0eièf^. Intrede van Ds M. Blok te Rotterdam Schrammetje De ramp met de Stellendamse reddingsboot Jubileum N.V. Zaadhandel en Zaadteelt v.h. A. Hobbel te Ooltgensplaat schrijft KERKNIEUWS DE BOERDERIJ AAN DE VAL Biz. 2 „BILANDEN-NIEUWS' Woensdag 21 December Bloemen, Telegrammen, gelukwensen, taarten, fruitmanden enz. werden in le gio Woensdag aangebracht in de ma gazijnen van de fa. A. Hobbel aan de Noord Acliterweg, ter gelegenheid van het 100 en 50-jarig jubiloiun. Directie en de 4 jubilerende personeelsleden iie- cipieierden ter gelegenheid van dit hen- geiyk feit. We mogen wel zeggen dat een derge lijk hulde betoon op ons eiland zijn weerga niet heeft gezien. Honderden personen uit het dorp, eiland, ja uit het gehele land hebben de jubilarissen de hand gedrukt. Geheel Ooltgensplaat leefde mee en het was de gehele dag merkbaar dat er iets bijzonders aan de hand was. Tien tallen auto's reden af en aan, post, te legrambestellers, besteldiensen enz. hadden druk werk. Ongeveer twee uur waren directie en de 4 jubilarissen met hun dames geze ten te midden van de bloemen in de prachtig versierde zaal. Achter hen was een bord aangebracht, waarop met gou den letters het getal „50" was aange bracht omgeven door lauwertakken. Zeer jammer was het, dat de magazijn- chef dhr Joh. de Vos wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Deze geridderde met 50 dienstjaren hadden we met zijn vrouw zo gaarne naast dhr C. W. Hobbel ge zien, die samen vanaf de oprichting van de detailhandel de zaak begonnen. De mede directeur dhr W. G. J. Dapper was de eerste die de heer Hob bel geluk wenste. ,,Wat bereikt is" al dus dhr Dapper „is waarschijnlijk te zien" Het pessimisme van IJ en het op timisme van mij hebben toch geleid toch een algemene samenwerking. Daar U als werkgever geen ere-teken kan wor den toegekend, hebben we gemeend U toch een blijvende herinnering te moe ten aanbieden. We hebben nl. een ge denkboek samengesteld waarvan ik U het eerste exemplaar mag aanbieden. Dit werk is aan U opgedragen als waar dering van mij, personeel, commissaris sen en agenten. De heer Hobbel dankte voor de mooie woorden. Hij wenste zijn jongere colle ga ook eens 50 jaren hier. We hebben deze groei en bloei met Gods hulp en al deze mensen hier mogen bereiken. Hierna volgde een lange rij van per soneel met vrouwen die de jubilarissen de hand drukten. De stroom bleef aan houden tot de avond. We merkten o.a. op de heren van Oudgaarden van Mid- delharnis; Wolff en Knopper, Accoun tants, Rotterdam; J. Sluis en P. Sluis van Enkhuizen; fa. Damen-Thissen van Roermond. Mommersteeg uit Vlijmen: Joordens Venlo-Blerick; D. v. d. Ploeg, Zwijndrecht; Barenbrug Arnhem; v. d. Berg Papierhandel, Sandpoort; van Nooijen, directeur van Teulings grafisch bedrijf, Den Bosch; v. Delden en v. d. Berg voor de Ned. Bank; v. d. Burg, Chef R.T.M.; Kalisvaart, dir. v. d. Schuit, V. d. Boom en Stanfries Reede- rij, Rotterdam; Ds Sonnenberg, wethou der Waling en de Vos, Ds Kramers, Kunstschilder de Booij uit Hillegom, enz Verder talrijke familieleden, vriennden en afgevaardigden van bijna alle plaat selijke verenigingen. De agentenkring liet zich ook niet onbetuigd. Behalve die van Flakkee za gen we de agenten uit Baarle-Nassau, Nieuwenhoorn, Pernis, Rozenburg, Goud swaard, Poortugaal enz. Leuk was de felicitatie van Elli, Ri ta en Jaap Dapper die hun opa en oma (dhr en mevr Hobbel) in dichtvorm hun gelukwensen kwamen aanbieden vergezeld van een tuil prachtige anjers. Hoewel jong was geen schroom aanwe zig en werd in de andere zo drukke zaal de vlotte gelukwensen instilte aange hoord. Als verdere verrassing kwam onge veer 6 uur de plaatselijke muziekvereni ging (waarvan