.eRo impö Minister Mansholt over de lanabouwpolitiek Leestafel De Chr. Middensiandsbond verklaart zich iegen verplichie kinderbijslag voor hei midden- en kleinbedrijf De Reddingsnf)aaischappijen werden koninklijk gehuldigd Herverdeling van inkomen, welke hei zelfstandig ondernemerschap aaniasi I THEELEPELTJES (Oud Hollands) J. KEUVELAAR a o c KINDERHOEKJE Biz. 2 „E I L A N D E N-NIE U W S Zaterdag 19 November 1049 De bondsraad van onze Christelijke Middenstandsbond heeft onlangs, met grote eenstemmigheid, zijn standpunt bepaald ten aanzien van het vraagstuk van de verplichte kinderbijslag voor zelfstandigen. Van de verslagen van deze verga dering in de dagbladen hebben onze lezers ongetwijfeld reeds kennis genomen. De Bondsraad is een vergadering van afgevaardigden van alle Chr. Midden standsbond aangesloten vakorganisaties en plaatselijke middenstandsverenigin gen. De bondsraad komt samen wanneer uitspraken moeten worden gedaan over belangrijke onderwerpen, welke aan de orde zijn. Het afwijzende stand punt van de bondsraad ten aanzien van de door de regering ovei-wogcn invoe ring van een verplichte kinderbijslagregeling voor zelfstandigen wordt uitvoerig gemotiveerd in het artikel, dat hiernevens is afgedrukt en waai'van wij de kennisneming aan alle Christelijke middenstanders dringend aanbevelen. De Kinderbijslagregeling voor zelf standigen, van overheidswege verplicht in te voeren, is een belangrijk onder werp. Het is van algemene bekendheid, dat voor de werknemers een dergelijke regeling reeds lang bestaat. De bijzon derheden daarvan zijn eveneens bekend. Oorspronkelijk vanaf het derde kind, maar tijdelijk ook vanaf het eerste kind, wordt een toeslag op het loon uitge keerd. De daarvoor verschuldigde pre mie wordt door de werkgever betaald. Deze premie bedraagt 6% van het loon. Als maximum loon waarvoor premie wordt gevorderd geldt tien gulden per werkdag. De uitkering is echter niet aan een loongrens gebonden. Iedere werknemer, ongeacht zijn inkomen, komt hiervoor in aanmerking. Reeds verscheidene jaren gaan er stemmen op om ook de zelfstandigen, waaronder dus ook de ondernemers, in een dergelijke regeling te betrekken. In de Tweede Kamer is herhaaldelijk aan drang op de regering uitgeoefend, met name van R.K. zijde. Er zijn hierover reeds verschillende rapporten versche nen, die de wenselijkheid bepleiten. Maar niettemin is het totdusverre niet tot een verplichte regeling gekomen. Er zijn hieraan zeer vele moeilijkheden verbon den. Ook de ervaringen inhet buiten land opgedaan zijn niet erg aanmoedi gend. Toch blijkt dat onze huidige Re gering ernstig overweegt om deze re geling voor zelfstandigen verplicht in te voeren. In verband met door de Regering aan verschillende organisaties gestelde vra gen, welke met de uitvoering van een dergelijke regeling verband houden, was ook onze bond genoodzaakt zich over de wenselijkheid van een, verplichte re geling op dit gebied uit te spreken. De ze uitspraak is inderdaad gevallen. Met algemene stemmen is uitgesproken dat een verplichte kinderbijslagregeling voor zelfstandigen niet wordt gewenst. Wanneer een dergelijke uitspraak wordt gedaan, moet deze natuurlijk ook worden gemotiveerd. Welnu, de belang rijkste motieven, welke tot de genoemde uitspraak hebben geleid, willen wij in dit artikel vermelden. Voorop moge worden gesteld, dat de Bondsraad zich enigszins op het standpunt heeft willen stellen, dat een aantal zelfstandigen met grotere gezin nen niet in moeilijkheden zouden ver keren. Dat weten wij wel beter. Maar dat onderwerp was niet in het geding, althans niet in de eerste plaats. De be langrijke vraag is of, voor zover deze moeilijkheden bestaan, daaraan tege moet moet worden gekomen door het ingrijpen van de overheid, door het in voeren van een verplichte kinderbijslag regeling voor de zelfstandigen. Is er een rechtsgrond? Het gaat er dus om of hier inderdaad een rechtsgrond voor de overheid is aan te wijzen, welke rechtvaardigt om