m dit het Kijkvenst CW@ S §L''éancóin ^Canken^cein.cu^ó^mi^aj&mcfïge^^ \Ai ©e \iQQï^\m^ mo2i er homen en alle anaere oplossingen zijn onaanvaardhaar", aldus TBurqemeester van ^ijk 22ste Taargang Zaterdag 11 Februari 1950 No. 1894 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN (De O.ndernemingsraden Zondagsdiensten Artsen. Vervoers-cijfers van de Verkiezing Provinciale Staten 1950 MEDITATIE De verzoeking in de woestijn GEMEENTERAAD OUDE TONGE Nieuwjaarsrede Nieuwe Brandweer- costuums Een mooie gift voor de muziek Een optimistisch geluid KERKNIEUWS Bevestiging en intrede van Cand. J. W. Kersten te Genexnuiden «mmhiémMh s^s^^pg^' a~:: ,*»a***~- niiiiiTig!"»' niEuws Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactieborean: Prins Hendrikstiaat laz Middelliarnis Abonnementspi^s 1.60 pet kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drul^erij 19 Adv.-piijs 12 cl. p. mm. Bij costiact speciaal taiiei Verleden week heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp op de Onderne mingsraden zonder hoofdelijke stem ming aanvaard, met de Staatkundig Ge reformeerden en de Communisten tegen. De Staatk. Gereformeerden konden hun stem aan dit ontwerp niet geven, omdat zij uit principiële overwegingen voor standers zijn van een volkomen vrije economie. Wat beogen nu die ondernemingsra den? In dit artikel zullen wij er een korte uiteenzetting over geven. De ondernemingsraden, samenge steld uit arbeiders en werkgever in een bedrijf, hebben allereerst een taak op sociaal terrein. Vraagstukken als va- cantie-tijden, werkroosters, ploegdien- sten, schafttijden, kleed- en wasgelegen heden e.d.. zullen punten van overleg worden in deze raad. Maar dit is niet het enige. Over de sociale medezeggen schap van de arbeider wordt practisch geen strijd naeer geleverd. De medezeg genschap op economisch gebied ligt ech ter heel wat moeilijker. Hierom.trent be paalt het wetsontwerp, dat de onderne mingsraad voorstellen kan doen en ook kan adviseren over de economische en technische gang van zaken in het be drijf. Terwijl het hoofd der onderneming tevens verplicht wordt gesteld om pe riodiek mededeling te doen omtrent de economische gang van zaken. In het al gemeen kan men zeggen en zo staat het ook. in het wetsontwerp omschreven dat de ondernemingsraad tot taak heeft, met erkenning van de zelfstandi ge functie van de ondernemer, bij te dragen tot een zo goed mogelijk functi- onneren van de onderneming. In bedrijven met minder dan vijftig man zal zo'n raad drie leden tellen. Al naar gelang het bedrijf groter wordt, stijgt het aantal leden tot maximaal vijf en twintig. In bedrijven waar minder dan 25 man werkzaam zijn kan men in bepaalde gevallen ook een onderne mingsraad oprichten. De verplichtstel- ling daartoe geschiedt echter niet auto matisch. Als voorzitter van de raad treedt het hoofd der onderneming op. De leden van de raad worden gekozen door de arbei ders, die 21 jaar zijn en die tenminste één jaar onafgebroken In het bedrijf werkzaam zijn. Men kan slechts lid van de ondernemingsraad worden als men 23 jaar is en drie jaar in de onderne ming heeft gewerkt. De candidaten wor den gesteld door de vakorganisaties. Iedere bedrijfsgenoot mag echter kie zen. Het toporgaan van het bedrijfsle ven, de Sociaal Economische Raad, zal bepalen wanneer de verplichting om een ondernemersraad in te stellen ingaat. Dit zal echter niet langer dan drie jaar na het aannemen van de wet mogen duren. In bepaalde gevallen kan de S.E.R. ontheffing van de verplichting verlenen. Daarvoor is echter de goed keuring van de Kroon nodig. Zolang de bedrijfschappen nog niet zijn opgericht, zullen er bedrijf