iiAnDEn-rnEUws PUROt Demonstratie met goed afgerichte Politiehonden te Dirksland iD het Kijkvensl Speelweide en speelplaats te Melissant ►en >or Zaterdag"! 2;;November 1949 No. 1870 IS (e \ucler- Voor een half jaar naar Amerika De Directeur-Generaal in de Biesbos De „boef" kan niei iegen de hond op! DE NIEUWE INTERLOCALE TELEFOONTARIEVEN [EU DE BOERDERIJ AAN DE VAL Je'Blad 30t Jpt nu, onze Isteedt, gratis jerichl lowen! 18 Radiostilte? De ronde tafel in de Kamer Verkorting van mi litaire oefentyd? Honden in de kerkbanlien Maria ten Iie- mei g«ïvapen? Er zal dan na 15 November a.s. twee (jal per dag in huis een uur stilte kun- ,(n zijn voor zover het van het radio- ifstel afhangt, want om stroom te be- jren zal er 's morgens en 's avonds Jji uur lang niet „uitgezonden" wor- len. Zoals de politie in de steden een jiti-lawaai-campagne heeft gevoerd, om IJ zenuwen der mensen niet te over- jannen, zo zal ook dit stilzetten van uitzending een weldadige rust bete ken. Het is toch èl te bar, dat velen ,11 wansmaak hebben, dat heel de dag 1, radio gilt en tiert. Hier is een mooie coef, die men nog flink moet uitbrei- 10. Al is er later weer electriciteit [(iioeg, moest men toch het radiogeld 'laar sterk besnoeien. Het zou voor ve il weldadig zijn. De resultaten van de Ronde-Tafel- ïnferentie zuUen nu spoedig in de •weede en Eerste Kamer komen ter i-ilkpuring. Daarna zal in het Paleis Amsterdam de overdracht van de (iivereniteit plaats hebben. Laten wij 1.*. alles met aandacht volgen. Want ïi vormt een zeer belangrijke maar di treurige episode in de geschiedenis lil ons volk. Eén lid der Commissie is [getreden omdat hem niet toegestaan ird te zeggen, dat hij het er volstrekt iet mede eens is. En Minister Drees ipt dat de Kamers het nu met spoed illen afdoen. Ja zeker, veel haast^ en lefst maar geen critiek er op; dat staat iet fraai voor het buitenland! Nu, wij lopen dat de Kamerleden zich toch niet illen laten beïnvloeden; onze indruk iaar buiten is toch al miserabel, daar u weinig aan bedorven worden, 't Zou ;h wel heel erg zijn als men op zo iB belangrijk tijdsgewricht gekomen is nog met meesmuilen zou moeten iten passeren. Het nageslacht zal er om 1 Hier te lande wordt nu ook een be- jin gemaakt de soldaten, die meer dan 2 maanden gediend hebben, korporaals ld., die voor 3 Jan. 1948 in dienst kwa len, te doen afzwaaien. [Dat is toe te juichen, want 1 jaar lefenen is voorlopig voldoende. En na- Kurlijk spreken de finnatiën ook een loordje mede, een groot woordje. Ja, ve beleven weer een interessante tijd. Wat wij vandaag op touw zetten halen te morgen weer uit elkander. Onze jmgens hebben er van gemaakt w'at er te maken was. De methoden zijn Inders dan vroeger. De sabels zijn op- gen, zowel de lange van de hu- iaren en de „veld" als de korte van de nfanterie. 't Gaat nu om het schietwa- Jen, dat nog wat intensiever moet wor- len om meer effect te geven. Plus vlieg- pachines boven je, die af en toe iets g gooien. In vroeger eeuwen was Ir in gebruik een alleraardigst „goeden- lagknuppeltje", dat in gevecht van man |ot man op de schedels neerdaalde. Maar ich mg schoolgaande zagen we onze Igenten ook met een ebbenhouten knup- lel aan de gordel, waar zij allerge- fceenst mee konden slaan. Het ding liep Ireed uit tot een middellijn van circa lo centimeter. Ben dodelijk wapen! La- |er kwamen er sabels aan te pas. Dus o héél oud is het gebruik van de knup- lel nog niet. jDe jacht is weer geopend. Dus trek- im de fleurige' stoeten er op uit om het Idel wild onschadelijk te maken. De Toomse kerk bemoeit zich ook hier me- Is: in Maastricht waren de kerkbanken pet met de jagers en met de honden. irs en honden werden allen geze- l door de priester en de honden kre ten op het kerkplein ook