de heer Hobbel erelid is) met haar directeur dhr L. T. Ras de jubilarissen met een serenade verras sen. Door de gebouwen klonk allereerst het Wilhelmus, staande door de aanwe zigen aangehoord. Vervolgens: Dankt, dankt nu allen God en enkele andere nummers. In hartelijke bewoordingen dankte dhr Dapper voor deze zeer op prijs -gestel de attentie. Nadat zo ongeveer 250 mensen hun hulde hadden gebracht kwam er 7 uur wat rust. Nog enkele foto's werden ge nomen. Van de ruim 50 manden met bloemen noemen we slechts enkele. Allereerst van het personeel een pracht mand, en niet minder van de Oranjevereen. de Middenstandsvereen., Gem. Bestuur van Ooltgensplaat, Volks onderwijs, O.T.B., garage van Dam; Paasse en Visch, van de oud-employé's Ma Korteweg, T. F. Beije en P. in 't Veld fa. wed. Joh. Korteweg, v. Reijen en Zo nen, fa R. V. Putten, de families Kra mers, de Vries, van Nieuwenhuizen, Voogd, Gez. V. Ree, W. C. v. Kempen e.a. Van alle zakenrelaties hierboven om schreven, van de vervoers Mij. R.T.M. De fa. v. d. Schuit zond een zilveren asbak met inscriptie. Alles op lezen zou ons te ver voeren o.a. de honderdtallen andere felicitaties en andere gelukwen sen en geschenken. Hierbij zullen we volstaan. Hotel „Hobbel" zorgde als al tijd voor een prima service. Mede met de hulp van eigen en dames-personeel van de fa. Hobbel. Wij gedeiüicn Inzonderheid gedenken wij die leden van het personeel die ons in do loop der jaren moesten ontvallen en waarbij vele \varen die ons reeds lang dienden. Uit het gedenkboek. Donderdagavond - Personeelsavond Donderdagavond was speciaal voor het personeel met vrouwen en verloof den, wat even 100 personen in de zaal bracht. Deze avond bracht hulde aan de directeur dhr C. W. Hobbel die met zijn vrouw Mevr. E. Hobbel-de Jong onder het zingen van een welkomstlied de voor hen gereserveerde plaatsen inna men. De president-commissaris de Weled. Heer P. v. Oudgaarden van Am sterdam sprak de openingsrede uit. Na mens de gehele commissarissenkring bood mej. M. Hobbel de jubilaris een electrische bureau-lamp aan. Dhr Dapper namens zijn kinderen een gemakkelijke stoel. Een schrijfbu- reau in Gotische stijl werd namens het personeel, door de chef de bureau dhr G. P. Mareus aangeboden. De heer en mevr. Hobbel mochten én van de heer Mareus namens het kantoor personeel in van de heer Anth. Kamp namens het magazijnpersoneel een rede aanhoren, die zowel voorspoed als teg-enspoed me moreerden, maar in alles hulde brachten voor het werk door de heer Hobbel tot stand gebracht. Zichtbaar ontroerd dankte de heer Hobbel voor alles wat hem was toege wenst en voor de prachtige cadeaux hem aangeboden. Dit gedenken ligt weer achter dte rug. Het is zoals we reeds schreven een zeld zaam jubileum geweest voor directie en personeel. Wij brengen Jien ook onze hartelijke gelukwensen en hopen, dat in de toekomst niet alleen voor de zaak zelf, maar voor geheel de gemeente Ooltgensplaat mag worden voortgegaan in een „Excelsior" (Steeds hoger.) Bei den varen er dan welbij. Na Woensdagavond door Ds Ligten- berg met de woorden uit Hebr. 13 17 ,,Zijt Uwen voorgangeren gehoorzaam en zijt hun onderdanig; want zij waken voor Uwe zielen, als die rekenschap geven zullen; opdat zij dat doen mogen met vreugde en niet al zuchtende; want dat is U niet nuttig" in het ambt te zijn bevestigd, deed Ds Blok Donder dagavond zijn intrede in de Geref. Ge meente aan de Boezemsingel te Rotter dam. Het grote kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet en plechtig ver- tokte het zingen van Ps. 121: „'k Sla d' ogen naar 't gebergte heen" uit meer dan 2000 monden de gemoedsgesteldheid van de nieuwe herder en leraar, die na het lezen van Ez. 3 