Opmerkelijk veel onkerkelijken te Dirksland Reizen wordt duurder PUROL in huis! Uit hel Kijkvenst er Adelaar trachtte kind te roven tNIS Een oud, beproefd recept 22ste Jaargang Zaterdag 14 Januari 1950 No. 1886 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ld MUNHARPTJES: DE CACHET, Enkele kaniiekeningen bij de resuliaien van de volksielling die op 31 Mei 1947 in Dirksland gehouden werd ir. Zwijnen gingen op de loop Nederland wil meer in voeren uit W.-Duitsland MEDITATIE Zondagsdiensten Artsen. Van de Heere geleerd niEuws Verschönt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactlebui«an: Priüs Hendriksfaaat 122 - MlddelhamlsAbonnementspilis 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piüs 12 ei. p. mm. Bii contiact speciaal taiiei 311 bier. letc ngen is bui- lons niet I herdruk verblijf pprongen Dexter bijn gast Idigheden Even. We [rervingen hoe iaj |aye, doch leerde bhipbreuk fcehonden- |ijke tocht erika aan nieuwe |n voeren het ho- II te drtj- lar Bride" law kwam kruiende Kapitein bt Dexter Ivan Bay hart aan t Het is al weer enige tijd geleden, dat iwij naar aanleiding van hetgeen m „Het Ivriie Volk" de lezer werd opgedist, m lons blad commentaar leverden, r Wij zouden dat geregeld kunnen doen maar daarvoor is de rmmte m ons blad ^^^oTh^zijn er gevallen, die vanwege hun strekking, onze volle aandacht ver- dienen. Zo ook nü. Het Vrije Volk" van 7 Januari jl. levert kort commentaar op het bericht dat dezer dagen in „De Telegraaf ver- schee!i en dat melding maakte van het feit dat het Comité Rijkseenheid zal blliven bestaan. Volgens dit bericht zal het Comité Rijkseenheid een nieuwe taak op zich nemen, nl. die betrekking heeft op de Nederlandse belangen ten aanzien van Suriname en de Nederland- ge Antillen, alsmede Nieuw Gumea. Ieder kan bevroeden, dat dit bericht bij de tegenstanders van Rijkseenheid een doorn in het oog is. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat het dag blad van de Partij van de Arbeid zijn misnoegen hierover niet onder.stoelen of banken steekt en de hoofdredacteur van ,.Het Vrije Volk", de heer Voskuil, lucht zijn opgekropt gemoed aldus: „Welter en Gerbrandy zullen naar het schijnt niet rusten eer ze Surina- --- me en de Antillen tegen Nederland in het harnas hebben gejaagd en de Unie (de Nederlands-Indonesische Unie-red.) de nek hebben zien bre ken over Nieuw Guinea. En dan maar weer op het Binnen hof komen zingen van „Wij willen Holland houen, ons Holland, fier en klein." Ja, vooral klein. Zo klein mo gelijk en moederziel alleen in de we reld." In dit korte commentaar trof ons in het bijzonder de zinsnede: „Welter en 3erbrandy zullen naar het schijnt niet sten eer ze de Unie de nek hebben ^ien breken over Nieuw Guinea." Deze weinige 'woorden zijn voor de aandachtige lezer veelzeggend. Zij ver- [tellen ons niet anders dan dat men in liet kamp van de Partij v. d. Arbeid straks, als men weer over de positie Van Nieuw Guinea zal gaan babbelen, Ir weer voorstander van zal zijn om op nieuw een politiek van toegeven te voe-, ren, om aldus, zoals zo dikwijls, bakzeil Je halen. De Nederlands-Indonesische Jnie moet koste wat het kost blijven i»estaan. 