PUROt ER NIET VAN GEDIEND De nachtkroeg van het Nieuwdorp te Middelhamis Suiker wordt niet goedkoper Hoe het verliep in de Tweede Kamer bij de stemming Wetsontwerp Souvereiniteits - overdracht 22ste Jaargang Woensdag 14 December 1949 No. 1879 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Enkele kanttekeningen bij de resultaten van de volkstelling, die op 31 Mei 1947 in Ouddorp gehouden v^erd. Prins Bernhard moet het bed houden KERKNIEUWS De Geref. Gem. te Middelhamis krijgt een eigen predikant Geldigheidsduur van de brandstcffenbonnen Kantongerecht Sommelsdijk niEUWS Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureaa: Prins Hendrikstraat 123 Middelliamis Abonnementspi^a f 1.50 per lj:wartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adr.-piijs 12 et, p. mm. Bij contract speciaal laiief In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft men zich bezig gehouden met de koloniën. Meer en meer nemen de Verenigde Naties de allures aan van een soort super-wereld regering. Dat is ook gebleken bij de be handeling van het vraagstuk der kolo niën. Een aantal besluiten, resoluties, waren op die Algemene Vergadering aan de orde gesteld en in behandeling genomen. Een tiental daarvan werd aan genomen. Deze resoluties hielden zich bezig met het bestuur van de koloniën. De inhoud van deze resoluties komt neer op een soort van controle door de Ver enigde Naties over de koloniën. Een soort van wereldregering uitgeoefend door de Verenigde Naties. Mede door haar succes ten opzichte van Neder land, een klein land, schijnen de Ver enigde Naties op die weg verder te willen gaan'. Of ze daartoe, ook blijkens haar statuut bevoegd is, is niet zo zeer de vraag, haar succes ten opzichte van haar wilsoplegging, inzake de Indonesi sche kwestie is voor haar aanleiding op die weg verder te gaan. Machts- honger is daar zeker niet vreemd aan. Op haar weg ontmoet ze evenwel En geland. Als er koloniale belangen be sproken worden is het geen wonder, dat het eerste koloniale rijk van de wereld er bij betrokken wordt. Controle over de koloniën, over die koloniën, die geen zelfbestuur hebben, raakt voornamelijk Engeland. Blijkens de recente houding van Engeland in de tragedie Indonesië voor het forum van de Verenigde Na ties opgevoerd had Engeland er voor moeten stemmen. Engeland deed het evenwel niet. Het raakte nu dit land zelf. Nu zouden de Verenigde Naties zich eens met de Engelse koloniën gaan bezig houden. Toen het Nederland be trof, ja toen was Engeland voor de in menging, maar nu het zichzelf Betrof is het tegen. Was het consequent geweest, dan had het nu ook voor moeten stem men. Zo gaat het in de grote politiek. In de politiek der Volken. Puur eigenbelang geeft de toon aan. Een krachtig rechtsbegmsel wordt ge mist. Vandaar een meten met twee ma ten. Toen het Nederland betrof juichte Engeland de inmenging van de Verenig de Naties toe, nu het Engeland zelf be treft is het er tegen. Kortzichtige poli tiek van Engeland. Toen het meehielp aan de onrechtvaardige inmenging te genover Nederland heeft het de grond slag helpen leggen voor de politiek van de Verenigde Naties van heden, waarbij het zelf tegen Engelands wil betrokken wordt. Was het tijdens de behandeling van Indonesië fier op het rechtsstand- punt gaan staan, mogelijk was er met andere West-Europese volken een hecht bloc gevormd, dat de aanmatiging van de Ver. Naties een halt had toege roepen. Toen betrof het Nederland. Naar recht werd niet gevraagd. Het betrof slechts een klein land. Weliswaar een volk, dat op koloniaal gebied zijn spo ren had verdiend en dat bezig was een groot volk via de "weg van ontwikkeling en rijpmaking tot zelfbestuur en zelf- regering te leiden. Zo is Engeland. Sprak