121 zijn voor afspraak nam uit Ps. 144, daarbij voor al de nadruk leggende op het 2e vers; ,,wat is de mens, wat is in hem te prij zen." Onbedongen heb ik mij, zei Ds Blok, overgegeven in de weg die God aanwees, om de plaats in te r.emen va.n mijn geliefde leraar Ds KSfrsten die zoveel jaren van deze plaats het Woord bedien de. Ontrukt aan een gemeente, waaraan hij met oprechte liefdebanden verboi;- den was, rezen de bezwaren als tot het onmogelijke, doch Hij, die in de braam bos woonde heeft gezegd: „U zullen als op Mozes beê, wanneer Uw pad loopt door de zee, geen golven ovcrr-itrome.n." Welke weg voor ons klaar ligt, vei'- vult ons niet met nieuwsgierigheid, doch wij vonden sterkte hierin, dat de Meer dere Wolkkolom, meegegaan is, zeggen de: Staat op, laat ons van hier gaan." Als tekstwoorden bij deze intrede nam Ds Blok Ez. 33 7: ,,Gij nu, o mensen kind. Ik heb U tot een wachter gesteld over het huis Israels; zo zult gij het Woord uit Mijnen mond horen en hen van Mijnentwege waarsch-.iwen." Als thema stelde de leraar: ,,Tot een wach ter gesteld over Sion," waarin hij zag een eervolle roeping; een betekenisvolle woning en een gewichtvolle opdracht." Wat het eerste betreft: het regeer- ambt is van God verordineerd, wereld lijk en kerkelijk. God gebruikt daarvoor mensen zonder natuurlijke bekwaam heid, beeldloze alles verloren hebbende mensenkinderen, die alleen door de H. Geest bekrachtigd kunnen worden. Ds ging in op de zuivere roeping tot het ambt, waarvan Paulus zegt: nie mand neemt zichzelf die eer aan. Voe- tius noemt als kermierk van de roeping, dat men zich onthoudt in te dringen. Het is geen hebbelijkheid die uit het kindschap vloeit, anders beklommen ook vrouwen de kansel. De roeping geeft in het ambtelijk leven, waar veel tegenaan komt, een pleitgrond. God- leidt Zijn knechten soms in wegen, waarin Hij hen speent aan mensengunst, wegen, waar in de golven hen dreigen te verslinden. De plaats wordt hun aangewezen: het huis Israels,' dat niets anders is dan Sion, de zichtbare kerk, waarin koren en kaf, goede en kwade vissen bijeen zijn. Jaren geleden werd Ds door dit tekstwoord midden in de nacht tot het ambtswerk in Gods kerk geroepen. Nie mand kan tot dat huis Israels, tot deze stad komen dan door de poort der we dergeboorte. De opdracht Gods houdt in dat het moeten zijn: horende knech ten, evenals een jonge Samuel „spreek Heere, want Uw knecht hoort" en niet zoals het veeltijds is: ,,Hoor Heere, want Uw knecht spreekt!" De heer schappij van Gods Woord moet gelden; géén eigen gedachten en uitleggingen en niet het Woord buigen naar eigen be vindingen. Gehoorzame knechten moe ten het zijn, die ondervinden dat niets zoeter is, dan verenigd met Gods wil hun weg te gaan, zonder rekening te houden met vlees en bloed. Sprekende knechten moeten het zijn: „van Mij nentwege niet van hunnentwege waarschuwen." De rechtvaardigen aan zeggen dat het hun wèl-, de goddeloze dat het hun kwalijk gaan zal. Dat hoopt Ds in 't vervolg te doen, waarvoor hii zich in de voorbede van de gemeente aanbeveelt. In zijn toespraken richtte Ds Blok zich met een dankwoord tot zijn bc- vestiger, hoopte op een broederlijke band met de kerkeraad evenals in Zeist, waar één de leiding had en géén baas was; bad de gemeente zegen door de bediening des Woords toe, en wekte de catechisanten op tot trouw bezoek. De afgevaardigde van de gemeente Rotter dam werd dank gebracht, een beroep op de koster gedaan en van de organist verwacht dat zij:a spel niet heerschappij voerend maar tot begeleiding van de dienst zou zijn. Tenslotte sprak de leraar Ds Kok, Ds Hagesteijn, Ds Stuivenberg, Studenten en afgevaardigden en zijn Echtgenote toe, v/aarna werd