scommissios uit groe pen van ondernemingen worden inge steld, die er voor moeten zorgen, dat de zaak goed marcheert. Ongetwijfeld zijn de vakorganisaties de draagsters van de samenwerking- gedachte. Aan haar strijd is het voorna melijk te danken, dat dit wetsontwerp tot stand is gekomen. Vandaar dat er werd bepaald, dat de vakorganisaties de candidaten voor de ondernemingsraden mocht stellen, terwijl de niet-georgani- seerden alleen maar mochten kiezen. De heren Kikkert (c.h.) en Stapel kamp (a.r.) waren maar matig met de ze regeling ingenomen. Zij stelden zich op het standpunt, dat de niet georgani seerden nooit begrip getoond hebben voor samenwerking tussen werkgever en v/erknemer te bezitten. Ook het kies recht moet dus het monopolie van de georganiseerden zijn. Het felst tegen de ze gedachtengang keerde zich wel de heer Korthals (v.v.d.), die zich op het standpunt stelde, dat de ondernemings raad het vertrouwen moet hebben van heel het personeel. Ook deze standpun ten waren niet te verenigen en het slot van het liedje was, dat men maar weer terugkeerde tot de oorspronkelijke re geling, die niet veel meer dan een com promis-regeling is. Als nu ook de Eer ste Kamer dit wetsontwerp nog goed keurt en dat lijdt geen twijfel dan zullen ook de arbeide.rs om de groe ne tafel komen. Van de strijdphase denkt men nu te zullen gaan naar de phase van het overleg. PLEEGKIND DOOR STROOM GEDOOD Woensdagmiddag is te Olst een acht jarig kind gedood door aanraking met een electrische stroomdraad, aangeslo ten op een motor in een boerderij. Ver moedelijk was de aardleiding van deze stroomdraad niet in orde. Het slacht offertje was Hedmuth Jung, een van de twee Oostenrijkse kinderen, die tijdelijk zijn ondergebracht in het gezin van de landbouwer. Het jongetje was het enige kind van een oorlogsweduwe. Helmuth Jung is ongeveer zes weken geleden met een groep Oostenrijkse kin deren te Doetinchem aangekomen voor een verblijf van drie maanden. Pastoor Olthof van de buurtschap Overwetering stelt alles in het werk om in contact te komen met de vereniging Charitas te Wenen, die de kinderuitzen ding Nederland heeft georganiseerd, seerd. Het onderbrengen van de kinderen in de buyrtschap Overwetering werd gere geld door de huisvestingscomité voor Oostenrijkse kinderen in Den Bosch. Het is inmiddels komen vast te staan dat Helmuth Jung uit Wenen kwam. (Alg. Dgbl.) ■■-■■™?^^i KONING WINTER „IN SNEEUW GEVANGEN". Statig zit Koning Winter op -zijn frisse zetel in Garmisch-Partenkirchen in Duitsland. Hij regeert over besneeuwde velden en beschouwt peinzend de witte vlakken. Ieder jaar op nieuw wordt hij uit sneeuw gevormd ten teken dat het winterseizoen geopend is. Frankrijk Sabotage en staking Het arbeidsproces met zijn plichten en rechten De bladen melden ons van geruchten en verschijnselen die er op wijzen, dat er in Frankrijk ernstige sabotage te ver wachten is van communistische zijde. Dezen beogen daarmede aan de levering van wapens door Amerika ten behoeve van de verdediging van West-Europa, hinder in de weg te leggen. Het is merkwaardig, dat juist een re- volutionnair land als Frankrijk is, ge noopt zal zijn deze communistische ac tie te controleren en de kop in te druk ken. Men kan daarop maar half gerust zijn. Het bedwingen van stakingen bij voorbeeld, is niet bepaald de kracht, de force van de achtereenvolgende kabi netten gebleken. Wij herinneren ons nog de sit-down stakingen van circa 2 jaar geleden, toen de arbeiders in Frankrijk niet wilden werken en zij ook de fabrie ken -niet-wilden verlaten./ Daaraan deed de regering weinig of niets; de eigenaar van d»- fabriek moest maar afwachten of de