I A Raad ie Middelharnis 4 Verkoop van de Ambachtsheerlijkheid Stad aan 't Harinsvliet Mogen bakkers na sluitingstijd in kun zaak ijs verkopen Plaatselijk Nieuws KANTONGERECHT SOMMELSDIJK ;r!f3 iifei Een gevaarlijke manoeuvre Grote belangstelling - Matig in het bieden! Stemmen bij volmacht ~o- Speciaal voor doortrekking weg Schoolstraat DE BOERDERIJ AAN DE VAL Biz. 2 „E r L, A N D E N-NIE U W S Woensdag 16 Novembor 19, i'ii;!'';' 'M' t Zitting 11 November 1949. Kantonrechter: Mr van der Velde. Ambtenaar O.M.: Mr van Buuren. Kvvajongeiisstreeli Het was Vrijdagmorgen precies tien uur, toen de eerste verdachte voor kwam. Het was .T. de Ruiter te Oolt- gensplaat, die op 3 Sept. jl. een voor hem uitrijdende wielrijdster inhaalde. Deze dame zwenkte, aldus verd., iets naar links en om een botsing te voor komen, gaf ik een trap tegen haar rij wiel. Jopie Remus getuigde, dat zij geheel rechts van de weg naast haar vrien din reed, toen de Ruiter haar inhaalde en haar een trap tegen de fiets gaf, zodat get. achterover van haar rijwiel duikelde met het gevolg een bult op haar hoofd. Get. ontkende echter ten stelligste, dat zij naar links zou zijn uitgeweken. Maria Kreeft vertelde, dat de Ruiter achter hen aankwam. Plotseling zwenk te Jopie naar links en ontving een duw van de Ruiter, wat tengevolge had, dat het meisje door de schrik haar stuur losliet en vlak voor mijn fiets terecht kwam. Het is een manoeuvre, die helemaal niet nodig was. De Ambt. O.M. vond, dat het weinig aan de zaak afdeed, of get. Remus naar links was uitgeweken. Verd. heeft zich op meer dan ergerlijke wijze gedragen en op zo'n leeftijd haalje dergelijke kwajongensstreken niet meer uit. Ik betwijfel het of verd. begrijpt dat hij fout is geweest en daarom geef ik hem een trap tegen het rijwiel en 30.of 12 d,h. Dat is veulst te veel. Ik verdien maar 30.tot 40.per week. Jij moet je fatsoenlijk gedragen. Uitspraak 20.— of 10 d.h. Verd. wil niet in hoger beroep, want dan komt er nog meer bij. Rechter: Wat mij betreft gooien ze er nog een schepje bovenop. Een trouw dier. P. Klink te Stellendam riep zijn hond, welke in de Eendrachtspolder achter een haas zat, niet terug. Dat is niet zo, aldus verd. Ik was aan het ploegen en plotseling zag ik, dat mijn hond een haas had gevangen, ten minste ik zag dat van Oostenbrugge een haas opraapte. Ik geef toe, dat ik niet bevoegd was om schadelijk gedierte op te sporen; doch de hond was niet onder mijn bereik, nl 300 m verder. Overigens, het is een trouw dier. Get. A. van Oostenbrugge te Stel lendam stond op zijn erf. Ik hoorde een hond blaffen en zag tegelijkertijd een hond achter een haas aanzitten met het droevige slot, dat deze het haas ving. Verd. was plm. 300 m van de hond verwijderd en als een hond eenmaal ach ter een haas zit, kun je roepen wat je wilt, maar het helpt niets. De gevangen haas heb ik overgegeven aan de jacht- opziener. Klink was niet in het bezit van een vergunning, want de jacht is van mij. Ambt. O.M. wil wel aannemen, dat de afstand te groot was om hem te be roepen, maar uiteindelijk moet verd. aan zijn verplichtingen voldoen. Wanneer men met dergelijke honden het veld in gaat, weet men dat dit ervan kan komen. Eis 15.— of 6 d.h. Verd.: Al zou ik de hond hebben wil len halen; was dit niet mogelijk ge weest, omdat er een grote sloot tussen was. De zaak wordt aangehouden om nog een getuige te horen. Verd. wil liever 15.betalen, an ders moet hij de volgende maal weer verletten, hetgeen niet wordt toege staan. Een duur bakje koffie W. Buijs te Goedereede had te Melis sant een vuurtje aangelegd om een bakje koffie te zetten. Dit vuurtje was echter maar 58 m verwijderd van een stroklamp en tot overmaat van ramp, was de wind ook nog in die richting. Alvorens we gingen eten, aldus verd., hadden we het vuurtje gedoofd en de den na het eten een dutje. Pres.: Was dit op medisch advies? Verd.: Bij het ontwaken stond echter de stroklamp in brand. Wachtmeester Vos bleef bij z\jn ver baal, doch meende, dat het een onge lukje was. De schade bedroeg 65. De Ambt. O.M. neemt aan wat verd. zegt, maar vindt niet juist, dat verd. er precies niet bij gedacht heeft. Er stond een flinke bries en daar had men rekening mee moeten houden. Eis 30.