Op de Dirkslandse begroting 1950 een batig saldQ van f 3100 geraamd n K Uit het Kijkvenst Het witte boord en de overall Zaterdag 26 November 1949 No. 1874 i CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN eding rnis ERPENIliN ^\S^Br MEDITATIE IN SION GEBOREN Verhoging der gastarieven „Het Onderlangs" de primeur n Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebureau: Prins Hendrikstraat IZZ IMlddelIiamis Abonnementsprys 1.60 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijfl 12 cl. p. mm. Bij contract speciaal taiiei ver te en e tel- e Lij- plaar MOOI Haml- orraacl: hier spr^ I hieruit langs ee krachten del word de beste gelegen ijksbegro derom d nzien va d zo wei selijk, da ak een en aand e het be het vak nt'a Hon/ng llce woning Bram vai Hertog h dit mooii -eer terui de oorloj -vende wij- het eilam doorbraal eeft plaati erke is d( eze fieri hrikkinget bevollfins s men di' ed tot oni t. eester D voorrede jammer e! inde, zoal -ijze gete "oorzettin; vastgehou en, is ver zich het) hun vee ei n dit maa. s gesmeed et is allei peilen w( ed, dat t zich aan n huis vat n en groo' n bewaar! waarde, met duide-^ Meerder! eheel. W( an •e Sanilers Meinema ij een b^' oie boeKe" ks." Sie» itkwam, ige jongen. goed hart' hem nogal zijn oude. eet de jo"" ilijk haraK- te lijde»' vroom wi*"' omringt en e strijd, die t. En latf efde heant- rettig th" grootvader n voor ons. tot einde. nieten. Ee» ende fees'" Wij hebben in ons blad er al meer op gewezen, dat de jeugd van tegenwoor dig liever een wit boord draagt dan een overall, m.a.w. dat er méér leerlingen naar Ulo, H.B.S. of gymnasium worden gestuurd öf voor administratieve beroe pen worden opgeleid, dan dat er op Am- taclitsscholen en anderzins flinke vak mensen van worden gemaakt. In dit ar tikel willen wij daar nog eens iets die per op ingaan. Dat dit zo is niet alleen bedoeld voor Flakkee, maar voor heel Nederland is niet de schuld van de jeugd, maar van de ouders, die menen dat hun kin deren het best in de maatschappij zul len vooruitkomen, als ze H.B.S. of gym nasium hebben en hun kinderen aanzet ten tot studeren, ook al zijn ze er niet geschikt voor. Statistieken hebben uit gewezen, dat op de H.B.S. en gymna sium slechts de helft van de leerlingen met succes de school doorlopen. Halen ïe het niet, komen ze op een kantoor terecht, waardoor er voor kantoormen sen meer en meer een overproductie komt. Hoevelen van die mislukten zou- jen op een ambachts- of andere vak school beter op hun plaats geweest zijn! Maar het witte boord en de overall spe len hier een rol, alsof de overall iets minderwaardigs zou zijn! Het blijkt nu reeds, dat het goede vakmanschap goed wordt betaald en dat er meer vraag «aar is dan in de administratieve be roepen. Er zijn in verschillende steden en rayons in ons land commissies opge richt, tot bestudering van industrialisa- tie-mogelijkheden. Industrialisatie wordt een dringende noodzaak geacht, wil men de grote werkloosheid die in 't zicht is, kunnen ondervangen. Kwaliteits-pro- (lucten zullen moeten worden gemaakt martoe goede geschoolde vakmensen nodig zqn. Uit een onderzoek, dat een dergelijke commissie te Amsterdam had. Week, dat er een ernstige achteruitgang was in de opleidingen tot bankwerker, loodgieter, schilder, scheepsbouwer en metselen. Wij vinden het wel noodzakelijk, hier op eens de aandacht te vestigen. We hebben op dit eiland ook een Ambachts- school, óók een overproductie van ar