06k al moet Nederland dan veer de lijdende partij zijn. Wij weten dus nu reeds in welke rich- ,ling de P.v.d.A. wil koersen. Het geeft *ons tevens reden om het hart vast te ^houden ten aanzien van het standpunt, dat de regering in deze zal innemen. De (beruchte) deviaties (koersverande ringen) van Minister van Maarsseveen fiiggen ons dienaangaande nog te vers pn het geheugen. Mag men Soekarno geloven dan is ^ieuw Guinea nog vóór 1951 in de Re publiek van de Verenigde Staten van Jndonesië opgenomen. Wij kunnen slechts hopen dat Neder- [land op het dus ingenomen standpunt Zal blijven staan, óók al is het dan, om aet de heer Voskuil te spreken,, moe- Iderziel alleen in de wereld." Als wij allen tezamen, mèt onze re- ^gering, terugkeerden tot de God onzer vaderen en Zijn Woord weer tot richt- jSnoer namen voor ons dagelijks leven, jSaouden wij niet „moederziel alleen 'sistaan." Nederland heeft, en dat is ook de heer ..Voskuil bekend, een roemrijke historie. JÉMeermalen heeft ons kleine land in het JBverleden grote en machtige tegenstan- ^laers gehad. Met de hulp Gods konden Jwij echter onze positie onder de groten -^der aarde handhaven. 'il Maar onze vaderen stelden hun ver- |trouwen op de Allerhoogste. Zij putten niet uit goddeloze theoriën als die van iarl Marx. Daarom, alléén onvoorwaardelijke te- Irugkeer tot en gehoorzaamheid aan de bleere der Heeren zal redding kunnen Drengen, al is het dan ook, dat wij j,nioederziel alleen staan in de wereld." Geen macht ter wereld, hoe groot |ook, behoeft dan gevreesd te worden, vant: zo God vóór ons is, wie zal dan Itegen ons zijn? I. V. die pijn verdrijft eb kou oFzet. 40 en/Set GROOTSTE BINNENSHUIS VAN EUROPA BIJ TIEL. In het Am sterdam-Rijnkanaal wordt bij Tiel een grote sluis gemaakt met een lengte van 350 meter en een breedte van 50 meter. Overzicht van de stand der werkzaamheden op dit ogenblik in de sluisput. In 1947 bleek, dat van de totale be volking van Dirksland een aanzienlijk aantal verblijf hield in het ziekenhuis, want er werden 28-vrouwen als intern personeel geboekstaafd, terwijl als ver pleegden nog 2 mannen en 2 vrouwen, een zeer gering aantal, geregistreerd werden. Van het verplegend personeel waren 19 uit de leeftijdsgroep van 21 tot 40 jaar. Vergelijkingsmateriaal ont breekt vanzelfsprekend. Toch is er wel iets gewijzigd, want in 1899 werden in de gemeente nog aangetroffen een gast huis van het burgerlijk armbestuur, waarin 2 mannen en 3 vrouwen, verblijf hielden, een gasthuis van de Ned. Herv. Gem. waarin 3 mannen en 3 vrouwen ondergebracht waren en ten slotte nog een weeshuis met 3 mannelijke en 2 vrouwelijke bewoners. Bij de resultaten van de- laatst ge houden volkstelling bleek, dat van het totaal aantal Dirkslandse ingezetenen 976 mannen, d.i. bijna 68% en 849 vrou wen, d.i. bijna 52% geboortig waren uit de gemeente van inwoning. In 1899 wa ren deze percentages resp. 68 en 66. Voor de mannelijke ingezetenen is dus weinig of niets veranderd, maar voor de vrouwen is de toestand wel gewijzigd. Hieronder volgt een tabel, waarin gege vens betreffende de herkomst der bevol king aangegeven zijn. Bevolking van Dii-kslaind volgens die geboorteplaats Geboortejaar M. Woongem. Vr. Z. Holland Andere Vr. Prov. M. Buitenl M. Vr. M. Vr. 1940—1947 187 187 13 12 2 6 1 1930—1939 175 171 39 33 6 6 3 1 1920—1929 112 122 51 80 13 17 1 1910—1919 153 78 69 133 13 28 3 1900—1909 114 98 66 116 16 13 1 1890—1899 98 75 56 83 8 13 1 1 1880—1889 63 55 48 57 12 6 1879 en eerdei 74 63 42 59 9 7 Totaa: 976 849 384 573 79 96 4 8 Percentage 67.7 55.6 26.5 37.5 5.5 6.3 0.3. 