hier dwingend op te treden. Naar de mening van de Bondsraad is deze rechtsgrond in de tot dusverre gevoerde discussies niet naar voren gekomen. Wat toch is het geval? Een kinderbij- slagregeling- voor zelfstandigen kan niet worden beschouwd als een sociale verze kering. De verzekeringsgedachte, zo die hierbij aanwezig is, is toch wel zeer zwak vertegenwoordigd. Wanneer deze zaak wordt bepleit, wordt deze veelal in verband gebracht met een ander be grip, namelijk: herverdeling van het in komen. En naar ons gevoelen wordt hierdoor veel duidelijker aangegeven wat er bij een kinderbijslagregeling in feite geschiedt. Wanneer deze regeling tot stand komt, moeten alle zelfstandigen, dus ook de ondernemers in midden- en kleinbe drijf, over een bepaald maximum-inko- menpremie betalen. Dat is dus een last die verplicht aan alle wordt opgelegd. De uitkering vindt alleen plaats aan degenen die bv. drie of meer kinderen hebben. Het is dus inderdaad herverdeling van het inkomen. Overheveling van inko men van de een naar de ander. Bij de werknemers ligt deze zaak anders. De werknemers betalen de kinderbijslag niet voor elkaar. De werkgever betaalt hier de premie. Dit is dus een belang rijk verschil. Ook al is men voorstander van een kinderbijslagregeling voor werknemers, dan betekent dit nog niet dat men dan ook een soortgelijke rege ling voor zelfstandigen zou accepteren. Vandaar dat van zo groot belang is, welke rechtsgrond hiervoor wordt aan gevoerd. Het feit dat zowel werkgevers als werknemers, zelfstandigen zowel als arbeiders, een bepaalde functie in het economisch leven innemen en allen ar beid verrichten, kan moeilijk als zoda nig worden aangeduid. Juist het verschil in functie kan een wijziging van stand punt nodig maken en doet het naar ons inzicht In dit geval ook. Ook billijk- TELEFOON 1S7 - MIDDELHARNIS heidsoverwegingen zonder meer kunnen bezwaarlijk overheidsingrijpen recht vaardigen. Het gaat hierbij om een zeer subjectief begrip. Er zijn vele dingen, welke billijk kunnen worden geacht, vooral in een maatschappij, waarin zich allerlei tegenstellingen openljaren, zon der dat de overheid er over denkt om in te grijpen. Zelfstandig omleiin!Cir!ei'Sichai) in het geding Een van de belangrijkste overwegin gen, welke de Bondsraad in aanmerking nam, is dat de positie van do zelfstan dige ondernemer hier geheel anders ligt dan die van de werknemer. Onderne mers zijn mensen die een zaak hebben, die daarmede risoco's lopen enerzijds, maar die door inspanning van alle krachten door aanwending van energie en ondernemingsgeest, hun bedrijf voor uit wensen te brengen, teneinde in de behoeften van zichzelf, met inbegrip van hun gezin, te kunnen voorzien. Wie on dernemer wordt, weet dit. Dat is een van de cMg'enaardigheden, welke aan deze functie verbonden zijn. Nu zou de Overheid komen en zeg gen: nu wordt een herverdeling van hot inkomen toegepast ten bate van een bepaalde categorie van zelfstandigen. Is dat principieel aanvaardbaar? Of is dit in strijd met het zelfstandig onder nemerschap, zoals zich dat in onze maatschappij heeft ontwikkeld? Wij weten wel dat er politieke rich tingen zijn die in sterke mate streven naar een nivellering, een gelijkmaking van het inkomen. Die daarvoor allerlei middelen bepleiten, onder andere ook gebruikmaking van de fiscale politiek. Maar aan de verdedigers van deze ge dachte staat dikwijls een maatschappij beeld voor ogen, dat puur socialistisch is en waarin de positie van de zelfstandige ondernemer steeds meer aan banden wordt gelegd. En daarom past uiterste waakzaamheid, wanneer een poging wordt gepropageerd om tot een herver deling van Inkomen binnen de groep van de zelfstandigen te geraken. Do BondsraiMl meeiulc zieli tegen deze poging te moeten verzetten, omdat bij tie invoering van een lündcrbijslagregc- ling voor zelfstandigen, afgezien nog van andere bez^vlaren, zicli inderdaad eer» aantasting van liet zelfstandig on dernemerschap voordoet. Wij spi'aken ook van andere bezwaren. Wij willen deze thans niet breed uit meten. Maar vast staat dat een unifor me regeling op dit gebied allerlei on billijkheden in het leven roept, omdat men geen rekening houdt met de per soonlijke omstandigheden van tal van ondernemers, die met moeite een zaak omhoog trachten te werken en daarbij worden bemoeilijkt door de premie-last welke op lum schouders wordt gelegd, een last, welke ook de vervulling van bepaalde sociale verplichtingen kan ver hinderen. Nood der grote gezinnen De vraag' kan nu worden gesteld: trekt men, door de verplichte kinderblj- .