r lÉèiSIÏÉlS 't Is BLUE BAND dat z'n groei bevordert! Raad HERKINGEN Winterdienst 1200 bakkers voor de kantonrechter VEERDIENST B 39 KUNSTBREIWERK DE BESTE Leestafel Het en CELD verkrijsbaar BLUE BAND smaakt het best! Fa. Gebr. de Korte Voor al uw kantooï- behoeften Y naar Gebrs. de Waal Practisch on versliftbaar KEIJZER's Schoen- magazijnen Ne^l patent t!l2;49855. SOMMELSDIJK ^MIDDELHARNIS DIRKSLAND Verlaagde prijs KEURINGSDIENST Zuid-Holland (K.Z.H.) Het Bestuur van de Keuringsdienst Zuid- Holland maakt bekend, dat landbouwers, welke hun najaarsgewassen voor de oogst 1950 tevelde wensen te laten keuren voor zaaizaad hiervan vóór 1 December 1949 schriftelijk kennis moeten geven aan de Hoofd controleurs of aan het Secretariaat van deze Dienst, Dorpsstraat 74, Barendrecht. Namens het Bestuur, D. VOGELAAR, Voorzitter G. A. V. d. WAAL, Secretaris Wij handhaven onze prijzen! BEUERLANDSELAAN 126-128 TEL70Z87 22ste JaaJ ViAHT BLUE BAND BEVAT WAT UW KIND BEHOEPT Steunt de Kerstpakkettenactie voor Duitsland VAN HET LANDELIJK INTERKERKELIJK BUREAU VOOR NOODVOORZIENING (liat aaderea Laoer-ea Ls go-ed, ^iJOat Aleman Ln^^t l& ê^tc.^! EXTRA UITGAVE B 40 Gebreide en Gehaakte Kinderkleding Gebrs. de Waal Middelharnis Land en Tuinbouw heerlijke nieuwe RAATHONING VAN GENT'S BOENWAS met BIJENWAS en ZUIVERE TERPEN1I CHRIS- h i; Schouwen - Duiveland Goeree Overfiaklcee Vertrek van Zijpe v.m. 9.00 uur Vertrek van St. Jacob (bij Oude Tonge) v.m. 10 uur Vertrek van Zijpe n.m. 1.30 uur Vertrek van St. Jacob n.m. 2.30 uur (Zondags geen dienst) De Ondernemers: Gebr. MAAS WESTBROEK TELEFOON - 20 BKUINISSE Ga met dit merk in zee, U vaart er wel bij Hoofdvertegenwoordiging en depóthouders voor Goeree Overflakkee voorheen v. EVERDINK Telefoon 24 Oude Tonge tegen 3% zonder borg, voor alle doeleinden, niet beneden 1500.Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstr. SI - liceuwarden BOEKHANDEL Zandpad - Middelharnis Nieuwe schoenen nodig &a „Fort'-schoenen dragen mei ge pende rubberzolen 't Neusje van de zalm, qua sierlijkheid en pasvorm. En...weinig reparatie kosten, want de rubberzolen worden 6 maanden schriftelijk gegarandeerd U bespaar* met iedere stap „Fort"-schoenen lopen langef en zijn absoluut waterdicht. Prachtige collectie voor heren en jongelui, zowel in bottines als molières voor Klembakjes, Schot- baklcen en Golfplaten. A. VROEGINDEWEIJ DIRKSLAND 179 2 clubs, 4 stoelen, pracht bekl. n. keuze slechts 189.- 2 clubs, 4 stoelen, zw. kwaliteit met pracht trijp naar keuze 245.-, Bedstellen: gevuld met prima kapok nu 97.50. Onverslijtbare cocosloper 50-70-100 breed vanaf 3.95 per meter. Bij aankoop van 250.Uw reisgeld terug. Blue Band bevat 100% zuivere, natuurlijke vet ten. Daardoor is de calorische waarde bijzonder groot! Blue Band smaakt ook heerlijk, is altijd vers. Zulk lekker, gezond voedsel heeft het kind nodig. En Uzelf ook! Vraag dus steeds om Blue Band, die bron van energie! BB 137-0194 INLICHTINGEN TE VERKRIJGENI. K. B. CARNEGIELAAN 9 - 's-GRAVENHAGE Zo juist ontvangen Een prachtig album met 40 ver scliillenae patronen voor grote en Kleine Kieclen, enz. met alle tel patronen zeer duidelijk op de bij lage f 1.85 per e-xemplaar EEN PRACHT BEZIT ONGELOFEEIJK MOOI voor meisjes en jonjfeiis. ilurKjes, jasjes, overgooiers. naiid- sciioerien. wanleii, sokjes, enz. l ().7'> per ex. In voorruadi It:' De gemeenteraad van Herkingen hield Donderdagavond een algemene vergade ring, die belangrijk werd vanwege de behandeling van de begroting. Boven dien moesten do heren opnieuw aan het stemmen over leden van de woonruimte commissie. Die benoemde men al in de vorige vergadering, maar twee hunner bedankten voor de eer. Burgemeester