DE WERKLOOSHEID IN NOVEMBER üil hel er inst j2ste Jaargang Zaterdag 10 December 1949 No. 1878 ïlharnis CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Ie Johan van Oldenbarneveldt" debarkeerd HET VASTE BEGINSEL f ONTBRAK 1 R.T.M. contra de Staal der Nederlanden R.T.M. in het gelijk gesteld Zondagsdiensten Artsen. Steun aan de particuliere woningbouw MEDITATIE VERDRUKKING EN HEERLIJKHEID Schepen brengen honder den koeien naar Peru m aan "or- aar een S" HOT" hiedaiti P-f. len toege- rienden EN teloord sing. n- e- ming k op- I, dan doe de con- en doodt ('dompeld .re hon- dcor een niet over rden be et af ma arts. Al- lOod ver elitgebon- enen of rheid be- blijven. met val- en, maar Knaag- aarin ze n met de ondorge- nstekehen "t gaarne Bescher- ariestraat KTEB werd eens gevraagd r op toe- en op het de predi eld?" edikant. r zijn dus or het be- gebleven, g van be- ed, bracht n de twij- ard vroeg eraakt predikant, vier vede ren dat er bestaat en ijn bestaat js. De dok- n dat hij mber 1949 f II SO-:- Glassla 1' 2.—; Klei- 11.—; Gie- range PiP" te lOS-- Vec. 1949- 1.52-22.69; I8.8i. niEuws ferschOnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedacttebureau: Prins Hendrikstraat iZZ Middelhamis Abonnementsprgs 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piljs 12 cl, p. mm. Bij contract speciaal larieJ PIm. twintig jongens van Flakkee tieruggeliomen Dinsdagmiddag is het s.s. „Johan van Oldenbarneveldt", met aan boord 2431 [spatriërende militairen In de haven van imsterdam aangekomen. Namens H.M. de Koningin werden de troepen toegesproken door ritmeester If, F. K. Bisschoff van Heemskerck jn namens Z.K.H. Prins Bernhard door najoor C. van Goor. Voorts richtte de minister van Oorlog in Marine mr W. F. Schokking het woord de terugkerende militairen. Ter be- tmeting waren verder aanwezig de oud- oinmandant van de 7-December divisie (ffi, majoor H. J. J. W. van DUrst Britt (Il de hoofdleger-aalmoezenier kolonel H j. J. M. van Straelen. Met de „Johan van Oldenbarneveldt" lepatrleerden o.a. het 6e regiment veld- irtillerie, het 3e regiment infanterie en iet 3e garderegiment Grenadiers. Het is een onvergetelijk gezicht, als lo'n boot met zoveel militairen arri veert, hoorden we een vader zeggen, die fe aankomst te IJmuiden had gezien, yooral natuurlijk, als je eigen zoon aan boord is. Het is vanzelfsprekend dat de jon gens bij aankomst een officiële ont- (angst wordt bereid. Maar voor toe spraken etcetera interesseren de jon gens zich geen biet. Laat ze dat nu maar houden" hoorden we enige jon gens zeggen," wij hebben ons best ge- 1, maar hier is de boel verknoeid. Zij interesseren zich veel meer om zo spoedig mogelijk in eigen huis en bij eigen haard te komen. Egoïstisclie cliauffeurs Van Flakkee waren er plm. 20 jon- jens uit de verschillende dorpen van iet eiland. Zoals men weet, worden ze allen per autobus thuisgebracht. De bus met de twintig jongens kwam te Hel- levoetsluis en zou met de toen juist voorliggende hebben meegekund, ware tiet niet, dat hun een gro'e file auto's voor was. Enige jongens stapten uit en probeer- ien voorrang' te verkrijgen. De kapitein tod het wel gewild, maar deze m,ag geen voorrang geven. Langs de verschil lende auto's gaande, wildo men hun {een voorrang geven. De bus moest wachten op de volgende boot-dienst. Gevolg was, dat de jongens eerst te gen 10 uur 's avonds op hun bestem ming waren. Voor deze daad weten wij eigenlijk geen woorden te vinden. Op z'n zachts! uitgedrukt is dit verregaand egoïsme. leder van de daar aanwezige automo bilisten heeft deze bus gezien, het ging van mond tot mond, dat er weer twin tig; jongens, na 3 jaar afwezigheid te rug waren. Ieder we/st ook, dat de