Napoleon niet van het perfide Albion? De jongste historie van Indonesië na de bevrtiding wijst op een gemene han deling van Engeland tegen ons. Een plaatselijke vrijheidsbeweging onder lei ding van een saboteur met Japan wordt door Engeland, buiten ons land om, in tegenstelling met duidelijke afspraken, erkend en de Nederlanders, allerlei moeilijkheden in de weg gelegd om het gezag te herstellen en rust en orde te doen Weerkeren. Inplaats van een Engelse vloot op de rede van Batavia een onvoorwaardelijke capitulatie eisend, komt er een erken ning van de satelliet van Japan. Een unfaire houding tegenover een bondge noot. Was misschien de eervolle staat van Nederlands koloniaal besVuur een doorn in Engelands oog? Gaf hier af gunst en jaloezie mogelijk de toon aan inplaats van bondgenootschappelijke trouw? Was hier mogelijk nog de na werking van de Engelse geest uit de dagen van de Acte van Navigatie en de Engelse oorlogen? Er was nu geen Jan Pieterszoon Coen omi de eer van de Ne derlandse vlag te verdedigen. Door de houding van Engeland in de zomer van 1945 zijn in Indonesië de moeilijkheden voor Nederland ontstaan en gedurende de moeilijke periode van 1945 tot heden heeft Engeland er het zijne toe bijgedragen om de moeilijkhe den te vergroten. Nu komen de V.N. met een soort opperbestuur over de ko loniën. Nu raakt het Engeland, en nu is dit land er allerminst van gediend. Nu betoogt Engeland dat geen enkele be paling in het Handvest der Ver. Naties daar recht toe geeft. Een beroep op het recht dus. V/aarom trad Engeland niet voor het recht in het krijt toen het Nederland betrof? Af gunst en jaloezie? Nu neemt Engeland de kwestie hoog op omdat het land er zelf bij betrokken is. Lage politiek. En gelands politiek ter Algemene Vergtide- ring der Ver. Naties inzake Nederland en eigen land vormt wel een schrille tegenstelling. „Onwettig", roepen de Engelsen nu. Maar dan was de inmen ging van.de Ver. Naties tegenover Ne derland ook „onwettig". Toen zweeg Engeland, neen toen werkte Engeland krachtig mee aan dat gene wat het nu onwettig noemt. En geland spreekt nu van het besluit der Ver. Naties te trotseren. Engeland heef i zelf het pad voor deze onwettige inmen ging helpen banen. Toen betrof het slechts het kleine Nederland. Had En geland toen gepleit voor recht en ge rechtigheid mogel^k zou Frankrijk me degewerkt hebben om tot een recht-. Op de teldatum van de laatste volks telling bleek, dat binnen de gemeente Ouddorp gevestigd waren 3884 perso nen. Deze inwoners waren als volgt bin nen de grenzen dier uitgebreide ge meente gehuisvest. In het eigenlijke Ouddorp werden geteld 1319 mannen en 1289 vrouwen, in het Oudeland 145 man nen en 143 vrouwen, in het Westnieuw- land 48 mannen en 54 vrouwen, in het Oudenieuwland 95 mannen en 83 vrou wen, in Rustburg 35 mannen en 30 vrouwen, in Oostdijk 118 mannen en 121 vrouwen, terwijl in verspreide huizen nog 204 mannen en 194 vrouwen en in schepen 3 mannen en 3 vrouwen gehuis vest waren. Bedroeg het aantal ingeze tenen in 1947 3884 zielen, in 1899 waren in Ouddorp gevestigd 2835 personen, waaruit af te leiden is, dat in de loop van een halve eeuw de bevolking met 37% toegenomen is. Op het ogenblik der laatste volkstel ling werden binnen de gemeente aan getroffen 968 huisgezinnen, van welke 867 geleid werden door een man, ter wijl de overige onder leiding van een vrouw stonden, in de gemeente waren 57 alleenwonenden (20 mannen en 37 vrouwen) aanwezig, hetgeen neerkomt op een percentage van 1.5, welk percen tage ook in 1899 vastgesteld werd. Het aantal huisgezinnen is ook in deze wes telijke gemeente toegenomen en wel met 89%, want in 1899 werden 512 gezinnen ingeschreven. Het aantal huisgezinnen is dus wederom sterker