IIAI1DEn-IHEUW& Overeenkomst setekend tussen de „E.M.Q.O." en de „E.B.O.F." Een Terrasslng Later hoopt men de beide bedrijven ineen te laten vloeien Alléén bij Merkes Enkele kanttekeningen bij de resultaten van de volkstelling, die op 31 Mei 1947 in Oude Tonge gehouden werd Rondom de Landbouwschool Geen verlenging van de dienstplicht Naar een reorganisatie van het tentoonstellings- wezen op Landbouv/gebied Blad Zaterdag 19 November 19491^" No. 1872 Een belangrijke vergadering had deze week te Middelharnis plaats waar de overeenkomst tussen de „Emgo" en het „Ebof" is getekend. Hierbij waren niet alleen de burgemeesters en Wethouders uit diverse plaatsen van hot eiland (als vert. der Emgo) aanwezig, maar ook meerdere autoriteiten, o.m. twee verte genwoordigers van de Commissaris der Koningin een wethouder van Dordrecht en de Directeur van het G.E.B, te Dordt. Aan deze schijnbaar simpele daad zit veel vast, nl. een hechte band tussen de twee bedrijven, die, nadat alle dorjpen op Oost-Flakkee zullen zijn aangesloten hopelijk zullen ineenvloeien. De „witte vlek" zal dan zijn verdwenen.' In de concertzaal van Hotel Meijer te iüdelharnis is Donderdag jl. de tot- tandkoming van de samenwerking van Je N.V. Electriciteits Maatschappij Goeree-Overflakkee" (E.M.G.O.) met 'et Blectriciteitsbedrijf „Oost Plakkee" (B.B.O.F.), door ondertekening van de (vereenkomst in een vergadering van de van Commissarissen en afgevaar digden van de E.M.G.O. met het bestuur an eerstgenoemd bedrijf en met de ge meentebesturen van Oost- en West- Flakkee officieel vastgelegd. Rede van de President Commissaris De vergadering stond onder leiding van de President-Commissaris van de E.M.G-0. de heer L. J. den Hollander. Bericht van verhindering was ingeko men van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en van het lid van Ge deputeerde Staten Mr Bolsius wegens liet bijwonen van een andere vergade ring. Als vertegenwoordigers van de Heer Commissaris der Koningin waren aanwezig de Heren Mr Lodder^, Chef van Je eerste afdeling en de Heer van der Wiel, Hoofd Commies der Provinciale Griffie. Mede waren aanwezig de Heer van Es, wethouder van de gemeente be dreven te Dordrecht en de Heer Ir Roo- denburg, Directeur van het Gemeentelij- j^ Ite Electriciteitsbedrijf (G.E.B.) van Dordrecht en de Heer C. Slobbe, Bur gemeester van Zwijndrecht, voorheen Burgemeester van Ooltgensplaat, als voormalig voorzitter van de toenmalige Commissie van Oost-Flakkee. Na een welkomstwoord aan de aan wezigen gaf de voorzitter een kort over zicht van de gecombineerde vergaderin gen met Oost- en West-FIakkee. De eerste vergadering werd gehouden op 27 April 1946 van Commissarissen met een Commissie van Oost-Flakkee met Burgemeester Slobbe als voorzitter en de Heren de Wit, van Es, Nieborg, Soldaat en Kosten. In die vergadering werden enkele richtlijnen besproken met de conclusie dat de E.M.G.O. zich in principe bereid verklaarde, aen Oost-Plakkee stroom te leveren op basis van reële kosten. Door de Heren Coppee en van der Stoep werd een voorlopig plan met ex ploitatie rekening opgemaakt in No vember 1947. Op Februari 194S trad de Heer la Fleur als Directeur van de E.M.G.O. in functie on nam het werk over. Op 28 Juli 1948 werd een vergadering gehouden van Commissarissen en afge vaardigden van onze N.V. met de ge meentebesturen van West-Flakkee, ge meenten aandeelhouders, om de concept overeenkomst te bespreken, welke be sprekingen een vlot verloop hadden. 27 Augustus 1948 werd te Dordrecht een vergadering gehouden onder presi dium van de Heer van Es, Wethouder aldaar, met het lid van Gedeputeerde Staten, de Heer Bolsius, de Directeur van het G.E.