van Heyst opende de bijeenkomst met gebed, de heer van der Ster legde de notulen over en dan volg den de ingekomen stukken, meest goed keuringen van het provinciaal bestvmr. De heer Tuinstra bedankte voor de commissie tot wering van schoolverzuim de heer Struik voor de woonruimtecom missie. Het bestuur van de vereniging voor Chr. Onderwijs op Ger. Grondslag moest terzijde worden gelegd, omdat het niet op gezegeld papier was ge steld. De Voorz. deelde mede, dat het school bestuur hem heeft medegedeeld dat het zeer blij is met diverse verbeteringen die konden worden aangebracht, maar men zou nog wel enige meer wensen. De Voorz. zei, dat de gemeente ech ter voorzichtig met de financiën moet zijn. Bovendien is er geen sprake van enige wantoestand. Men vraagt vernieu wing van de waterleidingbuis en dat wil men wel op korte termijn herstellen, de rest echter na verloop van tijd. Dhr M. icle Cóeus vond de onmogelijk heid om de W.C.'s niet te kunnen door spoelen wel een wantoestand en hij vroeg spoedig verbetering. De Voorz. wees er op, dat men niet mag vergeten, dat de uitgaven altijd dubbel gaan, omdat de andere school ook een hetzelfde kan vragen. B. en W. willen overigens ten volle medewerken en herstel van de buis is redelijk. Weth. Witvliet zei, dat men in de an dere school met hetzelfde euvel kamp te en dat heeft men met een waterslang opgelost. Dhr V. d. Wende vond, dat men maar voor een goede school moet zorgen. En daarmede was dit punt ten einde gepraat. Bij behandeling van het verslag en de rekening 1948 van het waterleiding bedrijf weesde Voorz. op het hoge wa tergebruik, dat algemene bemetering ten gevolge zal hebben. Ook moet men re kening met tariefsverhoging houden. In de commissie tot wering van schoolverzuim waren twee vacatures wegens bedanken en periodieke aftre ding. B. en W. droegen voor de heren Fase en Holster in de vacature Tuin stra, en Koenradie en Marcus in de an dere vacature, wegens periodieke aftre ding van eerstgenoemde. Benoemd wer den de heren Fase eii Koenradie. Voor de commissie woonruimtewet bedankten de heren J. en F. Struik. B. en W. stelden nu voor de heren H. van Wageningen en Logmans, die al te ken nen hadden gegeven, dat zij een be noeming wel zouden aannemen. Dan kwamen B. en W. met een voor stel tot verhoging van de jaarwedden der wethouders van 150.tot 250. op grond van het meerdere werk en het feit, dat de wethouders dikwijls moeten verletten. De heren verklaarden zich hiermede accoord. Voor 1950 verlengde men een kasgeld lening van 12000.men heeft dit geld nodig omdat het Rijk nog' niet alle vergoeding van oorlogsschade uitbe taalde. En dan behandelde men de be groting 1950 van het Burgerlijk Arm bestuur, die sluitend gemaakt is door het ramen van 2900.bijdrage door de gemeente. Deze begroting keurde men zonder discussie goed. Inzake de gemeentebegroting rappor teerde de heer van Wageningen en die adviseerde tot goedkeuring, daarbij ver meldend, dat het wel moeite gekost moet hebben om deze begroting sluitend te maken, hetgeen de Voorz. direct on derschreef. De begroting moest sober opgezet worden, omdat Herkingen niet op zo'n grote inkomst uit de onderne mingsbelasting mag rekenen. Toeh heeft men nog een post van 1000. voor onvoorziene uitgaven kunnen op nemen. Verschillende verbeteringen zal men in petto moeten houden, maar wel hoopt men in 1951 ruimer te zitten. Dhr <le Creus merkte op, dat de toe stand in de Nieuwstraat onhoudbaar is, zoals in de laatste weken duidelijk is gebleken. De Voorz. onderschreef dit, maar wees er op, dat het door de bouwerij nog rommelig is, dat de Emgo er nog wat moet opruimen enz., maar zodra de toe stand het toelaat zal men de weg