PUROL Buitenland De souvereiniteitsoverdracnt ook door de Senaat aanvaard Plaatselijk Nieuws yBurgerlijke Stand Leestafel Met 34 tegen 15 stemmefi, Ingezonden Stu:(<ken Zondagsdiensten Artsen. Weet wat U doet! Zweedse onderscheiding voor de bemanning „Koningin Wilhelmina" Groot vuur brandt onder de grond in Jlmerika Biz. 2 „SJILANDEN-NIBJUWS' Zaterdag 24 December 1945 Sowjet TJnic Maarschalk Jozef, Wissarionowitsj Stalin heeft op zeer glorieuze wijze zijn 70e verjaardag gevierd. Uit alle dolen van de communistische wereld zijn hem millioenen gelukwensen gezonden, alsmede een grote hoeveel heid geschenken. Speciale treinen heb ben deze cadeaux naar Moskou ver voerd. Ook van uit Nederland zijn gelukste legrammen verzonden door het partij bestuur van de communistische partij Nederland, en enkele andere communis tisch instanties. Het blad de Waarheid heeft eenpaar- duizend felicitatie advertenties afge drukt, welke aan Maarschalk Stalin zullen worden overhandigd. Of wij vóór of tegen het communisme zijn, een feit is, dat onder leiding van Maarschalk Stalin, Rusland een grote vlucht heeft gemaakt, mede begunstigd door de uitslag van de tweede wereld oorlog. Hoewel de Sowjet Unie beschikte over millioenen soldaten en een enorme re- seive aan mensen materiaal achter de hand had, zo bleek haar luchtmacht en uitrusting van het leger niet opgewas sen tegen de Duitsers, totdat Amerika in de leemten voorzag door levering, van vliegtuigen en oorlogsmateriaal. Dat een vorst of een president of leider van een volk gehuldigd wordt, is niet nieuw, dat heeft in vele landen plaats, Hoe meer populair de regerende per soon is, hoe meer enthousiast de viering plaats heeft. Toch bei-gt de hulde, welke Stalin werd toegebracht, iets angstigs in haar schoot. Wij hebben ditzelfde gezien bij demon straties ten gunste van Hitler en Mus solini. Wat nu geschied te Moskou maakt een grootser indruk. Enkele bla den drukten af het versje dat het partij orgaan de Pravda schreef. „O, grote Stalin O, leider van het volk. Gij. die de mens hebt geschapen Gij, die de aarde hebt bevolkt." Hier wordt aan een nietig mens god delijke macht toegeschreven. Het zijn uitingen van de antichrist, en wat hem wederhoud is alleen de Heere bekend. Het is een droevig teken van onze tijd, dat de christenen zo weinig op de enorme uitbreidingen van het commu nisme acht slaan en niet letten op de aanwijzingen die 's Heeren Woord ons geven. Prediken enerzijds de verslagen in de couranten de ontzettende afval der wereld, aan de andere zijde verkondigen zij ook het Maranatha, de Heere komt. Syrië Binnen zes maanden heeft voor de derde maal een staatsgreep in Syrië plaats gehad. Zaterdag jl. heeft het parlement een stemming g'ehouden ten gunste van een samengaan van Syrië met Irak. Zeer waarschijnlijk vreesde de Syri sche legerleiding van zulk een vereni ging geen voordeel, vooi; het Syrische leger, waardoor zij in de staatszaken in greep. Het blijkt dat het Syrische volk, nog niet rijp is voor zelfbestuur, en dat te vroeg het Franse mandaat is opge heven. Dit kwam, omdat zowel Frankrijk als Engeland meenden enige zeggenschap in Syrië te hebben. De Franse bezetting stond tijdens de oorlog aan de zijde der Vichy regering. Deze werd door de En gelsen verdreven, waardoor Engeland het toezicht overnam. Na het beëindigen van de oorlog, kon den Engeland en Frankrijk het niet eens worden, waarom besloten werd, dat zij zich beiden zouden terug trek ken. Aanvankelijk werd voorgesteld, dat de Verenigde Naties het toezicht zouden uitoefenen, en achteraf is het jammer geweest, dat aan dit voorstel niet meer aandacht is geschonken. De bevolking- zou er zeer zeker wel bij