heren de fabriek „vrij" wilden geven. In wezen verschilt natuurlijk sabota ge van staking. Met sabotage beoogt men de voornaamste functies in de sa menleving te ontredderen, en ziet men niet tegen vernieling .van goederen en gebouwen op. Aan sabotage kleeft mede de verheimelijking, waardoor de wanda den op de meest onverwachte tijden en plaatsen openbaar komen. Of het men senlevens eist, zoals bij het onklaar ma- kon van treinrails, legt dan geen ge wicht meer in de schaal. Maar de verwantschap tussen beide strijdmiddelen is toch weer, dat beide het arbeids- en verkeersproces belem meren en beide dus grote schade ver oorzaken. Het is te hopen, dat het Franse volk zich van deze sabotageplannen krachtig afwendt en ze onbarmhartig straft. De communisten beogen niets anders dan de volslagen chaos, opdat zij op die puin hopen van de samenleving hun vreselijk regiem zullen kunnen vestigen. Frankrijk, de oudste dochter der Roomse kerk! Het is toch opmerkelijk, dat deze oude dochter zo door en door verwilderd is, dat ze altijd voor afwer ping van alle gezag oren had. Ni Dieu ni maïtre, God noch meester, was en is daar de leus. Nog a.ltijd doet het: allons enfants de la Patrie, Ie jour de gloire est arrive! de harten trillen; Komt kin deren van het vaderland, de dag der overwinning genaakt! Er heeft zich daar al wat afgespeeld! De guillotine heeft er al wat bloed doen vloeien in 1795 en daarna. Misschien belooft men zich er na'^lke staking de grote dag der overwinning, maar die overwinnin gen' hebben immer een vreselijke na smaak. Als men daar eens om zich heen wil zien en dan ontwaart, dat het plat teland bijna ontvolkt is, dat het grote stukken gronds heeft die onbewerkt blij ven, dat de arbeider ten plattelande in een erbarmelijke positie is zowel wat woning als loon betreft; alles grauw, lusteloos en verlaten, dan moet men in zien dat hier geen stakingen in de ste den aan helpen, maar dat er heel iets anders moet gebeuren. Met onruststo- ken wordt de landbouw niet op hoger peil gebracht. Maar, wat wil men ook verwachten van zulk een goddeloos volk? Dit is het land waar zomers zovelen persé heen willen om zich te vermaken in de zon dige genoegens van het wufte Parijs, het Sodom van onze tijd. Of reizen door dat land en laten het onbewogen, in zijn ellende weer achter. Ben Ik mijns broeders hoeder? God houdt gericht over de verwerping van Zijn Woord. Hiertoe kan men al de kwalen van dat volk en van èlk volk terugbrengen. Laat het Nederland maar ten spiegel zijn. Met het stakingswapen in geding te brengen roeren wij een principiële kwes tie aan. Die hier te behandelen ligt bui ten het bestek. De vraag is, of het den christen geoorloofd is te staken. Ik aar zel niet te antwoorden: neen! Het gaat er niet over of de arbeider zich moet laten uitbuiten, ook niet daarover of hij vrij is de dienst op te zeggen*) maar, of het geoorloofd is opzettelijk gezamen» lijk het werk te staken en te beletten dat anderen dat werk voortzetten. Dat moet met een beroep op de H. Schrift bewezen worden. Laten wy hopen dat al wat redelijker wijze gedaan kan worden om de neiging tot staken tegen te gaan, ook gedaan zal worden. De arbeid heeft haar plichten en haar rechten. De kwestie is hoogst belangrijk. Voorts kijken we allen goed uit als er sabotage verlangens rondwa-t ren om er direct rapport van te maken. Al-te-goed is buurmans gek, zegt het spreekwoord. WAARNEMER. In onze tijd. vol democi'atie is de arbeider in den jare 1950 niet vrij van patroon te veranderen maar moet dat eerst aanvragen bij het Arbeidsbureau. Vroeger sprak men van lijfeigenen Van Zaterdag 11 Febr. v.m. 12 uur t.m. Maandag 13 Febr. v.m. 9 uur. Middelhamis-Sommelsdijk Afwezig de artsen F. Knöps, Tj. Kui- pei's en C. F. Arends. Voor spoedge vallen A. Kievit, arts, Telef. 