Belofte maakt schuld Buitenland Burgerlijke Siand Alléén bij Merkes Gemeenieraad Middelharnis KINDERHOEKJE r- DE BOERDERIJ AAN DE VAL Biz. 2 „E3ILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 10 December 1049 West Dtiitslanil Hebben wij vorige week geschreven over het ernstige conflict, gerezen tus sen de bondslïanselier Adenauer en de leider der socialisten Schumacher, thans kunnen wij vermelden, dat beide heren, zich met elkander hebben verzoend. Schumacher was voor 20 zittingsda gen van het parlement geschorst. Het is gelukt beide heren tot elkander te brengen door gemeenschappelijli een ver klaring af te leggen, dat al stonden beiden wat betreft inzicht, tegenover elkander, zij ieder voor zich, toch meen den het belang van hun land te dienen. Daarop heeft Schumacher zijn woor den „kanselier vaii de geallieerden" te ruggetrokken. Toch blijft Schumacher in vergade ringen buiten het parlement Adenauer hard aanvallen. Volgens het A.N.P. zou Amerika zich met dit conflict hebben bemoeid, en sterk hebben aangedrongen tot verzoening te geraken. Beide partijen houden elkander in het parlement in evenwicht. Vandaar dat het niet verkieselijk is dat zij zo scherp tegenover elkander staan. Er moet orde en rust heersen, en een grote mate van overeenstemming', ten einde de genomen besluiten te kun nen uitvoeren. Heel veel is er ook te doen over de bewapening van West Duitsland. De bekende Ds NiemöUer heeft ge zegd, dat wanneer men West Duitsland bewapend men voor het feit komt te staan, dat West Duitsers, Oost Duit sers zullen beschieten. Aan zulk een moeilijke aangeleg'enheid wenste hij geen medewerking te verlenen. Veel te genkanting vindt de gedachte, dat Duitsland alleen maar soldaten moet le veren, die bij een bepaald land zullen worden ingelijfd. Onder diegenen die tegen bewapening geen bezwaar hebben, overheerst het volgende voorstel. Duitsland moet wor den opgenomen in het West Europeese defensie plan. Volgens dat plan zou Duitsland zich zelf opnieuw mogen bewapenen, onder leiding van een eigen generale staf. Wanneer Duitsland als een volwaar dig partner, dezelfde rechten kreeg als de andere landen, wil het zich ook ver binden dezelfde plicliten op zich te ne- inen. Het laatste woord is over deze her bewapening nog niet gesproken. Frankrijk De Franse regering heeft weer voor een moeilijlc conflict gestaan. In Frankrijk loopt ook de distributie ten einde, alleen benzine en koffie' zijn nog op de bon. Door de beëindiging van de distribu tie der suiker, heeft de regering zich genoodzaakt gezien, de suikerpiijs wel iswaar te verhogen, doch niet zoveel als wei'd verwacht. De boeren kwamen hiertegen in 't ge weer, omdat de prijs der suikerbieten daardoor niet lonend is. De minister van landbouw stelde voor de prijs per duizend kilogram van 3900 francs te verhogen op 5200 francs. is 120 francs). De ministerraad kon het hierover niet eens woi'den, gelet op de toestand van de schatkist. Uiteindelijk deed de minister presi dent het voorstel de prijs te stellen op 4500 francs. Hiermede kon de minister van' landbouw zich niet verenigen en trad uit de regering. Hoewel met enige moeite, zo is de minister president er toch in geslaagd een andere rooms katholielce minister van landbouw te vinden en heeft dit in cident geen crisis veroorzaakt. Joego Slavi^ In de laatste tijd wordt Zuid Sla- vië veel besproken. Enkele weken terug gingen er zelfs geruchten dat de Russen troepen had den samengetrokken aan de Zuid Sla vische grens. De leider der Franse commimisten die ook in de Cominform zitting- heeft, heeft verklaard dat Rusland Zuid Sla- vië niet zal aanvallen, gelet op het gro te internationale gevaar, dat hiera,an verbonden is Getracht v/ordt in het binnenland de toestand warm te