Stellendam ligt in een put en zit in de put! I Plaatselijk Nieuws MIDDEI4HARNIS DE BESTE Gaat II door storm ISclirami beestaf D£ BOERDERIJ Hoe koxnenzeer uit - Overwatergaten en modderwegen En over een erfenis van...40 gulden Zou dit niet anders kunnen heerlijke nieuwe RAATHONING, VAN GENT'S BOENWAS '^iir\a met BIJENWAS en ZUIVERE TERPEHIIJN ssL^ll-jz \.tj AAN DE VAL IT}^- door •*"S<^^ bezit; fra«!^en en dor Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Woensdag 30 November 1948 I \nroensdag' 301 Openbare naadsvergadering op Vrij dag 25 Nov. 1949 des avonds 7 imr. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. Burg. van Knobelsdorff opent de vergadering met gebed, waar na de notulen worden gelezen, die zon der opmerkingen worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten inzake ont- werp-besluit bezoldiging secretarissen, wat voor kennisgeving wordt aangeno men. Idem voor de bezoldiging der Wet houders, wat gesteld is op 300.per jaar. Na gehouden bespreking in B. en W. stelt de Voorz. voor Ged. Staten te berichten, de bezoldiging van de Ie Wet houder op 300.en de 2e op 250. te stellen. Dhr Keijzer vindt het bedrag te hoog. De Voorz.: Het wordt door G.S. voor gesteld maar de bedoeling is deze be dragen zo te wijzigen, dat de eerste 50.meer krijgt als de andere. Dhr Verbiest: De eerste heeft ook meer werk dan de tweede. Wordt besloten dit bij G.S. aan te vragen. De jaarlijkse bijdrage aan de Provin cie in het onderhoud van de haven wordt wederom op 2500.gesteld. De beslissing verzekeringsgelden der gemeente is door Ged. Staten aangehou den. Hierop zal dhr Keijzer bij de be handeling van de begroting terugkomen inzake de verzekering van de Vismijn- gelden. De gem. schappelijke regeling inzake het U.l.o. onderwijs wordt opgezegd en zal voortaan gaan volgens de wettelijke regeling. Voorgesteld wordt een begrotingswij ziging, die zó onder de hamer doorgaat. Bericht dat voor de Waterleiding in het bestuur is gekozen dhr M. v. Kek inplaats van dhr Bsselink. Een subsidie van 50.per jaar wordt gevraagd van de Dierenbescher ming en idem door de Historische Ver. Zuid Holland, welke worden afgewezen. Schrijven van de Vereen. Kon. Wilhel minafonds voor kankerbestrijding, die een subsidie vragen van et per inwo ner. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten in te gaan. Door de sedert kort opgerichte mu- zielivereen. ,,De Hoop" wordt een sub sidie gevraagd; waar echter de levens kracht van deze Vereniging nog moet blijken, wordt besloten dit aan te houden. De begrotingen Drinkwaterleiding en het verslag wordt aangeboden en alge meen goedgevonden. Schrijven van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, handelende over de Herv. Chr. School, om een vergoeding voor herstel en aanschaf leermiddelen, inzake de door de bezetter aangerichte schade aan gebouw en meubelen. Dhr Keijzer vraagt tot welk bedrag- gevraagd wordt De Voorz.: Het geldt hier een princi pe-besluit, een verzoek tot medewerking- Bij voorschot worden de gelden uitge keerd. Hoe hoog het is, weten we niet. Dhr Keijzer vraagt dit niet, om tégen de scholen te ageren, maar uit zakelijk oog-punt. De Voorz. begrijpt dat. Het bedrag- wordt niet hoger dan de werkelijk ge maakte schade. Tegen de aanvrage ook voor de an dere Chr. School bestond geen bezwaar. De Schoolver. School inet de Bijbel vraagt 125.voor stortbakken W.C.'s ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920. Wordt goedgevonden. Voorgesteld wordt een wijziging aan te brengen in de salariëring- van het ge meente-personeel. Deze kleine wijziging- wordt z.h.s. goedgevonden. Het voorstel tot wijziging der straat belasting houdt in, dat de verordening opnieuw moet worden aangegaan per 1 Jan. 1950, zonder tariefswijzigingen. Wordt goedgevonden. De leges verordening moet worden ge wijzigd en volgens de huidige kostprij zen worden vastgesteld. De tarieven hebben ter inzage gelegen. Ook deze wordt als voorgesteld goed gevonden. Vaststelling gemeentebegroting 1950. Dhr Verbiest