■^lagregeling voor zelfstandigen af te wijzen, zich niet bitter weinig aan van de noden, die de grotere gezinnen on vermijdelijk hebben? Ook op deze vraag willen wij tenslotte een antwoord geven. In de eerste plaats menen wij er op te mogen wijzen, dat zowel de straffe prijs- en margeregelingen, die van over heidswege zijn uitgevaardigd, tot hand having van het loon- en prijspeil, juist in de grotere gezinnen ernstige moeilijk heden hebben veroorzaakt en het ware te wensen dat hieiTmede meer rekening zou zijn gehouden. Het streven van de overheid moet er ook bij deze politiek op gericht zijn om de kleinere onderne- mer's, bij toepassing van uniforme sche ma's, niet in moeilijkheden te brengen. Ook de belastingpolitiek, welke de laat ste jaren is gevoerd, mag hier zonder bezwaar worden genoemd. Oplossing uit de moeilijkheden De oplossing moet dan ook worden gezocht in een verheffing van het zelf standig' ondcrnemei'schap, waardoor de mogelijkheid bestaat dat ook de onder nemers met grotere gezinnen op een redelijke wijze in hun onderhoud kunnen voorzien. Hier ligt enerzijds een taak voor het georganiseerd bedrijfsleven, dat via do vakorganisaties enz. moet streven naar gezonde verhoudingen en het wegire- men van belemmeringen. Juist in ver band met de toeneming van het con- currentie-verschijnsel moet hieraan stel lig aanda.cht worden besteed. Anderzijds ligt hier ook een taak voor de Overheid, welke door haar maatrege len stellig kan bevorderen dat een ge zonde economische sfeer ontstaat, wel- l:e de ontwikkeling van het bedrijfsle ven bevordert. Met name de belastingpolitiek, welke wordt gevoerd, is hierbij van overwe gende betekenis. Wanneer door een steeds toenemende stijging van de in directe belastingen, door handhaving van de ondernemingsbelastlngen enz. aller lei moeilijkheden in de weg worden ge legd, dan" kan het bedrijfsleven zich niet op voldoende wijze ontplooien. Eveneens op bevordering van het mlddenstands- credlet moge hier worden gewezen. En dan is een kinderbijslagregeling' voor zelfstandigen slechts een correctie-po ging, welke aan bepaalde ondernemers ten goede zou kunnen komen, zonder dat de schadelijke gevolgen welke hier uit verder kunnen voortvloeien, worden overwogen. Veel beter is het volgen van een op bouwende politiek, welke aan het gehele bedrijfsleven ten goede komt, het zich bezinnen op wegen en mogelijkheden, om de mogelijkheden van het midden- en kleinbedrijf uit de weg te ruimen. Dit is de positieve lijn welke de Bonds raad heeft aangewezen, welke de invoe ring van een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen overbodig maakt, omdat dan ook de ondernemers met grotere gezinnen zich door hun noeste arbeid datgene kunnen verwerven wat tot de instandhouding van hun gezinnen nood zakelijk is. Overgenomen uit: „Ons Vrije Bedrijf" Zij dragen mi voortaan het praedicaat „Koninklijk' Honderden schipbrenkellngen van een wisse dood gered „Wakk're mannen, Hollands trots'.. Dit aan wel ledere Nederlander beken de lied bracht de Marinekapel ten ge hore, toen Zijne Excellentie, de Minis ter-President, Woensdagmiddag jl. me dedeelde, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd aan de beide jubilerende Nederlandse reddingmaatschappijen het praedicaat „Koninklijk" te verlenen en hij ter gelegenheid daarvan deze maat schappijen een vlag aanbood, thans ge sierd met de Koninklijke