3^- Ziekte in 't gezin Uil hei Kijkvensi Veredeling van grassoorten, het allergrootste belang 22stegjaargang Zaterdag 24 Deceznber 1949 No. 1882 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN üaad van Siaie behandeli uitbreidingsplan van Sommelsdijk Belanghebbenden dienden bezwaren Huis- en Grondeigenaren vragen huurverhoging Diamanten zaten in tabaksdoos WETENSCHAPPELIM GENOOTSCHAP SANAPIRIN Kerknieuws Bs W. HEERMA NEEMT BEROEP NAAE GRONINGEN AAN MEDITATIE Ware Kersivreugde Is dit ook iets voor Flakkee VENLOSE VROUW ZOU HAAR KIND LEVEND HEBBEN BEGRAVEN m Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactlebur«au: Prins Hendrikstraat 183 nfiddelbamls Abonnementsprys 1.50 per kwartaal Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijs 12 ot. p. mm. Bij contract speciaal laiief in. Een dezer dagen had voor de Raad van State, afdeling geschillen van be stuur, de openbare behandeling plaats van berotepen, die door belanghebben den zijn ingesteld tegen het uitbrei dingsplan van de gemeente Sommels- dtjk, welk plan door de Ged. Staten op 14 September werd goedgekeurd. Staatsraad, Prof. Van Poelje, bracht verslag uit omtrent deze zaak. Uit dit verslag bleek, dat de bezwaren van adressant A. A. Mijs zich in hoofdzaak richten tegen de bestemming van de weide aan de Langeweg waarop men voornemens is een rusthuis voor oude lieden te stichten. De bezwaren van nu wijlen mevrouw Koert-Kooman en van J. Koert zijn gericht tegen de doorbraak van de Ko- ninginnelaan langs en over hun pan den heen naar de Langeweg, terwijl de landbouwers J. Buth en G. van Es zich richten tegen onttrekking van gedeel ten hunner terreinen aan de bedrijven, welke zij beweren niet te kunnen mis- ien. In een advies omtrent, de bezwaren zijn Ged. Staten op hun goedkeuring terug' gekomen en adviseren zij alsnog goedkeuring te onthouden aan dat deel van het uitbreidingsplan, dat betrek king heeft op de gronden, gelegen ach ter de landbouwbedrijven langs het Korteweegje, omdat h.i. door het plan te weinig rekening wordt gehouden met de agrarische belangen. Nameiis de adressanten trad Mr v. d. Hoeven op, die meende, dat B. en W. thans zq'n uitgebreidingsplan niet meer zouden i^dienen. Het is overhaast tot stand gekomen en onvoldoende voorbe reid. Dat geldt ook voor de behandeling door Ged. Staten. G.S. behandelden het 14 Dec. en reeds een paar dagen la ter verscheen de goedkeuring. Spr. zei dat van een mondelinge toelichting van de adressanten geen notie is genomen; alles lag kant en klaar'. Nadien heeft het gemeentebestuur zich tot adres santen gericht, waarin hen werd ver zocht de gang van zaken niet te ver tragen door gebruik te maken van hun recht van beroep. Nu 'G.S. terug komen op hun aanvankelijk standpunt en nu zelf de Kroon adviseren om gedeelte lijk goedkeuring te onthouden aan het uitbreidingsplan zijn daarmede de voor naamste bezwaren gegrond verklaard. Kaar de andere bezwaren zijn er door geslipt en die zijn toch even klemmend, speciaal die van dhr Mijs. Spr. stelde de vraag of het wel ooit tot oprichting van een rusthuis komt. Het gebouw zal plm. een millioen kosten en het is de bedoeling, dat de diaconiën der Ned. Herv. Kerken het stichten. Maar die Itonden het nog niet verder brengen ten 80.000 gld. Met grote moeite! De heer Mijs wordt ook door de ver binding Koninginnelaan, Langeweg ge troffen, omdat die over toebehorende terreinen is geprojecteerd. Spr. wees er voorts op, dat de weide een belang- rrike functie vervult voor uitvoeringen concerten enz. en dat herhaaldelijk be roep op de heer Mijs wordt gedaan. l3e heer Mijs wees er vervolgens zelf op, dat met de agrarische belangen geen rekening is gehouden bij vaststelling uitbreidingsplan. Burgemeester Rijnders sprak voor bet gemeentebestuur en zei, dat hij roeping gevoelt om leiding te geven aan ^e uitbouw der gemeente. In het verle- to is men in deze in gebreken geble ven. Er was haast bij het plan, omdat öe Woningbouw drong, maar er is ge streefd, naar een zoveel mogelijke re kening houden met de agrarische belan gen. Spr. betoogde, dat bestemming van <le Weide voor rusthuis alleszins ge rechtvaardigd is, het belang van dhr Mijs betreft niet overwegend het agra- ■ische, maar meer de schade. Maar ver goeding kan bij onteigening door de rechter worden vastgesteld. Er worden verschillende kleingrondbezitVers ge dupeerd, het gemeentebestuur betreurt oat, maar wat het zwaarst is moet het ?.