toegenomen dan de groei der totale bevolking zou doen vermoeden. Het aantal eigen-, pleeg- en stiefkinderen dat inwonend is, is sterk gedaald, want in 1899 werden ia 512 gezinnen nog geteld 1695 kinderen, ter wijl in 1947 in 968 gezinen 1921 kinde ren ondergebracht waren. In 1899 wer den dus in 10 gezinnen gemiddeld 33 kinderen, een zeer hoog aantal, en in '1947 nog slechts 20 kinderen aangetrof fen. De daling is dus wel zeer opmer kelijk. In onderstaande tabel is de bevolking volgens de leeftijdsgroepen aangegeven. Bevolkingsopbouw van OiiiJorp Leeftijden 0-10 jaar 10-20 jaar 20=30 jaar 30-40 jaar tO-50 jaar 50-60 jaar 30-70 jaar 70-80 jaar 80 jaar en ouder 31-12-1879 3r.l2-1930 31:5-1947 25.5 21.8 17.6 20.7 20.3 16.1 14.9 16.0 16.1 12.1 13.0 14.1 9.6 12.0 11.8 7.3 8.0 10.7 5.7 4.6 8.7 2.9 3.3 3.5 1.3 1.0 1.4 Ook Ouddorp blijkt gebukt te gaan onder het verschijnsel van de relatieve achteruitgang van de jeugdigen. De be volkingsopbouw is verre van fraai, want de basis der jeugdigen is te smal ge worden. Wanneer een en ander in een grafische voorstelling verwerkt zou worden, zou de bevolkingspyramide, die dan zou ontstaan niet meer het leven- brengend beeld der pyramide vertonen, maar beangstigend op de urn des doods lijken. De achteruitgang van de jeugd is duidelijk af te lezen uit de onderstaande tabel, waarin indexcijfers betreffende de bevolkingsopbouw gereproduceerd zijn. Indexcijfers van de bevolldng van Ouddorp Leeftijden 31-12-1879 31-12-1930 31-5-1947 0-10 jaar 100 111.2 95.0 10-20 jaar 100 149.1 124.7 20-30 jaar 100 166.0 175.6 30-40 jaar 100 164.8 190.6 10-50 jaar 100 195,1 201.8 ■50-60 jaar 100 172.8 246.2 30-70 jaar 100 132.3 260.0 70-80 jaar 100 203.3 231.7 80 jaar en ouder 100 162.0 252.4 totale be volking 100 149.0 156.9 Uit deze gegevens blijkt, dat de totale bevolking met 56.9% toegenomen is, maar deze groei wordt niet bij de ver schillende leeftijdsklassen geconstateerd. De groep jeugdigen (0-20 jaar) is naar verhouding achtergebleven. In 1930 was de toestand nog zo, dat de groep van tien tot twintig jarigen nog iets sterker toegenomen was dan de totale bevol king, maar dit was bij de laatste volks telling niet meer 'het geval. Zou bij een volgende volkstelling een soortgelijk verschijnsel geconstateerd kunnen wor den bij de groep van 20 tot 30-jarigen? Een tweede dringerder vraag is evenwel of dan de groep der zeer jeugdigen we derom verder weggezakt is. Wordt Oud dorp langzamerhand ook, evenals Goe- dereede een gemeente der ouderen? Bij de laatste telling bleken 1590 ge huwden aanwezig te zijn, hetgeen over eenkomt met41% der bevolking. In verband met het wegvallen der jonge ren waren de percentages dier groep vroeger hoger want in 1930 bedroeg het 36 en in 1879 zelfs 32.5. Het aantal we duwnaarsbedroeg in 1947: 60, terwijl dat der weduwen 128 bedroeg. Van de totale bevolking was dus bijna 5% in de weduwstaat, hetgeen in 1930 met vaardige en billijke oplossing te komen. Nu blaast het hoog van de toren, nu klinkt het: „Boven Engelse beheersge bieden zal niet de vlag van de Ver. Na ties waaien." Onoprechte, kortzichtige, politiek heeft Engeland zelf in deze impasse gebracht. Gevolgen van een dubbele moraal. Een moraal voor een ander, en een verschillende moraal voor een ander. 