houden en het verzet te doen aankweken. Wanneer van binnen uit de vlam naar buiten slaat, zouden vrijwilligers uit de omliggende landen direct te hulp snellen om hun kameraden in huji moeilijlce taak bij te staan. Het blijft voor Zuid Slavic derhalve een zeer rhoeilijke tijd. Voortdurend moet de regering de uitersle waakzaam heid in acht nemen, en mag niet ver slappen, daar zij anders de teugels van het bewind verliezen zal. Verenigde Naties De Verenigde Naties hebben hun goedkeuring gehecht aan een besluit van de Voogdijraad, om aan de landen die koloniën hebben ieder jaar inlichtingen te vragen. Engeland, België en Frank rijk hebben zich hiertegen verzet, en het is vooral Engeland geweest, dat zich heftig verweerde. In de buitenlandse politiek, treft men vaak heel eigenaardige tegenstellingen aan. Toen de kwestie Indonesië in de Vei ligheidsraad besproken werd, sloeg En geland een heel andere toon aan, het gold toen Nederlandse koloniën. De Verenigde Naties moesten zich hier beslist mee inlaten, en al werd het recht door Nederland betwist, om zich te mengen in interne "aangelegenheden, wij vermochten niet de gewenste Engel se steun, die wij gehoopt hadden te ver krijgen. Thans gaat het over Engelse kolo niën, over volkeren die nog geen zelf beschikkingsrecht hebben, en zie nu staan de Engelsen ineens een geheel an der standpunt voor. Zo ziet men, dat, wanneer eigen belangen op het spel staan, de meningen zich nog al eens wij zigen. Spanje Spanje staat in de laatste tijd, wel in het teken der belangstelling. Toch schijnt het dat de onderhande lingen niet naar wens verlopen. Franco heeft Westerse steun nodig, en zou deze ook gaarne ontvangen, doch niet ten koste van zijn bewind. Buitenlandse journalisten zijn uitge nodigd om Spanje te bezichtigen, en met de Spaanse toestanden kennis te maken. Hiervan is gebruik gemaakt, doch, achteraf beklagen deze journalisten zicli zeer. Alles wat zij ten gunste van Spanje geschreven hebben is opgeno men. Het aandringen om hulp van buiten evenzo. Daar tegenover zijn grote mistoestan den verzwegen, of slechts zo terloops vermeld, dat het maar een bagatel schijnt te zijn. Het bezoek van Franco aan Portu gal is in de Spaanse pers tamelijk op geschroefd. In werkelijkheid moet het bezoek niet zo erg zijn mee gevallen, althans niet dat resultaat afwerpen, wat de schreeuwende propaganda deed verwachten. Wanneer men hoort gewagen van de Spaanse toestanden, dan vraagt men zich met bezorgdheid af, hoelang de vrede daar nog zal worden bewaard. lijn al Uw aankopen boven f 10.- ver zekerd tegen Verlies - Dieïstal - Brand en Breuk, uitgezonderd uurwerken. Woensdagavond kwam de Raad der gemeente Middelharnis bijeen. Afwezig was dhr C. v. d. Meide. Burgemeester Rijnders opende met gebed, waarna de notulen werden vast gesteld. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten werden enige goed gekeurde raadsbesluiten terugontvangen Een verzoek van de Stichting .Ka tholieke Gezinshulp" op Flakkee wil den B. en W. voor onderzoek terugne men. Dhr V. d. 'Waal dringt op spoed aan on wil gaarne vlug weten wat B. en W. willen. Dhr Boomsnia/ wil het via de gemeen te regelen. De Voorz.: Gezinszorg ligt kerkelijk en dit moet men dan kerkelijk aan vragen. Dhr Boomsma wil dit niet tot een bepaalde groep beperken. Weth. V. d. Brugge: Men vraagt de ze subsidie aan op grond van iets wat er is. De gemeente kan geen subsidie geven. De stichting baseert dit op een voorschrift van het Departement van Sociale Zaken. Wij kunnen dit voor schrift wel of niet toepassen. Dhr V. d. Waal: Het maatschappelijk werlv wordt wel gemeentelijk gesteund. De Voorz.: U lokt een voorstel van B. en W. uit, doch dan moet U geduld hebben tot de volgende vergadering. Tot lid van de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs werd herkozen dhr L. J. den Hollander, ter wijl in de commissie voor Lag'er Onder wijs werd lierbenoemd dhr J. v. d. Slik Mz. Vervolgens v/erd .bepaald, dat de ge meente-ontvanger op werkdagen van 912 uur en 's middags en 's Woens dags van 1416 uur zitting zal houden voor het publiek. 