gezegend ftood. Welk een godsdienst! Het jaar 1950 zal in Rome als heilig ■aar gevierd worden. Heel Rome zal in JEP en roer komen; uit.alle delen van |e Wereld worden pelgrims verwacht. pr zal goed op de trom geslagen prden. Voor deze gelegenheid zou ook dienen |e Verheffing tot officieel leerstuk van P hemelvaart van Maria. Dit wordt geleerd, maar is nog geen dog- pa of leerstuk. Intussen schijnt er hier 1 daar verzet te rijzen, en gaat het ge- jucht, dat deze zaak in Rome in na- pre studie genomen wordt. Dan komt het later wel. Want er is geen haast bij. En thans is Weert in Limburg in op schudding omdat Maria daar aan ze ker jongeling zou verschenen zijn. De boom waaronder dat gebeurde is door de mensen al tot bedevaartcentrum ge maakt. Maria deelde iets mede, dat de jongen niet vertellen mag en ze komt nog eens terug. Dan zal er iets gebeu ren, zo zegt hij. Wanneer dat zal zijn mag de jongen niet zeggen, maar „de kranten zullen wél tijdig gewaarschuwd wolden." Arme mensen, die met zulke beuzelin gen worden bezig gehouden. WAARNEMER, Ruw e'f h u i d Ruwe handen Ruwe lippen Betaling miar idraagkracht De E.C.A.-missie in Nederland heeft doen weten, dat in 1950 een beperkt aantal jonge boeren in het kader van de Technische Hulpverlening aan de Mars hall-landen in aanmerking kan komen voor deelneming aan een studiereis van circa een half jaar naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, het Koninlilijk Nederlands Landbouw-comité en de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuin dersbond, die de uitzending organiseren, streven er naar voor deze personen - ui verhouding tot hun financiële draag kracht - gelden bescihkbaar te krijgen, teneinde de verschillende onkosten te dekken. In verband met de korte tijd, aie thans nog voor de voorbereiding resteert, is het noodzakelijk, dat gega digden zich zo spoedig mogelijk (in ieder geval vóór 18 November a.s.) opgeven bij één der twee laatstgenoemde orga nisaties, beide gevestigd te 's-Graven- hage, Raamweg 28. Hierbij dient men uitgebreide gege vens te overleggen omtrent leeftijd, schoolopleiding, practische ervaring op boerenbedrijf met omschrijving in de ja ren 1946, 1947 en 1948 - eventueel van ouders of verzorgers), gezondheidstoe stand etc. Men kan kiezen tussen een vijftal soorten bedrijven, waarop men bij voor keur geplaatst wenst te worden, nl. veehoudersbedrijf, gemengd bedrijf met varkenshouderijen, klein bedrijf met varkens en kippen, gemechaniseerd ak kerbouwbedrijf of een fruitteeltbedrijf. ------O------ De Directeur-Generaal der PTT en de Hoofddirecteur der Posterijen brachten dezer dagen een bezoek aan de Bies bos. Zg maakten de merkwaardige post- bestelling, die beurtelings per motor boot, per roeiboot of te voet geschiedt mede, om zich op de hoogte te stellen van de postale verzorging van dit moei lijk bereikbare gebied. De Directeur-Generaal kon bij deze gelegenheid de bewoners verblijden met de mededeling, dat de Biesbos telefo nisch zal worden aangesloten, d.m.v. een stuk oude zeekabel tussen Nederland en Engeland, die het PTT-kabelschip „Pool ster" uit de Noordzee heeft opgevist. De aansluitingen zullen gemaakt worden in de Brabantse Biesbos, de ka bel zal lopen van Drimmelen uit naar een kabelkast in de polder. Daar vandaan zullen dan luchtlijnen lopen naar de 24 nieuwe telefoonabon- né's. Van Drimmelen zal een speciale luchtlijn worden gelegd naar het kan toor Made, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen dat de abonné's in de Biesbos ook 's nachts met het Neder landse telefoonnet in verbinding blijven, zodat zij 24 uur per dag over hun tele foon zullen kunnen beschikken. Dit is uiteraard een uitkomst voor deze bevolking, die tot nu toe zeer ge ïsoleerd heeft gewoond. De