Het onderhoud van de boerderij boomgaard in vogelvlucht Neemt het oorlogs gevaar toe? ces. 22ste Taargang Woensdag 22 Februari 1950 No. 1897 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De Polderdeskundige Breeman spontaan gehuldigd 606 polders in de loop der jaren door hem hersteld Nieuwe partij in Friesland bij de Statenverkiezingen Opening Chr. Zeelieden tehuis te Scheveningen 1960 k oolï. jongens steeds meester doe je molen naar draaien feliciteerd Wan- Of er dat wordt wat lezen goed. schrgven geschrok- Opgave 1 Daar wegen istal on- met de Leren vreemde aan- jed wll- graag? kun je bent. niet ge- 4crp. Een vervolg e wens i6f je ge- Ik denk potlood je van lap ge niet ult- joe? ezier, en gaf KO. het ge niet wat haast a" wel je niets Maar niet- van KO. LIEP ndijk is aarshoofd in was van later op weer de zaaien betekent in gezaaid en zaaisels de Ifsprekend gheden ge- het geval week van reken van Ithans voor tarwes is men de weer dit kan blij- voor be- nieestal zomertar- keus van teed moet daarnaast de zeker- gezond ge- oog verto- worden waarvan de aanwezig het blote blijven opkomst met indien het mmels. brandziek- zoals bijv. stuifbrand schim- enz. Deze en de kwa- drukken, eenvoudig om de ge- nl. de Deze kost geeft reeds minder Als re- groter dan zijn. Bo- zekerheid een ge- dan ook nu er in smiadel, ver- middelen 1" A.grano. Drt sterkere en en geelt ens waar- minder- zich in goede pro- het werK tot een zo metten van van het tdmvf» ■Z-<L Verscl^jnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebiireaii: Prins Hendrlkstraat 132 IVÜddelharnls Abonnementspiya 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 AdT.-piiis 12 ol. p. mm. Bij conltact speciaal laiiei Tegen het einde van de grote volke- renkrijg werd de wereld opgeschrikt door het werpen van een tweetal atoom bommen door de Amerikanen op de Ja panse steden Nagasaki en Hirosjima. Niet alleen vernielde de explosie alles in grote omtrek, maar ook een langdu rige radio-activiteit werkte verwoestend in op al wat leeft. Het gebruik van zulk wapentuig wek te weerzien. Toch werd deze weerzin ge temperd door het feit, dat de verwoes ting van deze twee steden de Japanse weerstand brak, waardoor het einde van Je tweede wereldoorlog verhaast werd. Aan het eind van iedere oorlog treedt een zekere oorlogsmoeheid in bij de oor logvoerenden, en er rijst een hoop, dat het mensdom nu eindel^k eens wijzer zal worden, en dat die onzinnige oorlo gen nu voorgoed tot het verleden zullen behoren. Het gruwelijke van dit oorlogs tuig wekte ook nu de hoop, dat in de toekomst geen verantwoordelijk staats man meer aan zou sturen op een oorlog tnet zulke strijdmiddelen. Na de eerste wereldoorlog, toen zich het bombardementsvliegtuig pas goed ging ontwikkelen, en verschillende gif gassen bekend waren geworden, heette het ook al: Een volgende oorlog leidt tot algehele vernietiging van het mens dom; in enkele uren wordt een stad plat gebormbardeerd. Het zal binnen een paar weken afgelopen zijn. De practijk heeft het anders uitgewezen. Het heeft heel wat langer geduurd. Daarnaast nioet worden geconstateerd, dat de gif gassen niet gebruikt zijn. Geen der par tijen durfde zeker de eerste te zijn. Of men zag er geen heil in. Thans is de wereld opnieuw opge schrikt door de berichten, dat een hieuw soort bom is uitgevonden, de wa terstofbom, waarvan de uitwerking nog veel verschrikkelijker is dan van de atoombom. Men kan niet precies zeggen, wat de uitwerking zal zijn. Maar men spreekt van een duizendvoudige uitwer