houdt een korte alge mene beschouwing. Allereerst zegt hij dank voor de samenstelling der begro ting aan het administratief personeel. Daar er op Stellendam veel zijn, die in krotwoningen huizen, is dit voor hem aanleiding om op aankoop voldoende bouwgrond aan te dringen, dat het bou wen voortgang hebben kan. De weg Kavel 11 verkeert in desola- ten t lestand. De straat daar zag hij gaarne spoedig aanbesteed. Ze is on- bega£.nbaar. Gewenst is, dat de Nieuweweg en Molenkade, eigendom van de gemeente wordt, opdat die kan worden verbeterd. Het rioleringsplan heeft zijn instem ming. Het voldoet hem ook, dat de O.L. School is verbouwd. Nodig- is ook, dat het schoolplein wordt betegeld. Voorts wil hij een urinoir aan de haven. Aandacht dient te worden besteed aan de rijpere jeugd, waarvoor hij mo rele en finantiële steun wil van de Over heid, om deze nuttig bezig te houden. Een eigen Verenigingsgebouw acht hij zeer gewenst. Ben goed sociaal voor beeld geeft Melissant met zijn speelter- rein. Hij geeft toe, dat het een moei lijk probleem is, maar acht het wense lijk. Nogmaals verzoekt hij B. en W. de gevaarlijke hoeken, hoge heggen enz. voor een veilig verlteer in orde te bren gen. Wat denkt B. en W. te doen tot ver betering der onzeewaardige schepen der vissersvloot, vraagt spr. Het plan tot afdamming' van het Ha ringvliet, dat niet denkbeeldig is, zou aanleiding- kunnen zijn, dat Stellen- dams' Vissersvloot tot ondergang- is ge doemd. Hij vraagt of B. en W. in dezen pai'aat willen zijn. Hij acht het voorts niet juist, dat B. en W. uit geheel rechtse leden bestaat, en had liever de evenredigheidsgedach- te hoog gehouden, zodat ook een linkse Wethouder was verkozen. De Voorz. zegt dat een groot deel der wensen ook die van B. en W. zijn. De weg in Kavel 11, die moet worden aan gelegd, moet gefinancierd uit 's Rijks kas. Toen de huizen er stonden, bleek dat de kas uitgeput was. Inmiddels is een verzoek gevraagd om verhoging. De riolering kan worden aangebracht, maar we zitten nog met de bestrating. Daar om is er een post uitgetrokken op de begioting maar deze is niet goedge keurd door Ged. Staten. Thans is het 70, dat de gelden er zijn, bestek en te kening is in orde, aanbesteden wacht op het voorjaar. Wat de bouwvolume betreft is spr. pessimistisch. De verdeling voor Flak- kee is nihil. Wat een Verenigingsgebouw betreft, zal de gemeente die last niet op de schoudei'S Icunnen nemen, gezien er an dere, méér noodzakelijke objec.ten wach ten. De begroting- is slechts kloppend gemaakt met een klein overschot op de onvooï'ziene. Dhr Keijzer heeft een belangrijke op merking-. Voorheen werd de begroting- eerst aangeboden; thans staat er op de agenda zonder meer, dat deze wordt behandeld. Spr. kan die in 2 dagen niet doorwerken. De Voorz.: U weet wel dat ze ter in zage lag. Dhr Keijzer: Is ze daarmee aangebo den? Dat is niet volgens de wet. De Voorz.: Jawel. Ze ligt ter inzage op secretarie. Er is een bericht van door gegeven. U had dit kunnen weten. Dhr Keijzer: Maar ik wist het niet! De Voorz.: Ik ben van mening dat de begroting wel in één middag kan wolden nagezien. Hij is vrij overzich telijk. De bekendmaking was voor ieder een. Dhr Keijzer: De gemeentewet spreekt toch van aanbieding aan de raad! Ik wist het niet. Het is een vreemde ma- nici' van handelen en ik ga er niet mee accoord. De Voorz.: Aan de wet is voldaan. Dan zult U de gemeentewet moeten wij zigen. Dhr Keijzer: Waarachtig niet! 't Is niet juist!! Verder vraagt spr, of het de bedoe ling is een gemeente ontvanger te be noemen. De Voorz.: Er is een schrijven van Ged. Staten dat we moeten wachten op een schrijven hunnerzijds eer we dit kunnen doen. Dhr Keyzer vraagt verder of het noodzakelijk is gelden van de Vismijn te verzekeren. Er gaat voor 7 a 8000.per week om. De Voorz.: Het zal apart moeten wor den bekeken. Het kan ook met begro tingswijziging. Verder wil de heer Keijzer een post op de begroting brengen voor onderwijs aan de vissers voor navigatie enz. In de 2e plaats de wegverbetering aan de haven, 't Is wel van de Generale Dijckagie, maar dan moet naar midde len worden omgezien, dat het wèl kan. Spr. vindt dat de gemeentebegroting op de visserij drijft, duizenden guldens komen er van in de gemeentekas, zodat er ook wel wat voor kan worden ge daan. De Voorz. zegt op het laatste punt, dat de verbetering van de weg aan de haven moeilijk gaan zal. 