fO^tf^ S" l-M!IJ-flJ-V-^JIMiH ait het Kijkvenst Bevestiging en intrede van Candidaat A. Vergunst te Zeist Buitenland c.^ Z-Ö |22ste Taargang Zaterdag 4 Februari 1S50 No. 1892 ICHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN hze handelsbalans \n 1949 Schorheid, Hoestprikkel Zondagsdiensten Artsen. MEDITATIE Het teken des bloeds. -S Gordijndamast, Iverschiint tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactlebiiiean: Prins Hendrïkstraat 122 Mlddeltaarnis Aboimementsprija 1.50 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbos 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijs 12 et. p. mm. Bij conlzact speciaal tarief ren ter 0.25 Jtjl men lldelijke Ine me- hunne I-schade Idat tal geens- m ult- Jatrege- itmatig |de Ge- lan ons auto- laan de F je; staande ige van lir, welk Jeoorde- Jer ge- In bren- 1 bulten- tid: EN" I De Nederlandse handel heeft zich in 1949 zeer gunstig ontwikkeld. Vooral Boor de grote exporten van de laatste biaanden ging het uitvoercijfer omhoog fcan 2.7 milliard in 1948 tot 3.9 mil- Kard in 1949. Hoewel ook de invoer toe- lam en wel van 5 milliard tot 5.4 hilUard, bleef deze stijging ver bij die an de uitvoer ten achter. Door deze lunstige ontwikkeling daalde het na- blige saldo van de handelsbalans, dat 1 1948 2.3 milliard bedroeg, tot 1.5 [lilliard in 1949. 4 Het deel van de invoer dat door de litvoer werd gedekt nam toe van 54.8 Irocent in 1948 tot n.9 procent in 1949. Belangrijke exportartikelen waren; bo- fer, aardappelen, suiker, eieren, kaas, ph'epen, katoenen weefsels, cacao en piocolade, verse groenten, radio-artike- *n, gecondenseerde melk, minerale lliën, tin in blokken, appels en peren, Tollen weefsels, soyaolie, cokes, rayon Wens, vers en bevroren vlees, bloem- ^Uen,' electrische lampen, ruw ijzer ^caoboter, bacon, verse vis, vlas, aard- ppelmecl, pekel en steurharing. i Een respectabele lijst van artikelen, lit de aard der zaak zijn er heel wat frtikelen bij die eerst moesten worden Igevoerd, speciaal metalen, en die na higerlei bewerking weer werden uitge- toerd. De artikelen van de landbouw, feeteelt, tuinbouw en visserij nemen ook In voorname plaats in. iTegenover een invoer van honderd jilden, staat dus over 1949 een uitvoer ^n rond 72. Onze handelsbalans is .Mus belangrijk verbeterd, al moet nog een belangrijk gat worden gestopt. Zoals de verhoudingen nu liggen is een te kort van ruim 45 milliard op onze handelsbalans te groot. Dergelijke te kor ten verteren op de duur ons nationaal vermogen. Toch is de vermindering h(i< i^sevend, al mag niet ontveinst, dat nc. grotere inspanning noodzakelijk is. HANDEN AF! Nederland wilde aan Indonesië, de vrijheid geven. Maar op zijn tijd. Zich geleidelijk terugtrekken tot een behoor lijke goed functionnerende rechtsstaat was gevormd. De loop der historie is een andere geweest. De souvereiniteit werd overgedragen op een tijdsstip dat er van een behoor lijk gefundeerde staat nog geen sprake wa.s: Daar is de geschiedeniS::Wester- ling. Van hier uit is het moeilijk de toe stand te beoordelen, zeker is dat de toe stand speciaal op Java moeilijk en on zeker is. Uit de verwarrende berichten is dit wel op te maken, dat een krach tige, in het volle verankerde regering ontbreekt. Dat er een strijd wordt ge streden tussen het unitarisme en het federalisme. Hoe het ook zij, laat onze Regering bedenken dat het een in'eme IndonesisclBe kwestie is, en laat onze Regering er daarom de handen af" houden. Het is een Indonesische zaak. De Ne derlanders in Indonesië mogen zich hoe den, hoe het sentiment ook