DEGRUYTER mvMM JAN VAN DEN BOOGERT Slijteïij J. VAN DER STAD Leestafel Een een KINDERHOEKJE Toch ben ik helemaal geen bevoorrechte huisvrouw, want wat IK heb, kan ieder an der óók hebben* Mijn extra huishoudgeld zijn de guldens van De Gruyter's cassabons» Drie of vier gulden extra per maand betekenen in deze dure tijd héél wait. Daar moet toch iedere huisvrouw van profiteren! PmA VAKKl/m/6 Vervolg Raad Nieuwe Tonge ZIJ HEBBEN MOEITE OM ROND TE KOMEN nog iets verge- ■ten voor de a.s. Feestdagen Dan nog even naar Wij maken U in zeer korien iijd klaar voor hei exa men voor Uw rij bewijs. Spreek vroegiijdig mei ons af. Chauifeursschool Sommelsdijk Telefoon 399 Geeft vroegtijdig Uw Nieuwjaars-advertentie op! Wij zorgen voor goede plaatsing. Enkele kanttekeningen bij de resultaten van de volkstelling, die óp 31 Mei 1947 in Ouddorp gehouden werd. HET RAADSLID Centrale Veiling Middelharnis CHRIS Zo zl het ko4 •^e bekd drukke! '^oogmJ ^is mei Biz. 2 „EILANDBN-NIBUWS" Zaterdag 24 December 1949 Dhr Opstelten: Dat is iets voor de Fl. Gemeenschap. Z.h.s. wordt het voorstel aanvaard. Besloten wordt om een strook grond, gelegen aan de Klinkei'landseweg en in gesloten zijnde door de Gen. Snijders straat en de Duivenwaardsedijk voor 175.--aan dhr Jac. Lugtenburg te verkopen. Eveneens gaat men ertoe over om f 1000.beschikbaar te stellen, ten einde de in het gemeentehuis en de bei de scholen aangelegde leidingen te voor zien van armaturen en lampen. Aan de Vereniging Koningin Wil helminafonds" wordt een halve cent sub sidie per inwoner verstrekt. Voorts kent men aan de Stichting Katholieke Ge zinszorg en Gezinshulp op Flakkee 1.54 subsidie per in deze gemeente doorgemaakte verzorginsdag toe. Weth v. Alphen en dhr v. Zielst stemden tegen. Het sportterrein Thans komt ter tafel het voorstel om over te gaan tot de aanleg van een sportveld op aan de gemeente toebeho rende grond, gelegen aan de Prinses Ju- lianastraat, bestaande uit een voetbal veld, een korfbalveld, een speelweide en drie zandbakken, waarvan de totale kosten zullen bedragen 7205.Hier van komt voor rekening van de ge meente 3965.en de rest betaalt het Rijk. Dhr Opstelten: Hier ligt geen taak der gemeente, maar een taak van de verenigingen. Wie garandeert ons, dat deze stich ting garant is is voor de jaarlijkse kos ten, zijnde 265.Reeds drie maal is hier een voetbalclub geweest. In hot voorstel mag het terein niet op Zondag gebruikt worden, maar wat zal het vol gende College doen? Ook de speelplaatsen hebben een be zwaar, want regelmatig zal het zand moeten worden vernieuwd, en hiei'mede is geen rekening gehouden. Het is niet zo mooi als het lijkt. Bovendien is er een groot gebrek aan cultuurgrond en dat vind ik ook een groot bezwaar. Ik zou liever zien, dat we het aan de Stichting verhuurden. Dhr V. (1. Doel is voor een sportveld, maar vindt de dekkingskosten aan de schrale kant. De Voorz.: Hier ligt wel een taak van de gemeente, want de verenigingen kun nen zelf geen terrein bemachtigen. De gemeente wilde oorspronkelijk de volks huisvesting er mede van dienst zijn, doch dit kan nog wel 10 a 15 jaar du ren. De onbewoonbare woningen worden eerst weer bewoonbaar gemaakt. Dit stuk grond hebben we dus niet direct nodig. Wat betreft de kosten. Wij vra gen ervoor