0.6 Wij zien, dat voor hen, die geboren zijn in de woongemeente grote verschil len optreden naar de seksen, want voor hen, die geboren zijn véór 1919 blijkt, dat het aantal vrouwen in de mindere heid is, hetgeen duidelijk demonstreert, dat vele jonge vrouwen tengevolge van het aangaan van een huwelijk de ge meente verlaten. Compensatie wordt van elders verkregen, zoals wel blijkt uit de tabel, waarin de immigranten opgeno men zijn. Immigratie uit andere provin cies is gering. Meer dan 1% leverden voor de mannen Zeeland (ruim 2%%) en Noord-Holland (bijna 1%), terwijl by de vrouwen aan de spits staat Zeeland (bijna 21^%), gevolgd door Noord-Bra- bant (11/3%) en Noord Holland (bij na 1%). In onderstaand staatje is een over zicht §:egeven van de kerkelijke gezind ten (in procenten.) Kerkelijke Gezindten in Dirksland vrouwelijke ingezetenen de onkerkelijk heid meer voorkomt bij de mannen. Of schamen de vrouwen zich meer op een papier het woord „geen" in de rubriek godsdienst in te vullen? Aantal onkerkelijke personen in Dirksland op 31-5-1947 Leeftijden Mannen Vrouwen 0—15 Jaar 17 34 1624 jaar 7 7 2539 jaar 25 20 4049 jaar 14 9 50—64 jaar 19 12 65 jaar en ouder 4 4 De minister van Verkeer en Water staat heeft het voorstel tot verhoging van de tarieven van de Nederlandse Spoorwegen met vijf procent goedge keurd. De Spoorwegen hebben deze ver hoging aangevraagd met het oog op de loonsverhoging van vijf procent, welke zij haar personeel wil toekennen en ge noodzaakt door de verhoogde kosten na de devaluatie. De verhogingen zijn niet voor alle categorieën gelijk. De prijzen van de enkele reizen gaan vijf procent 'omhoog, die van de retours over korte afstanden, de traject-, week- en school- kaarten meer. De prijzen van de alge mene abonnementen, alsmede die van de rijwielkaarten, blijven ongewijzigd. Van de goederentarieven worden de prijzen van de wagenladingen wat meer verhoogd dan die van de stukgoederen. Toen de fabrieksarbeider H. van B. het donkere bospad tussen Groesbeek en de Plasmolen aan de rand van het Duitse Reichswald af fietste, hoorde hij eensklaps een vreemd gedruis en een steeds luider klinkend geknor. Hij bleek midden in een troep wilde zwij nen terecht te zijn gekomen, een tien a twaalf stuks, die zich gelukkig hollend en tuimelend met veel geraas uit de voeten maakten. Een Duitse houtvester heeft verteld, dat er nog een troep van meer dan dertig wilde zwij nen in de bossen loopt. Gelukkig wagen ze zich slechts bij uitzondering op Ne derlands gebied. Op 23 Januari zullen te Frankfort de besprekingen beginnen van de gemeng de commissie voor het handelsverkeer tussen Nederland en West-Duitsland. Mr S. Th. J. Teppema zal de leiding hebben van de Nederlandse delegatie. Een van de onderwerpen van de be sprekingen zal zijn een verdere verrui ming van de mogelijkheid tot invoer uit Duitsland in Nederland. Deze moge lijkheid is sinds eind October al met tweehonderdvijftig millioen gulden ver ruimd boven het bedrag, dat oorspron kelijk na het afsluiten van het laatste handelsaccoord te Frankfort was be schikbaar gesteld voor de invoer in Ne derland. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven. Ruwe handen en Schrale huid. Van 1443 mannelijke ingezetenen wa ren 918 ingeschakeld in het productie proces en dit was het geval met 241 van 1526 vrouwelijke inwoners. Van 744 mannelijke gezinshoofden oefenden 682, d.i. ruim 92%, een beroep uit. Het voor naamste bestaansmiddel is de landbouw, want 58% der mannelijke beroepsbevol king vindt hierin haar bestaan, hetgeen in 1909 met 63% het geval was. Bij die laatstgenoemde volkstelling werden 128 zelfstandigen geregistreerd, welk aantal in 1947 gestegen bleek te zijn tot 199, hetgeen een aanwijzing is voor de bo demversnippering, welk feit eveneens geïllustreerd wordt door de aanwezig heid van 30 medewerkende echtgenoten, 36 medewerkende zoons en 13 medewer kende dochters. In het algemeen zijn toch nog vele jongeren werkzaam üi' de landbouw, zoals uit onderstaande gege vens wel af te leiden valt: Leeftüdsklassen van nJe landbomvenide beroepsklasse Rooms Kath. Ned. Herv. Ger. Kerken Chr. Ger. Ger. Gem. Remonstrant Israëliet Over. kerkgen. Geen kerkgen. 