on der profiel brengen, teren en aan het begin twee vervalputten maken. Dhr T. Kalle vond de riolering ach ter de Molendijk ook een ongezonde toe stand en voorts vond hij de Kaai een zorgenkind, omdat de schepen dikwijls achter „rikken" met grond blijven ste ken. Dhr Witvliet vond ook, dat er iets aan moet gebeuren, terwijl deze aanvoerde, dat het verband houdt met het spuien. Dlir ide Geus memoreerde schade, die voor de kaai dreigde, maar die volgens de Voorzitter zeer is meegelopen. De Voorz. opperde de mogelijkheid om nog een contact met de Duw op te ne men, teneinde de haven geheel in orde te krijgen. De raad stemde daarin di rect toe en verdiepte zich dan nog eni ge tijd zeer ernstig in de ingewikkeld- heden, die met de haven verbonden blij ken te zijn, maar waarvan het fijne Uw verslaggever helaas ontging, hetgeen de lezer hem geen haventeehnicus zijn de zal moeten vergeven. Verdere bespreking over de begroting had men niet en die werd z.h.s. aange nomen. De vergoeding kosten per leerling la ger onderwijs werden bepaald voor de Geref. School op 20.voor de bij de gemeente in beheer zijnde op 17.50. Dhr de Geus vond deze vergoeding laag, althans te laag om behoorlijk in de leermiddelen te kunnen zitten, waar op de voorzitter betoogde, dat het in andere gemeenten niet alleen op Flakkee over het algemeen eer lager dan hoger is en dat de bedragen met beleid moeten worden uitgegeven; met het oog op de gemeentefinanciën kan men het bedrag niet opvoeren. Dhr v. d. Wende vond, dat het on derwijs in Herkingen er best wezen mag maar dat noemde de heer de iGeais een andere zaak; hij wees op vergoedingen in andere gemeenten van 25.of meer per leerling. Dhr Witvliet merkte op, dat alleen het gebouw der Herv. School gemiddeld op 350.per jaar komt. Het voorgestelde werd daarop aan genomen. In de begroting 1949 stelden B. en W. een wijziging voor en wel terzake de ri olering. Het is wel nodig, dat men een goed riolenstelsel krijgt, maar daarme de is wel een bedrag van een ton ge moeid. B. en W. hebben getracht een bijzondere uitkering te krijgen, maar tot heden lukte dat niet, terwijl die alleen verstrekt zou worden voor 1948, 1949 of 1950. Nu hebben B. en W. bij een ingenieurs bureau naar de kosten, verbonden aan het maken van een rioleringsplan geïn formeerd. Die raamt men op bijna.f 3000. Daarop heeft het college ter provinciale griffie geïnformeerd of Ged. St. de nood zaak van een goede riolering voor Her kingen erkennen en men kreeg geen af wijzend antwoord. Thans stelde het col lege voor om uit de lopende dienst een bedrag te bestemmen en vervolgens de extra uitkering te vragen. Uitvoering begint men natuurlijk eerst als men ze ker is van de bijzondere uitkering, waar toe Gedep. Staten moeten adviseren. De heren raadsleden bleken de kosten van het plan nog al hoog te vinden, het geen de voorzitter niet ontkende, maar waar hij de urgentie van de zaak tegen over stelde. Men zal toch eerst met een plan moeten komen om verder te kun nen gaan. De raad verklaarde zich dan accoord ook met dit voorstel. Bij begrotingswijziging maakte men vervolgens een begin met de afschrij ving van het bedrag van 10.000.dat FOSFORZtJUBVOOKZIENING Het is algemeen bekend dat voor de goede ontwikkeling van een gewas, de planten o.a. de beschikking moeten heb ben over voldoende fosforzuur. Het probleem van de fosforzuurvoor- ziening van de planten is echter niet eenvoudig. Een van de invloeden, die hierbij een rol spelen, is die van de vorm, waarin dit fosforzuur zich in de grond bevindt. Er is namelijk gebleken, dat de plan ten, vooral in de eei-ste weken van de groei, een zeer grote behoefte hebben aan fosforzuur. Kunnen zij deze behoef