wat wij ervoor gegeven heb ben. Er moet nu regelmatig geleend worden om de kosten van aanschaffen te dekken. Wij hebben een jaarlijkse last van f 265.Mochten de kosten echter hoger zijn of worden, dan moeten de verenigingen dat ook meer opbren gen. Dat er reeds drie maal een voet balclub is geweest, is, omdat ze geen geschikt terrein hadden. Wat betreft het Zondagvoetbal; hier bestaat in de ze gemeente geen behoefte aan. Zouden bv. de cafe's op Zondag geopend worden, dan zou dit niet aan de opvatting der gemeente beantwoorden. Het huurcon tract maakt de Raad zelf op, dus daar in kunt U bepalen, wat U wilt. Het bezwaar der speelweide moet U zo zien. De speelplaats der school zal in de toekomst te klein worden en dan zal daar de zandbak moeten vervallen en dan moeten we toch iets anders heb ben. Bovendien is de tegenwoordige speelplaats „een doorn" in het oog van de omwoners." De hygiëne speelt inderdaad een rol en daar zullen we op moeten letten. Voor de exploitatie hiervan hebben we gedacht aan hulp van de ouders, die er bij betrokken zijn. Bezwaar heb ik er echter tegen, dat de stichting voor de aanleg moet zor gen, want laten we het aan hen over dan moeten we dit overlaten aan de behoorlijke verenigings-geest. Met de stem van dhr Opstelten tegen werd het voorstel aanvaard. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten te Den Haag zal een kasgeldlening worden aangegaan van f 25.000.en indien mogelijk zal deze door een vaste lening worden vervangen. Volgens art. 55 van de L.O. Wet 1Ö20 werd het bedrag per leerling voor 1950 op 16.35 gesteld. 1000.werd beschikbaar gesteld om een spreekkamer voor het hoofd der O.L. School te laten bouwen. Tegen het instellen van het woning bedrijf maakte dhr Opstelten bezwaar, omdat z.i. dit voor 8 woningen veel te duur is en dus veel te groots wordt op gezet. De Voorz. was van mening, dat het aantal woningen vermoedelijk wel zal worden uitgebreid. Bovendien is het 5, overzichtelijker. Z.h.s. wordt daartoe besloten. ijl Tot plaatsvervangend lid van de Wo- If igcommissie werd benoemd dhr L. bos. I Tenslotte was er een verzoek binnen- K .{omen om in de woning van de Burg. vketvloeren te laten aanbrengen. De arg. zal er ieder jaar 25.aan be- ',ilen. Totale kosten bedragen 900. Met de stem van dhr v. Zielst tegen '.irerd ook dit voorstel aanvaard. In de rondvraag werd er nog opge- wezen, dat de riolering aan de Oost kant van de Molendijk zeer slechts functionneert en dat er zo'n slechte ver lichting bij het tramstation is. Verzocht zal worden om alsnog een lantaarn te plaatsen. Volgt sluiting. TWEE NEDERLANDERS BIJ BTIITENZORG VERMOORD Zaterdag jl. zijn twee Nederlanders bij een overval op de afdeling Goenoeng Genlis onder Buitenzorg vermoord. De eerste was de heer C. Wassenaar, admi nistrateur van de ondernemin.g ,,Tjiluar" irj SwJtenzorg, de tweede Nederlander was de voormalig administrateur van de onderneming „l'^jio^-eg", de heer Bronck- horst, die sedert korte tijd in dienst was van de cultuurmaatschappij „Tjiluar." De heer Wassenaar was gefr,uwd en had twee kinderen, de heer Bronolf.borst was eveneens gehuwd doch laat geei; kinde ren achter. Beste jongens en meisjes! Het vorige jaar, na de Kerstdagen, was er nog een raadsel binnengekomen, dat ik toen niet meer heb geplaatst, omdat het toen niet meer zo van pas kwam. Ik heb het al die tijd bewaard en geef het nu een plaatsje. We krijgen dan nu het 4e DECEMBER-RAADSEL Het geheel bestaat uit 47 letters en is een gedeelte van een tekst, die een belofte is van de komende Messias. 