~- of 12 d.h. Verd. vindt het heel hoog voor zo'n ongelukkig feit. Uitspraak 15.~ of 10 d.h. De lange liond J. v. d. Berg te Oude Tonge, niet verschenen, bevond zich met een lange hond in het Oudeland. Wachtmeester Weiburg heeft zelf ge constateerd, dat de hond losliep en be strijdt de verklaring, dat hij aan de lijn was. Verd. staat niet erg gunstig be kend en is een broer van de bekende Teunia van den Berg. Ik schat, aldus get., de hond op 100. Hoe zag U dat het een lange hond was? Hij heeft een spitse snuit en heeft veel weg van een hazewind hond. Ambt. O.M. acht het wettig en over tuigend bewijs geleverd en eist 50. of 20 d.h. met verbeurdverklaring van de hond. In principe is de Ambt. tegen verbeurdverklaring en vernietiging, doch moet dit eisen. Uitspraak 30.of 15 d.h. met ver beurdverklaring van de hond, welks waarde te stellen is op 100.en bij niet betaling volgen 20 d.h. Op heterilaajO M. Noordijk te Middelharnis fietste al achterom kijkende op het rijwielpad aan de Oudelandsedijk in de richting Dirksland en kwam toen de heer Hoo- gerheide tegen. Wanneer de politie tijdig had gebeld, dan was dit euvel voor komen kunnen worden. Pres.: Je moet beter uitkijken. Ambt. O.M.: Het is vreselijk wanneer men een aanrijding veroorzaakt. Bij burgers maakt men ruzie en daar is het bij afgelopen. Gebeurd zoiets met de politie, dan trekt deze direct een pot lood. Wanneer men aan hét verkeer deelneemt, moet men de uiterste voor zichtigheid betrachten en zich niet laten afleiden door een tractor die in het land rijdt, f 7.50 of 3 d.h. W. V. d. Stigt te Den Bommel fiet ste zonder licht, 4.of 2 d.h. D. Boshoven te Stellendam liep zon der toestemming op de dijk, welke in pacht was bij Bijdevate, 3.of 1 dag henhtenis. W. St. Annaland en E. Mast, beide te Den Bommel, hadden geen vergun ning van de bevrachtingscommissaris. Zij kregen resp. f 20.of 8 d.h. en 25.— of 10 d.h. Een vaste klant C. Jongejan te Middelharnis stond te recht, omdat deze een chauffeur de werktijd had laten overtreden. Ik had aan J. v. d. Velde een inkt- Vervolg pag. 4 onderaan.) Het was wel een zeldzame verkoping, die Vrijdagavond te Stad aan 't Haring vliet werd gehouden en misschien unicum in de geschiedenis, dat een gehele Ambachtsheerlijkheid onder de hamer kwam. Er was dan ook een buitengewoon grote belangstelling voor. We zagen landbouwers en grondbezitters niet alleen uit „Stad" maar ook uit de diverse plaatsen van ons eiland. Later bleek, dat de nieuwsgierigheid, naar wat de eigendommen zouden opbrengen groter was dan het belang, omdat door slechts enkelen op de percelen werd geboden. Notaris Mr J. M. Hempenius te Middelharnis leidde de verkoping. Voor de erven van de familie Bouscholte, ten verzoeke van wie de verkoop geschiedde, was vertegenwoordigd Notaris van Heel uit Den Haag, de rentmeesters Over- water Senior en Junior, beiden juristen te Strijen. Als afslager fungeerde de heer Johs. Huizer, molenaar te Stad aan 't Haringvliet, die zich op pittige, soms humoristische wijze, van zijn taak kweet. Er heeft op ons eiland wel eens meer een uitzonderlijke grote verkoping plaats gehad, waarbij we dan maar behoeven te herinneren aan de landerijen van de erven Paulina van Weel. Bedoelde ver