lüvriDEii-niEuws ER Raad Nieuwe Tonge DE BEGROTING 1950 imer L50 Hoesten Blad Zaterdag 24 December 1949 No. 1882 laar PPER rder |e Tonge lelsdijk IS Nieuw Guinea een land geschild voor emigratie Theeprijzen i>M:ij*fl-,;rViiim^ Een sluitende begroting en een nieuw sportterrein r- DE BOERDERIJ AAN DE VAL \ntal RADIO EN dressoiii pn, 2 arm- tleding. Itting. lienputten ]i6kpapier- en 2 m- 50 kg, Door de bespreking over Indonesië is Nieuw Guinea ook meer in het brand punt der belangstelling gekomen. Geograpisch en volkenkundig behoort dit grote eiland tot het werelddeel Au stralië. Nooit is het bij Indonesië gere kend geworden en de eis van Indonesië om Nieuw Guinea bij zijn gebied te trekken moet dan ook als geheel onge motiveerd worden beschouwd. Nieuw Guinea behoort voor de 'ene helft aan Australië en voor de andere helft aan Nederland. Het Nederlandse gezag wordt er uit geoefend door een resident, de heer J. p. K. Eechoud, die over dit gebiedsdeel een en ander mededeelt. In Nieuw Genuia wonen hooggeschat niet meer dan een millioen Papoea's waarvan het overgrote deel nog Èeer onontwikkeld is. De oppervlakte van het Nederlandse gedeelte is ruim elf keer zo groot als die van Nederland, niet minder dan on geveer 340.000 km2. Een reuze land dus, dat we met zijn ongeveer millioen inwoners gerust een „leeg" land kumien noemen. Wat zou den daar een mensen kunnen wonen en wat zou daar een ongeëvenaarde emi gratie kans zijn, indien het land maar wat meer bewoonbaar is. Maar het is op vele plaatsen een woest bergland. Kale en rotsachtige bergtoppen verhef ten zich zelfs zo hoog, dat de toppen met eeuwigdurende sneeuw zijn bedekt. Aan een bevolking overeenkomende met zijn grootte is derhalve niet te denken, daarvoor leent de bodem zich niet. Toch zijn er ook wel vruchtbare gebieden. Dit is reeds gebleken bij de weinige on derzoekingen die gedaan zijn, hoewel de welige vegetatie op andere plaatsen wel bewijst, dat de bodem er vrucht baar is. Zo is de streek rond Hollacidia wel vruchtbaar, maar tot een lonende exploitatie is het nog niet kunnen ko men, door gebrek aan arbeidskrachten. Ongeveer 40000 ha land zou hier in cul tuur kunnen worden gebracht voor land bouw en voor de teelt van cacao en klappers. Maar er wonen geen mensen, die dit alles in cultuur kunnen brengen, het aantal blanken bedraagt slechts een paar honderd en de ongeveer 18000 Pa poea's die hier wonen vormen geen ge- schilct materiaal om op plantages of in land- en tuinbouw te werken. De kwali teit van de grond en het klimaat zijn voldoende geschikt om hier een welva rende streek te doen ontstaan. Er zijn in Nieuw Guinea ongetwijfeld grote mo gelijkheden. De bodem bevat verschil lende ertsen en de houtrijkdom van het eiland is zeer groot. Ook het zo duur zame ijzerhout komt veelvuldig in de bossen voor. De voorwaarden voor een grote ontwikkeling in de toekomst zijn dus wel aanwezig. Vruchtbare bodem op sommige plaatsen, een rijkdom aan bout en aan ertsen kunnen hier in de toekomst een welvarende streek doen ontstaan. Maar daar zijn werkkrachten voor nodig. Emigratie dus. Een geschikt oord voor ons bevolkingsoverschot? In derdaad, maar da9.r zijn ook grote be zwaren te overwinnen. Daar is aller eerst het klimaat. Tot nog toe werd het klimaat „ongezond" geacht. De medische wetenschap is evenwel zover gevorderd,'dat die bezwaren wel als over wonnen kunnen worden beschouwd. Momenteel is het met de exploitatie van Nieuw Guinea nog slechts in een beginstadium. In de olieondernemingen van het uiterste Westen in de zoge naamde vogelkop is reeds voor onge veer 300 millioen gulden geïnvesteerd. Dit wijst er wel op, dat men ook in dit opzicht goede verwachtingen heeft. Maar er zijn andere bezwaren, die het investeren van grote bedragen in de weg staan. Daar is allereerst de huidige sta tus van het eiland. Die is nog onzeker. pal het eiland onder Nederland blijven lOl: zal het toegewezen worden aan In- jdonesië. Dat is voor de beleggers van Ihet grootste belang. Ze zullen eerst wel