HET GROENE KRUIS Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Schrammetji Kamer Grootse betoging in Den Haag l^inkeBjuffrouw erziening van eznigratie- beleid OOEDEBEEDE Kerknieuws Het ledental groeit gestaag, maar de subsidies moeten ook omhoog. Het achtste leerjaar schrijft ^Nederlanders, redt Timor en de volken van Ambon, Hinahassa." Boomkwekerij producten Net Winkelmeisje DENHEN RONDHOUT T 149 ifoensdag 23 November 1949 „EILANDEN-NIEUWS' Biz. 3 [jit betrouwbare bron vernemen wij, t de regering overweegt haar emigra- jbeleid geheel te herzien, hetgeen zou 'eiliomen op uitbreiding der emigra- jniogelijkheden. Tot nog toe waren er merendeels [ote moeilijkheden te overwinnen al- jrens adsp. emigranten naar hun nieu- vaderland konden vertrekken. Voor aanzienlijk deel ontstonden deze ióeilijkheden door te geringe voorlich- (g (1), te lage deviezentoewijzingen j), beperkte transportmogelijkheid (3), [{'n of te geringe financiële tegemoet- omingen aan minder draagkrachtigen te weinig emigratieverdragen van jldoende omvang (5.) goewel emigratie voor bepaalde cate- irieën arbeiders, boeren en intellectu- sterk bevorderd moet worden i.v.m. ae snelle bevolkingsaanwas en de ge- leltelijke verzadiging der arbeidsmarkt tjit men hierbij op vrgwel onoverko- ,elpe moeilijkheden. Men wil thans (jien tot een interdepartementale com- iljsie, die het gehele emlgratievraag- ij)! opnieuw zal bestuderen en die rap- irt kan uitbrengen inzake de noodza- ilijke te treffen maatregelen. Van goed ingelichte zijde vernemen ij, dat de belangstelling der regering lóral uitgaat naar financiële hulp voor mimige categorieën en adsp. emigran- ,n en naar de vestigingsmogelijkheden I andere Europese landen. Vooral jordt gedacht aan Prankr^k, waar ractisohe mogelijkheden liggen voor leren en tuinders en (voorlopige nog leoretische voor diverse andere be spen. MIPDELHARNIS Bedankt. Ds N. de Jong, Chr. Geref, ledikant alhier, heeft voor het beroep jr Hilversum bedankt. Onze dorpsgenoot Joh. Klem slaagde laandag jl. voor het examen machinist de machinistenschool. Heden Dinsdagavond 6.30 uur hoopt oor de Geref. Gem. alhier voor te gaan trH. van Gilst, Theol, Student te Rot- ïdam. Woensdag 23 Nov. a.s. zal er in de leref. Gem. dankstond voor het gewas wden gehouden. Alsdan zal voorgaan es voor. 10, nam. 2.30 en sav. 6.30 uur Is Ligtenberg van Rotterdam. - De Woningbouwvereniging „Middel- amis" houdt een algemene ledenver- adering op Vrijdag 25 Nov. a.s. des londs 7 uur in het zaaltje naast het emeentehujs. De agenda bevat o.m.: italing verschuldigde contributie over m-lS50, f 1.50. Verkiezing van 2 lestuursleden wegens periodiek aftre- van de heren J. Vroegindeweij Lz. bL. van der Waal (herkiesbaar.) DIRKSLAND Vrijdagavond werd een 33-jarige on- eliuwde man in arrest gesteld en Za- idagmorgen onder politiegeleide naar lotterdam vervoerd als verdacht van ijerlijke onzedelijke handelingen met m negenjarig meisje. Naar verluidt, leeft de man bekend zich aan het hem en Jaste gelegde feit schuldig te heb- len gemaakt. Door de Burgemeester is tegen Woensdag 23 Nov. a.s. des sav. 7.a0 u. openbare vergadering van de ge- aeenteraad belegd. In deze vergadering al o.a. ook de gemeente-begroting voor )50 worden behandeld. - Aan de beurt van aftreding als le- Ett van het Kiescollege der Ned. Herv. ierlc alhier zijn de heren: A. v. Es, i. C, van Nieuwenhuijzen en O. Over- leke, terwijl er nog 2 vacatures zijn. )a stemming zal worden gehouden a.s. frijdagavond in de consistoriekamer an 5—7 uur. HEKKINGEN - De penningmeester der Landarb. 