90, Mid delhamis. D jrlsslamd-Herkingen-Melissant Afwezig de artsen G. Huisman en B. Elvé. Voor spoedgevallen dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Oost-Flakkete: Afwezig de artsen E. J. Bouman, C. W. Kramers en P. C. J. Voogd. Voor spoedgevallen G. J. Buth, arts, Telef. 6,- Den Bommel en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. De Eerste Flakkeese Autobus-Onder neming van de fa. J. Buijsse vervoerde in 1949 op ons eiland Middelharnis en Herkingen meegerekend totaal 311.439 personen, waarvan in de maand Decem ber alleen 31.954 personen. Dit hoge cijfer bevrtjst wel dat het publiek gaarne van de busdiensten ge bruik maakt. ------O------ De Candidaatsstelling voor de Pro vinciale Staten zal plaats hebben de tweede Dinsdag in "de maand Maart. Dit zal dus zijn op Dinsdag 14 Maart a.s. ...Al deze dingen zal ik U geven, indien Gij, nedervallende, mij zult aanbidden. (Matth. 4:9.) Het waren indrukwekkende ogenblik ken geweest, toen Jezus gedoopt werd in de Jordaan. De Heilige Geest was in de gedaante van een duif op hem neder gedaald, en de stem van de Vader was gehoord: „Deze is Mijn Zoon, mijn Ge liefde, in Denwelke Ik Mijn welbehagen heb." Heel spoedig daarna werd Jezus weg geleid van den Geest om verzocht te worden van de duivel. De smarten der verzoeking bleven Hem niet gespaard. Ook al was de mo gelijkheid van bezwijken in de verzoe king niet aanwezig, daarom kon Hij wel in de benauwdheid der verzoeking te recht komen en die op ontzaggelijke wij ze doormaken. Elk mens komt in verzoeking. Maar er is een groot verschil tussen onze ver zoekingen en die van de Heere Jezus. God Zelft verzoekt niemand. Maar Hij leidt de mensen wel in verzoeking, en daartoe gebruikt Hij menig maal de boosheid van Satan. Maar God bepaalt de mate, de duur, de aard en de tijd der verzoeking, die Hij satan laat uitvoeren. Deze verzoe king dient om de mens in alle godza ligheid te oefenen. Maar dat was bij Jezus niet het ge val. Hij kwam hier op aarde als Borg voor Zijn volk om gerechtigheid te ver vullen. Hij moest de smart der verzoeking doorstaan als Tweede Adam. Als Twee de Adam moest Hij boeten voor hetgeen de eerste Adam had misdaan. Hij moest opbouwen wat verwoest was. In de woestijn werd Hij verzocht, de eerste Adam was in het Paradijs waar alles vrede ademde. Maar deze Tweede Adam was in de woestijn van gevaren. Markus zegt: ,,Hij was bij de wdlde dieren." In de woestijn moest Hij ingaan, opdat Hij in al onze benauwdheden benauwd zoude zijn en een barmhartig Hogepriester voor Zijn volk zou kunnen wezen. Daar in de woestijn viel Hem de sa tan van alle kanten aan. Maar Hij weer stond hem volkomen. Vooral de laatste aanval was zwaar, slechts één knieval, en al de heerlijkheden van de wereld waren de Zijne, en dan werd de voor gestelde lijdensweg gespaard. Maar dan moet Hij ook vriendschap met de satan sluiten %n van de verlos sing van Zijn volk afzien. En dan had ook over Hem de satan nu geheerst. Maar, Gode zij dank. Hij heeft de sa tan weerstaan en hem met het Woord afgeslagen. Verzoekingen, wat kunnen ze zwaar wezen. De satan komt nog op zo meni- gerlei v/ijze en laat als bij Jezus in één ogenblik al de heerlijkheid der wereld zien, en hoe menigeen valt in zijne strik ken, om daarin voor eeuwig ten onder te gaan. Ook 's Heeren kind blijven ze niet ge spaard, maar de Heere Jezus heeft de satan weerstaan, en zal nu ook niet toe laten, dat één van Zijn gekenden er in zal ten ondergaan. Het kan wel ver gaan, zie maar bij Petrus. Maar de