beidskrachten, oen overproductie, die lich in de toekomst, mede door de me chanisatie in de landbouw, zal uitbrei den, De ouders, die hun kinderen rich ting moeten geven bij het kiezen van een beroep, hebben daar rekening mee te houden. Niet dus de kinderen alvast Waltkeloos laten leren, en dan later maar zien, wat ze zullen w-orden, dan is het altijd beter ze eerst te la ten testen) maar direct die opleiding te kiezen, die naar de mens gesproken, de meeste goede kansen voor de toekomst biedt. Bg de bureaux voor beroepskeuze kan men daar alle gewenste inlichtingen over kragen. Zolang Goeree Overflakkee en ook de ander eilanden geïsoleerd blijven en geen vaste oeververbinding hebben, komt er geen groot-, hoogstens wat kleinindustrie. De jongens, die op de Ambachts- school worden opgeleid, zullen expan sie moeten zoeken aan de .overkant". Maar goed opgeleid staan ze dan ook van zessen klaar. Het heeft ons wel eens verwondert dat op de Ambachtsschool te Middel hamis geen gelegenheid is, om opgeleid te worden in de Scheepsbouw. Wij we ten niet of daartoe plannen aanwezig z(in en of daarvoor Rijks-medewerking te verkrijgen is. Zeker is echter, dat er veel vraag is naar scheepsbouwers. We herinneren aan de oproep, die het Ar beidsbureau ons een paar maal doorgaf dat er op Scheepswerven jongens voor dit doel kunnen worden opgeleid, op zeer goede condities zelfs. Daar zitten dus nog grote mogelijk heden in. Om op de kwestie van het witte boord en de overall terug te komen, wil len we daarmee geenszins zeggen, dat We, om figuurlijk te blijven, tégen het witte boord zijn en alleen de overall prefereren. Integendeel. Administratie ve arbeid moet er ook zijn. We willen juist stelling nemen het hoge of het Srote te begeren in ons beroep. Zeer zeker mag ons streven zijn een Soede positie in het leven te verwerven, liét „heer-willen-ztjn" is echter dikwijls geest van de tijd en zou, zoals bo ven aangetoond, wel eens funeste ge volgen kunnen hebben. Ons huwelijksformulier spreekt er van tot wij een Goddelijk beroep hebben. Of We landbouwer, smid, timmerman, vuil lis-ophaler of wat ook zijn, daartoe zijn *e „geroepen". We hebben daar dus nooit gering over te denken. En onze Catechismus, in Zondag 49 leert ons, ..^at een iegelijk zijn ambt en beroep *o gewilligl^jk en getrouwelijk moge be- "Jienen en uitvoeren, als de engelen in ilen hemel doen." Het is er, over het algemeen genomen Ver Vandaan te erkennen, dat de roeping liie wij vervullen, van God is, en dat *!i die gewillig hebben te bedienen. In ^e grond der zaak is dit opstand tegen God. De Heere bepaalt onzen levens weg ook in ons beroep of dit nu een voudig of aanzienlijk is. De verantwoor lelijkheid van een hoge post is ook zo veel te zwaarder en het leven soms veel Jjioellijker. Vergeten we dat niet. Op plaats die God ons beschikt make Hji ons getrouw en doe Hij ons met on derwerping aan Zijn wil arbeiden, zo ovel in het kleine als in het grote. KERKNIEUWS OUD GEBEF, GEIMEENTEN üs van Leeuwen van Loenen a.d. Vecht heeft het beroep naar de Oud •'^■'ef- Gem. te St. Philipsland aange nomen. Bezuiniging De Amljassaides Onze politiemannen. Indien de tekenen niet al te zeer be driegen, dan staat de regering weer voor dezelfde moeilijkheid als men in de jaren 1930 tot 1940 beleefde, dat de finantiele lasten groot zijn en de in komende middelen gaan dalen. Ja, de moeilijkheden zijn beduidend groter dan toen, door de vele noden die in een be schadigd land