koping bracht meerdere honderd dui zenden guldens op. Met deze verkoping die wel groot Van omvang, maar waar geen bouwland, maar uitsluitend wei land, gorzen en dijken, rietland, slik ken, visrecht enz. was betrokken kon dit niet het geval zijn. Dat heeft niet zoveel waarde voor de boeren. De gro te belangstelling was o.i. dan ook meer om het interessante van het geval. Notaris Mr Hempenius begon met voorlezing van de in 8 kopen saamgevatte percelen en de voorwaar den. De gronden, viswater etc. zijn van wege de prijsbeheersing aan maximum prijzen gebonden, behalve voor het woon huis (koop II). Deze maximumprijzen waren als volgt berekend: Koop I Koop III Koop IV Koop V Koop VI Koop VII Koop VIII 8.681.— 2.000.— 7.005.— 43.380.75 f 8.764.50 68.354.50 2.250.— Bij de toelichting zei de Notaris, dat de bepaalde maximumprijzen niet gel den voor de medegerechtigden. De heerlijke rechten zouden worden overgedragen, maar bij e.v. afslag van de gehele Ambachtsheerlijkheid bestond geen zekerheid, dat de titel, het wapen e.d. aan de koper kwamen, daartoe hielden zich de erfgenamen het recht voor. Er werden door verschillende aanwe zigen vragen gesteld over het trekgeld, registratie-rechten en ook waar de grens lag in het Haringvliet (Het laatste in verband met koop 8, de visrechten.) Hierop werd geantwoordt, dat de Vis serij ter halver breedte van het Haring vliet is. Als de rivier dus ooit wordt drooggelegd, heeft men rechten op de kadastrale percelen. Daar zitten dus nog perspectieven in!! Daarna ging men over tot de inzet op de percelen, die we hieronder weer geven. Er werd als volgt ingezet: Koop I, de volle eigendom van per celen, gelegen aan en nabij de Lieve Vrouwepoldersedijk te Middelharnis en nabij de gemeente Stad aan 't Haring vliet, wateringen en dljkweiland, tesa- men groot plm. 4.16.50 ha, de eigen-' dom belast met het altijd durend recht van erfpacht van percelen aan de Lieve Vrouwepoldersedijk te Middelharnis te- samen groot plm. 75.20 ha met een totaal aan erfpachten van 248.94" 's jaars en voorts de rechten uit over-l eenltomsten voor uitweg, het hebben' van palen enz. door de electr. mij Emgo en het hebben van leidingen door de Stichting Drinkwaterleiding Goeree Overflakkee; ingezet door R. v. d. Wal te Haarlem (agentschap ministerie van Pinantiën) handelende voor een Stich ting te Haarlem op 8000.(Max. prijs was 8681. Koop II. de opzichterswoning in de Oude Stadse polder, huis, schuur en tuin, groot 7.75 a, verhuurd voor 4.50 per week tot 1 Jan. 1953: ingezet door W. van der Welle, Stad aan 't Haring vliet 5950. (Huizen zijn vrij, zo men weet bestaat daarvoor geen maximum-, prijs.) Koop III: de volle eigendom van per celen in de gemeente Stad aan 't Ha ringvliet, dijkweiland, keukentje, uitpad, erf, opritten en straten, een huis met grond, een huis met schuur en erf en een huis met erf, plant- en beweidings- recht van de Molendijk, het altijd durend recht van erfpacht voor 3 percelen aan Molendijk en Voorstraat, voorts de rechten uit overeenkomsten aangegaan met diverse personen of lichamen tegen jaarlijkse vergoedingen en wel 33 gld. 's jaars voor uitweg, 20.voor be- weidingsrecht en 4.45 van de gasfa briek Oost-Flakkee, de Emgo, de Wa terleiding en P.T.T. voor het hebben van palen, huizen enz., tenslotte recognities tot 8.05 per jaar; ingezet door R. v. d. Wal, Haarlem, op 1150.—. (Max. prijs was 2000.—). Koop IV: De eigendom, belast met het altijddurend recht van erfpacht van 43 percelen in de gemeente Stad aan 't Haringvliet, totaal 285.75, erfpacht per jaar opleverend en de volle eigen dom voor 1.14 a van een perceel bene vens 4.43 a huis, tuin en erf; ingezet door J. Kastelein, Middelharnis, 60000.