gevaren hebben. Door het gemis aan politieke leiders, is het leger de baas, en de ervaring heeft nu geleerd, dat de ene hoofdoffi cier de andere het leiderschap niet gunt. Wat de bedoelingen van Kolonel Adib Tsjitsjaki zijn, is nu moeilijk te zeggen. Volgens de laatste berichten, zou tussen hem en de president overeenstemming zijn bereikt, voor de vorming van een nieuwe regering. West-Duitsland De geallieerde hoge commissie heeft aan de West Duitse bonds regering dringend verzocht maatregelen te ne men tegen de stroom van Oost Duitse vluchtelingen. lederen dag komen van uit Oost Duitsland 500 tot 1000 personen West Duitsland binnen. De grote moeilijkheid waarvoor men komt te staan, is de vraag hoe deze mensen te voorzien aan woonruimte, als mede aan werk. Het aantal werkelozen is in het be gin van December met ruim 110.000 personen gestegen en bedraagt nu bijna anderhalf millioen. Omdat deze mensen geen huisvesting kunnen krijgen, en ook geen werk, ont staat er een grote ontevredenheid, die niet bevorderlijk is aan het handhaven van orde en rust. Omdat de Sowjet Unie zelf geen maatregelen neemt, gaat men van de gedachte uit, dat deze uittocht niet on welgevallig is. Hoe groter de economi sche moeilijkheden worden, hoe liever Rusland dit ziet, omdat daardoor een haard van verzet geschapen wordt. Welk antwoord zal de West Duitse bonds regering op dit verzoek geven? Brits West Imlië In 1944 is in Brits West Indië het kiesrecht voor mannen en vrouwen in gevoerd. .Jamaica telt 1.300.000 inwoners. Het parlement bestaat uit 32 leden. Bij de eerste verkiezing verkreeg de Labour partij 22 zetels, zodat zij de vol- strekte meerderheid had. -Dinsdag jl. zijn er weer nieuwe ver- Woensdagmiddag om vijf minuten over half een begon in de Eerste Kamer de stemming over liet ontwerp-souvienciniteitsovcrdraolit. De verschillende frac ties stemden homogeen: voor stemden de k.v.p.; \te P.v.id.A. en fle y.v.d., tegen de ar., de c.h.. en de c.pn. De stemverhouding was 3415. Er waren dus 49 leden aanvuezig^ De afwezige was de a.T. mr. de Wilde, idie al enige tfld ziek is. De vereiste meenderheid van twee derden was tlians 33, zodat nog één stem meer gehaald is dan voor aaiiinieming noodmkeiyb was. De vergadering was om elf uur be gonnen met enige korte replieken en een nog kortere dupliek alleen van mi nister Van Maarseveen. Bij de replieken had de c.h. fractieleider, mr Kolgg, ge zegd, dat voorstemmen voor hem en de zijnen wel zeer moeilijk zou zijn. Op dat ogenblik wist men nog niet pre cies hoe de c.h. zouden stemmen, om dat moeilijk nu eenmaal iets anders is dan onmogelijk. Prof. Molenaar, de fractieleider der v.v.d., had bij de re plieken te kennen gegeven, dat zijn fractie zou voorstemmen; daarmee was het al te zien, hoe het zou aflopen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, Met deze is ons beleefd verzoek tot plaatsing van onderstaande. In Uw blad van Woensdag 30 Nov. jl. stond het raadsverslag van de ge meente Dirksland, waar naar aanleiding van een bestedings geval door de heer van Es dingen gezegd zijn, die men m.i. als raadslid goed moet onderzoeken voor men daar mede in het openbaar op in gaat en niet achteraf moet zeggen dat heb ik niet geweten. Zo beweerde daar dan de heer van Es dat het materiaal van de woningen o.a. de Espagnoletten en drukbellen, zeer slecht van kwaliteit waren. Nu weten wij niet precies welke woningen door de heer van Es bedoeld zijn, maar wij vermoeden dat het de woningen zijn welke verleden jaar daar gebouwd zijn. Als dat zo is dan ben ik het daar van harte mee eens, want dat was niet veel bijzonders. Wij hebben het er nl. zelf aan laten maken, dus kan men het al niet