gezongen Ps. 95 4. Vervolgens werd Ds Blok in hartelij ke bewoordingen toegesproken door ouderling Noordzij, die staande liet zin gen Ps. 147 7; Ds Ligtenberg; ouder ling V. d. Eerden uit Zeist en Ds Kok, welke verzocht Ps. 119 9 te zingen. Daarna legde Ds Blok voor de eerste maal als eigen leraar de zegen op de gemeente. -O- In mijn hoekje heb ik reeds meerma len een lans gebroken om tot bezuini ging van ons drinkwater te komen. Ik heb er op gewezen, dat er met dit kost bare vocht werd gemorst en de gevol gen van deze waterverspilling duidelijk voor ogen gesteld. Het is echter aan do- vemansdeur geklopt, want men gaat rustig door de kraan onnodig te laten stromen. Zolang er nog maar water uit komt, heeft het publiek er absoluut geen begrip van, dat we zo krap zitten, 't Is met onze waterleiding precies eender als met ons schip van Staat: het vaart nog, maar het strand is reeds bedenke lijk kort bij! B:a ook van 't Ouddorps watervat is de bodem te zien, .daarom moet er wat gebeuren, wil men op een gegeven moment met de laatste druppel het deksel niet op de neus krijgen! Er is thans een jaarlijks verbruik van 700.000 kubieke meters en de duinen kunnen er zoals het er op 't ogenblik bijstaat slechts 600.000 leveren, Dus teren we in. De waterverbruikers hebben daar geen idee van; ze denken dat het niet op kan. Maar hun zal nu bijgebracht wor den, dat de situatie ernstiger is dan zij vermoeden. Het bestuur van de Water leiding nam het besluit bij alle ver bruikers meters te plaatsen om daardoor te trachten het verbruik in te krimpen. Dat is echter een verbazend karwei en de kosten daarvan zullen de kapitale som van 250.000' bedragen. Zo'n som metje heeft het bestuur ook niet in de vestzak zitten, dus moet het worden geleend. En de rente, het onderhoud en de bijkomende kosten moeten door ons, waterverbruikers, worden betaald. Daar gaat niets van af. Het moet uit de lengte of uit de breedte komen. We kun nen er wel op rekenen, dat er per maand minstens 60 cent bij zal moeten. En de stok achter de deur zal zijn, dat over schrijding van een bepaald aantal me ters hoog zal worden belast. Dat brengt dan wat extra geld in 't laadje en bo vendien leert men zulke klanten het wa- tervermorsen wel af. Eén ding vindt Schrammetje jammer. En dat is, dat men bij de totstandkoming van de Wa terleiding niet zo'n vooruitziende blik gehad heeft om toen reeds meters te plaatsen. Dan was 't in dezelfde vaart gebeurd geweest en het had duizenden guldens goedkoper uitgekomen. Nu mag men zeggen: dat was niet te voorzien, maar dat weet Schram nog zo net niet. Ik herinner me nog uit het beginsta dium van do Waterleiding, dat er knap pe koppen geweest zijn, die hun waar schuwende stem lieten horen om in de duinen als waterleverancier geen onbe perkt vertrouwen te hebben. Er waren er zelfs, die hebben geprofeteerd, dat binnen enige tientallen jaren al het wa ter aan de duinen onttrokken zou zijn. Het gaat er op lijken, dat deze profeten geen honderd jaar van de waarheid af geweest zijn. Het ware wenselijk geweest, dat er met deze mogelijkheid "meer rekening was gehouden en er van meet-af aan gemeierd was. Dan zouden er heel wat kubieke meters water gespaard gewor den zijn. Het was te voorzien, dat de waterverbruikers zich do duinen als een onuitputtelijke bron voorstelden en, waar het geen extra geld kostte, niet op een druppeltje zouden kijken. Nu is Leiden in last en het is de vraag nog of de moeilijkheden zich niet verder zul len opstapelen. Want het Ouddorpse duingebied bergt vele raadselen in zich en het is een uiterst moeilijl^e karwei om een veertig meter onder de opper vlakte te kijken. Het is wel vast komen te staan, dat millioenen