om vervulling roepen en door het steeds aangroeiend zielental, dat om werk en onderhoud vraagt. Wil men de werkgelegenheid bevorderen, dan moet er niet zulk een groot percentage aan lasten op drukken. Men is wel be reid de directe belastingen te verlagen, al zal er nog wel een klein jaartje mede heengaan, maar dat zal absoluut mede brengen dat de Staat op zijn uitgaven gaat bezuinigen. En dat bezuinigen is een heel lastig ding. Een regering als de onze, bestaande uit socialisten, ge steund en opgejaagd door de roomsen, doet zoiets tegen heug en meug! Wijlen Colijn wilde de lonen aanpassen aan de neergaande tijd, dat heeft hem heel wat smaad aangebracht. Bezuinigen was ook toen al een schier onmenselijke taak, ge zien dat er nog niet de helft van te recht kwam! In deze tijd wil men van geen loonverlaging horen, de tijd is ook erg duur, maar de regering laat de prij zen zachtkens oplopen. Zodat men ge ruisloos aankomt bij de politiek, die men ook niet of niet volledig tot stand komt. Vandaar dan ook dat ColiJn hen zei ven maar eens voor 5 en 10% in de porte- monnaie greep, dat bracht tenminste iets op tafel. Dat verledene moet echter maar blijven rusten, het tegenwoordige baart al zorg genoeg en het toekom stige ziet er niet rooskleurig uit. Van dit punt stap ik niet af, dan na het volgende te hebben neergeschreven. Er is hier een fraaie gelegenheid om hulde te brengen aan geheel ons politie corps, zo van Rijk als Gemeente. Is er één object, dat in ere gehouden moet worden dan is het de zorg voor aller veiligheid. Men rilt en beeft bij het le zen van de krant over de gruwelijke doodslagen, de ijselijke verkeers-moor- den, de geraffineerde inbraken en de aanslagen op banken en dergelijken. Zo als reeds eens in ons blad werd ge schreven, schijnt de misdadigers we reld hier Amerikaanse gangstersmetho den te willen invoeren. Om wat geld te stelen is een mensenleven niet meer in tel en men bereidt zijn aanslagen met moderne middelen voor. En dan heb ik respect voor de moed en de speurzin van zoveel trouwe politiemannen en rechercheurs, die er hun leven bij op spel zetten om de misdaad paal en perk te stellen. De politie moet van de mo dernste middelen voorzien blijven om niet achterop te geraken. En zo is hier zeer zeker bij nodig, dat niet grote zor gen of onverwachte ontslagen de ambi tie voor het werk doven. Het is niet aangenaam en niet voordelig zo in de kracht van het leven met een klein pen sioen naar huis gestuurd te worden. En wij verliezen dan juist de mannen met de grootste ervaring en bezadigdheid. BUSSEN TEB BECEPTIE De president van de algemene vergadering der Verenigde Naties, Romulo, hield dezer dagen een receptie in het beroemde Wal dorf Astoria Hotel te New York. Ook de vertegenwoordiger der Sowjet-Unie, Jacob Malik, meende daar niet te mogen ontbreken. Op de foto ziet u Jacob Malik (links) in gesprek met Romulo. Mevr. Malik (rechts) blijkt best te kunnen concurreren met de dames naast haar. Zouden de fabrieksarbeidsters in de Sowjet-Unie ook zulke avondjaponnen bezitten? in de crisisjaren zo verfoeide. Waaruit men ziet, dat het niet veel verschilt of iemand van de kat of de kater gebeten wordt. Dat er voor bezuiniging nog wel plaats is kan men afleiden uit het vol gende. Ben der Kamerleden schijnt de aandacht gevestigd te hebben op de ho ge uitgaven der ambassades in het bui tenland. De Minister heeft naar drie le- gatiën een paar accountants gestuurd en jawel, daar zat