4% en in 1879 met bijna 4% het geval was. In verband met de toekomende ouderdom der mensen zijn de meesten dergenen, die in de weduwstaat verke ren van hogere ouderdom, maar in deze gemeente zijn toch vele weduwen van jeugdiger leeftijd, want 8.5% van hen was jonger dan 40 jaar, een percentage, dat hoog genoemd moet worden, want in andere gemeenten is dit percentage lager. Het bedroeg in 1947 in Herkin- gen 7, in Goedereede 6, in Stad aan 't Haringvliet 6, in Middelhamis 5, in Oude Tonge 4, in Dirksland 3 evenals in Ooltgensplaat. Ligt de oorzaak bij het gevaarvollere bedrijf der zeevisse rij of zijn er andere factoren, zoals be paalde besmettelijke ziekten? Eigen aardig is, dat weduwnaars op die leef tijd niet voorkwa,men. Hertrouwen zij misschien eerder? I;i 1947 bedroeg het aantal geschei- denen van tafel en bed één en dat der gescheidenen van echt 4. Deze cijfers waren in 1930 resp. 1 en 3 en in 1879 resp. 1 en 1. Het aantal ongehuwden bedroeg 2101, nl. 1114 mannen en 987 vrouv/en. Wanneer deze aantallen verminderd worden met hen, die jonger dan 21 jaar waren, dan blijven 429 mannen en 284 vrouwen als huwbaren in Ouddorp over. Dr J. VEBSEPUT. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mee, dat het om technische redenen niet moge lijk is de prijs van suiker te verlagen. In de onderhandelingen, die thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over lonen en prijzen, zal ook de prijsstijging van het varkens vlees en het feit, dat een gedeeltelijke compensatie door prijsverlaging van de suiker achterwege zal blijven, worden besproken. Tengevolge van ongewoon heftig op tredende reactie op de inentingen tegen tropenziekten, die Prins Bernhard dezer dagen in verband met zijn aanstaande reis naar de West moest ondergaan, is Z.K.H, genoodzaakt het bed te houden. HOEVEEL KADIOLUISTERAABS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 December jl. 1.321.746 tegen 1.305.418 op 1 Nov. Op 1 November jl. waren er 510.227 aansluitingen op het Rijksradio-distri- butiedienst tegen 521.523 op 1 October. Ruw e^h u i d Ruwe handen Ruwe lippen DAG VAN DANKBAARHEID IN NEW YORK. Het is in New York een oude traditie om eens per jaar een dankdag te houden voor de binnengehaalde oogst. Heel de stad is dan schitterend versierd en verlicht. Het hoogtepunt is wel de „parade", een allegorische optocht. Op deze foto ziet u de bijdrage van een spoorwegmaatschappij. Aan wie brengt men die dank? Het is een offer aan zichzelf,, maar géén dank, aan God! Het is, voorzover bekend, in de ge schiedenis van ons parlement nog niet eerder voorgekomen, dat alle honderd leden van de Tweede Kamer bij een stemming aanwezig waren. Maar toen, diep in de nacht van Donderdag op Vrijdag, onder gespannen stilte Mr Kor tenhorst de namen der leden afriep, en niets anders hoorbaar was dan hot woord „voor" of „tegen" ontbrak er niet één.' Het heeft lang geduurd vóór de Ka mer zich kon uitspreken over de In donesische kwestie, en toen zij daartoe eindelijk de kans kreeg, was ze reeds voor een voldongen feit gesteld. Toch heeft ze er zich niet met een Jantje van Leiden afgemaakt, en het hoge peil der debatten bewees dit. Van de oppositie was het de A.R. Jan Schouten, die zijn principiële bezwaren in een uitnemend betoog uiteenzette, maar met nog meer aandacht werd de rede van zijn fractiegenoot Meijerink gevolgd, die, hoewel tegenstemmer, een aanzienlijk gematigder standpunt in nam, vooral waar het 't vertrouwen in de Indonesische leiders betrof, dan zijn collega Gerbrandy. Deze oud-minister in het Londens kabinet kastijdde de rege ring met schorpioenen en riep onder al gemene hilariteit uit, dat ook de bode van de Tweede Kamer dit zaakje wel had kunnen opknappenen scherp gespannen werd de situatie een ogen blik toen hij bepaalde documenten ci teerde, waar hij, naar hij zelf toegaf, op niet geheel rechtmatige wijze was aangekomen. Het kon wel zijn, dat dit muisje nog wel eens een staartje had! Zeer fel was ook de heer Welter, die in het vuur van zijn interrupties, die hem herhaaldelijk in conflict met de voorzitter brachten, op de banken van de Plv.d.A. belandde, hetgeen de slag vaardige heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) deed