opgespoorJe misdadiger hehoeft niet' te proheren weg te lopen. Onverschroh- hen valt de hond aan, ook al wordt naar hem geslagen. Zaterdagmiddag had te Dirksland een demonstratie plaats met Politie-honden op de hofstede „Groeniewoxid" van de heer Struik te Dirksland. Het was ver bazend koud, waardoor het bezoek niet zo groot was. Toch, wie eenmaal op het terrein was, liet zich door de kou niet wegzenden, daar de verbluffende staaltjes der goed afgerichte politiehonden de aandacht doorlopend gespannen hield. Dresseerclub op Flakkee Ook op Goeree en Overflakkee hebben we politiehonden. 'Dit is misschien niet zo algemeen bekend, waarom het nut tig kan zijn, er een en ander van mede te delen. De „Politiehonden-dresseer- club Goeree en Overflakkee heeft tot Voorzitter Wachtmeester Veldkamp van Herkingen en tot secretaris-penningm. Wachtmeester Hogerheide te Dirksland. De club is aangesloten bij de K.N.P.V., de Koninkl. Nederl. Pol. Vereniging. Herhaaldelijk worden er met deze hon den oefeningen gehouden, met twee waarvan nu voor het publiek een de monstratie werd gegeven, nl. met „Red- die" van Wachtm. Hogerheide en met Johnyvan jachtopziener van Broekho ven te Dirksland. Voorts waren ook over gekomen (door omstandigheden een uur te laat) de heer van Duyl van Rot terdam met de hond „Nero", de kam pioen van Zuid-Holland, en de heer van Zalen uit Den Haag met „Dulon". Vier honden namen dus aan deze demonstra tie deel. Uit andere plaatsen waren meerdere genodigden. Wethouders enz. tegenwoordig. Burgemeester van Heyst opent. Burgemeester van Heijst nam voorde microfoon plaats (het terrein was van luidsprekers voorzien door de heer v. d. Heide) en zette uiteen hoe deze middag te zien zou worden gegeven, hoe de po litie omgaat met zijn hond. Niet al leen uit liefde tot de dieren, maar ook om ze dienstbaar te stellen in het poli- tie-werk. Belangrijk is, aldus spr., dat de politie de dressuur geheel doet in vrije tijd, wat een grote opoffering mee brengt. Spr. hoopt dat de demonstratie bij zal dragen tot meerdere waardering van het politie-werk. Daarna werden de deelnemers met hun hond aan het publiek voorgesteld. Wachtmeester Vos was de reporter en riep de namen af. De heer de Haan uit Den Haag, secr. van de afd. Zuid-Holl. K.N.P.V., had de leiding. Demonstratie Eerst werd vertoond het volgen der honden aan de lijn. De geleiders liepen met hun honden rechts of links van zich het terrein heen en terug af. Daar na onaangelijnd, waarbij gecomman- AANTAX, WERKLOZEN GESTEGEN MET RUIM ACHTDUIZEND In de maand October is het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde man nelijke werklozen gestegen van 41.236 tot 49.246. Daarvan zijn 35.866 geheel werklozen en 12.092 tewerkgestelden bij een object van de dienst uitvoering wer ken enwachtgelders. De yraag naar mannelijk personeel daalde vai^ 25.109 tot 21.688. Cliché „Haagsch Dagblad" Speuren aan de lijn is het gewone werk. Zonder lijn zou men de hond niet hij kun nen houden. Een weggeworpen Inhrekers- werhtuig, een mee van een moordenaar, alles zoeht de hond op. Zigzag gaat hij hier ouer het terrein. deerd werd: rechts of links, waaraan de hond prompt voldeed. Op een gegeven moment werd de hond „afgelegd", dwz. de hond Icreeg commando te blijven lig gen, terwijl de geleider doorliep. Op het punt van uitgang liep de geleider terug langs de hond heen, waarbij de hond moest blijven liggen. Vervolgens werd gedemonstreerd het volgen van de hond (onaangelijnd) ter wijl de geleiders op hun rijwiel over de weide reden. De honden bewogen zich precies naast het rijwiel en kwamen niet vóór de voorband uit. Kleine voorwerpen zoeken. De heer de Haan wierp op een terrein van circa 15 m2 drie kleine voorwerpen uit (pa- tronenhulzen) die