beter weten. Maar het tweede daar zijn wij het al les behalve mede eens nl., dat ze er uit proberen te halen wat er in zit. Dat zal dan toch met de feiten bewezen moeten worden. Nu stond en staat er in ieder bestek voor het ijzerwerk, dat aan een woning nodig is, dus ook die dingen die de heer van Es bedoeld, altijd een verrekenba re stelpost, waar van hetgeen dat het minder kost afgetrokken wordt en het meerdere bijbetaald wordt. Nu stond ook in dit bestek een ver rekenbare stelpost, dit doet een Archi tect al met het oog dat een aannemer er geen knopje in behoeft te doen dat 15 cent minder kost. Het is de gewone gang van zaken dat de aannemer in overleg met de architect monsters en prijzen aanvraagt, hier uit een keus doet en later de rekening van zijn leveran cier overlegd en alzo het meer en min dere verrekend, waar hij dan 10% van ontvangt. Laat de heer van Es in de volgende raad eens vragen, waar wij die 10% kunnen ontvangen? Maar ter zake. Nu is voor genoemd werk, zonder daar de Aannemer in te kennen, bij 4 a 5 firma's naar de boven genoemde monsters gevraagd en ook alles buiten hem om besteld. Wij zijn, van achteren bezien blij, daar niets mee^ te maken gehad te hebben. Wij hebben het bij de gratie van directie mogen aan schroeven en dan is het niet aangenaam als men nu vanaf de publieke tribune verweten wordt, daar de nodige guldens uitgeslagen te hebben. En misschien la ter, als wij als ambachtslieden ook eens aan de Hogeweg komen te zitten, soms nog verweten worden, dat is van onze centen. Nu willen wij er geen oordeel over vellen wie hier de schiUd van heeft, ook niet de directie, want er was in die da gen nog niet veel goeds te koop. Maar wel vermoeden wij, als het de schuld van de aannemer was geweest, dat het al- 'lang slopershoogte was geweest! Nu ziet U mijnheer de redacteur, al zat men in de raad van 30 Nov. het hoofd te schudden, over die tot alles in staat zijnde Ambachtslui, dat zij hun ogen nog maar eens uitwrijven, want tenslotte is mijn naam mij altijd nog meer waard dan al die knopjes en span- joletjes samen. Dus heren van het college der vroede vaderen, niet maar eens wat praten, om U eens te laten horen, maar zake^k en met zekerheid van je zaak. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte. A. MEIJER. WORDEN DE KOLEN DUURDER? j Naar wij vernemen zijn op het ogen blik besprekingen gaande over verho ging der kolenprijzen. Het betreft hier zowel industrie als particuliere prijzen. Hoewel nog niet bekend is, hoeveel de prijzen zullen stijgen, kan aangeno men v/orden, dat deze gemiddeld 17 pet omhoog zullen gaan. Het tijdstip, waarop de verhoging officieel bekend gemaakt zal worden, is nog onzeker, doch vermoedelijk zal dit nog voor het einde van het jaar ge beuren. kiezingen gehouden, en verkreeg de La bour partij, amper 17 zetels, zodat zij nog juist de meerderheid behoud. Een kleine verschuiving en zij zou het overwicht verloren hebben. Deze verkiezingen zijn niet zo sterk, partij .verkiezingen als in Australië en Nieuw Zeeland. In West Indië gaat het veel meer om de persoon die lijstaan voerder is. Toch tekent het, dat ook op Jamaica Labour een geduchte veer heeft moeten laten. De Koningin heeft Woensdag middag de Wet tot overdracht van de souvereiniteit over Indonesië ondertekend. Dit geschiedde nadat omstreeks half een de Eerste Kamer met 34 tegen 15 stemmen het wetsont werp had aangenomen. Er waren 49 leden aanwezig. Mr. de Wil de (A.R.) was wegens ziekte ver hinderd. Vóór stemden de K.V.P. (17), de Partij van de Arbeid (14) en de V.V.D. (3-. Tegen stemden alle leden van de C.H.U. (g), de A.R. (6) en de C.P.N. (4.) Van Zaterdag 24 Dec. v.m. 13 uur t.m. Dinsdag 27 Dec. v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdyk: Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en A. Kievit. Voor spoedgevallen C. F. Arends, arts, Telef. 