50% reductie Voorts wordt voorgesteld om voor het leges van paspoorten enz. voortaan an dere tarieven te laten gelden. Dhr Boomsma gaat er niet mede ac- coord. De H.B.S.ers gaan in hun vacan- tie graag naar het buitenland en daar om moeten we ze aanmoedigen en geen 10.laten betalen. Ik zou willen voorstellen om van jongelui op studie slechts 1.te eisen. Dhr V. itl. Waal onderschrijft het voor stel van dhr Boomsma, doch vraagt te vens of het nog wel nut heeft nu toch eerstdaags de Benelux of de Fritalux in werking treedt. Tevens ^ijst spreker op het feit, dat collectief aanvragen goed koper is. De Voorz.: Het bewijs van Nederlan derschap, hetwelk voor België nodig Is, is zo laag mogelijk gehouden. Een col lectief paspoort is ook een bewijs van Nederlanderschap en dit kost ook 5. per persoon. Dhr V. d. Waal: Dan worden mijn be zwaren nog groter. De Voorz.: Individueel kost het maar 1.per jaar. Vroeger was dit 0.20. Dhr Boomsma.: Voor een H.B.S.er is dat te duur. Dhr V. d. Waal: Bij verschillende or ganisaties wordt dit met spaarcenten bij elkaar gebracht. De Voorz.: Voor een H.B.S.er kan 1.geen bezwaar zijn. Dhr Boomsma wil personen beneden de 21 jaar 1.in de 5 jaar laten be talen. Ik ken leerlingen, die zwak in Engels waren en in de vacantie 5 a 6 weken naar Engeland toegingen en bij terugkomst vlot Engels spreken. Wan neer ze 5.moeten betalen, kunnen de ouders dat niet meer bekostigen. Dhr Kleingeld: We moeten het niet meer zo zien, dat alleen kinderen van ouders, die het betalen kunnen, naar het buitenland kunnen; maar ook de anderen hebben daar recht op. De Voorz. stelt nu voor om aan jon gelui beneden 21 jaar 50% reductie te geven, waarmede de raad accoord gaat. Dhr Boomsma: Ziezo nu hebben we tenminste wat gewonnen. Bechtvaardig Met toestemmig van de Raad werd aan dhr Blokland een perceel grond in de Chr. de Vrieslaan verhuurd. Minder voelde men er echter voor om aan dhr K. Vroegindeweij een perceel grond ge legen nabij de noodslachtplaats voor 21.per jaar te verhuren. Dhr Kleingeld: Vroegindeweij weiger de om onderverhuurders op dit per ceel toe te laten. Wanneer is het raads besluit om het aan drie personen te verhuren afgelopen? De Voorz.: Eind December 1949. Ik geef U toe, dat dhr Vroegindeweij zijn eigen rechter is geweest en dat mag nooit. Dit optreden is ook zeer onjuist. Hij had hier zijn beklag moeten doen en niet daar op het land. De gang van za ken is niet erg bevredigend, maar het is rechtvaardig, dat hij het perceel land krijgt. Dhr V. d. Waal: Het raadsbesluit da teert van 14 April 1947 en daarin wordt geen datum van beëindiging genoemd. Ik zou dan ook niet het perceel aan Vroegindewij willen geven, maar het aan 3 personen willen verhuren. De land arbeidersvereniging heeft wel honderd gegadigden voor 10 are of minder. Br is nu eenmaal behoefte aan grond. Dhr Kleingjeld kent Vroegindeweij niet, maar alleen om zijn houding inoe- ten we het hem niet geven. Dhr V. Eok keurt de houding van Vr. ook af. Dhr Both: Het vorige college van B. en W. heeft die belofte eenmaal gege ven. Elke burger moet vertrouwen kun nen hebben in de Raad. De grond is hem ontnomen en dat heb ik nooit kunnen bewonderen. Het is een rechtvaardige zaak, dat Vr. het land terug krijgt en het is een goedheid, dat Vr. 21.wil betalen, recht hebben we er niet op. Verder zoii spreker de termijn van 2 jaar automatisch willen verlengen. Dhr Boomsma begrijpt er