eens afzien, hoe de ontwikkeling wordt. Veel vertrouwen in de komende rege ring van Indonesië is er niet. Hetsoci- plistisch, of nog erger het communis- psch element, zal er mogelijk grote in- poed hebben, wat wel eens kan leiden tot nationalisatie van wat met grote of fers moeiziaam werd opgebouwd. Tot belegging onder Nederlands re- fem bestaat wel gelegenheid. Dit moet pchter worden afgewacht en zo is er [Vooralsnog geen sprake van grote in 'esteringen, met als gevolg werkgelegenheid en mogelijkheid van uitgebreide emigratie. Ook de ligging van Nieuw Guinea is ongunstig. Maar ook daarin zou te voorzien zijn, door aansluiting aan de grote scheepvaart routes, inzonderheid naar de Verenigde Staten van Noord Amerika. Om Nieuw Guinea tot ontwikkeling te brengen zullen vele honderden milli- oenen geïnvesteerd moeten worden. Dan pas kan er sprake zijn van een exploi tatie op grote schaal, die uitgebreide werkgelegenheden kan scheppen en voeren kan tot emigraties op grote schaal, ook voor het overschot van Ne derlands overbevolking. ------O------ EXPOBTEIEREN AANSLAG PERI ODE 18 DECEMBER t.m. 14 JANUARI 1950 AEtn pluimveehouders wordt bekend gemaakt, dat het aantal te leveren ex- porteieren voor de leveringsperiode 18 December 1949 t.m. 14 Januari 1950 wederom is vastgesteld op O (nul) eieren per kip. Het inlegvel van de betreffende pe riode mag niet uit de stamkaart worden verwijderd, doch dient daaroin tot na der bericht te worden bewaard. De zegelregeling is niet opgeheven. Ook de inning van het heffingsbedrag ad 0.50 per kip van de pluimveehou ders, die tot nog toe geen zegels heb ben ingeleverd, zal normaal doorgang vinden. Men meldt ons van bevoegde zijde: In tegenstelling tot wat in omloop zijndegeruchten vermelden, is het niet waarschijnlijk, dat het prijsniveau van thee na de scherpe stijging van de laat ste maanden nog verder zal oplopen. Volgens de laatste beschikbare gege vens moet men de wereldproductie voor het komende jaar schatten op circa 460 millioen kilogram, terwijl de geschatte wereldconsumptie hiervan niet meer dan een fractie verschilt. Bij deze taxatie werd reeds rekening gehouden met de verhoging der theerantsoenen in Enge land met 25%. Slechts een eventueel vrggeven van de thee-invoer in landen, waar tot dusver re van overheidswege beperkingen wer den opgelegd, zou de wereldconsumptie kunnen doen stijgen. Het thans bereikte prijsniveau zal echter ook in dat geval de consumptie nauwelijks stimuleren. Tegenslag bij de thee-productie In de Indonesische gebieden zou de wereld productie nadelig kunnen beïnvloeden. Bij alle bestaande onzekerheid ontmoet men in handels- en planterskringen ten aanzien van de ontwikkeling in Indone sië echter een vrij groot optimisme. Men dient voorts te overwegen, dat de prijsstijging van 70% en meer binnen het tijdsverloop van 6 maanden, juist mede veroorzaakt werd door de genoem de onzekerheid met betrekking tot In donesië. Uit dien hoofde bestaat er dus zeker geen aanleiding meer, verdere prijsstijgingen te verwachten en er zyn tekenen te ver, dat de theehandel dit terdege beseft. Vrijdagmiddag kwam de raad der ge meente Nieuwe Tonge bijeen. Burgemeester van Hofwegen opende met gebed, waarna de notulen der vori ge vergadering werden vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen: Een schrijven van mej. W. Verhage, dat deze haar benoeming als leidster der Kleuterschool aanneemt; bericht van alle leden der Commisise Wering School verzuim, dat zij hun benoeming aan vaarden, van Ged. Staten werden enige goedgekeurde raadsbesluiten terug ont vangen. Aan het Alg. Armbestuur werd voor 1950 een subsidie verstrekt van 3000.