Heere had voor hem gebeden. Hij is de Hogepriester die in alles is verzocht ge weest, en nu, gezeten ter rechterhand des Vaders, nog dagelijks voor de Zijnen bidt. Gode zij dank voor Zijn onuitspreke lijke gave. P. D. D. K. per week, maakt. wordt geen bezwaar ge- Doordat B. en W. te lang hadden ver gaderd, kon, de tegen half acht uitge schreven gemeenteraadsvergadering eerst tegen acht uur aanvangen. Tegenwoordig waren alle leden. De Voorz. opende de vergadering en sprak o.m. als volgt: Mej., Mijne Heren, leden van de Raad: Dit is de eerste vergadering in 1950 en daarom gaan onze gedachten dan ook uit naar wat ons in het komende jaar te doen staat. We kunnen wel zeggen, dat wederom de gezamenlijke werk kracht van ons wordt gevraagd. Tevens kunnen we vaststellen, dat de drie ach ter ons liggende jaren wel de drie moeilijkste zijn geweest; bv. inundatie schade, administratie achterstand enz. In dit verband moge ik U mededelen, dat we met ingang van 1 AprU a.s. de heer Smeele te Zoeterwoude tot Ie amb tenaar der secretarie hebben benoemd. Dhr Massie zal blijven, totdat de re keningen 1948 en 1949 zijn aangeboden en daarom kunnen we redelijk verwach ten, dat de achterstand in de admini stratie in 1950 zal worden ingehaald. Ook de aanleg der nieuwe begraaf plaats vervult mij met voortdurende zorg, daar de ruimte op de oude steeds geringer wordt en het zou mij zeer pijn doen, wanneer ik de daarvoor bestaande wettelijke bepalingen nog moest gaan gebruiken. Het uitbreidingsplan nadert eveneens zijn voltooiing en dit plan houdt, in ver band met de gezonde economische in deling der gemeente, nog drastische be palingen in en deze zullen voor ver schillende inwoners der gemeente niet aangenaam zijn. B. en W. zullen echter met de moeilijkheden zoveel mogelijk re kening houden. Voorts zullen er enige nieuwe straten worden aangelegd en diverse woningen onbewoonbaar worden verklaard. Vrijwel zeker is het, dat door ons de bestaande Langeweg en de Stationsv/eg zullen worden overgenomen, terwijl de vernieuwing van de Zuiddijk en Kerk straat zal afhangen van de financiële toestand der gemeente. Verheugend is het, dat er 18 woningen voltooid zijn, waarvan er reeds 16 worden bewoond. De andere twee worden ter beschikking gehouden voor een onderwijzer en de benoemde ambtenaar. In de kosten van de aan te leggen weg tussen Oude Tonge en Den Bommel, wil de Provincie ook een gedeelte bijdragen, mits aan bepaalde voorwaarden zal worden voldaan. Het Anjerfonds schonk 800.aan de Muziekvereniging, waardoor deze ook weer uit de moeilijkheden is. Ook voor de haven en de sluis zal dit jaar een oplossing worden gevonden. Of deze bevredigend en de meest ge wenste is, is voor mij nog een vraag, daarom raad ik U aan, lees de dossiers na en neemt als Raad initiatief. Vast staat voor mij, dat de keersluis er moet komen en alle andere oplossin gen zijn onaanvaardbaar. Het zou mij daarom wenselijk zijn, wanneer de Raad zelf meer initatief nam. Niet alleen uit de Raad moeten voorstellen komen, maar ook uit de be volking zelf, want deze moet ook mede leven. Zo dikwijls komen er in mijn spreekkamer personen die alleen hun eigen belangen komen behartigen en dit is niet juist. Niet alleen het stoffelijke, maar ook het geestelijke mag in de Raad ter spra ke komen, want de geest blijft leven en het lichaam sterft af. Tenslotte wens ik U en Uw' gezinnen het allerbeste toe en ik ontveins mij niet, dat ik van mening ben, dat we niet eensgezind kunnen zijn, maar wel eendrachtiglijk om de gemeente op te voeren naar een hoger plan en dat we niet alleen evangelisch moeten spreken, maar ook evangelisch moeten handelen. Daarna gaat