't Is een polderweg. Dhr Keijzer: De gehele Voorstraat was voorheen een polderweg! De Voorz. zegt dat het bovendien zware lasten zijn. U mag niet rekenen dat er van de visserij zoveel gelden bin nen komen, om daardoor een zekere groep te bevoordelen. Dhr Verbiest vindt ook dat dit niet aan elkaar kan worden gekoppeld. Dhr Keijzer is over de gang van za ken niet tevreden. Dhr Verbiest vraagt spoedig over te gaan tot verbetering van de Zuid Ach terweg. De Voorz.: Hiervoor is een bedrag uitgetrokken; hij hoopt dat dit bedrag spoedig zal worden goedgekeurd. Dhr Verbiest: Moet dit weer op de begroting van 1950 wachten? Dat kan wel een jaar duren! De Voorz.: Er zijn al gemeenten die de begroting goedgekeurd terug hebben ontvangen. Bij d-e post kosten stembureaux wil Verbiest 5.per persoon per dag uitkeren. Weth. Hoek wil het in B. en W. over wegen, waartoe wordt besloten. Namens de commissie tot nazien der begroting adviseert dhr Ricmens tot goedkeuring onder dank voor de memo rie van toelichting die er bij was. De post onvoorziene bedraagt 1% van de totale ontvangsten en uitgaven. Dan gaat men met de begroting accoord. De gemeentebegroting 1950 sluit voor de gewone dienst in ontvang- en uit gaaf op 135.722.50, met een post on voorziene, groot 1308. Kapitaaldienst in ontvang- en uitgaaf op 50793.23. De begroting- Alg. Armbestuur heeft een bedrag van 3000.subsidie der gemeente tot dekking van het tekort. Dhr Verbiest wil de premie van het Ziekenfonds van de armlastigen voor re kening der gemeente nemen. De Voorz. vindt dit een teer punt. Waar ligt de grens is de vraag? Het is een verkapt ondersteuningsstelsel. Dhr Keijzer vraagt naar de gelden van de erfenis van Grietje Kwik. Zijn die gelden in de begroting verwerkt en verantwoord? Er slingert hier altijd nog een bedrag van een spaarbankboek je, dat nooit is verantwoord. De Voorz. weet er niets van. Dhr Keijzer: Die vrouw is in het ge sticht gestorven. De meubeltjes zijn verkocht en de baten zijn nooit verant woord. Weth. Hoek: De Diaconie heeft haar ook ondersteund, houdt U daar rekening mee. Jaarlijks is 50.gegeven! De Voorz. zal het nagaan en acht het noodzakelijk dit te verantwoorden. Dhr Verbiest wil een naamsverande ring voor het Burg. Armbestuur, nl. Dienst Sociale Bijstand." Het is min of meer beledigend voor de mensen. De Voorz.: Dat moet U niet te groot zien. Het is om behoeftigen te steunen. Verandert de naam, blijft het toch pre cies hetzelfde. Dhr Keijzer; De meesten die geld van het Armbestuur krijgen houden het er voor, dat ze het van de gemeente krij gen. Hij acht het niet nodig. Ook deze begroting wordt z.h.s. vast gesteld. Volgens artikel 55 bis der L.O. Wet 1920 wordt voor het jaar 1950 voor de ondei*wijs-instelIingen het bedrag per leerling op 20.14 gesteld. De verrekeningen betreffende de voor schotten der Bijz. Scholen worden mede gedeeld. Credietverlening ontwerpen rioleringsplan. De Voorz. licht toe, dat het uiterst gewenst is, dat er een dergelijk plan komt, waarna dan later kan worden ge werkt. Het is een zeer uitvoerig werk. De gemeente architect is gedipl. Weg en Waterbouwkundige en kan dit werk aan. Maar in het voorbereidend werk zit al 2 maanden werk. Nu doet zich het geval voor dat een persoon van de Techn. School dit werk wil doen voor 250.Bijelkaar zal het op 600. komen. Dhr Keijzer zegt Indertijd iets gezien te hebben van het uitbreidingsplan, dat veel geld kostte, waar telkens weer wat bij kwam. Wordt dat hier ook zo? De Voorz.: Waarschijnlijk wel. Er zullen boringen moeten verricht enz., zo dat er ongetwijfeld bij komt. Als we het met een Ingen. bureau doen, zou het duizenden