—. Algemene Beschouwingen Alvorens men overging tot de behan deling der begroting 1950, werden eerst algemene beschouwing gehouden. De eerste spreker was dhr G. J. Zwe- nis (P.v.d.A.) welke zeide: Mijnheer de Voorzitter, Het zij mij toegestaan namens de raadsfractie van de Partij van de Ar beid vóór het aanvaarden van de be groting dienstjaar 1950 een aantal op merkingen te maken. In de allereerste plaats hebben wij met instemming geconstateerd dat het geen door het vorige College van Bur gemeester 'en Wethouders onafgedaan moest worden achtergelaten, door het huidige College werd overgenomen ter verdere afwikkeling, waarbij wij in het bijzonder denken aan verbetering van wegen, voetpaden en straten, aanleg sport- en speelveld en verenigingsge bouw. Dat wij dan ook kunnen verkla ren dat de begroting dienstjaar 1950 onze instemming heeft, vloeit uit het vorenstaande voort. Toch zijn er een aantal punten waar op wij nog in het bijzonder de aandacht zouden willen vestigen. 1. Hoewel wij erkennen dat daarvoor grote moeilijkheden moeten worden overwonnen, achten wij het voor een goed financieel beleid dringend noodza kelijk dat de lopende kasgeldleningen in vaste leningen worden omgezet en wel ten spoedigste. 2. Nu de brandweer in deze gemeente met een prachtige auto-motorspuit is uitgerust en de voorheen gebruikte trekker op Battenoord is gestationeerd, zijn wij van mening dat zeer behoorlijk materiaal in deze Gemeente aanwezig is. Het komt ons evenwel gewenst voor, te wijzen op de noodzakelijkheid van het doen uitbrengen van deskundig advies over de waterwinplaatsen. Gaarne dringen wij er voorts op aan dat gestreefd moet worden naar een goede corpsgeest. 3. Reeds eerder drongen wij aan op onderzoek van de gehele bevolking op .v-fv, t.b.c, doch het niet aanwezig zijn van daarvan electriciteit in deze gemeente was daar voor een handicap. Wij spreken de hoop uit dat het College van B. en W. nu, na voltooiing van de electrificatie, terzake met de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis in overleg wU treden. 4. Met voldoening hebben wij voorts geconstateerd dat de schoolartsendienst in werking is getreden en dat de ouder- commissie van de openbare lagere school de schoolarts voor de ouders der schoolkinderen een overzicht heeft doen geven van de betekenis van de dienst. Het optreden van de schoolarts zien wij met vertrouwen en belangstelling tege moet. 5. Met klem dringen wij er voorts op r aan dat Uw College met spoed de tot standkoming van de dienst voor school- tandverzorging helpt bevorderen. Het spraakonderwijs aan gebrekkig spre kende kinderen bevelen vrij tevens gaar ne in Uw aandacht aan. 6. Wij verzoeken U ook aandacht te willen besteden aan de totstandkoming van een dienst voor gezinsverzorging en maatschappelijk werk, een dienst werk zaam voor de gehele gemeente. 7. Wij erkennen gaarne dat het Al gemeen Armbestuur in deze Gemeente behoorlijk werkt. Wij vragen ons even wel af of het niet juister is dit bestuur zó te organiseren dat daarin in bredere mate de verschillende groepen der be volking zijn vertegenwoordigd. De ba sis waarop dit Bestuur nu en in het verleden is samengesteld, achten wij te eng. Reorganisatie zullen wij zeer op prijs stellen, van welke gelegenheid gebruik zou kunnen worden gemaakt de naam te wijzigen in: Dienst voor Sociale Za ken. 8. Wij betreuren het dat, ondanks de voortvarendheid waarhiede daaraan steeds is gewerkt, het verenigingsge bouw nog steeds niet werd verbeterd. In brede kringen van de bevolking leeft de gedachte dat hier een meer dan drin gende behoefte bestaat. Wij dienen in verband daarmede de volgende motie in, te richten tot de Heer Directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de Provincie Zuid-Holland: MOTIE. De Raad van de Gemeente Nieuwe Tonge in openbare vergadering bijeen; overwegende daJf er een meer dan dringende behoefte bestaat aan een verenigingsgebouw in de Gemeente; overwegende voorts dat over het tot standkomen van dit gebouwreeds sinds November '47 besprekingen zijn gevoerd en plannen zrjn gemaakt, waarvoor uit de gemeente zelf een belangrijk bedrag tot dekking der kosten werd bijeengebracht, doch dat ondanks dit werkzaam optreden zelfs nog geen begin met de werkzaamhe den kon worden gemaakt; overwegende tenslotte dat met dank baarheid erkend wordt de grote me dewerking die in deze reeds van ver schillende organen is ondervonden: verzoekt de Heer Directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de Pro vincie Zuid-Holland, te willen bevor deren dat door die instellingen die hun medewerking toezegden een spoe dige eindbeslissing zal worden geno men en brengt voornoemde Directeur dank voor hetgeen hij reeds met be trekking tot dit object heeft gedaan. 