen sten toentertijd, aldus De Kruidenier, deels uit sociale, deels uit zakelijke over wegingen, geen volledig gebruik te ma ken van de toegestane winstmarge. Had den zij dat wel gedaan dan zou de kof fie reeds toen nog duurder zijn gewor den, namelijk 15 cent per 250 gram. Inmiddels .zijn de moeilijkheden voor de koffiebranders groter geworden, zo dat zij uit zakelijke overwegingen toch nog wel gebruik willen maken van de gehele winstmarge. Als een van de moeilijkheden wijzen de branders op de 5 procent loonsver hoging. Deze prijsverhoging zou wel op een zeer ongunstig moment komen en de Stichting van de Arbeid schijnt dan ook geen enkele verhoging meer te willen accepteren. Vandaar dat men in Den Haag overweegt om de aan koopprijs voor de branders te ver lagen. Uit het feit dat de Regering bereid is om subsidie te verlenen blijkt wel, dat koffie voorlopig een distributie-artikel zal blijven, meent de Kruidenier. Het zou niet mogelijk zqn, dat de koffie gedeeltelijk en dan gesubsidi eerd, op de bon Wijtt en 'dat er daar naast vrije koffie zou komen voor nog hogere prijzen, maar zonder bon. Of de consument dan met de dure koffie de toeslag voor de „goedkope" moet betalen, wilde men in Den Haag niet bevestigen. SERVICE STATION TELEFOON 60V J MIDDELHARNIS B. en W. vorig jaar al willen invoeren, maar toen werd het van de hand ge wezen. De Voorz. zegt toe in de volgende ver gadering met een dergelijk voorstel te zullen komen. Vervolgens schorst de Voorz. de ver gadering, teneinde dhr Baardse, welke inmiddels ter vergadering verschenen was, gelegenheid te geven, zijn wensen kenljaar te maken t.a.v. de restauratie van de woning aan de Stationsweg. Na heropening besluit de Raad met tien stemmen voor en die van dhr Groenendijk tegen een bedrag van ƒ407.. uit te trekken om genoemde woning te laten opknappen. Bovendien zal er electrisch worden aangelegd en mochten eventueel andere onkosten meevallen, mag dit bedrag ook gebezigd worden voor andere verbete ringen. De huur der woning werd be paald op 7.per week. Teneinde de fracties gelegenheid te geven om hun standpunt te bepalen t.a.v. het havenprobleem schorst om kwart voor zes de Voorz. de vergade ring tot acht uur. Even na acht uur opende de Voorz. opnieuw de vergadering om het keer- sluis- en havenprobleem onder de loupe te nemen. Hij wilde het gevoerde beleid nog eens nader stimuleren en deed o.a. voorlezing van diverse stukken welke in het betreffende dossier aanwezig zijn. Men heeft uitvoerig de mogelijkheden onderzocht welke bij een eventueel her stel zullen kunnen worden verkregen. Men verwacht dat de havenopbrengst dan zal oplopen tot ongeveer 14000. terwijl voor de jaarlijkse aflossing een bedrag van 19000 zal moeten worden uitgetrokken. In 1949 zal de totale op brengst ongeveer 12900 gulden bedra gen. Indien de spuisluis zal worden her steld zal uitbaggering der haven niet in die mate behoeven te geschieden als thans het geval zal zijn. Op 19 Juli 1949 heeft men een conferentie gehad met Ged. Staten waarin het kleine ha- venplan uitvoerig werd besproken. Doch men bleek van die zijde weinig voor de haven naar voren gebrachte suggesties te voelen. G.S. bleken een ander stand punt te hebben en voelden meer voor een afdamming bij de sluisreste^ of het aanbrengen van een hoge muur. De Voorz. zei dat men bij Ged. Sta ten van mening was de schade aanslag ook bij het kleine plan zal kunnen wor den gebruikt. Toen is de gedachte opge komen om rechtskundig advies in te winnen. De adviseur Mr Visser van Eysendoom heeft dit onderwerp uitvoe rig bestudeerd en het uitgebrachte ad vies luidde gunstig. Ook heeft de ge meente een post op de begroting willen plaatsen om een rapport door het ETI te laten opstellen over de econ. moge lijkheden der gemeente. Een daartoe strekkende wijziging is door de gemeen teraad goedgekeurd en naar G.S. ter goedkeuring opgezonden doch een be vestiging is niet ontvangen, thans blijkt dit verzoek op de griffie te zijn zoek geraakt. (Zie voor vervolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1