in die rich ting moge bewegen om zich verre te houden van avonturen, als die van deze Westerling. En zeker moge onze Be gering er zich voor wachten onze man nen in te zetten in de strijd tegen Wes'- terling. Sedert de gezagsoverdracht hebben wij er ons buiten te houden en ligt er voor ons geen taak in deze zui vere Indonesische kwestie. Geen Neder lands bloed vloeie voor deze Indonesi sche zaalc. We stemmen dan ook in met het te legram van het Nationaal Jongeren Verbond aan de minister-president, J'aarin wordt gezegd, dat het Nationaal pngeren Verbond, verontrust door de erichten inzake de gebeurtenissen op S^est-Java de regering dringend ver- ocht geen levens van Nederlandse jon- lens op het spel te zetten door een in menging in een Indonesische verwikke- tig, waarin Nederland geen partij kan fln, Van Zaterdag 4 Febr. v.m. 12 uur t.m. Maandag 6 Febr. v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, C. F. Arends en A. Kievit. Voor spoedgevallen P. Knops, arts, Telef. 2ll, Sommelsdijk. DJrksland-Herldngen-MelIssant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G Huisman, arts, Telef. 1512, Mehssant en Dr P. Boot, Telef, 127 Uirksland. Oost Flakkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, C W Kraniers en P. j. de Man. Voor spoed^ gevallen E. J. Bouman, arts, Telef. 19 Stad aan 't Haringvliet en P. C J Voogd, arts, Telef. 59, Oude Tonge.' -------O------- oi ver- ADVIES VOOR DE BOER MELK. Warme koemelk trekt aller lei geuren tot zich. Wanneer u kuilvoer ■pan uw dieren geeft, doe het dan na het melken. KONING FAROEK BEZOEKT HET PARLEMENT. Bij de jongste verkiezin gen in Egypte behaalden de Wafdisten een klinkende overwinning. De leider van deze partij, Nahas Pasha, formeerde een kabinet, waarvan hij zelf eerste minister werd. Op deze foto ziet U Koning Faroek, de omstanders groetend, terwijl hij vergezeld door de nieuwe premier naar het parlementsgebouw in Cairo rijdt om de zitting bij te wonen. Koude «u haardvuur. 1834 - li - 1890 - 1892. De turfboer. Koude lucht uit het Oosten. Vorst. Ineengedoken mensen op straat. Fraai brandende haarden. Roodstaande potkacheltjes. Jeugd op het ijs. Verhalen in de warme kamer of bij 't fornuip in de keuken, waar de oudere mensen spreken over de winter van 1929, of de zeer ouden over die van 1890; weet je nog, toen de Koning be graven is? En ik daar voor 't Paleis in 't Noordeinde zo koud werd? En die tocht met de troep, van Apeldoorn naar Den Haag en toen met de stoet naar Delft? Mensen, mensen wat 'n kou! Ja, toen waren er nog geen haarden als nu. Wel open haarden, maar niet met circulatie zoals thans. En ook geen electrische verwarming. Geen electrische kachels, stoven en bed kruiken. Maar, we wisten niet beter en wij kwamen er toch door. Vulkachels zelfs zijn pas later geko men. De kachel ging 's nachts uit en wie 't eerst opstond, dat was doorgaans moeder, moest eerst de kachel aan maken. Maar, 't was toch een goede tijd. Het eten was eenvoudig, maar best. Weinig levensmiddelen waren verpakt, je zag wat je kocht. Er was in de winter veel armoede, maa,r er werd ook veel ge daan om de nood te lenigen. De kerken namen in dat werk een veel groter deel dan nu, nu de overheid met haar steun- tarieven en uitkeringen alles dreigt te overvleugelen. Ook scheen men toen meer innerlijk rust te hebben. Er werd hard en lang gewerkt, maar de machinale hulp was geringer en bracht niet de zenuwsloping aan van onze jaren. Er was tijd voor avondkout. Voor bezoek, voor 'n kopje thee of koffie. Zonder achturendag. En zonder radio. Kijk, daar kom ik op m'n chapiter, tot mijn doel. 1890 volgde op 1886. Later kwam 1892. Voor de medelevende kerkmens belangrijke jaartallen. 