guldens kosten. Nu doet de gemeente-architect het hoofdzakelijk. Dhr Keijzer is bang dat het te groot opgezet is en het niet tot uitvoering zal komen. De Voorz. kan dat niet zeggen. Nood zakelijk is het echter, dat er een plan komt. Bij het uitbreidingsplan is dit zeer zeker nodig. Er moet planmatig worden gewerkt, d.w.z. dat men succes sievelijk kan aansluiten. Het riool in kavel 11 sluit niet aan, maar het is zo gelegd, dat het in het plan kan worden opgenomen. Een rioleringsplan kost veel. Dhr Verbiest vermoedt dat de gem. architect er geen tijd voor zal vinden. Dit zijn voorbereidende werkzaamheden en nu heeft hij al een ander nodig! De Voorz.: Hij kan het wel, doet het graag en kijkt niet op een uur. Hij is zeer actief. Het gaat om het begin. Dhr Brinkman zou B. en W. in over weging- willen wegen het niet te groots op te zetten. Het moet uitvoerbaar zijn. De Voorz.: Als de plannen opgeno men zijn, moet hij contact met B. en W. opnemen en ook met het Instituut voor afvoer afvalwater enz. Dhr Keijzer: We gaan te ver. We doen aan hoogvliegerij. Neem eens de sloot aan de Nieuweweg, wat is dat nodig! Hoe lang moet zo iets wel duren? De Voorz.: En toch is het onmogelijk orh zonder plan te werken. Daarom wordt het crediet aangevraagd. Dhr Brinkman: Zo'n plan kan toch alleen maar als de verplichting de men sen opgelegd wordt om aan te sluiten. De Voorz.: Dat kan ook. Dat komt later. Dhr Brinkman: Dan komen die men sen toch voor hoge kosten. Dhr Verbiest: 't Is in huneigen belang. De Voorz.: Dan is een huis pas goed bewoonbaar als men is aangesloten. Het crediet wordt tenslotte verleend. Voor de woningcommissie moeten nieuwe leden worden benoemd en herbe noemd. De oude leden zijn de heren: Keijzer, Moijses, van den Nieuwendijk en Voogd. Dhr Keijzer: We kunnen wel stemmen, maar ze zullen toch en bloc ontslag- nemen. Bij stemming worden beiioemd ver klaard M. Keijzer, C. Moijses, A. v. d. Nieuwendijk, Voogd en A. Brinkman Jz. ieder met 6 stemmen. Rondvraag Dhr Keijzer vraagt of B. en W. een betere verkeersregeling wil treffen bij de oprit naar de haven. Er zijn reeds enige ongevallen gebeurd, zo dat hij' dit gaarne zag verbeterd, dat de autobus sen alleen over de lange oprit gaan, en de auto's over de korte oprit. De Voorz.: We kunnen wel een bord plaatsen voor doorgaand verkeer; het Verkeer splitsen is moeilijk. Dhr Keijzer: Ik vraag slechts een on derzoek en kom niet met een voorstel. De Voorz. zal het bezien. Dhr Keijzer vraagt wanneer de beta ling zal plaats hebben van de onteige ning percelen. De Voorz. zegt dit niet te weten. De gemeente wacht zelf op de afwikkeling van het Dept. van Finantiën. Dhr Keijzer: Ze nemen je boeltje af en je moet maar zien dat je de centen krijgt! Dhr de Blok zou ook wel gaarne zien dat er een bedrag kon worden uitgetrok ken om de schippersjongéns onderwijs te geven ook op motorgebied. Thans is er zo'n cursus te Goeree, maar meer deren kunnen het niet volgen, omdat het te duur is en buiten de eigen plaats. Het is noodzakelijk, want anders word^ je geen schipper meer. De Voorz. zal het bezien. Hij wil gaa: rie advies in dezen van de heer Blok Dhr Brinkman vraagt inzake de b« planting der bomen aan de Voorstras^j of dit bespoedigd kan worden. Nu i het daar een modderpoel en zijn het watergaten. De Voorz. a:itwoordt dat er aan zal worden gewerkt. Dhr Riemens zou gaarne een betere toestand zien van de weg in Elf, want het is onhoudbaar. De Voorz. wijst op verschillende moei lijkheden, de huizen staan in de put. Dhr Keijzer: Heel Stellendam-ligt in de put en nu hebben ze er nog een put bij gemaakt om huizen in te bouwen. Wie legt er nu een weg door een moeras Ze hebben bij het ontwerp allemaal een tikje van de molen gehad! Stellendam ligt ongunstig en nu maken ze het nog ongunstiger. Dhr Blok: Ik heb toen voorgesteld om aan de andere kant van het dorp te bouwen. De Voorz: De Raad stelt het plan vast. Weth. Hoek: Dat was nog onder burg. Charbo.i. Dhr Keizer: Daar was toen zeker een stelletje idioten in de