veRpleqinq Hoogvliegers op de begane grona Geen woorden maar daden! Korte Raad te Den Bommel 22ste Jaargang Woensdag 7 December 1949 No. 1877 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Wacht niet te lang met het bestellen van kolen Onkerkelijkheid VARKENSVLEES WORDT 44 CENT DUURDER Kerknieuws Land en Tuinbouw Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedaptiebureau: Prins Hendrikstraat 133 Mlddelhamls Abonnementspi^s 1.60 per Itwartaal Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijs 12 01. p. mm. Bij contract speciaal tarief Verleden week hield de Partij van de ^.rbeid te Amsterdam een openbare ver gadering in verband met de afsluiting van de Ronde Tafel Conferentie. Op deze vergadering werd het woord gevoerd door Prof. Ir W. Schermerhorn en de heer Koos Vorrink. Het onder werp voor die bijeenkomst luidde: „De R.T.C, als afsluiting en een nieuw be gin." Wie nu zou denken, dat de Delftse prof uit de achter ons liggende ontwik keling iets had geleerd, vergist zich deerlijlt. De bekende professor kon in zijn re de niet nalaten critiek uit te oefenen op de uitlatingen van het in ons land te ruggekeerde hoofd van de militaire in- lictitingsdienst, de Kolonel Somer, die de toekomst in Indonesië allesbehalve rooskleurig inzag. In verband daarmede merkte de heer Schermerhorn op, dat de regering ge varen heeft op het bedriegelijke kompas van de bevooroordeelde voorlichting. Het verwonderde hem dan ook nu niet meer zo, dat de regering destijds tot de twee de politie-actie (prof. S. zei militaire actie) kon besluiten. Die bevooroor deelde voorlichting wilde, volgens de lieer Schermerhorn. doen geloven, dat men het verzet en de guerilla wel baas zou kunnen. Prof. S. oreerde verder en wist te vertellen, dat dit alles tiendui zenden mensenlevens en honderden mil- lioenen guldens heeft gekost; en de winst van dit alles, de bittere winst, was dat do volstrekte onbegaanbaar heid van deze weg voorgoed was aange toond, want de laatste actie heeft gean rust en orde gebracht. In het verdere verloop van zijn rede betoogde de heer S. nog, dat het pro bleem van de minderheden hem zwaar op het geweten drukte. Maar dit, was het kleinste kwaad, aldus de prof, dat wg te accepteren hadden wilde er nog iets tot stand komen. Ook de heer Vorrink gaf op zijn wij ze een schildering van de resultaten der R.T.C. Op de betogen van beide democrati sche socialisten is wel een en ander aan te merken, maar wij willen ons be perken tot de woorden van prof. Scher merhorn,. Hij alleen reeds verschafte ons stof tot spreken (schrijven.) Het is ons een raadsel, hoe de heer Schermerhorn er toe kon komen om te verklaren, dat de Nederlandse regering het oor heeft geleend aan de bedrieglij ke bevooroordeelde voorlichting, die zij kreeg van de militaire inlichtingen dienst. De bekende professor tracht dus het falen van de tweede politieactie oj: rekening van de militaire inlichtingen dienst te schuiven. Echter, ieder, die enigszins op de hoogte is met de droeve gang van zaken, weet toch, dat de twee de actie van onze troepen een ontijdig einde nam, niet alleen door de inmen- gi.ig van de Veiligheidsraad, maar óók en vooral door het drijven van de Partij van de Arbeid, aangevoerd door de he ren met de zo langzamerhand beruch te Schermerhorn-mentaliteit. De bittere winst, waarvan de heer S. gewaagde, en de verliezen aan mensen levens tezamen met de weggegooide hon derden millioenen, mogen dus niet ten laste komen van de Kol. Somers, maar moeten op het politieke huishoudboek je van Schermerhorn en de zijnen wor den geplaatst. Als daarvoor nog enige ruimte te vin den is. Want het komt ons voor, dat dit huishoudboekje reeds v/el zal zijn vol geklad met de politieke heksentoeren