1-8-10 wordt genoemd: moeder aller levenden. 15 - 19 - 11 - 45 - 14 - 45 heeft de dood niet gezien. 28 - 13 - 20 - 15 - 22 - 44 was een Jood se koningin in een heidens land. 12-6-43-3-39 was eerst schaap herder, daarna vluchteling en toen ko ning. 31 - 7 - 3 - 5 - 16 - b - 42 - 33 - 15 was de moeder van Johannes de Doper. 18-6-14-15-10-44-3-6-36 was een pi-iester, die in de Tempel een engel ontmoette. 16 - 38 - 23 - 10 was een oude vrouw, die de Heere Jezus als een klein Kindje gezien heeft. De 15 - 37 - 44 - 12 - 42 - 44 - 35 in het veld pasten op hun 4-34-12-39 - 31, toen hen de 15 - 22 - 37 - 44 - 7 - 9 - 4 - 15 - 37 - 3 12 12 - 31 - 35 15 - 1 40 - 44 - 22 - 32 omscheen. 17-1-21-44-25-26 was een disci pel van de Heere Jezus. De 47 - 9 - 41 - 19 - 29 46 - 3 - 24 15 - 31 33 45 - 45 - 27 - 33 - 19 - 2 brachten de Heere Jezus goud, wierook en mirre. 30 is dezelfde letter als 25. Dit raadsel werd, ruim een jaar ge leden, ingezonden door Rietje Stolk, Diriksland. Nu volgt de rest brieven: Piet V. L., Nieuwe Tonge. Met die prijs is het in die tussentijd in orde ge komen. O, die drukte omstreeks 5 Dec! Zodoende zal je veel torens leren ken nen en ongemerkt worden de centjes op gespaard. Die kunnen niet voor iets an ders uitgegeven worden. Pietje D., Sclierpenisse. Ik hoop dat de tweede oproep meer succes zal op leveren voor je. Je hebt gemerkt dat ik mijn best heb gedaan. Een. prijs? Die zal zéker nog wel komen. Trouw mee blijven doen. Pieter H> G., Ouddorp. Wie is de uit gever van die liaart van Nederland, en wat is de prijs? In aardrijkskunde ben je niet achterlijk; dat heb ik wel ge merkt. Waren er kinderen die al de na men wisten? Sietje Z., Middelhamis. Handwerken doe je dus liever dan brieven-schrijven. Nou, dat laatste gaat toch ook niet slecht. Als je één zijde van een blocnote vel volschrijft, dan zal het best gaan. Leni de G., Middelharnis. Wat ik van zo'n meester (eerlijk!) denk? Wel, ik meen dat het een Duits spreekwoord is, dat zegt, dat zij die ons plagen het in de regel goed met ons menen. Nou, dan is het nog geen slecht teken, hè? En hoe gaat het met de gymschoenen? Krijg je van genoemde meester gym les? Wim P., Soherpenlsse. Tot nu toe is je v/ens nog niet vervuld: de schaaten staan nog in 't vet. Wat mij betreft, laat het maar niet te koud worden, hoor! Het stooksel is nog steeds .schaars. Ik gun je best wat ijspret, maar dan liefst maar op ondiep water in weilan den, waar je na een paar dagen vorst al op kan. Leny van D., Zoetermeer. Ik denk dat zusje in die tussentijd wel grote vorderingen in 't lopen gemaakt heeft. Als ze eenmaal stapjes gaan doen, dan leren ze dagelijks bij. Over het gewicht behoeven jullie ook niet ongerust te zijn. Dikky M., Nieuwe Tonge, Je kan wel zien wat ik mooier vind, hé Ik eis niet, dat je blad boordevol komt. Een kort, leuk babbeltje is bij mij al lang goed. En dat is in jouw brief het geval. Dus 't is zo in orde, hoor! Ans ide G., Middelliamis. Waren die jongens zó dom, dat ze een poosje naar de derde klas moesten? Of waren ze stout geweest? Is er, behalve de schoe nen, nog iets anders gekomen? Dat zal je volgende keer wel niet vergeten te schrijven. Dat weet ik wel zeker. Hanny de W., Middelhamis. 