men over tot behande ling van de agenda. De notulen worden na enige opmer kingen van de heren Groenendijk en Prince vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen Ged. Staten zonden bericht, dat het rioleringsplan tot nader order is ver daagd. Van de heer C. J. de Looze werd een schrijven ontvangen, waarin deze ver zoekt, om de aanslag schoolgeld 1948 te laten vervallen, daar zijn dochter met ingang van 1 Januari 1948 de school reeds heeft verlaten. De heer Damsma zond bericht, dat hij zijn benoeming tot lid in de commissie tot wering van schoolverzuim heeft aan vaard. Van het Verificatiebureau werd be richt, dat de kas en bescheiden van de ontvanger erv het Burg. Armbestuur in goede orde waren. Besloten werd om het aantal vergun ningen en verloven niet uit te breiden. Tenslotte berichtte het bestuur der Bijz. School, dat zij twee nieuwe kachels had gekocht voor 192.71, omdat de andere installatie defect was en langer wachten ondoenlijk was. Voorts ver zocht zij 1053.voor nieuwe leermid delen beschikbaar te willen stellen. Bei de brieven gaan terug naar B. en W. voor prae-advies. Naar rato van het aantal inwoners der gemeente besluit de Raad tot garantie stelling lening Gascentrale Flakkee, groot 800.000 over te gaan. Benoeming onderwijzer Dan gaat de Raad in geheime zitting, teneinde de voordracht tot benoeming van een onderwijzer aan de Openbare School te bespreken. De voordracht luidde als volgt: 1. R. J. Jansen te Tiel; 2. J. B. van Zon te Waalwijk. Na heropening wordt m.a.s. de heer Jansen benoemd. Tegen het voorstel van B. en W. tot verhuur van het voormalige politiebu reau naast het gemeentehuis aan de Inspecteur der Belastingen voor 2. Dat kost geld In verband met de herbestrating van de Molendijk-Oostdijk wordt een begro tingswijziging voorgesteld, omdat de be strating 1638.meer gekost heeft dan oorspronkelijk geraamd was, on danks het feit, dat de keien 1375.80 meer opbrachten dan verwacht was. Daarenboven zijn er nu nog onvoldoende gelden aanwezig voor de herbestrating van de Hilstraat. Bij deze wijziging zal het gehele plan over 30 jaar betaald zijn. De Voorz. vindt de termijn van 30 jaar wel wat lang, doch laat tevens een optimistisch geluid horen, daar spreker van mening is, dat over 10 of 15 jaar de toestand der gemeentefinanciën ge zonder zal zijn en naar we hopen, zul len we dan ook meer per jaar kunnen aflossen. Dhr de Vin: Hoe bedoelt U dat? De Voorz.: U moet beginnen met de rekeningen 1947, 1948 en 1949 eens na te zien en dan zult U zelf zien, dat er perspectief inzit. Dhr Groenendijk: Waarom hebben ze tussen Tuns en Smeets de rest ook niet opgeknapt De Voorz.: Dat is nu eenmaal zo. Z.h.s. wordt ook dit voorstel aanvaard. Vraag en aanbod Voorts gaat de Raad in comité gene raal, teneinde het adres van de heer Koppelaar te bespreken, inhoudende een verzoek namens de Wed. v. Kempen aan de Raad om 400.bij te dragen in de verbetering aan de woning van de Bur gemeester. Na heropening wordt het voorstel met 8 tegen 3 stemmen verworpen. (Voor de R.K.-fractie.) In aansluiting hierop doet dhr Ran ters een ander voorstel en wil beide partijen de helft laten betalen, hetgeen met 6 tegen 5 wordt aangenomen. (Voor mej. Helleman en de heren Faasse, Ge braad, Hagens Kanters en de Vin.) Voorts komt een model brandweer- costuum met helm ter tafel en nadat dit op deskundige wijze is bekeken wordt z.h.s. besloten er 6 stuks van aan te kopen. Tenslotte neemt de Raad in principe het besluit aan, om in afwachting van toe te wijzen bouvirvolume, nu reeds bouwgrond aan te kopen en machtigt B. en W. dan ook om te gaan onder handelen. B. en W. zullen dan later met een