wel iets in. Dus zal er nu systematisch beheerscontróle in het buitenland worden uitgeoefend. Het zal aan onkosten wel weor wat kosten, als de Rijksaccountants ook naar verre landen trekken, maar die kosten komen er mijns inziens royaal uit. Hier treffen we al weer een gespeci aliseerd object. Altijd heeft men de re gel gehuldigd: doe je in de vreemde goed voor. Reeds Dr Knijper was royaal met de uitgaven voor gezanten en con suls. Men moest de eer ophouden van Nederland. Daar staat tegenover, dat die eer kan verworven worden door een voorbeeldige degelijkheid, welke leert, geen nutteloze uitgaven te doen. Als Pa niet meer rijk is, moet de student niet meer boemelen. Waarmede ik niet be doel dat de ambassadeurs en consuls en hun personeel boemelen, ik heb daar voor geen bewijs. Over Engeland en zijn legatie-ambtenaren is mij iets ineer be kend, doch om geen oorlog met dat land te verwekken, en waar het ons niet direct aangaat, zal ik dat laten rusten. Men ziet het in dit geval al weer aankomen: de een roept om zuinigheid en de ander zegt: denk om uw goede naam, om de indruk naar buiten! Nog een geval. De Minister van Jus titie is van wal gestoken en heeft aan gekondigd, dat hij 500 Rijkspolitie-die- naren wil ontslaan en 1000 man van de politie uit de grote steden. Maar jawel, direct komen de kranten in het geweer, alsmede de politie-vakbonden en stellen in het licht, dat dit toch wel een heel snood voornemen is. Allereerst voor de mannen die het treft, en die hun beste krachten hebben gegeven voor ons aller veiligheid en voorts omdat dan die vei ligheid wel eens minder verzekerd kon blijken te zijn. Nauwelijks heeft dus dit sneeuwklokje het kopje boven de grond gestoken, of anderen zijn gereed er' bo ven op te gaan staan. Dit illustreert enigszins, hoeveel weerstanden er bij bezuiniging door de overheid zijn te overwinnen, weerstan den die in de ambtenarenkring zelve het sterkst zijn. Mijn gevoelen is dan ook, na een en ander zo'n veertig ja ren te hebben gadegeslagen, dat als de ambtenaar zekere bezuiniging niet wil, ze Men mag zich hier wel dubbel be denken. Mag ik nog deze ongekunstelde vraag doen: Zou heel veel bezuinigingsleed, vroeger jaren en nu, niet zijn te voor komen geweest, als men de diverse tak ken van overheidszorg niet zo tomeloos, alsof er geen bui meer kon komen, had doen uitgroeien? Het is zo kostelijk als wij bestuur ders mogen hebben die ervaren zijn in het verstand der tijden. Het grote Ba- bel heeft van Daniël en zijn vrienden geen schade gehad. WAARNEMER. wWr vrouwen'en mei'sjeshand IS een tube GEN. DÜYJMAEE VAN TWIST 60 JAAB OFFICIEB Generaal-majoor bjd. L. F. Duyxnaer van Twist lierdacht gisteren de dag dat liij 60 laar geleden benoemd werd tot tweede luitenant der infanterie. Als eerste luitenant werd hij in 1901 op non-actief gesteld, toen hij voor de A.R.-partij zitting kreeg in de Tweede Kamer. De 84-jarige generaal, die nog steeds voorzitter is van de Nationale Christen Officieren vereniging (waarvan hij een der oprichters was) werd vooral bekend als de generaal van de Bijzonder Vrijwillige Landstorm, die in de woelige Novemberdagen van 1918 door hem met anderen werd opgericht. -O- PBOF. Dr 3. BIDDEBBOS 70 JAAB Prof. dr J. Ridderbos, hoogleraar in de uitlegkunde van het Oude Testament aan de Theologische Hogeschool te Kampen is Donderdag 24 Nov. jl. 70 jaar geworden. Als gereformeerd predi kant diende hij de gemeente Oosterend, Meppel en Bussum. In 