kubieke meteis zoet water uit de duinen naar zee stro. men. En nog wel uit de duinen, die zeer dicht bij de waterwingebieden van onze waterleiding liggen. Ook door het ,,uit. mijnen" der Ouddorpse gronden is er te Ouddorp een eigenaardige toestand ontstaan. De een haalt het water door het mijnen" bij de ander vandaan, Thans is er een commissie benoemd die de waterstaatkundige situatie te Ouddorp eens grondig onder de loupg zal nemen. De Provinciale en Rijkswa terstaat zijn er in vertegenwooi'digij zomede de cultuur-technische Dienst, (Je Gemeentebesturen van Goedereede en Ouddorp, de Polders, de Waterleidingen het Rijksbureau voor de Drinkwater voorziening. Deze commissie zal het he le Ouddorpse waterverloop bestuderen en Schrammetje hoopt van harte, dat zij met een hoopvol rapport ter tafel zal komen. Het zou te betreuren zijn, wanneer het met onze watervoorziening misliep. Er mag dan in het begin tegen de verplichte aansluiting gesputterd zijn, thans zal er niet één op de duizend inwoners zijn die de waterleiding zou willen missen. Laten we daarom als waterverbruikers alles in het werk .stel. len om deze dienst op de been te hou den. Dat kunnen we doen, door ieder voor zich de slagzin die op de dienst auto van de waterleiding staat steeds bij het openen der kraan in gedachten te houden: „Weest zuinig met drink water!" Als U een glas water nodig hebt, laat er dan geen tien weglopen. Als U zich wast zet dan de kraan niet op full-speed." En zo zijn er meer dingen, waarop te bezuinigen valt. Denk daar zelf maar eens over na! SCHRAMMETJE, -O- OPTREDEN Ds V. d. KETTERIJ TE VEENENDAAL De classis Rotterdam der Gci'ef. Ge meenten heeft in haar jongste vergade ring zich bezig gehouden met het feit, dat Ds M. V. d. Ketterij, te Vlaardingen is opgetreden voor het uitgetreden deel der gemeente Veenendaal, daar de amb ten heeft ingesteld en de sacramenten bediend. Bij de classis waren terzake brieven ingekomen van de kerkeraden van Alblasserdam, Gouda en Katwijk aan Zee, die de handelingen van Ds v. d. Ketterij goedkeurden. In een brede discussie kréég ook Ds v. d. Ketterij ge legenheid zich nader te verklaren. De classis besloot daarop geen oordeel uit te spreken, maar de zaak door te geven naar de Part. Synode. (De Rotterd.) Wij hebben in verband met het droe ve gebeuren met de Stellendamse red dingsboot nog een onderhoud gehad met een van de opvarenden, de matroos M. van Soest. Hij vertelde ons, dat schipper Willem de Jager in het ziekenhuis lag en Bas de Blok met het commando was belast. Voor C. Grootenboer die bij de R.T.M, voer, kwam zijn broer H. Grootenboer, zgn. als opstapper aan boord en om half negen voeren we uit, koers zettend naar het Slijkgat, de Zuid-Westelijke ingang- van het Goereese gat. Het was een gierende storm en er liep een hoge en wilde zee. Het was stilfdon- ker. Het havenlicht van Goedereede was uit. Zoals reeds op de voorkant van ons blad hebben meegedeeld, voeren de mannen uit om hulp te bieden aan het Zweedse s.s. Aslög. Maar ter hoogte van het Slijkgat zagen zij een vrachtschip met volle lichten voor zich, die dicht bij de gronden was. Zij minderden vaart om te zien wat er ging gebeuren en of zij hulp zouden moeten bieden. Even nadien gebeurde het ongeluk. We stonden met z'n vieren in de stuurkap, (die niet overdekt is). Schip per de Blok had het stuur, en naast hem stonden diens 21-jarige zoon, de op stapper Grootenboer en ik, aldus ma troos van Soest. De machinisten L. de Jager en KI. Roon bevonden zich in de machinekamer en de matroos A. Troost zat achterin bij de radio. Be ide com partimenten waren naar gewoonte dicht geschroefd, zodat deze mannen er niet uit konden. De gromdzee De grondzee