9. Dat vrij zullen medewerken aan het totstandkomen van een sport- en speel veld in deze gemeente, behoeft, na het geen wij daarover vroeger reeds op merkten, niet te worden betv^r^feld. Aan de besturen van de korfbal-, voetbal-, gymnastiek- en andere gebruikende ver enigingen de taak, te bewijzen dat het de moeite waard geweest is tot dit voor stel te komen. Met de aanvulling van het tegenwoor dige College van B. en W., met betrek king tot de zandbakken, stemmen wij gaarne in. 10. De aandacht willen wij bij deze nog vestigen op het zwemmen aam de Buitendijk in deze Gemeente. Wij zouden het toejuichen wanneer van Gemeente wege kon worden bevorderd dat een kleedgelegenheid werd gemaakt en een voorziening voor kinderen die niet vol doende kunnen zwemmen. 11. Het vorige jaar deden vrij reeds een beroep op het College van B. en W. om te komen tot riolering van de gehele gemeente en tot verbetering van de Klin kerlandseweg, de Oranjestraat en de Westerstraten. Wij begrepen dat deze voorzieningen financieel „rond" moeten zijn voordat tot uitvoering kan worden overgegaan. Wij dringen er op aan dat plannen worden gemaakt, eventueel met inschakeling van de Dienst Uitvoe ring Werken, ter verkrijging van sub sidie, Laten wij er gezamenlijk voor zor gen dat door riolering het emmerstel sel zo spoedig mogelijk uit deze gemeen te wordt verbannen. 12. Tenslotte willen wij erkennen dat vóór het bouwen van woningen kan worden overgegaan, grote moeilijkheden moeten worden overwonnen. Wij drin gen er toch met klem op aan dat Uw College al het mogelijke zal doen om tot het verkrijgen van bouwvolume te komen, opdat vele gezinnen uit deze ge meente kunnen worden verlost uit de meer dan erge woningtoestanden waar in zij nu leven. Mijnheer de Voorzitter, Ik vril niet eindigen zonder waarde ring uit te spreken over hetgeen in het afgelopen jaar werd bereikt. U en het personeel van deze gemeente zijn wij dankbaar daarvoor, temeer nu uit de voorgelegde begroting blijkt dat over de jaren na de bevrijding 15.000.kon den overhouden. Dhr L. A. V. Zielst (S.G.P.) begon zijn rede als volgt: Mijnheer de Voorzitter, We kunnen lezen, dat er van alles een tijd is. Zo is er een tijd van zwijgen een een tijd van spreken. Naar mijn be scheiden mening is het thans een tijd om te spreken. We willen daarbij eerst een blik slaan in 't verleden om vervol gens het oog' te richten op de toekomst. De uitslag van de jl. zomer gehouden •verkiezing is van dien aard geweest, dat de P.v.d.A. een zetel heeft verloren, ter wijl de S.G.P. er één won. Dit schijnt de P.v.d.A. moeilijk te kunnen verzet ten, althans te oordelen naar de uitla tingen in de Raad. Zo liet bv. onze Bur gemeester op de eerste vergadering, die hij met de nieuwe Raad hield, zich ver leiden om te zeggen, dat dhr Luchten- burg het raadlidmaatschap ontnomen was. Een buitenstaander zou haast den ken, dat er iets wederrechtelijks was gebeurd, hoewel het toch niets anders is als een gevolg van de evenredige ver tegenwoordiging en om met de eerste wethouder te spreken; De beginselen be heersen het leven. Als logisch gevolg daarvan moet nu de een aan de ander een veer laten. Ook de lijstaanvoerder van de P.v.d.A. gaf zijn misnoegen te kennen door op deze plaats een per-- soonlijke aanval op mij te doen. Hij zei nl. niet te kunnen begrijpen hoe iemand, die de S.G.P. beginselen was toegedaan bestuurslid kon wezen van een Coöp. Bakkerij, want een CoÖp. is een Sociaal Dem. instelling. Of zo zei hij, zou het soms wezen: terwille van de smeer, likt de kat de kandeleer. De bedoeling was dus blijkbaar, dat ik voor een kleine be loning mijn beginsel opofferde. Gezien echter de resultaten van de Coöp op al lerlei gebied, bv. in onze gemeente op landbouwgebied, dan vraag ik me af„ waarom zou ik zo'n beweging niet mo gen steunen. Buiten de Raad om mag er dan gezegd worden nu zit er een Rode S.G.P.