Raad. De Voorz.: De Raad is terdege be voegd. Dhr Keijzer: Ik hoop, dat U daar re kening mee houdt! De Votorz: Als het in het redelijke is wel. Dhr Riemens: wil er tijdelijk een Zondag a.s. zal in de Ger. Gemeente alhier voorgaan Ds de Gier van Lisse. Vrijdagavond zal de Ring van jonge- lings- en meisjesverenigingen der Ger. Gemeenten in het kerkgebouw bijeen komen. Aanvang 7 uur. HERKINGEN In deze gemeente is een nieuwe Zangvereniging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heren: Joh. de Geus Johz., W. Kievit Sz. en Jae. Melissant. Door het bestuur van polder Oud Her kingen zal het viswater in genoemde polder worden verhuurd voor de duur van 6 jaar, te beginnen van 't najaar 1949. Inschrijvingsbiljetten worden in gewacht vóór 1 Dec. a.s. bij de secreta ris de heer D. Keijzer. Door B. en W. is vergunning verleend aan de heer A. C. de Geus, tot het bou wen van een schuur achter zijn woning. STELLENDAM De oogstcoUecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht 827.22. De lijst van stemgerechtigde lidma ten in de Ned. Herv. Kerk ligt deze week ter inzage elke morgen van 11 12 uur. De Jongelingsvereniging zal voor taan 's Woensdagsavonds 8 uur verga deren. Dhr Uithoorn, commies der belastin gen gaat met ingang van 1 Dec. uit de ze gemeente naar zijn nieuwe plaats Apeldoorn. GOEDEREEDE Vorige week -waren een paar kinde ren van dhr Kr. Heerschap in huis aan het spelen maar op een gegeven ogen blik liepen zij tegen de kachel waar een pan melk op stond. Een der kinderen kreeg de inhoud over haar armpje, waarbij zij zulke brandwonden opliep, dat geneeskundige hulp er aan te pas moest komen. De werkman C. Lokker alhier in dienst bij de firma Troost te Pernis had Zaterdag het ongeluk bekneld te raken tussen een betonmolen en wel zo erg, dat de man Zondag eerst vervoerd kon worden naar het ziekenhuis te Dirksland Naar wij vernemen, had hij een bloed uitstorting en drie gebroken ribben. OUDDORP Op Maandag 5 Dec. zal er een le denvergadering van de Konijnen en Pluimvee Vereniging Nut en Genoegen gehouden worden in Hotel Akershoek. Op deze vergadering zullen alle tentoon- stellingswerkzaamheden worden be sproken daar het de laatste vergadering is voor de tentoonstelling op 2324 en 26 Dec. a.s. De garnalenvissers hebben de vorige week 4 dagen gevist en gemiddeld per dag en per vaartuig van de 80 tot 120 kg garnalen gevangen en aan de Cen trale afgeleverd. Te Scheveningen was de vangst van de 100 tot 150 kg garnalen. De zeevissers maakten een goede be- somming. De garnalenvisser W. v. Noord had het ongeluk Vrijdagavond tussen Brou wershaven en Ouddorp aan de grond te geraken. De reddingsboot voer Zaterdag ter dopen kunnen daarvan aangifte doen Vrijdagavond 7 uur. De raad dezer gemeente komt Vrij dag 2 Dec. a.s. des voorm. 9 uur in open bare vergadering bijeen. of regen, neem Wed. Kurvinks traai-i, dan kan U er tegen. NIEUWE TONGE Heden Dinsdag 29 November vieren een tweetal echtparen feest. J. Luchteii- burg-de Jong en J. van der Veer-Mast herdenken de dag dat zij voor 25 jaren in het huwelijk traden. Feest vierden ook de goudvissen in de Kerkgracht aan de Ring door een besluit van B. en W. dat het verboden is water uit deze gracht te gebruiken, zodat houders van auto's en landbouw wagens om deze schoon te maken naar een andere plaats zullen moeten uitzien. Feest kunnen ook vieren de kinderen van de Zondagschool der Ned. Herv. Gem. daar een collecte voor het Kerstfeest 549.40* opbracht. Een collecte voor de inwendige Zending op G.G. in de Ned. Herv. Kerk gehou den bracht op 56.81. Een jager die een feestdis wou aanrichten zag zich gehan dicapt doordat haas en geweer in be slag werden genomen daar het haasje op buurmans grond was geschoten. Feest zullen ook de verwaarloosde kin deren kunnen vieren indien men postze gels koopt voor het kind, die dezer da gen zullen worden aangeboden. In geen feestelijke stemming was de autorijder J. B. die met zijn vrachtauto een'land- bou-wwagen met tractor aardeed waar door materiële schade