*aarst wegen. Taxateurs stelden in on- uörling overleg de schade voor de heer Mijs vast op 0.83 per meter, maar daarmede ging adressant niet accoord, ^idat het taxatatierapport geen grond slag kan worden voor verder onderhan den over aankoop. Burgemeester Rijnders betoogde voorts dat de weide van de heer Buth, in de uuurt gelegen, voor uitvoeringen ge- "ruikt kan worden, hetgeen ook al meer malen gebeurde. Ten aanzien van de be zwaarschriften merkte spr. op, dat al leen deze doorbraak stedebouwkundig rerantwoord is. De bedrijven in het K-orteweegje worden niet dermate ge- aupeerd, dat zij onmogelijk gemaakt "Orden. aen weinig voorkomende figuur vond "urgemeester Rijnders het, dat Ged. ^aten in hun advies aan de Kroon af- ^ten van hun eigen beslissing. De n «uwe zienswijze van Ged. Staten komt hl u landbouwers hebben un bedrijfsgebouwen in de bebouwde ™tn van S'dijk, zelfs als hun landerijen tur,t ^^'ten liggen. Dit is op vele sta rt °°''zaak van onhoudbare toe- uit-K dorpskom en bij verdere euvp? van de bebouwing zal dit *fi zich nog sterker doen gevoelen, dat rt^^'vf'' gestreefd worden liik °6<i>'Öfsgebouwen zoveel moge- der verdvrijnen. Belangen 'andbouwers zullen moeten worden HET BETHLEHEM VAN HEDEN. Met het Kerstfeest gaan onwUlekeurig onze gedachten uit naar Palestina in het Oosten, naar Bethlehem. U ziet hier een plaatje van het Bethlehem van heden. Deze foto typeert wel zeer sterk de toestanden in het tegenwoordige Bethlehem. Twee Arabieren in hun eeuwenoude klederdracht en schoolkinderen (rechts) in Europese kledij. Op het oude gebouw ziet u rechts reclameplaten voor de nieuwe films en links het uithangbord van een advocaat De „Nederlandse bond van Huis- en Grondeigenaren" heeft een adres aan de Eerste en Tweede Kamer gezonden waarin verzocht wordt, indien de be- lastingherzieningsontwerpen niet voor 1 Januari 1950 kunnen zijn afgehandeld de voorgestelde huurverhoging voor be drijfspanden, zonder meer per 1 Janu ari te doen ingaan. Voorts wordt ver zocht de woninghuren met ingang van dezelfde datum te verhogen, met dien verstande, dat alsnog zou worden over gegaan tot het tijdelijk verhogen van de subsidies op de levensmiddelen tot een zodanige omvang, dat ook voor de la gere huurklassen de tijdelijke stijgen de spanning in de particuliere budget ten, voorzover zij rechtstreeks uit deze huurverhoging voortvloeien, worden op gevangen. De douane te Baarle Nassau heeft een Belg aangehouden, die diamanten tracht te te smokkelen. De man had de kost bare stenen verborgen in een tabaks doos. De ambulance dienst der invoer rechten en accijnzen te Tilburg heeft het onderzoek in deze smokkelaffaire in handen. afgewogen tegen die van een goede en gezonde volkshuisvesting en uitbrei ding van de bebouwde kom zal der halve wel eens gepaard moeten gaan met het opofferen van de bedrijfsbe langen, waarvoor dan natuurlijk vol doende gewichtige argumenten aanwe zig moeten zijn. De voorzitter sloot de openbare ver gadering met de mededeling, dat de Raad van State zich zal beraden en H.M. de Koningin advies zal uitbrengen. Dampo-verkoudheidsbalsem: beproefde hulp bij ^en gevatte koude vooi Vader, Moederen kind.Prijzenf.1.25,90 en 75^. Kerstdagen Rouw Vreugfde. Het is alsof de twee Kerstdagen ons in het donkerst van