Buitenland Plaatselijk Nieuws Geschenke'n: Oaat U door storm Gemeenteraad Dirksland Thans is het voor elkaar met. de varkens en de toeslag Voor fijne Belangrijke aanbesteding te Oude Tonge Ingezonden Stukken Uienveiling Middelharnis Biz. 2 Frankrijk Nog slechts enkele weken geleden is het nieuwe kabinet gevormd, óf nieu we financiële moeilijkheden bedreigen weer het verdere voortbestaan. Zoals het in andere landen gaat, gaat het ook in Frankrgk. De regering staat voor enorme uit gaven. De arbeiders zijn niet tevreden, omdat alles wijst op versobering, tei'wijl de belastingdruk een omvang neemt, waarvan men moet zeggen: „de gelden zgn schier niet op te brengen." Het vorige kabinet is af moeten tre den, omdat het weigerde aan de amb tenaren een gevraagde toeslag te ver lenen. De begroting liet deze uitgave post niet toe, doch ook wilde het kabinet er niet aan. omdat een extra toelage aan de ambtenaren ongetwijfeld haar terug slag zou geven op de lonen der ai'bei- ders bij de particuliere ondernemingen. Het nieuwe kabinet moet schipperen en plooien en belde partijen trachten zoet te houden. Te Toulouse is het 41ste congres der Radicaal-socialistische partij gehouden. Er was tamelijk wat wrijving', doch ge let op de moeilijkheden waarin het land verkeert, die door Herriot, Queuille en Daladier ieder op hun wijze werden ge schetst, is het tot een scheuring in de partij niet gekomen. Daladier wilde als programma-punt opnemen: „geen cent voor nieuwe be lastingen." Hoewel in principe met deze zienswij ze het eens zijnde, zo waren toch enke le vooraanstaande politici van oordeel, dat een starre toepassing hiei-van tot nieuwe moeilijkheden aanleiding moest geven. Daarom werd een enigszins soepeler houding voorgesteld en omschreven met deze woorden, dat de partij zich kant tegen massieve belastingverhoging. De Radicalen staan op het standpunt, dat de regering door middel van bezui nigingen moet zorgen de begroting slui tend te krijgen en dat het niet aangaat de belastingschroef nog meer aan te draaien. De socialisten, alsmede de communis ten denken er zo niet over. Om aan hun wensen kracht bij te zet ten zal op Vrijdag 25 November geheel Frankrijk 24 uren staken. Al de fabrie ken zullen gesloten zijn. Treinen, trams en bussen rijden niet. Posterijen, tele foon en telegrafie zullen slechts zeer ge brekkig werken. De scholen worden gesloten en aan de kinderen vacantie gegeven. Hoe het zal gaan met gas, electrici- teit en waterleiding, valt nog moeilijk te voorspellen. Minister Bidault heeft Woensdag avond in een krachtige rede tot de ar- beidei's gesproken en hen gewezen op de grote economische moeilijkheden, waarmede de regering te kampen heeft. Hij wekte de arbeiders ernstig op, geen gehoor te geven aan hun onver antwoordelijke stakingsleiders. Ambtenaren zullen als zij staken geen loon ontvangen en personen, die belast zijn met de handhaving van gezag en orde, zullen worden gestraft, als zij aan de staking deelnemen. Bidault herinnerde er aan, dat in Frankrijk het recht van staken werd erkend, doch hij stelde er tegenover „het recht op arbeid" ook. Daarom zal de regering maatregelen nemen, dat werk willigen worden beschermd. China Na de val van Kanton was er enige verwachting, dat de opmars der com munistische legers wat zou worden vertraagd. Al eerder in de Chinese ge schiedenis is het voorgekomen, dat als de regering haar zetel verplaatsen moest en zich terugtrok op Tsjoenking, de vijand tot staan werd gebracht. (Vervolg van pag. 1) Dhr 8. Albregts: Ik geef toe, dat er goede dingen inzitten, maar de brug komt toch pas over 10 of 20 jaar. De Voorz.: We moeten attent blijven en erop blijven hameren. Dhr Albregts: Wanneer we met de R.T.M, blijven rommelen, komt er niets van. De Voorz.: Er wordt aan gewerkt. Dit blijkt ook uit de begroting van Ged. Staten. Dhr Albregts: De