è. Ir Roodenburg, de Heer de Wit met het Bestuur van Oost- Flakkee, Directeur en Voorzitter van de E.M.G.O. Het resultaat was dat een oplossing werd gevonden om het nog betrekke lijk geringe tekort te dekken. Daarna had een bespreking plaats op 13 October 1948 in een vergadering van Raad van Commissarissen van de E.M.G.O. met de Heer Roodenburg en de Heer de Wit als Voorzitter van het E.B.O.F. met een vruchtbare gedach- tenwisseling over enkele zaken van meer ondergeschikt belang. Op 1 November 1948 werd het E.B. O.P. opgericht. Toen namen de plannen vaste vorm aan met het resultaat dat Stad aan 't Haringvliet reeds aangesloten is se dert enkele weken en de andere ge meenten spoedig zullen volgen. Spreker is dankbaar voor de aange name samenwerking en het bereikte re sultaat. Als vrucht hiervan kan thans de overeenkomst getekend worden. Me de namens de Raad van Commissaris sen en afgevaardigden brengt hij dank san het E.B.O.F. aan de Burgemeesters en de dagelijkse besturen van de ge meenten van Oost-Flakkee alsmede aan de gemeentebesturen van West-Plakkee Voor aller medewerking. De tot standkoming is de vrucht van 6en goede samenwerking en de goede *'l om Oost-Flakkee van electricische energie te voorzien. Dit vond zijn oor zaak in het feit, dat allen gedreven i^oor een sterk gemeenschapsgevoel sa mengewerkt hebben, om het gehele eiland van stroom te voorzien, aldus de Voorzitter. Moge deze samenwerking tot de tiid dat Goeree-Overflakkee tot ^én electilfech bedrijf zal komen besten digd blijven. Spreker brengt dank aan de Heren Mr Lodder en van der Wiel Voor de voorlichting, vooral ook bij de besprekingen betreffende de ontwerp overeenkomst, alsmede aan de Wethou der van Dordrecht en de Heer Ir Roo denburg voor de verstrekte inlichtin gen en hun steun bij de gemeenteraad van Dordrecht. „Dank aan Burgemeester Slobbe voor zrin aanwezigheid, waardoor hij blijk geeft van zijn belangstelling en voor J^t feit dat hg zich als Voorzitter van net toenmalig Comité Oost-Flakkee heeft ingezet. De Voorzitter van het E.B.O.F. spreelct Öaarna verkrijgt de Heer de Wit als Voorzitter van het E.B.O.F. het woord. Hij acht deze dag, waarop de over eenkomst zal worden getekend van gro te betekenis voor ons eiland. Hij acht de daad van het Westen, waardoor het voor het Oosten zelfs nu nog mogelijk is op basis van redelijke tarieven tot electrificatie over te gaan van groot belang en gevoelt zich gedrongen de E.M.G.O. en de gemeentebesturen van het Westen hiervoor mede namens zijn bestuur dank te zeggen en wil vooral de klemtoon leggen op de belangrijke tegemoetkoming bij de uitvoering en de voorwaarden getoond. Door Uw medewerking, aldus spre ker, is het ons mogelijk gemaakt, dat dat gedeelte van het eiland dat nog van electriciteit verstoken was, hiervan te voorzien. Hij dankt het lid van Gedeputeerde Staten Mr Bolsius voor de medewer king om tegen zeer billijke rente de geldlening te verstrekken. Ook spreekt hij woorden van dank voor het gemeen tebestuur van Dordrecht, inzonderheid aan de Wethouder, de Heer van Es en aan de volijverige Directeur de Heer Ir Roodenburg, die omtrent het plan ook zijn adviezen gaf. Wij hebben behoefte aldus de Heer de Wit te verklaren, dat het bestuur van het E.B.O.F. vol lof is over de Direc teur en het personeel van de E.M.G.O. en over de voortreffelijke wijze, waarop zij de electrificatie van Oost-Flakkee ter hand nemen. Hij betuigt ook zijn tevredenheid aan de uitvoerders van het werk, Mr Lod der en de Heer van der Wiel dankt hij ook voor de verstrekte voorlichting. Het doet spreker veel genoegen, dat de Heer Slobbe, Burgemeester van Zy^ijndrecht, als eerste voorzitter