'ereen., de heer L. Kievit, Nieuwstraat D, hoopt a.s. Vrijdagavond van 68 mr ten zijne huize zitting te houden ot ontvangst van pachtgelden. De ontvanger der Ned. Herv. Kerk il a,s. Zaterdagavond van 68 uur zit- ing houden in de consistorie tot hel ffltvangen van erfpacht- en zitplaats- jetóen. De werkman M. had tijdens zijn wkzaamheden het ongeluk enige rib- Kn te kneuzen, zodat geneeskundige öp moest worden ingeroepen. ^faar we vernemen heeft de heer A. feijzer alhier, het woonhuis gekocht 'UI Ant. Melissant te Vlaardlngen, in de Jan Deugtstraat. De commissie ingevolge de woon state wel, is thans als volgt samen- [esteld, bestaande uit de heren C. J. Ge- >*i A. Hogerwerf, T. Kalle, Ph. Log- nans en H .van Wageningen Az. STELLENDAM De Voorstraat alhier wordt al weer '"orzien aan beide kanten van een i'euwe aanplant bomen. Vermoedelijk tengevolge der deva- natie is de handel in garnalen naar 'st buitenland thans zeer gering. Op Donderdag 24 Nov. a.s. hoopt '"ze oudste vrouwelijke ingezetene de- *r gemeente de Wed. B. M. van Wijk ''sr 97ste verjaardag te mogen her- 'enken, OUDDOBP 7 De heer H. Flikweert is dezer dagen VÜg jaar in dienst bij de familie Ha- Heeteman. In het gezin van de familie J. van Bok is het zestiende kind geboren. •loeder en kind maken het uitstekend. De gamalenvissers hebben de vorige i dagen gevist en gemiddeld per en per vaartuig va» de 80 tot 120 garnalen gevangen en aan de Cen- «le afgeleverd. r De zeevissers besomden van de *00 tot 500.—. —^"De Wed. J. Westhoeve in de Koolweg Mopt D.V. a.s. Maandag 28 Nov. haar _i,^ verjaardag te herdenken. Zij is de "uste inwoonster dezer gemeente. r yitbetaling bietengeld Puttershoek *"t plaats op Vrijdag 25 Nov, 1949 ■"es avands 6 uur in Hotel Akershoek. NIEUWE TONGE tiaa afgelopen week was het voor- '"aamsti I e nieuws van Nieuwe Tonge dat ï'n gemaakt weri met het leggen van de kabel voor de electrificatie dat met enig ceremonieel gepaard ging. Bij na tegelijkertijd met dit heugelijk ge beuren, deed onder grote belangstelling zowel van zakenmensen als publieke zij de A. Th. H. Schipper zijn moderne zaak heropenen in electrische artikelen. De heer Schipper toont hier hoe met ver nuft en doorzettingen vermogen een fraai geheel te verkrijgen is. Nu de winteravonden weer gaan be ginnen ontplooit zich ook de activiteit van het verenigingsleven. Op 24, 25 en 26 Nov. a.s. zal de Muziekvereniging „ApoUo" een fancy-fair houden in het verenigingsgebouw, terwijl voor post- duivenliefhebbers op 30 Nov. en 1 en 2 Deo. a.s. een postduivententoonstelling zal worden georganiseerd. Duiven van het gehele eiland zullen hier te bewon deren zijn. Voor het St. Nicolaasfeest voor de kleuters van de „Prinses Marijke kleu terschool" treft men momenteel de no dige voorbereidingen om dit op 3 Dec. a.s. te vieren. Eveneens worden zo vernemen wij voorbereidingen getroffen voor het hou den van de jaarlijkse ouderavond van de O.L. School die medio Dec. zal worden gehouden. Gevers en geefsters worden dank ge bracht voor de gaven aan de T.B.C, col lecte die jl. Zaterdag werd gehouden ten bate van Sanatorium „Zonnegloren" en opbracht 126.55. Een tragisch geval in het dorp was het vrij plotseling overlijden van de heer Joh. Dekker in leven een' bekend commissionnair in landbouwproducten en meer dan een 40 tal jaren secretaris resp. voorzitter van de Chr. Zangver eniging „Eendracht maakt Macht." Van het Raadhuis seinde men ons nog dat een uitspraak om vrijstelling van de dienstplicht welke gedagtekend was 18 Nov. voor belanghebbenden ter inzage ligt, terwijl tenslotte de ambtenaar van de