van de heer Schermerhorn. Dan zullen wij over de andere volgelingen maar zwijgen. Wat de uitlating van" de heer Scher merhorn over de minderheden betreft, het komt ons voor, dat de heer S. hier over beter had kunnen zwijgen. Wij kun nen ons niet voorstellen, dat hij in volle ernst zijn geweten verklaarde. Daarmee zijn de feiten niet in overeenstemming. Wie de kwestie der minderheden durft te betitelen met ,,het kleinste kwaad" kan zich o.i. moeilijk opwerpen als kam pioen voor de geestelijke rechten. En het is toch prof. Schermerhorn geweest, die overal in het land en tqdens zijn presi dentschap door middel van de radio zijn humanistische theoriën verkondigde. Maar die theorieën gelden waarschijnlijk niet voor die volken, die weigeren onder het Soekarnojuk te leven. De Ronde Tafel-conferentie móest en zóu toch slagen? Wat deren dan de noodkreten van de Indische minderhe den? Let op mijn woorden, maar... zie niet naar mijn daden. I.V. Het ministerie van economische za- Ken dringt er bij vele verbruikers op aan zo mogelijk de helft van het brand- stoffenrantsoen voor de komende stook- Periode thans af te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het de handel bij een plotseling in getreden vorst niet mogelijk zal zijn alle dan te verwachten bestellingen binnen «hkele dagen uit te voeren. GEEN POSTZENDINGEN MEER AAN 7 DEC. DIVISIE Aangezien de laatste onderdelen van 7 December-divisie eind Januari 1950 uilen repatriëren verzoekt de directeur van de legerveldpostdienst te Batavia: B^en postpakketten meer te zenden aan oeze militairen en geen drukwerken, "oeken, couranten en tijdschriften „per ^«epost" en voorts het „per luchtpost" verzenden van couranten en tijdschrif- '6n na medio December te staken. (SLOT). Het heeft misschien weinig zin om na te gaan wdt wel de oorzaak is dat er zo'n gebrek aan verplegenden is. Beter zou misschien zijn, de weg aan te wij zen, waarlanfs dit tekort weer kon aan gevuld. Toch kan het nut hebben hier eens kort?lijks over te handelen. Het spreekt vanzelf, dat de oorlogsjaren het hunne er toe bijdragen, dat vele jonge mensen zelfs niet aan verpleging dachten. De toestanden waarin men verkeerde waren dikwijls zo verschrikkelijk, dat zelfs het gewone dagelijkse wérk er on der ging lijden. Hoevele jonge mensen zijn niet weg gevoerd naar Duitsland of moesten in ons land onderduiken, een en ander soms met dodelijken afloop. Het valt licht te begrijpen, dat de am bitie voor verpleging niet bijster groot was. Vele jonge mannen zijn er toen ge weest, die tijdelijk in de verpleging ge weest zijn omdat verplegers niet naar Duitsland hoefden. In zekere zin waren het ook onderduikers. Verpleging is nu eenmaal een werk, dat veel zelfopoffe ring vraagtf en in die dagen hadden ook de jongeren zoveel met zichzelf te doen dat aan anderen niet gedacht kon worden. Trouwens men kon toen aan alles merken, dat de vitaliteit er bij velen uitging. Bovendien werden dikwijls bui tensporige lonen betaald voor indirecte diensten bij de Wéermacht. Dit is juist de hoofdoorzaak dat niet alléén de vi taliteit maar ock de moraliteit er bij velen zo uitging, dat er voor in de plaats kwam een, ben ik mijn broeders hoe der? Welk een verwildering heeft de zwarte handel teweeg gebracht, men werkte niet meer en „verdiende" toch veel geld. Ieder dacht aan zichzelf op een weinig prijzenswaardige manier. Welk een ellende heeft de laatste oor log toch over ons gebracht. Grote lonen verdiende men en gaf het even spoedig weer uit, het leven gaf geen voldoening. Toen de bevrijding kwam liepen velen soms nog uit de ver pleging weg om deel te .nemen aan de laatste .zuivering." Meisjes gingen de helpende hand bieden aan militairen en oorlogsgetroffenen en ongetwijfeld