van de Commissie Oost-Flakkee aanwezig is, mede omdat hij de eerste was, die stappen om tot electrificatie van het Oosten te komen, ondernomen heeft. Spreker hoopt dat de clausule in de overeenkomst, waarbij de E.M.G.O. ge rechtigd is, het bedrijf in het Oosten over te nemen, zo vlug mogelijk zal worden töegrepast. Om twee besturen, die niet altijd de zelfde beslissing over een of an(Jer on- der-verp zullen nemen naast elkander te laten werken, acht hij ongewenst. Tot heden heeft het tot generlei moei lijkheden aanleiding gegeven. De onder linge verhouding is voortreffelijk. De eerste gemeente van het Oosten is aangesloten. Het resultaat is hoop gevend. We hopen dat het crescendo zal gaan. Bestuur en Directie zullen alles doen wat mogelijk is dit te bevorderen. De leuze is en blijft, massale aanslui ting is dringende noodzaak. Het is vandaag, aldus spreker, voor ons eem dag van bijzondere betekenis. Het ogenschijnlijk simpel tekenen van deze overeenkomst houdt veel meer in dan men oppervlakkig zou vermoeden. Moge deze overeenkomst zijn zegen rijke gevolgen tot in de verre toekomst afwerpen. Als geboren eilander is dit mijn hartgrondige wens, aldus spreker. Gelukwens namens de Com missaris der Koningin Mr Lodder spreekt namens de Com missaris der Koningin zijn gelukwensen uit bij het tot standkomen van de over eenkomst. Het is Gedeputeerde Staten een oor zaak van blijdschap dat de witte vlek, de streek waar nog geen stroom was, verdwenen is. Burgemeester Slobbe: (v.h. te Ooltgensplaat) Burgemeester Slobbe zegt dat hij met veel genoegen de uitnodiging'heeft aan genomen, omdat hij nu persoonlijk ge tuige kan zijn van het verkregen re sultaat van het werk, dat hij met be langstelling heeft gevolgd. Hij spreekt zfln waardering uit over de wijze waarop in goede samenwerking het doel is bereikt. De Wethouder van Dordt: De Wethouder van Dordrecht zegt dank voor de uitnodiging. Naast finan ciële werden ook technische bezwaren overwonnen. Er zal een nieuwe centrale gebouwd worden en gaat het in stijgen de lijn. Daardoor zal ook de stroomvoor ziening verbeterd worden. De Directeur van het G.E.B. De Directeur van het G.E.B. Dord recht dankt voor de vriendelijke woor den aan zijn adres. Omdat hij overtuigd was van de noodzakelijkheid van de opheffing van de witte vlek, was het gemakkelijk voor hem het Jlap te steunen. j Hij verneemt dat de electrificktie van Oost-Flakkee rendabel zal z|n. Hij heeft daar vertrouwen in. Het G.E.B, verklaart zich, indien nodig bej-eid, in de toekomst hulp te verlenen. Burgemeester fegndeira: De Heer Rijnders, Burgeme*ter van Middelharnis en Sommelsdijk iegt met belangstelling het verloop van de plan nen te hebben gevolgd. Hoewel de Flakkeese gem-ienschap zich niet beweegt op het terreiji van de gemeenten, heeft deze daarvoor toch ook grote belangstelling. Als Burg( meester, mede namens zfln gemeentebes :uren en als Voorzitter van de Flakkeese Gemeen schap biedt hrj zijn gelukwensen aan, daarbij zijn wens uitsprekend voor het tot stand komen van één bedrijf voor Goeree-Overflakkee. De heer A. A. Mijs: De Heer Mijs zegt dat de tot stand koming van de E.M.G.O. destijds niet zo vlot gegaan is. Hij gaat terug in het verleden tot de eerste plannen, waarbij het stichten van een eigen centrale overwogen werd, welk gezichtspunt la ter is gewijzigd. Het doet hem genoegen dat het Westen zo mede heeft kunnen helpen werken om het Oosten te helpen. Hij spreekt de beste wensen uit voor de bloei van de E.B.O.F. Ovei'zicht van de Directeur der Emgo: Vervolgens gaf de Directeur van de EMGO een technisch overzicht van de tot standkoming en de groei van de EM GO en de stand van zaken met