de vnnter zo bijzon der noden tot inkeer en overpeinzing. De duisternis daar buiten, de aangena me warmte in het huis, zij contrasteren zo en wij mogen wel de goede zorgen des Heeren opmerken, als ons tot onze nooddruft niets ontbreekt. Niet een ieder smaakt dit voorrecht ca door alle werk- en feestdagen gaat de tijd voort en wedervaart ons alles wat de altoos wijze raad des Heeien over ons heeft beschikt. En zo gaan ons aller gedachten uit naar de gezixmen van de Stellendamse redders, die in het hevigst van de storm uitvoeren om an- derer leven te redden, en die zelf in da k'iïende golven zijn omgekomen. Aa^- grjjpend is het verhaal van wat er in die bAiigc Tjren is doorworsteld. Smarte;j,tk, dat ooi> hier de zee weer naar offers liceft geëist. Hun tijd was daar, en zij keren niet weder tot de hunnen. Moge God de achtergebleven families genadig bijstaan en ondersteunen in dit groot verdriet. Er gaat zulk een ernstige spra ke uit van die treffende rampen, hoe broos is ons leven, en wie gelooft het Hoe moest het een ieder aansporen om een toevlucht te vinden voor zijn arme ziel, als zij deze leemen hut moet ver laten! Kerstfeest. En het Woord is vlees ge worden en heeft onder ons gewoond, zegt Johannes. En wie met David geleid is in de .golven van zijn ongerechtigheid, die gaat op Gods tijd een licht op uit de kribbe aan Bethlehem. Hier schuilt dat god'lijck aangezicht, Waeruit de zonne schept haer licht en alle starren glans en luister. Hier leit Hij zonder glans, in 't duister Die eng'len tot zijn dienst verplicht. De doecken, daer dit Kind in leit Is 't purper vaa zijn majesteit Waer-in de harders hem aan schouwen. Hier is het vveer, gans anders dan wij mensen zouden doen; God legt Zijn eengeboren Zoon neder in doeken in een stal. En God zoekt het weggedrevene. Zijn liefde gaat uit niet naar de ge hoorzame, maar naar de verloren zoon! En vandaar het wonder vooc een ieder dife wordt toegebracht: mij, de grootste der zondaren, is barmhartigheid geschied! Het gaat, hoe men ook wor stelt om die weg des heils aan te passen aan onze begrippen, altijd door de ken nis onzer ellendigheid heen. In die golven der verlorenheid is ook dit Kind ondergegaan, opdat Hij alle gerechtigheid zou vervullen. Zo ver bindt zich de kribbe als de aanvang des lijdens met het kruis, waar de overv/in- ning voor eeuwig is behaald! Zo glorierijk is de komst van dit be loofde Kind dat de Engelen in hemelse koren zingen: Eere zij God in de hoog ste hemelen Vrede op aarde -— in de mensen een welbehagen! Wel hem en haar, die in dat lied en koor door genade mag medejuichen! WAARNEMER. Maandagavond vergaderde voor de laatste maal in 1949 het Wetenschap pelijk Genootschap Goeree-Overflakkee. Dr Stoel kon als spreker welkom he ten Ir Eschauzier uit Vught, die een en ander zou vertellen over „De veredeling van weide- en gazongrassen." Als het de lezer gaat als het ons verging, dan zal hij vragen: hoe kan men interesse hebben voor zoiets gespecialiseerds als hetwelk dit onderwerp moest inhou den. Ogenschijnlijk zijn er ook maar weinigen betrokken bij gras en zijn ver edeling, maar als men dan hoort, dat in ons lieve landje niet minder dan 1.137.000 ha door grasland wordt iiige- nomen; plus bovendien nog 12.000 ha door tijdelijk grasland en als men be denkt dat van dit grasland onze melk, onze boter, kaas en ons beafstukje komt Dr Stoel had daar erg in ja, dan is veredeling van onze grassoorten een aangelegenheid, waarbij we allen het grootste belang hebben. En zo werd het ook een interessante inleiding, die ze ker uit de bij de landbouw betrokken leden van het genootschap wel wat meer aandacht verdiend had. Ir Eschauzier zei vanzelfsprekend slechts een globaal inzicht te kunnen geven in de veredeling van grassen. De belangrijkheid van een en ander moti veerde hij als in het bovenstaande reeds werd