is hier heel veel en goed werk verricht, hoe wel velen ook het geval zelf wol inte ressant vonden of uit enige sensatie nieer dan uit naastenliefde er aan deel namen. Een en ander bracht met zich dat ook het dienstboden vraagstuk ontstond. Ka pitalen werden er uitgegeven om een „goede hulp" te krijgen. De adverten ties in de dagbladen geleken meer op een invitatie om eens gezellig op vacan- tie te komen, dan om er de handen eens uit te mouwen te steken. Dikwijls zijn de ambten die worden bekleed weinig vrouwelijk meer. Zeer onlangs konden we nog lezen, dat de minister van oorlog zijn goedkeuring gehecht heeft aan de oprichting van een korps „Luchtwachtdienst". Soortgelijk dus aan „V.H.Ky en „Marva" dit tenminste wat de kleding" be treft nl. „meisjes in uniform." Men kan zich Indenken dat de sensatie van het „nieuwe" op zichzelf velen doet beslui ten er aan deel te nemen. We willen hier niet mee zeggen, dat door de meis jes veel en nuttig werk verricht is tij dens en nd de oorlog. In de staat Is raël vormde de vrouw zelfs een onmis bare schakel in de oorlogvoering. Doch met dit al zal het U volkomen duide lijk zijn, dat er door dit alles een bijna onoverkomelijk tekort aan verplegenden is ontstaan temeer daar door oorlog en dientengevolge ondervoeding veel meer ziektegevallen ontstaan zijn. Men lette op de t.b.c. Een tekort aan verplegen den, dat, hoewel niet meer in zo ernstige mate, nog steeds bestaat. Terwijl ons inziens de verpleging de oudste rechten heeft, daar ze altijd be staan heeft en ook nooit zal verdwijnen in onze gecompliceerde samenleving. Doch er is nog een belangrijke reden waardoor de jonge mensen meer en meer de verpleging de rug hebben toe gekeerd nl. het feit dat in de verple ging de lonen veel en veel te laag waren. In Diaconessenhuizen was het destijds helemaal treurig gesteld, men noemde het daar een volkomen barmhartigheids werk zodat de zusters er maar een zak- cent kregen zonder enig perspectief. Doch- niet alleen daar maar in de meeste inrichtingen waren de lonen veel te laag. Barmhartigheidswerk is goed en noodzakelijk, maar de arbeider is ook zön loon waardig. Bij de Roomsen berust heel de ver pleging in hun Ziekenhuizen op liefda digheid (dit tenminste'wat de salarissen der verplegenden betreft). De nonnen werken daar uitsluitend voor de kost. Rome sleept hierdoor heel wat geld, dat anders aan personeel uitgegeven moest worden, in de wacht. Wij Protestanten, nemen daar geen genoegen mee. Zeker liefde tot het werk, en een innig medegevoel tot de lijdende mensheid, zijn onmisbaar doch zonder inkomen kan niemand leven. Juist dit voorname punt is in de ver pleging teveel vergeten hetgeen zeker in het na-oorlogse toen de lonen zo op liepen zijn wrange vruchten afwierp. Ook al zijn de salarissen in de verpleging nu op het ogenblik heel bevredigend te noemen schijnt toch ten enenmale de lust ertoe te ontbreken. Hiermede hebben wij U dus in het kort aangetoond de oorzaak van d« nood in de verpleging. Nu nog iets over de hedendaagse verhouding in de ver pleging wat lonen en vooruitzichten be treft. De Vakgroep Verpleging van het C.N.V. is uiteindelijk het orgaan dat loonsverifcging bewerkte, zij het dan ook met de stok achter de deur. Jammer is het dat de noodzaak van loonsverhoging, zonder dat niet werd in gezien, zodat het meer op een afdwingen geleek, Het kan de aandachtige lezer genoeg zaam bekend zijn hoe hoog de lonen in de verpleging nu zijn. Dagelijks leest men advertenties in vele dagbladen waar meestal de lonen der aspirant verpleeg sters bij vermeld worden. Doch over het algemeen kan men zeg gen, dat vergeleken met vroeger de lonen nu sterk gestegen zijn. Misschien is het aan te bevelen U nog iets mede te delen over