ontstond. OUDE TONGE A.s. Dinsdag 6 Dec. hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds Dieleman van Borsele om een dankstond te hou den voor 't gewas in de Oude School. Aanvang der diensten nam. 2.30 en sav 6.30 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET Na een ruim drie-jarig verblijf in Inodensië zijn deze week de dienstplich tigen G. van Rossum en J. P. Kievit aan boord gegaan van het repatriëringsschip ,,Zuiderkruis." De Scholenactie Kinderpostzegels heeft in deze gemeente het mooie be drag van ,f 312.50 opgebracht. Mulder van Maai»,^-. met' de Bijbel. Ouders die hun kinderen a.s. Zondag- in de Ned. Herv. Kerk wensen te laten •n Jt jg' G E N T 's Honing verpaktin sierlijke doosjes Onze jongens, welke na een verblijf van drie jaren uit Indië terugkeren en daar hun goed en bloed hebben opge offerd en met veel moeite voor zeer hoge prijzen van hun karige soldij en kele surprises voor hun vrouw, verloof de of familie hebben gekocht, moeten van deze cadeaux zeggen en schrijve 25% invoerrechten betalen. De eer.<3tc stap gezet op Neerlands bodem brengt hen dus reeds een ontgoocheling. Het gaat hier niet om een kilo peper of een onsje thee, maar om een biyvende her innering uit dat land, waar ze drie van de beste jaren van hun leven hebben doorgebracht. Ja, zult U zeggen, maar tot een be drag van 25.is toch vrij van in voerrechten Inderdaad, het is echter in Indië niet :oals in Holland, waar je voor 25.— ^tZ^AC'kX aardige surprises kunt kopen, maar 'oor een beeldje of een doek bent U *i Indië reeds meer dan 25.kwijt voor een kop koffie met room betaalt 2.—. ÏBóT Onze minister van Financiën zegt echter: „Kunst is luxe en wie zich luxe kan permitteren, moet ook maar be talen." Is hier echter sprake van luxe? Ik meen van neen, aldus Jan Con tact, want de meeste jongens kunnen niet eens meer deze invoerrechten be talen en wat dan Zou hier geen soepeler regeling ge troffen kunnen worden? Onze jongens wachten op het ant woord. IsTovember ,oedt reeds rmocht Novel ),eer!, verreweg| jan hun einde jus.'iies en conf J op Inm zwijnenrf uun nog vele iiit-stej van exe 0vc-r, dat over] fslachting op „eii. Het Som: yoor Flakkee Itnorrenburgers iiiende weken z' yloeien, voor zi yarkens tenmii „jet onbelangril dooi- de regerin] ffordt. Het is dan 2ich herinnereni (Jat een varke: van zijn vraagd een flinl Vi'ant als je he| van 400 pond „leneer Lieftin en diept er toe' je uit op, als t| (Jure voer, dat tiig tot varken, B-aaide aan Vi casso van de bet varken m; slacht. Dit moi een, waar dan beoordeelt, of krijgt. Dat is, varkenshonden eeuwenoude ti ïiele en om h< romantiek van Is nu eenmaal een varken, die| gemest heeft e: icsteed wil zl lampje getalust| Ie consumptie Gebeurt dit th je meester i/ergeteri o' je slachtpartij bedisseld hoe snuit en staart| leid. En het m. ilachtingen op lygiène nooit rot heden was ;ebied, waar niet is doorgevj geleerd dat d nooit is bewezi plichting reedsj te het niet, da' tal van bezw. :entraal Blachï leden met zic| loge kosten vi lame rol s slachten een h; ren de heren murwen, het ten. Er moet [Ie keuring Vandaar dat e Jag vijftig va ilacht. Schra: rei'schillende iie, hoewel ze jremie hadden thuis slachten, rele re ge rings slagers gespro ïolle gelijli gev limmer die zo ■bi EEN PRACHl ..Zwerftocht Dirk Broeder. te Bussum. (r grintpaadje aanbrengen, wat nader zal worden bekeken. Dhr Blok spreekt nog over een eind slang aan de haven, om water in te kunnen nemen op de schepen. Ook vraagt dhr Blok naar abonnementen voor water. Nu is het te duur. De Voorz. meent dat dit wel zal gaan DhrKeijzer: De prijsbeheersing moet ei- aan te pas komen. Ze nemen te veel winst. De Voorz.: Dat valt wel mee. Dan sluiting. ~o- VAN ONZE ADVERTEERDERS Zoals men in de advertentie lezen kan, heeft de firma Oampfens, A-utohan- 'del een service statum gekregen van de bekende Solex-rijwielen, het bekende Nederlandse gemotoriseerde rijwiel, waarmee het ideaal van elke wielrijder wordt verwezenlijkt. Met 1 liter brand stof rijdt men met een Solex 100 km ver, met een snelheid van 20-22 km per uur. De bediening is erg eenvoudig en voor jong en oud gemakkelijk te bedienen. De fa. Campfens geeft alle inlichtin gen en U kunt er ook een gratis proef rit maken. 