Varkens en uitkering toeslag Tafel Ronde weede Kamer NEDERLAND HEEFT 10 MILLIOEN INWONERS Honderd veertig personen te Ouddorp opgeroepen om hun kinderen te laten vaccineren Ds Zandt sprak conferentie in over de deT 22stejjaargang Woensdag 23 November 1949 No. 1873 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Oproep tot oprichting van een liberale partij De R.T.M, in September Hogere geboortecijfers, lagere sterftecijfers dan in andere landen KERSTPAKKETTEN voor DUITSLAND Extra premie op de snelle toepassing van xnontagebouw EEN JAAR VOOR MOEDER DIE HAAR BABY VERDRONK liast van zenuwen? Publicatie Rijksarbeidsbureau In memoriam J. v. d. Waal, in leven Hoofd der Geref. School te Middelharnis Verachynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bedactiebureau: Prins Hendrikstraat IZZ Middelhariüs Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piijs 12 cl, p. mm. Bij contiact speciaal taiief Verleden week zijn ten gemeentehuize meerdere ouders te Ouddorp ontboden, inzake de vaccinatie hunner kinderen. Naar men ons meedeelde, waren er tus sen de 100 en 140 personen aanwezig. Deze opgeroepenen, die allen gemoedsbe- zwaren tegen het vaccineren hunner kinderen hadden, werden door Burgemees ter Kleijnenberg en Dr Ruizeveld voorgelicht en op des verplichting gewezen. De meesten hadden de formulieren om op grond van gemoedsbezwaren vrg- stelling te verkregen ingeleverd. Men heeft onze redactie inlichtingen inzake de2e verplichting gevraagd, waarom wfl hier, zoals we verleden jaar ook reeds een keer hebben gedaan, de Inentingswet 1939 met een toelichting er op, afdrukten. Men doet goed, dit nummer van „Eilanden-nieuws" te bewaren. De Inentingswet 1939. Artikel 1. Hij, die de ouderlijke macht of de voogdö uitoefent over een kind is ver plicht,voordat het kind de leeftijd van één jaar heeft bereikt, het bewijs te le veren, dat het kind met inachtneming van het bij of krachtens deze wet be paalde tegen pokken werdingeënt of een door hem ondertekende verklaring over te leggen, houdende de reden, waar om zodanige inenting achterwege wordt gelaten. Artikel 3. Het bewijs van de inenting bedoeld in artikel 1, wordt geleverd door overleg ging aan de burgemeester van de ge meente, in welker bevolkingsregister het kind staat ingeschreven, van een verklaring van de geneeskundige, die de inenting verrichtte dat deze plaats had. Artikel 4. 1. De verklaring, bedoeld in artikel 1, vfordi overgelegd aan de burgemeester van de gemeente, in welker bevolkings register het kind staat ingeschreven. 2. De burgemeester reikt onverwijld aan hem, die de verklaring overlegt, een bewijs van ontvangst uit. Artikel 5. 1. De burgemeester roept dengene, die een verklaring heeft overlegd, als be doeld in artikel 1, op om te verschenen voor hem of een door hem aan te wijzen ambtenaar en een door hem aan te wijzen geneeskundige ter bespre king' zijner verklaring. Deze oproeping kan ter beoordeling van de burgemees ter, achterwege blijven, indien de in de verklaring vermelde reden geheel of ge deeltelijk van geneeskundigen aard is en tevens is overgelegd een verklaring van een geneeskundige, met wien over de vraag van de inenting overleg is ge pleegd waarbij deze dit overleg beves tigt. 2. Overeenkomstige oproeping om te verschijnen heeft plaats van diengene, die niet heeft voldaan aan de verplich ting van artikel 1. 3. Van de verschijning in de voor gaande leden bedoeld, wordt een acte opgemaakt, welke door de burgemeester of de door hem aangewezen ambte naar de door hem aangewezen ge neeskundige en de comparant wordt on dertekend. 