te geheel en al dekken uit de voorraad in de grond, dan zal de verdere ontwik keling normaal verlopen. Is dit echter niet het geval, dan treedt een achter stand in de groei op en deze blijft merk baar gedurende de gehele verdere groei tijd van het gewas, zelfs al zou later het indertijd te weinig opgenomen fos forzuur nog worden toegevoegd. Dit verschijnsel nu treedt niet uitslui tend op bij gronden die arna zijn aan fosforzuur, maar het kan zelfs ook op fosfaatrijke gronden voorkomen. De re den daarvoor moet men waarschijnlijk zoeken in het feit dat de vorm waarin dit fosfaat zich in de grond bevindt, bijv. door mindere oplosbaarheid, niet zodanig is, dat de planten hieruit hun behoefte aan fosforzuur kunnen dekken. In dergelijke gevallen verdient het aanbeveling als fosforzuurmeststof su perfosfaat te gebruiken. De in water oplosbare vorm van het fosforzuur waar door superfosfaat zich onderscheidt van andere fosformeststoffen, maakt het mogelijk dat dit door de planten recht streeks kan worden opgenomen. Wij hebben ons van het bovenstaande kunnen overtuigen op een interessant proefveld van de Voorlichtingsdienst voor Superfosfaat op suikerbieten en aardappelen. Op twee stroken van dit proefveld die jarenlang regelmatig volledig' be mest worden met stikstof, kali en resp. 500 en 800 kg superfosfaat per ha heeft men dit jaar gedeelten in deze stroken geen superfosfaat gegeven. Het resultaat was een groot verschil in ontwikkeling tussen de gedeelten die wel en die welke geen superfosfaat had den ontvangen. De bemeste gedeelten, van de overigens toch goed van fosfor zuur voorziene grond, vertoonden een grote voorsprong in ontwikkeling, op de gewassen, die op de gedeelten groeiden die dit jaar geen superfosfaatbemesting ondergaan hadden. Bovendien bleken de met superfosfaat bemeste gewassen be ter bestand tegen de droogte. Inmiddels bereikten ons reeds de op- brengstcijfers van de aardappeloogst van ditzelfde proefveld. Hieruit bleek oa. dat de strook die normaal naar 500 kg superfosfaat per ha bemest was, een op brengst had van 30970 kg per ha ter wijl de in dit seizoen niet met superfos faat bemeste strook slechts ca 24910 per ha opbracht. Op de strook welke naar 800 kg superfosfaat per ha was behandeld, is deze verhouding resp. 38880 kg per ha opbrengst op de nor maal bemeste gedeelten en 29800 kg p. ha op het niet met superfosfaat bemes te gedeelte. Een en ander heeft voor de practijk tengevolge, dat het zeer sterk aanbe veling verdient nauwkeurig te overwe gen hoe men zijn fosfuurzuurbemesting zal regelen, vooral op die gronden die goed voorzien zijn van fosfaat. Men doet veelal beter met geregeld elk jaar (zij het dan op dergelijke gron den met matig'e hoeveelheden) superfos faat te strooien en daarbij gebruik te maken van de specifieke eigenschappen van deze meststof, dan geheel en al te vertrouwen op de voorraad welke men in zijn grond aanwezig weet. men nodig had voor herstel van^ oor logsschade. In de rondvraag wees de heer van Wageningen op putten in het plein van de bewaarschool, maar dat euvel bleek al verholpen, zoals de heer T. Kalle onthulde. Geen zoete broodjes Minste'ns 1200 bakkers in ons land hebben gedurende de laatste weken een dagvaarding ontvangen omdat zij nala tig zijn met betrekking tot het voldoen van hun vakgroepcontributie. Aldus deelde de heer Schoep, secretaris van de Ned. Bakkers Bond ons mede. Neemt men nu in aanmerking, dat dit aantal alleen maar betrekking heeft op de le den van die bond, die 5.000 personen omvat, terwijl er in ons land nog twee andere bakkersorganisaties zijn, die eveneens op dit stuk weerspannige leden tellen, dan kan men wel zeggen, dat eni ge duizenden