king tegenover de atoombom. Door het ontploffen van zo'n bom zou een gebied van 250 km2 geheel worden verwoest; dat is dus een oppervlakte ter grootte van het eiland Walcheren. Een wereld stad als Londen zou in één ogenblik geheel worden verwoest. Maar dan spreekt men er van, dat door de radio activiteit alle leven over een nog veel groter gebied zou worden vernietigd. Een land als Nederland zou door één bom uit de oorlogvoering worden uit geschakeld. Is het verantwoord zulke vreselijke moordwerktuigen tot ontwikkeling te brengen? Président Truman stond voor de verantwoordelijke beslissing, of in Aviierika de fabricage zou worden voort gezet, of dat ermee gestopt zou worden. lii] heeft beslist dat het vuortgang zou vinden. Mag men de berichten geloven dan is Rusland reeds in het bezit van de waterstofbom. Nu herhaalt zich met kracht de vraag, of men, met de vernietigende gevolgen van zulk oorlogstuig voor ogen, nog een oorlog zal durven ontketenen. Wordt de kans op oorlog uitgesloten? Wordt ze althans nu kleiner? Laat ons voorop stellen, dat, schoon Wij geenszins de verantwoordelijkheid van regeringen en volken willen ver zwakken, evenwel het lot der volkeren in Gods hand is. Gelukkig! Zullen de mensen nu wijzer zijn Zul len ze althans zó dwaas zijn nü nog log te gaan voeren? Zal het „gezon de verstand" de overhand niet krijgen? Maar is er sedert 's mensen val wel wit anders dan oorlog geweest? En is het niet aan Gods algemene genade te danken als en. eens adempauzen in de oorlog met wapenen zijn Vrede, wa re vrede, behoeft ge op deze wereld niet te verwachten. Daarvoor zuUen eerst moeten komen een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarop-gerechtig heid zal wonen. Uit het hart des mensen komen voort boze bedenkingen en dood slagen. De oorlogen, als oordelen Gods, zijn daar de rijpe vruchten van. Als het ligt aan de mens hebben wij geen vrede te wachten. Dan zullen te zijner tijd de bommen hun dienst doen om alles te vernietigen. Is een oorlog wel iets anders dan gewapenderhand voorzetten van de diplomatieke strijd? Het ia er de ontlading van. En als men nu een oorlog met zulke verwoestende strijdmiddelen niet aan- teft, dan zal de „koude oorlog" voort gaan; in hevigheid toenemen. En zal ^w tenslotte de ontlading uiteindelijk tóch niet komen. Als men elkander niet ffleer behoeft te ontzien, omdat de an der toch geen oorlog meer aandurft, dan zullen er geen grenzen meer aan het diplomatiek steekspel zijn. Maar en erger: Stel dat dit nieuwe inderdaad zo effectief is, dat men zijn tegenstander op korte termijn kan ver nietigen, dan zal ieder het voor zich geraden achten hieraan gevolg te ge- ^en, alvorens de ander hem voor is. Dan Komt het er alleen maar, om redenen ^3-n zelfbehoud op aan, bij verrassing f ren oorlog te beginnen. Of liever: men gooit gewoonweg zonder oorlogsverkla- ^'ng een paar bommen op de voornaam ste steden of centra van oorlogsindus- ^le van'de tegenpartij, «Jn dV ligt ziel- ^genö rieer Jf^ reeds, in „vredestijd" stelt Amerika veiligheidszones in rond ^e plaatsen waar de bommen worden vervaardigd. Of wij geloven dat het mensdom zich zelf vernietigen zal? Neen, God zal het Donderdagmiddag 16 Febr. kwamen in Heenvliet practisch alle besturen van polders en waterschappen van Goeree Overflakkee, Voorne en Putten, Rozen burg, Hoeksche Waard en IJsselmonde, benevens tal van autoriteiten van de departementen van Waterstaat en Land bouw, vele genodigden enz. enz. bijeen om hulde te betuigen aan de heer J. L. Breeman, waterbouwkundige