verenigingen zijn erg stiefmoederlijk bedeeld met nul komma nul subsidie. De Voorz.: Gelukkig zijn de plaatse lijke verenigingen zelf bij machte om hun uitgaven te dekken. Lukt dat niet meer dan moet er belangstelling wor den gewekt bij de burgerij. Dhr de Bonte: De belangstelling der burgerij mocht wel wat beter zijn. De ViOOTi.: De liefhebbers moeten zich uiteindelijk ook onkosten getroos ten. We zullen deze zaak bezien, maar het kan niet voor elke vereniging. Dhr R,a(m vindt, dat de F. G. goed werk heeft gedaan. Alleen is zij in ge breke gebleven met de samenvoeging der gemeenten. De Voorz.: De F. G. had reeds een protestvergadering uitgeschreven op de avond dat het telegrana kwam. Op de vergadering van jl. Maandag gingen er stemmen op, dat er leden van de F. G. zelf hadden meegedaan aan de samen stelling van het rapport. Dhr de Bonte: De F. G. heeft wel ter dege reden van bestaan. Wij hebben veel te weinig contact als gemeenteraad en ik vind de subsidie ten volle verant woord. De Voorz. zag gaarne grotere invloed van de gemeenteraden in het bestuur. Dhr S. Poortvliet kan zich indenken, dat de heer Albregts is teleurgesteld in verband met de vaste oeververbinding, maar de F. G. staat boven alle politiële en kan daarom de grote belangen van Flakkee meer naar voren brengen. De Voorz.: De F. G. is makkelijker verplaatsbaar dan 13 gemeenteraden. Via de gemeenteraden kost hot veel tijd en men bereikt minder, want het is een log apparaat. We moeten respect heb ben voor de vele vrije tijd die de heren er kosteloos aan spanderen. Dhr Albregts: Loopt het Dag. Bestuur niet dikwijls te hard van stapel De Voorz.: Hun voornaamste taak is de verbetering van het verkeer en m.i. zijn ze op de goede weg. Als er in het verleden ook zo op de tram was gesla gen, hadden we vermoedelijk reeds meer bereikt. De terreingesteldheid is buitengewoon gunstig voor verdediging. Het schijnt echter, dat de nationalis tische regering niet alleen tegenslag op tegenslag treft, maar dat zij innerlijk zo ziek is, dat er feitelijk van geen re gering meer spraken is. President Lic is te Hongkong aange komen. Naar het heet is hij maaglijder en moet zich aan een operatic onder werpen. Insiders beweren echter dat president Lic het niet kan vinden met Tsjiang Kai Sjek en daarom zijn gezondheids toestand te baat genomen heeft om zich uit het politieke leven terug te trekken. Van andere zijde komt echter het be richt, dat Lie binnen een week door zal reizen naar Amerika, teneinde te probe ren daar financiële en militaire hulp te verkrijgen. Hij zou met nog enkele voor aanstaande generaals een nieuwe natio nalistische regering willen vormen en is overtuigd de communisten dan doeltref fend te kunnen bestrijden. Wanneer een land van buiten zo ern stig wordt bedreigd en aan de rand van de ondergang verkeerfe, is het een slecht teken als een regering, alsmede het le ger dan nog zo verdeeld zijn. Amerika schijnt thans ooli alle hoop te hebben opgegeven. Na de val van de hoofdstad Nanking heeft Amerika een nieuwe ambassade geopend te Kanton. Toen de communisten de nationale re gering uit Kanton verdreven en deze haar zetel verplaatste naar Tsjoeng- king, heeft ook Amerika haar ambas sade verplaatst. Thans wordt Tsjoen king ernstig bedreigd en lieeft de Ame rikaanse consul de stad verlaten. Van Amerikaanse zijde heeft men nu bericht dat het niet in het voornemen ligt nogmaals een nieuwe ambassade te openen doch dat men eerst de toestand wil afzien. Duitsland Wat er reeds van de besprekiiigen tussen de Geallieerden en West-Duits land was uitgelekt, woi'dt dooi' de fei ten bevestigd. Duitsland is thans defi nitief toegelaten tot het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied. Ook is West-Duitsland toegelaten als toegevoegd lid tot de Raad van Europa De totstandkoming der industrie wordt heel sterk beperkt, alleen