1913 deed hij zijn intrede als hoogleraar met een re de over: De betekenis van het Oude Testament, En van Sion zal gezegd worden: „Die en die is daarin geboren en de Allerhoogste Zelf zal ze be vestigen." (Ps. 37 5.) De kennis des geloofs aangaande de persoon van Christus Jezus is een ken nis, die werkzaam maakt met datgene, wat hij van dien Christus leert kennen. Immers, al wat er van Christus Je zus te kennen is, wordt niet op eenmaal geleerd. Die kennis strekt zich zover uit, als de ontdekking des Heiligen Geestes gaat. En die ontdekking staat- in verband met de ontdekking aan eigen ellendestaat. Van Christus Jezus wordt zoveel gezien als nodig is om uit die ellende te redden. Na de ontdekking van het heil, dat in Christus is, worden de werkzaam heden des harten gewijzigd. Vóór die tijd was er een roepen tot God, tot het Wezen Gods, zonder dat men zich re kenschap gaf van het onderscheid der werking van de Drie Personen in dat eeuwige Wezen. De ziel werd gewaar van dien God gescheiden te leven en het bewustzijn daarvan werd ondragelijk. De ontdekte kreeg te verstaan wat het zegt, tegen de Heere te hebben gezon digd en daardoor Hem te hebben bele digd en bittere smart en oprecht schuld gevoel vervulde het hart. En de bede werd geboren: Ai, red miJ, eer ik sterf! Doch als nu de Geest des Heeren be paalt bij de Christus der Schriften en de betekenis van Zijn verdienste, rich ten de werkzaamheden des harten zich inzonderheid tot die Persoon en wordt het de smeekbede om met Hem in ziels betrekking gesteld te worden. Dan wordt het ten volle omhelsd door het geloof: als ik door het eeuwige Wezen in die Christus wordt aangezien en in Hem gerekend inag worden, ben ik vei lig voor de tijd en voor de eeuwigheid; dan kan geen ongunst mij treffen, geen schepsel mij deren. Ten volle wordt het omhelsd: die Christus is er; Zijn ver dienste is er; die verdienste is algenoeg- zaam tot redding, algenoegzaam tot dekking der schuld, tot heiliging des le vens, tot verbreking der banden, tot le niging van alle nood. En de innigste be geerte des harten wordt geboren: Wees mij een rots, om in te wonen, Een Schuilplaats, waar mijn hart Steeds toevlucht vindt in smart. Want de geloofswetenschap: Christus Jezus is een volkomen Zaligmaker voor verlorenen, is der ziel niet genoeg. Ze moet weten: Hij is mijn Zaligmaker, Die mij voor Zijn rekening nam. Die de scheiding wegneemt tussen de Heere en mijn leven en mij weer in de gunste Gods herstelt. En geen rust kan er zijn, vóór dat bewust zijn wordt geschonken. Hoeveel vertroostingen er ook worden gesmaakt vóór dat bewustzijn, de uit drukking van de catechismus wordt ten volle aanvaardtmijn enige troost, beide in leven en in sterven is, dat ik met lijf en ziel niet mijns, maar mijns getrouwe Zaligmaker, Jezus Christus eigen ben, Die met Zijn dierbaar bloed voor al mijn zonden volkomen be taald en mij uit alle geweld des duivels verlost heeft. O, zeker! Veel zielsworstelingen vvor- den er doorgemaakt, veel strijd wordt er doorstreden vóór dat bewust zijn wordt geschonken, allerlei twijfelingen en schuddingen worden doorleefd, maar de eeuwige Ontfermer laat het werk Zijner handen niet varen. Op Zijn tijd en op Zijn wijze schenkt de dierbare Borg zich weg aan het naar Hem dorstend hart en doet de vrijheid genieten, die Hij voor al de Zijnen heeft verworven. Op Zijn tijd geeft hij geloofsgenade en geloofskracht om Hem te omhelzen en zich in Hem te beroemen. En dan