door de honden in circa 2 minuten moesten worden opge zocht. Prompt, en binnen de bepaalde tijd werden de voorwerpen bij hun „baas" gebracht. Het springen over een schutting van 1.75 m hoogte verliep vlot. De hond (en) sprongen er over heen en bleven achter de schutting tot het commando „terug" werd geroepen, waarop zij dit kunst stukje herhaalden. Over de haag van 1 m ging het eveneens zo, waarbij „Du lon" geen enkel takje raakte. „Reddie" van dhr Hogerheide wist ook prima te aporteren, ofschoon het ons voorkwam, dat de hond ietwat ze nuwachtig was. De oorzaak daarvan lag misschien aan de afleiding door het pu bliek. Het bewaren van voorwerpen dwong ook bewondering af. De vier honden kregen op verschillende afstanden een ledige zak te bewaken. Na(Jat zij enkele ogenblikken het voorwerp hadden be waakt, kwam een zgn. ,,boef" op het terrein, die trachtte de voorwerpen weg te nemen. Daarmee kwam hij echter van een koude kermis thuis. De arm van ,,de boef" was voldoende afgeschermd, an ders was het minder goed afgelopen! Deze politiehonden waren er ook op afgericht om stil en rustig te blijven bij lossen van een pistoolschot. Zij hielden zich prachtig ook bij het voedsel weige ren. Het is wat voor een hond, als je zo graag bokking lust en er worden er drie voor je neus gelegd, om ze dan te laten liggen? Een prachtig staaltje van goede dressuur! Het zgn. „man-werk" dat daarop volgde was zeer' interessant. De „boef" werd, thans geheel in leder gekleed het terrein op gestuurd, zgn. „op de vlucht." De hond er op af (één voor één, dus 4 demonstraties) en ofschoon „de boef" zich met een stok verdedigde, deinsden zij daar niet voor terug. De „boef" werd gegrepen en kon niet meer loskomen. Wanneer,„de boef" stil stond, moest de hond loslaten en alleen de persoon bewaken, waaraan alle vier prachtig voldeden. Dan volgde het transport van ,,de boef" door de gelei der, waarbij de hond zonder te bijten er naast liep. Maar plots, wanneer ,,de Tekening en cliché welwillend afgestaan door „Haagsch Dagblad" boef" probeerde te vluchten, werd hij door de hond in zijn kuiten gepakt, (in dit geval in de dikke lere broek) zodat van ontkomen geen sprake was. Mooi was ook, hoe de hond zijn baas verdedigde zonder commando. De ge leiders legden hun hond aan het begin van het terrein af en liepen alleen verder. Op een gegeven ogenblik werd de gelei der aangevallen door de boef, waarop de hond ogenblikkelijk afvloog en zon der commando zijn baas verdedigde. Ook op een rijwiel wist ,,de boef" niet te ontkomen. In een oogwenk had den ze hem aan z'n broekspijp!! Het terugroepen, wanneer de hond op „de boef" was afgesteld en tot op 25 m genaderd, was ook een treffend staal van dicipline. Bij het zgn. „schijnstel- len", wanneer de hond in volle vaart op de boef afstoof, en het commando ,,foei" werd gegeven beet de hond niet, maar bewaakte zijn slachtoffer slechts. Zo werden er dien middag diverse de monstraties gegeven, die aller bewonde ring afdwongen. De Flakkeese politie honden, zowel die van jachtopziener Broekhoven als die van wachtmeester Hogerheide voldeden zeer goed aan hun commando's, en bleken prima te zijn afgei'icht. Ook Dulon" van de heer van Zalen was prima in actie en ,,Nero" van dhr van Duyl niet minder, maar daar voor is hij ook de kampioen van Zuid- Holland. We weten niet of er stropers op het terrein aanwezig waren, maar die kun nen hun hart wel vast houden! Een maal in de greep van zo'n politie-hond komt men er niet meer tussen uit! Jammer dat het weer zo koud was, waarom velen deze demonstratie niet konden bijwonen. De dresseerclub doet het beste, de demonstratie nog eens te herhalen. Maar dan bij meer geschikt weer. Zij kunnen dan zeer zeker reke nen op grotere belangstelling van de