jon gens hunkeren om thuis te komen en ouders en familie in spanning zitten te wachten. Maar men liet zijn eigen, klei- Jebelangetjes, voorgaan! We vinden dit zeer onedel, tegenover onze jongens, waarvan de meesten drie jaar lang, hun plicht tegenover het Va- to'land gedaan hebben, dikwijls aan le vensgevaar hebben blootgestaan, dat Men daarvoor niet één enkel uur opof fert! Dit moet ons toch even uit de pen: ifel voor hun als hun familie, doen ver gezeld gaan. Wij zijn mede verheugd met de be houden thuiskomst van zoveel jongens ivat wij met hartelijke gelukwensen zo wel hun als hun familie, doen vergezeld EEN VERBLIJDENDE MEDEDELING Vele van onze jongens en mannen in Indonesië verkeren in moeilijke omstan- %heden. Hun diensttijd is verstreken, de tijd »ra naar hun haardsteden terug te ke- fen is eindelijk aangebroken. Lange een zame uren in de lange nachten van de stille beklemmende tropennachten zijn 'M eindelijk achter de rug. De tijd is aangebroken dat ze weldra huiswaarts zullen varen. Helaas een slagboom heeft zich ge steld voor de vervulling van hun zo Isng gekoesterde verlangens. Het huis waarts varende troepenschip biedt hen S«en plaats. Hun wordt de toegang tot het schip en daarmee de toegang tot het vaderland ontzegd. Ze kunnen geen vaccinatiebiljet tonen M daarmee is voor hen de terugkeer oaar het vaderland onmogelijk. Ongevaccineerd werden ze inge scheept. Ongevaecineerd hebben ze in •Ie felle tropenzon hun plicht gedaan. Samen met hun kameraden hebben ze leven en gezondheid veil gehad voor het vaderland. In dienst van het vaderland drie lan- Se jaren ontbering en ellende verdragen. Nu wenkt hen het vaderland en hun ge liefden. Maar neen, voor hen is de terugkomst onmogelijk geworden. Ze hebben zich "iet laten inenten tegen de pokken en liaarmee is voor hen de onmogelijkheid Seschapen om huiswaarts te gaan. Wat 'en teleurstelling dat voor hen moet be- '«kenen is moeilijk in te denken. Welk Moeilijk gewetensconflict voor, hen J'Wdt opgeworpen is moeilijk in te den- «en. Is het wonder, dat velen bezwijken? "agerij en ailerlei smaad, achterstelling '1 dreigement kon worden verdragen. Maar deze beproeving is voor sommi- Sen te veel geweest. ^'u heeft de Minister toegezegd, dat "'lï zij huiswaarts kunnen keren. '^at een marinevaartuig beschikbaar zal worden gesteld, om ze naar hun be trekkingen en hun vaderland terug te voeren. Een blijde tijding voor deze jongens en mannen. Het is te hopen, dat spoedig uitvoe ring aan dit besluit zal worden gege ven. Dat het niet op de lange baan zal worden geschoven. Haast dient er te worden gemaakt. Geen bureaucratisch en ambtelijk getalm. Maar onverwijlde uitvoering. Daar hebben onze militairen recht en aanspraak op. Een tweetal ministers is weer naar Indonesië gevlogen. Het zijn niet de eersten, zullen het misschien de laatsten ,zijn Waar flinkheid van daad ontbreekt, komt valsheid van praat. Dat is de reden dat zoveel ministers en hoogwaardigheidsbekleders naar In- dië zijn gevlogen. Wanneer de daden als gevolg van een welgevestigde overtuiging ontbreken, dan komt men tot langduirge en ver warrende onderhandelingen. Als men het rechtsstandpunt verlaat en zich lei den laat door andere komt men tot ge praat en geklets. Verlaten van een vaste koers leidt tot allerlei ingewikkelde en schier onoplos bare problemen. Waar de rotsgrond van recht en ge rechtigheid prijs gegeven wordt, daar zakt men weg in het moeras van be sprekingen en nog eens weer bespre kingen. Daar komt men tot het doen van de ene concessie voor en de andere na, welke een veelheid van besprekingen en overleggingen noodzakelijk maken. Van daar de vele vluchten van ministers en hoogwaardigheidsbekleders naar