nog houden de zielswerkzasim- heden tot Hem en met Hem niet op, als het leven een gezond leven blijft. Immers: Hij doet Zich steeds nader kennen als de grote Profeet, Die onwe tenden, en dwaalzieken wil onderwijzen. En waar het hart, dat steeds meer ont- dekkends ontvangt, steeds meer leert zien, hoe onwetend en dwaas en dwaal- ziek het is en blijft, daar heeft het aan onderwijs van die Profeet steeds grotere behoefte. Hij doet zich kennen als de grote Ho gepriester, Die niet alleen Priester was in Zijn offerend Borgwerk, maar ook Priester blijft in Zijn biddend en dan kend priesterwerk aan de rechterhand des Vaders. En waar het hart bij nader onderwijs des Heeren het steeds meer verstaat, dat zijn gebed nooit anders 'dan onvolkomen kan zijn en ziJn dankerken tenis niet anders dan gebrekkig, daar wordt de behoefte steeds levendiger zich opgenomen te weten in het dankend en biddend werk van Christus en van Zijn voorspraak de weerspraak te genieteil voor het eigen bewustzijn. Hij doet Zich kennen als de almach tige Koning, die de Zijnen regeert en be schermt. En waar het hart het zich steeds nader bewust wordt, dat het zichzelven niet kan regeren, daar wordt de regering door Gods Woord en Geest van de Grote Koning steeds noodzake lijker en onmisbaarder. En waar de vij anden zo talloos vele zijn en zo machtig en gevaarlijk en het hart" zich eigen zwakheid en hulpbehoevenheid en hul peloosheid steeds meer bewust wordt, daar wordt de behoefte aan de bescher ming en bewaring van de grote Koning van Sion steeds di'ingerder en het heet: O, Heere, behoud! Die Koning verhore ons ten dage der benauwdheid! Gezond geestelijk leven van hen, die in Sion geboren zijn is een afhankelijk leven; een leven datsteeds meer af hankelijk wordt. En daardoor een strij dend leven. Voor geen valse ijdelheid is plaats in het leven van de ware Sioniet. Evenmin als voor een werker in eigen geloofskracht. Alleen voor een afhan kelijk strijdend leven, strijden tegen al les, uiterlijk en innerlijk, wat de Heere onteert en tegen Zijn wet indruist, een leven waarvan de grondtoon is: Leer mij, o Heer' de weg door U bepaald. Dan zal ik die ten einde toebewaren Geef mij verstand met Godd'lijk licht bestraald. Dan zal mijn oog op Uwe Wetten staren. De gemeenteraad kwam Woensdag avond 7.30 uur in openbare raadsverga dering bijeen, teneinde de begroting 1950 te behandelen. De Voorzitter Burgemeester Van Heijst opende met gefced. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een machtiging van Ged. Staten tot verkoop van de woningen en tuin van het Alg. Armbestuur en Weeshuis; een goedkeu ring inzake de verordening op het be heer van het Gasbedrijf tot 1954. Het verzoek van de vakgroep „Assu rantie-agenten" om het gemeente-perso neel geen toestemming te verlenen, om als assurantie-agent op te treden, werd voor kennisgeving aangenomen, nadat het volgens het Ambtenarenreglement verboden is, dstt een ambtenaar een ne venfunctie uitoefent, tenzij hem daar vergunning voor is verleend. Dhr Roon: Is de gemeente-ontvanger dan geen ambtenaar? De Voorz.: Ja, maar deze is geen vol ambtenaar en hem is trouwens toestem ming verleend. Geen, vooruitgang De begroting 1950 van het Waterlei- dingbedr:^^ geeft een verlies aan van 10.000, hetgeen ten laste komt van de algemene reserve. Dit verlies vindt zijn oorzaak, aldus de Voorz. in het feit, dat men tot algemene bemeterlng van alle woningen wil overgaan. Het tarief zal hierdoor