- (Maximum was 7005. Koop V: De volle eigendom van 26 percelen dijkweiland, gorsweiland, dijk, straat en kade, tezamen groot plm. 41.22.38 ha, benevens de rechten uit overeenkomsten met de gasfabriek, wa terleiding, Emgo enz. voor het hebben van palen, buizen enz. en voor de jacht op de onder deze koop vermelde gron den, plus 1.95 recognities per jaar; ingezet door C. A. Wisse, chef Land- bouwherstel, Sommelsdijk op 37.500. (Max. prijs 43.380.75.) Koop VI: de volle eigendom van 15 percelen dijkweiland, erf, weeghuis op rit, rietland, kade, stal en dijk, alsmede de rechten uit overeenkomsten met de gemeente Stad voor het hebben van een weegbrug, .f 1.met particulieren voor 't hebben van een gebouwtje voor stalling en met de vorenvermelde be drijven wegens het hebben van palen, buizen, enz., alsmede het recht van jacht; ingezet door T. Arensman Lz., Stad aan 't Haringvliet op 5000.--, (Max. prijs was 8.764.50.) Koop VII: de volle eigendom van per celen gelegen aan en nabij de Oude Stadse Zeedijk, gemeente Middelharnis, rietland, dijkweiland, gors, kade, dijk en stal, de eeuwigdurende erfpacht van een perceel dijkweiland in do Briencs- polder en de rechten uit overeenkom sten met ,Emgo, Gasfabriek etc, bene vens de, jacht op de onder deze koop vallende gronden; ingezet door Corn. Buys, Achthuizen op 45.000. (Max. prijs 68.354.50.) Koop VIII: de visrechten voor kuil, Icorven, aan repen of spiering aal en paling, zomede met drijfwant op elft en steur, benevens het recht voor de bot- visserij alles langs de jurisdictie van •Stad aan 't Haringvliet, thans verpacht aan J. en J. de Visser te Moerdijk voor 50 gld. 's jaars, voorts de vi.sserij met kantsteken op aal en paling enz. de visserij in de buitenkreken en de bin nenvisserij in de wateren van de polders de Oude en Nieuwe Stad, thans ver pacht aan P. R. Hokke te Zuid-Reijer- land voor 40 gld. per jaar; ingezet door R. van der Wal, Haarlem op 2250. (Max. prijs 2250.—.) Uit deze inzet valt te zien, dat ver beneden de maximumprijzen werd inge zet. De maximumprijzen van alle kopen bijelkaar geteld (uitgezonderd koop II, de woning met schuur en tuin), beliep een bedrag van 140.435.75. Op al deze kopen samen werd ingezet 104.900, dus ruim 35000.lager. De enigste koop, waarop tot de maxi mumprijs werd geboden was koop 8, de visrechten. Op 25 November .as. wordt de afslag in café Peekstok gehouden, waarvan we verslag hopen uit te brengen. Het volgend jaar zullen verkiezingen voor de Prov. Staten worden gehouden. In verband hiermede is het van belang te weten, hoe kiezers, die bij volmacht willen stemmen, moeten handelen. 1. Zij halen op de secretarie een for mulier als bedoeld in art. 7 der Kieswet. 2. Deze formulieren moeten zo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk 31 December a.s. ingevuld bij de bur gemeester worden ingediend. 3. Daarna moet ieder een gemach tigde aanwijzen, welke gemach tigde zelf natuurlijk kiesgerech tigd moet zijn en woonachtig in de gemeente voor wie hij op treedt. Wordt één en ander nagelaten, dan kan men zijn stem niet uitbrengen bij de Statenverkiezingen. PROTEST-HANDTEKENINGEN Wij lazen het volgende in ,,De Vriend der Waarheid": Pater de Greve is thans op stap, om die bij duizenden te verzamelen tegen de vervolging der R.K. priesters in Oost Europa. Accoord. Hij wil dit protest dan brengen op de vergadering van de Ver enigde Naties. Ook accoord. Maar hoe nu als men daar zal vra gen: Maar waarom vervolgen de Room se Jezuïten nu op hun beurt tegenwoor dig de gelovige Protestantse Christenen in Spanje? Waarom niet evenzeer daar tegen protesthandtekeningen verzameld Of wil men beweren, zoals men reeds durfde: Maar die Protestantse gelovigen in Spanje worden beschouwd als ge vaarlijk voor de