4. Verschijnt de opgeroepene niet, dan wordt hiervan een acte opgemaakt, wel ke dóór de burgemeester of de door hem aangegeven ambtenaar en de door hem aangewezen geneeskundige wordt ondertekend. Artikel 7. 1. Hij, die, voordat het kind waarover hij de ouderlijke macht of de voogdq uitoefent, de leeftijd van één jaar heeft bereikt, niet levert het bewfls van de inenting tegen pokken, bedoeld in arti kel 3 noch overlegt een verklaring, als bedoeld in artikel 4 alsmede hij, die geen gevolg geeft aan een oproeping, als bedoeld in artikel 5, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes da gen of geldboete van ten hoogste hon derd gulden. 2. Indien het kind staat onder voogdij van een vereniging, stichting of instel ling van weldadigheid, geldt het in het Vorige lid bepaalde voor de bestuurders van de vereniging, stichting of instel ling van weldadigheid. 3. De in dit artikel strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtre dingen. 4. Hij, die geen gevolg heeft gegeven aan een oproeping, als bedoeld in arti kel 5 is niet strafbaar, indien blgkt dat hij een geldige reden van verhindering heeft gehad. Artikel S. In elke gemeente wordt door de zorg van het gemeentebestuur minstens één maal in de drie maanden gelegenheid gegeven tot kosteloze inenting en her- menting. Wel verplicht, maar geen dwang! De wet van 1939 verplicht dus tot menting van kinderen, die de leeftfld van één jaar hebben bereikt. Van deze verplichting is hij echter vrijgesteld die een door hem ondertekende verkla ring aan de Burgemeester zijner woon plaats overlegt, vermeldende de reden, waarom zodanige inenting achterwege wordt gelaten. De redenen daarvan kun nen zijn a. van geneeskundigen aard (als de dokter verklaart, dat het kind niet mag worden ingeënt, b.v. als het exceem heeft) en gewetensbezwaren. ',oh^f,^ï '''«ven, men Wii'^'l"^ burgenieester een «nel, dat de reden waarom het kind met mgeent wordt is, dat mea gewe tensbezwaar tegen de inenting heeft. Daarna zal de burgemeester de be zwaarde oproepen, opdat deze door hem en een dokter nader zal worden onder vraagd. Als dit geschiedt, laat dan ieder beleefd en zonder boos te worden, maar ook standvastig in de overtuiging ver klaren, dat hij niet kan overgaan om te vaccineren. Die gezond zijn hebben de medicijnmeester niet van node, zegt de Heere. Men blijve er bfl en geve zijn stuk niet prijs. Gij herinnert u het ge val, in Terneuzen dat een vader tegen de overtuiging van zijn geweten in zijn kind liet vaccineren enhet stierf. In zijn bitter verdriet riep hij tot de dokter: „Gij zijt de schuld." doch tot zichzelf komend riep hij met temeer smart: „Neen, ik; ik ben de moordenaar van mijn kind." De mensen hebben hun rouwkleren niet meer uitgetrokken. Het Zïl ons tot een Voorbeeld. In de maand September jl. hebben in verband het het pokkengevaar verschil lende leden van het personeel van „De Schelde" te Vlissingen zich laten inen ten. Onder hem was de 19-jarige M. P. Tengevolge van deze inenting overleed hij na enkele dagen hieraan. Velen wa ren van de inenting ook ernstig ziek geworden. Er zal niemand zgn, die durft beweren, dat het vaccineren zonder enig gevaar is. Men ga, als men wordt opgeroepen! In elk geval ga men wanneer men wordt opgeroepen, want bij niet ver schijnen volgt straf. Is men door ziek te of anderszins wettig verhinderd, dan geve men daarvan tijdig