ër in de Raad, doch dit laat ik voor rekening van de zegsman. Coöperatief „Samen werken" wil ik ook in de Raad en dan denk ik aan het woord van de psalmist: „Ai ziet hoe goed, hoe lieflijk Is dat zonen, van 't zelfde huls als broeders samen wonen en waar liefde woont gebiedt den Heer Zijn zegen." Maar nu nog een blik in de toekomst De agenda vermeldt o.a. het voorstel tot het aanleggen van een sportveld. In principe ben ik hier tegen, want de sportvergoding heeft al aanhang ge noeg, maar omdat er schier niet aan te ontkomen is, zo wil ik mijn stem aan het voorstel geven, mits de bepaling er in opgenomen wordt, dat het sportveld des Zondags gesloten blijft, want de Zondag behoren we toch af te zonde ren voor de dienst des Heeren. Zo zou ik ook graag zien, dat er van gemeen tewege geen medewerking verleend werd aan verenigingen, die de Zondag niet in acht nemen. Evenzo verzoek ik om de oefeningen van de brandweer op een zodanig tijdstip te houden, dat er 's Zon dags geen slangen behoeven gedroogd te worden. Verder geef ik in overwe ging om het houden van een St. Nico- laasfeest op de openbare en kleuter school af te schaffen. Het is onere voor een Prot. gemeente om zo'n feest te handhaven. Wil men de kinderen wat verschaffen, laat er dan overgeschakeld worden op het Kerstfeest. Nu de school toch in 't geding is, vraag ik ook Uw aandacht voor de ouderavonden. Er kan tegenwoordig geen ouderavond gehou den worden of er moet een toneelstukje bij worden opgevoerd. Dit is oorzaak, dat een gedeelte der ouders om princi piële redenen de ouderavonden niet kun nen bijwonen. Het gaat m.i. om het con tact met de ouders inzake de kinderen. Teneinde dit contact te vestigen of te verstevigen is er al geen beter aankno pingspunt als 't bezichtigen van het werk der kinderen. Vroeger werd daar voor des avonds gelegenheid gegeven. Waarschijnlijk om tijd te winnen voor het opvoeren van een stuk wordt des avonds geen gelegenheid meer gegeven tot het bezichtigen van het werk, doch dit geschiedt 's namiddags met het ge volg, dat er verscheidene vaders zijn, die wegens hun werkzaamheden dan niet meer kunnen. Hierin zag ik gaarne verandering. Eindelgk wil ik nog opmerken, dat ik een voorstander ben van een goede rio lering. Hoe eerder het zgn. emmerstel sel verdwijnt hoe liever. Ten overvloede herinner ik er echter aan, dat dit geen nieuw standpunt is,' want in 1939 was er bij een rechtse meerderheid reeds een gedetailleerd rioleringsplan, dat evenwel ten, gevolge van de oorlog, onuitgevoerd is gebleven. Moge ik eindigen met het Schrift woord: ,',Vrees God en houdt Zijne ge boden," want dit betaamt alle mensen, want God zal ieder werk in het gericht brengen met al wat verborgen is,, het zij goed of hetzij kwaad. Ik dank U. De Voorz. beantwoordde daarna de beide sprekers en zeide o.m.: Verschil lende dingen, welke door U naar voren werden gebracht, zullen eerst in het college van B. en W. moeten worden behandeld o.a. kasgeldlening, brand weer, t.b.c. bestrijding, spraakonder wijs. T.a.v. een dienst voor gezinsverzor ging, welke voor de gehele gemeente werkzaam zal zijn, moet eerst overleg gepleegd worden met het Kerkbestuur en het Groene Kruis. Voor het verenigingsgebouw zijn alle benodigde gelden beschikbaar, doch eerst moet ter plaatse een stichtinj,' in het leven worden geroepen anders Itrij- gen we het bedrag niet in handen. De door dhr Zwerus ingediende motie werd inmiddels ondersteund door dhr Tijl, doch dhr Opstelten achtte deze motie overbodig, want spreker kon niet be grijpen, dat deze heren dit voorstel de den, daar ze er de vorige maal tegen hebben gestemd. Weth. Dekker sluit zich bij de woor den van de vorige sprekers aan en deelt mede, dat dit onderwerp zich reeds in een vergevorderd stadium