zij de van het publiek. Aan het slot dankte de heer de Haan voor de belangstelling en de deelnemers voor hun afgelegde proeyen. Cliché „Haagsch Dagblad" Di( is oen speurhond, wat weer heel wat anders is dan een politie - palrouillehond. Deze gehreveteerde speurhond, in dienst van het crimineel onderzoek, is speciaal afgericht op het zoeken naar opium, fli/ ruikt het door alles heen. Zo snuffelt hij hier in een kast en haalt de opium te voorschijn. In 1948 besloot de Raad van Melis sant om een nabij de kom der gemeente gelegen strook gemeente-grond te be stemmen tot speelweide voor de school gaande jeugd. In overleg met 4e firma Coppijn te Groenekan (Utr.) werd een plan voor beplanting en indeling van het terrein samengesteld, waarna in No vember 1948 de beplanting door de schooljeugd plaats vond. Het terrein, dat tegelijkertijd met graszaad werd in gezaaid, biedt thans een fraaie aanblik. De in grote hoeveelheid geplante bomen en heesters zijn de droge zomer goed doorgekomen en geven nu reeds een aangename beschutting. In het voor jaar 1950 zal de jeugd naar hartelust van de weide gebruik kunnen maken. Bij de indeling van het terrein is er rekening mede gehouden, dat het voor ste gedeelte kan worden bestemd tot speelplaats vóór de kleinere jeugd. Op het linkergedeelte naast de toegang zijn zandbakken gedacht met rondom ban ken voor de vergezellende moeders, welke in de schaduw der bomen op haar kroost toezicht kunnen houden. Aan de rechterzijde is er ruimte uitgespaard voor de plaatsing van enkele toestellen, zoals een wip, een schommel, een klim- kooi e.d. Teneinde de laatste plannen te kunnen verwezenlijken, is thans een commissie uit de burgerij opgericht om de speelplaats in te richten en verder te exploiteren. In de commissie hebben zitting de heren: D. van Heijst, Burgemeester; H. van Rossum, Wethouder; D. Leijdens, Wethouder; J. van Dijke, gem. secretaris; H. T. Borgman, hoofd Openb. School; C. A. Israël, Hoofd Chr. School; K. Blokland; A. W. van Kempen; L. J. Keizer; Th. Keizer; Th. van der Spaan. Daar het gemeentebestuur zich te recht op het standpunt stelt, dat, nu de gemeente de kosten van inrichting der speelweide voor haar rekening heeft ge nomen, de aanleg der speelplaats door particulier initiatief dient tot stand te komen, is het de eerste taak der com missie de daarvoor nodige gelden bijeen te brengen. De commissie twijfelt er niet aan, dat na door het gemeentebe stuur gestelde daad, de burgerij in het belang harer jeugd niet zal aiChter blij ven. Van de heer Kamstra, directeur der ambachtsschool, is bereids de toe zegging ontvangen om de gewenste toe stellen zoveel mogelijk op school te la ten vervaardigen, zodat de commissie van goed en goedkoop materiaal over tuigd kan zijn. Daar de commissie de speelplaats ziet als een zaak van ge heel de bevolking, heeft zij gemeend de gelden niet via een bazar bijeen te bren gen, doch middels een huis aan huis- coUecte op elke burger een beroep te doen. De collecte zal plaats vinden in de week van 1419 November a.s. Mo ge de commissie haar mooie doelstelling met een schitterend resultaat bekroond Voor abonnementen en advertentiën kan men zich vervoegen bij onze plaatselijke agenten. WAAROM GHANDI GEITEMELK GEBRUIKTE Toen Ghandi ontdekte, welke wreed heid er met de productie van koemelk in zijn land gepaard ging, deed hij een gelofte deze melk nooit meer te drin ken. Vooral het lot der kalveren deed hem leed, omdat de veehouders hen niet zo veel melk overlieten als ze moesten hebben. De stierkalveren liet men dik wijls verhongeren. Bij een ernstige ziekte van Ghandi konden zijn vrienden hem tot het drin ken van geitemelk overhalen, aangezien zijn gelofte alleen betrekking op melk van koeien had. Hij meende, dat