voorstel komen en daar zal de Raad over moeten beslissen. Rondvraag. De Voorz. deelt mede, dat reeds op 9 Mei 1949 opdracht is gegeven om op de Molendijk een bord te plaatsen, doch dat de plaatselijke ambachtslieden veel te lang op zich hebben laten wachten. Dhr Kanters: B. en W. moeten zelf een tijdstip bepalen, waarop het werk moet klaar zijn en niet de ambachts lieden. Vroeger heb ik dit ook al meer dere malen medegemaakt. Het gaat ten slotte niet aan om de particulieren voor de gemeente te laten gaan. Tevens meen ik bv. te mogen opmerken, dat de am bachtslieden dikwijls dubbel krijt voor de gemeente gebruiken. Dhr Moerenhout: Waarom is op het Molenweegje met de gladheid geen zand gestrooid De Voorz.: Dit is in onderhoud bij de gemeente. Dhr de Vin: Waarom bestelt de ge meente geen zout, dat is goedkoper dan zand. De Voorz.: Hierover wordt onderhan deld. Dhr Kanters: Is het U bekend of de plaatselijke bouwverordening opgelost wordt in de algemene woningwet Waar om is in de nieuw te bouwen woningen de faecaliën lozing op het hoofdriool? De Voorz.: Bij de nieuwe woningen ligt een septietank. Dhr Kanters vraagt aandacht voor de obstakels bij PuUeman, want daar worden 's nachts auto's geparkeerd zonder verlichting. De Voorz.: Dit is in strijd met de po litieverordening. Dhr Faasse wil bij de gedempte sloot aan de Schoolstraat het hein achteruit zetten. Dhr Hagens trekt zijn vroegere ge dane verklaring terug, want het was geen 25.maar 2.50, wat de ver eniging vroeg. Dhr ide Vin: Hoe staat het met het inscharen De Voorz.: Ze hebben mij gevraagd of ik het bedrag wilde verlagen. Hier over moet U echter als Raad beslissen. Omstreeks kwart voor twaalf sloot de Voorz. de vergadering, die toch maar een k'orte, niet veelzeggende agenda be vatte. GBREF. GEMEENTEN Cand, J. W. Kersten, die in de loop van ruim 1% jaar zeer vele beroepen uit het gehele land heeft ontvangen heeft, zoals bekend, het beroep naar Ge nemuiden aangenomen. De bevestiging en intrede heeft Dins dag 7 Februari j.l. plaats gehad. Het kerkgebouw der Ger. Gemeente was in beide diensten tot in alle hoeken ge vuld, zelfs waren nog 3 lokalen van de Chr. School aangesloten met een ge- luids-installatie. Met de bevestiger Ds A'. Verhagen waren tegenwoordig de volgende predi kanten: Ds de Gier, Ds Honkoop, Ds Heerschap, Ds A. Vergunst en Ds Zwe- rus en de studenten Honkoop en Hage. De tekstwoorden van de bevestiger Ds A. Verhagen waren uit Jes. 40 1 en 2 waarin hij bezag ,,De drievoudige taak van de dienaar des Woords" met de volgende punten: 1. De prediking van het Woord van Christus; 2. om Zijn volk te troosten en 3. de troostgronden in Christus. Aan de handoplegging namen deel al le aanwezige leraren. Staande zong de gemeente den bevestigde de zegenbede toe uit Ps. 134 3. In hartelijke bewoordingen sprak Ds Verhagen de bevestigde toe. Hoe gaarne zijn vader, wijlen Ds Kersten gewild had zijn zoon te bevestigen, dit heeft niet zo mogen zijn. Hem is nu de volle heerlijkheid gegeven, hij juicht voor Gods troon. Spr. hoopte dat hij de voet stappen van zijn vader volgen mocht. Ook sprak hij de f--de moeder toe, voor wie het ook een blijde ure, maar tevens een pijnlijke ure is, nu ze deze plechtige ure als weduwe moet meemaken. Verder memoreerde spr. het ontstaan van de Ger. Gemeente te Genemuiden. 40 jaar geleden werd begonnen met een gezelschap, eerst werd in een woning vergadert, daarna in een schilderswerk- plaats, tot later een kerk kon worden gebouwd. Zestig maal is in die tijd be roepen en thans geniet de gemeente het voorrecht een eigen herder en leraar te aanschouwen. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1