kennis; nie mand plege hier klakkeloos verzuim. Van de verschoning wordt een acte opgemaakt, die door burgemeester, dok ter en de opgeroepene wordt onderte kend. De zaak is hiemïede af. Goed be grepen? Ieder bezwaarde moet: a. een brief schrijven aan de burge meester, waarin hij mededeelt, waarom zijn kind niet gevacci neerd is; en b. als hij opgeroepen wordt moet hy gaan om zijn schrijven nader toe te lichten. Zo is dus nog ruimte gelaten voor degenen, die hun kinderen niet durven laten vaccineren. Zoals bekend, bestaat er in kringen van de V.V.D. een zekere oppositie te gen het door de vertegenwoordigers van deze partij inzake de Indonesische kwes tie gevoerde beleid. Deze oppositie heeft zich thans- verenigd met anderen, die bij de jongste Kamerverkiezing de candida- tuur van dr Feuilleteau de Bruyn heb ben gesteund; zoals bekend, heeft de door deze aangevoerde lijst het bij deze gelegenheid niet verder gebracht dan tot ruim 22.000 stemmen in het gehele land, of nog niet de helft van het voor een zetel vereiste aantal stemmen. Naar De Telegraaf meldt is een op roep tot oprichting van een liberale partij uitgegaan van de volgende perso nen: mr E. H. von Baumhauer te Am sterdam en A. H. van Heek te Enschede, beiden in hun kwaliteit van medeleiders van de oppositie in de V.V.D.dr Feuil leteau de Bruyn Den Haag; B. J. ter Kuile, Enschede; dr A. van Schelven Den Haag; J. Kalf f burgemeester van Heiloo; prof. dr J. Clay, Amsterdam; ir A. Ruys, Bilthoven; jhr C. C. M. M. V. Suchtelen, Oegstgeest; ir J. T. Duy- vis, Amsterdam; J. B. Hugenholtz, Bentveld; mr W. P. Kessler, Amsterdam generaal Winkelman, Soesterberg; mr P. J. Prinsen Geerlings, Haarlem; J. v. Holten, Aerdenhout; G. L. Tichelman en N. Sybrandy, Rijswijk; P. van den Arend Rotterdam; luit.-generaal A. J. v. d. Trieht, Den Haag; Van de Lande, De venter, en Jack Dekker, Alkmaar. De Tel. ontleent aan de oproep dat Christendom, Kroon, rechtsstaat, demo cratie en vrijheid, waaraan verbonden zijn zelfbeschikkingsrechten en de alge meen erkende mensenrechten, onwrikba re grondslagen van het Nederlands staatsbestel zijn. Zfl laten niet toe, daar over te transigeren met hamer en sik kel. Overdracht van de souvereinitèit aan de republiek Djokja in de huidige omstandigheden betekent zich mede plichtig maken aan het gevaar, millioe- nen Indonesiërs over te leveren aan groepen, die deze grondslagen niet delen De ondertekenaars vragen adhaeéie, om, samen met andere politieke partigen daartoe mede bereid gebleken, voor te staan het roer alsnog werkelijk te doen omgaan door een Nationaal Kabinet, waarin deskundigheid en standvastig heid praevaleren boven partij-politiek^ (N.R.Crt:) -O- De voorlopige opbrengsten van de N.V Rotterdamse Tramweg Maatschap pij voor September bedragen 314.530, wat 2% minder is dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De totaal opbrengst over 1949 tot en met de maand Septem ber geeft een achteruitgang van 7% te zien. Eigenaardig is, dat de opbrengsten van het goederenvervoer toenamen met 40% (over de maand September met 13%) over de afgelopen maanden van 1949. Het reizigersvervoer nam af met 18% over September en met 15% over de afgelopen maanden. Bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1950 heeft ook Ds Zandt een begrotingsrede gehouden, waaruit we hetgeen hij ten aanzien van de politiek van Indië gezegd heeft, over nemen. „Hoe moet het zo vroeg Ds Zandt met 's lands financiën gaan, als Amerika in 1952 haar steun