Staat? Wel, precies zo redeneren nu omgekeerd de regeerders in Hongarije, Roemenië enz.; die be schouwen de Roomsen als staatsgevaar lijk. Zolang de Roomsen in Spanje het zelfde blijven doen, is al dat protest éénzijdig. En zullen de Verenigde Naties wel vrijs genoeg zijn, om de verdraag zaamheid te eisen, niet maar voor één groep. Let op! Men kome op voor gods dienstvrijheid, niet slechts voor de Roomsen alleen. Daar zijn nog driehon derd millioen andere Christenen ook." Maandagavond 7 imr kwam de raad der gemeente bijeen. Afwezig was de heer J. H. Koppelaar. Burgemeester Rijndors opende met gebed, waarna goedkeuring der notu len volgde. Enige ingekomen stukken gingen onder de hamer door. Dan kwam ter tafel waarvoor de raad eigenlijk bijeengekomen was, nl. het voorstel tot intrekking van het raads besluit van 3 Aug. 1949 tot ruil, van grond Hoflaan Schoolstraat (bij pakhui zen Vcrmaas.) De V'oorz. lichtte het punt fee. Bij raadsbe.sluit van 3. Aug. '49 is het voor lopige besluit tot ruiling van de grond bekrachtigd. B. en W- hebben het be- .sluit nageleefd, een koopacte laten op maken en voorgelegd. Deze is niet ge tekend. Jl. Vrijdag is door de heer Ver- maas meegedeeld dat hy niet tekent, wèl als er een bepaling bijkomt, dat van de rooilijn wordt afgeweken. B. en W. kunnen daar .niet van afwijken. Zo doende is geen qvereenstemmihg be reikt en is de doortrekking vertraagt. Aan H.M. de Koningin dient nu ta wor^ den verzocht het raadsbesluit vervallen te verklaren, om tot onteigening te kun nen overgaan. Het spjjt spr., dat het zo ver moet komen. Hadden, we dit eer ,f;'e\veten. hadden we niet zoveel tijd ver- lorsn laten gaan. Dhr O. v. <1. Meide: We hebben nu (x;;i jaar lang met meneer Vermaas on derhandelt, maar met die man is geen zaken te doen. Ik heb mij wel eens boos gemaakt op Koppelaar toen die iei, la ten we het nog maar eens bespreken. Vermaas heeft woorden gespx'oken over de zittende raadsleden en het college van B. en W-, dat je jezelf er voor schaamde,',hat, je er bij zat,, ik was, ver baasd, dat, ei- eerst ,rne£ mr Blaise, tot ovoreenst(^Pjiniing was' gekomen. Ik heb toen echter gezegd: je zal.zien dat er niets van komt, die man (Vermaas) weet alles alleen en is niet tot-redelijk overleg bereid. Ik sta er eigenlijk ver baasd van dat ëén'man inët'zo'n bCT drijf zijn eigen zaak goed economisch kan beheren De Voory,.: Dat staat buiten het voor stel. Dhr O. V. d. Meide: Dat weet ik wel, maar ik wil aantonen, dat er toch geen zaken mee te doen is. Ik stel voor de grond te onteigenen en Wil zelfs nog een stapje verder gaan, om, als er nog grond over is, daar direct een bouw verbod op te leggen. Dhr Boomsma wil het aan B. en W. volledig overgeven. De Voorz.: Er ligt een rooilijn, die moeten we handhaven,daarvan kunnen we niet afwijken. Wat men binrten de rooilijn doet, moet men zelf weten. Het gemeentebestuur is tegenover hem royaal geweest en is de overeenkomst nagekomen om hen vergunning te geven tot bouwen. Dhr Vermaas is de over eenkomst niet nagekomen en wil nu.wij ziging. Binnen de rooilijnhebben we de grond niet nodig, dus hóeft .daar opk geen bouwverbod op. Dhr Beversluis: Welke, wijziging .wil de de heer Vermaas? De Voorz. legt uit dat de .weg Op een punt (richting Schoolstraat) taps toeloopt en smaller is. Trekt men de rooilijn door, scheelt het op dat punt 1 meter. Nu wenst dhr Vermaas zijn nieu we gebouw recht door te trekken en wil die meter over de gehele lengte er bij. r. Dhr C. V. d. Meiite: Ik wil geen me ter, geen centimeter toegeven. Weth. v. d. Brugge juicht het toe, dat men B. en W. zoveel armslag geven wil, maar zegt speciaal aan het adres van dhr V. d. Melde, dat onteigening alleen maar moet worden toegepast als het niet anders kan. Hiermee moet men nooit verder gaan dan het algemeen be lang eist, niets meer en niets minder. Dus alleen rechtens optreden, niet dus of men een bepaald persoon prettig of minder prettig vindt. Dhr Cv, ld. Meide: Dat ben ik eens, maar als U er bij geweest was, zou U iuet spreken als ik, - CENTRALE VEILINfJl. MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag II Nov. 1949. Witlof I f 46.