betrek king tot de werkzaamheden van het EBOF. De EMGO werd opgericht in 1930 door de 8 westelijke gemeenten van het eiland, dus in een tijd dat de aanleg- kosten laag waren, doch waar tegen over staat, dat door de economische de pressie de mensen slechts schoorvoetend overgingen tot aanleg van electrische installaties. Thans daar en tegen, nu het EBOF wordt opgericht zijn de aanlegkosten zeer hoog, doch de belanghebbenden zijn dermate electric, minded en de in dustrie heeft een zo grote behoefte aan electriciteit dat de toekomst van het EBOF toch niet te donker behoeft te worden ingezien. Aan de hand van een tweetal grafie ken toont spreker aan, dat in de jaren 1930 t.m. 1937 alle zeilen moesten wor den bijgezet om te komen tot groei van het aantal verbruikers en de electrici- teitsafname. Cadeaux werden gegeven, gratis in stallaties, aangelegd, doch niets hielp, totdat op 1 Mei 1939 een drastische ta riefsverlaging werd ingevoerd. Vanaf die tijd en vooral na de oorlog steeg het aantal aansluitingen verras send. Begonnen in 1931 met 1455 aan sluitingen, steeg dit tot 1939 slechts tot ruim 2500, terwijl thans 5600 per celen zrjn aangesloten. Ook in de 3 gemeenten met gasvoor- ziening steeg het aantal de laatste ja ren beduidend en is dit reeds de 75% van het totaal mogelijke genaderd. Wat het verbruik betreft wees spre ker er op, dat dit door voor ons gebied voor 2/3 bestaat uit licht- en huishou delijk gebruik en slechts voor 1/3 uit verbruik voor kracht doeleinden. De uitbreiding zal dan ook in het eerste moeten worden gezocht, aangezien we op ons eiland geen grote industriën be zitten. Het laatste jaar steeg de ver koop der EMGO met niet minder dan 87%. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de stand van de werkzaamheden bij het EBOF. Alles verloopt naar wena, hoewel nog wel steeds met grote moei lijkheden wat de materiaalvoorziening betreft, te kampen is. De gemeente Stad aan 't Haringvliet is juist klaar gekomen en het aantal aansluitingen overtreft de verwach tingen. Van de 300 percelen zijn terstond 220 aangesloten, een percentage dat dus overeenkomt met de thans aangeslote nen, na 19 jaar, in de gasgemeenten van de EMGO. Dit is een pracht voorbeeld en spreker wekt de overige gemeenten op, zich even zo in te spannen, want dan zal spoedig het moment aangebro ken zijn, dat het EBOF zal opgaan in de EMGO en er dus een electriciteitsbedrijf is voor het gehele eiland Goeree-Over flakkee. Tenslotte deelde spreker nog mede, dat de nodige kabels voor de electrifi catie van de gemeente Nieuwe Tonge ook zijn gearriveerd, zodat nu aanslui tend direct kon worden begonnen met de electrificatie van deze gemeente. Als er geen tegenslagen vmi belang komen, en er geen al te lange vorstperiode komt deze winter, kan het gehele eiland voor de winter 1950/51 zijn geëlectrifi- ceerd. Dankwoord Nadat de Voorzitter de spreker dank had gebracht wordt overgegaan tot on dertekening van, de overeenkomst, waar na hij de wens uitspreekt, dat de tot standkoming van de overeenkomst zal mogen strekken tot bevordering van de bloei en de welvaart van ons gehele eiland. zijn al Uw aankopen boven 10.