de oorlogsin dustrie wordt verder gedemonteerd. Duitse scheepswerven mogen voor vreemde mogendheden orders uitvoeren, voor Duitsland zelf mogen zij 6 schepen bouwen, ieder groot 7.000 ton. Dit zijn weer verdere stappen. Het gaat niet hard, maar zachtjes aan wordt getracht, Duitsland als volwaardige staat weer haar plaats onder de volke ren te doen innemen. Atlantisch Pa<!t Maandag 28 November a.s. zullen in Parijs besprekingen gehouden worden tussen de ministers van oorlog, van die landen, die het Brusselse Pact onderte kend hebben. Het moet in de bedoeling liggen nu nauwkeuriger aan te geven, hoe de ver dediging van West-Europa zal worden opgebouwd. Bevatten de geruchten waarheid, dan zou er reeds ook met Duitsland overleg zijn gepleegd, deel te nemen aan deze verdediging. Niet alleen economisch, maar ook mi litair laten de gesloten contracten zich gelden. Het één hangt nauw samen met het ander. Al gaat het schier ongemerlft, toch blijkt het, dat Oost Europa tegen over West-Europa staat en deze beide machten elkander in evenwicht trachten te houden. Maarschalk Montgomery is op het ogenblik te Washington, waar hij be sprekingen voert met de Amerikaanse minister van defensie en vele andere autoriteiten. Dhr v. Pi-ooijen: Is 1500.voor de brandweer voldoende? De Voorz.: Ze kunnen hiervan geheel gekleed worden. Aan de douches van het badhuis wordt hard gewerkt, volgens de voorz. Men hoopt 1 Januari te beginnen en dan volgt pas vaststelling der tarieven. Dhr D. Poortvliet komt met het voor stel om een bijdrage van 25.te ge ven aan de bond van drankbestrijding. Dit heeft volgens spreker meer nut dan de subsidie aan de bond tegen het vloe ken. De drank brengt een zee van el lende. De Voorz. onderschrijft dit ten volle, doch we hebben nooit geen verzoek van deze bond ontvangen en ik zou U dan ook willen verzoeken om dit te willen bewerkstelligen. Toeslag op varkens Vervolgens merkt de Voorz. op, dat' de toeslag op varkens alleen wordt ge geven, wanneer die op een centrale slachtplaats worden geslacht. Ik kan me begrijpen, dat de mensen op West- Flakkee er bezwaar tegen maken, dat ze in Sommelsdijk moeten gaan slachten, daarom heb ik voorgesteld o.m ze le vend te doen wegen en ze dan thuis te laten slachten. Dit is niet goedgevon den. Ideaal was het natuurlijk, waTmeer er in iedere gemeente een slachtplaats was. Nu is er nog een voorstel in be handeling om de slachtplaatsen Dirks land en Oude Tonge in te schakelen en dit zal Donderdag a.s. behandeld wor den. In ieder geval begjjit men a.s. Maandag te slachten in Sommelsdijk. Het gevolg hiervan is, dat de verplichte keuring op de huisslachting wordt in geluid. Dhr S. Poortvliet: Is ons slachthuis hier ook nog voor in te richten? De Voorz.: De bevoegde instanties vinden het een goede noocislachtplaats maar het zal nooit abattoir worden, doch bij gebrek aan beter kan het gebruikt worden. Dhr ide Bonte vitidt de post verbe tering van volkshTXlsvesting' 50. te laag. Hij zou h^er ook kleine repa raties mee willen iloen. Dhr Boon: Dit toedrag is bestemd om meer bouwvolume te krijgen. De Voorz,: Voor X'erbetering van wo ningen is een rijksre;geling. Dhr van Prooljen breekt een lans voor presentiegeld voNor de leden van de woningcommissie. Dhr D. Poortvliet: U hebt het voor stel reeds in het vr>i3ruitzicht gesteld. In de Raad hebben we ook presentie geld, alhoewel deze in de avond ver gadert. De Voorz.: Ik zal deze zaak onder-1 zoeken. (Slot in het .Dinsdagnummer) „e; IL A N D E N-N IET Maar op een andere manier als oorspronkelyk geda/cht. De regeling dat ook voor de huis- slachtingsvarkens toeslag kan worden uitgekeerd is thans voor elkaar. Maar op een andere wijze, dan oorspronkelijk is gedacht. De afd. van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, de Slagersvereniging e.a. in stanties hebben, zoals in vorige