de wijze van sol licitanten. De aspirant verpleger(ster) solliciteert en richt deze brief aan de Geneesheer D.irecteur der inrichting, te vens moet dan ingesloten een attest van een geneesheer, en om volledig te zijn, ook nog een aanbeveling van burgemees ter en predikant ter plaatse. In een gun stig geval ontvangt men dan een oproep ter kennismaking. Reiskosten vica versa worden vergoed. Men ontvangt daarna bericht of men al dan niet aangenomen is in het eerste geval is dan tevens een een lijstje bijgesloten betreffende kle ding', uittreksel reglement, datum van indiensttreding enz. Wanneer men in dienst treedt wordt op de administratie mededelingen gedaan in welke afdeling men verwacht wordt. De diensttijd is 51 uur per week of 81/2 per dag. De proeftijd bedraagt 3 maanden (natuurlijk geniet men in die 3 maanden gewoon zijn salaris) Dienst kleding wordt direct na in diensttreding vanwege de huismeesteres verstrekt. De diensten zijn zeer verschillend, men kan heel vroeg aanvangen en vroeg vrij zijn of laat en ook laat vrij zijn. Terwijl de diensten ook in morgen, middag en avonddienst kunnen bestaan. Doch de diensten zijn zo ingedeeld, dat niemand te klagen heeft daar ze steeds onder het personeel wisselen. Is men voldoen de ingewerkt, zodat men de verantwoor ding dragen kan, dan komt men in aan merking voor de waakdiénsten die even eens uit SV^ uur bestaan. Van 's avonds 10 uur tot 's morgens 6.30, ingaande van Zaterdag op Zondag en eindigde van Vrijdag op Zaterdag, Zondag en Maandag daaraanvolgende is men vrij en kan men dan naar huis. De verplegenden genieten drie weken vacanfie per jaar, feestdagen inbegre pen, meestal verdeeld in een zomer en winter vacantie. Voorts geniet men per week 1 vrije dag, welke zowel op een Zondag als ook op eert werkdag kan vallen. Men heeft vrije inwoning, dienstkle.- ding( in sommige inrichtingen is wat kleding betreft een aparte regeling) doktershulp en bewassing. De kost is zover mij bekend, heel goed te noemen, met verfijnde luxe houdt men geen re kening, doch men kan op een stevige maaltijd rekenen. De verpleegden zijn verplicht aan de ■cursus ter opleiding voor het diploma deel te nemen, welke curus drie jaren duurt. Elk jaar wordt examen afgenomen, na elk slagen volgt loonsverhoging. De volgende vakken worden geleerd: 1ste jaar: Ned. Taal, Rekenen, aar drijkskunde, geschiedenis, (wanneer men indientsttreding al een diploma heeft bv. Mulo of H.B.S. voor deze vakken dan volgt hiervoor vrijstelling), ade jaar: Algemene ziekenverpleging godsdienstonderwijs enz. 3de jaar: anatomie, practische hande ling op het gebied van instrumenten kennis nodig bij operatie en verple ging, verbandkennis kennis der psy chiatrie, godsdienst onderwijs enz. Het 1ste en laatste leerjaar is het omvangrijkst. Het examen wordt de eerste twee jar^r door eigen doktoren en geestelijkverzor- ger afgenomen, doch het laatste of 3e jaar geschiedt dit door onpartijdige Rijks gedelegeerden né. het met goed gevolg afgelegd examen verkrijgt men een di ploma met insigne van de inrichting zelf, en tevens het Rtjksdiploma zieken verpleging eveneens vergezeld van een insigne het zgn. zwarte of witte kruis. De cursus is heel leerzaam en gezellig te noemen, menig verplegende ziet met genoegen op zijn studietijd terug. Met een gezond stel hersenen en trouw cur sus loperi in een en ander zeker te be reiken. Doch let wel: men moet zich onder strenge zelftueht plaatsen. Verplegenden die hun muts er naar gooien zullen ook nooit slagen. Uiteraard zit er voor verpleegsters meer perspectief in de verpleging dan voor verplegers. Ten eerste zijn er veel meer verpleegsters dan verplegers nodig, (vooral in ziekenhuizen). Ten andere zit men met de moeilijkheid dat de