31-12-1899 0.5 96.4 0.7 0.1 0.2 2.0 0.1 12-1930 31-5-1947 0.5 1.0 74.5 68.1 1.0 1.8 0.5 21.3 0.1 1.2 0.5 19.9 0.3 3.5 5.8 |Van Zaterdag 14 Januari v.m. 13 uur t.tn. Maandag 16 Januari v.m. 9 uur iMididelhan^is-SonunelsdJiik Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui- tpers en C. F. Arends. Voor spoedgeval- rien A. Kievit, arts, Telef. 90, Middel- I harnis. I Dirksland-Herkingen-Melissant: I Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Oost^Flakkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, P. O. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoed gevallen E. J. Bouman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet en C. W. Kra mers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat. Landbouw Leeftijden Man Vrouw Ben. 21 jaar 62 14 21—24 jaar 17 4 25—39 jaar 174 6 4049 jaar 110 5 50—64 jaar 111 7 65—69 jaar 29 70 jaar en ouder 31 Totale beroepsbev. Man 104 50 340 183 197 39 40 ;v. Perc. landbouw •ouw Man Vrouw 75 59.6 18.7 30 34.0 13.3 76 51.2 7.9 36 60.1 13.9 23 56.3 30.4 4 74.3 7 1 77.5 7 De gemeente vormt geen uitzondering op de regel, dat de Ned. Herv. Kerk re latief achteruitgegaan is. Zij mag zich zelfs gelukkig prijzen, wanneer zij haar zelfde aantal lidmaten kan vasthouden. Dit nu is hier de laatste jaren het ge val, want in 1899 telde zij 2123 leden, welk aantal in 1910 gedaald was tot 2083 en in 1930 nog slechts 1955 be droeg om in 1947 wederom te stijgen tot 2024. De relatieve achteruitgang ligt ook hier in de opkomst van an dere kerkgenootschappen. In 1899 wil den slechts 63 personen gerekend wor den tot een ander Protestant kerkge nootschap en dit aantal steeg in 1910 reeds tot 275 om in 1930 een cijfer van 546 en in 1947 zelfs dat van 709 te be reiken. Vooral de Ger. Gemeente boekte grote winst, want in 1947 bekenden zich 631 personen tot dit kerkgenootschap; wij zullen er wel niet ver naast zijn, wanneer wij aannemen, dat in 1930 de meesten van hen, die gerekend werden tot een ander kerkgenootschap (519 personen) in werkelijkheid bij de Ger. Gem. gerekend wensten te worden. Opvallend is de groei der groep, on kerkelijken, die in deze gemeente een voor Goeree-Overflakkee opmerkelijke omvang aangenomen heeft. Hoe deze groep verspreid was binnen de bevolking blijkt uit de navolgende cijfers, waarbg opvalt dat ondanks hst groter aantal Opvallend is de geringe animo onder de vrouwen voor dit bestaansmiddel, terwijl bij de mannen opvalt het lage percentage in de leeftijdsgroep van 21 tot 24 jaar. Hiertegenover staan de hoge cijfers voor de ouderen, welk laat ste verschijnsel voor hen, die ouder zijn dan 65 jaar voor een aanzienlijk ge deelte het gevolg is van de gedwongen pensionering op die leeftijd. Gaarne zou den wij een mogelijke verklaring van een en ander willen vinden, maar deze is slechts vast te stellen na een behoor lijk onderzoek ter plaatse. De meesten uit deze beroepsgroep vin den hun bestaan binnen de grenzen van de burgerlijke gemeente Dirksland, want van de mannen moeten slechts 10, d.i. 10% dagelijks naar hun werk buiten dit gebied, waarbij slechts één gebruik maakt van een motorrijwiel, één van de tram en de overigen van de fiets. Verdere beroepsklassen voor mannen zijn handel, verkeer en winkelnering, waarin 20%, de bouvraijverheid ruim 6%, overheidsdienst en vrije beroepen, waarin ruim 4% en metaalnijverheid, waarin ruim 3% een bestaan vindt. Voor de vrouwelijke beroepsbevolking zijn dit huiselijke diensten met 35%, winkelne ring met 26% en overheidsdienst en vrije beroepen met ruim 20%. Dr J. VERSEPUT. En al uwe kinderen zullen van de Heere geleerd zijn. (Jes. 54 13a.) I. Van kinderen spreekt