't Is zo goed, hoor! Als je schrijft van „onmo gelijk tijd", dat geloof ik dan vast, want ik weet wat een babbelkous je bent op papier, 't Was een hele toer om je pen in bedwang te houden om het andere kantje ook niet te vullen. Schoolwerk móét voorgaan. Jobje A., Oud Vossemeer. Nu is het buitenwerk voor Wim ver aan de kant, denk ik. Hij is nu meest in de stal bezig bij de beesten, is 't niet? Daar is in de winter veel werk aan. Is er verder geen nieuws bij jullie? Jan H., Onddorp. Kon je de rede van Ds M. goed volgen? Gelukkig voor jul lie, dat Ds S. weer heeft bedankt. En... is je neef Pieter goed thuis gekomen? Hij had wel veel te vertellen, denk ik, maar ook veel te laten zien. Heeft hij ook gezegd, dat de „Johan" zo'n fijn schip is? Corrie O., Rgnsburg. Leuk, dat je van Trijnie een brief terug kreeg. De laatste tijd hoor ik niet van haar. De juffrouw was toch wel vreselijk blij met die ver rassing van jullie? Dat had ze toch wel niet kunnen denken? Maarten en Cornells G., Oudidorp. Ik had geen gelegenheid om te komen in verband met de slacht." Aan één kant wel jammer, hè? Wortelen-uitdoen, ja, dat is een koud werkje in de winter, vooral bij nattig weer. Wat boft jij dan. Maarten, als je nooit kou hebt. Jij zou wel geschikt zijn voor Poolreiziger. Bep V., Middelhamis. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Het is zoals je zegt: het kan de laatste jaSir- dag wel zijn. Het leven wordt soms schielijk afgesneden. Dat is wel geble ken bij het droevig verlies van je nicht je. Zo weinig jaartjes maar mogen le ven. En als we nu kónden sterven, zou 't niet erg zijn. Dat de Heere ons mocht léren sterven eer het doodsuur komt, wat zou dat groot zijn! Allemaal de hartelijke groeten, een prettige vacantie en't is inzenden van hot Decemberwerk. Tot volgende week zullen we hopen. OOM KO. 3^ Bij elk De Gruyter-artikel een cassabon ter waarde van het aankoopbedrag. Voor tien gulden aan cassabons ontvangt U een gulden contant terug. De bons blijven altijd geldig en zijn steeds inwisselbaar in elke De Gruyter-v/inkei. 898 Nieuwstraat A 263 - Telef. 536 Middelharnis II. In 1947 bleek, dat van de totale be volking van Ouddorp 1964 mannen en 1914 vrouwen in Nederland geboren wa ren, zodat in totaal slechts 6 personen uit het buitenland afkomstig waren. De meesten waren in de woongemeente ge boren, want van de mannen waren 1825 uit Ouddorp afkomstig, hetgeen neer komt op een percentage van bijna 93. Dit is buitengewoon hoog, want behalve Goedereede, waar het zelfs 95 bedraagt, vinden wij lagere cijfers, ni. voor Oolt- gensplaat 82, voor Stad aan 't Haring vliet 81, voor Oude Tonge 76, voor Her kingen 70, voor Dirksland 68 en voor Middelharnis 64. Dit zelfde wordt bij de herkomst der vrouwen gezien, want van 1917 aanwezige vrouwen waren 1680 in de woongemeente geboren, hetgeen over eenkomt met een percentage van 88. Deze cijfers waren voor enkele andere eilandgemeenten: Goedereede zelfs 91, Ooltgensplaat 77, Stad aan 't Haring vliet 69, evenals Oude Tonge, Middel harnis 62, Herkingen 61 