1886, Doleantie. Dr Kuijper's naam jarenlang op ieders lippen. Vereerd en vergood, verguisd en vertrapt, betwij feld en becritiseerd. Niet allen konde direct tot de bo dem van zijn dogmatiek doordringen. Het gaf veel beroering onder de kerken der Scheiding. Want er was óók nog 1834 geweest. „Ik ben van 1834" zo kon men horen. „En ik van 1886", zei de ander. Zo? Ik kom uit het Paradijs, zei de turfboer. Ja, daar had hij wel weet van. Des Zondags doolde hij al eens hier en daar om te „kerken." Hoorde al eens na 1892, een „A" mannetje. Dat was dan eeii dominé van de vroegere Chr. Geref. richting. Nu, dat ging dan nog wel. Dan eens een „B" mannetje. Een pre dikant van de Doleantie. Zuiver, zeker, je kon er niets tegen inbrengen, en toch... het kon de turfboer maar niet bekoren. Herinner ik mij goed, dan gin gen de B-mannetjes achteruit. Toen kon onze turfman ze niet meer horen. Een maal zou het thema van de preek ge weest zijn, „dat alles vanzelf kwam en ging." „'t Leek wel filosofie" zei hij. Of hij dat goed onderscheidde laat ik rus ten, want hij, de turfboer, was zonder onderricht in filosofie groot gebracht. Leefde hij nu nog, dan kan hij de po gingen volgen om een „gereformeerde filosofie" te doceren. Hoezeer ook het geloof en de filosofie (vrucht van ons denken) niets, maar dan ook niets met elkander uitstaande hebben. Paulus reeds waarschuwde er tegen, en Paulus wist wat filosofie was. Ter zake. Het ging niet meer. Hij hoorde zijn hart niet verklaren. En hij moest maar zin gen en juichen, maar dat moest toch een grond hebben? Hij kon maar niet juichen als hij wilde, dat gaat zó maar niet! Öp dit punt aangeland zijnde, mag ik niet verzwijgen, dat deze eenvoudige vrome man, als hij bij ons kwam wel eens voorstelde een versje te zingen, en tot vrolijkheid van ons, kinderen, hoor den wij hem zeggen „ik heb een versje in mijn lijf." Maar vader en moeder prentten ons in, dat hij een lief kind des Heeren was, daar mocht je nooit óm lachen. Alles overwegende, kon voor zijn be zwaren ter dege grond zijn. Het lokte deze man, en vele anderen weinig ter kerk, als zij daar b.v. hoorden: „dat sommige mensen iemand alleen dan voor bekeerd hielden, als hij drie nach ten met de baarlijke duivel achter'de dijk had liggen vechten, maar dat was heus niet nodig." Wat er wel nodig was gekend te worden, werd onder stromen leerstellingen bedolven, zodat de ernsti ge vraag opkwam, of dominé er zelf wel iets van geleerd had. Van binnen dan. De mannen van 1886 kwamen óók wel eens aanlopen. Maar dat vlotte maar nooit. De kloof was groot en bleef groot. En ze werd met de jaren breder. Laten wij er geen behagen in schep pen. Want de toestand der kerk in Ne derland geeft veel te denken en veel te duchten. Fruijtier schrijft er reeds zO ernstig over. De kandelaar kon wel eens ver plaatst worden, als de Heere Nederland weer in bijgeloof en atheïsme doet te rugvallen. En dat we België, Frankrijk of Spanje gelijk worden. Het mocht ons wel eens aangrijpen. We leven in een uiterst belangrijk tijdsgewricht. Hoe we ook roepen en druk zijn, er blijft een klein kuddeke over. Maar daarvoor geldt ook de troost: Vrees niet, want het is des Vaders welbehagen ulieden het Koninkrijk te geven! En dat Ko ninkrijk is niet van deze wereld, maar het is binnen in ulieden." WAARNEMER. Wanneer Ik het bloed zie, zal Ik ulieden voorbijgaan." (Exodus 12 13) Welk een vreselijke nacht brak er aan voor Farao en de Egyptenaren, toen