bij de Cul- tuur-technische Dienst te Utrecht. De heer Breeman werd geboren te Oolt- gensplaat en wist zich, in hoofdzaak door zelfstudie op te werken tot een der meest prominente deskundigen op het gebied van ontwatering van polders. Reeds tal van jaren was de heer Bree- maa. in deze streken werkzaam en maakte hij plannen tot het verkrijgen van een behoorlijke waterlozing voor di verse polders, maar zijn grootste activi teit en de schoonste resultaten bereikte hij in de na-oorlogse jaren. Sinds 1945 heeft de heer Breeman de plannen op gesteld voor het herstel, voor nieuwe bemalingen en voor gehele nieuwe wa terlopen op alle genoemde eilanden, in totaal 60 polders met een oppervlakte van 40.000 hectaren kostbaar land. Dit geweldige werk heeft veel van deze wa terbouwkundige gevergd, zoveel, dat hij er een ernstige ziekte door kreeg. Don derdag werd hij door alle genoemde in stanties gehuldigd en nog maar zelden maakten wij op de eilanden mede, dat er zulk een grote belangstelling getoond werd voor een enkel persoon. Het was een ongekende drukte bij het stationnetje van Heenvliet, waar in de zaal van de heer Geilvoet het grote ge zelschap bijeen kwam. De bijeenkomst werd gepresideerd door de heer J. Trouw te Nieuwenhoorn, voorzitter van polders, voorzitter van het huldigings- comité, dat als secretaris had de heer Rijkee uit Heenvliet en waarin voor Flakkee zitting hadden de heren A, van den Tol en Bom van de Stadse polders. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. Ir Herweijer, directeur en Ir Hen drik, inspecteur van de rijksdienst Land- bouwherstel, Ir van Gaaien, rijksland- bouwconsulent. Prof. Ir Hellinga en Ir van Rossum van de Cultuurtechnische Dienst, Ir van Rossum en Mr Visser van de Grondkamer, Dr Ir P. van den Burg, hoofdinspecteur van de Rijksdienst, de ingenieurs Terluin, Bruggeman en Van der Meer van Provinciale Waterstaat. Voorts waren vertegenwoordigd de N.V. Grontmij, de directie van het Tech nisch Bureau Waterschappen, de Ned. Heide Mij, vele burgemeesters en ande re autoriteiten, terwijl van.de Cultuur technische Dienst zelf tegenwoordig wa ren de Ingenieurs F. P. Mesu en J. C. Pfeiffer. Van diverse personen werden schrif telijke gelukwensen ontvangen, o.a. van burgemeester Rijnders als voorzitter van de Stichting Flakkeese Gemeenschap en een ander telegram van deze burge meester als magistraat van Middelhar- nis en Sommelsdijk. Het werd een buitengewone huldiging, waaraan tal van sprekers deel namen, zoals uit het vogende kan blijken: De heer J. C. Trouw, voorzitter van het huldigingscomité, heette allen har telijk welkom, waarbij hij in het bijzon der de autoriteiten noemde en de heer Breeman met diens dochter. Het comité van huldiging stelde de enorme belang stelling op hoge prijs. Spr. had gaarne het presidium aanvaard, gezien het vele nuttige werk, dat de heer Breeman deed, het herstellen van 606 polders met een oppervlakte van 40.000 ha. Op 1 Jan. 1900 werd de heer Breeman te Ooltgensplaat geboren, door zelfont wikkeling bracht hij het tot deskundige op het gebied van ontwatering, die de boer op ging om de waterstaatkundige toestand der polders te verbeteren of na de oorlog te herstellen. De heer Breeman had een zware taak, eigenlijk te zwaar. Spr. was zeer dankbaar, dat de heer Breeman zijn kennis niet voor zich hield. Hem te overtreffen zal niet gemakkelijk zijn. Door de heer Breeman werd de Cult. Techn. Dienst groot. Spr. vertelde voorts iets van samen werking, zoals die was tussen de heer Breeman