aangegeven. Van het Nederlandse grasland, hetzij blijvend, hetzij tijdelijk, is 8% uitmuntend, 20% goed, 29% be vredigend, 22 voldoende en 21% onvol doende van kwaliteit. In de gehele wereld komt men plm. 3500 graminiaeën tegen, in Midden- Europa 226 rassen en daarvan komen er slechts 17 voor ons en voor verede ling in aa:imerking. Vroeger keek men niet nauw bij het aanleggen van grasland. Toch groeiden er dikwijls heel goede rassen, hetgeen te wijten was aan natuurlijke selectie. Al leen die planten bleven over, die zich konden aanpassen aan ons klimaat en onze bodem. Men vindt nu nog op vele, soms meer dan honderd jaren oude weiden, uitstekend gras. Die gewassen noemt men oecotypen en zij vormen uitgangspunt voor de selecties, waarbij men vooral naar de zgn. weidetypen streeft. Vroeger ook gingen de boeren voor de inzaai uit van ons zaad, dat op de hooi- zolder achterbleef, maar dat was meest al van het vroegrijpe type en het be vatte veel onkruid. Het voordeel was, dat men rassen zaaide, die tegen kli maat en bodem afgestemd waren. Tegen de 18e eeuw ontstond er een handel in graszaad. Dat zaad begon te komen uit speciale gebieden (Ierland raygras, bv.) Kentucky, Nieuw Zeeland enz. De zaadhandel legde het natuurlijk aan op een ras, dat veel zaad opbracht, maar voor de boer moest het gaan om goed weidegras. Rond 1900 kwam het probleem op van de grasmengsels, een probleem waarmede men nog zit. De graskwaliteit wordt door vele fac toren bepaald; klimaat, grond, water stand, zaad, beweiding, bemesting enz. enz. Dit samenstel van invloeden heeft de studie zeer ingewikkeld gemaakt, veel ingew-ikkèlder dan die der land bouwgewassen. Daarbij heeft men steeds maar met één soort te doen. Het inportzaad bestaat meest uit vroeg bloeiende, weinig blad gevende rassen. Daarom ging men hier kweken van inheems grajs van de beste oude weide en daarmede zette men de eer ste schreden op het pad naar grassen- veredeling. Engeland, Ierland en Duits land gingen voor, in 1930 begon men in Nederland. Sinds 1935 zijn een 7 8- tal bedrijven zich gaan bezig houden met het selecteren van grastypen. Thans zijn 11 rassen opgenomen in de erken de rassenlijst. Dr Eschauzier vertelde dan van wel ke eisen wordt uitgegaan bij het selec teren. De kweker stelt zich een zeker ideaal type voor ogen en hij streeft er dus naar dat te verkrijgen. Belangrijk is daarbij natuurlijk de selectiemethode. iJaarover zijn al vele boeken geschreven. iDe kweker zal liefst niet uitgaan van een al veredeld type, maar van natuur rassen, zoals o.a. met het Westerwolds is gebeurd. De kweker kan de mooiste planten afzonderen en daaruit het zaad winnen. Bij stamselectie wordt van iede re plant afzonderlijk gewonnen en af zonderlijk gezaaid. Men behoudt ten slotte de beste typen. Belangrijk is, dat de grassen in hoge mate kruisbestui- vers zijn en men moet dus wel een tien tal rassen aanhouden. Doet men dat nipt dan krijgt men inteelt. (Om het on- .dèrzoek op zo groot en breed mogelijk basis te doen laat men ook planten zelf bestuiven; men krijgt dan inteelt en die is op zichzelf ook heel interessant om te bestuderen). Spr. ging dan verder in op het selecteren o.a. op het moderne, massale proefkruisen, waarbij men vrij nauwkeurig de gemiddelde waarde van de moederplant kan bepalen. Ds Eschauzier verduidelijkte zijn le zing met een groot aantal diapositieven en kleuren foto's, zodat de aanwezigen heel duidelijk de methoden van selecte ren en de verkregen resultaten konden zien. Spr. maakte de foto's in het grote selectiebedrijf van de firma. Waarvoor hij werkt, Mommersteeg en vertelde ter loops, dat Nederland thans in het Wes terwolds een grassoort heeft, die geëx porteerd wordt en die als zodanig ook de enige soort is. Hij vertelde ook over de controle, die op het gewonnen zaad wordt uitgeoefend door de NAK en die zeer 'scherp