burgerlijke stand afkondigde het Voorgenomen huwelijk van- Corn. Wit vliet oud 26 jaar en Pietemella van Sliedrecht eveneens 26 jaar. OOLXGENSPLAAT Woensdag 24 Nov. hoopt D.V. voor de Ger. Gemeente dankdag te houden, Student H. van Gilst van Den Haag nam. 2.30 en sav. 6.30 uur. Woensdag a.s. zal er in deze gemeen te dankstond voor het gewas worden gehouden. De diensten zullen aanvangen als volgt: Ned. Herv. Kerk sav. 6.30 U. Ds Sonnenberg; Geref. Kerk sav. 6.30 uur Ds Zeilstra van Middelharnis; Ger. Gem. 2.30 en 6.30 uur Student H. van Gilsit van Den Haag. In alle diensten zal er een dankstond collecte worden gehouden. In verband met de kerkdiensten zul len de winkels om 4.30 uur gesloten zijn. Vorige week werden verscheept 250 ton aardappelen; 200 ton uien en 40 ton witlof. De collecte voor het vieren van het Kerstfeesit met de kinderen van de_ Zon dagsschool gehouden heeft 580.— op gebracht. De maandelökse collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft 77.90 op gebracht, STAD AAN 'T HARING VLIET J Donderdag 24 Nov. a.s. zal er in de Geref. Gem. dankstond voor het gewas worden gehouden. Alsdan zal voorgaan des nam. 2.30 en des sav. 6.45 uur Dr C. Steenblok uit Gouda. De dienstplichtige A. Meiaard wordt per 26 November a.s. met groot verlof gezonden. Personen boven de leeftijd van 60 jaar, die in 1950 aan een dagtocht per autobus willen deelnemen, gelieve zich te vervoegen bij mevr. Brinkman. -O^----- DE HEER PLEUN KLIJN TE ROTTERDAM OVERLEDEN In de ouderdom van 79 jaar is te Rot terdam overleden de heer Pleun Klijn. Zijn gezondheidstoestand noopte hem de laatste jaren rust te nemen en zijn naam hoorde men dan' ook weinig meer noe men. Indertijd waa de heer Pleun Klijn zeer bekend, vooral omdat hij jaren lang in een lokaal in de Eleonorastraat voorgan ger was. Hij las dan preken van oude schrijvers voor en deze eenvoudige dien sten trokken vele belangstellenden. In vroeger jaren ging hij voor In een lokaal in de van der Heij denstraat, waar hij ook catechetisch onderwijs gaf. Door zijn arbeid, die in alle eenvoud en stilte geschiedde, was de heer Klijn door 't he le land bekend. Opmerkelijk was, dat deze man, die zich met de gang in 't kerkelijk leven niet verenigen kon, zoveel achting ge noot bij vele Ger. Gem., Oud Ger. en Chr. Geref. predikanten. Vrijdagmiddag is in de Zendlngaka- pel aan de Gerard Scholtenstraat een rouwdienst gehouden, waarvoor zoveel belangstelling bestond, dat vele bezoe kers zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Hierbij heeft Ds J. Blaak het woord gevoerd en de overledene herdacht. Daarna is het stoffelijk overschot op de Algemene Begraafplaats „Crooswijk" ter aarde besteld. ------O------ OUD VOSSEMEER Burg. Stand ovecr de nutand Oct. '49 Geboren: Cornelia, Z.v. J. J. Vos en D. van Beveren; Dingenus Anthonie, zv M. M. van de Vate en M. Jobse; Jan netje, d,v, P, Droogers en C. van den Berg; Sija Maatje, d.v. J. M. Otto en M. M. Plandsoen; Anna Maria Dlmphna Geranda, d.v. P. A. W. Mees en A. C. Reljchler; Neeltje Janna, Maria, d.v. C. Heijboer en J. M. Lindhout (geb. te Bergen op Zoom. Gehuwd: A. v. d. Klundert 31 jaar en S. C. Quist 24 jaar. Overleden: Maria de Jonge 54 jaar, echtgen. van J. Paape. Ingekomen: C. A. Suikerbuik uit Steenbergen; J. C. A. Pols en gezin uit Bergen op Zoom; G, Hage uit St, Arma- land; I. M. van der Weele uit Dinte- Joord; J. van der Klooster uit Stave- nisse;._H. Arntz uit Centr. Bev. Register VertroWcen: C. J. Boogaert naar uoensdrecht; J. Aamoudse naar Krab- bendijke; C G«e«legeuure naar Th»len. Maandagavond hield de vereniging „Het Groene Kruis" en „Wijkverpleging' afd. Middelharnis-Sommelsdijk haar le denvergadering in hotel Spee te Som- melsdijk. De Voorzitter, Mr L. J. den Hollan der, riep alle aanwezigen, een eü twin tig in getal, een hartelijk welkom toe. De geringe opkomst, aldus spreker, kan vanuit twee gezichtspunten bezien wor den. Of het gaat goed, öf er is toch niets meer aan te veranderen. Laten we echter het eerste maar aannemen. Uit het jaarverslag over 1948 bleek, dat het ledental van Het Groene Kruis' en de .Wijkverpleging' op 31 December jl. resp. 1351 en 825 bedroegen. Om het ledenaantal op te voeren werd er in 1949 een circulaire huis aan huis be zorgd. Het resultaat wag bij „Het Groe ne Kruis" 353 en bij de Wijkverpleging' 184 nieuwe leden. In 1948 werd er een moederpursus onder leiding van Zr Hot ting gehouden, welke "door 26 personen werd bezocht. Wederom ontvingen bei de verenigingen subsidies van Rijk, Pro vincie, Gemeenten en- Kerkbestuur. Door het bestuur is ernstig overwogen om een tweede Wijkverpleegster aan te stellen en daarom werd aan genoemde instanties een oproep gericht om ver hoging van subsidie, Het resultaat was echter zo gering, dat het financieel on mogelijk was. Op 1 Januari 1948 waren 65 gezinnen met 72 patiënten onder toe zicht van de vereniging, 10 nieuwe ge- Zinnen met 12 patiënten werden er in geschreven,' terwijl er 14 gezinnen met. 15 patiënten werden; .afgeschreven, zo dat er op 31 Pecembei; jl .61 gezinnen met 69 patiënten o.ndeitoezi§h*\.stonden. 11 patiënten zond meii uit nag,r sana toria, 8 werdenr"erv'-ln,!;..de-:.,lighallen te Dirksland verpleegd >en 4 patiënten in andere ziekenhuizen/ Door de zusters werden 6134 ziekenbezoeken in 48 ge zinnen en 919 huisbezoeken voor t.b.c. bestrijding afgelegd. Tenslotte werd opgemaakt dat de vereeniging „Het Groene Kruis" tot-de Stichting van Maatschappelijke Werk sters te Middelharnis en Sommelsdijk toetrad. Met bijna algemene stemmen werd het aftredend bestuurslid, de heer J. J. Zaaier, herkozen. De rekening 1948 van „Het Groene Kruis" liet zien, dat aan contributie was ontvangen 3935.25 en dat op 31 De cember 1948 een kassaldo aanwezig was van 2585.35. De rekening der „Wijk verpleging" sloot echter met een nade lig saldo van 162.52, ondanks de gein- de contributie van 3852.75. De reke ning der T.B.C, bestrijding mocht zich eveneens in een batig saldo van 2175.58 verheugen. De begrotingen 1950 van bovengenoem de verenigingen sloten alle met een ba tig saldo. - Dhr A. J. V. Hemert als rapporteur van de commissie tot het nazien der .rekeningen. 1948 adviseerde tot goed keuring, hetgeendé vergadering over nam. In de commissie tot het nazien der rekeningen over 1949 werden benoemd de heren J. Dekker, J. H. Dijkers en A. J. van Hemért. Vervolgens besprak de vergadering de beschrflvingsbrief van de Algemene Vergadering der Zuid Hollandse vereni- niging „Het Groene Kruis." Bij de rondvraag kwam dhr Dijkers nog eens terug op de tweede wijkver pleegster. Spreker zeide, dat Zr Brink man doet wat ze kan en bewonderde dan ook haar plichtbetrachting. Straks komt er echter een periode, dat ze niet meer kan en dan moet zij haar taak neerleggen. Het gevolg zal dan zijn, dat we twee verpleegsters moeten aanstel len. Heeft het bestuur echter voldoende De boerenorganisaties oordelen dat Vijfjarige land- en tuinbouwscholen dienen ingesteld te worden De Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Kath. Ned. Boeren- en .Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw Comité heb ben aan de leden der Tweede Kamer tlfens doen toekomen de i'apporten van de door hen ingestelde, commissies, die het vraagstuk van het achtste leerjaar hebben bestudeerd. De C.B.T.B.