de jon gen van een geit een beter lot hadde;i dan de kalveren. Mensen, die de toestanden in Indië goed kennen, beweren dat bij de geiten zich hetzelfde kwaad voordoet en dat de ongewenste bokjes door de slagers worden afgemaakt. Het gedrag van Ghandi doet ons mis schien denken aan een spitsvondigheid. Ghandi heeft echter zelf verklaard, dat het terugkeren tot melkgebruik na een ernstige ziekte de tragedie van zijn le ven is geweest. Het bericht in de dagbladen betref fende de afkondiging van het Besluit tot inwerkingtreding van de wijziging van het Rijkstelefoonreglement 1929 - een verandering in de tariefiëring voor het interlocale telefoonverkeer - heeft tot enig misverstand aanleiding gege ven. Zoals reeds via de dagbladpers is medegedeeld, zal de invoering van de nieuwe tarieven slechts zeer geleidelijk geschieden, nl. in gelijke tred met de technische ontwikkeling van het Ne derlandse telefoonsysteem. )VER JKE: Dg bij K DOOR H. NOORMAN "U zult wel gelijk hebben. Maar zo- Fel is mij onverklaarbaar. Men wil P»ns iets goeds doen en kan toch dat pede niet bereiken, omdat een ander *Senstajid biedt." i.'lt Weet niet, wat je bedoelt. Maar pat weet ik wel, dat die ander alleen te- |enstand bieden kan, omdat God het wil. ^la de Heere het niet wil, gebeurt het piet." 'iVindt u dan in het leven niet veel padselachtigs en onverklaarbaar?" '.Ja, heel veel zelfé. 'k Weet er in ?ta, eigen leven van mee te praten. 'k heb het er wel moeilijlc onder pnad. Maar meer en meer heb ik door n"^ genade geleerd, alles aan Hem bn V ^^'^^^- Hij meent het goed met F^' Klem je maar vast aan de Heere r^us, kind. Dat alleen geeft vrede in r ^'el. En dan kun je alles dragen, al bv I zwaar, 'k Heb wel het L gehad, of ik sterven zou van r^net Maar God gaf kracht, om te Wagen?» «Toen uw jongen stierf?" vroeg Ina. „Ja, dat knaagde ook. Maar 'k wist mijn jongen in de hemel. Dat was een heerlijke troost. Later was iets veel er ger. Ik kan dat niet vertellen, maar 't ging door vlees en bloed. En tóch was de Heere daar weer, om mij te schragen." De korte samenspraak, die diepe in druk op Ina maakte, moest gestaakt worden, want de dienstbode verscheen weer. En op het erf kwam ook bewe ging. De koeien, die graasden langs de zeedijk, werden samengedreven, om ge molken te worden. En van het land kwamen de paarden, begeleid door twee knechts. Even later vertoonde zich de korte gestalte van boer Mieras in de deuropening. „Goeden avond samen." Hij sprak, nu zijn vrouw er bij was, vriendelijker dan anders. En het was, of op zijn stug, stroef gelaat een milde trek kwam, toen hij naar de ruststoel liep en het oudje over het hoofd streel de. „Een goeden middag gehad, vrouw?' „Een prettige middag. En de juffrouw blijft eten vanavond." „Als u het tenminste goed vindt", vul de Ina lachend aan. „Mij bestig. De juffrouw eet met haar eigen mond. En wij hebben gelukkig nog." Hij ging zitten in een armstoel. Iet wat ineengedoken. H^j was zichtbaar vermoeid. En nu pas ontdekte Ina, hoe oud haar grootvader was. Wanneer hij stond of liep, viel het niet zo op. Ook trof het haar diep, dat hij niet een vredigen trek bezat, zoals zo vaak op het gelaat van oude mensen. Zoals ook bij de boerin, die ten slotte toch steeds aan haar stoel gebonden was. De boer van de Val waS schuw. Behalve die ene keer, op die Zondagmiddag in de cor ridor van de pastorie, had hij haar nog niet goed gezien. Het was haar opgeval len de enkele malen, dat zij hem gezien had. Ook nu deed hij het niet. Rusteloos zwierven zijn ogen door het vertrek of door de ruiten naar buiten. Zonder iets te zeggen, dronk hij zijn kop koffie leeg en de rusteloze ging weer op het erf, sprekend met de ar beider, die onder de koeien zat. Ruim een half uur later, de arbeiders