en de polderbesturen. Het is beslist niet altijd gemakkelijk geweest om de besturen van de juist held der plannen te overtuigen. Spr. werkte 20 jaar aangenaam met de heer Breeman samen, steeds op de prettigste wijze. Spr. releveerde bv. het stichten van de twee gemalen van de polder Nieuwenhoorn, hetwelk geschied de onder directie van de heer Breeman. Ook maakte hij een nieuwe polderkamer (alhoewel die nog niet, is goedgekeurd.) Spr. bedankte nogmaals hartelijk sn bood namens het huldigingscomité een schilderij aan, voorstellende de ontwate ring van de polders vroeger en nu, ge schilderd door de heer C. D. Visser te Nieuwenhoom, de album vervaardigd door de heer Pr. Spuijbroek te Nieuw- Helvoet. De heer Breeman dankt De heer Breeman zegde hartelijk dank voor de schone geschenken en hij be tuigde zijn ingenomenheid met de hul diging. Hij bedankte de heer Trouw voor diens vriendelijke woorden. Gaarne ging spr. de boer op, hij gevoelt zich buiten op zijn gemak. Spr. heeft zeer vele aangename herinneringen aan het overleg met de besturen. Dan sprak de heer Breeman de ver tegenwoordigers der polders toe. Hij was zeer dankbaar voor het presidium van de heer Trouw die hij de pionier van het verbeteren der polders noemde. Van de heer Trouw kreeg hij een goede^ leerschool. De polder Nieuwen hoorn ging voor in het verbeteren en spr. had daarvoor de hoogste lof. De heer Breeman memoreerde, dat er hard gewerkt is, niet alleen door spr., en hij bracht alle medewerkers harte lijk dank, de deskundigen, de admini stratie en de technikers van de C.T.D. In het bijzonder richtte spr. dank tot de heren Bandsma en van Kleunen. „Nogmaals mijn nooit te grote dank voor deze middag!" aldus spr. Hij heeft zich slechts een onderdeel gevoeld van een groot geheel. De samenwerking was altijd best, de polderbesturen hebben zich herhaaldelijk grote offers getroost voor de verbetering. „Wie zou zich in 1945 niet geheel ge geven hebben om de overstroomde lan den droog en hersteld te krijgen?" zo vroeg spr. Daaraan te hebben mogen meewerken is spr.'s grote voldoening. Het land werpt weer rijke vruchten af en spr. hoopte, dat nooit weer een ramp deze streken zal treffen, nog minder dat mensenhanden nog eens het land door het water zuUen verwoesten, zoals de bezetter in de bange jaren deden. Daarna sprak Ir Mesu, directeur Cultuur Technische Dienst, welke tevens vertegenwoordigde de directeur-generaal van de Landbouw en de directeur van Landbouwherstel. Deze drie instanties werkten veel en lang met de heer Breeman samen. De heer Breeman was de aangewezen man voor dit polderland, waarin hij geboren en getogen is. Meer dan zestig plannen heeft hrj ontworpen en de autoriteiten zijn zeer dankbaar voor zijn activiteit. Er was steeds een zeer nauwe samen werking en daarvoor bracht spr. veel dank. Als chef en medewerker richtte de heer Mesu nog een bijzonder woord tot de heer Breeman, die hij huldigde we gens werklust, verantwoordelijkheidsge voel en kennis. De heer Breeman is ambtenaar up to date. Hij is een sieraad onder de ambtenaren. Uiterst bekwaam en ijverig en in zijn blazoen staat „die nen", dienen van land en volk. Spr. vestigde voorts aandacht op de persoon van de heer Breeman te Utrecht. Professoren en ingenieurs heeft hij op geleid. Gaarne gaan allen nog tot hem. om adviezen. Spr. hoopte, dat de heer Breeman spoedig weer tot goede gezond heid mag komen en dat hij nog lang mag werken in dienst van ons volk. Prof. Hellinga van Laindbotiwherstel was volgende spreker, die o.a. de heer Breeman huldigde om zijn overtuigings kracht of poldervergaderingen. 