intrekt? Vragen, die te meer klemmen, als men bedenkt, dat id» eeuwenoude l>and tussen. Ne- iderland en Imdië verbroken wordt, gelflk hö in feite door deovereenkom sten van de Haagse Ronde-Tafel-Confe- rentie verbroken is? Wij zullen daar thans niet uitvoerig over handelen, dewijl er een gelegenheid in het zicht is, dat er uitvoerig over ge sproken kan worden. Toch willen wij er iets van zeggen. En wel eerstens dit. Dat het ons, ge- aen de huidige stand van de schatkist, onverantwoordelijk voorkomt, dat er thans, hetzij bij gift, hetzij btl wgz© van voorschot, 699.000 per dag aan het republikeinse leger uit 's Lands kas verstrekt wordt en dat er een schuld van twee milliard aan de republiek is kwijtgescholden. Voorts een kort woord over het ge voerde Regeringsbeleid. Wij willen daar over een citaat uit „De Nieuwe Eeuw" van 29 October 1949 aanhalen. H«t luidt als volgt: „De politiek ten aanzien van Indië is gevoerd met een ontstellend ge brek aan realisme en eerlijkheid. Indien de Nederlandse Regering thans ter Ronde-Tafel-Conferentie besluiten zou nemen, die practisch de welvaart en het welzijn der vol ken hier en overzee vernietigen en daarop komt de overdracht der souvereinitèit onder de huidige om standigheden neerzou de kroon gezet worden op de meest onwaar achtige politiek, die ons land ge kend heeft. Men schorae de Ronde- Tafel-Conferentie. Dit artikel dateert van kort vóór de sluiting der Ronde-Tafel-Conferentie. De conferentie is niet geschorst, maar fctJHndis* en wel met een volledige capitulatie van Nederland. Het is pijnlijk, dit te moeten constateren. De meest onwaar achtige politiek, die ons land gekend heeft zoails „De Nieuwe Eeuw" de gevoerde politiek der Regering en de haar steunende partijen betitelde heeft het zover gebracht. Er is op die conferentie dusdanig gedleviëerd, dat men letterlijk aan alle eisen der republiek heefttoegegeven en daarbö bakzeil voor die eisen is gehaald. Dewijl het einde van alle onderhandelingen niet minder dan een volledige capitula tie betekent, zo vragen wij, waarom dan toch zo vele levens van onze jongens geofferd, waarom zo vele families in zo zware rouw gedompeld. Waartoe zijn dan de politionele acties ingezet? Waar toe hebben het kostbare heen en weer reizen van Ministers, Kamerleden, de legaties, commissies en experts, enz. waartoe hebben al die millioenen bij mil- lioenen, welke zo vier jaar lang aan de Indische kwestie besteed zijn, eigenlijk gediend? Waarom is ons volk niet het ene Canossa na het andere, de ene schen ding van zijn eer en belangen na de an dere, bespaard gebleven? Het is thans zo ver gekomen, dat onze Marine haar basis, haar vlootvoogden en manschap pen in Indië onder een vreemd bestuur zijn gesteld. Het is thans zo ver geko men, dat onze marine in de Indonesi sche wateren benevens de eigen vlag die van de republiek moet voeren. Wat zou een De Ruyter, een Tromp daar wel van getuigen? Wat zouden al len, die in vroeger eeuwen Neerlands vloot opgebouwd hebben .daarvan oor delen? Wat zelfs de gewone janmaat uit onze gouden eeuw daarvan wel zeggen?" VAN 20 NOVEMBER 17 DECEM BER 1949 GEEN LEVERING VAN EXPORTEIEREN Voor de periode 20 November 17 December a.s. zullen pluimveehouders geen eieren voor de export behoeven te leveren. Met het oog op de mogelijkheid, dat voor een volgende periode weer een aan tal eieren ten behoeve van de export zal moeten worden afgeleverd, moet het desbetref/end» inlegv»! worden bewaard. Op grond van de thans ter