-54.—; Witlof II 25.- 38.Alicante B 58.87.—; Andijvie 7.—11.Glassla f. 15.30; Comtesse de Paris 25.Gieser Wildeman .f 4.- 19.Goudreinetten 21.-—; Jonathan f 12.—24.—Cox Orange Pippin ƒ.32.— 58.Bergamotten 9.^12.Savoije kool f 7.-9.-; Rode kool 9.-10.—; Kasstoksnijbonen ,f 131.Spinazie f 29.—. Uienveiling van Vrijdag 11 Nov. 1949. Gewone uien 22.—22.98; Drielingen 20.55; Picklers./ 22.—; Stekuien 5.-. Aanvoer 90.000 kg. Weth. Vro-egindéweü: We hebben ai les geprobeerd de weg te verbredj. Wat smaller wilden Ged. Staten niet, willen zoals de projectie het a;mgóf| de uitvoering hebben. Eerst wa;; alle goed bij Vermaas, nu doet hij het wcf niet. Hij heeft eerst gewacht op de vei gunning om te bouwen, en nu bij ^j heeft tekent hij niet. Dhr L. V. d. Waal: Is B. en W. uit te voorbarig geweest met de bomvve, gunning? De gemeente handhaaft overeenkomst en Vermaas heeft ci- aan. Spr. had gelijk willen oversteken bouwvergunning tekenen. De Voorz.: Je bent nooit te vroeg je fatsoenlijk bent. Dhr L. V. d. Waal: Maar als je genover onfatsoenlijke mensen staat!, De Voorz.: Volgens de woningwetj ving moesten we de vergunning gevei De uitvoering staat de plannen van gemeente niet in de weg. Dhr C. V. d. Meide: Het ene zit aa; het andere vast. De Voorz.: Nu heeft dhr Vermaas ej strop, want de onteigening geldt voj een straat en daar krijgt hij maar f( paar centen voor. Wij zijn goorlkopi uit, alleen duurde het wat lang. Weth. VroegindewegHij wilde nir tekenen vóór hij de vergunning liji Daar had hij gelijk in. Maar nu de v. gunning er is, doet hij 't niet. Conform het voorstel wordt m.a..s. intrekking raadsbesluit besloten en lie voorstel tot onteigening van de voi openbare straat bestemde grond voe doortrekking van de Schoolstraat genomen. Dan sluiting. MIDDELHARNIS Heden Dinsdagavond 7.30 uur verga dert de Arjosclub „Groen van Prinstt ror" in de Bossche School te Middelhar nis. Belangstellenden zijn hartelijk wd kom. Ds J. B. Bel van Krabbendijke hoopl a.s. Donderdag des avonds om 7 ui voor de Ger. Gem. alhier voor te gaai --- HERKINGEN ■•- - A.s. Donderdag 17 Nov. a.s. ds avonds 19.30 uur hoopt de raad der gi meente te vergaderen. Onderwerpen ter behandeling: Ie. Opening en vaststelling notuta 2e. Ingekoinen Stukken; 3e. (Her)bi noeming leden der Comm. tot weriii' van Schoolverzuim, wegens ontslag c periodieke aftreding; 4e. Benoemiji van twee leden Comm. Woonruimtew 1947; 5e. Voorstel tot verhoging jaa wedde Wethouders; 6e. Voorstel verlet ging kasgeldlening voor 1950; 7e. Goeil keuring begroting B. A. voor het 1950; 8e. Vastestelling gem.-bcgrotiij dienstjaar 1950; 9e. Vastestelling 7e ziging van begroting 1949; 10e. Vaal stelling 8e wijziging gem.-begroting '4S ïl. Rondvraag; MELISSANT -^ In de Chr. Kleuterschool werd d de plaatselijke afdeling van „Ons Cénts-Fonds" een Hogelandse filmavoi; gehouden, die door de heer A. J. werd geopend. Vertoond werden de ende geluidsfilm ,,Was het zijn sclral alleen?", die op de aanwezigen eendif pe indruk maakte en de prachtige Itlei renfilni getiteld: „Het Hogelandse wi in kleuren." Het slotwoord werd ges; ken door de vertegenwoordiger, die ze goedgeslaagde avond met dankgete sloot. STELLENDAM Zondagmorgen werd de kapitein df reddingsboot alhier gerapporteerd er waarschijnlijk een wrak buitengaaS ronddreef. Onmiddellijk