'Door de heer Breeman maakte spr. kennis met laatste woord hebben. De dag des ge richt nadert met rasse schreden. Ook dit zijn er tekenen van. De Schrift spreekt van grote benauwdheid. De (be trekkelijke) vrede wordt Van de aarde weggenomen. Allerwegen neemt de wre vel toe. Onder de belijdende Christenen ziet ge twist en verdeeldheid. En de wij ze maagden zijn met de dwaze in slaap gevallen. Het recht struikelt op de stra ten. Alles roept ons toe: Maranatha, de, Heere komt. ZUSTER PIA MET DE BRANDSPUIT. Als in het klooster Urberg bij Tann- hausen in Schwaben de sirene huilt, dan grijpen zuster Pia en haar medezusters de brandspuiten en gaan de grote brand weerladder op. De commandante van de Urbergse brandweer blaast op de fluit. De zusters weten met deze moderne mo torspuit om te gaan en reeds tweemaal heeft deze brandweercolonne bij grote branden zijn maimetje gestaan. de polderzaken. Eerst bij de Cultuur technische Dienst en later bij Landbouw herstel leerde spr. de heer Breeman als deskundige en verdienstelijk ambtenaar kennen. Dat bewijzen ook de boeken, die de heer Breeman samenstelde, een gra fieken-album enz. Ingenieur J. L. Klein, sprak voor de Prov. Waterstaat en had evenals alle andere het hart vol van het gepresteer de door de heer Breeman. Polders en Waterstaat zijn beide kinderen van de provincie. Er ligt een aanrakingsvlak en daarop staat de heer Breeman. Als men op de eilanden spreekt over de Cult. Tech. Dienst, dan is dat Breeman. Hij wa.s de grote vriend der polders en hij wees hen op hun fouten en bovenal, hij wees de weg naar het herstel; liefko zend ging zijn oog over deze streken. Deze streken hebben aan de heer Bree man veel te danken. Persoonlijk vond spr. het een grote voldoening nu en dan eens met deze polderdeskundige te kuimen spreken. De heier Oostdijk, Ooltgensplaat ken de natuurlijk de heer Breeman heel goed ais geboren Platenaar, maar bovendien kende hij hem als secretaris van een tiental polders in Oost Flakkee, waar men altijd moest vechten tegen het ho ge water. De heer Breeman maakte de plannen voor Galathee-Maria. Die plan nen waren revolutionnair vanwege de brede watergangen. Maar als men nu in de Galathee komt ziet men dat die bre de wateringen het land droog houden. De andere polders zijn gevolgd! Spr. zei, dat het gehele gebied niets dan lof heeft. Slechts een paar poldertjes stre ven nog tegen. De heer Breeman was de volhouder, die won. Spr. hoopte, dat de heer Breeman in het werk zal blijven, dat hem lief is. De vertegenwoordiger van de Polder Cromstryen ide heer B. Unkweg kwam vervolgens zijn hudde betuigen voor de wijze, waarop zijn gebied ontwaterd werd. Voor Cromstryen maakte de heer Breeman het vijftigste plan van de serie. Voor de polders, lozende door de ha ven Den Bommel sprak de heer Melis sant, die zgn dank en waardering je gens de heer Breeman in dichtvorm uit sprak, waarnaar de vergadering geboeid luisterde. De heer Bruggeman, Ingenieur van Prov. Waterstaat sprak de hoop uit, dat de heer Breeman van God de kracht krijgt om het werk weer ter hand te nemen, dat hem lief is. De heer A. de Haas van Dorser Gilde Tonge sprak pver de verbeteringen in de polderbemalingen. De molen van Oude Tonge verdween en de heer Bree man ontwierp een nieuwe bemaling en nu is de zaak af! „Tevens is de polder- kas ledig!" zo voegde spr. laconiek aan zijn woorden toe en dat oogstte natuur lijk een daverend gelach. De heer A. 