1, Middel- harnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en Dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Oost Flaljkee: Afwezig de artsen E. J. Bouman, G. J. Buth en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen C. W. Kramers arts, Telef. 42, Ooltgensplaat en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. MIDDELHARNIS Uienveiling 23 Doe. 1949. Grove en gewone uien ,f 23.22; Drie- lingen 22.10; Picklers ,f 22.50. Aanvoer 44.000 kg. DE NIEUWE TORENKLOK GEARRIVEERD De nieuwe torenklok is heden gearri veerd en zal vandaag. Vrijdagmiddag 4 uur officieel in gebruik worden ge nomen. Met het Kerstfeest zal D.V. dus de klok nog kunnen luiden. Evenals in 1947 zal de heer C. Hoo- genboom te Arnhem, destijds Leraar aan de Rijks H.B.S. alhier een tentoonstel ling houden van schilderijen, pastels en tekeningen uit Arnhem en omgeving. Deze expositie wordt gehouden in de R.H.B.S., op de datums 28, 29, 30 en 31 December a.s. Donderdagmiddag is i^er vliegtuig uit Batavia op Schiphol aangekomen on ze vroegere dorpsgenoot de heer Mr J. den Hollander, teneinde enige maanden vacantie in Holland door te brengen. Enige familieleden waren ter verwelko ming op Schiphol aanwezig. Het goedkeuringswerk gedurende het jaar 1950 te bezigen, zal zijn: bij de ijk en herijk der maten en gewichten de letter S in kleine drukletter, bij de ijk van gasmeters en glazen maten de Koninklijke Kroon. Tijd en plaats wordt nader bekend gemaakt. Predikbeurten Ie Kerstdag Ned. Herv. Kerk Kerk voorm, 9 uur in de Geref. Kerk en nam. 3 uur in de Nod. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds Goed hart. Geref. Gem. 2 x lezen. Chr. Geref. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur Ds N. de Jong. Predikbeurten 2e Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 imr in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds Goed hart, terwijl Maandagavond in de Ger. Kerk het Kerstfeest zal worden gehou den. Chr. Geref. Kerk voorm. 10 uur Ds N. de Jong. In memoriam Elias Martogs. Te Am sterdam is in de ouderdom van 79 jaar overleden, de heer E. Hartogs, de over heel het eiland bekende goud- en zil ver-handelaar welke jaren te Middelhar- nis heeft gewoonde Zijn eerste zaak was op de Westdijk, waar thans de slagerij van dhr v. Splunter is. In 1926 werd de nieuwe, grote zaak gebouwd op de Westdijk. Met de Joden-deportage door de be zetters werd ook de heer Hartogs en zijn familie weggevoerd en werd zijn zaak leeggestolen. Van 19421946 was de zaak gesloten. Tijdens de bezettings jaren zetelde Landbouwherstel er in. De heer Hartogs en zijn vrouw wisten zich schuil te houden in Arnhem, waar echter zijn vrouw overleed. Zijn zoon kwam in Duitsland om het leven, diens kinderen wisten echter, (naar we menen in België) onder te duiken en bleven gespaard. Hoewel een zee van leed over het hoofd van de heer Hartogs is gegaan, bezat hij in 1946 toch de vitaliteit zijn zaak weer op te richten. Hij heeft deze echter vrij spoedig verkocht aan de he ren H. V. d. Gijze en H. van Veen, die onder de oude firma-naam het bedrijf in uitgebreiden vorm voortzetten. De heer Hartogs was een zeer actief zakenman en over heel het eiland een bekende en geziene figuur. SOMMELSDIJK Uit Indië is, na een verblijf van ruim 3 jaren in militairen dienst terugge keerd D. V. d. Broek wonende Binnen weg alhier. HERKINGEN Prcidikbeurten Ie Kerstdag. Ned. Herv. Kerk Ds Klootwijk. Ger. Gem. lezen. Predikbeurten 2e Kerstdag. Geref. Gem. nam. 2 uur Ds