Indo nesië. Dat is tekenend voor de hele tragedie van de onderhandelingen met Indonesië. Het vaste leidinggevend beginsel ont brak. Men heeft zich laten leiden, door invloed van buiten en telkens weer meende men vaste grond onder de voet te hebben, maar ook telkens weer moest men ervaren dat men stond op de moe- rasgrond der revolutie vanwaar men weer noodsprongen moest maken om la ter te constateren dat men zover moest springen als Soekarno en de zijnen voor schreven. Het vaste beginsel ontbrak. Vandaar al de ellende en de slepende onderhan delingen met al het gereis en gepraat daar aan verbonden. Nu zal het wel de laatste vlucht naar Indonesië zijn geweest. Immers het einde is gekomen; Indië is los van Nederland. De eindstreep is bereikt. Soekarno en de zijnen hebben voUedig^hun doel be reikt. In spijt van alle optimisme, in drie jaar van onderhandelingen gekoes terd, heeft men bereikt, dat Nederland volkomen heeft toegegeven. De rechts staat, de voorwaarde van overdracht der souvereiniteit is niet verkregen. Toch wordt 27 December de souvereiniteit overgedragen. En nog is de minister optimistisch. Ook nu nog, nu het Ko ninkrijk is verbroken. Nu geldt het op timisme de komende samenwerking wel ke men van de Fiepubliek Indonesië Sa- rekat verwacht. De minister moge optimistisch zijn, onze weerkerende soldaten zijn het al lerminst en niet ten onrechte spreken ze van offers, die te vergeefs zijn ge weest. K.L.M. PASSAGIERS WOUDEN MET FEESTDAGEN NIET VEEGETEN. Alle passagiers werden getracteerd op boterletters en gevulde speculaas, terwijl bovendien ieder een marsepein spaarvarken ontving. De banketbakker van Schiphol had het razend druk om deze lekkernijen tijdig klaar te hebben, maar had toch nog tijd om de stewardess even te laten proeven. 37 December 1949 Overdracht van de souvereiniteit Spoor- wegtelsorten Onze vroegere vriendjes in Friesland. ,Vah je vriendjes moet je 't hebben", vertelde ons meneer op school. Twee vriendjes waren het bos ingegaan om zich eens heerlijk te vermaken, maar in de gevaren die er zich voordeden, liet de een de ander in de steek. Zo gaat Het wel eens onder vriendjes. Daar dachten wij aan nu de grote dag van de beslissing in het Indische drama nadert. Er is al niet veel meer tegen te doen en zo komt spoedig 27 December, waarop Hatta naar de Koningin konit om de souvereiniteit over te nemen. Heel deze affaire is door Rome met de socialisten doorgedreven; om politieke redenen worden de Indische minderheden niet eens gehoord vooruit maar jongens, loop er maar met de klompen overheen. Dat is nu de democratie, die altijd door „rechts" zo was tegengewerkt! Nu de roden aan 't roer zijn vertonen zij on gehoorde staaltjes van rechtsverkrach- ting. En Romme namens namens Rome helpt er aan mede; de roomse politiek kan alle kanten uit. Wil ook elke kant uit, als zö maar de leiding mogen hou den. Voor onze jonge Koningin wordt het nog een zware dag, die 27e Decem ber. Maar... kijk, dat gaat nu niét aan om Haar hier in discussie te brengen. Want naar ons staatsrecht mag men geen scheiding maken tussen de Kroon en de Ministers. De dingen lopen zoals ze nu lopen en elk volk heeft tenslotte de Regering die het verdient. En dat Koning Willem III de vuist wel eens op tafel legde kan ons nu weinig meer troosten. De tijden zijn zeer veranderd. En ons staatsrecht ook. Wijlen onze politieke vriendjes leveren ons dit koopje, waarover het nageslacht nog zal schreien. De optimisten hebben nog een beetje hoop, het zal alles nog succesvol werken let maar op! En die optimisten hebben al wat schade gedaan. Vrede, vreden roepen zij en zien geen gevaren. Ook kunnen zij niet de minste verootmoediging over de landszonden