-commissie zegt in haar 'rapport o.a. met genoegen kennis ge nomen te hebben van de toezegging van de minister om in de toekomst de mo gelijkheid open te-laten, dat de jongens na 7 jaar onderwijs de lagere land- of tuinbouwschool mogen bezoeken. Hierdoor vvordt voorkomen, dat de jongens het achtste leerjaar op een school moeten doorbrengen, waar zij niet dat onderwijs ontvangen, hetwelk voor hen het meest geschikt is. Toch zal naar het oordeel der com missie deze maatregel slechts een over gang moeten vormen om te komen tot een geleidelijk;^ reorganisatie der lagere land- en tuinbouwschool met 5-jarige cursus, aansluitend op de 6de klasse der lagere school. Hiervoor is nodig aan de huidige 4- jarige lagere land- en tuinbouwschool een voorbereidende klas te verbinden, waarin algemeen vormend onderwijs kan worden gegeven. De commissie wijst er verder op, dat waar mogelijk gekomen moet worden tot aparte scholen voor v.g.l.o. ten ein de dit onderwijs zoveel mogelijk aan de jongens en meisjes, die geen andere school bezoeken, ten goede te doen ko men. Hier ligt een taak voor de ouders om te trachten tot een zodanig^ spreiding te komen van chr. lagere land- en tuin bouwscholen, ambachtsscholen, huis houd- en' iandbonwhulshoudscholen en scholen voor v.g.l.o., dat ieder Idnd ook nSi de zesde klasse der lagere school het onderwijs kan volgen, waarop het krachtens het beginsel der ouders recht lie«£t. Ook de commissie van de R.K. Boe ren- en Tuindersbond en het K.N.L.C. hebben zich uitgesproken voor een vijf jarige lagere land- en tuijibouwschool,- die aansluit op de zesde klas van de la- gsre seh9«l. pogingen aangewend om de subsidies verhoogd te krijgen? De Voorz.: Onlangs hebben we ons schriftelijk tot genoemde instanties ge richt. Het resultaat was nihil. Nu zul len we ons nog eens mondeling tot hen wenden om het nog eens op deze manier te proberen. Een bedrag van 50. zet echter geen aarde aan de dijk. Wij zijn het met dhr Dijkers eens, dat er twee zusters nodig zijn, docli de finan ciën moeten het toelaten. Dhr van Hemert vindt het eigenaar dig dat een oude kracht het wel alleen kan en een nieuwe niet. De Voorzitter: Zr Brinkman is niet op hulp gesteld en ze zegt, dat ze haar werk goed aan kan. -Dr Kuiper: In de toekomst is het plan om een consultatiebureau voor zuige lingen en voor kleuterzorg op te richten. De heer van Es': De inspecteur van volksgezondheid dringt daar zeer sterk op aan. De Voorzitter: De heren in Den Haag kunnen het makkelijk klaar maken. Het moet betaald kunnen worden. Andere gemeenten geven hogere subsidies. Een tweede kracht komt neer op 4000. per jaar. Dhr Verheul wilde de gemeenten elk 1000.laten betalen en de rest voor rekening van de kerken laten komen. De Voorzitter: We zullen ons best doen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Onlangs schreef ik een artikeltje over de spaaractie die door de regering op touw is gezet, om de jeugd weer de totaal te loor gegane spaarzin bij te brengen. Door de kinderen verzamel- kaarten uit te reiken, waarop zij zegels kunnen plakken van zingende torens en malende molens worden zij er toe aan gespoord elke 14 dagen of eens per maand naar de spaarbank te stappen om er enkele kwartjes door het loketje 1;e schuiven en deze op hun spaarbank boekje te laten bijschrijven. Naar ik verneem is deze actie niet zonder suc ces geweest en loopt het aantal kin deren dat aan de jeugdspaaractie deel neemt tussen de vijfhonderdduizend