stijgen en het verbruik zal zwaarder belast worden. Dhr Kroon: Is men verplicht om een meter te nemen? M.i. heeft men het bij de oprichting verkeerd bezien, vandaar deze maatregel. De Voorz.: Dit is inderdaad zo. Daar tegenover staat echter, dat het water verbruik sterk is toegenomen. Dhr Boon: Men wil dus het verbruik beperken. Dit is geen vooruitgang, maar wel een grote achteruitgang. Dhr S. Poortvllet: De bedrijven, die het meeste water verbruiken, worden dus het zwaarste belast! De Voorz.: Neen men maakt onder scheid tussen bedrijven, industrie en de grootte der gezinnen. Het Rijk heeft aan de heer J, O. de Klerk een premie van 497.46 toege kend, mits de gemeente aan hem daar boven nog 165.82 uitbetaald, omdat de Klerk zijn woning, staande aan de Westdijk B 25, welke geheel onbewoon baar was wederom bewoonbaar heeft gemaakt. De Raad gaat hiermede accoord. Vervolgens werd vastgesteld het voor lopige bedrag der uitgaven van het open baar lager onderwijs voor 1948, zijnde 1250.68 meer dan beschikbaar was gesteld. De Bijzondere School had recht op een vergoeding over 1948 van 3680.80. Zij gaf echter uit 6107.86 of 2427.06 meer. Deze uitgaven kunnen echter bij de 5 jaarlijkse afrekening eventueel nog in aanmerking komen. In 1947 had de O.L. School voor het nut tig handwerken 917.33 uitgegeven. De Bijz. School deed het echter maar met 684.71. Op de begroting van het Algemeen Armbestuur werd een tekort geraamd van 5700.d.i. 500.minder dan in 1949. Voorgesteld wordt om uit de gemeen tekas dit bedrag aan subsidie te verle nen, waartegen geen bezwaar wordt ge maakt. Dhr Grootentooer wil gaarne weten, hoe of het komt, dat de inkomsten van 2815.— gedaald zijn tot 2411.—. De Voorz.: Dit komt doordat er min der huur binnenkomt door verkoop van woningen. Dhr D. Poortvllet wilde de naam Alg. Armbestuur doen vervangen door Afd. Sociale Zaken. Deze naam gaat niet meer in het kader van deze tijd. De Voorz.; Men moet geen waarde hechten aan de naam. De naam Armbe stuur is in vele gemeenten omgezet in Sociale Zaken of Maatschappelijk Hulp betoon. De behartiging van deze za ken geschiedt in grote gemeenten veelal door ambtenaren, doch dat is in kleine gemeenten niet het geval. Voorts worden geen bezwaren meer gemaakt en het voorstel wordt z.h.s. aanvaard. Een na/delig saldo Doordat de begroting van het gasbe drijf een nadelig saldo van 2878.85 aan wijst, wordt voorgesteld om per 1 Ja nuari 1950 de gastarieven te brengen op Licht- en kookgas 1-30 m3 0.18 Licht- en kookgas boven 30 m3 f 0.16 Muntgas 1-25 mS 0.19 Muntgas boven 25 m3 0,16 Verwarmingsgas 0,14 Industriegas 0.14 Gas voor bakkerijen eerste 300 m3 0,13 Gas voor bakkerijen boven 300 m3 0,10 Straatverlichting 0,15 Alles gerekend per m3, B. en W., aldus de Voorz., hebben inmiddels in studie genomen hoe de gasvoorziening in de toekomst zal plaats hebben. Dhr D. Poortvllet: Ik geloof, dat de Burg, deze zaak liever niet in het open baar behandeld wil zien. De Voorz.: Deze zaak wordt eerst door deskundigen onderzocht. De voor gestelde verhoging wordt eveneens aan genomen. Begroting 1950 Voor het eerst, aldus de Voorz,, zal in verband met de gewijzigde voor schriften, het batig saldo van de voor- vorigen dienst niet meer als beginpost van de opgezette begroting komen. Het batig saldo van 1948, zijnde 32000—, wordt echter nu niet naar de dienst 1950 overgebracht, maar gaat via de dienst 1949 naar de kapitaaldienst voor reserve. Derhalve is deze begroting