verple ger toch niet altijd ongehuwd wil blij ven. Hij wil toch ook, zoals iedereen, uiteindelijk met de vrouw zijner keuze in het huwelijk treden. Een en ander brengt met zich, dat hij zich een posi tie voor het leven moet verschaffen en dat is voor een verplegier niet zo een voudig. Een verpleegster kan altijd van de k.z. verpleging in de ziekenverple ging of omgekeerd voor haar is het meer waarde dat ze op het ogenblik zichzelf kan onderhouden, want bij een eventu eel huwelijk berust de onderhouding van het gezin geheel bij de man dus behoeft zij zich daar vooraf geen zorgen over te maken. Doch een verpleger moet de waarborg hebben dat hij na het behalen van het diploma kan huwen en behoorlijk zijn gezin onderhouden. In vele inrichtingen bestond het for matiestelsel d.w.z. er werden zoveel verplegers aangesteld als men nodig dacht te hebben om een vaste formatie te formeren, w£is dit vol dan moesten de overigen weg één jaar né, dien datum dus was hier veel risico aan verbonden. In feite is het formatiestelsel nog nooit definitief afgeschaft, wel heeft men, wegens gebrek aan personeel een oogje dicht gedaan. Wat dit in de toe komst worden zal is nu vooralsnog een probleem. Heeft men echter het geluk in de vaste formatie opgenomen te worden dan verwerft men een levenspositie met op lateren leeftijd pensioen. Heden ten dage is er voor dezulken een ruim stuk brood te verdienen. Verpleegsters kunnen dus zonder enig bezwaar solliciteren en kunnen wanneer hun gedrag onbesproken is, zeker op een goede uitkomst rekenen. De verplegenden zullen wel moeten •wennen aan hun zo geheel anders om geving, wanneer ze in dienst treden, men is nu eenmaal niet meer bij moe ders pappot. Er zijn algemene regels, die uitwassen en dingen die de goede gang van zaken in de weg zouden staan, tegen gaan. Doch al die maatregelen worden voor de verplegenden tot een tweede natuur. Achteraf ondervindt men dat een goede discipline ook ons eigen belang noodza kelijk is. Er zïjn nu eenmaal ook onder verplegenden personages, die een stren ge tucht eisen. Men hoort van verpleegsters wel eens de klacht, dat ze minder goed met hun hoofdzuster overweg kunnen, zodat de omgang niet zo hartelijk is. Voorop zij gezegd het hoofd bezit ervaring en de ondervinding heeft haar geleerd, dat ze een zekere reserve in acht moet nemen. Wanneer alles beter went beziet men ook elkaar met geheel andere ogen. Wel is het heel jammer, dat sommige hoofden, waarbij het jeugdvuur geheel schijnt uit geblust, het gezond jeugdidealisme van hun jong personeel niet kunnen begrij pen. Het ligt voor de hand, dat een jon ge kracht soms tintelt vaii jeugdijver, wanneer dit de gepaste normen niet overschrijdt is dit ook een heel natuur lijk verschijnsel, dat misschien soms eni ge tempering behoeft, maar wanneer het ontbreekt kunnen dezulken zich niet staande houden In het stichtingsle- ven. Men bekijke deze dingen echter niet door een te zwarte bril, wanneer de jonge zusters tegenover een dergelijke houding der hoofden een prettiggen om gang, en een tot de diensten vaardige hand plaatsen zal zeker alles wel mee vallen. En dan een hoofd is nog geen opper hoofd om het zo eens uit te drukken. Bij klachten die blijven voortbestaan is er altijd nog een hogere instantie, die de zulken ongetwijfeld in het gelijk zal stellen. Geen koren zonder kaf, geen volmaaktheid op de wereld zowel onder werkgevers als werknemers. De verple- •gen^den hebben een eigen kamer met centrale verwarming, electrisch licht. Het is een zit-slaapkamer door de in richting gemeubileerd. Het spreekt van zelf, dat men met eigen middelen de zaak kan completeren. Veel zou er nog te vertellen zijn, doch we menen hiermede te kunnen volstaan. In 't kort is U iets