- ver zekerd togen Verlies - Diefstal - Brand en Breuk, uitgezonderd uurwerken. Op de bewuste teldatum werd Oude Tonge bewoond door 1547 mannen en 1518 vrouwen, hetgeen dus een totaal oplevert van 3065 personen. Aangezien wij hier wederom met een gemeente te maken hebbeu uit het zgn. „natte ge bied" moeten wij ook hier vaststellen, dat de totale bevolking sedert 19,30 ge daald is, want bij de volkstelling, die op 31 December 1930 plaats vond werden 3089 inwoners (1574 mannen en 1515 vrouwen) geteld. Het spreekt wel haast van zelf, dat in de tijd van een halve eeuw het aantal inwonendèn wel toege nomen is, want in 1899 bedroeg het ge tal der ingezetenen 2758 (1375 mannen en 1353 vrouwen). In de tijd van een halve eeuw nam de bevolking toe met ruim 11%, hetgeen een geringe stijging genoemd moet worden. In 1947 woonden 2541 personen, d.i. bijna 83% in de kom der gemeente (in 1899 was dit ongeveer 75%), 436 men sen waren gevestigd in verspreide hui zen, hetgeen neerkomt op 14% (in 1899 bedroeg dit 20%) en waren 88 perso nen ondergebracht in schepen, welk aantal in 1899 nog 136 bedroeg. Het percentage inwoners, dat buiten de kom gevestigd is moet voor Goeree Overflak- kee groot genoemd worden. Bij de laatste volkstelling werden 68 alleenwonenden (27 mannen en 41 vrou wen) geregistreerd, welke cijfers in 1899 bedroegen: 47, 18 en 29. In die dagen waren in de gemeente nog aanwezig een weeshuis en een tehuis voor ouden van dagen in welke inrichtingen 9 personen verpleegd worden, terwijl 12 personen, die niet behoorden tot degenen, voor wie die inrichtingen bestemd waren, in deze woningen aanwezig waren. In 1947 was geen enkele dezer inrichtingen meer aanwezig. Bij de laatste volkstelling bleek, dat 2997 personen in gezinsverband leef den. Onder hen werden 691 mannen en 51 vrouwen aangetroffen, die als ge zinshoofd geregistreerd werden, zodat in deze gemeente 742 gezinnen gevestigd waren. In 1899 werden in Oude Tonge geteld 575 gezinnen, waaruit blijkt, dat in een halve eeuw het aantal huisge zinnen gestegen is met 29%. In 1947 waren in die gezinnen opge nomen 1522 eigen-, pleeg- en stiefkinde ren, terwijl dit in 1899 het geval was met 1413 jongeren. In 1947 werden dus in 10 geziimen gemiddeld bijna 21 kin deren en in 1899 bijna 25 kinderen aan getroffen. Ook in deze gemeente daalde dus het aantal inwonende kinderen. Hoe het in Oude Tonge staat met de opbouw der bevolking volgens verschil lende leeftijdsgroepen is in onderstaan de tabel na te gaan. Bevolkingsopbouw van Oude Tonge Leeftijd 31-12-1879 31-12-1930 31-5-1947 0-10 jaar 24.6 20.5 21.3 10-20 jaar 19.6 19.6 17.7 20-30 jaar 15.0 15.0 12.7 30-40 jaar 12.1 11.9 14.1 40-50 jaar 11.5 11.1 12.0 50-60 jaar 9.0 10.0 8.7 60-70 jaar 6.Q 6.3 7.4 70-80 jaar 1.8 4.2 4.6 80 jaar en ouder 0.4 1.4 1.5 Het percentage jongeren is ook hier in dalende lijn, hetgeen vooral geldt voor hen, dié behoren tot de leeftijdsgroep, -12-1879 31-12-1930 31-5-1947 100 95.3 98.4 100 114.2 102.5 100 113.0 95.3 100 112.5 135.5 100 108.9 116.2 100 126.9 109.4 100 122.2 140.1 100 263.3 287.7 100 381.8 409.0 100 114.0 113.1 van 10 tot 30 jaar. Het percentage der ouderen is gestegen, waarbij echter een uitzondering gemaakt moet worden voor hen, die behoren tot de leeftijds groep van 50 tot 60 jaar. De groei der verschillende leeftijdsgroepen kan be studeerd worden aan de hand van het onderstaand staatje, waarin indexcijfers opgenomen zijn. Indexcijfers der bevolking van Oude Tonge 0-10 jaar 10-20 jaar 20-30 jaar 30-40 jaar 40-50 jaar 50-60 jaar 60-70 jaar 70-80 jaar 80 jaar en ouder totale be volking Wanneer de beide eerste kolommen bezien worden blijkt, dat de groep per sonen van O tot 50 jaar minder sterk toegenomen is dan de stijging der tota le bevolking zou doen verwachten, het geen niet gunstig geacht mag worden. Dit oordeel wordt dringerder, wanneer gelet wordt op de sterke daling der groep der jongsten. Wel is waar is die groep nadien wederom in betekenis ge stegen, maar bij vergelijking van de eerste en derde kolom blijkt, dat de groepen van O tot 10 en van 20 tot 30 jaar in 1947 van geringere betekenis zijn dan dit in 1879 het geval was. De gedwongen evacuatie is. hieraan