kroon. En wie in de ,,lage landen aan de zee" voelt er niet zijn hart wat sneller klop pen van medeleven wanneer hij weet, dat Nederlandse mannen hun leven wa gen om op zee in nood verkerenden het leven te redden en wiens hart gloeit dan niet van trots, wanneer hij door pers of radio verneemt, dat deze mensenred ders er in geslaagd zijn de zee haar prooi te ontrukken! In een stijlvolle herdenking van het feit, dat, thans 125 jaren geleden, de Noord- en Zuid Hollandse Reddings- maatschappij en de Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding van Drenke lingen met slechts enkele dagen tussen tijd hun werk begonnen, huldigde Mi nister Drees in de historische Ridder zaal te 's-Gravenhage onze Nederland se mensenredders, die daar met hun fa milie en vele genodigden aanwezig wa ren. Z.E. memoreerde daarbij de op richting der maatschappijen en spra.k over de eenvoud, welke zich hierdoor kenmerkt, dat deze stoere mannen niet wensen, dat er ophef van hun werk wordt gemaakt, maar dat zij van ons, Nederlanders, slechts begrip daarvoor vragen in zo groot mogelijke mate. Dit laatste werd trouwens ook be klemtoond door de heer Tegelberg, voor zitter van de Noord- en Zuid Hollandse Reddingmaatschappij en de heer Murk Leis, voorzitter van de Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding van Drenke lingen, die beiden daarbij een beroep de den op het Nederlandse volk om dit voor ons land zo uitermate belangrijke werk, waar mogelijk Is, te steunen. In tegenstelling tot landen als Zweden. En geland en Finland, In welk laatste land practisch iedereen zijn steentje bij draagt tot ondersteuning van het red dingwezen, tellen de beide Nederlandse maatschappijen nl. een betrekkelijk ge ring aantal vaste contrlbuanten. Wil het werk zonder subsidie voortgang kunnen vinden en daarmede een Nederlands be lang worden gediend, dan is het zaak, dat veel meer dan thans, ons gehele volk daartoe het zijne bijdraagt. H.K.H. Prinses Wllhelmina, die bij de gehele huldigingsplechtigheld tegen woordig was, reikte een groot aantal onderscheidingen uit. Van Z.K.H. Prins Bernhard, die door zleliite niet zelf aanvi^ezig kon zijn, ont vingen de jubilerende maatschappijen een gelukstelegram, waarin de Prins hulde bracht aan de redders. Na de huldiging onderhield H.K.H. zich op ongedwongen wijze met de red ders en hun familieleden. De grootste verrassing kwam echter, toen om even over half vier H.M. de Ko ningin arriveerde om eveneens aan Hollands Trots" van haar medeleven en werkelijke belangstelling blijk te geven. En, waar ons dit Koninklijk voorbeeld werd gegeven, is het een erezaak voor alle Nederlanders zich ook metterdaad trots de tonen op hetgeen door onze mensenredders telkenmale weer wordt verricht, wanneer zij de stormen trotse ren om hun naasten het leven te redden! Kapitein W. de Jager te Stellen- dam, van de reddingsboot „Ko ningin Wilhelmina" gelraldigd. Onder de gedecoreerden behoorde ook de heer W. de Jager, schipper van de te Stellendam gestationnerde reddings boot Koningin Wilhelmina. Deze kreeg de onderscheiding' van broeder in de Orde van de Nederl. Leeuw, terwijl aan de heer A. Troost de medaille voor menslievend hulpbetoon bekwam. De orde van de Ned. Leeuw werd in gesteld bij de Wet van 29 Sept. 1815, en bestaat uit drie klassen t.w. Groot kruisen, Commandeurs en Ridders, en voorts zij die zich door nuttige daden door zelfopoffering of door andere ble ken van mensenliefde een onderschei ding waardig maken, kunnen onder de naam van Broeder aan de orde worden verbonden. De broeders genieten een bij de Wet vastgestelde toelage, die voor de helft op de weduwe overgaat. De Jager en Troost van onze zijde - en ook namens de lezers van ons blad - gefeliciteerd, in het uitreiken van deze onderscheidingen wordt naar voren ge bracht, jullie naastenliefde en opperste hulpvaardigheid. Ons volk is trots op zijn Redders, en leeft mee met hun strijd tegen het gevaar. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 9 Koste jongens en meisjes! Er is nog veel werk aan de winkel, zodat ik maar dadelijk aan het nieuwe raadsel zal beginnen. Het is het 3o NOVEMBEKBAADSEL: 1. ,,Red mij, Schutsheer, God der2. Gij die Godulie- der hart zal le ven (Ps. 69.) 3. letter uit het Hebreeuws alfa- beth (Ps. 119, zie de woorden bo ven de verschil lende gedeelten.) 4. Petrus zeide:... Jezus Christus maakt u gezond (Handel.) 5 niet, want gij zult niet beschaamd worden. 6. Gij va ders,uw kin deren niet (Colos) 7van Mij, dat Ik zachtmoe dig ben. (Matth.) 11.) 8. vriend van Job. 9. één der kleine profeten. 10. En Hij hadsterren in Zijn rechterhand (Openb.) 11. koning van Perzië (zie boek Ezra). 12. de is uw bewaarder, deis uw scha duw aan uw rechterhand. 13. Alzo blceft gij invele dagen (Deuter. 1). 14. Het Woord is.geworden (Joh. 1.) Op de puntenrij komt de naam te staan van een altaar, dat Gideon bouw de (Rlchteren.) Dit raadsel werd Ingezonden door Gili Franke, Dirksland. Jan T., Ouddorp. Hartelijk welkom. Jan. Hier sta je dan nu in de krant. Meteen ook gefeliciteerd met je ver jaardag. Die dag is al dichtbij. Of er kosten aan verbonden zijn om met ons mee te doen? Heel weinig: één dubbel tje per maand, voor een postzegel om de oplossingen aan mij te zenden. Noellje V. d. W., Nienwerlierk. Het deed me groot genoegen, een brief van je te ontvangen. Bedankt voor de wen sen van jou en je ouders. Ik ben blij dat je nog met graagte het kinderhoek je volgt. Ook vind ik het aardig, dat je die meisjes in het ziekenhuis niet ver geet. Jij bent er nu achter gekomen wat het is, in 't ziekenhuis te moeten zijn. Gelukkig, dat je broer nu thuis is. Nogmaals mijn dank. Leny van D., Zoetenneer. Ik beloof je, als ik weer in Z. kom en tijd heb, zéker aan te komen. Dat zal leuk zijn, voor mij en voor jullie. Dit jaar zal 't waarschijnlijk niet meer zijn. Jaap S., Melissant. Dat was een ver rassing toen je terug' kwam uit Utrecht! Een goeie opa toch! Ja, ik begrijp, dat je daar de volgende maand zéker naar toe hoopt te gaan. Er zijn toch wel meer kinderen die de knapenvereniging zou den kunnen bezoeken? Wim P., Scherpenisse. Is je moeder al beter? Heel goed, dat je een handje uit stak om te helpen. Een moeder hoeft ook al zoveel moeten doen voor haar kinderen groot zijn. Het winterweer duurde gelukkig maar kort. Ik heb niet graag een langdurige vorst. Pietev H. G., Ouddorp. Heb je nog een vrije Dinsdag, of is er al een meester benoemd? De suikerbleten zijn nu wel uit. Ze zijn goed dit jaar, hè, maar het gehalte valt immers tegen? Nu staan je konijnen best. Zou het wel van de kou geweest zijn? Hanny de W., Middelharnis. Zou 't nog lukken om 't cadeau klaar te krijgen? 't Is maar één week, hoor! Ja, 't was druk met die koelenmarkt en de centrumbeursJe moeder profi teerde er ook nog van: zulke mooie bloemen waar ze niet op gerekend had. Wat heeft de bergamot rijk gedragen! Kleine Ria mag best een brief j(? bijstop- pen in de enveloppe. Doen? Nellie Ie C, Sommelsdijk. Ik ver moedde dat K. ze geschreven had. Ik ken haar schrift wel zo'n beetje. Welke nieuwe vraagboekjes heb je? En het rapport, hoe is dat uitgevallen? Jaantje S., Middelharnis. 't Was goed met die kaarten, al vond jij 't niet zo leuk. Ik zal L., als Ik kom, niet verge ten, hoor! Zó ver is 't niet uit de buurt, hè? Van G. heb ik het gelezen. Je be grijpt, dat ik mijn oude neefjes en nichtjes probeer na, te gaan. L/ena B., Middelharnis. Een kapitein van een schip kan wel vertellen over storm. Er wordt meestal gezegd: aan Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. WORÖT DB FLAKKEESE BOERENBOND OPGEHEVEN? In de Hoofdbestuursvergadering van de Flakkeese Boerenbond werd bespro ken een voorstel van het dagelijks be stuur om gezien, de geringe werkzaam heden die voor haar zijn weggelegd, mede als gevolg' van de lauwheid van haar aangesloten leden en verenigingen, tot ontbinding der vereniging over te gaan. Het voorstel kon in het Hoofd bestuur geen voldoende