medegedeeld over de nood, de sociale voorziening en de toekomst in de verpleging. We leven in de hoop, dat we er enigermate toe mochten medewerken dat vele jonge mensen de lust kregen alle de U mede gedeelde zaken eens aan de waarheid te toetsen door zich mede in het leger dor verplegenden te scharen. G. J. V. A. B. o. Z. Een verkeersvliegtuig is tegenwoor dig een buitengewoon ingewikkeld uit ziend apparaat geworden en een leek duizelt ervan als hij in het inwendige van een verkeersmachine de talrijke wij zerplaten, knoppen, stangen, handels, schakelaars en leidingen ontdekt. Al deze installaties worden regelma tig aan een pijnlijk nauwkeurige con trole onderworpen. In de K.L.M, werk plaatsen op Schiphol is men hiervoor uitstekend ingericht, er" staan in deze werkplaatsen allerlei testapparaten, die in vele gevallen speciaal voor de K.L.M, geconstrueerd zijn en nergens anders worden aangetroffen. Een van de nieuwste installaties op Schiphol is een tank, die gedeeltelijk buiten een der gebouwen uitsteekt; deze tank is de zgn. onderdrukkamer, die o.a'. wordt gebruikt voor het controleren van de regelkleppen van de drukcabi- nes. Het is van zeer veel belang, dat de druk in deze cabine tijdens de vlucht op het ingestelde niveau wordt ge handhaafd. Hiervoor dienen de regel kleppen. Iri de onderdrukkamer worden deze kleppen regelmatig gecontroleerd en bijgesteld. Daarom is de tank ge heel luchtdicht afsluitbaar en kan de luchtdruk binnen de tank worden gewij zigd. Doordat de tank door een schot in twee afdelingen is verdeeld, kan men de toestand, zoals hij in de lucht is, op de grond volledig imiteren; in de ene helft wordt de lucht dan op de druk van UIT DE PERS We hebben pas de gegevens van de volkstelling van 1947 kunnen nagaan. En we moesten het weer constateren: het percentage dergenen, die „nergens aan doen" is weer aanmerkelijk geste gen, over de gehele linie. In een stad als Amsterdam'zelfs tot 45% der bevolking toe. Maar 't is nog veel erger dan de of ficiële statistiek ons komt vertellen. Ik neem daartoe een simpel gegeven, zoals ik dat in een van onze couran ten vond. In Amsterdam zijn in totaal 170.000 mensen als Ned. Hervormd in de regis ters ingeschreven. Daarvan zijn 32.000 belijdende leden. Hiervan komen 's morgens gemiddeld 9000 en 's avonds gemiddeld 900 ter kerk. Nu is 't mogelijlc, dat in het eerstge noemde getal van 170.000 een zeker percentage zit, dat in feite niet meer Ned. Hervormd wil heten. Tenminste de officiële statistiek noemt voor Amsterdam slechts ruim 152.000 zielen als Ned. Hervormd. Doch dat neemt niet weg, dat ook in dat geval het aantal kerkgangers 's morgens nog geen 6% bedraagt van het aantal van degenen die nog Her vormd willen heten, en 's avonds slechts ruim een half procent. Zo staat het niet de volkskerk in Amsterdam. Indien men nu weet, dat volgens de statistiek één op de vijf men sen in Amsterdam nog Ned. Hervormd wil heten, dan komt u tot de ontstellende lende constatering, dat 's morgens slechts ongeveer één op de honderd Am sterdammers de volkskerk bezoekt, en 's avonds slechts ongeveer één op de duizend. Mij dunkt, hieruit blijkt, dat de volks kerk in Amsterdam praktisch heeft af gedaan. Maar al zullen de percentages van kerkbezoek daarvan wel het allerongun stigst zijn: ook andere kerken klagen in dezen zeer. En de vraag komt boven: de Zoon des mensen, als Hij komt, zal Hij nog geloof vinden op de aarde? Ds F. L. BOS. in „Eenigheid des Geloofs" de buitenlucht op een bepaalde hoogte gebracht, terwijl in de andere ruimte de cabinedruk wordt gehandhaafd; zo kan, men de drukregelkleppen testen tot voor een hoogte van 15.000 meter. Ook het stijgen en dalen kan men imiteren; men kan zelfs gaan tot een stijgsnelheid