Bel van Krab- bendijke (Bed. H. Doop.) DE EERSTE BESPELING VAN HET NIEUWE ORGEL IN DE NED. HERV. KERK TE HERKINGEN Na de plechtige overdracht aan de kerkeraad en ingebruikname van het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk te Herkingen op Maandagavond 19 Decem ber hebben de in groten getale opgeko men gemeenteleden en belangstellende gasten, dank zij de bespeling door de heer J. Bonefaas van Sleewijk, kunnen constateren dat Flakkee met dit orgel weer een waardevol instrument rijker is geworden. We aarzelen dan ook niet, te zeggen dat de heer Leeflang met de bouw weer een uitstekende proef van bekwaamheid heeft afgelegd, ditmaal in zün directe omgeving! Alleen valt het te betreuren, dat het tweede manuaal niet meerdere zelfstan digheid kan krijgen, al is het wel zeer te waarderen, dat enige zeldzame stem men uit de bloeiperiode van het orgel er op gevonden worden! De heer Bonefaas heeft zich bij de bespeling kennelijk een goed vertolker van de stijl van zijn leermeester be toond, een stijl, die, wel is waar veelal zeer populair, toch allerminst de onze is. Immers gaat het er niet in de aller eerste plaats om, datgene te geven, wat slechts bij het eerste horen wel aan trekkelijk schijnt, doch is het de taak van een goed organist door zijn spel - met de inhoud - de luisterenden te leren horen en zo te ontwikkelen. Wat dit betreft zijn we door de heer B. teleur, gesteld. We zouden kunnen vragen, of hij het verantwoord acht, bij een voor spel van de Lofzang van Zacharia doorlopend de tremulant te gebruiken! Is het verantwoord om bij het zingen van drie verzen van Ps. 118 in resp. drie verschillende toonsoorten (nl. g, a en bes) te begeleiden? Is het verant woord, om op 't ogenblik, nu alle hun roeping verstaande organisten, zich ge plaatst zien voor de haast onuitvoerbare opgaaf het kerkvolk naar de oorspron kelijke, zuivere toonsoorten der Psal men terug te voeren, Ps. 146 te doen opvallen juist door een inzet die lijn recht ingaat tegen alle streven naar verbetering? We moeten eens zien af te komen van dat zoetelijke in onze ere diensten! Overigens heeft de heer B. ook goe de kwaliteiten getoond. Afgezien van enige onzekerheid en enkele slordighe den, die wellicht door een pneumatisch orgelsysteem nog geaccentueerd worden, ligt de Franse muziek deze organist blijkbaar beter dan Bach. Werkelijk met genoegen hebben we geluisterd naar de goede vertolking van de „Pastorale eadoration" van Guilmaat. (Ingezonden door de heer B. Gratz te Middelharnis.) U kunt een corset met plezier dragen, mits het: lo precies past en 2e werltelifk steunt. Neem daarom een maatcorset of cor selet. Weinig duurder veel beter. Vanaf 23.75. Keus uit een 10-tal mo dellen. Da.gelijks bij: Mevr.' M. VAN SETERS Voorstraat 136 Stellendam GOEDEREEDE Predikbeurten Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds Steur van Ouddorp en sav. 6.30 uur Dhr Vetter van Middelharnis. De collecte welke jl. Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden is ten bate voor de Zondagsschool heeft opgebracht 94.19, waarvoor de gevers (geefsters) hartelijk dank wordt gezegd. Per schéepsgelegenheid is uit deze gemeente vervoerd een lading aardap pelen met als bestemming Rotterdam. De laatste cichorei alhier is aange voerd door de landbouwer A. C. van Loon van Stad aan 't Haringvliet. In totaal is aangevoerd 2% millioen kg. De Kerstfeestviering van de kinderen van de Zondagsschool alhier zal gehou den worden 2e Kerstdag nam. 6 uur in de kerk. Gevonden voonverpen. Een broek riem, een wollen sjaal, een gebreide handschoen. Inlichtingen bij de rijkspo litie. Onze vroegere dorpsgenoot do heer W. Neole, werkzaam bij de Prov. Wa