de Heere hem treffen kwam met de tiende plaag en al de eerstgeborenen in Egyp- teland sloeg. De Heere liet aan Farao Zijn sterke arm en Zijn machtige hand blijken. De dood klom door de vensteren der wonin gen binnen. Overal verlies, overal rouw, in elke woning geschrei! Maar bij Israël zou geen dode zijn. Maar waarom dan niet? Daar is een wondere, beschermende hand over dat volk uitgestrekt in die nacht van rouw en ellende. En het ge heim dier sparende liefde Gods ligt in deze v/oorden uitgedrukt: Wanneer Ik het bloed zie, zal Ik ulieden voorbij gaan." Mozes had, op Gods bevel, aan Israël geboden om een lam te slachten en het bloed van dat lam aan de deurposten te strijken. Waar dat bloed aan de deur post is, zal de verderf-engel voorbijgaan. Dat bloed zal Israël dus tot een te ken zijn. Allereerst tot een teken van schuldbelijdenis, een uitsprake des doods. Gans het volk uit Abraham gespro ten, ligt met geheel Egypte onder de vloek en het oordeel Gods. Ook Israël, ja gans het menselijk geslacht, dus ook gij en ik, vanwege de zonde en onge rechtigheden, ontkomen niet aan des Heeren straffende gerechtigheid. Als Hij in het recht gaat treden, dan gaat dat recht over allen. En dan maakt het geen verschil Egyptenaar, of Israëliet, zij zijn gelijkelijk aan het rechtvaardig vonnis Gods onderworpen. Ook Israël moet dus sterven het bloed aan de deurposten predikt dat dui delijk genoeg maar daar is een borg tocht, een plaatsvervanger. Hun zon den, hun schuld, hun oordeel, hun vloek, hun dood is op het leven gelegd, en nu is het bloed aan de deurposten gelijk hun oordeel en hun vrijspraak, hun dood en hun leven, hun schuld en hun verge ving. In die vreselijke nacht in Egypte was er dus voor Israël door hét Paaslam, een voorbijgaan van de verdervende engel en een verlossing van de banden der dienstbaarheid. Wat ligt dan in dit Pascha de Chris tus levend afgebeeld, want immers was er geen kracht in het bloed van een dier, om de almachtige wrake van een rechtvaardig God te keren, maar alleen in het bloed van Hem, Die door de eeu wige Geest Zich zelve Gode onstraffelijk opgeofferd heeft. Mij dunkt, Mozes heeft op dit Lam Gods geblikt, hier in bloed afgebeeld. Mozes ziet zich achter dit bloed van de Heere Jezus verborgen. Ook hij en Is raël met hem, moesten voor eeuv/ig ver loren gaan, indien het bloed van een eeuwige Christus hun niet dekte. En zie hier nu die trouwe Godsman. Terwijl ook hij in een met bloed be^ streken woning verkeert in Egyptes rouwnacht, horen wij hem in de taal des geloofs, zeker dichter voorzingen: GEREF. GEMEENTEN Woensdag 1 Febr. jl. had de bevesti ging van Cand. A. Vergunst uit Leiden, te Zeist plaats. Cand. A. Vergunst ge niet grote bekendheid in het hele land, niet alleen doordat hij in de vacante gemeenten in geheel Nederland preekte, maar ook, omdat op deze jonge candi daat door ruim 40 gemeenten een be roep op hem werd uitgebracht. Cand. A. Vergunst werd 22-1-1926 geboren te Leiden. Hij is dus nog slechts 24 jaar oud. Na de lagere school door liep hij de R.H.B.S., deed staatsexamen in Grieks en Latijn en studeerde aan de Theol. School der Ger. Gem. te Rotter dam. Lag het eerst in zijn bedoeling om als veldprediker naar Indonesië te gaan, door omstandigheden en ook door dat intussen de Souvereiniteits-over- dracht plaats had, kwam dit te verval len. Uit de vele beroepen heeft hij daar na dat van de gemeente van Zeist, (tot voor kort bediend door Ds M. Blok thans te Rotterdam) aangenomen. De bevestiging had plaats in de groot ste kerk van Zeist, nl. de Ger. Ooster- kerk