'van {den Tol, Stad aan 't I^ringvliet, richtte een persoonlijk woord tot de heer Breeman. Deze hoog tijdag in het leven van de heer Breeman noemde spr. zeer verdiend. Ook hij zeg de dank en lof voor hetgeen verricht werd. De heer J. C. de Haas van Dorser Hellevoetsluis en de heer Bakker van Abbenbroek kwamen dan getuigen van hun dank en waardering. Wanneer een betere oeverver binding voor Flalikee? Tenslotte zette de heer van iden Tol de heren van Provinciale Waterstaat voor ogen hoe de Flakkeese polders en de gehele eilandbevolking lijden onder de slechte oeververbinding en op min of meer humoristische tevens wel wat priemende wijze verzocht hij, dat Prov. Waterstaat Flakkee eindelijk eens aan een behoorlijke oplossing van het vraagstuk oeververbinding zal helpen. HET AFFICHE VAN DE JAARBEURS Alom in de lande zijn thans weer de affiches verschenen van de Voorjaars- beurs, die van 21-30 Maart a.s. zal wor den gehouden. De ontwerper, Otto Treu- mann heeft ditmaal een<zeer attractieve plaat» gemaakt, die door zijn scherpe kleuren reeds van verre de aandacht trekt. Rode, witte en blauwe stralenbundels, die zich concentreren op het Jaarbeurs embleem de U met de Mercurius hoed geven aan dat van alle zijden zowel in binnen- als buitenland, de aandacht van de zakenlieden weer geheel is ge richt op de grote manifestatie van het bedrijfsleven, die in Maart te Utrecht zal plaats hebben. Donderdagavond jl. hielden de Ned. Fruittelers Organisatie, de Vereniging van Oud-leerlingen „Excelsior", de Chr. Boeren, en Tuindersbond en de HoU. Mij van Landbouw gezamenlijk een verga dering in Hotel Spee te Sommelsdijk. De heer J. M. den Baars, voorzitter van de N.T.O., presideerde, riep de aan wezigen een welkom toe en gaf vervol gens het woord aan Ir J. Bos, hoofdre dacteur van „De Fruitteelt", welke tot onderwerp had: „Het onderhoud van de boer- dery-boomgaard." De fruitteelt, aldus spreker, is geen vak, dat je als een recept kunt opvol gen. Integendeel, alle werkzaamheden moeten worden aangepast aan de grond soort en aan de aard van het bedrijf. In verband hiermede heb ik heden middag enkele Uwer boerderij-boom gaarden bekeken en heb gezien, dat er oude boomgaarden met oude perenbo men en half afgeleefde leibomen zijn, doch dat daarnaast ook jonge aanplan tingen hebben plaats gehad. Voorzover mij bekend, plantte U in Uw jonge boomgaarden goede variëtei ten uit bv. Cox Jonathan. Deze rassen vereisen echter veel onderhoud en daar om moet U eerst goed weten wat U doet, want indien U er niets aan doet, is dit zonde van de grond en kunt U er beter een kippenren op planten. De tijd, dat men niets aan een boomgaard behoefde te doen is voorbij en voelt U daar niets voor dan zou ik U aanraden om de vruchtbomen om te hakken en kaneelzuur te planten, want deze bloeit altijd mooi doch geeft geen vrucht. Wat is verzorgen? Wanneer ik denk aan verzorgen, denk ik gelijk aan de waterhuishouding, want dit is het allerbelangrijkste voor de vruchtbomen. Hier zult U echter op dit eiland niet veel last mee hebben, daar de ontwatering goed is. De bemesting eist veel kali en weinig fosforzuur, want vruchtbomen zijn ech te kalivreters. Door toevoeging van veel kali bevordert men de vruchtbaarheid, de weerstandkrachtigheid tegen nacht vorst en de waterhuishouding der bo men. Fosforzuur daarentegen is niet erg belangrijk en heeft de boom dus weinig nodig. Het verdient echter wel aanbeve ling de grond op het forforzuurgehalte te laten onderzoeken. De toevoeging van stikstof hangt af van de scheutgroei. Is de groei te