niet vreemd, want vele jongeren keerden blijkbaar niet terug naar de zozeer ge teisterde gemeente. Niet alleen deze leeftijdsgroepen bleven weg, maar dit was eveneens het geval met de perso nen, die behoorden tot de leeftijdsgroe pen van 10 tot 20 en die van 50 tot 60 jaar. De bevolkingssamenstelling onder vond dus zeer ernstige gevolgen van die gedwongen evacuatie. Welke leeftijds groepen ook vertegenwoordigd zijn, blijkt wel uit onderstaande gegevens, waarin van de bevolking, die op 31 Mei 1947 in Oude Tonge verblgf hield de aantallen, die in een bepaald jaar gebo ren zijn aangegeven zijn. Geboortejaar Aantal Geboortejaar Aantal personen personen 1947 (5mnd.) 38 1927 56 1946 95 1926 35 1945 47 1925 42 1944 72 1924 31 1943 61 1923 48 1942 66 1922 37 1941 59 1921 38 1940 79 1920 38 1939 54 1919 46 1938 43 1918 30 1867 68 1917 35 Gering zijn de aantallen personen, die geboren zijn in 1945, 1938, 1926, 1924 en 1918 (een jaar, dat overal lage cijfers vertoont.) Het spreekt vanzelf, dat vele jongeren buiten de gemeente geboren zijn, want van hen, die in de provincie Groningen geboren zijn - 8 -zijn 5 kin deren in 1940 of later ter wereld ge komen. Dr J. VERSEPUT. Meneer, kali geven aan paardepeen is toch niet goed?, aldus vroeg me dezer dagen een klein-landbouwer, toen ik het „Postkantoor" te Sommelsdijk uitstap te. Hoe kom je aan deze wijsheid?' was mijn wedervraag. Dat zeggen de arbei ders van „boer N", bij hen is het wel eens geprobeerd en de peen wilden toen niet groeien. Ik heb geantwoord, dat boer N. dan de kali stellig niet op de juiste tijd gegeven had. Op het land voor paardepeen bestemd moest hij zeker kali strooien, doch als hij daarvoor kali 40, of een andere chloorhoudende kalimest wilde gebrui ken, kon hij deze mest het beste nog voor Januari geven. Zijn peen zullen daar zeker dankbaar voor zijn en hem deze dankbaarheid tonen door een betere kwaliteit en indien de bemesting ook in andere opzichten aan de eisen vol doet, door een hogere opbrengst. Na tuurlijk ben ik bij boer N. mijn licht op wezen steken en mijn vermoeden bleek waarheid. Als zeer veel landbouwers op ons eiland heeft ook hij de gewoonte het kalizout pas in het voorjaar uit te strooien. De meeste keren heeft hij daar van geen nadelige gevolgen gezien, maar de beide keren, dat paardepeen op dit land was gezaaid, duurde het zeer lang voor de wortels goed aan de groei waren. Onze landbouwer had zelf wel begrepen, dat de chloor nadelig had ge werkt en dit te meer, omdat het de bei de keren na het uitstrooien van de kunstmest zo goed als niets geregend had. Met het regenwater spoelt nl. de chloor uit. Bovenstaande biedt mij een onge dwongen gelegenheid iets te zeggen over de kalibemesting. ledere landbouwer is er van overtuigd, dat bemesting met kali noodzakelijk is. Kali maakt de planten sterker, ze kunnen daardoor beter tegen nachtvorsten en bieden meer weerstand aan ziekten, zoals bv. roest in tarwe, koprot in uien. Legeren van granen treedt bij kaligebrek spoe diger op. Ook de verspreiding van vi rus-ziekten bij aardappels verloopt min der snel, omdat bladluizen niet van kali rijke gewassen houden. Gewassen, die veel koolhydraten (zetmeel, suiker) vormen, zoals bieten, aardappels, kool rapen en paardepeen hebben grote hoe veelheden kali nodig. Bij kaligebrek ont staat bij aardappelen het zgn. blauw. Bij voldoende kali wordt de kwaliteit der gewassen en daardoor de houdbaar heid beter. Bij het gebruik der kalimeststoffen moeten we echter rekening houden met het hoge chloorgehalte van de gecon centreerde kalizouten kali 40% (met 44% Cl) kali 50% (met 49% Cl) en ka li 60% (met 49% Cl.) Er zijn nl. zgn. chloorgevoelige