van 1500 meter per minuut en een daalsnelheid van 3000 meter per minuut, In de practijk komen deze uitersten natuurlijk niet voor; men vliegt dan ge woonlijk op een hoogte van 6000 meter, waarbij de luchtdruk in de cabine gelijk blijft aan de druk van de buitenlucht op 2400 m. De reacties van de drukregel kleppen worden door een instrumenten bord geregistreerd. De onderdrukkamer heeft echter nog meer toepassingsmogelijkheden; hij kan bv. ook gebruikt worden voor het on derzoek naar de reacties van het vlie gend personeel bij het vliegeii op grote hoogten. Ook bij het onderzoek naar het gedrang van allerlei instrumenten en installaties bij verminderde luchtdruk kan men van deze onderdrukkamer ge bruik maken. De Instrumenten Elec- triciteits en Radio Afdeling van de K.L.M., waaronder deze onderdrukka mer ressorteert, kan met deze nieuwe aanwist, die een dezer dagen in gebruik werd genomen, tevreden zijn, want hier mee kan zij de ingewikkelde drukcabine apparatuur nog betrouwbaarder en be- drijfszekerder maken dan voorheen het geval was. En hiermee is uiteindelijk het gehele luchtverkeer gediend. -O- De priijs van varkensvlees zal met vierenveertig cent per kilo worden verhoogd, aldus een besluit van het Ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Deze pi-gsverho- ging, die vandaag zal ingaan,,'is het gevolg van de vermindering van de subsidie op varkensvlees. De nieuwe maximumprijzen per kilo voor varkensvlees zijn fricandeau, ma gere lappen, 3.60, carbonade 3.30, vers vet spek, kinnebakhammen, vette lappen en rauw vet 2.30, vers mager spek 2.50, poulet en gehakt 2.20, po ten en staarten 0.80. Voorwaardelijk goedgekeurd varkens vlees mag tegen ten hoogste 1.95 per kilo worden verkocht. Voor vleeswaren, uitsluitend be reid uit varkensvlees, gelden de volgen de prijzen per honderd gram, bacon met zwoerd 0.36, bacon vonder zwoerd f 0.40, blaasham 0.53, boerenham 0.46, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek 0.27, gekookt mager spek met zwoerd en gekookt mager spek zonder zwoerd 0.36, gerookt ma ger spek met zwoerd 0.33, mager pe kelspek 0.29, procureurspek 0.42, gekookte achterham 0.47, gekookte schouderham 0.43, gekookte staartham 0.52, hampunten en nootham 0.44, rauw staartham 0.51, verse worst, uit sluitend bereid uit varkensvlees 0.30. -O- XHOLEN Ds B. G. A. V. d." Wiel, Ned. Herv. predikant te Tholen ontving een beroep naar Stad aan 't Haringvliet. Ger. Gem. Rotterdam. Ds M. Blok van Zeist is Voornemens 15 Dec. a.s. zijn intrede te doen te Rotterdam (C), na op 14 Dec. bevestigd te zijn gewor- Maandagavond 18 November j.l. kwam de raad in korte vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter werd mededeling gedaan van enkele ingeko men stukken, t.w. definitieve vaststelling door God. Staten van de gemeente relje- ning 1948, goedkeuring rekening-cou rant overeenkomst 1950 en besluit rui ling grond achter het gemeentehuis. Op de verzoeken van de stichting Kath. gezinszorg en de stichting ge zinszorg Oost Flakkee uitgaande van de Prot. kerken om subsidie in de kosten van gezinszorg, wordt door de raad be sloten een subsidie toe te kennen van 25% van de kosten, gedurende de da gen dat in deze gemeente gezinszorg plaats heeft. M.a.s. wordt besloten de geldleningen bij de Rijkspostspaarbank t.b.v. de wo ningbouw te verhogen van 377.360. tot 402.000.'i.v.m. meerdere ge- maake kosten. Op de vraag van dhr Lokker waarom niet tot bestrating van de Wilhelmina straat wordt overgegaan, antwoordt de Voorzitter dat na een gehouden enquête gebleken is, dat slechts 3 eigenaren hun stoepen voor de woningen willen afstaan Alzo willen de eigenaren dus geen me dewerking verlenen deze straat in goe de staat te brengen. Van de