aan de Woudenbergseweg. Onder de velen bemerkten we de volgende predikanten: Ds Rijksen (bevestiger) Ds Blok; Ds de Gier, Ds Heerschap, Ds Stuyvenberg, Ds Dorresteijn, Ds v. d. Berg en Ds G. Zwerus van Middel- harnis. Ook was aanwezig Ds P. de Smit, Chr. Ger. Predt. te Zeist, pn de studenten der Theol. School te Rotter dam: Cabaret, Hage, Honkoop, Kie- boom en Vogelaar. Dr Steenblok, Hoog leraar aan de Theol. School was afwe zig. Geopend werd met het zingen van Ps. 132 6 en 9, gelezen Tim. 3 en 4 tot vers 6. Daarna sprak Ds Rijksen het votum uit en ging voor in gebed. In zijn voorwoord wees hij op Gods won derbare wegen, dat de gemeente Zeist, zo spoedig na het vertrek van Ds Blok, een leraar verkreeg. Z.Eerw. nam tot tekst 2 Tim. 4 2, met het thema: Ben- ernstvoUe aandrang tot de bediening des Woords. Hij bezag hierin hoe I. dat Woord moet gepredikt; II. aanhoudend moet gepredikt en in. met aandrang gepredikt moet worden. Na deze predi katie werd het bevestigings-formulier gelezen en klonk uit de mond van den jongen dienaar plechtig en luid: ,,Ja ik, van ganser harte." Ds Rijksen sprak daarna in zeer har telijke bewoordingen Cand. Vergunst toe. Hij wees op Gods wonderlijke lei dingen, hoe de jongeman Vergunst, de eerste Zondag dat hij het Woord be diende te Leiden, daaronder ondekt werd, en daardoor tussen hen een band werd gelegd, die de eeuwigheid verdu ren zal. Zijn gedachten vermenigvuldig den in zich, nu hij de wonderlijke we gen Gods zag, dat hij nu ook deze jonge dienstknecht in het ambt mocht beves tigen. Spr. moest er van uitroepen: „Niet ons, o Heere, maar Uwen Naam alleen geeft ere!" Ook sprak de beves tiger hartelijke woorden tot de familie Vergunst, inzonderheid tot de moeder Mevr. Wed. Vergunst, met wie Ds A. Vergunst de pastorie zal betrekken. Onder het zingen van Ps. 134 2 en 3 had daarna de plechtige handopleg ging plaats, waaraan behalve de beves tiger deelnamen Ds v. d. Berg, Ds Blok, Ds Dorresteijn en Ds Stuyvenberg. Met dankgebed en het zingen van Ps. 72 het laatste vers, werd dez;e plechtige dienst beëindigd. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom) Amerika President Truman heeft een instruc tie uitgevaardigd, waarbij hij de com missie voor atoom energie heeft opge dragen, haar arbeid voort i.e zetten tot alle vormen van atoom' wapenen, de waterstof, of superbom inbegrepen. Dit besluit is heel ernstig, en het doet bij ons de vraag oprijzen, in welke periode van de wereld geschiedenis leven wij. De atoombom is een vreselijk ver nietigingswapen, doch de waterstof bom overtreft de uitwerking der atoombom nog verre. Men neemt aan, dat wanneer een wa- Mijn zonden al, en zonder tal. Zijn mij om Jezus vvil vergeven. Ik had de eeuw'ge dood verdiend. Maar Hij schonk mij een eeuwig [leven. Is dat bloed van Jezus ook reeds uw vrijspraak? Weet ge voor wie dit bloed der verlossing en bevrijding is? Voor die in de banden des doods en de boeien der zonden gekluisterd zitten, en in die banden hun geschrei doen opklinken tot in de oren van de Heere Zebaoth. Voor hen die door waarachtige wedergeboor te, als een geestelijk Israël hebben le ren roepen om genade en geen recht. Dan gedenkt de Heere Zijn verbond en krachtens dat verbond kent de Heere degenen die de Zijnen zijn. Weet ge voor wie dit bloed dierbaar, noodzakelijk en gepast zal zijn? Voor hen alleen, die alle hope en redding, aan hunne zijde, verloren hebben. O, dat dit bloed dan niet veracht, maar begeert mocht worden. Wie weet hoe spoedig of de engel^des verderfs onze woning zal binnentreden. Dan kan geen