onze tekst. Zegt van hen dat zij van de Heere ge leerd zullen zijn. Er wordt dus gespro ken van een bijzonder soort kinderen, die in bijzondere voorrechten delen. In de wereld wordt vaak hoog op gezien tegen de kinderen der groten; worden die kinderen bevoorrecht geacht, die in weelde en rijkdom opgroeien en in de vrtjsheid dezer wereld worden on derwezen. Maar zijn die kinderen waar lijk gelukkig? Zijn zij om zodanige voorrechten benijdenswaardig te ach ten? Immers neen. Want deze voorrech ten redden niet van de dood; verlossen niet van het verderf; zijn menigwerf tot een strik. Hier wordt van kinderen gesproken, waarvan in de brief aan de Galaten wordt gezegd: „Gij zijt kinderen der be lofte, gelijk Izaak was." Wier voorrech ten niet aards, maar hemels zijn. De ware kinderen der Kerk, in Sion ge boren. Van het lijden Christi heeft de Pro feet gesproken in het voorgaande hoofd stuk. Maar dat lijden zou niet zonder vrucht zijn. Als Zijne ziel zich tot een schuldoffer gesteld zal hebben, zo zal Hij zaad zien. Hij zal de dagen verlen gen en het welbehagen des Heeren zal door Zijne hand gelukkiglijk voortgaan. Dat verheugt de ziel van de profeet. Uitgeroepen heeft hij: zingt vrolijk, gij onvruchtbare, die niet gebaard hebt; maak geschal met vrolijk gezang en juich, die geen barensnood gehad heeft, want de kinderen der eenzame zijn meer, dan de kinderen der getrouwde, zegt de Heere." Al wordt ook Christus door Zijn eigen volk verworpen. Zijn koninkrijk tegengestaan, de kerk als met onvrucht baarheid geslagen, toch, zij zal niet ver- kvrijnen, maar zij zal uitbreken ter rechter- en ter linkerhand en haar zaad zal de heidenen erven. Daarom, deze kinderen zijn alle uitverkorenen des Va ders, uit Jood en Heiden beide; uit alle geslachten, talen en volken zal de Heere Zijn gunstgenoten aanbrengen. Het zijn alle ware gelovigen, die van de Hgere in de gemeenschap riiet Hem en Zijn Kerk gebracht zijn. Die door het on vergankelijk zaad Zijns'Woords en de wederbarende kracht Zijns Geestes ge teeld zijn. Die uit de duisternis getrok ken zijn tot Gods wonderbaar licht. Daar vandaan geestelijke kinderen, de kin deren Sions tegen fijn goud geschat, die de aard van hun geestelijk kindschap openbaren, daarin, dat zij zeer begerig zijn naar de redelijke en onvervalste melk van Gods Woord. Die zich aan dat Woord begeren te onderwerpen; zich door dat Woord laten leiden; zich tot dat Woord aangetrokken kennen en zich in dat Woord verlustigen, viretend dat de opening van dat Woord licht geeft, om da^door op te mogen wassen in de gena en kennisse Christi. Gelijk van Ruth, de Moabitische, is hunne keuze oprecht en standvastig. Zij worden genaamd kinderen des Al- lerhoogsten, die, hoewel zij dagelijks te kampen hebben en gebreken en aan ve lerlei beproevingen en noden zijn onder worpen, toch de Heere in onverderfe- lijkheid liefhebben. Neen, nooit zullen zij de aard van hun geestelijk kindschap verliezen. Zij worden genaamd kinderen Gods, allen die in Zijnen Naam geloven. Gegeven van de Vader en losgekocht uit de zonde en toegebracht door de Heilige Geest, eigent Christus hen Zich toe als Hoofd en Man van Zijn kerk, zeggende: „Zie, Ik en de kinderen, die Gij Mij gegeven hebt." Zij worden genaamd kinderen der kerk, namelijk van Jeruzalem, dat bo ven is, dat vrij is, hetwelk is ons al ler moeder. Waarlijk, geen vorstenzoon op aarde is meer bevoorrecht, geen koningskind gelukkiger. In Gods huisgezin inge voegd, delen zij in Vaderlijke verzorging en beschutting; in Vaderlijke gunst en onderrichting. Niet dat allen zich hun kindschap welbewust zijn. Dan is een tweede genade nodig, om tot de zoete