bakkers voor de bali moe ten verschijnen. Het is juist de omvang van het verschijnsel, dat tot nadenken stemt. Het is reeds lang bekend, dat de doorsnee middenstander mopperend zijn vakgroepcontributie betaalt ofwel beta ling geheel achterwege laat, tot hij wordt gedwongen. Het gaat hier niet in de eerste plaats om het feit, dat de vast gestelde contributies in het algemeen te hoog worden geacht, doch eerder om de verplichting tot een betaling, die wordt afgedwongen en die voortkomt uit het systeem van dwang, dat ons land door de Duitsers werd opgelegd. Dit blijkt wel duidelijk hieruit, dat de bakkers heel goed weten, dat zij vermoedelijk toeh tot betaling zullen worden gedwon gen, doch dat zij desalniettemin weiger achtig zijn tot vrijwillige betaling. De sterke arm moot er dan maar aan te pas komen. Gelukkig initiatief De Ned. Bakkers Bond heeft ten deze een gelukkig initiatief genomen. In te genstelling met het standpunt, dat vaak door andere organisaties wordt aange nomen, heeft de bond zijn leden rondüfit geadviseerd om de contributie niet te betalen. De eventuele gevolgen van deze han delwijze waren aan het bestuur uiter aard bekend. En ook de leden is daar op gewezen. Maar waarom dan zo ge handeld? Omdat men in Nederland nu maar eens moet weten, hoe de midden stander tegenover de vakgroep met haar dictatoriaal karakter en vele uit wassen staat. Omdat het hier gaat om een beginselkwestie. Omdat het blijk baar nodig is, regering' en parlement wakker te schudden door een massaal optreden. En wat dit laatste betreft, in dien zo vele middenstanders het risico nemen, om in rechten een dergelijke zaak te verliezen, dan kan men zich van de betekenis daarvan niet meer afmaken door te zeggen, dat het slechts enkele ontevredenen of querulanten zijn, die van de vakgroep niets moeten hebben. De actie van de Ned. Bakkers Bond is een duidelijk symptoon van de houding, die het bedrijfsleven in het algemeen ten opzichte van het vakgroepstelsel aan neemt. Verdedigbaar standpunt Maar wat haalt deze bond nu eigen lijk aan en hoe kan hij het zich veroor loven, zijn leden aan te moedigen, wan neer de Hoge Raad de verplichting tot het voldoen van de vakgroepcontributie heeft vastgesteld? Is er dan geen spra ke van vechten tegen de bierkaai Neen, zo zegt de heer Schoep, dat is het niet, omdat wij in rechte niet opponeren te gen de juridische beslissing van de Ho ge Raad, doch omdat wij gebruik ma ken van verweermiddelen, die in be paalde gevallen de verplichting tot con tributiebetaling kunnen opheffen, zon der dat het besluit van ons hoogste rechtscollege in het geding komt. Het gaat hier om een actie tégen een be drijfsgroep, die met betrekking tot de vaststelling van het contributiebedrag niet gehandeld heeft volgens de gelden de voorschriften, waardoor de vraag rijst, of dan de verplichting tot beta ling niet vervalt. Het gaat er daarbij niet om, de bakkers een uitgave te spa ren, doch om principiële bezwaren tegen het vakgroepstelsel en deszelfs eigen machtig handelen in het licht te stellen. Zo ongeveer menen wij het, optreden van de Ned. Bakkers Bond te moeten be grijpen. Het standpunt, dat hier in het geding komt, is gebaseerd op het zgn. 3e uit voeringsbesluit en als zodanig alleszins verdedigbaar. Waar het lom gaat Waarop baseert de juridische raads man van de Ned. Bakkers Bond, die voor alle in gebreke zijnde leden van die organisatie optreedt, zijn verweer? Het standpunt van gedaagden is in de con clusie van dupliek als volgt samenge vat. Gedaagde weet, dat hij gedwongen door de wet lid moet zijn van de eisen de organisatie. Hij eist echter, dat de organisatie, die hem, gedaagde, bindt aan alle mogelijke voorschriften