constateren dat zijn op ponent toch al wat meer „progressief" begon te worden! Ds Zandt vertolkte het volstrekt afwijzend oordeel der Staatkundig Gereformeerden, en tenslot te kwam de heer Paul de Groot, recht streeks uit Moskou overgevlogen, zijn afkeuring te kennen geven, en Soekar- no en Hatta (door andere opposanten voor communisten uitgekreten) als ka pitalisten knechten aan de kaak stel len. Het viel niet te verwonderen, dat de Regering deze communistische oppo sitie dankbaar aanvaardde in haar eigen voordeel! De heren Romme (K.V.P.) en Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) getuig den van hun trouw aan de Regering, maar met de meeste verwachting werd uitgezien naar de rede van Mr van Maarsseveeri, de minister van Overzeese Gebiedsdelen. Op bijzonder handige wij ze wist de bewindsman een brug te slaan tussen de Regeringsopvatting en de Grondwettelijke bezwaren van een deel der oppositie, door te wijzen op de belangrijkheid van de géést van de Grondwet boven die van de letter. De geest van de Grondwet, zo betoogde de minister, wil samenwerken met Indo nesië, wanneer de letter van de consti tutie daarmee hier en daar in strijd komt, zal de eerste de doorslag moe ten geven. Op eveneens zeer handige wijze wist de Minister tegenover Prof. Gerbrandy uitspraken van de stichter van diens partij, Dr A. Kuyper, uit diens toelichting op het Program van Begin selen der A.R. Partij, tégen de bewerin gen van zijn opponent te gebruiken. Grote belangstelling ondervoed ook de rede van de Minister van Buiten landse Zaken, Mr Stiklter, die de ont wikkeling in het buitenland, vooral in Oost-Azië, schetste. Zo tussen de re gels door bleek de grote mede-verant- woordelijkheid van Engeland voor de ontwikkeling in Indonesië, terwijl de vij andige houding van de Amerikaanse Senaat, die de koorden van de Mars hall-beurs dreigde dicht te binden, aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Men kan nu wel zeggen, zo betoogde de Minister, dat we eens van dit alles niets aan hadden moeten trekken, maar zouden zij die jvd spreken de gevolgen op zich hebben durven nemen: tegen werking in het buitenland waarvan we nog maar al te veel afhankelijk zijn en wie weet welke calamiteiten in het binnenland?' Naarmate de behandeling vorderde, bleek steeds (ïuidelijker, dat de beslis sing zou komf jn te liggen, bij de midden- Het was voor de .Geref. Gemeente te Middelhamis een verblijdende tijding, toen Vrijdagavond bekend werd, dat de beroepen Candidaat G. Zwerus van Rot terdam, dit beroep had aangenomen. Dit is de eerste predikant, die sinds 'de totstandkoming van de Ger. Gemeen te, (ruim 21 jaar geleden) zijn intrede zal doen. Het kerkgebouw der Ger. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan alhier werd in gebruik genomen op Dinsdag 8 April 1928 waarbij nu vrtjlen Ds H. Kieviet van Veenendaal voorging over de woor den uit Jes. 14 32: ,,Wat zal men dan antwoorden de boden des volks? Dat de Heere Sion gegrond heeft opdat de be drukten Zijns volks een toevlucht daar- groepen, de V.V.D. en de C.H.U. Mr Oud (V.V.D.) wist hieruit munt te slaan door van de Regering de toezegging te ver krijgen, dat de toekomst der ambtena ren in Indonesië en het zelfbeschikkings recht zouden worden gegarandeerd. De houding der C.H.U.-fractie illustreerde wel zeer duidelijk het merkwaardig ka rakter dezer politieke organisatie, die géén „partij" is en waarbinnen groter verscheidenheid van opvatting mogelijk blijkt dan in de andere, strenger geor ganiseerde formaties. Deze fractie was vrijwel gelijkelijk verdeeld. Het laatste argument van de Minister deed de deur dicht. Hij stelde de porte feuillekwestie. De Regering zou staan of vallen met de aanneming van dit ont werp Het liep naar twee uur in de mor gen, toen het beslissend ogenblik was aangebroken. Katholieke Volkspartij en Partij van de Arbeid stemden, zoals te verwach ten was. en-bloc vóór. Een verrassing vormde het als geheel vóórstemmen van de V.V.D.