is, maar die helaas weg valt, zodra het zaad in handen van de detaillist is. In dit verband raadde spr. de boeren aan geen mengsels te vra gen, maar alleen soorten! Op verzoek van enige der toehoorders besprak Ir Eschauzier ook de eisen waaraan een goed gazongras moet vol doen en wat men daarin op selectiege bied bereikte. In Wageningen houdt men zich natuurlijk ook wel bezig,met de veredeling van grassen en alles wat daarmede samenhangt, maar men richt zich daar meer op de landbouwkundige kant; de gazongrassen zitten er in een hoekje! Er volgde een bespreking op de le zing, tijdens welke uiteraard de heer den Eerzamen, hoofd der lagere landbouw school wel enige vragen te stellen had. Uit de beantwoording bleek, dat men bij het inzaaien met betrekkelijk weinig zaad toe kan; 1 gram bevat 13000 zaad jes! Maar bij dat grote aantal is het van aanzienlijk belang hoe de kiem- kracht is, of er veel te groüde zullen gaan, of het gras overwinnaar zal blij ven ten aanzien van onkruid, of het gauw groen is en... op welke tijd het in gezaaid wordt. Als men in Mei zaait, heeft men het meest agressieve gewas, dat dus onkruid wel overwint. TABLETTEN i keren een opkomende kou ot griep. Koker 75 en 40 et. Een bekende en in brede kring zeer geziene predikant, namelijk Ds W. Heer- ma, zal binnenkort Rotterdam gaan ver laten. Ds Heerma heeft het tweede be roep, dat de Chr. Geref. Kerk te Gro ningen op hem heeft uitgebracht, aan genomen. Ds Wigger Heerma werd 20 Januari 1908 te Dokkum geboren en studeerde aan de Theologische School te Apel doorn, waar hij in 1931 het candidaats- examen aflegde. Op 15 November van dit jaar verbond hg zich aan de gemeen te te Aalsmeer. In 1938 vertrok hij naar Zeist en pp 7 Juni 1944 deed hij zijn intrede te Rotterdam-Centrum. Vreest niet; want zie, ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal; namelijk dat U heden geboren is de Zaligmaker, welke is Christus de Heere, in de stad Davids. (Luc. 2 10 en 11) Wij hebben de vorige rneditatie beslo ten met de regels: ,,Die de Heere verwachten. Zullen niet beschaamd worden." Laten wij nu trachten na te gaan, hoe God in de volheid des tijds Zijn troost rijke beloften heeft vervuld. Gaan wij daartoe even buiten Bethle hem, het veld in, en voegen wij ons daar bij die herders, die de nachtwacht hou den over hunne kudde. Het is nacht, in de natuur, in het maatschappelijke en in het persoonlijke leven. Wij moeten onwillekeurig denken aan Jacob als hij tegen Laban zegt „En dat de koude mij des nachts verteerde. Het was dus koud en donker, en nu wisten zij verstandelijk wel, dat er op de nacht een dag volgde, maar die we tenschap alleen kon hen in deze ogen- '•blikken niet verkwikken, dat kon alleen geschiedei door de zon zelf, welker stralen ter verkwikking zij nu moesten missen ,terwijl zij er juist zo naar ver langden, zoals vele zielen in donkerheid gezeten, Gtod moeten en toch niet kun nen missen, en het ook niet met de we tenschap kimnen doen, dat Gods weg alzo is, omdat zij niet weten ofdat zij wel op die weg zijn. De duisternis waarin deze herders zich bevonden, was niet alleen de na tuurlijke duisternis. Zij was van ver scheiden aard. Het land was over stroomd met Romeinen welke het volk lasten oplegde te zwaar om te dragen. Och ja, nu hadden zij nog wel in een zgn. zelf bestuur, maar hoe? Het was Herodus de Edomiet, dus een aardsvij and van Israels volk, die de scepter zwaaide in alle wreedheid. En het voornaamste was wel, dat de zo lang verwachte en vurig begeerde verlossing uitbleef, de Messias die Is raël verlossen zou. Het was of God Zijn volk had vergeten, alsof Hij niet meer gedacht aan Zijn beloften en dat het nacht zou blijven. Als wij die herders in deze omstan digheden gadeslaan, dan was het toch wel een volk, dat in velerlei opzicht in de duisternis wandelde. Wat zouden zij nu wel met elkaar