en het millioen. Ik denk zo, dat minister Lieftinck zich in de handen wrijft van genoegen, nu hij zo'n leger van kinderen achter zich gekregen heeft, dat aan zijn woor den, bij het begin der actie gesproken, gevolg heeft gegeven. Nu mag men op het standpunt staan, dat een dergelijke 'spaaractie niet van de regering had be horen uit te gaan, in elk geval is het iresultaat verheugend, omdat er daar- lüopr een klein kansje is, dat de jeugd veer in het voetspoor der vaderen komt, die elk dubbeltje vier maal om keerden eer ze het uitgeven. Bij tal van spaarbanken is het aantal jeugdige spaarders-met 30 tot 50% toegenomen en dat zegt heel wat. Schrammetje hoopt, dat de jeugd door het regelma tige sparen wat meer de waarde van het geld zal leren kennen. Over het ge heel ontbreekt het begrip daarvan ten enen male. Natuurlijk mag hiervan niet alleen de schuld aan de jeugd worden gegeven. De fout ligt niet minder bij de ouders, die over hetgeen hun kinderen aan geld in de handen krijgen, niet de minste controle uitoefenen. Het is te betreuren, dat de ouders in gebreke ge bleven zijn de kinderen tot sparen aan te zetten, waarom uiteindelijk de rege ring deze koe bij de horens heeft ge vat. En gelukkig met succes hoewel al de reclame voor deze spaaractie onze staatskas een lieve duit kost. Want de advertenties die er voor worden ge plaatst, de kaarten die worden uitge reikt plus de zegeltjes moeten allemaal worden betaald. Maar minister Lieftinck huldigt blijkbaar het Oud-HoUands spreekwoord: „de cost gaet voor de baet uyt." En als een moderne ratten vanger van Hameln fluit hij nu met zijn zingende torens en malende molens de jeugd achter zich aan om hun weer spaarzaamheid te leren. Ja, laat de jeugd maar sparen, al is het, dat het met kleine beetjes gelijk gaat. Want vader en moeder komen er voorlopig niet aan toe, al zou meneer Lieftinck die ook graag voor het lo ketje zien. Hij heeft wel gezegd dat het onder de omstandigheden van het ogen blik noodzakelijk is, dat het Nederland se volk méér spaart dan het doet en wij weer een degelijk, spaarzaam volk wor den, dat gewend is zelf naar vermogen voorzieningen te treffen voor zijn toe komst, maar... dan moet dat ook kun nen. "Want heus, al is alle textiel van de bon en het vlees vrij, dan wil dat hele maal niet zeggen, dat „de butter d'r noe mar ingehakt" kan worden, om het eens op z'n Plakkees uit te drukken. En bij een stijgende levensstandaard komt er helemaal niets van om ook maar één enkele gulden op de spaarbank te bren gen. Ik hoor tenminste elke week van Trijn, dat nu dit en dan dat weer duur der geworden is. De gevolgen van de devaluatie komen nu openbaar. En me nig huismoeder zit te zuchten hoe ze de eindjes aan elkaar zal knopen om alles zo'n beetje reilende en zeilende te hou den. Verschillende dingen, die in het ge zin dringend nodig zijn, kunnen niet worden aangeschaft, omdat de finan ciën het niet toelaten. Moeder kan nu eenmaal niet meer uitgeven dan vader in het loonzakje thuisbrengt. En waar vader en moeder geen eisen kunnen stellen, dienen ook de kinderen zich in te binden. Hun moet de waarde van het geld weer in de eerste plaats worden bijgebracht. Als moeder tobben moet om rond te scharrelenpast het zoonlief niet om het ene zakje patat na het andere op te lopen eten en het ene piraatje na het andere aan te ste ken. Schrammetje weet van kleine ge meenten uit onze lezerskring waar in één zaak op één Zaterdagavond zes mud aardappelen tot patat worden verwerkt en opgepeuzeld. Daarvoor is onze tijd allerminst geëigend. Als moeder of va der de