ondersteuning vinden; nu zal de mening van elke af zonderlijke aangesloten vereniging' wor den gevraagd. Voor 10 December a.s. worden de verenigingen verzocht hier over hun mening kenbaar te maken. OVEKSCHOT POOTAABDAFPELEN GAAT UIT DE MABKT Binnenkort worden telers van poot- aardappelen in de gelegenheid gesteld, aangeboden, doch niet verkochte poot- aardappelen, die aan de keuringseisen voldoen, over te dragen aan het poot- goed-egalisatiefonds. Gestreefd wordt naar een gelijkmatige afname, terwijl rekening zal worden gehouden met ex portmogelijkheden in het komende voor jaar. Indien de teler niet direct kan afleveren, wordt een voorschot ver strekt. Voorts zal een oplopende be waarvergoeding tot een rijksdaalder per 100 kilograna worden gegeven. Definitief overgeschoten pootgoed zal worden ge denatureerd, bijvoorbeeld door stomen voor de veevoederproductie. Ook het kleine bedryf kan als .sociaal-economisch verantwoord worden beschouwd De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, die, blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorlo pig Verslag der Tweede Kamer over de ontwerp-begroting van zijn Departe ment, erkentelijk is voor de instemming van zeci' vele leden der Kamer met het algemene landbouwbeleid, omschrijft zijn beleid in het kort als een streven naar verhoging' van de eigen productie, ver laging van de kostprijs en een stabili satie van de prijzen door productie- en marktordenende maatregelen met het oog op'' de bestaanszekerheid der agra rische producenten. In het Voorlopig Verslag gevraagd, wat de Minister verstaat onder het so ciaal-economisch verantwoorde bedrijf - zoals men weet streeft de landbouv/po- litlek van Ministor Mansholt er naar de agrarische producenten een bestaansze- kcrheid te verzekeren in goedgeleide be drijven, die sociaal-economisch zijn ver antwoord - geeft de bewindsman in de Memorie van antwoord te Ivcnnen, dat hij onder het sociaal-economisch verant woorde bedrijf een landbouwbedrijf ver- ntaat, dat enerzijds een bedrijfsvoering heeft, die aan eisen van efficiency en doelmatigheid voldoet, anderzijds van zodanige omvang is, dat de op het be drijf aanwezige arbeidskracht ten volle kan worden benut. Het kleine bedrijf, dat aan deze normen voldoet, kan als sociaal-economisch verantwoord worden beschouwd, hoewel uit louter economi sche overwegingen - verlaging der pro- ductielcosten in de landbouw - aan de middelgrote en grote bedrijven de voor keur moet worden gegeven. Uit sociale overwegingen echter zal het kleine, be drijf, gezien de structuur van onze be volking, een lonend bestaan moeten kun nen hebben, waarbij als minimumgrens de volle benutting van .de op het bedrijf aanwezige arbeidskracht met inachtne ming van een efficiënte bedrijfsvoering ware te beschouwen. Landbouwpolitiek niet lenzijdig De Minister erkent, dat een politiek, die eenzijdig de nadruk legt op mechani satie en rationalisatie, voorbijgaat aan het belangrijke aspect van prijzen en afzet. Dat is echter niet de politiek van de bewindsman. Er wordt immers naar gestreefd de voorwaarden te scheppen voor een lonende afzet en om dit te be reiken is een zekere mate van produc tie- en marktordening noodzakelijk, wel ke dan ook niet achterwege blijft, ge zien de algemeen werkende regelingen van markt- en productie-ordenende aard die de Minister zich voor het komende jaar voorstelt te nemen en die reeds in de Memorie van Toelichting op de be groting worden verwerkt. Een en ander houdt in, dat Over'heid en bedrijfsleven de handen ineen zullen moeten slaan, mede om gezamenlijk het afzetten van producten tegen afbraak- prijzen te voorkomen. Een grote pro- 'ductiji is zowel een landbouw- als een algemeej) belang. Het is dan echter no dig', dat de productie rekening houdt met de behoeften en de mogelijkheden van de markt in binnen- en buitenland. Zo goed als het ook niet aan de Overheid is gegeven alléén voor' de ver wezenlijking van een lonend bestaan voor de boer te