bespreken? Zou het niet zijn over de beloofde Messias? Want Gods volk is toch een volk, dat biddend werkzaam is met de beloften, hen door God gegeven. Als die er niet meer waren, dan kon den zij niet meer leven. Maar ondanks dat alles bleef het toch zo donker. Hoe menigmaal zullen zij het uitge roepen hebben: „Och, dat Gij de heme len scheurdet! En die hemel bleef maar gesloten. Eva had de Messias al verwacht, en nu, eeuwen nadien, is Hij er nog niet. Maar toen was er nog die stal niet om Hem te ontvangen, toen was er de vol heid des tijds nog niet. Maar juist, als zij er niets meer van kunnen bezien, dan is het Gods tijd! Toen scheurde de hemel, en ziet, een engel des Heeren stond bij hen, en de heerlijkheid des Hee ren omscheen hen, en zij vreesden met grote vreze. Wie zou er niet vrezen als Hij door de heerlijkheid des Heeren omschenen'. wordt? Want in dat licht zien wij onze verdorvenheid en algehele vloekwaardig- heid het beste en het duidelijkste, dan is de tegenstelling zó groot, dat de zwakke tabernakel des lichaams gaat schudden en beven. Maar wat een voorrecht en een won der, als er ons tegen mag klinken: „Vreest niet", want als God dat tegen ons zegt, dan behoeven wij niet te vre zen. Zo ook met deze herders. God stelt ze eerst gerust, opdat er door hun be wogenheid niets vaiv deze grootste al ler tijdingen zou verloren gaan. Dan pas vervolgt de Engel „Want ik verkondig U grote blijdschap die al den volke we zen zal, namelijk dat U Ijeden geboren is, de Zaligmaker" enz. O, wat een blijmare, en dat aan zul- ken, die toch de onedelsten en de ver achtsten des lands waren! Wie had er nu erg in die eenvoudige herders? Maar wie hen ook verachtte. God wou hun niet verachten en juist zij ontvangen de heilsboodschap het eerste, rechtstreeks uit de hemel. Hun vrees is weg, hun angst is weg, hun moedeloosheid, hun ongeloof is weg, er is geen duisternis en geen koude meer, het is feest in hun hart. En als het feest is in de harten van Gods volk dan is er ook feest in de hemel, „want van stonde aan was er met de engel een menigte des hemelsen heirlegers, prijzende God!" Dus niet de mens, maar God! Als nu de engelen van hen weggegaan waren zeggen zij niet tot elkaar: „Zou dit nu wel echt waar zijn?" Neen! Zij wekken elkaar op, en gaan met haast, en God beschaamd hun ijver niet,* want hun hart is brandende in hen. En al zij dan alles bevinden zoals het gezegd is, o, wat moet er toen in de harten van die eenvoudige lieden om gegaan zijn, wat moeten zij toch wel alles in Hem gezien hebben, wat tot hun zaligheid dienende is. Hier wordt het heilgeheim voor hun oog ontsloten, waar de engelen begerig waren in te blikken, wordt hier aan hun ziel geopen baard. Zij hadden wel lang in de duis ternis gewandeld, maar nu zij dat Licht der lichten mogen aanschouwen,is er een ogenblik in Zijn toorn, maar een le ven in Zijn goedgunstigheid. En dat alles in een beestenstal, een plaats van onreinheid, opdat Hij gebo ren zou kuimen worden in de beesten- stal des harten, die bron van vuile wan bedrijven Zijns volks. Hier is geen plaats voor geredeneer, het wonder kunnen wij gelukkig ook niet omschrijven, hier is enkel maar plaats voor stille verwondering en aan bidding, want hier weidt hun ziel met een verwonderd oog. Het is zo persoonlijk, omdat V he den geboren is de Zaligmaker, dat is verlost uit het grootste kwaad en ge bracht tot het hoogste goed. Zouden die herders het in verwondering dan niet uitgeroepen hebben: „En dat voor mij?" Zij kunnen het niet meer voor zich zelf houden, want als zij zouden zwij gen, veeleer zouden de stenen spre ken. Maar zij keren met de weldaden naar God terug, want zij verheerlijkten en prezen God over alles wat zij ge hoord en gezien hadden. is redacteur van het Rotterdamse kerk blad „Tot opbouw" en van „Enigheid des Geloofs" en medewerker van ,,De