wei nig, dan geeft men meer stikstof, is de ze echter teveel, dan vermindert men de toe te dienen hoeveelheid. Hoeveel moet ik nu per ha geven? Volgens mij, aldus Ir Bos, ongeveer 200 kg zuivere kali, 50-80 zuiver fos forzuur en 80-120 kg zuiver stikstof per ha, doch zoals ik reeds zeide, algemene recepten kan ik U hier moeilijk voor geven. Wanneer moet ik deze meststoffen toedienen Zodra het blad van de bomen is, d.i. dus in November, dient men de kali en het fosforzuur toe en omstreeks Januari de stikstof. Ligt de boomgaard in het gras dan moet de toediening nog eer der geschieden. De snoei: Naar ik vernomen heb, al dus spreker, is op Flakkee een groot gebrek aan deskundige snoeiers, want meestal denkt men, dat men dit zelf niet kan. Ik roep U echter toe: Iedereen kan snoeien, mits hij maar ruim snoeit, want daar komt het opaan." Bij een boom moet licht en lucht kunnen. Men moet niet zeggen, waar geen hout zit, kan ook geen vrucht groeien. Door ruim te snoeien krijgt men grote vruchten. Je moet zorgen dat een boom gesteltak- ken heeft en deze etages moeten min stens een meter boven elkaar zitten. Omenten: De winter is in verhouding van.de zomer lang en daarom moeten we dus veel houdbaar fruit hebben, d.i. dus veel winterappels en peren en wei nig zomerappels en peren en dit kan men tot stand brengen door omenten. Lichte bestrijding: De schurftaantas- ting is wel één van de belangrijkste ziekten. In het algemeen kan men de ziekte echter trachten te bestrijden door de bomen eenmaal in de winter met car- bolineum te bespuiten, ze vervolgens voor de bloei met Bordeauxe pap te be spuiten en ze na de bloei driemaal met californische pap en eenmaal met lood- arsenaat te bespuiten. Doet men het echter alleen maar in de winter en één maal voor de bloei dan is het geld weg"- gegooid en kunt U beter de bomen om hakken en het fruit op de veiling gaan kopen. Ook bij het oog^sten worden grote fou ten gemaakt, omdat het fruit dikwflls te ruw wordt behandeld. Ik zeg altijd maar: Het verschil tussen een appel en een ei is, dat een ei direct kapot is, en een appel pas over een maand. Te volle kisten, te vroeg plukken zijn beide oor zaken van onhoudbaarheid. Tenslotte wil ik, aldus spreker, U nog even wijzen op het bewaren van fruit. De beste plaats hiervoor is een kelder, want daar stijgt de warme lucht op en de koude daalt. In allea wat dus op een kelder lijkt, kunt U fruit bewaren. Zelfs in een gat in de grond is het mogelijk, mits U dan stro op de grond legt, daar het fruit anders een grondsmaak krijgt. In de daarop volgende bespreking, deelde dhr den Eerzamen mede, dat hij het fruit in de kelder bewaard had en dat dit daar gebarsten was. Dhr Bos meende, dat de kelder te vochtig was. Dhr den Eerzamen: Ontstaan gebrek- ziekten door onjuiste bemesting bv. geen stalmest Dhr Bos: Een goede verhouding van de kunstmest en een goede bemesting is voldoende. Vooral de structuur moet in orde zijn. Gebrekziekten komen meestal voor op gronden die niet ge schikt zijn voor fruitteelt bv. dun laag je klei en daaronder zand. Op zijn tijd is het toedienen van stalmest inderdaad ook goed. Na de pauze vertoonde men de fruit teelt-film „Van Neerlands fruit", waar op men de aanwezigen liet zien, hoe men alle handelingen moest verrichten. Deze leerzame avond werd met een kort woord door de voorzitter gesloten. Bij de dit voorjaar in Friesland te houden verkiezingen van leden van de Provinciale Staten komen de leden van de gereformeerde kerken onderhouden de art. 31 K.O., die zich van de anti- revolutionnaire partij hebben afgeschei den en een eigen partij hebben opge richt, met een candidateiüijst uit. Lijst aanvoerder is de heer T. Holwerda uit Buitenpost. Een nul, die v ol g t, kan veel beteke nen, maar een nul, die voorop gaat, is waardeloos. 