rees opeens als een reus voor de steven op. De reddingsboot werd aan stuurboord in de zijde gegre pen en plat op de bakboordswijze ge worpen. Een geweldige watermassa stortte er met kracht overheen, zodat alles dooreen werd geworpen. Matroos van Soest vertelde, dat hij op de zijwand van de stuurkap kwam te staan. Hij voelde schipper Bag de Blok over zich gaan. Toen de boot zich oprichtte v/aren twee man vermist. Schipper de Blok en Grootenboer v/aren over boord gespoeld. Wat in ons opging laat zich niet in woorden zeggen, zei schipper van Soest. Ik greep het roer en onze eerste ge dachte was de overboord geslagenen te redden. Dit was echter hopeloos. Met de schijnwerper werd gezocht, maar in de kokende zee was niets te ontdekken. Bovendien was de situatie waarin de boot was zeer gevaarlijk. De ankertros, een zware manilla van 7 duim hing in grote bochten overboord. Er was ge vaar voor de schroeven. De andere mannen werden boven geroepen en met veel moeite werd de tros ingehaald. Het bleek ook, dat door de grote slagzij van de boot, het water door de luohtkokers heen in de machinekamer was ge stroomd. Matroos van Soest heeft getracht de boot met de kop op de zee te brengen en is in de richting van Hoek van Hol land gestoomd. Om naar de Aslög op- stomen werd niet meer aan gedacht. Het Engelse stoomschip, dat zij voor zich uit hadden gezien, wist, toen het even stiller werd, de kop op de wind te krijgen en kon op eigen kracht verder. Spanning De radio en de zender van de Ko ningin Wilhelmina was stuk, waardoor er geen bericht van hun binnen kwam en er zulk een angstige spanning was over het lot van de bemanning. Toen Zondagmiddag de reddingboot binnen kwam, kwam de werkelijkheid aan het licht. Geen wonder dat er onder de op varenden trieste verslagenheid heerste, vooral bij de zoon, die zijn vader geen hulp kon bieden. Bas ide Blok voer reeds 23 jaar op de reddingsboot, dus zo lang deze te Stellendam is ge stationeerd. Hij was de rechterhand van schipper de Jager. Aan alle reddings- tochten heeft hij deelgenomen en hij stond bekend als een zeer ervaren en kundig zeeman, volkomen in staat om het bevel over de reddingboot te voe ren. De Blok was 46 jaar oud en vader van 5 kinderen. In het particuliere leven was hij ge meenteraadslid voor de Herv. A.R. Par tij. Voor het eerst nam hij zitting in de maand October 1945. De belangen van de Stellendamse visserij werden steeds door hem verdedigd. Ook was hij be stuurslid van de Visserij-vereniging. Het ongeluk van de opstapper H. Grootenboer is eveneens wel ontzettend tragisch. Voor de eerste maal voer hij als opstapper mee en moest er het leven bij inboeten een vrouw en vijf kinderen achterlatend. Deelmemlng van de Zuid HoU. Redding Mij. Maandagmiddag heeft de heer Drenth van de Z. Holl. Redding Mij. de wedu wen van de slachtoffers bezocht. Van vele zijden kwamen er condoleanties en blijken van medeleven. De verdronkenen zijn tot heden nog niet gevonden. Ook wij betuigen als Redactie de zwaar getroffen families onze deelne ming in dit zo droeve verlies en wen sen hun de troost van Boven toe. Wanneer U een tas zoekt, nèl niet te groot en ook niet te klein, die U mee kunt nemen om een heleboel boodschap pen te doen en die ook chic genoeg is om als „Weekender" te dienen; die daarbij nog ge makkelijk is in het dragen, niet te duur en van een onverwoest bare kwaliteit, dan hebt U hier Uw tas gevonden. Canadian bag, prima tuigleder, degelijk afgewerkt, versterkte bodem met vernik- kelde doppen. Verchroomd slot en stevige /"»|TOn hengsels ,7 1/. Mits U per omgaande be stelt, nemen wij gaarne Uw postorders aan. U kunt ons ookbellenonderno. 