terstaat, kantoor Brielle, is met ingang van 1 Jan. 1950 bevorderd tot Technisch ambtenaar Ie klasse bij g'enoemde Dienst. VRAAQ'T EBNS 110 (+)WEp.KURVlNkJDROGI$rEfl'J :>r^ KERH;stR;il60*ÓU0D0RP OUDDORP Predikbeurten Ie Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur lezen en nam. 2.30 uur Ds Steur. (Collecte G. Z.B.) Geref. Kerk 2 x lezen. Ger. Gem. 2 X lezen. Doopsgez. Gem. v.m. 9.30 dhr dhr Bouwer van Utrecht. Prodikbeurten 2e Kerstdag. Ned. Herv. Kerk Ds Steur. Ger. Kerk lezen. Ger. Gem. lezen. Woningtoewyzing. Voor 1950 zijn in deze gemeente 11 woningen toegewezen om te bouwen. Deze woningen kunnen door particulieren met rijkssubsidie worden gebouwd. Zij die het voornemen hebben het volgend jaar een eigen wo ning te bouwen dienen zich daartoe ten spoedigste ter gemeente secretarie aan te melden. Portemonnaie met inhoud gevonden tussen Ouddorp en Goedereede. Te be vragen bij C. de Mooij. Dhr W. Breen is eervol ontslag ver leend als onderbrandmeester bij de Vrij willige brandweer, wegens vertrek naar Nieuwe Tonge. Voor deze opengevallen plaats in de brandweer hebben zich reeds meerdere personen aangemeld. A.s. Zaterdag hoopt dhr H. Klink zijn nieuwe zaak in de Dirkdoensweg te heropenen. De collecte in de Ned. Herv. Kerk jl. Woensdagavond voor de J.V. ge houden heeft opgebracht de mooie som van 172.47. Namens de J.V. hartelijk dank. Over het jaar 1949 is door de kin deren van de School met den Bijbel bij eengebracht 675.voor de Zending. Het Mannenkoor „De Lofstem" hoopt op D.V. Vrijdag 30 Dec. een zangavond te geven met medewerking van Stellen- dam, Herkingen en Nieuwe Tonge. Aanvang 7 uur. Algemeene vergadering van de Coop. Cichoreifabriek „Ouddorp" te Ouddorp op Vrijdag 23 December 1949 nam. 2 uur in Hotel bij H. Breen. Op de agenda komt o.m. voor: Van 2 tot 3 uur uit betaling cichorei oogst 1949 a 30. per 1000 kg. Verkiezing bestuurslid ten gevolge van het overlijden van de heer KI. Voogd. Verkoop koolas, welke bin nen 8 dagen gehaald moet zijn. NIEUWE TONGE Predilfbeurten Ie Kerstdag Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds A. v. d. Kooij van den Bommel en sav. 6 uur Ds Goedhart van Middelharnis. Gevonden. Bij de postcommandant zijn inlichtingen te bekomen over een vulpen en een tweetal bankbiljetten. De ze voorwerpen zijn als gevonden bij de politie gedeponeerd. Schouw. De jaarlijkse schouw van de polders de oude Polders lozende op de haven van Klinkerland zal worden gehouden op 1 Januari 1950. Belang hebbenden dienen hun sloten zowel van dijken als wegen van vuil en riet ge zuiverd te hebben. Vergadering. Jl. Maandag werd in de consistorie der Ned. Herv. Kerk een gecombineerde vergadering gehouden van de J.V. en M.V. onder leiding van Ds Klootwijk van Herkingen. Laatste vertrokllien. Van Langendam vertrokken de laatste suikerbieten, ter wijl aan het tramstation met man en macht wordt gewerkt aan de verlading. Ryvcrbod opgeheven. Het eenrich tingsverkeer op de Molendijk is met in gang van 21 December jl. opgeheven. Er zullen nu voorrangs borden geplaatst worden. Maandagmiddag 2 uur zal de Kerst feestviering in de Ned. Herv. Kerk plaats hebben. OUDE TONGE Predikbeurten lo Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds Kloot wijk van Herkingen en sav. 6 uur Ds Koele van Dirksland. Bramid. Geen gesehllcte lampeltap voor gaslamp? Bij de familie W. Ou- wens alhier geraakte de gaslamp in brand. Door deze brand ontstond enige schade aan het plafond en aan het ta felkleed. Men slaagde erin de kap spoe dig ,te doven, doch deze was reeds bij na geheel vernield. Dit is reeds de vier de maal in 1 maand tijds dat een der gelijke brand in Oude Tonge ontstaat, zodat men het