beschik king staande gegevens heeft in de maand October 1949 de Nederlandse bevolking de 10.000.000 zielen heeft overschreden. Daarmee is een verdubbeling bereikt binnen een tijdvak van 50 jaar. Bij de eeuwwisseling had Nederland juist de 5 millioen gepasseerd en sinds dien werd telkens na ongeveer tien ja ren een vermeerdering van één millioen zielen geboekt. In 1911 kwam het inwonertal boven de 6 millioen. In 1921 kwam het inwonertal boven de 7 millioen. In 1931 kwam het inwonertal boven de 8 millioen. In 1921 kwam het inwonertal boven de 9 millioen. Deze bevolkingsaanwas is in belang rijk sneller tempo verlopen dan in de andere landen in West- en Noord-Euro pa. Dit blijkt uit onderstaande ,cijfers over de toeneming der bevolking tussen 1900 en 1948 in een aantal dezer landen. De oorzaken van deze relatief grote re bevolkingsvermeerdering in Neder- fers na het einde van wereldoorlog II, naast elkander zijn gesteld. Laagste Hoogste geb.-cijfer geb.-cijfer Nederland 19.8%o 30.2%o België 15,2 18.3 Luxemburg 14.9 15.2 Frankrijk 14.6 20.7 Zwitserland 15.0 20.0 Groot-Brittanië 15.0 21.3 Noorwegen 14.6 22.5 Zweden13.7 20.3 Denemarken 17.3 23.4 Doch niet alleen is in Nederland de geboorte steeds hoger geweest, de sterf te bleef belangrijk beneden die in an dere landen. Dank zij de vooruitgang van de medische zorg en voorzorg, de invoering van tal van maatregelen op hygiënisch gebied, de bevordering van een goede drinkwatervoorziening, de verbetering der volkshuisvesting, enz., is het sterftecijfer steeds gunstiger ge worden. Sinds het begin dezer eeuw daalde het van 16%o tot 7 %o en daar- Totale bevolking Toeneming plm. 1900 1948 sedert 1900 Nederland 5.104.000 9.793.000 92% België 6.694.000 8.557.000 28% Luxemburg 236.000 292.000 24% Frankrijk38.451.000 40.800.000 6% Zwitserland 3.315.000 4.609.000 39% Groot-Brittanië 37.000.000 50.033.000 35% Noorwegen 2.221.000 3.181.000 43%) Zweden5.136.000 6.883.000 34% Denemarken 2.450.000 4.190.000 71% land dient zowel gezocht in hogere ge boortecijfers als in gunstiger sterftecij fers. Wel valt, wat de geboorte betreft, sinds het einde van de vorige eeuw ook in Nederléind een niet onbelangrijke te ruggang daarvan waar te nemen, maar toch is deze teruggang steeds achter gebleven bij die in de andere genoemde landen. Omgekeerd is, nadat in het midden der dertiger jaren in alle landen een dieptepunt werd bereikt, de toeneming der geboorte in Nederland hoger ge weest dan overal elders. Een en ander blijkt uit onderstaand overzicht, waarin voor meergenoemde landen de laagste waargenomen geboor tecijfers in het midden der dertiger ja ren en de hoogste bereikte geboortecij- y oomaar zeg ik u, voor zoveel g/j eïiJ een van deze mijne miiiite broederen gedaan hfbl, zo hebt gif dai mij gedaan. Kfc«/i. 25:40, Het Landelijk Interkerkelijk Bureau voor Noodvoorzienlng heeft de beschikking gekregen over uitvoervergunningen voor Kerstpakketten a f5,— voor Duitsland. Formulieren aan te vragen.per briefkaart bij: I.K.B. afd. Pakketten, Carnegieiaan 9, Den Haag PENSIOENWET De installatie van de staatscommissie, die belast is met het onderzoek naar maatregelen, die dienen te worden ge nomen om tot een duidelijke en lees bare pensioenwet en tot een vereenvou diging in de uitvoering daarvan te ko men, heeft in de loop van de vorige maand plaats gehad. Binnenkort zal het antwoord van de regering inzake ver^ hog^g van x>ensioenen met een byslag in de ministerraad worden behandeld. De regeling