49 DOOR H. NOORMAN .J En nu moeten wij weer maar af wachten, 't Valt zwaar. Maar dominé Westwoud heeft alle hoop. Hij komt hier vaak en had gister een heel ge sprek met grootvader. Wat nog niet was gebeurd. Want tegenover dominé was grootvader ook altijd stug en in zichzelf gekeerd. U hebt mij verteld, dat dit vroeger nooit het geval was. En dat ben ik hier ook gewaar geworden. Grootmoeder liet het zich ontvallen. Mét dominé Westwoud ga ik nu ge loven, dat het gebeurde van jaren ge leden grootvader dwars zit en hij er geen vrede mee heeft, doch dat voor zichzelf niet wil erkennen. En dan na tuurlijk voor anderen allerminst. Maar als dat zó is ook dat ben ik met dominé en mevrouw Westwoud eens is alle hoop nog niet verloren." Ingenieur Neerlandt Mieras stutte het hoofd in beide handen. En hij schaamde zich er niet voor, dat er tranen in die handen vielen... HOOFDSTUK XIII. Nieuwe aanknopingspunten. Het ietwat driftige, jonge paard, vastgehouden door de knecht, trappelde vóór de tilbury op het erf, wachtend op de boer, die weldra verscheen. Het was, of Zacharias Mieras de last der jaren niet voelde. Want veerkrach tig stapte hij in het hoge voertuig op twee wielen, greep de teugels van de knecht over en had het jonge paard on middellijk in bedwang. Even nog boog hij zich voorover en wuifde de hand ten afscheid. Dan zette de bles aan en even later .draaide het vehikel het erf af, de weg naar Zuid stad op. De boer van de Val ging zijn dochter halen, die in Zuidstad per tram uit Ha renstede arriveren zou. Door de minder goede berichten van huis was zij verontrust geworden en zij had geschreven, die dag te zullen komen en de nacht te zullen overblijven. Over een uur zou Ina, die de tilbury naoogde, kennis maken met de zuster van haar vader. Het was haar vreemd te moede. Zij had, wanneer zij zo in vertrouwelijk ge sprek met de boerin was, ogenblikken, waarin zij op het punt stond, zich be kend te maken. Maar dan schrok zij er weer van terug, niet wetend nog, hoe dat zou worden opgevat. Haar groot moeder zou haar met liefde ontvangen. ddt stond volgens dominé Westwoud vast, maar de vraag was, of de boer op de hoogte moest worden gebracht. Wal zou grootmoeder doen, als zij het wist Zij kon, althans voorlopig, zwijgen. Doch zij kon het haar man ook meedelen. En dan kwam de keer. Ten goede of ten kwade. Het beste leek Ina, te meer daar zij met de boer meer en meer vertrou welijk werd, nog te wachten tot een goede gelegenheid zich voordeed. ,,Is de baas nog te' zien, Ina?" Zij was nu een tweetal weken huis genote en op haar dringend verzoek noemde grootmoeder haar bij de voor naam. ,,Neen, neen, al lang weg. Maar het is buiten zo mooi. En zulk heerlijk weer. lit ga toch eens aan de dokter vragen, of we een stoel buiten mogen zetten. Daar knapt u vast van op!" „Dat zal ook niet baten, zustertje. Je meent het heel goed met mij. En de baas ook. Maar ik word niet weer beter." ,,Dat moogt u niet zeggen, want dat weet u niet. U is heel wat beter dan een paar weken geleden, toen ik hier kwam." Boerin Mieras glimlachte. ,,Dat komt door je goede verzorging, Ina. Ik ben er heel dankbaar voor. En de boer ook. De baas zegt het je wel niet. Maar het is zo. Ik ken hem langer dan vandaag." „Dat zal wel," lachte Ina vrolijk. Straks vijftig jaar getrouwd. Wat een tijd! Jammer, dat ik dan hier niet meer ben. Ik geloof, dat ik er voor over kom." „We herdenken het heel stil. Als ik er nog ben. Soms denk ik. dat de Heere mij vóór die tijd zal wegnemen. Voor mij vind ik dat niet erg. Maar voor de baas." ,,De boer zal er dan zeer onder lij den," beaamde Ina. En zij meende het. De boer had zijn vrouw zeer lief. Het zou hem uitermate zwaar vallen, een zaam achter te blijven. ,,Maar u gelooft toch met mij, dat de Heere hem ook kracht