Wekker." Hij is gedelegeerde voor de Schoolraad, bij de Kweekschool met den Bijbel en was bestuurslid van de Geref. Wijkverpleging. Vele malen treedt ds Heerma als spreker op, zowel op jeugd bijeenkomsten als voor de A.R. Kiesver enigingen. Verscheidene malen was ds Heerma lid van de Generale Synode der Chr. Geref. Kerken en hij is secundus-cura- tor van de Theol. School. Voorts heeft hij zitting gehad in het college van ge nerale zendingsdeputaten. Van de hand van ds Heerma verschenen een brochu re over het Genadeverbond en preken in de serie „Uit de Levensbron." Het is nog niet bekend, wanneer ds Heerma afscheid zal nemen van de Rotteraamse gemeente. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: naar Elspeet, cand. H. van Gilst, te 's-Gravenhage, die be dankte voor Anrhem, Bodegraven, Din- teloord, Giessendam, Goudswaard, Krui- ningen, Nieuwerkerk, Oosterland, Oude Mirdum, Terneuzen, Tholen, Tricht, Westzaan, Woerden, Wolfaartsdijk en Yerseke. (Intussen zijn er nog meer be roepen binnengekomen, o.m. van Dirks- land die niet zijn genoemd. Red.) ------O------ KINDJE IN WIEG GESTIKT Te Deventer vond mevrouw Harleman aan de Zwarte Hoopstraat haar baby van elf maanden gestikt in het wiegje. Het kind, dat enige dagen geleden de handjes aan een kachel verbrand had, heeft zich vermoedelijk in de wieg om gedraaid en kon met het hoofdje in het kussen geen lucht meer krijgen, omdat het de handjes niet kon gebruiken. AUTORIJDERS, DENK AAN 't SLIPGEVAAR! Tengevolge van de gladheid op de rijksverkeersweg Utrecht^Den Haag, slipte Woensdagmorgen nabij Waddinx- veen een luxe auto. De wagen, die met een snelheid van 80 km reed, sloeg over de kop. De 65-jarige A. Boutens uit Den Haag, die naast de bestuurder zat, werd uit de auto geslingerd. Hij werd met een schedelhasisfractuur opgeno men in het St. Josephs gasthuis te Ds Heerma beweegt zich op velerlei Gouda en is later in de mbrgen overle- gebied, waarop hg veel werk verzet, Hij den. De bestuurder liep geen letsel op. l^'' Wegens Invallende Kerstdagen zal ons blad a.s. week slechts éénmaal ver schijnen, nl. D.V. Vrijdagavond 30 Der. ceniber a.s. Naar „De Rotterdammer" meedeelt, hebben de Amerikanen danig te lijden van de grote droogte tot in de stad New York toe. Zuinig met water is het steeds herhaalde parool. Origineel als vele Amerikanen soms zijn besloten ze zich Vrijdags niet te scheren. Anderen propageerden niet wassen en baden. Al les vanwege de waterbesparing. Het hielp want om 8 uur 's morgens bleek er 20% minder water gebruikt te zijn dan anders. Zeven van de acht rechters in de rechtbank van Bronx verschenen onge schoren. Amerikanen mogen origineel zijn, Ne- derlandrs zijn het niet minder. Want de Nederlandse consul-generaal in New York die het verzoek kreeg om op Vrij dag geen water te gebruiken voor was sen, scheren en baden, liet op de deur van het consulaat de volgende mede deling plaatsen: „Heden zal het consulaat slechts die genen helpen, die zich niet geschoren hebben. In geval van nood kan men (ook als men zich bij vergissing wel gescho ren heeft)een baard van Sint Nicolaas lenen en daarvoor 10 dollar voor het Nederlandse liefdadige genootschap storten. De aankondiging trok veel belang stelling. Na een onderzoek in samenwerking met de Rijkspolitie heeft de Venlose re cherche de 26-jarige vrouw A. J. V. uit Venlo gearresteerd. Zij wordt er van verdacht, dat zij Zondagavond haar pas geboren kind in een bos bij Grubben- horst levend heeft begraven. De vrouw is op het ogenblik onder politiebewa king in het ziekenhuis. De echtgenoot van de vrouw is kort ria de oorlog naar Indonesië vertrokken. Omdat de vrouw haar kinderen ver waarloosde, zijn deze onder voogdij ge steld. Zodra haar toestand dat toelaat, zal zij naar de gevangenis te Roermond worden overgebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1