kinderen wat toestopt, dienen zij er ook controle over te houden wat ze met dat geld doen. Zij kunnen de kin deren er geen baas over laten, want zo ze zelf nog enige spaarzaamheid aan de dag zouden legg:en, zijn er de vriendjes of vriendinnetjes, die hun daarvan wel trachten af te houden! Daarom is het een eerste vereiste dat de ouders op dit terrein hun kinderen nagaan, vooral in een tijd als de onze. Het is te hopen, dat er weer een tijd mag aanbreken, dat er evenals vroeger weer eens iets voor de kwade dag kan worden weggelegd. Daarbij is ons volk altijd nog wèl gevaren. Maar- laat dan ook meneer Lieftinck zorgen, dat het gespaarde veilig staat en er geen gevaar is dat de Overheid er te kwader ure de handen naar uit steekt! Want daarvan weten we óók mee te praten! SCHRAMMETJE. Vele Nederlanders vochten Zaterdag middag tegen hun tranen, zo deelt de Haagse redacteur van „Trouw" mede, toen vertegenwoordigers van de Mina- hassa, Ambon en Timor op ontroerende wijze blijk gaven van hun verknochtheid aan Nederland en het Oranjehuis. Om ongeveer vier uur voegden zich enkele duizenden bij degenen die reeds ge schaard stonden om het standbeeld van Willem van Oranje op het Plein te 's- Gravenhage. Zij hadden een betoging door de stad gehouden en vo.erden span doeken mee met opschriften als „Laat ste appèl aan het geweten van het Ne derlandse volk" en „Nederlanders, redt de volken van Ambon, Timor en Mina- hassa." Toen de delegatie op het Plein ver scheen, werd zij met donderend gejuich en applaus begroet. Een doodse stilte viel over het hart van Den Haag toen de leden een krans aan de voet van het monument legden. „Om onze wensen op symbolische wijze te kiumen voorleg gen aan de vader d'es vaderlands, de no belste gestalte van de Nederlandse ge schiedenis, het symbool van vrijheid, recht en rechtvaardigheid" zoals de voorzitter der delegatie de heer Polhau- pessy even later zou getuigen. In zijn kernachtige toespraak die her haaldelijk door bijvalsbetuigingen werd onderbroken, zeide de heer Polhaupes- sy: „Het ontroert ons dat gij als leden van het Nederland in Europa blijk geeft, de gevoelens van hen die wij vertegen woordigen, te begrijpen en waarderen. Het ontroert ons, dat gij de wensen van onze volken die oprecht zijn en recht vaardig, ondersteimt. Nu de band met Nederland, een band bezegeld met ons goed en bloed, door de ongunstige loop der geschiedenis wreed verbroken dreigt te worden, vra gen wij niets meer dan mèt de Neder landers en nAd.st de Nederlanders te mo gen voortleven in het Koninkrijk onder onze Koningin, bij wie wfl onze vrijheid het best beschermd en verzekerd weten. Vier jaar lang hebben wij het, gevraagd. Wij doen het nu bij het standbeeld van hem, die eens uitriep: „Xk zal handha ven," Eeuwenlang hebben wij onze ver knochtheid bewezen. Wij doen het nu weer door deze, voor ons historische hulde aan Willem van Oranje, wiens laatste woorden waren: „Heb medelij den met dit arme volk." Toen het gejuich was 'verstomd en het spontaan aangeheven Wilhelmus verklonken, bracht de heer Polhaupessy een driewerf hoera uit op onze Vorstin, waarmede deze eenvoudige doch aan grijpende plechtigheid was afgelopen. PUBLICATIE ARBEIDSBUREAU De Directeur van het Arbeidsbureau te Middelharnis deelt mede, dat zijn bu reau vanaf 21 November 1949 geopend is van: Maandag tot Vrijdag van 8.30 12.30 en van 13.1516.45 uur. Des Zaterdags van 8.3012.30 uur. Het kantoor is des namiddags voor werknemers gesloten. DE DIRECTEUR GEEN EXTRA KERSTTOESLAG VOOR OUDEN VAN DAGEN Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen ontving van de minister, van Sociale Zaken ant woord op een brief waarin verzocht werd een bijslag -van 25% te verlenen aan hen die een uitkering genieten van wege de noodwet-ouderdomsvoorziening. Deze bijslag was bedoeld als een extra- Kersttoeslag. De minister liet nu be richten, dat de bepalingen van die nood wet geen vrijheid bieden deze uitkerin gen met een Kerstbijslag te verhogen. ------O------- P.T.T. VERLAAGT DE TARIEVEN VOOR PAKKETTEN PER ZEE- POST NAAR DE WEST Dank zij het overleg met de postad- ministratie van Suriname en de Neder landse Antillen is het P.T.T. mogelijk geworden de tariefsverhoging, ten ge volge van de devaluatie, voor pakket ten per zeepost naar de West ongedaan te maken, In verband hiermede met ingang van 21 November jl. de per zeepost te ver den pakketten naar Suriname en de Ne derlandse Antillen wederom de vóór 17 October '49 bestaande tarieven gelden. -O- H.H, ADVERTEERDERS! Geeft vroeg tijdig Uw advertentie op, om van een juiste plaats te voorzien. FAMIIJE-BERIOHTEN Heden overleed in de hope des Eeuwigen levens onze geliefde Vader, Grootvader, Overgrootvader en Zwager de Weled. Heer JAN VAN DER WAAL Weduwnaar van Mevrouw Johanna Vis In leven oud Hoofd der Chr. School te Middel harnis. op de leeftijd van bijna 83 jaar. Namens de kinderen en kleinkinderen. Middelharnis, 20 Nov. 1949. Langeweg C 285. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op Donder dag 24 November op de Algem. Begraafplaats Vre derust te Middelharnis. Ver trek van het sterfhuis n.m. 2 uur. Inplaats van kaarten Heden Maandagmorgen om half tien uur, overleed na een langdurig, doch gedul dig gedragen lijden, in de hope des Eeuwigen levens, onze geliefde en zorgzame Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. LEUNTJE BAALTJE BREEN Wed. van Kommer Tanis in de ouderdom van 72 jaar en 6 maanden. De diepbedroefde familie, Uit aller naam, N. Breen Ouddorp (Z.-H), 21 November 1949. Weststraat A 18 De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op Don derdag 24 November a.s. des nam 2 uur. Na slechts tien dagen dat wij kennis gaven van het overlijden van onze Moeder, doen wij thans met diepe droefheid mededeling van het plotseling overlijden van onze geliefde Vader, Be huwd, Groot- en Overgroot vader JOHANNES DEKKER in de leeftijd van ruimi 77 jaar. God sterke ons opnieuw in dit verscheiden. Nieuwe Tonge: J. G. Dekker G. Dekker-Breur Stad a.t. Haringvl.: H. A. Abramse-Dekker H. Abramse Nieuwe Tonge: N. A. van Heemst- Dekker A. van Heemst Poortugaal G. Dekker G. Dekker-Egberts Ouddorp: J. W. Soeteman- Dekker P. Soeteman Nieuwe Tonge: S. Dekker E. M. Dekker-Me^jer Klein- en Achterklein kinderen. Nieuwe Tonge, 19 Nov. '49 Korteweegje 40. De teraardebestelling heeft plaats gehad jl. Dinsdag 22 November. Wij leveren uitsluitend Ie kwaliteit N.A.K. Bezoekt onze „Kwekerij" nabij de watertioren. ZOON EN HOGCHEM DIRKSLAND EEN NET MEISJE zag zich gaarne geplaatst als Liefst in Middelharnis of Som melsdijk. Brieven onder no. 5127 aan het Bur. van dit Blad. GEVRAAGD door echtpaar zonder kinderen een met slaapgelegenheid en keuken of gebruik (daar van, op lE^lakkee. Brieven onder no. 5128 aan het Bur. van dit Blad. GE'VBAAGD in een der groot ste dorpen van Flakkee voor manufacturenzaak. Ver eisten Mulo-diploma en inte resse voor bedoelde branche. Salaris nader overeen te komen Brieven onder no. 5129 aan het Bur. van dit Blad. Uit voorraad leverbaar: TILB ALKEN PONGEBBOMEN, HEININGPALEN, SLAGPALEN enz. Fa. P. DE KORTE ZONEN TELEF. 24 OUDE TONGE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3