zal geven, zijn zwaar verlies te dragen?" Zij sprak met grote vrijmoe digheid. „Je beschaamt mijn kleingeloof, Ina. Zeker kan de H*eere voor mijn man zor gen, als ik er niet ben. En tóch ben ik niet gerust." Ina kon er niet meer op antwoorden, want de auto van de dokter reed het erf op en weldra zat de geneesheer naast de ruststoel, een praatje makend. Veelmeer kon de oude dokter Riet veld ook al niet doen. Een enkele maal had hij medicijnen gegeven, maar de uitwerking was nihil geweest Ina begeleidde hem, toen hij vertrok, tot de voordeur, om dan opeens te vra gen: Dokter, wees u nu eens eerlijk, wat denkt u van de boerin?" Over zijn brilleglazen heen zag hij haar guitig aan. ,,Wat denkt u er van?" vroeg hij. ,,Ik ben geen dokter," zeide Ina. Dokters weten ook niet alles, al ver beelden zij het zich wel eens," vond hij. „Maar twee weten méér dan één", meende Ina. „Ik heb zo'n medelijden met de boerin, dat die opmerking mij van het hart moet." ,,Acht u mij niet bekwaam, zuster? U denkt zeker: zo'n ouwe kerel, die van de jongste medische ontdekkingen en uitvindingen niets weet! Maar dat kon wel eens meevallen, hoor. Een ervaring van een kleine veertig jaar zegt ook wat!" „O, verstaat u mij niet verkeerd, dok ter", smeekte Ina. „Ik twijfel geen ogen blik aan uw kunde. Maar zeer bekwa me doktoren houden toch ook wel con sult! In het ziekenhuis komt het her haaldelijk voor." Dokter Rietveld schaterlachte. ,,Ik meen het niet zo kwaad, jonge dame. Als ik er heil in zag, was hier al lang een tweede dokter geweest." Verwacht u er niets van?" „Tien doktoren kunnen hier niets doen, meisje. Ik ken de boerin al jaren. De kwaal is al meer dan vijf een twin tig jaar oud. Ik had gedacht, dat zij zou, gaan slijten, maar ze wordt erger naarmate vrouw Mieras ouder wordt." „Maar als u de kwaal weet..." „Dat is juist het ellendige, jongedoch- ter. De kwaal keimen en er niets aan kunnen doen. Hier kan alleen een domi né wat doen. Ja, hoor eens, ik moet van die poespas niets hebben; de kerk kan mij gestolen worden; maar ik ben heel verdraagzaam en erken, dat er ziekte gevallen zijn, waarin een dokter niets kan doen en een dominé alles. Deze boerin moet altijd getroost worden cvJer zwaar levensleed. Dat is alles." „Kent u dat leed?" vroeg Ina adem loos. „Is u al die jaren in Zuidstad ge weest?" „Ja. Bijna veertig jaren. Ik ken het leed van deze boerderij. Maar kan er niets aan veranderen." „Mag ik deze week, als ik in de stad ben, eens bij u komen? 'k Moet u eens wat vragen." ,,Met alle soorten van- genoegen. Als u maar niet komt nnet medische vrsjjeii van de jongste tijd, want daar weet zo'n oude kerel als ik niets van." Weer klonk de schaterlach ovei 'net erf. ,,Zij moet niet merken, dat wij nvcr haar praten," fluisterde hij opeens ern stig, naar binnen wijzend. ,,Zeg ha^'' straks maar, dat ik studentenmopjjen tapte." „Dus u dwingt mij tot liegen?" Hij hoorde de vraag niet meer, wan' hij was al naar zijn auto gelopen. „'k Heb zelden zo'n type van een doK- ter ontmoet", zeide Ina, weer birnien- komend. ,,Een ruwe bolster. Maar een go'"'' hart. Jammer toch, dat zo iemand to taal ongelovig is." ,,Ja. Hij komt hier zeker al jaren?' ,,Hij was altijd onze dokter. Maa;' hadden hem gelukkig zo goed als noon nodig." (Wordt vervolgd) In de serie 1 !<-|iet lief" is e^ "er Zeeland, gedragen „aan aller" „streden „len in Z. „den, in d „wat zij dj .De bekende I 'Ön eilandengi 'e- Eerst laat zeilt in he f de bijzond 'teats. En hij 'an de eerste loeit. We gas 'angst met »e krijgen et >^er de oeste mosselvangst Jfeeften en d ''e maken fol ■oeken boerer 'lorie en ond ^'öM^ ons in 16 en legende "e plaatselijk 7a zijn lerei vreugden r ■'''ande, boere 'erdriet en w 'IJ overlijden. Oe steden borden ons i«en, maar c elden in de H "teettende k •heren trof, - ;?urea taesch: t ware v JK komt er ii ^e gebru ^Woocl, sweat f schrijver ^'•^et gemaak .ooglegging ■„■,■^6 wat ;']^»d! Rui,^ f ^/wei was a; «^«and d Hoe waar h n

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2