vermoeden koestert, dat hier een collectieve oorzaak moet zijn. Daar Oost Flakkee bijna de enige streek is waar overwegend gaslicht wordt ge bezigd, is men hier bij het aanschaffen van een nieuwe lamp aangewezen op die lampekappen welke voor electrici- teit geschikt zijn en welke merendeels bestaan uit plastic of perkament. Stof fen dus die sterk brandbaar zijn. Door dat het type gloeikousjes dat voor de oorlog werd gebruikt thans bijna niet te krijgen is, wordt een korter type ge bruikt. Hiervoor wordt de vlam moer gespreid en ook dit kan een oorzaak zijn voor dit verschijnsel. Tot dusverre heeft men deze binnenbrandjes nog we ten te beperken tot de kamer zelf. Het is echter lang niet denkbeeldig dat nood lottiger gevolgen kunnen volgen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Predikbeurten Ie Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds Post- ma en sav. 6 uur dhr Neijenhuis. Geref. Kerk voorm. 9.30 en sav. 6 uur dhr Bouwmeester van Maassluis (voorb. H. A.) Geref. Gem. voorm. 9.30 en sav. 6 uur lezen. Predikbeurten 2e Kerstdag. Geref. Kerk voorm. 9 .30 uur dhr Bouwmees ter. Predikbeurten Oudejaarsavond Ned. Herv. Kerk sav. 5.30 uur Ds Goedhart Geref. Kerk sav. 6 uur Ds Colebrander van Ermelo. Ger. Gom. sav. 6 uur lezen. Keitaiiewws. De beroepen predikant Ds V. d. Wiel van Tholen bij de Ned. Herv: Kerk heeft voor dit beroep be dankt. DEN BOMMEL Predilibeurten lo Kerstdag Ned. Herv. Kerk sav. 6 uur Ds Postma. Ger. Kerk voorm. 10 en nam. 3 uur Ds Al- lard van Baarn. OOLTGENSPLAAT PredUtbelirten Ie Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur dhr Neijen huis uit de Langstraat en sav. 6 uur Ds Sonnenberg .Ger. Gem. 2 x lezen. Predikbeurten 2e Kerstdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 uur Ds Kloot wijk van Dirksland. Des sav. 6 uur vie ren van het Kerstfeest met de kinderen van de Zondagsschool. Dhr B. Dorsman heeft ontslag ge vraagd als koster der Ned. Herv. Kerk zulks met ingang van 1 Januari a.s. Dit ambt wordt reeds 190 jaar door de familie Dorsman uitgeoefden. Zaterdagmiddag 2.30 uur zal er in de Ned. Herv. Kerk verloting van zit plaatsen worden gehouden. Ongeval. De ambachtsschoolleerling C. de V. had het ongeluk zich met een lintzaag zodanig te verwonden dat me dische hulp van dr Kramers moest wor den ingeroepen. Mond- en Klauwzeer. Onder het vee van de landbouwer A. L. J. is mond- en klauwzeer geconstateerd. OUDE TONGE Bevallen. C. M. EsserKennephol, z. J. Bruinsede Vos, z.; H. Weerdvan Splunter, d.; H. P. Pietersevan Etten d.; D. Knöpsde Leeuw, d.; A. M. van Wezel-^-Tuns; d. J. KoertKamerling, d.; K. van den Bergevan Loon, d.P M. KooleKolkema z.; S. Tiggelman Noteboom, d.; M. C. Versaevelvan Pe perstraten, z.; A. Quistde Ruiter, d.; M. J. E. LosPoots, z,H. M. Olivier van Zielst, z. Gehuwd: J. A. Lodewijks, 36 jaar te Veldhoven en A. A. vaü Kampen, 38 j. A. M. M. Pollemans, .34 j. en A. M. Krouwer, 26 jaar. Overleden: Marinus Kamerling, 24 j, zoon van M. Kamerling en H. Buscop. De zeven bemanningsleden van (j, reddingboot Koningin Wilhelmina", dj het Zweedse schip ,,Aslö" voor dr; j^^ derlandse kust bijstonden, toen dit YK\m zich in. gevaar bevond, zullen de nudaii, Ie ontvangen van de Zweedse Redding. maatschappij. Dit is de oei'ste maal sinds vijf jaaj dat de medaille wordt uitgereikt. 