't Hoogste schepsel hier is de mens. En de mens, bezield door den Heiligen Geest, is 't hoogste schepsel op zijn hoogste hoogte. Onder grote belangstelling van Ker kelijke en Burgerlijke autoriteiten ig Woensdag jl. het Chr. Zeeliedentehuis te Scheveningen officieel in gebruik ge nomen. Mr J. V. Aartsen, Weth. van Econ. Zaken, bracht namens het Gemeentebe stuur van 's-Gravenhage de gelukwen sen over en- was blij met dit initiatief van het Stichtingsbestuur. Hij memoreerde in dit verband de ar beid van het Dieppe-comité. Zoals be kend bracht de wethouder in December jl. een bezoek aan de Franse haven- plaats Dieppe, waarbij hij een indruk kreeg van het werk van de Hollandse kerken in de daar gevestigde zeelieden onderkomens. Ds J. G. Feenstra opende dit feeste lijk samenzijn, verzocht te zingen Ps. 68 10, ging voor in gebed en las daar na Hand. 28 17. Zoals het huis van Publius op Malta voor Paulus werd opengesteld en hij er vriendelijk geherbergd werd, zo willen wij dit huis openstellen en onze bezoe kers vriendelijk herbergen opdat ook hier het Woord Gods rijke betekenis mo ge krijgen. Ds Stolk heeft zelden zo de leiding Gods mogen zien als nu in de oprichting, aankoop en inkleding van het gebouw. De heer Jac. Vooys gewaagde van de medewerking die ontvangen was zowel moreel als financieel. Dr H. Holtrop was verheugd dat dit alles vrucht was van interkerkelijke sa menwerking. Daarna was het woord aan de afge vaardigden; Ds H. J. Heida namens Bethsaida, De heer J. Nap namens de Ned. Chr. Zeeliedenvereniging, De heer W. Don voor het Zeeliedente huis van Vlaardingen, Jak. Valkenier als Dir. Zeemanshuis te Rotterdam, C. Mooiman namens de vissers, en Y. Jacobs als wn. Praeses Geref. Kerk art. 31 K.O. Daarna ging de vlag in top, ten te ken dat het huis openstond en de zeelie den ontvangen worden door het echt paar Groen, die alles zullen doen om het hun zo aangenaam mogelijk te maken. De vissers uit Arnemuiden, Goederee- de, Stellendam en Ouddorp, die te Sche veningen aan de markt komen, kunnen dus nu ook gebruik maken van dit mooie Chr. Zeelieden-tehuis. ------O—- R.T.M. VERWACHT ONGUNSTIGER RESULTATEN Het jaar 1948 was voor de maatschap pij weer niet ongunstig, aldus de direc tie van de Rotterdamse Tramwegmij in haar verslag. De bedrijfsontvangsten waren door de daling van het reizigers- vervoer in totaal 183.000 of 4 pet la ger dan in 1947. De exploitatie-uitgaven daalden met 120.000 of ruim 3 pet. Voor 1949 en 1950 wordt nog een voortzetting van de daling van het rei- zigersvervoer en een toeneming van het goederenvervoer verwacht, daarbij moet het uitgesloten worden geacht dat, in geldswaarde uitgedrukt de toeneming van het goederenvervoer de achteruit gang van het reizigersvervoer zal kun nen goedmaken. Dit en de stijging der materiaalprijzen alsmede de loonsverho ging baren de directie zorg. Het exploitatiesaldo beloopt/ 497.317 (V. j. 560.695.) Na diverse voorzienin gen en afschrijvingen resteert een voor delig saldo van 14.000, waaruit een dividend van 14.— (ontv.) per aan deel wordt voorgesteld. In de bijgevoegde accountantsverkla ring wordt evenals vorig jaar, bezwaar gemaakt tegen de waardering van som- mige activa op de balans.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1