niets van. De Voorz.: Vr. heeft 15 jaar gratis vruchtgebruik gehad en nu moet hij dan gaan betalen. Wij hebben een morele verplichting. Dhr Boomsma vindt deze geschiede nis niet erg elegant, doch wil voorstel len om het openbaar te verhuren. Weth. V. d. Brugge: Op 14 April 1947 heb ik op het voorstel, om het perceel grond aan 3 personen te verhuren, voor gestemd. Voordien was er echter een belofte gedaan. Nu moeten wij dit we derom beoordelen en nu moeten wij de ze belofte nakomen, anders plegen wij woordbreuk. Een ingezetene kan dan niet meer op een belofte van ons aan. Dhr V. d. Waal wil het nog steeds in drie stukken verdelen, welk voorstel dhr Kleingeld ondersteunt. Weth. Vroegindeweij: Vroeger kostte het maaien 15.per jaar en daarom wilde oud Burg. den Hollander er af en degene die het nam, kon het voor het leven krijgen. Dhr Beversluis kan zich verenigen met het voorstel om het aan Vr. te ge ven en spreker vindt het een goedheid van Vr. dat hij er nog 21.voor wil betalen. Dhr V. d. Waal: Voorzichtig wezen, want er konden nog wel eens meer be loften zijn, die geld zullen kosten. Dan wordt het voorstel in stemming- gebracht en 6 van de 10 stemmen zijn voor het voorstel van B. en W. Besloten wordt om de politiecellen voor 300.per jaar aan het Rijk te verhuren en tevens hecht de raad zijn goedkeuring eraan om één der brand spuiten om te laten bouwen. Regelmatig loopt de motor warm en dit is een grote belemmering. De kosten bedragen 600. met inbegrip van .80.voor een schijnwerper. Vervolgens sluit de Voorz. de verga dering en gaat de Raad in geheime zitting. RING VAN J.V.'s en M.V.'s DER GER. GEMEENTEN OP GOEREE EN OVERFLAKKEE BIJEEN Op Vrijdag 2 Dec. 1949 kwam in het kerkgebouw der Ger. Gemeente te Mid delharnis de Ring van J.V.'s en M.V.'s der Ger. Gemeenten, onder voorzitter schap van de heer Th. de Waal bijeen. Als bezoekers waren o.m. vertegen woordigd de Jongel. Vereen, der Ger. Gem. te Nieuwerkerk (Zeeland) van wie een hunner voor deze avond ook een onderwerp in te leiden had. De Voorz. opende met het laten zin gen van Ps. 43 3 en 4, las Handel. 7 116 en ging voor in gebed. Daar na heette hij de aanwezigen welkom en sprak een inleidend woord, dat tot titel droeg: „Tent en Altaar." In korte trek ken stond spr. stil bij Gen. 12, waar Abram, geroepen uit XJr der Chaldeeën, in Kanaan (bij Sichem) 'zijn tenten op sloeg en aldaar een altaar bouwde en de Naam des Heeren aanriep. Waar Abraham zijn tenten opsloeg, aldaar was ook het altaar en alzo in opvolgende geslachten, ook bij Izaak en Jacob. Spr. ging de Oud Test. betekenis van dit al taar na, om te komen tot het altaar der Nieuw Test. bedeling, waarvan Paulus spreekt: „Wij hebben een altaar" nl. het altaar ziende op de volbrachte of- ferhande van de Heere Jezus Christus aan het kruis op Golgotha, waarvan èn in de schaduwendienst en na de vervul ling iedere bladzijde van het geopen baarde Woord Gods ons spreekt. Spr. bezag, hoe op dit altaar diende te wor den geofferd, nl. met een verbroken en verslagen geest. Gezongen werd Ps. 51 9, waarna C. Grootenboer te Dirksland een inleiding gaf over de geschiedenis van Jozef, waarop een leerzame bespreking volgde. Na de pauze hield de heer A. van Klinken L.Dz. te Nieuwerkerk een goed verzorgde inleiding over Artikel 14 der Nederl. Geloofsbelijdenis. (Over de val en des mensen onvermogen tot het ware goed.) Over dit onderwerp werd ruim van gedachte gewisseld, de inleider wist de gestelde vragen, zeer goed te beant woorden. Er was grote aandacht en het was een bijzondere leerzame avond. De Voorzitter van de J.V. te Nieu werkerk, de heer Flikweert, tevens ouderling der gemeente aldaar, besloot met dankgebed. ------O------ Bestel nog heden uw VISITE-KAARTJES bij onze plaatselijke