en Dirksland zelfs 56, maar dit is grotendeels het ge volg van de aanwezigheid van verpleeg sters, die voor het grootste gedeelte niet afkomstig zijn uit de woongemeente. Evenals in Goedereede komt het hu wen binnen de dorpsgemeenschap veel vuldig voor. De gevaren, welke verbon den zijn aan deze .inteelt" zijn zeker niet denkbeeldig. Is dit ook een ver schijnsel dat inhaerent is aan het te sterk verouderen van een gemeenschap Het aantal immigranten is dus zeker zeer gering. De meesten kwamen uit een andere gemeente van de provincie Zuid-HoUand, waarbij wij wel mogen aannemen, dat het grootste aantal af komstig was uit een andere gemeente van Goeree-Overflakkee. De percenta ges, welke op deze groep betrekking hebben, bedragen voor de mannen bijna 5 en voor de vrouwen bijna 10. Het ge west, dat dan volgt, is Zeeland, dat nog ruim 1% der mannen (22) en 1% der vrouwen (19) leverde. Uit de overige provincies kwamen 21 mannen en 25 vrouwen. Hoe was dit vroeger? In 1899 bleek, dat 93% der mannen en bijna 92% der vrouwen uit de woongemeente afkom stig waren. Reeds in die tijd was de im migratie zeer gering. In onderstaande tabel vindt men de kerkelijke gezindten aangegeven. Kerkelijke gezindten In Oudiioi-p (In procenten.) 31-12-1879 31-12-1930 31-5.19-17 Ned. Herv. 93.5 91.4 90.4 Ger. Kerken 3.5 3.2 3.0 Ger. Gem. 4.0 Doopsgez. 2.9 2.6 1.6 Overige kerken 0.1 2.6 0.3 Geen kerkgen. 0.2 0.7 De achteruitgang der Ned. Herv. Kerk is in deze gemeente niet zo sterk als elders, want nog steeds rekent de overgrote meerderheid der bevolking zich tot dit kerkgenootschap. De Ger. Gemeente is, evenals elders sterk ge groeid. Deze groei is des te opmerke lijker, omdat deze niet verklaard kan worden door de afwezigheid van dit kerkgenootschap tijdens oudere volks tellingen, want het aantal belijders van overige kerkgenootschappen komt niet overeen met dat der Ger. Gemeente. Dit laatstgenoemde kerkgenootschap moet dus ook gegroeid zijn ten koste van an dere kerkelijke organisaties. Opvallend is het geringe percentage onkerkelijken. Een afzonderlijke groep wordt in deze gemeente door de Doopsgezinden inge nomen. Hun aantal is echter aan het afnemen, want in 1930 waren nog 94 Doopsgezinden aanwezig en dit aantal bedroeg in 1947 nog 62. Teneinde enigszins een beeld te kun nen krijgen van een mogelijke verdere ontwikkeling is onderstaande tabel dien stig. In deze staat zijn met behulp van indexcijfers kerkelijke gegevens betref fende leeftijdsgroepen verwerkt. Imdexcyfers betreffende kerkelijke gezindten in Ouddorp Leeftijden Ned. Herv. 31-12-1899 Doop. Geref Kerk Bevolk. 0r20 jaar 20-40 jaar 40-50 jaar 50-70 jaar 70 j. enz. 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 Ned. Herv. 97.6 150.0 170.5 204.7 140.6 31-5-1947 Doop. Geref Kerk 36.5 115.4 500.0 300.0 58.5 163.6 125.0 206.6 275.0 Bevolking 91.9 165.0 184.6 224.4 160.0 In de loop van een halve eeuw blijkt de bevolkingsgroep van O tot 20 jarigen achteruitgegaan te zijn. De Ned. Herv. hebben hiervan minder nadelige gevol gen ondervonden dan de Geref. Kerken en de Doopsgezinden, die wel zeer sterk achteruitgegaan zijn. Ik waag mij niet aan een verklaring. Een en ander zou eens ter plaatse bestudeerd moeten worden. Oorzaken kunnen geweest zijn het verschil in