doop, noch belijdenis, of uiterlijke vormen ons redden. Maar alleen het bloed van Jezus Christus, eenmaal ge offerd voor de zonden. Daar is een legende, die dit verhaalt: „Een jongeling, een eerstgeborene, lag in Egyptes rouwnacht zeer ernstig ziek. Hij kan onmogelijk slapen. Onrustig was zijn hart. Vader", vroeg hij, „is het bloed wel aan de deur?" „Ja kind, wees gerust!" Enige ogenblikken later: „Vader, weet u zeker dat het bloed al aan de deur is?" „Ja mijn zoon, het is alles goed." En weer even later riep hij: ,,0 va der, draag mij naar buiten, want ik moet zelf zien of het bloed wel werke lijk aan de deur is!" En de vader draagt zijn kind naar buiten en daar ziet het zelf het bloed aan de deurposten. Toen kon hij rustig gaan slapen." O, mijn lezer, rust ook gij niet, voor ge zelf met een oog des geloofs het bloed des Lams op uw schuldige ziel hebt gezien! M. Ds de J. terstof bom geworpen wordt, in een dichte bevolkings centra, zij ongeveer twee millioen mensen kan doden. Vanwege deze enorme vernietigings kracht, heeft de waterstofbom dit voor deel, dat zij niet zo nauwkeurig gemikt behoeft te worden. Wanneer zij bij het Uitwerpen maar terecht komt op een grote stad, of op leger eenheden, die zich in het veld bevinden, is de uitwerking allerverschrikkelijkst. Daarom wordt door velen de vraag gesteld, of een mens, al is hij een overheids persoon, opdracht mag geven, om zulke vreselij ke wapenen te vervaardigen. Wanneer deze bommen, onverhoopt zouden wor den gebruikt is er van vechten geen sprake meer. Het gaat er dan om wie van de par tijen in staat is, om het vlugst een groot deel van de bevolking der tegenpartij te vernietigen. Werden dergelijke wapens niet ge maakt, dan zou de bevolking der we reld niet met zulk een vrees behoeven rond te lopen, als thans het geval is. Amerika wil hiertoe besluiten en vv^il van de productie van dergelijke bom men afzien, mits er een wereld controle komt, waardoor zij verzekerd is, dat ook geen ander land, dergelijke vreselijke moordtuigen maakt. Amerika is bevreesd voor Rusland. Hoever Rusland airede gevorderd is, weet niemand. Daarom durft Amerika niet de kans te lopen, dat Rusland wel waterstofbommen fabriceert, terwijl zij het uit menselijke overwegingen nalaat. Amerika doet het uit zelfverdediging, teneinde te voorkomen, dat het onver wachts door Rusland wordt aangeval len, en het onderspit moet delven. Meermalen denken wij wanneer wij dergelijke berichten lezen aan het boek der Openbaringen, dat beschrijft dat een derde deel der mensen zal gedood wor den. Hfdst. 9. Wij hebben ernstige oorlogen gekend, de eerste en de tweede wereldoorlog. Hoewel het aantal mensenlevens dat in deze oorlogen gedood is, zeer groot is geweest, zo benadert het getal nog bij lange na niet aan hetgeen het boek der Openbaringen ons beschrijft. Letten wij echter op het voortschrij den der scheikunde, en zien wij welke ontdekkingen er worden gedaan, dan worden wij stil en vragen ons af, is dat nu de voorbereiding tot hetgeen er in Openbaringen beschreven staat? Ieder ziet hier uit, welk een vreselijke macht Satan bezit, die de volkeren op zulk een vreselijke wijze tegen elkander opzet en op hun vernietiging aanstuurt. Hoewel deze dingen zeer ernstig zijn, en onze harten terecht met vrees ver vuld, toch moeten wij aan de andere zij de bedenken, dat de Heere God boven alle deze dingen staat. Daarin ligt alleen de troost, en het enige rustpunt voor onze zielen. De 'dichter van Psalm 91 heeft reeds gezongen, dat de Heere zijne toevlucht was en dat hij .Den "Allerhoogste mocht