al dus opgezet, dat de geraamde normale uitgaven dekking vinden in de normale inkomsten. Werd de oorspronkelijke dienst 1949 dus opgezet met een batig saldo van de voor vorige dienst van 16000.voor de dienst 1950 ontbreekt deze beginpost en moest dit bedrag worden gevonden door een andere Inkomst. Dit is geschiedt, doordat de post uit kering van het Rijk wegens opbrengst Ondernemingsbelasting met 16000. kon worden opgevoerd. Hierdoor is een sluitende begroting' gekregen met een post „Onvoorziene" van 3153.89. Dhr S. Poortvllet (rapporteur) advi seerde tot goedkeuring, lioewel de post „Onvoorziene Uitgaven" heel klein is. Dhr D. Poortvllet wil geen algemene beschouwingen houden, doch spreekt zijn grote dank uit voor de wijze waarop deze begroting in elkander is gezet. Zij is „Optintia forma". Tevens verzocht spreker om de begroting in het vervolg eerder toe te zenden, daar er thans geen gelegenheid is geweest om haar goed te bestuderen. De Voorz. heeft met veel instemming de woorden aangehoord en zal voor de opmerking zorg dragen. Dit jaar was dit echter zeer moeilijk, omdat we één der ambtenaren, die er goed mee be kend was, hebben moeten afstaan. Dan gaat men over de begroting hoofdstuks- gewijze te behandelen. Dhr S. Albregts maakt bezwaar te gen de hoge telefoonkosten 700. De Voorz.: Dit komt door de vele ne- ventoestellen o.a. gemeente-opzichter, secretarie enz. Bovendien wordt er iij- derdaad veel getelefoneerd, doordat de administratie zo ingewikkeld is en men dikwijls moet liellen met Den Haag. We zullen het echter tot een minimum be perken. Dhr S. Albregts zag gaarne een uni forme nummering der huizen. Nu staat het ene nummer hier en het andere daar. De Voorz.; We willen het niet uni form doen, omdat het dan ten laste van de gemeente komt. Dhr de Bonte zou de nummering in ■vrijken willen verdelen. De Voorz.: Een vreemdeling moet ook kunnen zien waar of hij is. Dhr D. Poortvllet vindt het vreemd, dat de gemeentebode geen rijwieltoelage ontvangt. De Voorz.: In de loop der tijden komt hier nog een voorstel over, evenals o.a. voor de kleding. De Flakkeese Gemeenschap Dhr S. Albregts wil de donatie aan de Fl. Gem. royeren en dit geld geven aan de diverse verenigingen in de ge meente. Spreker ziet het nut er niet van in. Al het werk wat ze doen is oud en afgezaagd. In hun vergadering van Maandag jl. hebben ze ook weer geen direct resultaat bereikt. Het is meestal mosterd na de maaltijd. De Voorz.: De Fl. Gem. werkt voor een vaste oeververbinding en heeft zich in het bijzonder op het verkeersvraag- stuk geworpen. Ik ben ervan overtuigd, dat U moet toegeven, dat dit nog veel te wensen overlaat. Betreffende de fre quenties van de veerdiensten hebben ze veel bereikt. De vruchten zijn niet on middellijk realiseerbaar. Wil men iets bereiken in Den Haag dan moet men strijden en m.i. wordt die strijd door de F. G. op de juiste wijze gevoerd- Men is thans doorgedrongen in de hoogste re gionen o.a. bij de Minister van Verkeer en de Commissaris van Vervoer en Open bare Werken samengesteld uit leden der Tweede Kamer. Ik ben er van over tuigd, dat thans de deur geopend is geworden en ik geloof ook niet, dat we ertoe moeten overgaan om de relatie met de F. G. t-e verbreken. Hebt U be- bezwaren, zegt het mij en ik zal ze ter be stemder plaatse overbrengen. Dit werk kan door de F. G. sneller worden ge daan dan door 13 gemeenteraden. (Zi6 voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1