agenten of recht- stredlïs bij Drukkerij GEBR. DE WAAL Middelliamis. Snelle afleyering Bill^ke prijs'. Beste jongens en meisjes! Vorige week hadden we het over het Licht dat komen zou. En met dat Licht bedoelen we de Heere Jezus, die de blin kende Morgenster en de Zon der ge rechtigheid is. Welke mensen zouden in de tijd van Christus' geboorte nu naar dat Licht uitzien? Wel, die vraag kunnen jullie wel beantwoorden. Het waren die men sen die Licht nodig hadden, dus die in de duisternis verkeerden. En welke mensen zullen nu in deze tijd innerlijk verheugd zijn met de komst van de Heere Jezus? Ook weer eenvoudig om te beantwoorden. Het zijn die mensen die weten dat het van binnen zo donker is. Hun verstand is verduisterd; ze zijn zó verblind dat ze de weg niet zien die ze bewandelen moeten; ze zijn zo koud van binnen, zo gevoelloos; aan alles hebben ze gebrek. En nu is er één middel dat al hun ge brek kan vervullen, en dat is: het Licht dat in de duisternis kwam blinken, de Heere Jezus Christus. Volgende weelf hoop ik hier nog iets van te zeggen. Nu moet ik beginnen aan het 2e DECEMBERKAADSEL: Het geheel bestaat uit 72 letters en is een gedeelte van een tekst uit Jo hannes 3 en staat in verband met de geboorte van de Heere Jezus. 65 - 2 - 21 - 12 - 26 - 22 - 15 - 54 - 16 - 23 - u - 1 - 11 - 19 - 14 - 25 - 48 - 29 is een naam van de Heere Jezus (Jes. 9.) Een iegelijk die in Hem 52-6-41-71 72, die zondigt niet 1 Joh. 3.) 52 - 27 - 4 - 32 - 6 - 31 - 38 - 43 m is de plaats waar de Heere Jezus ge boren is. 3 - 5 - 7 - 33 - 26 - 45 - 18 - 68 is de plaats waar Jezus werd opgevoed. Zij maakten Hem ook zeer 37-8-9 - 26 - 42 - 11 - 30 aan het twistwater (Ps 106.) 28 - 20 - 53 - 13 den Heere, mijne ziel! (Ps. 103.- Want deze God is 58 - 44 - 40 - 46 God (Ps. 48.) 34 - 11 - 36 - 47 - 36 was een afgod der Efeziërs (Handel.) 59 - 10 - 39 - 17 - 52 - 51 - 26 - 49 is een bekende berg in de nabijheid van Jeruzalem. 55 - 57 - 62 - 53 - 56 - 50 - 64 - 52 - 66 - 26 is een legerplaats der kinderen Israels (Num. 33.) En vandaar 24 - 69 - 61 - 63 - 2 - 5 - 67 - 35 - 70, reisden zij door Galilea (Markus 9.) Dit raadsel werd ingezondCji door Pici van Loon, Nieuwe Tonge. Nu volgen wat brieven: Johannes S., Ouddorp. Hartelijk wel kom! 't. Is of je al jaren oplossingen hebt opgestuurd. Ga zo maar verder. Volgende keer vertel je maar eens over de baltkerij. Het je ook zin om bakker te worden Marius si. M., Oude Tonge. Ik kon niet meer voor die raadsels zorgen. Het zou dan tccli te laat zijn geworden. Als je zoiets nog eens overkomt, dan ga je maar naar goede kennissen, die Eilan den-nieuws" lezeu op je dorp. Da;- ir, de beste manier. Het allerbeste is om da delijk de raadsels te maken en op een kladpapiertje alvast op te schrijven. Dan ben je altijd gereed als het in. zenden is. Is de verkoudheid al over? Bram de J., 's-Gravenpolder. Mis schien ben je in die tussentijd al ver huisd, maar ik zet de oude plaatsnaam nog maar op. Je repetities in Goes, zul. len dus niet veel waarde meer hebben maar het studeren op je werk is niet verloren. Als je al in R. zit, dan zal je wel heel wat te schrijven hebben. Jaantje S., Middelharnis. Och meis je, als je nu al vindt dat de tijd zo snel gaat, hoe vlug zal je het dan vinden als je nog wat ouder mag worden. Je ouders weten het wel. In de buurt van Nijmegen is 't mooier dan in Rotter dam. Waar zou G. liever wonen? Joke V. d. G., Mellssant. Vreselijk, wat een varken! Daar kun je nog eens op terug komen. Goed zo, als je je moe der niet nodig hebt, dan alleen raad selen. Gaat het heus niet, dan roep je de hulp maar in. Heb je het dubbel-etui nog gekregen? Adrie van W., Stelleiiidam. Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Je kan niet geloven dat je die leeftijd al hebt, hè Het correspondentie-vriendinnetje vond je voor haar leeftijd te oud. Het spreekt vanzelf dat ik volgende keer een kort verslagje verwacht van de reis naar Utrecht. Wim de J., 's-Gravenpolder. Ik herin ner me je oudste broer nog wel. Hij heeft lange tijd meegedaan. Bij welke drukkerij is hij daji? Woon je nu al in R. Als dat zo is, moet je me maar veel vertellen, 't Zal wel een grote verande ring zijn, een klein dorpje en een gro te, drukke stad. Jaantje M., St. Fhilipslanid. Dat heb ik gelezen, dat jullie weer een dominee krijgen. Dat zal weer een blijdschap z^jn. Bevalt het je goed op de nieuwe school? Een grote verandering, openbaar of bij zonder onderwijs! Bij rekenen maar goed je best doen. Rietje O., Zuilen. Het is dus goed te merken, dat het vlees van de bon is? Dat kan jij dan óók merken met de vele boodschappen die te doen zijn. Maar van de bonnenrommel ben je nu ook af. Over die „suikerbol" hebben al meer kinderen geschreven. Krijn F., Nieuwerkerk. Ja, de bieten campagne duurt lang dit jaar. Wat een bomen toch! Wat zal dat mooi zijn de volgende lente! Ik weet niet of Piet nog aangewipt is op 't bureau. Hij zal het dan wel verteld hebben. Wienes O., Zuilen. Ook al veel bood schappen doen? Dat is een goed teken, Heb jij op de lagere school ook al re petities? Wel, wel! Heb je de oplossin gen goed bekeken in de krant? Jaap S., Melissant. Nu valt het niet mee, om half acht al op de fiets te zit ten, in de zomer gaat dat beter, maar dan is 't misschien weer te warm. Het is niet zo gauw goed, hè Heb je nog tijd om voor de duiven te zorgen? Of heb je misschien een assistent? Allemaal. Tot mijn spijt kan ik de prijswinners deze week nog niet bekend maken. Nog een weekje geduld dus, De hartelijke groeten van OOM KO, Herhaalde oproeping! Welk meisje van ongeveer 11 jaar wil corresponderen met Pietje Dijke, Rijksstraatweg 443D, Scherpenisse Schrijf maar gerust. SOMMELSDIJK Burg. Stand over de maand Nov. 1949 Geboren: Corenlis Abraham, z.v. J. v. der Baan en P. Nagtegaal; Catharina Henrica Willemina, d.v. J. Kiel en A. M. Klop. Huwelijken: Johannes Spec en Lena Groenendijk. Overlijden: Arij Polder, oud 90 jaar. DIRKSLAND Geboren: Pieter Hendrik, z.v. J. Touw en H. Boshoven; Maarten, z.v. D. Ra- meijs en A. Wilkes. Getrouwid: A. Witte 28 en A. Wolfert 24 jaar. Overleden: Annetje de Jong, ongh. 76 jaar. HERKINGEN Geboren: Daniëlla Marina, d.v. H. Kagchelland en A. M. Mierop; Helena Johan:ia d.v. J. W. Nijpjes en T. van Zetten; Aagje d.v. C. C. F^as en M. Struijk. Ingekomen: T. Wildschut van Middel burg. Vertrokken: C. Markus naar Hekelin gen; L. Bruggeman naar Nieuw Hel voet en L. Behtvelzen naar Leiden. STELLEND AM Burg. Stand over de maand Nov. 1949. Geboren: Gerrit zoon van I. van Es Rheumaiiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 'i knaagt en knaagt en knaagt maar... Maak toch een einde aan die ondrage lijke plaag, die U ziek maakt en moe deloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kruschen-kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijn- verwekkende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes en... die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs wer den tot dagen en nachten van onafge broken pijn. Zoals ettelijke tienduizen den Rheumatieklijders over de hele we reld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens, fit, monter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kru schen Uw bloedzuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. en N. A. Tanis; Kaatje Huibertje, d.v. C. Melissant en C. van Dam; Dina, d.v. J. B. Kooijman en A. van Soest; Janne tje Cornelia, d.v. M. de Reus en A. van de Ree. Huwelijken: Johannes Koese, oud 26 j. met Gijsbertje Melissant, oud 26 