zelf het voorbeeld geeft en op minitieuze wijze de aan deze organisatie opgelegde voor schriften nakomt. Hij is gedwongen lid en eiser beweert, dat de organisatie ge democratiseerd is, doch zulks is volko men onjuist aangezien nog nimmer al gemene verkiezingen voor de bestuurs functies hebben plaats gehad in deze bedrijfsgroep noch in de vakgroep en ondervakgroep waartoe gedaagde be hoort." Bij besluit van 31 October 1940, gel dend voor het bezette Nederland, werd de Wbltersomse vakgroeporganisatie in het leven geroepen. Daarna werden een aantal uitvoeringsbesluiten afgekondigd waarvan het zgn. derde uitvoeringsbe sluit in dit verband het belangrijkste is. Dit besluit bevat een opsomming van de overigen schamele rechten, die de vakgroepleden hebben. Het omschrijft voorts de waarborgen, die gegeven wor den aan de schatplichtige en die betrek king hebben op het vaststellen van jaarlijkse begroting en contributie. Nu poneert gedaagde in het betreffende ge val, dat de noodzakelijke voorwaarden ten deze niet zijn vervuld en dat niet de procedure is gevolgd, die is voorgeschre ven, weshalve in dit geval de verplich ting tot oplegging en betaling van con tributie niet kan worden gehandhaafd. Een voor de hand liggend verweer. Democratisering Wij willen hier niet verder ingaan op andere principiële kwesties, die in het verweer te berde zijn gebracht. Om een juist inzicht in deze zaak te verkrijgen moet men mede in aanmer king nemen, dat indertijd door de mi nister van economische zaken (per cir culaire) de wenselijkheid van de zgn. democratisering der vakgroepen duide lijk naar voren is gebracht. Het is een vaststaand feit, dat tal van vakgroepen intussen op de juiste wijze gedemocra tiseerd zijn, wat in de practijk meestal wil zeggen, dat zij omgebouwd zijn tot vrije bedrijfsorganisaties, die op demo cratische leest zijn geschoeid. Er zijn echter ook nog tal van vakgroepen, waar zulks tot op heden niet is geschied en tegen deze vakgroepen richten zich met name de protesten. De kwestie is vooral belangrijk, omdat de aanvaarding- van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie als noodzakelijk kwaad voor een overbruggingsperiode men spreekt van drie jaren de handhaving van het vakgroepstelsel met zich brengt. Het is te hopen, dat de actie der bak kers er toe zal leiden, dat de vakgroe pen, die tot op heden nog niet zijn ge democratiseerd, overgaan in de handen der vrije bedrijfsorganisaties. Dan kun nen ook de contributies op democrati sche wijze worden vastgesteld en komt er een einde aan het lukraak opleggen van financiële verplichtingen aan de vakgroepleden, waardoor grote financi ële overschotten ontstaan. Dat hier .spe ke is van een euvel blijkt wel hieiiiil dat minister van den Brink onlangs et circulaire heeft uitgezonden, krachtei welke de vakgroepen een breidel wort aangelegd met betrekking tot de besti ding der vakgroepleden. Nu ter gelcget heid van de behandeling der rijksbegn ting in de Tweede Kamer wederom i klacht is vernomen, dat ten aanzien vj de belangen van de middenstand zo wei nig is verricht, ware het wenselijli, di men deze geruchtmakende zaak eci aangreep om tegemoet te komen aan gerechtvaardigde grieven, die hot b; drijfsleven met betrekking tot het vat groepstelsel koestert. TT H Jff /J P" Jjl 't! >g van Gent's Hm/ij verpakt in sierlijke doosjes In clkc woning „Walcheren in nood," door Bram va Dishoek. Uitgave W. M. den Hertog I Utrecht. Met spanning hebben we dit mooi boek gelezen. Het voert ons weer teiiij naar de verschrikkingen van de oorta en de schrijver weet op zeer levende wj ze uit te beelden wat er op het eüai Walcheren voor en tijdens de doorbraai van de West Kappelse