inzake kinderbijslag aan gepensionneerden heeft enige tijd ge leden een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de ministerraad. Daarbij zijn enkele vraagpunten van principiële aard naar voren gekomen, welke nog moeten worden opgelost. mee werd een peil bereikt, lager dan overal elders ter wereld en eveneens be neden dat in de landen in de naaste om geving. Sterftecijfer 1948 Nederland 7.4 %o België 12.4 %o Luxemburg 11.7 %o Frankrijk 12.2 %o Zwitserland 10.8 %o Groot-Brittanië 10.9 %o Noorwegen 8.8 %o Zweden 9.9 %o Denemarken8.6 %n De bijzonder gunstige sterfte bracht een belangrijke toeneming van de ge middelde levensduur der Nederlandse be volking, hetgeen wel hieruit bUjkt, dat een pasgeboren kind 50 jaar geleden een gemiddelde kans had om 47 jaar te leven, thans een gemiddelde levens duur van 67 jaar wordt bereikt. De hogere geboorte en de lagere sterfte hebben tezamen aan de Neder landse bevolking een veel grotere na tuurlijke groeikracht gegeven dan elders. ------O------ Het Vrije Volk néémt een zeer be langrijk bericht op betreffende de mon tagebouw, dat nieuwe mogelijkheder: opent voor de voorziening in het wo ningtekort. Hieruit blijkt, dat snelheiö van bouw beloond wordt en tevens, dat de grotere fabricage welke hierdoor ont staat, de productiekosten van de mon tagewoningen kan doen dalen. Het be richt luidde: Voor elke montage-woning, die binnen zes of zeven maanden gereed komt, zul len <le gemeentebesturen thans een nieu we montage-woning mogen bestellen buiten het hun toegewezen Iwuwvolumo om. Met deze maatregel beoogt het minis terie van Wederopbouw en Volkshuis vesting de fabrieken, welke zich met de montagebouw bezighouden, een toene ming in de afzet te verzekeren. Door deze toeneming zullen de productiekos ten omlaag kunnen, hetgeen weer tot gevolg zal hebben, dat de montagebouw in omvang zal gaan toenemen. De be doeling is zo werd ons van bevoegde zijde bevestigd van demontagebouw een continubedrijf te maken. Uit de hoeveelheid van ideeën en proefnemingen op het gebied .van de montagebouw zijn tot nu toe vier ge schikte systemen tot ontwikkeling ge komen. Het zijn: BBB, Airey, Welschen en korrelwoningen. In al deze gevallen wordt beton op de een of andere wijze als bouwmateriaal toegepast. De jaar productie van deze systemen ligt op het ogenblik voor elk van de vier tus sen de 1500 en 2000 woningen. -O------ De Haarlemse rechtbank heeft Don derdag de 23-jarige IJmuidense dienst bode, die in Mei haar pasgeboren baby in het Noordzeekanaal heeft geworpen, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering. ------O------ MOTORRIJDER AAN VERWON DINGEN VAN EEN BOTSING OVERLEDEN De motorrijder B. uit Delft, die op de hoek van Jaagpad en Nassaulaan te Rijswijk tegen een Oplegger botste is Zaterdagmorgen aan zijn verwondingen overleden. Betreffende de uitkering toeslag huis- sla«hting8varkens, z!)jn de onderhande lingen nog gaande. De grootste moe- l\jkheid is, de inschakeling van ée biea- ringsdiensten. Naar ons ter ore kwam zal idit echter binnen enige dagen tot een oplossing komen. Het varken is dus niet zo spoedig gewassen! In ons Vrfldagnummer hopen we de officiële regeling bekend te maiken. Mijnhardc's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Jongelui kiumen worden geschoold tot vakman De Directeur van het Arbeidsbureau te Middelharnis maakt bekend, dat per 2 Januari 1950 gelegenheid bestaat bij de N.V. Boele's Scheepswerf en Machi nefabriek te Bolnes om opgeleid te worden tot geschoold vakman. Het bedrijf zorgt voor de volledige opleiding. Onderbrenging geschiedt in een daartoe speciaal ingericht gebouw in slaapkamers van zes personen. In het gebouw is een ontspaningszaal, be nevens studeervertrekjes. Kostgeld: plm. 12.