kindertal, maar het kan ook zijn, dat bepaalde groepen zich af wendden van de Ger. Kerken en de Doopsgezinde Gemeente. De toekomst dier laatste kerkgenootschappen mag evenwel niet rooskleurig genoemd wor den. Van de overige leeftijdsgroepen moet gezegd worden, dat de toename der Ned. Hervormden en Gereformeer den achterbleef bij de totale bevolkings groei. Dit verschijnsel is het gevolg van de uitbreiding, die de Ger. Gemeente on dervond. De oudsten der Gereformeer den vormen schijnbaar een uitzondering, maar dit verschijnsel vindt zijn verkla ring in het feit, dat in 1899 zeer weinig ouderen tot het jonge kerkgenootschap toetraden. In genoemd jaar werden slechts 4 personen van hogere leeftijd als behorend tot de Ger. Kerken gere gistreerd. De Doopsgezinden vertonen in die hogere leeftgdsgroepen een bui tensporige stijging, maar ook deze is het gevolg van het feit, dat in 1899 practisch geen oudere Doopsgezinden aanwezig waren. De stijging is verder in verband te brengen met het grote aan tal jongeren uit die oude tijden. In Ouddorp werden bij de laatste volkstelling 536 mannen en 1600 vrou wen zonder beroep aangetroffen, terwijl van hen, die ouder dan 14 jaar waren 16 mannelijke en 3 vrouwelijke ingeze tenen nog dagonderwijs genoten, hetgeen neerkomt op een percentage van het totaal aantal werkenden van 1.1 voor de mannen en 1.0 voor de vrouwen. In enkele andere gemeenten werden de na volgende percentages aangetroffen: Goe dereede 2 en 7 (het eerste cijfer is steeds voor de mannen het tweede voor de vrouwen), Herkingen 2, 5 en 5, 5, Dirksland 4, 5 en 4, Middelharnis 4 en 12,5 Stad aan 't Haringvliet 3 en 8, Oude Tonge 3 en 7 en Ooltgensplaat 4 en 7. Ouddorp maakt dus geen goede in druk, hetgeen misschien ook het gevolg van de geïsoleerde ligging kan zijn. Het totaal aantal werkenden in de gemeente bedroeg 1349 mannen en 312 vrouwen; 12 mannen en 1 vrouw wer den geregistreerd als werkzoekenden, terwijl 53 mannen zich tijdelijk in mili taire dienst bevonden. Van het totale aantal mannelijke gezinshoofden (867) oefenden 818 een beroep uit, hetgeen betekent, dat ruim 94 %i dier gezinshoof den tot de beroepsbevolking behoorde. De meesten, ruim 66%-, vinden een be staan in de landbouw. In deze tak van bedrijf zijn 937 mannen en 116 vrou wen werkzaam, van wie 369 mannen en 34 vrouwen als zelfstandig bedrijfshoofd In 1909 arbeidden 647 mannen en 14 vrouwen in de agrarische bedrijven. In genoemd jaar werden 149 m.annen en 13 vrouwen als zelfstandig bedrijfshoofd geregistreerd. Uit deze cijfers blijkt dui delijk, dat het aantal bedrijven zeer vermeerderd is, hetgeen wederom op een verkleining der oppervlakten der afzonderlijke bedrijven wijst. De vor ming van vele kleine bedrijven is ook wel de oorzaak van de vele medewer kende echtgenoten (42) en in het ouder lijk bedrijf werkzame kinderen (160 zoons en 39 dochters)). Als arbeiders in agrarische bedrijven werden in 1909 ge teld 498 mannen (in 1947 401)). Uit deze gegevens blijkt, dat het aantal landarbeiders ondanks de groeiende be volking afgenomen is. Is er voor de jeugdigen nog wel een bestaanskans in de landbouw? Men moet wel zeggen, dat deze steeds kleiner wordt, toch wa ren nog 49% der werkers jonger dan 40 jaar. Van de landbouwwerkers rei zen 36 dagelijks