waren vertrokken op de ene inwonende na, schikten zij zich aan tafel, terwijl Ina de boerin bediende. Daar zat Zacharias Mieras. De pet op het hoofd. Want hij was de baas. De knecht, een jonge kerel nog, verlegen als wat, was blootshoofds. Verder was er de dienstbode. En dan Ina, die vlak bij de ruststoel zat, om zo nodig haar grootmoeder te helpen. Zo viel het, dat zij recht tegenover haar grootvader kwam te zitten. De l?oer nam de pet af en hield die voor de ogen. Ina verwachtte, zoals in de pastorie, een overluid gebed. Maar zij vernam geen geluid. Tot zij in eens bespeurde, dat ieder voor zichzelf bad. Het begin van de maaltijd, er was overvloed van brood en kaas en eieren en melk, was gedwongen. De boerin vroeg zo nu en dan wat. En de boer gaf korte antwoorden. De anderen zei den niets. Het speet Ina even, dat zij gebleven was. In de pastorie waren de maaltijden altijd zo gezellig. Maar zij zat in het schuitje en moest zich redden. „Eet u dat allemaal op?" vroeg zij de arbeider, die een stapel gesneden en gesmeerd brood vóór zich had, die stel selmatig minderde. De jongeling kleurde. En 'knikte. Want zijn mond was te vol, dat hij zou kimnen spreken. Gesteld, dat hij ant woord gegeven had. Zacharias Mieras lachte luid. Tóch was zijn lach niet prettig aandoend. „We zijn geen jonge juffer, hoor. De hele dag hard in de buitenlucht ge werkt." „Ik kan met geen mogelijkheid twee van deze grote sneden brood op", ver klaarde Ina. „Geen wonder, dat de juffrouw zo smalletjes is. Je moest hier op de" boer derij zijn." „Nu, als ik niet in de pastore logeer de, zou ik hier best een paar maanden willen zijn", lachte Ina. „Dan kom je later nog een paar maan den hier", vond de boerin. „Neen, neen, dat gaat niet. Ik zal weer blij wezen, in het ziekenhuis te zijn." Het ijs was in eens gebroken. Tot ver bazing van de dienstbode, die de arbei der al eens aankeek, praatte de boer over het ziekenhuis en over Amsterdam en Rotterdam. Het bleek- Ina, dat hij en kele malen in de hoofdstad en meerma len in de Maasstad was geweest. En er over vertellen kon ook. „Ik dacht, dat Zuidstad al groot ge noeg was voor u, schertste Ina, doe lend op zijn eigen woorden van de vo rige week. „In een stad zou ik niet graag willen wonen. Maar er eens gaan kijken, dat is wat anders. Eet de juffrouw niet meer?" „Neen, dank u, Mieras. Ik ben heus voldaan." „Je gaat net zo mager weg, als je gekomen bent", meende de boer. „Ik vind, dat ik niet zo mager ben", lachte Ina, die inwendig schik had in de resoluutheid van haar grootvader, maar ook in het feit, dat hij zo sprak. „Nou, Stien zag er op die leeftijd an ders uit, hé moeder?" „Ja, maar een stadskind of een boe rendochter, Zacliarias. Welk een ver schil!" „Heb je altijd in een stad gewoond?" „In Zwolle geboren en later in Am- hem gaan wonen. Niet eens zulke gro te steden." Het gesprek duurde voort. Ongehoord feit. Want het eten was gedaan. En op de boerderij zat men geen minuut lan ger aan tafel dan strikt nodig was. Op een gegeven moment liet Ina zich ontvallen, dat zij een gymnasium door lopen had. „Zeg nou nog eens, dat u niet van de deftigheid komt", daagde Mina uit. „Daarvoor hoef je niet deftig te zijn. Mijn vader moet ook hard werken voor zijn brood." „'t Zal er werken naar zijn. Wij wer ken, hé Kees?" zei Mieras tot de ar beider. „Maar als mijn vader en zijn colle ga's er niet waren, kon u niet werken", troefde Ina. ,,Want dan was er gen land van betekenis.'/ „Heb ik van mijn leven", verbaasde de dienstbode zich. Natuurlijk niet. Die zorgen, dat er goede dijken en kanalen en sluizen ko men? De waterbouwkundige ingenieurs zou ik denken." De boerin keek haar scherp aan. „Is je vader dat, Ina?" (Wardt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5