bevindt. De motie werd daarop in stemming ge bracht, doch verworpen. Op het zwemmen aan de Buitendijk komen B. en W., aldus de Voorz. nog nader terug. T.a.v. de riolering moet ik opmerken, dat het niet altijd zo gaat als we gaar ne zouden willen. Men had ons toege zegd, dat er per 1 Januari een plan gereed zou wezen, doch door ziekte, zal dit nog wel enige tijd op Zich laten wachten. Dhr V. Zielst, aldus de Voorz., maak te bezwaar, dat ik op de eerste vergade ring, die ik met de nieuwe Raad hield, had gezegd, dat dhr Luchtenburg het raadlidmaatschap ontnomen was. Ik be doelde daar echter geenszins mede, dat ik het jammer vond, dat U zijn plaats had ingenomen. Dhr V. Zielst, aldus de Voorz., kan ik gerust stellen, want m.a.s. is in B. en W. aangenomen, dat 's Zondags het sportveld niet zal worden gebruikt. In het St. Nicolaasfeest op de scho len ziet de Voorz. geen bezwaar. Over de jl. gehouden ouderavond ben ik, even als dhr v. Zielst, niet te spreken. Wat betreft de politiek, dit moet U maar onder elkaar opknappen. Wsth. V. Alphen: De film staat ons in de weg om naar de ouderavond te gaan. De Voorz.: Er is nooit geen film ge weest. Ik persoonlijk vind het verkeerd, dat U deze bezwaren gisteravond niet te berde hebt gebracht, want er moes ten 3 plaatsen bezet worden in de ouder commissie en zoals het daarbij gegaan is, is het een aanfluiting van de demo cratie geweest. Dhr Opstelten: De oudercommissie heeft niets te zeggen. De ouders ver staan him plicht niet, want ze moeten zelf daarin verandering brengen en dat kunnen ze. Vervolgens komt de begroting in be handeling. Dhr Opstelten: Lijdt het onderwijs niet teveel onder het in huur geven van de lokalen? De Voorz.: Zowel het hoofd als de concierge hebben reeds klachten inge diend; omdat de lokalen teveel veront reinigd werden. Inmiddels heb ik aan alle verenigingen een schrijven doen toe komen, waarin hen wordt medegedeeld, dat zodra dit weer voorkomt, de ge bruiker van de vorige avond de toe gang wordt ontzegd. Dhr Tfll: De tuinbouwcursus heeft ook zo'n schrijven ontvangen. De Voorz.: Deze verontreinigt haar het meeste. Dhr Opstelten vindt de post onder houd ambtswoning te laag en meent, dat deze verhoogd moet worden. We hebben nu enkele meevallers o.a. de on dernemingsbelasting, de schadeuitkering ineens. In verband hiermee wil spreker de post onderhoud straten laten verval len en deze oplossen in onderhoud ge bouwen. De gehele gemeente wordt om geploegd door opgraven en het heeft geen nut om ledere kuil te vervrijderen. Volgend jaar kunnen we dat beter in eens goed doen. Verder wil spreker de kerkgracht en het gemeentehuis eens laten opknappen. Dhr Xfll onderschrijft het voorstel van vorige spreker, doch maakt bezwaar om de bestrating niet bij te houden. Dhr V. Zielst vindt het overbodig om 250.uit te trekken voor het deel nemen aan brandweerwedstrijden. De Voorz.: U vaart volkomen in ons schuitje en als we onze kortlende voor stellen in sterhming brengen, dan wor den ze m.a.s. aangenomen. We moeten echter niet lukraak iets doen, doch er regelmaat van maken. De post onderhoud straten mogen we niet laten vervallen, want anders lopen we in de komende jaren onze uitkering gemeentefonds mis. In de practijk willen we echter wach ten totdat alles, automatisering van de telefoon, riolering, enz. achter de rug is. Bij de volgende vergadering zal B. en W. voorstellen om de Kerkgracht, een historisch bezit, op te laten knappen, opdat voorkomen wordt, dat ze dicht gegooid moet worden. Het standpunt van dhr v. Zielst, over de brandweer kan de Voorz. niet delen. Het is een nuttige oefening. M.a.s. wordt dan de begroting, welke sluitend is met een post onvoorziene van ruim 3000.goedgekeurd. „Om niet" Zoals U bekend zal zijn, aldus de Voorz. heeft de Provincie het voorne men om vanaf het einde van de Provin ciale weg Sommelsdijk-Nieuwe Tonge langs de trambaan over de Tonisseweg, een rechtstreekse verbinding naar Oude Tonge te maken. Wil dit plan uitgevoerd kunnen wor den dan zal de Provincie