en het recht des Heeren. Die kennis is volstrekt verloren. En zo nadert de dag dat, als God er niet tus sen komt, stromen van tegenspoed zich zullen werpen op het kleine Nederland, ééns aan de spits der volken, zó im- weldadlgd met een kerk, welker bege nadigde zieners ons nu nog in hun na gelaten werken toespreken! De bevrijdingsroes van 1945 is nog niet geheel uitgewerkt, maar wij begin nen een beetje „bij kennis" te komen. Meer dan 4 jaren hebben wij geleefd alsof 't niet op kon. Heel Nederland zit in de Jan-Plezier en neemt het er eens van. Maar hier en daar kijkt er een uit het portier of er soms iets „loos" is. Je i?oudt zo zeggen...! De Spoorwegen verwachten alweer een flink tekort op de jaarrekening. Precies als in de jaren na 1920 toen er regelmatig twintig tot acht en twintig millioen per jaar bij moest. De Staats kas kwam er dan voor op. Thans schijnt het plan gemaakt te zijn gedurende 5 jaren 2000 man personeel per jaar te ontslaan. Een deel op pensioen, de mees ten op wachtgeld. Erg sneu voor die mensen, zij hebben toch zichzelf niet aangesteld! De vraag rijst of er wel met juist inzicht in de mogelijkheden van Nederlands huishouding gehandeld is. Het gooien met geld heeft aanstekelijk op vele leiders gewerkt en het verant woordelijkheidsgevoel van duizenden is geknakt. Het ontwaken is dan hard. Er is veelvuldig geroepen dat Nederland straatarm was, maar wij geloofden er eigenlijk zelf niets van. Sommigen meen den dat het van diep inzicht getuigde aldus te spreken. Nu, het getuigde wel van iets, maar niet van diep inzicht in de toestand des lands. Zuid-West Friesland roept om een Protestant ziekenhuis. Daarvoor is toe stemming en medewerking van de Re gering nodig. De aanvrage ligt al lang ten Departemente, maar er is nog niets aan gedaan, terwijl de Roomsen voor hun ziekenhuis al twee maal uitbreiding verkregen. Nu zal het Prot. Comité er toch eens anders aan gaan staan want hier geschiedt onrecht. Het istoch al te dwaas dat een ieder maar in een rooms ziekenhuis wordt gestopt. En dan nog wel in Friesland, waar zo weinig room sen zijn. Jaren geleden was het ook al wat moois! Omstreeks 1928 werd bij speciale Wet Dokkum uitgebreid. Ruim te moest er komen. De afgetreden bur- gemeestei^ waarschuwde de Eerste Ka mer nog, maar 't jnocht niet baten. Er steekt heus niets in, zei wijlen Ruijs de Berenbrouck. Slaap, kindje slaap! Maar wat was het geval Op het land van een boer ontsprong een bron. De Roomsen zeiden, dat daar Bonifacius vermoord was en wilden dat land kopen. Maar de. boer hield zijn been stijf. En ook de oude burgemeester. Toen pakte men de boer de grond af door onteige ning. Thans staat er op de bron een kerk en is Dokkum een bedevaartsoord Verleden week hebben wij een breed voerig verslag gegeven, hoe op 17 No vember 1949 de Rijkspolitie te Middel hamis aan boord van „De Stad Zie- rikzee" stapte, liggende in de haven van Middelhamis, om het dekpersoneel te controleren. Het was dien morgen zeer mistig, en het bleek, dat tegen de voor schriften van de Scheepvaart inspectie in er één man te weinig aan dek was. De politie verbood toen de veerboot uit te varen. De groepscommandant van de Rijks politie deed dit niet op eigen houtje, maar naar aanleiding van binnengeko men klachten bij de burgemeester van Middelhamis en bij Scheepvaart-inspec tie. De onvoldoende bemanning zou bij mist en stormweer gevaar op leveren voor passagiers en goederen en de vei ligheid in het algemeen niet zijn ge waarborgd. Vandaar dat de groepscom mandant, bij het constateren van een te kleine personeelssterkte, de afvaart verbood. Vorige week werd, zoals uit ons ver slag is gebleken, deze zaak in kort ge ding behandeld. De