31215 53 DOOR H. NOORMAN Zijn moedr wenste zo gaarne een huwelijk, omdat hij hoopte, dat haar zoon dan in de band zou blijven. Zij had het oog op Gretha geslagen, die naar haar mening een krachtige persoonlijk heid was, welke Louis in het goede spoor kon houden. Mevrouw Neerlandt was er in gekend en die zou haar best doen, Gretha te winnen. Wat haar overigens niet moeilijk' was gevallen. Louis, die eerst heftig had fegengestribbeld, was gezwicht voor zijn moeder, die dreigde hem anders financieel niet meer te zul len steunen, en was Gretha het hof gaan maken. Endelijk was het dan zover ge komen, dat hij de ingenieur om een on derhoud had verzocht. Maar op het laatste nippertje had hij zich terugge trokken en was holderdebolder naar Leiden vertrokken, vanwaar hij zijn moeder had geschreven, dat hij er niet meer aan dacht, Gretha Neerlandt tot vrouw te vragen. Door een toeval had de oude heer Van Santhoven die brief gelezen, waarna hij zijn vrouw om op heldering had verzocht, die alles op biechtte. De vader achtte zich toen ver plicht, de ingenieur op de hoogte te stellen en had hem gesmeekt, het ge beurde zijn'Vrouw niet kwalijk te ne men. Zij had gehandeld uit verkeerd begrepen moederliefde. Ook betreurde hij het voor Gretha, althans wanneer deze inderdaad van zijn zoon hield. Maar de ingenieur had hem gerustge steld: hij was er wel van overtuigd, dat er geen sprak"e van een huwelijlc uit liefde zou zijn geweest; bij Gretha was het ook slechts berekening. Zij zou wel spoedig over de teleurstelling heen zijn. Met de heer Van Santhoven verwachtte ook hij niet, dat Louis nogmaals komen zou, maar zo ja, dan zou hij een; beleef de weigering meegeven. Hij had maar niet meegedeeld, dat hij zulks reeds de eerste maal van plan was te doen! Waarom zou hij de oude heer Van Sant hoven pijn doen? Het was inderdaad nobel van deze, hem volkomen op de hoogte te hebben gesteld. Noch zijn vrouw, noch Gretha wisten er iets van. Hij had overwogen, het te vertellen, maar daarna besloten, te wachten. Het was wel zo goed als ze ker, dat mevrouw Van Santhoven aan zijn vrouw uitleg zou geven. Dan zou haar vanzelf wel blijken, hoe goed hij het voor had in zijn oordeel over de jon gen losbol, die hij notabene de hand van Gretha had moeten geven, als hij de zin van zijn vrouw had gedaan! Intussen was de toestand thuis nog zeer gespannen, al toonde zijn vrouw, die moeilijk onvrede verdragen kon, ook pogingen tot toenadering, die hij niet afwees. Maar tot het vertrouwelijk onderhoud, dat hij zo gaarne wenste, was het nog niet gekomen. Tóch begreep hij, dat hij het na de ontvangst der laatste brieven uit Zuid,gtad, niet te lang meer kon uitstellen, hoogstens nog enkele dagen. Hij behoorde zijn vrouw in de herin nering- terug te roepen, wat hij zeer voorzichtig in hun verlovingstijd haar had verteld en dat feitelijk niet de volle waarheid was geweest. Hij vreesde onder de gegeven om standigheden thuis, dat zijn vrouw het verhaal ver van vriendelijk zou opvat ten, maar de gevolgen moest hij dan aragen. Ingenieur Mieras las nog een de lan ge brief, die hij aan zijn moeder had ge tikt, deed hem in een couvert, waarop hij .met vaste hand schreef: ,,Aan mijn lieve moeder, die ik nooit vergeten heb." Vervolgens deed hij het couvert in een groter, dat hij aan Ina adresseerde, aan wie hij bovendien een kort briefje schreef," eindigend: „Uit alles blijkt, dat je steeds meer en meer veld wint. Maar handel met grootvader niet overijld, kind. Doe niets zonder grootmoeder er in te kennen en vraag desnoods advies aan dominé Westwoud. Wanneer het ogenblik gunstig is, tenminste zo lijkt het mij toe, moet je je aan je groot moeder bekend maken. Allicht zal dat voor haar nog meer een aanleiding zijn, om