woningbouwvereniging wordt de Emmastraat van de gemeente in eigendom overgenomen. De Voorzitter deelt mede dat bin nenkort tot aanleg van een nieuwe be graafplaats moet worden overgegaan. Dhr Wesdorp is bereid een stuk grond aan de gemeente te verkopen van het perceel sectie B 2108, voor aanleg van een begraafplaats. Voor aankoop grond voor volkstuintjes en een sportveld moet nog nader overleg gepleegd wor den. Indien mogelijk zullen in een vol gende vergadering hieromtrent voor stellen worden gedaan. De raad besloot over het bestaande uitbreidingsplan nader overleg te ple gen met het Instituut Stad en Land schap, i.v.m. een wijziging nabij de Em mastraat. De Raad besloot tevens voor noemd Instituut te verzoeken de gepro jecteerde weg op het uitbreidingsplan Achtbuizen te brengen voor inplaats achter de woningen. Besloten wordt het uitbreidingsplan Zuidzijde in de toekomst tot uitvoering te brengen, daar men deze buurtschap niet wil laten uitsterven. Nieuwe wiogelijk)i©den voor do binderdoek industrie De gewone binderdoeken, d.w.z. de originele doeken die bij de machine zijn wanneer deze wordt geïmporteerd, zijn de doeken welke het lichtste en dóór hun gering slipvermogen de voordelig ste doeken in het bedrijf zijn. Ze hebben echter het nadeel, dat het zuiver katoen zeer gevoelig is voor vocht, waardoor veel krimp en rek ont staat. Ook éénzijdig krimpen, veroor zaakt door vocht dat in klaver, onkruid of andere ingezaaide gewassen alleen de voorzijde van de doek bevochtigd. Dit is een oorzaak van scheef lopen en veel slijtage. Om deze krimp en rek tegen te gaan zijn er al vele middelen toegepast, de één iets beter, de ander weer iets min der. Vaak werd het doek er wel duur der maar niet beter door. Wat met het een werd gewonnen, werd verspeeld door het andere. Ruim 20 jaar geleden echter, kwam een zeer practische landbouwer op het idee om aan de achterkant van de doe ken dun rubberdrijfriem aan te bren gen. Dit feit heeft de stoot er toe gege ven, dat men vele jaren proefnemingen heeft genomen om rubber in de binder doeken bij te passen, waardoor een zo groot mogelijke weerstand .tegen slijta ge en krimpvrijheid zouden worden ver kregen. Talrijke moeilijkheden heeft men moe ten overwinnen, voordat men kort voor de tweede wereldoorlog, ook in ons land goede rubberdoeken kon gaan vervaar digen. Men had immers steeds te kampen met het feit, dat olie en vetten de rub berlaag op de band aantasten, zodat het vocht weer invloed op het katoenweef sel kreeg, of dat dan weer de strak gespannen rubberdrijfriemen veel slijta ge aan de verschillende onderdelen van de machine of tractor .veroogfsaakte. Door het gebrekkige materiaal, maar vooral door de deviezen schaarste kleef den ook aan de binderdoeken, die men hier direct na de bevrijding weer begon te vervaardigen vele fouten. Door aanhoudende proefnemingen en door de grotere toevloed van goed ma teriaal zijn we intussen weer zover, dat de rubberdoeken zowel voor Graan- maaiers zelfbinder als voor de Gras- maaier-Dorser (Combine) aan redelijke eisen voldoen en dat bedrijfsstoringen als gevolg van niet juist lopende doeken zo goed als niet meer voorkomen. Zij zelfs, dat met nat weer (als tenminste de machines op het land zijn) doorge- maaid kan worden. Ook is thans de prijs geen bezwaar daar het vooroorlogs prijsverschil tussen katoenen binderdoe ken en ruberdoeken bijna geheel is ver vallen, waarbij nog komt dat de rubber- doeken minstens 50% langer meegaan en veel groter bedrijfszekerheid geven. den door Ds H. Ligtenberg van Rotter dam (W.) Ds Blok zal de pastorie betrekken, die vlak naast de kerk aan de Boezem singel staat, welke woning voor een Te huis was ingericht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1