raadsman van de Rotterd. Tramw. Mij., Mr Fokma, vroeg zich af waar het naar toe moest, als iedere burgemeester zich bemoeide met de bedrijfsuitvoering van de Tramweg maatschappij. Hij was van mening, dat alles in de (eeuwigdurende) concessie geregeld was. Mr L. J. den Hollander die namens de Burgemeester pleitte, voerde aan, dat -een. burgemeester niet kan wachten tot *er een ongeluk gebeurd. De reputatie van de R.T.M, is toch al niet zo mooi. Ook de landsadvocaat Mr D. J. Veegens wees er op, dat er een voldoende en een ervaring bemanning behoorde te zijn. Wanneer daar niet op werd gelet zouden bij een ongeluk, de gevolgen ver schrikkelijk kunnen zijn. De president van de Rotterdamse Rechtbank, mr dr G. L. v. Oosten-Slin gerland heeft heden uitspraak gedaan, waarbij de R.T.M, in het gelijk is ge steld. Van Zaterdag 10 December v.m. 12 uur t.m. Maandag 12 Deoember v.m. 9 'uur MkldcUiamis-Sommelsdljlc Afwezig de artsen P. Knöps, A. Kie vit en C. F,. Arends. Voor spoedgevallen Tj. Kuipers, arts, Tel. 240, Sommelsdijk. DlrhLsIand-Herliingen-Melissant Afwezig G. Huisman, arts en Dr P. Boot. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Oost Flakliee: Afwezig de artsen E. J. Bouman, G. J. Buth en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. -O- MIDDENSTANDSEXAMEN—1950 Het Bureau Stichting Middenstands examen, Laan van Meerdervoort 96a, Den Haag, deelt mede, dat het 16e examen voor het Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis, voor wat het schriftelijke gedeelte betreft, wordt afge nomen op Woensdag 81 Mei en Donder dag 1 Juni 1950 en voor wat het mon delinge examen aangaat in de periode van 34 Juni tot 12 Augustus 1950. Belanghebbenden worden er op gewe zen, dat de inschrijving oniverroepelvjk sluit op 13 Januari 1950. Verdere inlichtingen worden door ge noemd Bureau verstrekt. Premiestelsel inplaats van subsidieregeling Er bestaan plannen om de subsidie regeling voor de particuliere woning bouw te vervangen door een regeling van eenvoudiger karakter. Aldus heeft minister In 't Veld medegedeeld bij de ontvangst op zijn departement van een commissie uit het Amerikaanse huis van afgevaardigden, die ons land bezoekt om zich op de hoogte te stel len van onze ervaringen op het gebied van de gesubsidieerde woningbouw en het werk der woningbouwverenigingen. Van departementale zijde werd, naar de N.R.Crt. meldt bij nadere informatie hieromtrent verklaard, dat de minister klaarblijkelijk zinspeelde op het in het leven roepen van een zgn. premierege ling. geworden van je welste. En dat in het hartje van Friesland. De Hervormde Kerk zal eens moeten ophouden met haar liturgische kunsten en haar zangkoren in de godsdienstoefe ning. Dit leidt de mensen vroeg of laat naar Rome. In plaats van die fraaiig- heden.zal het zuivere Woord weer heer schappij moeten voeren op de kansel. WAARNEMER. Want onze lichte verdrukking, die zeer haast voorbijgaat, werkt ons een gans zeer uitne mend eeuwig gewicht der heerlijkheid. (2 Cor. 4 17.) (SLOT.) Hoe zeer werkt het mede om een kruis te verlichten als wij mogen den ken; het lijden, de beproeving of smart is haast ten einde; de bruid, die be richt ontvangt van de aankomst van de bruidegom, is bijna de tijden van eenzaamheid ten einde en acht het nu zeer kort dat ze nog van hem zal ge scheiden zijn. Zie, volk van God, uit deze korte aanmerkingen zou het ons duidelijk kunnen worden hoe de Heere Zijn volk hier op aarde in de smeltkroes brengt, maar toch in dezelve ze niet verlaat. Menigmaal is het gebleken dat ze in bange tijden van vervolging in diepe drukwegen het meest van de Heere hadden. Zoals de drukkingen der melk boter voortbrengt, zo heiligt Hij Zijn volk dikwijls door