ge wassen, zoals aardappelen, tabak, stam- bonen, paardebonen, vruchtbomen, bes- sestruiken, wortelen (paardepeen) en vele andere tuinbouwgewassen. Andere cultuurgewassen zoals granen en grassen ondervinden er bij een nor male bemesting geen nadeel van, terwijl alle soorten van bieten zich juist bij aanwezigheid van chloor beter schijnen te ontwikkelen. Wanneer we de kalizouten voor de chloorgevoelige gewassen in het najaar strooien, spoelt de chloor uit. De kali wordt door de klei- en humus deeltjes vastgehouden, doch de chloor verbindt zich met de kalk en verdwijnt als cal cium-chloride naar het grondwater, mits er natuurlijk voldoende regen valt. Te begrijpen is, dat kalizouten op de duur onze gronden in de zure richting brengen, met elke 10 kg chloor ver dwijnt ongeveer 8 kg kalk uit de bouw voor. In het algemeen kunnen we op de zwaardere gronden de kalizouten beter voor de winter strooien, hierin zit vol doende klei om. de kali vast te houden. Voor zeer lichte kleigronden en zand gronden doet men beter te wachten tot Febr., omdat voor deze gronden het ge vaar bestaat, dat bij voor de winter strooien, met de chloor ook de kali uit spoelt. Deze gronden bevatten te wei nig bindmiddelen voor de kali. Bij gebruik van gezuiverde kalizou ten, zoals patent-kali en zwavelzure ka li, die hoogstens 3% chloor mogen be vatten, is men in de tijd van uitstrooien volkomen vrij. Aanbeveling verdient het hierbij de kali uit te strooien in het voorjaar, vóór het klaarmaken van de grond, gelijk dus met de superfosfaat. Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel en... de goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet ko men. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheumatische Pijnen een bloedzui- verende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die wel dadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kru schen is samengesteld. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circule ren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan mor gen Uw Kruschen-Kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 15 Nov. 1949. Witlof I 56.-59.— Witlof II 33.— 49.—; Kroten 6.-7.—; Glassla 15.— 15.20; Andijvie 12.15.Spinazie 30.Zwijndrechtse wijnperen 11. 14.Gieser Wildeman 5.—10. Comtesse de Paris 8.10.Arm- gaard 6.16.Dubbele Bergamot 11.-. Uienveiling van Dinsdag 15 Nov. 1949. Gewone uien 22.4423.Drielingen 19.49—19.81; Picklers 21.01. Aan voer 50.000 kg. VEILING ST. ANNALAND EN OMSTREKEN Uienveiling van Donderdag 10 Nov. '49 Groeve uien 21.20; Gewone uien 23.51 24.03; Drielingen 20.99—21.08; Pick lers 20.94; Stekuien 8.Aanvoer 115.000 kg. Uienveiling van Dinsdag 15 Nov. 1949 Grove uien 19.9921.20; Gewone uien 22.25; Drielingen 21.55—21.30, Pick lers 21.09; Stekuien 8.50. Aanvoer 155,000 kg. P.S. De laatste Veilingberichten zoeke men elders in dit Blad! voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pt. 75 et. In de laatste dagen doen allerlei ge ruchten de ronde met betrekking tot de organisatie van het Nederlandse leger. Zo zou het in het voornemen liggen een verlenging van diensttijd te bevorderen tot 13 maanden, zou de tweede lichting 1949 spoedig weer naar huis gaan en wordt geconcludeerd uit de begroting voor 1950, dat de tot de eerste lichting 1950 behorende bataljons voor Indonesië niet zullen worden opgeroepen. Het A.N.P. verneemt naar aanleiding hiervan in goed ingelichte leringen, dat een verlenging van diensttijd niet in het voornemen ligt. De regering zou alleen bereid zijn een zodanige verlenging te bezien, indien ide wenselijkheid daar van zou Icunnen blijken in West-Euro poes verltand. Wat de tweede lichting 1949 