werd uitgev! ren doch na geruime tijd gezocht te h(t- ben, zijn ze zonder iets gezien te hetóc in de haven teruggekeerd. Maandag is alhier weer een niem cursus aangevangen voor E.H.B.O. der leiding van dr Kreling. Zij die Mi iets voor gevoelen, kunnen zich daii voor nog opgeven. Vooral is het nutti; voor vissers jongens, welke dagelijks zee in gevaar verkeren met moto» waardoor ze met enige kennis direct ee noodverband kunhen aanleggen bij» gelukken. GOEDEREEDE De boekhouder van de Ned, Hen! Kerk alhier dhr Com. Soeteman zal of Zaterdag 19 en Zaterdag 26 Nov. nam. van 3 tot 5 uur zitting houiiul voor betaling van zitplaatsenhuur in t| consistorie. OUDDORP Woensdagavond a.s. zal in de Nel 46 DOOR H. NOORMAN „Ja, vrouw Mieras. Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat. En dat is ook werken, al is het niet met de handen", wendde zij zich tot de boer, dié opeens zijn stugge houding had hernomen. „Al le werk is gelukkig niet gelijk. Maar werken doen wij allen. De verpleegsters in de ziekenhuizen ook." „Zijn we klaar?" vroeg Mieras bot. 't Was een overbodige vraag. Want al tien minuten minstens duurde het gesprek na het eten. Ina voelde: 'k Heb grootvader ge raakt. Tóch was dat niet haar voorop gezette bedoeling geweest. Ongemerkt was zij even in vuur gekomen. Maar de boer kon het niet hebben, dat er over waterbouwkundige ingenieurs werd ge sproken. Zij zag in eens, dat over zijn gelaat weer dat ondoorgrondelijke, voor niet ingewijden onverklaarbare masker trok. Maar zij kende de oorzaak. En weer beving haar het medelijden met hem. Het was toch niet mogelijk, dat die man geen hart bezat. Maar hoe ter wereld was het dan te verklaren, dat hij zó met zijn bloedeigen zoon had gehan deld! En zou die vader daarvan nu geen spijt, laat staan berouw, hebben? Was het niet opmerkelijk, dat hij er niet aan herinnerd wilde worden? Over inge nieurs mocht in elk geval niet worden gesproken. Het was een geanimeerd ge sprek en toen brak de boer het on middellijk bruusk af. De dienstbode had de Bijbel voor de dag gehaald. En met eentonige, doffe stem las Zacharias Mieras het hoofd stuk, dat aan de beurt was. Ina ontving geen stichting. En zij be greep nu beter de opmerking van haar grootmoeder, de eerste maal, dat zij voorlas: „Zo heb ik thuis nog nooit uit de Bijbel horen voorlezen." Waarom had den vele mensen daarvoor toch een be paalde toon en klank in de stem? Do- miné Westwoud toornde er ook zo te gen. Waarom niet natuurlijk gelezen? De boer van de Val was gereed, sloeg de Bijbel dicht en hield de pet weer voor de ogen. Mina ging daarna bedrijvig aan de gang, bepaald afwijzend het aanbod van Ina, haar te helpen. De arbeider ontstak een pijp en slenterde het erf op. Ina praatte wat met de boerin. De boer luisterde, maar sprak geen woord. Dan bladerde hij in het radio-tijdschrift. Ina dacht aan vertrekken, toen zij ver nam, dat haar grootvader aanstalten maken ging, het licht op de dijk te ont steken. Zij wist, dat het zijn dagelijkse taak was. Slechts een enkele maal ge schiedde het door Kees. „Mag ik met u mee?" vroeg zij. „Dat lijkt mij aardig." Zacharias Mieras haalde de schou ders op. ,,Er is niets aan te zien. Maar je loopt op je eigen benen. Mij best." Animerend was de toestemming niet. Maar Ina had zich voorgenomen, zo veel mogelijk met haar grootvader te spreken, ten einde hem voor zich te win nen. Dat zij zich dan wel eens ergeren zou aan het botte karakter, had zij reeds lang begrepen. Doch dat moest zij op de koop toenemen. Met ijzeren vol harding moest zij te werk gaan. Dus stapte zij even later luchtig over het erf naast de kleine man. Ina, toch al niet groot, stak nog een half hoofd boven haar grootvader uit. De boerin wuifde. En beiden