stellen, tot zijn Vertrek. Hoe Rusland op deze instructie van President Truman zal reageren, durven wij niet te voorspellen. Franfcrijk In Frankrijk komt de bevolking maar niet tot rust. In vergelijking met andere landen, bv. Nederland verdient een ge middelde arbeider bij ons meer dan in Frankrijk. De gevolgen laten zich terdege ge voelen. Alles is er te koop, maar het volk kan het niet betalen. De werknemende bevolking alsmede de winkelstand, die voor een groot gedeelte van de werk man leven moet, klaagt steen en been. Stakingen zijn er aan de orde van de dag. Ook thans weer breken dan y\ify^. dan daar, geschillen uit over het loon. Deze stakingen zijn daarom des te ernstiger, omdat zij de moeilijkheden niet verlichten, maar wel vergroten. Het voortbestaan der Franse regering is deze week door het oog van een naald gegaan. De begroting moest worden af gehandeld, en er was wel niemand meer, die nog dacht, dat de regering zou kunnen aanblijven, zo sterk was de op positie gekant, tegen de regeringsvoor stellen. Frankrijk lijdt ernstig onder ambte narij. Daarom wil een groot gedeelte van de parlements leden bezuiniging op grote schaal en het bedanken van veel overbodig personeel. Andere partijen zijn daartegen gekant, omdat zij voor de gevolgen vrezen. De ontslagen ambtenaren zullen dit de re gering natuurlijk hoogst kwalijk nemen met gevolg veel stemmenverlies. De communisten die in Frankrijk ta melijk sterk zijn, stemmen met die par tij mee, waarbij de grootste kans be staat, dat de regering tot aftreden ge dwongen wordt. Hoe groter de moeilijk heden maar zijn, hoe liever de commu nisten het hebben, want des te meer kans hebben zij op versterking van hun invloed. De minister president Bidault heeft hierop ook heel ernstig gewezen. Hij zeide, dat als de huidige regering naar huis werd gestuurd, er geen mo gelijkheid was, om een nieuwe regering te vormen, die de taak van de huidige met vrucht zou kunnen overnemen. Ook vestigde hij de aandacht op de onrust .^nder de bevolking en op het grote nadeel, als er juist in tijden van. zulke ernstige woelingen geen regering is, die het roer van het schip van Staat in handen kan nemen. Om deze reden hebben de afgevaar digden in meerderheid vóór de regering gestemd. Er waren vijf punten, waartegen de oppositie gekant was. Punt een, twee en drie betroffen nieu we belastingen of verhoging van be staande belastingen. Punt vier had betrekking op de uit gaven voor binnenlandse zaken, terwijl punt vijf het eindbedrag der begroting vaststelde. Bij punt vier waren er 293 stemmen vóór en 293 stemmen tegen. De vrees was groot dat de geschillen niet zouden kunnen worden overbrugd! De regering raadde sterk aan de be groting niet te verwerpen en deed de toezegging zoveel als irt haar vermogen was te bezuinigen. Bij de eindstemming waren er 301 stemmen vóór de regering en 284 tegen. Met een kleine meerderheid dus, blijft de regering derhalve weder aan. Wij willen U natuurlijk graag gordijnen of spreien kant en klaar leveren! Maar.... als U zelf een beetje handig bent en eens extra - voordelig uit wilt zijn, dan moet U profite ren van deze aanbii sterke kwaliteit, met fraaie bloemdessins, in vele pastel kleuren, zoals beige, blauw, oud-rose, reseda, terra en groen, 120 cm. breed, Jk 90 per meter. In onze afdeling behangers- fournituren vindt U alle andere artikelen, die U voor het maken nodig zou kunnen hebben. Mits U per omgaande be stelt, nemen wij gaarne Uw postorders aan. Cl kunt ons ook bellen onder no. 31215

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1