num mers gemeld, al het mogelijke gedaan, oin. de vai'kens levend te wegen en in eigen plaatsen te kunnen slachten. Ge probeerd is ook, desnoods drie of vier slachtplaatsen op het eiland aan te wij zen, maar ook dit is niet gelukt. De grote moeilijklieid zat in de keuring, die absoluut moet plaats hebben. Thans is het zo geregeld, dat de var kens, waarop de toeslag kan worden uitgekeerd, te Sommelsdijk in de Cen trale slachtplaats moeten worden ge slacht. Daarvoor zullen vier slachtda- gen per week worden aangewezen. Alle nadere inlichtingen zijn bij de plaatselijke slagers bekend, waar men dus kan informeren. Het is vanzelfspre kend noodzakelijk, dat met de slagers een afspraak moet worden gemaakt, om dat anders te veel varkens opeens zou den worden aangevoerd. Om te weten wanneer men slachten kan, wanneer men het varkens moet brengen enz. in- formere men bij de plaatselijke slager. Naar wij vernemen zullen zoveel mo gelijk de slagers zelf worden ingescha keld, dat die de varkens voor hun eigen klanten kunnen slachten. Op deze wijze kan ook geregeld wor den dat de varkens uit één plaats in een vracht- of veewagen kunnen worden vervoerd. Dit zal de kosten daaraan verbonden zeer drukken. De prijs van het vei"voer heen en weer naar de Centr. Slachtplaats te Sommelsdijk zal dan veel meevallen. Het ware prettiger geweest, wanneer de varkens in eigen plaats hadden kun nen geslacht, maar ofschoon men dit tot het uiterste toe geprobeerd heeft, was men in Den Haag onvermurwbaar. Even wel zal men het belangrijke doceurtje dat er aan vast zit, daarvoor niet wil len laten schieten. Maandag'ochtend a.s. hoopt men te beginnen. Letterlijk en figuurlijk kan dus .nu het varken worden gewassen. MIDDELHARNIS Predikbourten Ned. Herv. Kerk v.m. 9 uur in de Chr. Geref. Kerk en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Som melsdijk Ds Goedhart. Chr. Ger. Kerk 2 X lezen. Geref. Kerk 2 x Ds Zeilstra. Ger. Gem. 2 x lezen. Geref. Kerk Art. 31 voorm. 10 en sav. 5.30 uur Ds H. Eenhoorn van Rozenburg BEGRAFENIS VAN DE HEEK J. VAN DER WAAL Oud Hoofd der Bosse-school te Miiddelhai-nis Donderdagmiddag is het stoffelijk overschot van de Heer J. van der Waal, gepens. Hoofd der Ger. School te Mid- delharnis ter aarde besteld, op de Alg. Begraafplaats .Vrederust' 'alhier. Als eerste spreker trad naar voren Ds Zeilstra, die de Geloofsbelijdenis uit sprak en daarbij getuigenis gaf hoe heerlijk het was dit geloof te belijden, hetzelfde geloof dat de overledene deel achtig was en daarvoor in zijn leven had gestreden. Voorts haalde Ds Zeil stra de woorden aan uit 1 Cor. 15, waar gesproken wordt over de opstanding der doden; het lichaam wordt gezaaid in verderfelijkheid, het wordt opgewekt in onverderfelijkheid en hoe het verderfe lijke onverderfelijkheid zal aandoen en het sterfelijke onsterfelijkheid. Zo staan wij, aldus spr., bij deze oude vader en grootvader, ziende op de Heere Jezus Christus, waarop hij hoop te en waarop zijn vertrouwen was in be lijdenis van eigen zonde en schuld. Voorts sprak hij woorden van troost tot de kinderen, en zeide dat bij de droef heid reden was tot dank aan God, voor het vele dat in hem geschonken was. Nu mag hij rusten van zijn arbeid. Za lig zijn de doden die in den Heere ster ven. De heer Dijkers sprak namens de A.R. Hulpcentrale Flakkee, Kamerkieskring Dordt, en het Prov. Comité van A.R. Kiesverenigingen. Hij releveerde in 't kort zijn politieke arbeid, zijn moeite en strijd "voor de A.R. beginselen, zijn me dewerkerschap aan de A.R. Maas- en Scheldebode enz. Met het woord en de pen heeft hij op de bres gestaan en was hij lange jaren de stuwende kracht der A.R. op het eiland. Ook memoreerde spr den veelvuldigen arbeid voor de door voering van het Chr. Onderwijs in het algemeen. Spreker bracht dank aan God voor de gaven in dezen ouden strij der geschonken en