deden het terug. „'t Is toch jammer, dat uw vrouw aan haar stoel gebonden is. Zij maakt het toch overigens wel." „Dacht je?" vroeg Zacharias, haar opeens aanstarend. „Je bent verpleeg ster en hebt verstand van zieken. Wat denk je van mijn vrouw?" Hij sprak vlug en zéér geïnteresseerd. Het deed Ina goed: het ging over zijn vrouw, die hij innig liefhad. Zij had het gemerkt aan haar, maar ook aan hem. „U moet van een verpleegster nu weer niet te hoog denken. Ik ben geen dokter", antwoordde zij voorzichtig. ,,Me dunkt, dat het naar omstandigheden aardig goed gaat. Het eten gaat niet slecht en uw vrouw is opgewekt." „'k Weet niet, wat ik er van denken moet. De dokter maakt mij ook niets wijzer." ,,'t Is de vraag, of de dokter het wel weet. Een dokter blijft ten slotte ook een mens. Misschien was het wel goed, dat u er een tweede dokter bij haalde," Hij had haar woorden niet gehoord óf hij negeerde ze. Want zijn antwoord sloeg er absoluut niet op. ,,Soms vrees ik, dat zij plotseling sterven zal," zeide Zacharias Mieras op somberen toon. „En dat is ook mijn dood" Het werd Ina volkomen duidelijk: naast haar liep een mens van gelijke bewegingen als zij en andere mensen. Maar was het gebeurde van toen iets buiten de mens om? „U moet niet zo somber zijn", troost te zij, om toch wat te zeggen. Zijn opmerking had haar ten diepste getroffen. ,,Mijn vrouw is mijn alles. Buiten haar heb ik niets op de wereld." ,,Kom, kom, u hebt een dochter en kleinkinderen." Het viel Ina moeilijk, luchtig te spre ken bij het laatste antwoord.: had deze man ook niet nog een zoon met kinde ren? Was zij niet één van die kinde ren? „Ja, 'k weet het wel. Maar die leven hun eigen leven daarginds. Mijn vrouw is mij alles." „U moet mij niet kwalijk nemen, maar ik geloof, dat u zo niet spreken mag. Ik kan het zo moeilijk zeggen, want 'k weet er zelf zo weinig van. Maar u gelooft toch wel, dat God mach tig is, uw vrouw weer beter te maken? En als Hij het anders heeft bepaald, dat Hij machtig is, ie troosten!" De boer van de Val gaf geen ant woord, maar beklom het voetpad, dat voerde naar de kruin van de zeedijk. Ina slaakte een lichte kreet: in een bloedrode schijf ging de zon, die de ge hele dag geschenen had, als hetware in zee verdwijnen. „Wat mooi!" zeide zij meer tot zich zelf dan tot de boer. Over de door en door kalme zee gle den, voortbewogen doof een zacht bries je, enige schepen. Een sleep rijnaken, getrokken door een sleepboot, zette koers naar het Zuiden. Een paa,r vissers schepen van Zuidstad voeren heen en weer, trekkend het net: Het geheel vorm de een kalmte en een rust, die ver kwikten. Zij volgde haar grootvader, die trap beklom en de lantaarn aansta'] Het reservoir voor de olie v.as groot. De lamp was klein. Maa; z* lenzen zorgden voor een honderdvouft versterking van het licht. „Hoe lang kan deze lamp nu WH] den?" „Als het moet, driemaal vier-en-t» tig uur. Maar dat is nog nooit gebeiii Het licht wordt elke morgen gedootfl Ina kon nu al een aardig gesfj voeren met de bewoners, al had zij 1 nu én dan nog enige moeite met t*j woord, dat zuiver dialect was en n") in het Hollands was weer te geven. ,,U dóet dit zeker al jaren?'' „Zo lang als mij heugt. Mijn va deed het al. Straks moet mijn opvol het doen. Er is hier in de buurt anc niemand." ,,Ik heb van uw vrouw begrepen, uw schoonzoon op de boerderij ko"!'; „Er is wel eens over gepraat. W«* ik voel mij nog sterk. Als mijn vW> maar niet spoedig sterft." „U moet dat in Gods hand e* Mieras." „istatuurlijk. Maar een mens blijK mens. Zou je denken, dat het goed zijn, er een andere dokter bij te iw'*', „Misschien wel. Praat u er eens* dë dokter over." (Wordt vervw lii

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 4