— per week. Leeftijd: bij voorkeur niet ouder dan 30 jaar. Loon: volgens contract plus'presta tietoelage. Volledige inlichtingen en aanmelding bij het Arbeidsbureau, Voorstraat 14, Middelharnis. -O- De beer Dick Slob, v.h. waaiiiemend Leider Distributieidlenist Middelharnis op tragische wijze verongelukt. Op zeer tragische wijze is overleden de heer Dick Slob, welke een tijdlang te Middelharnis waarnemend leider van de Distributiedienst is geweest. Op een onbewaakte overweg bij Zwolle reed hij met zijn auto tegen een juist passeren de trein, waardoor de vragen, die een paar honderd meter werd meegesleurd werd versplinterd, en waar de heer Slob zwaar gewond uit werd te voorschijn gehaald. In het ziekenhuis te Zwolle is hij op 27-jarige leeftijd overleden en ver leden week te Schoonhoven ter aarde besteld. Dit ongeval is des te tragischer, daar het in Januari a.s. twee jaar zou wor den, dat de heer Slob vlak voor zijn wo ning te Schoonhoven door het sUppen van zijn auto in de haven reed, waarbij zijn vrouw en broertje verdronk. Zijn schoonouders en hij zelf konden toen worden gered. De heer Slob had geen kinderen. Zondagavond jl. is op bijna 83-jarigen leeftijd overleden de Heer Jan van der Waal, in leven Hoofd der Gereformeerde (zgn. Bossche-School) te Middelharnis. De heer v. d. Waal is geboren te Zuid Beijerland op 17 Dec. 1866. Hij studeer de voor onderwijzer en vond zijn eerste standplaats te Zuid Beijerland. Dit was een openbare school, want de Christe lijke Scholen in ons land waren toen pas in opkomst. In de strenge winter van 1890 werd hij aan de Chr. School te Middelharnis benoemd, waar destijds de heer van Oranje hoofd was. Vrij spoedig is hij aan deze School Hoofd geworden, nl. omstreeks 1895. Sedert 5 Jan. 1932 was hij gepensionneerd. De heer van der Waal was een bui tengewone ijveraar voor de doorvoering van het Christelijk onderwijs. Hij kan als een der pioniers op dit gebied wor den aangemerkt. Gehele vacanties wer den door hem besteed, om inzameling te houden van de Unie-collecte. Niet alleen op onderwijs, maar ook op politiek gebied was hij een bekende fi guur. De heer van der Waal was secre taris van de Hulpcentrale Flakkee der Antirev. partij op Flakkee, voorzitter van de plaatselijke Kiesvereniging, en secretaris van de Statenkring Ridder kerk. Het was een man die de strijd niet vreesde want in openbare politieke vergaderingen, was hij een gevreesd de bater. Als het publiek wist, dat de heer V. d. Waal in debat ging, was de zaal vol. De heer van der Waal heeft op ons eiland grote bekendheid gekregen, door zijn Hoofdredacteurschap aan de vroe gere Maas- en Scheldebode, een functie die hij 25 jaar lang heeft bekleed. Ook het bekende boek; Beschrijving van Goeree en Overflakkee" (dat helaas is uitverkocht) was, in medewerking met de heer Oversteeg te Dirksland, van zijn hand. Het is op school- en politiek een har de werker geweest, die zich geheel in zette voor zijn beginsel, op een wijze, dat hij ook door zgn tegenstanders werd gewaardeerd. Met hem is een zeer geziene figuur heengegaan. De teraardebestelling heeft plaats Donderdagmiddag 2 uur, op de Alg. Begraafplaats Vrederust.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1