wenste dat God de familie met Zijn Genade troosten mocht. De heer H. Dicmer te Wassenaar sprak namens de deputaten van het Prov. Ger. Weeshuis en wees er op hoe moeilijk het was om familie- en vriend schapsbanden te moeten losmaken. De naam „van der Waal" staat in de an nalen van het Prov. Ger. Weeshuis niet geschreven, maar gegrift. Niet alleen voor de school maar ook voor het Wees huis was het een figuur, die alle waar dering verdiende. Spr. hoopte dat de fa milie voor dit verlies kracht bij die God mocht vinden, die hij altijd beleden heeft. De oudste zoon van de overledene dankte voor de bewezen eer. SOMMELSDIJK De Raad der Gemeente komt Dins dag 29 Nov. a.s. des nam. 2 uur in open bare vergadering bijeen. AGENDA: Notulen. Ingekomen stuk ken. Principe-besluit tot wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente. Be groting Burgerlijk Armbestuur voor 1950. Verhuring spreekuurlocaliteit Voorstraat A 227a (wijziging huurover eenkomst gesloten met de Coöp. Ver eniging .Centraal Beheer" G.A. 6. Con tinuering kasgeldlening (overeenkomst gesloten met de Rijkspostspaarbank yoor Suriname, lening groot 30.000. Kasgeldverstrekking aan het Burger lijk Armbestuur in 1950. Vaststelling WS" getal wekelijkse lesuren vakonderwijs nuttige handwerken. Rekening van de Stichting ,,De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee" over het jaar 1948. Be groting van de Stichting ..De Drinkwa terleiding Goeree en Overflakkee voor het jaar 1950. Vaststelling bedrag per leerling, beschikbaar gesteld ter bestrij ding van de uitgaven, bedoeld in artikel 55 bis der Lager-Onderwijswet 1920 ten behoeve van de openbare lagere school. Intrekking raadsbesluit, d.d. 28 April 1919, tot vaststelling van een pensioen grondslag voor de Heer P. Knöps als gemeente-geneesheer. Continuering kas geldlening ten behoeve van de Gasfa briek. Ingebruik-geving perceel grond aan de Enkele Ring, aan de N.V. Elec- triciteits Maatschappij Goeree en Over- flaklsee, voor uitbreiding van het be staande transformatorhuisje. Aanvulling verordening op de heffing van begrafe- nisrechten. Wijziging gemeente-begro ting 1948 en 1949 (wijzigingen nrs 34 en 13.) Wijziging gemeente-begroting 1948. (Wijziging nr. 35.) Wijziging ge meente-begroting 1949. (Wijziging nrs. 15 en 16.) Gemeente-begroting 1950. HEBKINOEN In onze gemeente is een Reiskas op gericht, het dagelijks bestuur bestaat uit de heren: W. Kievit Sz., Adr. van Mourik Pz. en J. v. Wageningen Az. Op Woensdag 7 Dec. zal in verband met de jaarlijkse dankdag het gemeente secretarie, scholen en kapperszaken in deze gemeente gesloten zijn. Predikbeurten Ned.. Herv. Keik Ds Klootwijk. Ger. Gem. lezen. MELISSANT Zaterdagavond half zeven hoopt al hier voor de Geref. Gem. voor te gaan Student Zwerus van Rotterdam. Op Woensdag 7 December a.s. zal in alle kerken dankstond voor 't gewas worden gehouden. Predikbeurten Ger. Kerk Art. 31 nm 2.30 uur Ds H. Eenhoorn van Rozen burg. Eau de Cologne (grote sortering) Toiletzeep Parfums Crèmes, Scheerapparaten enz. DKOGISTEBIJ B. VAN SETEBS 8TELLENDAM STELLENDAM A.s. Zaterdag 26 Nov. zal een huis aan huis collecte worden gehouden voor het comité gezamenlijke militaire fondsen ten bate van weduwen en we zen van gesneuvelde militairen. Eerst plezier, daarna pijn. Dat on dervond, deze week de dochter van J. M. daar ze spelende met haar zusjes, het broodmes van de tafel liep, 't welk in haar been terecht kwam, wat een die pe snijwond veroorzaakte. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en sav. 6 uur dhr Bonman. «OEDEBEEDE - Predikbeurten Ned. Herv. Korli v.m. 10 uur Ds Steur van Ouddorp, (Dank stond voor het gewas en visserij.) OUDDOBP Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur lezen en nam. 2.30 uur Ds Steur. Geref. Kerk v.m. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds Dracht van Maarsen. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2.30 en sav. 7 uur Student Zwerus. Doopsgez. Gem. voorm. 9.30 dhr Bouwer van Utrecht. Op 1 Dec. a.s. hoopt voor de Ger. Gem. op te treden om 2.30 en sav. 7 uur Student Zwerus. (Dankstond voor het gewas.) Hinderwet. B. en W. van Ouddorp Z.H. brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van Joh. Vliet- land, wijk B 67a alhier, om vergunning tot het plaatsen van een ruwolie motor van 16 pk. in zijn graanmaalderij in het perceel wijk B 29 alhier, kadastraal be kend gemeente Ouddorp Z.H. sectie B. no. 886. Op Dinsdag 6 Dec. a.s. des v.m. 10 vmr. zal ten gemeentehuize (raadzaal) zitting worden gehouden om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zowel de verzoe ken, als zij die bezwaren hebben, kun nen gedurende drie dagen vóór het bo vengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting verschenen belangheb bende. Op de Klarebeek komt onder het vee mond- en klauwzeer voor. of regen, neem Wed. Kurvinks' traan, dan kan V er tegen. NIEUWE TONGE Burg. en Weth. brengen ter ken nis, dat met ingang van 19 November 1949 het verboden is met water uit de Kerkgracht te schuren, te schrobben, auto's schoon te maken of dit water op I andere wijze te verontreinigen. De gehouden oogstcoUecte in de Ned Herv. Kerk jl. gehouden heeft opge bracht f 650. Uit sportkringen vernemen wij dat voorbereidingen voor de aanleg van een sjjortveld nabij de Julianastraat thans goede vorderingen maken. Een en ander zou volgende zomer zijn beslag krijgen. Dezer dagen zal een actie worden ingezet voor de verkoop van prentbrief- kaarten en postzegels voor het Kind. Hot comité dat deze actie inzet en aan beveelt bestaat uit de dames mevr. v. Hofwegen-van Dijk, mej. N. de Wacliter en mevr. de Man. STAD AAN 'T HABINGVLIET Predikbeurten Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds van Asch en sav. 6 u. Dhr Vetter. Geref. Kerk voorm. 9.30 en sav. 6 uur Dhr Vingerling. Ger. Gem. 2 x lezen. Ongeluk. Donderdagmiddag had het zoontje van W. Diepenhorst het onge luk daar hij zich op een geladen wagen met bieten bevond, (welk achter een tractor hing), van de boom af te vallen en zo de wielen over de benen heen te lirijgen. Door J. L. Koert werd liij per auto naar huis vervoerd. Van daar is hij naar het ziekenhuis te Dirksland ge bracht. DEN BOMMEL Predikbeurten Ned. Herv. Keik v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds Postma. (Dank stond voor het gewas en in beide dien sten collecte.) Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 3 uur Ds Popta van Rijswijk. OOLTGENSPLAAT Predikbeurten Ned. Herv. Kerk 2 x Ds Sonnenberg. Geref. Kerk geen op gaaf. Ger. Gem. 2 x lezen. Dhr J. L. Vetter slaagde te 's-Gra- venhage voor het diploma gemeente fi nanciën. Verscheept werden vorige week 250 ton uien, 200 ton uien. 50 ton witlof. Vrijdag jl. werd aanbesteding gehou den voor 6 arbeiderswoningen met schu ren te bouwen op het terrein aan de Willemstraat te Oude Tonge. Voor deze aanbesteding kwamen de volgende bil jetten binnen; W. Mooijaart, Oude Ton ge 67000.met schilderwerk ad 4000.— H. V. d. Put, S'dijk 70.923, met schilderwerk ad 3900.P. Os- seweyer. Oude Tonge 67.100, met schil derwerk ad 4050.—; C. Boeter, S'dijk 64.500 met schilderwerk ad 3600.— C. Spee, S'dijk 70.700 met schilder werk ad 3600.Fa. v. d. Schoot, Til burg 70.000.—. Zonder schilderwerk: M. Osseweyer, Oude Tonge 61.500.P. Snijder Zn., Oude Tonge 60.460.C. Smeets, Den Bommel 64.500. Schilderwerk: Fa. van Eek. Rotter dam. 3440.A. Hage. Oude Tonge. 