zware wegen voor hun vlees, maar mogen met Job wel eens zeggen: als goud zal ik uit komen. Zwaar kunnen de kruisen druk ken en de drager daarvan doen zuch ten; hoe lang, Heere? Ze kunnen elkan der opvolgen als de kennisgeving door Jobs boden, het éne niet weg of het an dere is er. Zij kunnen zijn van huiselij- ken of persoonlijken aard, lichamelijk of geestelijk. Ze kunnen ingewikkeld en zwaar zijn, dat ze moeilijk zijn mee te delen noch te vertellen wat er eigenlijk hapert. En onder het dragen derzelve is het soms moeilijk ,te geloven wat wij in Job 5 lezen: Welgelukzalig is dë mens dewelke God straft, daarom ver werpt de kastijdingen des Almachtigen niet. Maar heeft elk mens een druk- weg, 't schijnt dat de Apostel hier al leen handelt over de druk der vromen, want hij noemt het onze verdrulïking. Het is de verdrukking dus die do kerke Gods alleen eigen is, die de wereld niet kent. En waarlijk behoeven zij daar voor niet op één lijn te staan met de martelaren of als Paulus voornoemde martelingen doorstaan. Een elk van Gods kinderen weet er wel wat van wat het is in eigen huis geminacht te wor den omdat ze een andere keuze deden of tegen hun zonden protesteren. Sommigen zijn verjaagd uit hun betrek kingen, veracht door hun familie, als zot of krankzinnig uitgekreten omdat ze spraken over de belangen der eeu wigheid, 's mensen lot na de dood, de rechtvaardigheid Gods of dergelijke. En dat is terecht onz* verdrukking, die de kerke Gods alleen eigen is, omdat ze Jezus discipelen zijn. 't Is ook hun verdrukking als ze onder duisternis en godsverlating zuchten: Heere, waarom staat Gij van verre of als ze onder de aanblazingen van de tegenpartijder lig gen, die tot hun ziele zegt: Waar is nu uw God? Maar h'oor nu wat de Apostel var. deze verdrukking verder getuigt: On ze lichte verdrukking, die zeer haast voorbijgaat, wierlit ons een gans zeer uitnemend eeuwig gewicht der heorlijli- heid. Het is niet te zeggen dat hij of de vromen de heerlijkheid verdienen met de druk die zij lijden. O neen! Hij leerde en wist dat anders, nl. dat het niet was uit de werken, opdat niemand roenie, niet om het lijden, want al ware het dat ik mijn lichaam overgave opdat ik ver brand zou worden en had de liefde niet, zo zou het mij geen nuttigheid geven. Christus is en blijft alleen met Zijne gezegende verdiensten de bewe gende en verdiende oorzaak van hun zaligheid. Maar de Apostel wil zeg gen: wij worden in en door de druk slechts toebereid voor de heerlijkheid. Hierdoor verlangen wij om met on ze woonstede, die uit de hemel is, over- kleed te worden. Daardoor worden ze de beelde Zijn Zoons gelijkvormig ge maakt, van de wereld gespeend en be wust van hun geestelijk burgerschap in Sion, als dio de lidtekenen van de Heere Jezus in hun lichaam dragen, 't Is als of hij geen woorden kan uitdenken om de zaak zelve uit te drukken. Hij zegt: Een gans zeer uitnemend eeuwig ge wicht der heerlijkheid, 't Is hier een o, hoe groot is het goed dat Gij weg gelegd hebt. Daar zijn op aarde geen woorden voor te vinden, het is nog niet geopenbaard wat we zijn zullen. Toch weet hij door een optrekking in de der de hemel toen hij nog op aarde was, dat het onuitsprekelijke dingen zijn, een zwaarte zegt hij, een gewicht, een volle mate van heerlijkheid zal het wezen. Een uitnemende heerlijkheid waarvan slechts een geringe schaduw op aarde was waar te nemen in de uitnemendstc Godsontmoetingen. Het zal zijn een ver zadiging van vreugde, een stroonj, van liefelijkheden en vergenoegdheid, een zalig gevoel, door de tenietdoening van het lichaam der zonde en alles wat hier op aarde de vreugde en geestelijke blijdschap van het volk stoorde. Al wat ten dele was zal teniet