wetenschap te worden geleid, dat wij kinderen Gods zijn. Als maar de Heere doortrekken mag om ons van alles, ja van ons eigen leven af te snijden, want de Heere doet een afgesneden zaak op aarde, in het binnenste van Zijn kin deren. Dat valt niet mede, als alle voorgaande genietingen en vertroostin- ^n wegvallen en we in onze verloren heid worden ingezet, en het recht Gods zijn loop hebbe in ons. Neen, dan biyft het niet bij een toestemmen en toeval len van dat recht Gods, maar het wordt omhelsd, we krijgen het lief en hebb^^ 'n welgevallen in de straffe onzer onge rechtigheid. God wil Zijn kinderen daar hebben, dat zij Hem als hoogste Rechter gans billijken in Zijn recht en zij Hem in Zijn deugden van rechtvaardigheid en heiligheid zo beminnen, dat zij de ver heerlijking van die deugden stellen bo-. ven hunne behoudenis. Maar dan zal ook vervuld worden wat de Heere getuigt: „Die Mij eren, zal Ik eren." O, wat valt het dan der ziele mee, waar Christus aan het hart gegeven wordt van de Vader en de Heilige Geest getuigenis geeft met onze geest, dat we kinderen Gods zijn. (Wordt vervolgd) Ds B. Moeder vocht voor baby Een Australische moeder heeft Woensdag haar kind uit de klauwen van ©en reusachtige adelaar gered, die in die tuin van haar woninig in een buitenwijjik van Sydney was noergestneken. Buren horen de vrouw roepen ,,Redt mijn baby" en snelden te hulp. Zij za gen de vrouw worstelen met de adelaar, wiens vleugels een spanwijdte van on geveer drie meter hadden. Eindelijk slaagde de vrouw er in, met het kind naar binnen te vluchten. De adelaar, nog steeds bloeddorstig sloeg met vleugels en klauwen tegen de deur, totdat de bu ren hem konden verjagen. Later wist de politie de vogel te vangen zij wierp een deken over hem heen. Een man uit de buurt verklaarde, dat de adelaar van hem was en dat deze uit de kooi van gaas was ontsnapt. Hij aelde, het beest reeds tien jaar als „,huisdier" te be zitten. De armen van de moeder waren met bloed bevlekt; moeder en kind waren geheel overstuur. (De Rotterd.) Een nieuwe Kieswet? Hamianis- tisclie propaganda. Wanneer alles gaat zoals de Regering zich voorstelt, zouden er in 1952 Kamer verkiezingen zijn onder een nieuwe Kieswet. 1952 is nog ver weg, al gaat de tijd snel en daar ons economisch le ven door zoveel bezwaren gedrukt wordt, moet ik heus nog zien of de rood-rooms-humanistisclve Regering het tot 1952 brengt. Ik zou er veel meer voor.voelen, nu toch Indië aan de kant is, het volk reeds dit jaar zich over heel het beleid te doen uitspreken. Als de democraten buiten de regering staan zijn zij vóór vrijheid, tot in het losban dige toe. Eenmaal aan het roer, smeden zij de ene keten na de andere. Met zuch ten en stenen wordt af en toe een klein bandje losgegespt. De vrije handel en industriële bedrijvigheid kromt de rug onder de belastingen en de formulieren bundels. Anderzijds wordt de positie van de arbeidende stand met giften en ga ven uit de staatsfondsen bijgestaan. De kleine zakenman legt het af; men voelt alleen voor het grootbedrijf. Van boven af wordt dat alles doorgedreven. Ondeu gende mensen zeggen, dat de bedoeling is, dat de kleine zelfstandige maar in loondienst gaat, hij heeft dan een goed loon met kinderbijslag, versterkt het arbeidersgetal en hij moet dan ook maar rood stemmen. Ja, dat zouden de man nen van de Partij van de Arbeid wel graag willen! Van de 5% loonsverhoging zal de heer Lieftinck wel weer een paar slordige millioenen aan belasting in de wacht slepen. En alsof er geen wolkje aan de hand is zendt Den Haag maar circulai res aan de Gemeentebesturen om vooral het beste beentje voor te zetten. Heel het