zorgen. Het zal mede van de boer en tuinder, v.an de weers omstandigheden en va,n talloze andere factoren afhangen of een lonend bestaan wordt gevonden! Inderdaad liggen nog belangrijke' iiio- gelijkheden in een i-ationele fokkerij en in het bijzonder ook in een rationele voedering. Tegenover de uit het Voorlo pig Verslag blijkene vrees voor sociale euvelen tengevolge van een verdergaan de rneehanisatie, stelt de Minister, dat de mechanisatie - in dit verband zij me degedeeld, dat zich bij de voorziening van de landbouw i'net doelmatige werk tuigen grote moeilijkheden niet voor een schip is geen achterdeur. Je be grijpt wel wat daarmee bedoeld wordt. Wat zou hij erger vinden, stoini of mist? Dat was geen voorspoedige mor gen. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Krijn F., Nieuwerkerk. Ik wist niet dat de eichoreifabriek te Cspelle nog voor deviezen zorgde. Snap je wat ik bedoel? Uitvoer naar Zweden! Hoe gaat het vervoer? Is het al te merken aan de konijnenprijzen dat het vlees van de bon is Currie B., Dirksland. Ik kan aan je schrijven zien, dat je moeder met onge duld op je stond te wachten, 't Werd ook al laat, hè? Maar je kan vlugger schrijven dan je zus. Als het gaat over i-nooi, wie zal het dan winnen? Die foto van Luther heb ik gezien. Was 't wel een foto? Joke (Ie W., Doorn. Is het poesje al terecht? 't Zal toch niet in die nieuw- gegraven riolering gekomen zijn? Een poesje als prijs wordt niet gegeven. Je hebt je best gedaan, hoor! Riet S., Dirksland. Ik zal nu maar moed houden dat je geregeld op tijd zal zijn nu 't winter gaat worden. Was na dat snoepen toch alles in orde? Een foto sla ik nooit af. Bij voorbaat... enz. Van B. M. hoor ik in lange tijd niets meer. Over het laatste gedeelte van je brief kan ik i-noeilijk schrijven. Dat be grijp je wel. To B., Dirksland. Een duidelijk ge schreven brief. To. Toen ik je brief ont ving, was de paling al op. Jammer dat ik het zo laat wist. 't Was de moeite waard. Vangt hij wel meer vis? Sietje Z., Middelharnis. Weer een prachtige brief op prima papier! Je kaartje was ook mooi, en goed op tijd. Bedankt, loor! Ik denk dat je moeder het strijkijzer nü niet meer zou willen missen. Ze zegt wellicht: dat moest ik al jaren geirad hebben. Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. PBIJSWINNERS: Piet vfcn lioon, Nieuwe Tonge. To BaStker, Dirksland. Pieter H. Giinwis, Ouddorp. Joke de Waal, Doom. doen - zich geleidelijk voltrekt, zodat tianpassing moeilijk is. De bewindsman merkt evenwel met nadruk op, dat iici nooit in het belang van de landbouw of in het algemeen belang kan liggen door het tegengaan van een rationele bedrijfs voering r'neer ai'boidskrachten dan no dig' zijn in de landbouw vast te houden teneinde werkloosheid te beperken. Hierdoor zou men de levensvatbaarheid van de land- en tuinbouw ondermijnen! Veestap<^i - voedcrpositlc De Over'heid zal, indien zij de uitbi'i i- ding van de veestapel stimuleert, de no dige waar-borgen moeten verschaffen, dat in tijden van geringe talnnenlandsd productie voldoende geïmporteerd voer gesuppleerd kan worden. Met deze in het Voorlopig' Verslag tot uiting ko mende opvatting', die de verantwoorde lijkheid tussen boer en Overheid op die wijze vei'deelt, is Minister Mansholt het geenszins eeris. De Overheid stelt alle,"; irr het werk om de boeren gelegenheid te geven zoveel mogelijk de veestapel uit te breiden. Niet slechts ten aanzien van de voorziening' r'net buitenlands voer, doch ook ten behoeve van de af zet, worden velerlei maatregelen ge- tr'offen. Anderzijds rust op de boeren de taali zelf zoveel mogelijk de voeder- positie veilig te stellen door een uitbrei ding van de verbouw van ruw- en krachtvoedermiddelen. Hiermede ligt de verantwoordelijkheid voor de omvanj; van de eigen veestapel in verhouding tot het beschikbare voer bij de boer. Vanzelfsprekend zal de Overheid in ge val van een ernstig' achter'blijven dei' productie alles in het werk stellen zo veel mogelijk de moeilijkheden te vei- zachten. „Wateren die uit Libanon vlooien," zesta' predikaties, door Ds C Smits, Chr. Ger. Predt. te Driebergen. Ilitgavi' J. P. V. d. Tol te Dordrecht. Deze predilcaties van de bekende Chr. Ger. predikarrt Ds Smits te Driebergen zijn op één na buiten diens weten ste nografisch opgenomen, zoals hij ze heeft uitgesproken. Het zijn: een Kerstover denking over Jesaja 9:5; een predika tie^ van Goede Vrijdag over Matth. 