met grootvader te praten." Thuis gekomen, bemerkte hij onmid dellijk, dat zijn vrouw zeer geagiteerd was. En de oorzaak wist hij ook weldra. Zij vertelde hem, dat Gretha zo spoedig mogelijk met een vriendin naar Duits land wilde, om op verhaal te komen. Het kind was de laatste dagen geheel overstuur. En nu was die middag de uitbarsting gekomen. Met een gezicht, vertrokken van woe de en gekrenkte trots, kwam met Gre tha binnen. „Ik vertel zo juist aan papa, dat je een paar weken naar Duitsland wilt, lieve", zeide haar moeder. „Het mag zeker niet?" vroeg Gretha vinnig. „Ik heb nog niets gezeg meisje. Na tuurlijk mag het Alleen begrijp ik niet, dat het op stel en sprong moet. Kun je niet-wachten tot de vacantie?" „Ik moet enige tijd weg uit Arnhem!' riep Gretha. „'t Is hier om radeloos te worden. Als ik dat toch geweten had, dat hij met mij jneelde, de De ingenieur,, die reeds iets vermoed de, begreep nu alles. ,,Wie heb je vanmiddag gesproken?" vroeg hij zijn vrouw. „Mevrouw Van Santhoven soms?" ,,Hoe weet je?" „Ik weet sinds een paar dagen alles. Heeft mevrouw Van Santhoven je op de hoogte gebracht?" - Mevrouw Neerlandt knikte, een me delijdenden blik op Gretha werpend. „Dat ik zo gek ben geweest, om iets te geloven van de praatjes van die losbol!" riep Gretha uit. .,'k Vergeef het mijzelf nooit." ,,Tut, tut," suste haar vader. „Je komt er wel overheen. Die losbol is het niet eens waard, dat je woedend op hem bent. Intussen ben ik blij, dat jul lie nu ook op de hoogte bent en dat jullie er nu van overtuigd bent, dat ik een juist oordeel over Louis van Sant hoven heb geveld. Het beste lijkt mij, niet meer over het geval te praten. En wat jou betreft, Gretha," hij sprak ietwat spottend „je kunt, om van de schrik te bekomen, wel een reisje naar Duitsland maken. Wil je heel gauw?" „Als het kan, vandaag nog," zeide zij vinnig. „Wanneer het onder de kennis sen bekend wordt, schaam ik me een ongeluk." „Tja, daar moet je voor oppassen" in haar woede bemerkte Gretha niet, hoe ironisch-sarcastisch haar vader sprak! ,,maar vandaag kun je niet meer vertrekken. Ut kan wol zorgen, dat je morgenmiddag een pas hebt, dan kun je morgenavond met de nachttrein mee." „Prachtig," vond Gretha. Haar verdriet was niet groot. Zij ken de niet eens verdriet, 't Was alleen ge krenkte trots, die haar woede veroor- zaaljte. Zij kwam er ook spoedig over heen. Want die eigen avond nog sprak zij enthousiast over het Duitse reisje,- maakte plannen, vroeg haar vader in lichtingen en belde haar vriendin op met de mededeling, dat deze zich ge reed had te houden. 's Avonds laat, op de slaapkamer, ontlastte mevrouw Neerlandt haar ge moed, dat niet vrij was van sch-aidbe- wust zijn. ,,'t Is toch een slag voor Gretha," vond zij. ,,Ben je mal, Adri. Zij is die slag nu al vergeten. Zij heeft nu een prachtig voorwendsel voor een reisje," spotte hij. „Intussen ben ik blij, dat de ontkno ping er is en ik hoop, dat het vooi het vervolg voor jullie een lesje is." ,,Voor jullie?" .Natuurlijk. Ik weet alles van de oude heer Van Santhoven, die zo nobel was, mij geheel in te lichten. Neem nu een raad van mij aan, Adri, en tracht je dochter niet uit te huwelijken. De naam Van Santhoven trok je aan en er is geld. En aan die ellendige waan zou je je dochter opofferen. Liefde' komt i:i tweede plaats. Als wij nu eens zo ge trouwd waren!" Hij sprak niet scherp. Integendeel, oP een zachte, vermanenden toon. Vooral zijn laatste v/oorden ontroerden haar. „Uc meende stellig, dat Gretha me' ongevoelig- was voor Louis van Sant hoven. En diens moeder zag het Jiuw'f' lijk graag...," verontschuldigde zij zien- (Wordt vervolgd-)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2