ambtenarenleger is van hoog tot laag doorzuurd van de sociale bevlie ging; Soms vraagt ge U af, hoe krijgen zij het zo verzonnen! Men heeft uitge dacht, dat er gezinszorg moet komen, alsof er nog nimmer voor met ziekte kampende onvermogende gezinnen iets gedaan is. De Regering begint al spoe dig circulaires uit te zenden, dat er op een flinke Rijkssubsidie gerekend kan worden. Ook de Provincie gaat sociaal doen, natuurlijk, ook zij beschikt immers over publiek geld? Dan moet er ook gegeven worden. En zoals men in het Raadsverslag van Oude Tonge ziet, zijn de Roomsen er direct bij om uit die pu blieke middelen te putten. En de andere richtingen volgen wel, vergetend, dat zij door het accepteren van overheidsgeld ook onder overheidscontrole komen te staan, de accountants komen wel bij U, let er op! Men moest in de raadsvergaderingen eens meer op de „considerans" van zul ke voorstellen, als in Oude Tonge en elders ter tafel gekomen, letten. Op de uiteenzetting van de noodzaak er toe. Dat is meestal in een paar regels afge daan. Dergelijke overheidszorg onder mijnt de persoonlijke verantwoordelijk heid. Want het blijft geenszins bij hulp aan behoeftige zieke huismoeders; wie zou zich daartegen willen verzetten? Maar het doel is voor 'n ieder hulp be schikbaar te stellen ook als hij tot hier toe zelf wel hulp wist te vinden. De overheid gaat hier over de mensen moe deren, zoals zij op het overige publiek terrein schoolmeestert en de voogd speelt. De oprichting met subsidie van Rijk en Provincie van volkshogescholen is hiervan ook een verschijnsel. Het dient tot niets dan, om humanistische invloeden tot gelding te brengen, de ver menging van het oude heidendom met de christelijke leer. Waartegen de kerk reeds in haar eerste begin zo zware strijd te strijden had. Bovendien bren gen deze volkshogescholen een quasie- wetenschappelijkheid aan, die in het maatschappelijk leven toch niet au-se- rieux genomen wordt. Wil men de stu diezin aanmoedigen, dan zijn deze insti tuten er niet voor nodig. De daar ge brachte theorieën staan altijd los van het Woord, boven het Woord en daar om tégen het Woord. Het Gereformeer de volk heeft er niet het minste belang bij. Men wil nu wel gaarne alle begin sel op een hoop werpen en dan maar wat dooreen mengen, maar dat zal zo toch niet gaan. Zo lang er tenminste nog een sprankje leven onder de lief hebbers der Waarheid is. En het is niet in te zien, dat de Regering het huma nisme met geld te hulp moet komen. WAARNEMER. BIJZONDERE TUINBOUWTEELT- VERGUNNINGEN VOOR AARDAPPELEN Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit maakt bekend, dat iedere land en tuinbouwers vóór 15 Februari 1950 een bijzondere tuinbouw-teeltvergunning kan aanvragen voor de teelt van vroege aardappelen. Aanvraagformulieren zijn te verkrijgen bij de afdeling Tuinbouw van het Bureau van de Provinciale Voedselcommissaris. Voor bedrijven kleiner dan 5 ha is het op aanvrage toegestaan na de teelt van vroege aardappelen een nacultuur van warmoezerij gewassen te telen, terwijl bedrijven van 5 - 10 ha geen nacultuur krijgen toegewezen. Op aanvragen van telers met een bedrijf groter dan 10 ha wordt half Februari 1950 beslist, welke oppervlakte vroege aardappelen zij in 1950 op bijzondere vergunning zullen mogen telen. JONGEN SLIPTE EN KWAM ONDER EEN VRACHTAUTO TERECIJLT Woensdagmiddag om ongeveer half één is op het Spui in Den Haag de vijf tienjarige F. de J. met zijn fiets ge slipt en onder het rechter achterwiel van een hem achterop rijdende truck met oplegger terechtgekomen. De jon gen was op slag dood. i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1950 | | pagina 1