-fractie. De Christelijk Histo- rischen"Waren verdeeld. Behalve de frac tieleider, de heer Tilanus, stemden nog drie leden vóór, de andere vijf stemden tegen. De Anti-Revolutionairen, in de ze zaak even homogeen als hun politie- ken tegenvoeters de communisten, stem den mét hen, ofschoon om wijduiteen- lopende redenen, als één man tegen, ge volgd door de Staatkundig Gerefor meerden en vanzelfsprekend de heer Welter. De klok slaat twee, wanneer deze his torische handeling is volbracht. De Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de resultaten der Ronde Tafel conferentie aanvaard. De Regering zo min als haar tegenstanders hebben er doekjes om gewonden, dat het verloop der Indonesische kwestie de verwach tingen, aanvankelijk gekoesterd, in ern stige mate heeft teleurgesteld. Maar tenslotte ging het er om, of men trach ten moest, er in de gegeven omstandig heden het beste van te maken, dan wel eenvoudig weigeren en de niet te over- ziene gevolgen afwachten. Men heeft voor het eerste gekozen. En nu is het woord aan de Eerste Kamer, die over het ontwerp, zoals het daar ligt, zonder er iets aan te kunnen veranderen, haar „ja" of „neen" zal moeten uitspreken. Hier zijn de verhou dingen, door het geringer aantal leden, nog meer gespannen, elke stem vóór of tegen telt daar dubbel! in hebben zouden." De consulent Ds A. de Blois die toen ongesteld was, was hierbij mede tegenwoordig en heeft daarbij eveneens het woord gevoerd. De gemeente was toen nog station van Dirksland, nl. van 3 April tot 24 Juni 1928. Op 24 Juni 1928 is het een zelf standige gemeente geworden. Ds A. de Blois van Dirksland institueerde de ge meente met een predikatie over Han delingen 2 42: „En zij waren volhar dende in de leer der Apostelen en in de gemeenschap, en in de breking des broods, en in de gebeden." In de maand Juni van het jaar 1929 werd voor de eerste maal een beroep uitgebracht en wel op Ds A. de Blois, die toen nog te Dirksland stond. In de daarop volgende 20 jaar is in totaal 54 maal beroepen, het laatst uitgebrach te beroep werd tot blijdschap der ge meente bekroond met een gunstige uit slag. De Geref. Gemeente te Middelhamis is begonnen met 80 mannelijke en vrou welijke lidmaten en is uitgegroeid tot 240 leden en 300 doopleden en dat, ter wijl het ruim 21 jaar altijd leesdienst geweest is. Op Maandag 27 Juni jl. werd beslo ten tot aankoop van een pastorie, en wel de riante woning en kantoor van wijlen de heer van Paasschen aan de Hobbemastraat te Middelhamis. De pas torie zal waarschijnlijk nog deze maand worden betrokken. Bij de grote gchaarste aan predikan ten bij de Geref. Gemeenten in Neder land, valt de blijdschap der gemeentele den te begrijpen, dat na zoveel beroepen, nu een predikant ten deel gevallen is. Als redactie voegenf wij er gaarne de wens bij dat Gods onmisbaren zegen op zijn arbeid mag rusten. ------O------ TUT DE CHR. GER. KERKEN Groot aan lal Chr. Ger. Studenten aan de Tlieol, School te Apeldoorn Het aantal studenten te Apeldoorn bedraagt thans 35, waarvan 12 hun klassieke opleiding nog moeten volgen. De andere 23 zullen binnen 3 jaar be- roepbaar zijn, zodat gehoopt mag veror den, dat enigermate in de ergste nood aan voorgangers binnen afzienbare tijd kan worden voorzien. Nu het aantal studenten is geste gen tot 35, welk getal nooit eerder werd bereikt, zal in het schoolgebouw, waar (Je grootste collegezaal slechts aan 23 studenten plaats biedt, enige verande ring worden