geen tweede verbinding tussen Nieuwe en Oude Ton ge kunnen onderhouden en daarom wordt voorgesteld of wij bereid zijn de binnen onze gemeente liggende gedeel ten van de oude weg „om niet" over te nemen. Momenteel wordt 1335.per jaar aan de Provincie voor onderhoud be taald. Wordt bovenstaand plan verwe zenlijkt dan zullen de kosten bedragen 1410.per jaar, d.i. alzo 75.per jaar meer, waarbij nog komen de onder houdskosten van de Molendijk en het Korteweegje, zijnde 200.per jaar. Dhr Opstelten ziet er geen voordeel in, want de wegen- én andere belasting komt toch ten goede aan de provincie. De Voorz.: Ik ben het volkomen met U eens, maar het is een verordening van de Prov. Staten en daar is niets te-- gen te doen. (Zie voor vervolg ommezijde) DOOR H. NOORMAN "En jij ook, Adri. 't Was doorgesto- en kaart. Doe het niet meer, kind. Er loet echte, reine liefde zijn en dan zal Gretha niet tegenwerken, al was haar Jtverkorene arm en moest hij met hard 'erken zijn dagelijks brood verdienen. 8.ar aan zo'n losbol!" ..Ik wist wel, dat Louis niet bepaald f^ |y,9°''^^^l^'S jongmens was, maar W hij zó was en zó gemeen handelen •°n. neen, dat is kras", zeide hij timide. ..Ik had je gewaarschuwd. Denk je /Jat ik zonder enige geldige reden •retha zou tegenwerken? Overigens, [^t is voorbij en er ligt voor allen een ^Me les in. En maak je heus niet be- wgd over Gretha. Die geniet nu reeds M haar reisje en denkt geen seconde «et aan de voormalige uitverkorene ^aars harten." I's volgende dag vertrok Gretha, zo- t man en vrouw die avond met hun «een dineerden. ..We beginnen weer, opnieuw, Adri," 'm L "Waar is die tijd toch geble- iTv twintig jaar." M vihd het verbazend saai, dat Gre- er met is." 'Als zg met Louis Van Santhoven ge lat trouwd was, had je haar toch ook moe ten missen?" „Piet, houd op met dat geplaag. Kun je nu niet laten, mij te herinneren aan een domme daad?" „Erken je, dat je dom hebt gehan deld?" „Ja 'k moet erkennen, 'k Heb nota bene vandaag van Gretha heel wat moeten horen. Zij verweet mij, haar in die richting te hebben gedreven." Geheel onjuist zal dat niet zijn. Maar dat kwam de aspiraties van Gre tha wel in het gevlij. Me dunkt, dat Gretha nu niet te veel moet gaan ver wijten. „Dat meende ik ook," zeide zij opge lucht. „Ik erken schuld. Maar Gretha behoefde heus niet aangespoord te worden." „Daarvan ben ik overtuigd. Maar stel je gerust, zij komt over een paar we ken monter thuis en deze episode is weer voorbij. Het verblijdt mij aan de ene kant, dat je je schuldig gevoelt. Maar aan de andere kant is het pijn lijk. Om eigen schuld wordt een mens het meest gemaand. Ik weet er van mee te praten." Hij sprak zo eigenaardig, dat zij hem met enige verbazing aanzag. „Wat bedoel je?" „Ik moet eens met je praten. Je weet, dat ik het die avond al had willen doen, toen dat, geval met Louis van Santhoven zich voordeed? Maar je bent toen nijdig weggelopen en sindsdien was je niet bepaald..." „Ik dacht, dat we daarover niet meer zouden spreken?" „Je hebt gelijk. Ik ben dat ook niet van plan. 't Is alleen een verklaring, waarom ik nog niet heb gesproken." „Wat heb je? Iets ernstigs? Toch niet in verband met Ina? Die doet zo vreemd; ik weet niet... Ach, ik heb nooit de weg tot het hart van Ina kun nen vinden. Zij staat mijlen ver van mij af." „Toch niet door hé,ar schuld. Maar 't is wé,ar: jullie karakters lopen ver bazend uiteen. Ina kan het beter met mij vinden, hoewel ik daartcfe nooit po gingen heb aangewend. Het kwam van zelf." ,,Zij heeft precies zulke bekrompen opvattingen als jij", meende zij, hefti ger sprekend, dan zij bedoelde. „Het is best mogelijk. Maar die heb ik mijzelf niet gegeven. Aangenomen dan, dat zij bekrompen zijn, wat nog de grote vraag is. Maar laat ons elkaar nu niet met vervrijten overladen. Adri. Wat ik te zeggen heb, is in de grond zeer ernstig. Het betreft niet Ina, hoe wel zij er bij betrokken is. Het betreft mij alleen. Het gaat over mijn jeugd. Ik heb je indertijd verteld..." Zij luisterde met gespannen