j.; Aren Johannes Kalle, oud 39 j. met Ro- zetta Kievit, oud 35 j. Overleden: Jan L. Koese, oud 74 j., 50 DOOR H. NOORMAN Dus beloofde zij haar tante niets en nam met een handdruk afscheid, nog toezeggend, dat zij, zodra enigszins mo gelijk, een paar dagen naar Harenstede zou komen. Het hoge voertuig reed weg en Ina ging naar binnen, bedenkend dat zij onmiddellijk met haar grootmoeder al leen zou zijn. Zou deze nu al gaan vra gen Zij was er nog niet op voorbereid, omdat haar zwaar woog de vraag, of zij zich al of niet bekend maken zou. Er was slechts één lichtpunt: Mina kvvam herhaaldelijk in het vertrek in verband met het avondmaal, dus kon er dan toch niet een geregeld gesprek worden ge voerd. Maar daarin vergiste zij zich. Want het bleek haar, dat Mina de koeien moest gaan melken, wat alleen gebeur de als het strikt nodig was. En dat was nu het geval, want de boer was immers naar Zuidstad? Dus was zij tóch alleen met haar grootmoeder. Vlug en druk vertelde Ina van haar bezoek aan de pastorie, onder meer meedelend, dat de volgende week Dolf Westwoud, de student in Amsterdam, met vacantie weer thius kwam en over enkele weken Mien, de verpleegster. De boerin luisterde, naar Ina zag, maar half. Ongetwijfeld waren haar ge dachten bij heel iets anders. En zij kon wel bevroeden waarbij. „Kom. eens rustig bij mij zitten, Ina." zei haar grootmoeder', ,,We moeten eens praten." „Over wat ik gisteravond met uw dochter besprak? Op de zeedijk? Dat kwam daar zo onverwacht- Wat won derlijk, dat het zó loopt!" Ina sprak op gewild luchtigen toon. Doch haar hart was zwaar als lood. „Had ik maar geweten, dat je mijn zoon kende! O, kind, ik ben zo dank baar, dat hij nog leeft. Waarom heb je niet met mij over hem gepraat?" ,,Maar er werd hier alleen gesproken over een zoon, die overleden was. Dan kon ingenieur Mieras in Arnhem hoog stens een familielid zijn." ,,Hij is mijn zoon," fluisterde de boerin. ,,Maar over Piet wordt hier nooit gesproken." „U behoeft er ook met mij niet over te spreken." ,,Ja, dat moet. Je hebt er nu recht op, alles te weten. Ken je hem goed?" ,,Nu, tamelijk goed, zou ik zeggen." Met moeite stootte Ina deze woorden er uit. Zou zij alles, alles zeggen? Of was het beter, grootmoeder eens te la ten praten? Tot dat laatste besloot zij. .Vertel mij het een en ander van hem. Is hij getrouwd? Zijn er kinde ren? Ja, ik weet niet... vertel maar. O, dat ik dit mag -yernemen! 'k Heb er God voor gedankt." De tranen vloden de boerin over de wangen. En Ina wendde zich even naar het raam, om haar hevige ontroering te verbergen. „Hij is getrouwd", zeide zij toonloos, „en heeft twee dochters. De jongste is even oud als ik; de oudste een paar jaar ouder. Hij bewoont een groot huis, want hij heeft een goede positie en ik geloof, dat zijn vrouw ook niet geheel onbemiddeld is." ,,Is hij een man van de wereld? Je weet wel, wat ik bedoel. Hij is hier christelijk opgevoed, maar..." „'k Weet niet, hoe ingenieur Mieras er persoonlijk tegenover staat. De kerk bezoekt hij niet. Dat weet ik zeker." „Zijn vrouw en kinderen natuurlijk ool< niet. Het valt mij niet moeilijk, het te begrijpen. Hij heeft een behande ling ondervonden, die hem afkerig van de godsdienst moest inaken, als God dat niet genadig verhoedde. Ook dS,t woog- mij zwaar op het hart. Die jongen is al die jaren geen dag uit mijn gedach ten geweest, Ina." ,,Ik heb nu al lang begrepen, dat die zoon de hoofdoorzaak van uw kwaal is." „Je hebt het goed gezien. Zeker, ik word door de Heere vertroost. En tóch kan ik de jongen niet vergeten. Ik heb óók schuld. Ik was te zwak. En ik vrees, dat het nu te laat is." „Waarom zou het te laat zijn?"vroeg- Ina opgewekt. „U wist niet, of uw zoon nog leefde. U kunt nu toch aan hem schrijven? Ik zal