27 vers 57-60; een vrije stof over ,,De dier baarheid van Christus"; 1 Petri 2:7; Christus uitermate verhoogd" uit Hebr 9 24; Wateren uit de Libanon" over Hooglied 4 15 (Aan deze predikatie is de titel ontleend) en ,,Een Heilzame raad" over Hosea 14 3. Het zijn dus merendeels feeststoffen voor verschil lende gelegenheden, waarin de heilsfei- ten worden herdacht. Een mooie bundel predikatiën, leerzaam en stichtelijk bei de, die we gaarne aanbevelen. Fraai ge bonden 2.65; ingenaaid 1.80. „Vier Koningskinderen" door mevr. R. Marsman, Uitgave Bosch Kenning N.V. te Baarn en N.V. Daamen, Den Haag. Dit boek loopt zijn roem vooruit, want ledereen heeft er al over horen praten! We hebben hier een beschrijving' van onze vier prinsessen, op een wijze, dat men Beatrix, Irene, Margriet en Ma rijke ieder afzonderlijk leert kennen. Hoe de sfeer Is in het koninklijk gezin, hun onderwijs, hun wijze van werken op school, hun fantasie en liefde tot be paalde dingen, aankweken van gevoel voor kunst, gezellige huiselijke tafere len en tientallen andere dingen meer worden ons in dit prachtboek beschre ven waardoor we kijk krijgen op hun karakters en zien hoe zij zich ontwik kelen. We lezen er ook in, hoe de Koningin zelf de kinderer-r in de godsdienst in leidt. Zij leest hun voor uit de kinder bijbel en zij spreekt r-net hen over God, zoals in haar jeugd Koningin Wilhelmi na haar inwijdde in het godsdienstige leven. De Zondagmorgen houdt zij daar voor. Uit het particuliere archief van Ko ningin Juliana werden veel nimmer ge publiceerde foto's beschikbaar gesteld en de tekst van dit boek werd door on ze Koningin op dë feitelijke juistheid getoetst. Zeer interessant zijn ook de opstellen van de oudste prinsesjes die er in zijn opgenomen, gereproduceerd naar de originele handschriften. Ook de tekeningen precies zoals ze door de prinsesjes in de oorspronkelijke kleuren zijn getekend, r-naken dit boek tot iets héél bijzonders. Het is dan ook geen wonder, dat er in alle lagen van ons volk een ongekend grote belangstelling bestaat voor dit boek. Alles wijst er op, dat dit boek over onze vier prinsesjes ons volk gaat veroveren. Het koninklijk gezin komt er weer dichter' mee tot ons. Het zal zijr-r waarde behouden voor het gehele gezin, omdat het straks, als de vier koningskinderen volwassen zul len zijn, nog wel eens zal worden gele zen en de mooie foto's van hun jeugd zullen worden bekeken. Gebonden in lin nen band kost het slechts 3.90. Als geschenk zal het zeer voldoen. De uit voering is bijzonder fraai. Gou.len-Poort-Beeks. „Grethe uit blauwe Engel", door Wolf Meesters. Uitgave van J. H. Kok, Kampen (2e druk) met tekeningen van J. de Vris-i. In de „Gouden-Poort-Reeks" is "bo venstaande nieuwe uitgave vers«ü|enen. Een boelend boek, waarin ons de strijd om geloofsvrijheid gestreden, voortref felijk wordt getekend. Met deze histori sche roman worden we verplaatst mid den in de 16e eeuw, een tijd van ge weldige beroering, maar ook de tijd van het ontwaken van het nationale be wustzijn. Grethe Butkerr uit de brouwerij „de blauwe Engel" is er de hoofdpersoon in. Zij huwt, ontvlucht haar ontrouwe echtgenoot en komt in de stad Emden, waar haar' kind wordt geboren. Schijnt eerst haar leven gebroken, hier ont plooit het eerst, omdat zij er het ware leven „door het geloof alleen" vindt. In de Gouden-Poort-reeks zijn meer dere belangrijke werken verschenen. De ze boeken zijn ongelooflijk goedkoop. 1.95 per deel gebonden. Aanbevolen,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 6