per tram en 38 dage lijks per rijwiel naar het bedrijf, dat buiten Ouddorp lag. Een andere belangrijk bestaansmid del is dat der zeevisserij en jacht, waar in 72 personen, van wie 26 als zelfstan dig bedrijfsleider, werkzaam waren. Dit aantal is ondanks de groei der bevol king onveranderd gebleven, want in 1909 werden geteld 22 zelfstandigen en 55 employe's. Behalve deze beide bestaansmiddelen komen de beroepen voor, die in elke gemeente aanwezig zijn en die ik ver der niet zal behandelen. Dr J. VERSEPUT. Tanden wit als alpensneeuw met TA ND PAS TA Bij de Uitg-everij Vermande Zonen te IJmuiden is de derde druk versche nen van het boek „Het Raadslid", door A. van Ek. Dit boek behoort ieder raadslid te be zitten. Vooral de nieuwelingen, die pas hun functie aanvaard hebben. Er zijn veel raadsleden, vooral in de plattelands gemeenten, die weinig van het functioneren van het gemeentelijk organisme afweten. Daarom zal dit werlc, dat zoveel is als een handboek, de raadsleden en candidaatraadsleden onschatbare diensten bewijzen. Uit de rijke inhoud noemen we enkele hoofd stukken: de Samenstelling van de Raad, de werkwijze, de taak en de verorden de bevoegdheden van de Raad. Een apart hoofdstuk is gewijd aan het Col lege van Burgemeester en Wethouders, hun werkwijze, verantwoordelijkheid, bevoegdheden enz. terwijl het Burge meesterambt breedvoerig is omschreven De Gemeentewet is achterin in extenso opgenomen. Niet alleen voor raadsleden, maar ook voor hen, die belang stellen in het ge meentelijk bestel is het een pracht hand leiding en ook voor hen die zich voor bereiden voor enig examen, dat op het gebied der gemeente-administratie ligt of daaraan verwant is. Dat het de derde druk reeds beleeft, bewijst wel, dat er vraag naar dit boek is. Het is bijgewerkt tot het laatste toe en aan het revideren van de copy en het geven van belangrijke opmerkin gen, heeft cm. de heer J. J. Roovers, oud-gemeentesecretaris van Rotterdam medegewerkt. Rheumalische Pijnen maken U oud vóór Uw iijd. Maar zovelen worden er niet oud bij Tot op hoge leeftijd fit en levenslustig blijven, rheumatische pijnen alleen maar kennen van horen zeggen; deze rijkdom bleek voor duizenden onder ons wegge legd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dagelijkse gewoonte maakten. Waarom zoudt ook gij niet die ondrage lijke slopende pijnen uit Uw leden drij ven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloedzuive- rende organen? De zes minerale zouten, in de vorm van Kruschen toegevoerd aan Uw lever, nieren en ingewanden, geven deze een stimulans tot jeugdig- krachtige werking, waardoor alle on- reinheden die nu Uw pijnen veroorzaicen, langs natuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschadelijk gemaakt. Gezond zijn, levenslustig, vol werklust en ener gie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, die jaar in jaar uit vasthouden aan de re gelmatige dagelijkse - zij het kleine - dosis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Mooi uitgevoerd op goed papier ge drukt, 232 blz. groot. Te bestellen bij iedere boekhandel. „Is Jezus de Christus?" Een Apologe tische bijdrage, door Prof. G. Wisse'. Uit gave VV. M. den Hertog, Utrecht. Van de hand van de bekende profes sor G. Wisse is weer een zeer