het adres wel op de brief zetten, 'k Weet het precies." ,,Zou je dat willen doen?" vroeg de boerin gretig. „Wel natuurlijk. Het is een kleine moeite." Ina's hart zong: grootmoeder zou aan vader schrijven! ,,'k Heb er al aan gedacht en er ook met Stien over gesproken. Maar de boer mag het niet weten." .Waarom niet? Dat lijkt mij vreemd.' Wat bruusk stootte Ina die woorden er uit, wrevelig als zij weer gestemd werd. „Je ziet de verhouding hier. Mijn man is goed voor mij. Hij heeft alles voor mij over. Zo is het altijd geweest. Alleen heeft hij mij verboden, over Piet te spre ken. Piet moet dood zijn voor ons. Maar ik kan niet laten, hem te schrijven. Als hij eens schreef, misschien was de boer te vermurwen." „Misschien heeft ingenieur Mieras in die jaren weleens geschreven," zei Ina. ,,Neen. En dat heeft mij zo'n pijn gedaan. De jongen is slecht behandeld, maar een goed kind vergeet toch zijn vader en moeder niet." „'t Is vreemd, maar..." „Ik zal nu alles vertellen. Dan be grijp je het beter. Hoe laat is het? O, de baas komt voorlopig nog niet terug. Hij moest ook nog naar het Water- schapshuis." Ina hoorde daarna het verhaal, dat haar reeds bekend was. En vervolgens het nieuwe. ,,We hoorden niets meer van Piet. En we mochten niet over hem praten. Stien en ik deden het nog' wel, maar zij was toen pas twaalf jaar, zodat zij heö rech te niet wist. Eerst later heb ik haar al les verteld. Zes jaar later, 'k weet het nog precies, want 'k heb de courant bewaard, las ik, dat hij in Delft was geslaagd. Ook de boer heeft het vast gelezen, doch hij heeft er niet over ge sproken. Wil je de bovenste lade van het kabinet eens opendoen?" vroeg zij plotseling. Ina, iets begrijpend, voldeed aan die wens. „In de rechterhoek staat een doosje. Ja, dat is het." Er waren enige papieren in en ver bleekte portretten. ,.Dat is Piet. toen hij achttien was." Ina, te vol om een woord te uiten, boog zich over de foto van haar vader, een stevige, gezonde boy, die vrij en frank de wereld inkeek. Wat was zijn uitdrukking- later veranderd! Maar toen was dat leed nog niet over hem geko men... „'t Is het enige portret, dat ik van hem bezit. En dan heb ik hier nog een paar brieven. Die heeft hij in Rotterdam geschreven, toen hij daar in de vacantie logeerde. Je moogt ze gerust lezen. Hij was zo'n goeie jongen. Wat driftig. Maar hij was zijn drift zó vergeten. De boer is ook zo. Piet is het evenbeeld van zijn vader. Als die karakters maar niel gelijk waren geweest, dan was iiet nooit zover gekomen." Ina las de briefjes: jongensachtige uitingen over de drukte in de grote stad Rotterdam, maar ook de verkla ring: ,,'k zal blij zijn, als ik weer bij moeder ben." En een jaar later v.-erd hij van de boerderij gejaagd... „'k Had altijd de hoop, dat hij nog wei eens zou schrijven. Die jongen ko" toch zijn moeder niet vergeten," klaag de de boerin. ,,Maar er kwam niets. E" toen heb ik alle hoop opgegeven K meende, dat Piet dood was. Op een mid dag heb ik, het kwam zo plotsoüng alles aan dominé Westwoud verteld. Hi] zou eens informeren naar een inge-üeiu- Mieras, maar de ambtenaren konden hem niet inlichten. En nu mag ik -^Icx"' jou gewaar worden, dat mijn jongen noS leeft! Ik zal hem schrijven. En de Keere moge zijn hart vermurwen, dat hij ant woord geeft." ,,De boer is natuurlijk on' rustig over het gebeurde", zeide In' opeens. „Zou je dat denken?" ,,Dat weet ik wel zeker. Veel vvorat mij nu duidelijk. Hebt u hem daar nooit naar gevraagd Vergeef me" zij zag het gelaat van haar grootmoe der betrekken „'k wil mij er niet in mengen, maar het komt mij zo vreenio voor, dat u er nooit met uw man ovei sprak! De verhouding is anders toehz" hartelijk." (Wordt vervolgO'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2