gedaan worden en op de hoofden van de vrijgekochten zal eeuwige blijdschap wezen, die nie mand van hen zal wegnemen. O, volk des Heeren, Iaat de tijden bange, de toekomst donker wezen. Hebt gij gemeenschap aan het lijden, dan zult gij u ook in de openbaring Zijner heer lijkheid verblijden en verheugen. En ze ker: Het lijden dezes tegenwoordigen tijds is niet te waarderen tegen de heer lijkheid die aan ons zal geopenbaard worden. Laat de oven door de vijand zevenmaal in hitte verdubbeld worden. Laat in uw gevoel de Heere Zich ver bergen en de wateren over uw hoofd schier henengaan, de druk is evenwel door Hem gewogen en afgemeten. Hij staat als de grote Goudsmid bij het vuur der beproeving en wil slechts het schuim uwer zonden en wereldzin afzonderen, om u voor en toe, te bereiden om als paarlen aan de Middelaarskroon van Koning Jezus eeuwig te doen blinken en in het Vaderhuis daarboven eeuwig uw lijden en smart van de aarde te ver goeden door u onder de rij der verlos ten bij de glazen zee te zetten, dragen de de lange witte klederen met hen die uit de grote verdrukking komen en om te ontvangen de kroon van sieraad en ere, die tevens zal dienen als een sym bool van uwe overwinning en zegepraal over al uwe geestelijke en lichamelijke vijanden. Ds H. In de afgelopen maand steeg het als werkloos geregistreerde aantal mannen van 49.246 tot 62.704, te weten 42.686 geheel werklozen (vorige maand 35.866) 19.415 arbeiders bij een DUW-object (12.902) en 603 wachtgelders (478.) De vraag naar mannelijk personeel daalde van 21.688 tot 18.980. Deze on gunstige ontwikkeling in werkgelegen heid is voornamelijk een gevolg van het intredende winterseizoen. In de aardewerk- en steenindustrie steeg het aanbod van arbeidskrachten van 853 tot 1156; in de bouwbedrijven van 5.657 tot 9.115; in de veenderijen van 1.290 tot 2.319; in de landbouw 3.532 tot 7.596 en in de groep losse on geschoolde arbeiders van 7.702 tot 10.395. Uit onderstaand overzicht krijgt men een indruk van de spreiding der werk loosheid over de provincies. Aantal werklozen Eind Nov. 1948 Groningen2829 Friesland3454 Drente 4474 Overijssel 2351 Gelderland 4558 Utrecht 1629 Noord-Holland 7145 Zuid-Holland 8310 Zeeland 765 Noord-Brabant 5541 Limburg 2012 Totaal 43068 Gaat men het verloop der werkloos heid in de verschillende provincies na, dan blijkt het aantal werklozen overal gestegen te zijn, vooral in de drie Noor delijke provincies, alsmede in Overijs sel en Gelderland. Gemiddeld zijn er thans in Nederland 13 werklozen per 100 mannelijke inwo- nersi Dit gemiddelde bedraagt voor Groningen, Friesland en Drente respec tievelijk 17, 18 en 37. Zeeland vertoont als steeds relatief het laagste aantal werklozen nl. 4 per duizend mannelijke inwoners. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5.759 tot 5.176. De vraag naar vröu weiijk personeel nam af van 17.420 tot 16.724. Eind Oct. 1949 2038 2573 2493 2110 5214 2183 9604 11889 493 8007 2642 49246 Eind Nov. 1949 62704 Eind Nov. 1949 per 1000 mnl. inwoners 17 18 37 9 13 10 13 12 4 15 9 13 Wie zich heden alwnneert ontvangt de thans verschijnende minunei-s tot en met 1 januari GRATIS! Achthonderdvijftig koeien zullen naar het Alg. Dagblad meldt, in het begin van de volgende week met het m.s. Een dracht van James Smith en Zonen te Rotterdam naar Callao in Peru vertrek ken. Met het Deense schip Jaco van de rederij Asmussen ip Kopenhagen zullen over enige tijd nog vijf a zeshonderd koeien naar Peru worden verscheept. Het 2613 bruto register ton metende schip Eendracht, dat bij Wambersie en Co. in de Schiehaven ligt, wordt op het ogenblik voor dit veetransport gereed gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1