aangebracht. NED. HERV. KERK Bedankt voor Oude Tonge Ds A Terlouw van Tietjerk. ------O------ Het Rijkskolenbureau deelt ons mele, dat de hierna genoemde losse brandstof- fenbonnen met ingang van 16 December 1949 hun geldigheids verliezen: rantsoen bonnen Brandstof f en 11 eenheden 1949- '50", rantsoenbonnen Brandstof f en 6 eenheden 1949/'50", rantsoenbonnen „Brandstoffen 1 eenheid 1948/'49", rant soenbonnen Brandstof f en voor a.s. moe ders." Deze bonnen moeten uiterlijk op 15 December a.s. bij een brandstoffenleve- rancier worden ingeleverd. Zitting van Vrijdag 9 December 1949. Kantonrechter: Mr v. d. Velde. Ambtenaar O.M. Mr v. Buuren. Radio-perikel A. Th. Schipper te Nieuwe Tonge bleef in gebreke om kennis te geven aan de P.T.T. van de verkoop van een radiotoestel aan dhr Eshuis te Schie dam. Verd. liet verstek gaan. Controleur Maaskant beweerde, dat verd. altijd zeer laks is met het inzen den vah. zijn bescheiden. Ambt. O.M.: Houdt verd. anders zijn administratie altijd goed bij Get.: In het gunstigste geval is deze half bijgewerkt. Ambt. O.M.: In de meeste gevallen is het een lijdensgeschiedenis. Het kan tongerecht Rotterdam achtte het niet Verplichtend om deze bescheiden bij te houden. De Minister heeft echter twee maatregelen in het leven geroepen: 1. de handelaar moet de registers bijhouden. 2. de handelaar moet binnen 24 uur het formulier D inzenden. De Hoge Raad vernietigde daarom het vonnis en heeft de handelaar v/el verplicht gesteld, dat hij dit volgens de wet moet doen. Thans is er wederom een soortgelijke zaak aanhangig ge maakt bij de Hoge Raad en nu wil de Ambt. eerst deze uitspraak afwachten. Mr V. d. Veld© wil in dit geval vrij spraak, omdat we niet weten of het for mulier niet binen 24 uur is ingezonden. In het procesverbaal gaat het over de niet bijgehouden voorraadstaten. De controleur nam bij zijn bezoek altijd de kaarten mede en nu kreeg verd. hier voor een procesverbaal. Get. heeft hem echter dikwijls genoeg gewaarschuwd, doch verd. wachtte steeds op de controleur. Volgt vrijspraak. K. M. PoUemans te Oude Tonge, niet verschenen, bestuurde een wagen, wel ke te breed was gladen. Op de vorige zitting had verd. dit ontkend, want hij was geen bestuurder. Get. wachtmeester Weiburg bleef bij zijn procesverbaal^ Pollemans was in derdaad geen bestuurder, maar een knecht. Toen ik deze echter waar schuwde, kroop Pollemans zelf op de bok. Bovendien was verd. ook nog bru taal. 5.— of 4 d.h. Erg beduusd J. Koese te Stellendam reed met een auto op de Nieuweweg in de richting Langeweg en reed v. d. Wal aan, welke komende uit een dreef goed rechts van de weg fietste. Verdachte: v. d. Wal kwam uit de dreef, en ging toen rechts van de Nieu weweg rijden. Ik wilde hem passeren, kon echter niet verder uitwijken, omdat de weg te smalwas. v. d. Wal vloog boven op de motorkap, waarna hij is gevallen. Ik heb direct gestopt en ben direct om de dokter gegaan. „Het jongetje maMkeerde echter niets dan een lichte hersenschudding." Mr V. d. Velde: Je had eerder moe ten stoppen. Verd.: Dan had ik een heining kapot moeten rijden. Mr V. d. Velde: Dat was zeker erger dan da.t kind? Get. J. V. Seters te Stellendam: Ik reed op mijn fiets in de dreef achter G. V. d. Wal. Bij de Nieuweweg aangeko men ging V. d. Wal richting Langeweg. Nauwelijks was hij echter op de harde weg of Koese reed hem aan. M.i. had hij voldoende ruimte om uit te wijken, zijn snelheid bedroeg 30 a 35 km. Ik heb niet gezien of hij uitwendige kneu zingen had. doch wel zag ik, dat hij buiten zijn positieven was. Later klaag de hij heel erg over pijn in het hoofd. Verd. stond erg beteuterd te kijken en kon zich niet verweren. (Zie voor vervolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1