aan dacht, was zelfs zó vervuld van wat zij hoorde, dat zij, tegen haar gewoonte, hem niet in de rede viel en geen enkele vraag stlde dan nadat hij uitgesproken was. „Je hadt dat alles mij wel eens eer der kvmnen meedelen", vond zij.. „En kun je het goedkeuren, dat Ina brieven naar je bureau zond en mij stelselma tig er buiten liet?" „Dat was met mijn voorkennis en toestemming, 't Is louter een gevolg van het feit, waarover ik nu niet dis cussieren wil, dat Ina het met jullie nooit kon vinden." „Hm. Ik vind het toch heel vreemd. Maar 't is niet anders. Heb je me nu precies verteld, zoals het is?" Hij verbaasde er zich over, dat zij zijn mededelingen alles had hij verteld, zo nauwkeurig mogelijk, geen enkel de tail verzuimd zo kalm opvatte. „Dus jij hadt Ina niet naar Zuidstad willen hebben?" „Zoals ik zei. 'k Heb mé eerst krach tig verzet, juist om het feit, dat mijn ouders er nog konden wonen." „Maar later ben je dan toch van idee veranderd?" „Ina hield vol. Zij schreef een brief uit Amsterdam 'k Heb de verschil lende brieven bewaard, je kunt ze alle lezen en smeekte mij, tóch te mogen gaan. Misschien kon zij het middel we zen, mijn ouders en mij weer tot elkaar te brengen, 'k Weet het goed gemaakt. Adri. We zitten hu toch knus bij elkaar. Ik zal je Ina's brieven precies in volg orde voorlezen. Dan kun je je er een voorstelling van maken, hoe het gehe le verloop is." Blij als een schooljongen, die geen straf krijgt hij had een uitbarsting verwacht, die niet geheel onverdiend zou zijn geweest liep hij het vertrek uit en keerde weldra met de brieven terug. En las ze voor. „Ondanks haar dwaze ideeën moet je tóch bewondering voor Ina hebben," vond zijn vrouw. „Zij houdt vol. Maar hoe kan zij not^bene tegenover haar grootvader verzvrijgen, wie zij eigenlijk is! 't Is toch feitelijk een romantische historie, Piet. Als je het in een boek las, zou je het niet geloven. Maar hoe Ina er bij komt, om dat aan te pakken! Het kwam in Gretha's hersens niet op!" „Gretha is heel anders, 't Is bij Ina een uitvloeisel van haar geloofsovertui ging. Je kunt dat niet begrijpen en 'k neem je dat ook niet kwalijk, maar ik begrijp het zeer wel." Met een raadselachtigen en tóch lief devolle blik zag mevrouw Neerlandt Mieras haar man aan. ,,Zou je het graag weer in orde heb ben met je ouders?" vroeg zij. ,,Ei: is niets, dat ilc liever verlang, Adri." „Ik kan het begrijpen," zeide zij fot zijn groteverlichting. „Ik heb geen ouders meer, maar het zou ook mij pijn gedaan hebben, als ik van hen verwij derd was geweest." „Het verheugt me, dat je er zo over denkt. Eerlijk gezed, ik was bang, dat je zoudt opstuiven en Daaraan zou je je nogal gestoord hebben! Ina en jij gingen en gaah altijC'?" jullie eigen weg." fif- „Laat ons nu niet kibbelen, Adri. Ik'j'^ geef toe, dat het misschien beter wa^niH'' geweest, als ik je direct bij het vertrei van Ina op de hoogte had gebracht hoewel het te bezien staat, of het toei zo kalm zou opgenomen zijn. Maar hc dat zij, 'k heb mijn verzuim hersteld;'> Wat er verder zal gebeuren, weet ik niet, maar in elk geval sta je er niet vreemd tegenover." „'t Is de vraag nog, of er iets gebeu- - ren zal. Je ouders moeten over de brug komen, want jij hebt in geen enkel op zicht schuld, 't Is nu al kras genoeg, dat je Ina er heengezonden hebt, om eens poolshoogte te nemen. En nu zou ik je verdere voornemens ook wel eens willen weten. Ben je van plan, er heen te gaan en te smeken om vergeving voor iets, waaraan je geen schuld hebt Dat ligt, ga ik nu vermoeden, in de lijn van je geloofsovertuiging en van die van Ina." Zij sprak nu spottend-sarcastisch, zich afvragend, hoe Gretha er op rea geren zou, als zij het na haar terug komt meedeelde. Hij bleef kalm, enigszins haar spot tende houding kunnende begrijpen. ,,Ik heb nog geen enkel plan. Wia'r' op nadere berichten van Ina.'" „Je beweert, dat je -vader het stru; kelblok is, maar je moeder dan? Waai om kan zij niet schrijven?" (Wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5