4600.De gunning werd aange houden. VAN ONZE ADVEBTEEBDEBS Moderne etalages bij de fa Hartogs te Middelharnis De fa. Hartogs te Middelharnis heeft de ..show" van haar zaak aan het Zand pad weer zeer gemoderniseerd. De eta lages, die voor-heen uit grote vlalcke ruimteia bestonden, zijri meer aange past aan het bedrijf, en sierlijker ge maakt door ingebouwde betimmeringen, waardoor het etaleren van gouden en zilveren voorwerpen, klokken, horloges, optische artikelen, allerlei sieraden en geschenken beter tot hun recht liomen. Deze etalages, waarvan de bouw is uitgevoerd door de heer C. Boeter, zijn een prachtstuk op zichzelf en de daarin geëtaleerde artikelen zullen er te vlug ger kopers voor vinden. Niet alleen ad verteren maar ook etaleren doet ver kopen. Dat moet hand aan hand gaan. Het blijkt dat de fa. Hartogs in het poseren van haar artikelen de modern ste middelen toepast en met haar tijd meegaat. MABKTBEBICHTEN VEEMARKT BOTTEBDAM Totale aanvoer op 22 Nov. 4562 die ren, t.w. 600 vette koeien en ossen. 1538 gebruiksvee, 657 nuchter'c kalveren 263 graskalveren, 98 varkens, 713 big gen, 216 paarden, 26 veulens, 370 scha pen of lammeren. 81 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien Ie kw. 1.801.95 2e kw. 1.60—1.75; 3e kw. 1.40—1.55; slachtpaarden 1.30. 1.20. 1.lammeren 1.80. 1.60, 1.40. Bovenstaande prijzen al le per kg. Prijzen per stuk: graskalve ren 250-180-85; nuchtere kalveren 38— 3330; biggen 30—25--23; werkpaar- den 800—600"-500: hitten 600—500— 400; kalf koeien 885—750-625; melk koeien 885750625; varekoeien 530 425—350; vaarzen 550—450 -350; pin ken 450—350—275. Aanvoer vette koeien iets korter, han del levendig, prijzen iets hoger dan vo rige week. Aanvoer graskalveren iets kleiner, handel matig, prijzen als vorige week. Aanvoer nuchtere kalveren als vorige week, handel vlot, prijzen iets stijver. Aanvoer biggen iets groter, han del tamelijk, prijzen iets hoger. Aanvoer slacht- en werkpaarden als vorige week, handel kalm, prijzen constant. Aanvoer lammeren iets ruimer, handel redelijk, prijzen als gisteren. Aanvoer kalf- en melkkoeien iets groter, handel vooral voor melkkoeien willig, prijzen iets stij gend. Aanvoer varekoeien iets ruimer, handel traag, prijzen onveranderd. Aan voer vaarzen en pinken iets .groter, handel lui, prijzen stabiel. ------O------ SPELDJES VAN WILHELMINA FONDS OOK DIT JAAR VERKBIJGBAAK In de week van 28 November tot 3 December zullen de bekende speldjes van het Wilhelminafonds ten bate van de kankerbestrijding evenals verleden jaar bij verschillende winkeliers te Rot terdam verkrijgbaar zijn. Op 3 Decem ber wordt er een grote straatcollecte gehouden. De opbrengst is bestenid voor het Rotterdams Therapeutisch instituut en het Nederlandse kankerinstituut. Zaterdag 26 November 1949 (Buiten verantwoordelijkheid der Red) OVER BBIJGGEN GESPROKEN Mijnheer de Redacteur. Gaarne enige plaatsruimte in Uw blad. Met belangstelling heb ik het ver.slag van de Flakkeese Gemeenschap gelcxen in Uw blad en heb mij daarbij al'ge. vraagd of er nu voor de heren niets an- ders bestaat dan het wegverkeer. Want de naam zegt het toch: „Gemeenschap"^ en daar is toch m.i. alles onder lie. grepen. Dat nu de heren een betere verbin. ding met de vaste wal willen hebben, kan ik begrijpen. Zoals de toestand nu is, is hij ver van rooskleurig. En een brug. nu ja. als ik zo door geheel Ne. derland varend de zaak eens nuchter be kijk en do objecten zie die nu nog blij. ven liggen door gebrek aan geld. dan zullen er nog wel enkele kubieke me. ters water door het Haringvliet .stro. men eer die brug er is. Maar nu ter zake. Mijne heren van de F. G., Wendt Uw ogen eens een ogenblik van het deviezen vretende auto verkeer af en schenk ook eens aandacht aan de scheepvaart, die practisch geen di'vio. zen kost, nee, ze nog verdient! (En daar gaat het toch om niet waar, want Nederland is straatarm). Ga nu eens een poosje met mij mee. Dan gaan we eerst de sluis te Mid. delharnis eens bekijken. Deze sluis is in 1945 bij een bombardement gedeeltelijlt vernield en wacht nog steeds op herstel. Wat de oorzaak is dat er niets aan ge. beurt, daarop wil ik hier riiet verder