belangrijk boek verschenen, een boek dat gericht is op de vele vragen die zich in onze tijd voordoen, nl. ,,Is Jezus waarlijk de Christus?" Bevat hetgeen de Bijbel over Hem leert, de waarheid of zijn het al lemaal fabelen? Ongeloofsvragen, over- het al of niet geleefd hebben van Je zus, en de waarde van Zijn persoon als de Christus Gods, worden in dit werk apologetisch behandeld. Schrijvers uit de Christelijke oudheid, die het Christelijk geloof tegenover" Jo den en heidenen verdedigden, worden „Apologeten" genoemd. Welnu, Prof' Wisse is zulk een apologeet, die tegen Moskou en uit welke andere hoeken ook het ongeloof opkomt, armen vol mate riaal aandraagt ter verdediging en be vestiging van het geloof in den histori- schen ChrLstus der Schriften. En het is dezen geharnasten strijder een verlwik- king, dat hij op zijn oude dag op deze wijze nog mee mag strijden tegen de macht van het ongeloof en Zijn dierba ren Koning en Zaligmaker nog aan nrag prijzen, zoals dat Zijn lust is en was, zijn ganse leven door. Als wij dit boek lezen is het, of wij hem weer horen spreken op een vara die reusachtige sa menkomsten tegen de Moscovische god- lozenbond, onder de titel: „Door Mos- cou opgeroepen naar Bethlehem!" Een schat van wapens wordt er m gevonden in de strijd tegen het ongC' loof. Daarom behoort dit boek te ko men in de hand van duizenden onzer jongeren, opdat, wanneer zij met onge- loofsvragen worden bekogeld, zij hun smader wat te antwoorden zullen heb ben. Het boek is met opzet zó safflon- gesteld,- dat onbestudeerden de stof ook kunen verwerken. De uitvoering is fraai gebonden, mooie letter, houtvrij papier. (Jarrirrre' dat er hier en daar een zetfout in voor komt, blz. 13, regel 4, blz. 41, regel 51 Wij bevelen het zeer aan. Prijs slechts j 3.90, gebonden. Veiling van Dinsdag 20 Dec. 19*" Witlof I 60.—66.~; Witlof II i 50-''. 54.—; Boerekool 18.-22.—; St. B« 6.-9.—; Gieser Wildeman 13.—21'' Goudreinet 20.—27.— VerscWjjnt i Het jaar| niet weer. Is het ir geen gedai doelt het f zegt, dat voorgaande js het niet. Al is het van bij ons deze dinge dat het als nieuw nieuws is en houdt Kenis. De den, ramps zonden en ten enenmi Ze behor gebeuren, Voor on van ons engelen ei] zal heel bijzonderhe steld word zullen we 'g Mensen I woorden e| en heerlijli gen. Waarl heeft vanj waar wij wijsheid, q daar zal Ucht verrt worden, dè' was. Dat a heid en ri Wij leva in het vel komst grl is. Deze dl wandelen Woord, ba willen opl Wat hel neigd or vergeten, voor GodI Wat del neigd om| raad, in vullen op| gesteld, ring, in kerk en ook in oE nen in met een de, door 1 kwaad ga Hoeveel dit jaar waar wij 8 en plicht! overtuigii En hoe I Heeft gJ zien? Is] machtige gestelde recht vol schap zij macht of wij het wereld. Om ml Hoe schu zijn groni Hoe heef de revoli wij ons flie naarl deze dinj heeft Gol aanvaarq geen rev de positi geplaatst ten wat 1 dat er v| kwaad goede gl Wij hJ ken nee| nissen We hebl ken omi! held en Wij ki! lijk afni alles onf in doper onttrekk geen wa, We k| maken gezegd. Maar j mijn ge *ij daaiL ijdel zijl ^'ij hierl We straf zien. m| -•ris te Gods En iii <iie God ffen, ziel stellen, ^erwissl in onuit erkenne Dan samensJ heerlijk! die hieJ •^etrachl Mwissel

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6