betreft, deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu natuurlijk niet voor Indonesië worden opgeleid. Andere conclusies kon men echter hieraan niet verbinden. In de begroting voor 1950 is inderdaad voorzien in drie bataljons voor Indonesië welke uit de eerste lichting 1950 zouden moeten komen. Uit het feit, dat uitzen ding naar Indonesië niet zal plaats heb ben mag men echter niet de gevolg trekking maken, dat ze ook niet zullen worden opgeroepen. Omtrent de nadere bestemming van deze bataljons is nog geen beslissing genomen. In aansluiting op de mededeling van Mr J. Millius, directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht, op de persconferentie bij de opening van de Najaarsbeurs, dat van de zijde van de handelaren in landbouwwerktui- gen het verzoek was gedaan uit zakelijk overwegingen de Agrarische Afdeling der Jaarbeurs in den vervolge aan de Voorjaarsbeurs te verbinden en de Raad van Beheer deze vraag In studie had genomen kan thans het volgende wor den bekend gemaakt. Tijdens een uitvoerige gedachtenwis- seling, die de Directie van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs heeft gehad met de Commissie van Advies voor de Agrarische Afdeling, waarin het gehele agrarische bedrijfsleven kan worden geacht vertegenwoordigd te zijn, kwam vast te staan, dat niet zonder het tijd stip waarop de Agrarische Afdeling wordt gehouden het grootste bezwaar vormt, als wel het feit, dat de hande laren genoodzaakt worden deel te ne men aan een onafzienbare reeks van min of meer belangrijke tentoonstellin gen en demonstraties op agrarisch ge bied. Deze betekenen een grote last voor de handel ên kunnen in verband met de geringe baten niet langer worden aan vaard. Aangezien de Agrarische beurs als centrale demonstratie onmisbaar voor de Nederlandse landbouw wordt geacht, werd in verband hiermede overeengeko men, dat de handel in landbouwwerktui- gen zich in de eerste instantie zal ver staan met het georganiseerde landbouw- bedrijfsleven, teneinde tot een aanvaard bare regeling van het tentoonstellings wezen op landbouwgebied te komen. Voorts werd besloten de Agrarische Afdeling aan de Najaarsbeurs verban nen te doen blijven, aangezien de fei telijke omstandigheden het thans onmo gelijk maken deze naar het voorjaar te verplaatsen en deze afdeling reeds sinds 1936 aan de Najaarsbeurs verbonden is geweest, zonder dat dit tot moeilijk heden aanleiding heeft gegeven. Te zijner tijd zal dan worden nage gaan of met het oog op de als dan geldende omstandigheden, een eventuele vrtjziging van het tijdstip overweging zou verdienen. PLAN VOOR DRIE VLIEGVELDEN IN ZEELAND De correspondent van de N.R.Crt. schrijft aan zijn blad: VLISSINGEN, 15 November. De provincie Zeeland heeft na de bevrijding nog steeds geen vliegveld gekregen en vele instanties in Zeeland voelen dit als een ernstig-gemis. De Zeeuwse Vereni ging voor de luchtvaart heeft dezer dagen onder leiding van haar voorzitter, ir J. P. Berdinus van Berlekom, aan deze kwestie een bespreking gewijd. In deze vergadering werden de mogelijkheden en moeilijkheden, welke aan de kwestie van de Zeeuw se vliegvelden zijn verbonden, diep gaand besproken en men kwam tot de conclusie, dat de uitvoering van een drie vliegvelden-plan (Schou wen, Walcheren en Zeeuws Vlaan deren) met bescheiden eisen kans van slagen heeft, dank zij de be langrijke steun, welke hierbij door het rijk werd toegezegd. Men acht een geregelde luchtverbin- ding tussen Rotterdam en Den Haag en de Belgische, mogelijk ook Franse kust zeer wel exploitabel en in een der gelijke lijn zou Zeeland opgenomen kun nen worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5