ingaan. De kosten voor herstel bedragen maar een kleine fractie van het bedrag wat het wegverkeer op het eiland per jaar kost. Vraag dan eens aan het sluis- personeel (waarvoor overigens niets dan lof), hoeveel hele en halve nachten zij in touw zijn om de scheepvaart nog zo goed mogelijk te laten functionneren. In. formeer dan eens bij de belanghebben den hoeveel duizenden uren er verlo ren gaan met wachten omdat er geen water is om te varen en informeer eens bij de cómmissionnairs in veldvruchten te Sommelsdijk hoeveel kosten er ge maakt worden per jaar om hun pi'oduc- ten op tijd aan de boten te krijgen. Heren van de F- G- helpt hier eens aan mee om deze toestand op te rui men, ik garandeer U dat U alle schip- pers-organisatles en verdere belangheb benden aan Uw zijde hebt- Heren, hier is een goed werk te verrichten. Helpt daar eens aan mee. En we gaan nog even verder. Over de ingang van de haven te Som melsdijk ligt een brug, die luistert naar de naam „Wilhelmina-brug". Ook deze brug is in de laatste maanden van de oorlog beschadigd, doch met heel wei nig kosten goed in orde te maken- Maar ook hier gebeurd niets! Is het geen schande voor de gemeente Sommelsdijk dat aan weerszijden der brug een bord je staat dat het passeren der brug door de schepen voor eigen risico geschied? Op deze brug is voor enkele guldens per week een brugwachter aangesteld, die daarvoor' dag en nacht gereed moet zijn en als nu de brug geopend raotl worden en er staat een Noordenwind moet het gehele huishouden er aan te pas komen en soms ook nog de omwo nende buren om het vehikel overeind te zetten en dan gebeurd het nog vaak dat hij terug slaat op het passerende sctiip. Heren van de P- G-! Helpt ook hier eens aan mee om de zaak in orde te brengen- Of moet (en dit aan de Ge meente Sommelsdijk) eerst de een of andere schipper in zijn stuurhut doodge slagen worden? U mijnheer de Redacteur dankend voor de mij verleende plaatsruimte te ken ik. Schipper J- VAN ZETTEN, m-s- „Jozina", Sommelsdijk, «JBOOT FBUITVERVOER NAAR DUITSLAND De ministers Spitzen en Mansholt heb beu op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Maehen (kvp), bvestigd dat de fruitexport gestagneerd is geweest door een samenloop van omstandighe den nl. de lage waterstand, het gebrek aan voldoende wagons, de bijzonder gro te agrarische seizoenvervoeren, de de valuatie waardoor de handel een ogen blik onderbroken werd en de uitvoer van producten die voor de devaluatie niet plaats vond. Ondanks deze moeilijkheden werden in September/October de volgende hoe veelheden fruit naar Duitsland vervoerd; 24.000 ton tafelappelen, 46.000 ton in dustrie-appelen, 13.000 ton tafeliieren, 3.000 ton industrieperen- Hiervajr weri circa 80 pet- per spoor vervoerd, (lat is ruim 65-000 ton- Deze hoeveelheden zij» in een dergelijke periode ongewoon groot, zodat de vraag is gerezen, ot ele Nederlandse fruitkwekers er verstandig aan gedaan hebben de Duitse markt niet zoveel fruit te voorzien- Het gevaar van een overvoeren dezer markt, wat in liet afnemende land reacties zou kunnen oj)- wekken. is onder die omstandigheden niet denkbeeldig. De ministers deelden nog mede da' de spoorwegen al het mogelijke doen oni het vervoer vlot te doen verlopen, wat blijlten mag uit de grote hoeveelheden die reeds zijn vervoerd. VIJF GULDEN VOOR BEK BISAMBAT Voor elke dode of levende bisanii'at 'die bij plantenziektenkundige dienst Wageningen wordt ingeleverd, betaal' het Rijk een premie van vijf gulden- Voorwaarde is, dat men bij de zending duidelijk aangeeft, waar het dier precies gevangen is, op welke manier en wan neer. Het personeel van de plantenziek tenkundige dienst krijgt de vergoeding niet. Veiling van 25 November 1949 Gewone uien f 31.8422.02; Drielinge» f 19.'79; Picklers f 19.50. Aanvoer 80.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2