dijk, heeft plai gevonden. Machiel Joosse van Biggekerke is i hoofdpersoon in dit boek. Deze fie» jongen, maakt al de verschrikkingei mee, die de rustige, nijvere bcvolkia op Walcheren onderging. Als men ili boek leest, dringt het pas goed tot o» door, wat daar is meegemaakt. Terecht schreef Burgemeester Kodde van Zoutelande in de voorredt „Het is een opeenhoping van jammer leed, een verliezen tot het einde, zoa' het is doorleefd, op juiste wijze kend. Maar ook de moed, de doorzettiti de verbetenheid waarmee is vastgeW den, de Walcherse boer eigen, is ^'E' meld. De opofferingen die zij zich ben g'etroost, de liefde voor hun vee hun bezitting en niet alleen dit na* ook de band die in de nood is gesmeti de hulp elkander, verleend, het is allt te boek gesteld." Bij het lezen van dit boek peilen iets van het ontzettende leed, dat Walcheren is geleden. Wie het zich 8 schaft, weet zeker dat het in huis hand tot hand zal gaan, klein en gw' zal het lezen. Het zal worden bewa als een werk van historische waarde Op goed papier gedrukt, met duiii' lijke letter en in fraaie band. Meerdt'| tekeningen verluchten het geheel. bevelen het zeer ter lezing' aan „Siem Sclians" door Annie Sanil" N.V. Uitgeversmij. W. D. Mcinf"" Delft. (Leeftijd 10-13 jaar.) Meerdere malen hebben wij oen schrijving gegeven van de mooie boek*' uit „Meinema's Jeugdreeks." Sit' Schans, dat in deze reeks uitlcwam, er niet de minste van! Die Siem is een eigenaardige jong* met zwerversbloed in een goed li'j Dat zwerversbloed brengt hem ou* eens in moeilijkheden, maar zijn godvruchtige grootvader weet de j" gen, die bovendien een moeilijk kaf' ter heeft, in goede banen te liJ*' ma' in goede banen Grootvader is een practicaal vroom die zijn kleinzoon met liefde omring' hem wijze lessen heeft in de strijd, de jongen met zichzelf voert. E" blijkt, dat de jongen die hefde bea»; woordt, want hij geeft een prettig w in de stad op, om zijn oude grootva op de boerderij bij te staan. De figuren in dit boek leven voor het boeit dan ook van begin tot e"' Ook ouderen zullen er in genieten. pracht cadeau voor de komende K dagen. Prijs 2.90 gebonden. Verschynt tv Wij hebbei cewezen, da dig liever ee overall, m.a naar Ulo, H gestuurd öf pen worden baehtssehole mensen van tikel willen per op ingai Dat dit z voor Flakke is niet de van de oude deren het bl len vooruitkH nasium heb! ten tot stud geschikt voi gewezen, da slum slecht! met succes ze het niet, terecht, san meer komt. Hoev den op een school beter Maar het len hier minderwaar reeds, dat wordt betai naar is roepen. Er zijr rayons in richt, tot tie-mogelijk een dringe de grote kunnen i ducten zuil waartoe nodig zijn. dergelijke bleek, dat was in de loodgieter, metselen. Wij vind( op eens hebben op school, óóh beldskrachl zich in de ohanisatie den. De ou ting moete een beroep te houden, klakkeloos maar zien dan is het ten testen) kiezen, die meeste go( biedt. Bij kan i'nen t over krijge Zolang dai de ander en geen v komt er kleinindusl De jong school WO sie moetei Maar goe( van zessen Het hei dat op de harnis gee te worden ten niet zijn en of te verkrijj Veel vraaf herinnerer beidsburea dat er op dit doel Zeer goede Daar zi heden in. Om op boord en len we di we, om fi witte boo prefereren ve arbeid Juist stel grote te Zeer ze goede pos 'let „heer tie geest Ven aang Volgen kv Ons hui dat wij ee We landbc nis-ophale We ,,gero nooit ger Catechisn „dat een Zo gewilli dienen er den heme Het is ver vanda die wij Wij die de grond God. De ^eg ook voudig delijkheid Veel te z "moeilijke, de plaats Hij ons a derwerpii Wel in OU» Ds var Vecht h< öeref. Gi "otnen. g of

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 4