'J'vvcè medailles zullen posthuum uitgcieiln worden aan de twee bemanningslcaei, die overboord sloegen en verdronkej Men heeft de Zweedse regering vcr^ zocht een redelijke som uit te ker aan de verwanten van de twee onigc. komenen als uiting van dankbar;ilieid voor het heldhaftige en zelfopolïpren. de gedrag van de bemanning. De twee van de zeven ovarendeu van de „Koningin Wilhelmina", die hm heldhaftig en menslievend werk m(>t dood moesten bekopen, waren, zoals w reeds meldden, de 45-jarige waarnomen, de schipper Bastiaan de Blok en de 44. jarige opstapper Herbert Grootenboer, Nader vernemen wij, dat de Zweedse regering aan de gezinnen van de twet omgekomenen ieder 5000 Zweedse kro nen heeft toegewezen. Dit komt neer ot ongeveer 3660. INGEZONDEN STREEKMUSEUM GOEBEE OVERFLAKKEE Tentoonstelling In de H.B.S. te Middelharnis In de week van 26 t.m. 30 Dec. hoopt het bestuur tot oprichting van een Mu seum voor Goeree en Overflakkee een tentoonstelling te houden in de H.B.S, te Middelharnis. Door vele families en diver.se gt- meentebesturen werden mooie en kost bare antiquiteiten, zowel gebruik-s- als siervoorwerpen afgestaan. Wij wekken dan ook ieder op deze expositie te be zoeken, temeer daar zoiets nog nimmer op ons eiland gehouden is. De toegangs prijs is 0.25 per persoon. De open stelling is van 25 en 79.30 uur- Maandagmiddag 26 Dee. 2 uur zal de opening geschieden door de Edclacht bare Heer D. Rijnders, Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk. Wij verzoeken dan ook alle leden met hun dames, 2 uur aanwezig te willen zijn. HET BESTUUR, Bij de Uitgeverij J. H. Kok Ie Kam pen N.V. verscheen weer een zeer mooie uitgave, nl. Het lied van Gods Sohep- ping, door Br John de Vries. Dit is een zeldzaam mooi boek van deze Christen-natuurgeleerde, die pro fessor is aan het Calvin College te Grand Rapids- Met buitengewoon veel genoegen en met klimmende belang stelling hebben wij dit werk doorge lezen. De H. schrift leert ons, dat in het laatst der dagen de wetenschap zal ver menigvuldigd wordendat komt wel in dit rijke studie-werk uit. Het ,i handelt t)V, ook over de atoom ener gie, wat zo actueel van onze dagen. On ze jonge Dr JOH. DE VRIES mensen zul len hun smaders, die de evolutie-leer propageren, wat te antwoorden hebben. De schrijver doet ons bij het lezen zeer aan Bettex denken- Een prachtbron om onze kennis der natuur te vermeerderen. Wij wensen dit boek in handen van duizenden. Niet alleen in. handen van hen die studeren op de U.L.O., H.P.S. of Gymnasium maar ook in ieder Clu'. bibliotheek hoort het thuis. Het i,s een rijke studiebron. Voor niet bestudeerden is het boek in zeer begrijpelijke taal ge schreven, zodat ieder er van kan ge nieten. De titel van dit boek is zeer juist ge kozen: ,,Het lied van Gods Schepping." De hemelen vertellen Gods eer en het uitspansel Zijner handen werk. Van de natuur worden we opgeleid tot God de Vader, Schepper van hemel en aarde! Soms duizelt het bij het lezen als \W vvorden ingeleid in de wonderen van Gods Schepping, zodat we er bij uitroe pen: God is groot en wij begrijpen Hem niet! Geen beter cadeau kunnen ouders hun kinderen geven wij bevelen dit mooie werk zeer aan. Het is niet duur, fraai gebonden 4.90. Onderaardse natuurlyke gasfabrieken In Amerika heeft men in de staat Alabama een groot vuur aangestoke" diep onder de grond. Het betreft pi'"^' ven die door .A.merika.anse regerings diensten en particuliere ondernemingen gedaan worden. Het doel is om meest geschikte methode te vindon on' de kolenlagen te vergassen. De leiding van deze proeveir bei'US' bij de Amerikaanse Mijnbouwdienst e» de Alabama Power Compagny te Go- ryas Alabama. Een rapport over de eerste resultaten de eerste proef wew door de Ingenieurs uitgebracht tijdo»-' het congres van de UNESCO voor lif' doelmatig gebruik en het voorliowe" van verspilling' van natuurlijke liulP' bronnen, dat deze zomer te Lake Suc cess gehouden wei'd. Blijkens dit WP' port is het vergassen van steenkool»'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2