Buitenland aakt de Dom ¥an Goedereede ïn yerval? Een betere weg naar hei Havenhoofd noodzakelijk Alléén bij Merkes Flakkeese Boerenbond MEDITATIE Loslaten van gevangenen Enkele kanttekeningen bij de volkstelling, die op 31 Mei 1947 te Ooitgensplaat gehouden werd. Biz. 2 „BILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 12 November I949 Amerika In de staat New York zijn tussen tijdse verkiezingen gehouden voor de Senaat. Tegelijkertijd had er ook een verkie zing plaats voor burgemeester van de stad New York. De democraat Lehman werd met een behoorlijke meerderheid van ruim 300.000 stemmen gekozen, terwijl de democrati sche burgemeester O' Dwijer is her kozen. Zo onze lezers waarschijnlijk nog zul len weten, gaf de democratische partij, bij de laatste presidentsverkiezing voor de candidatuur Truman geen cent. Men was overtuigd, dat hij vast zou worden geslagen. President Truman heeft President Roosevelt na den dood opgevolgd. Een verkiezing van zijn persoon als president had toen nog niet plaats ge had. President Truman zelf was niet zo pessimistisch als zijn partij. Dag aan dag trok hij er op uit, en heeft met een bewonderenswaardige energie gewerkt. Wat niemand had verwacht, is ge schied, hij werd als president herkozen. Wat leert nu deze tussenzijdse ver kiezing in de staat New York? Dit, dat de openhartigheid van Trumans karak ter door het volk blijkbaar wordt geres pecteerd. Hij is geen staatsman van groot for maat, en toch heeft hij vele goede eigenschappen, die hem bij het volk be mind maken. Zijn ideeën ontmoeten in eigen partij nogal enige tegenstand. Truman is er de man niet naar om hetgeen hij voorstelt krachtig te verde digen, en zijn tegenstanders te overtui gen. Zijn bedoelingen zijn echter edel en goed. Door deze uitslag wordt hij in zijn politiek zeer gesteund, want zijn mede standers zien, dat het volk op zijn hand is. Zijn tegenstanders worden nu ge remd, en aangemaand voorzichtiger te zijn, opdat ze de gunst van het volk niet verliezen. Zo ziet men hoe voorzichtig men moet zijn, bij het peilen van de stem van het volk, en dat personen die durven te re geren toch altijd aanhang hebben. Het volk wil geleid worden. Duitsland Mag men de berichten uit de pers ge loven, dan streven de Geallieerden er naar, om aan West Duitsland een gro tere politieke vrijheid te geven, en het land economisch op te heffen. Woensdag en Donderdag hebben de ministers Acheson (Amerika), Bevin (Engeland), Schuman (Frankrijk), te Parijs vergaderd waarbij het Duitse vraagstuk op de voorgrond heeft ge staan. Amerika kan zich bovendien ook maar niet verenigen met het op zich zelf blij ven staan van de landen van West Europa. Tegenover Oost Europa, dat naar bui ten althans, een éénheid vormt, zou het gaarne in West Europa een grotere een heid zien. Als een belangrijke stap daartoe wil het West Duitsland onder bepaalde waarborgen opheffen uit de diepe el lende, waarin het verkeert. Europa blijven steunen kan Ameri ka niet, daarom dringt het aan op gro tere resultaten dan tot dusver bereikt. West Europa moet de goede voorne mens, en de vele besprekingen in daden omzetten. Engeland dat in sterke mate van Amerika afhankelijk is, schijnt wat be treft Duitsland", Amerika wel wat te kunnen volgen, doch of Frankrijk daar toe bereid is, staat te bezien. In de Franse pers wordt aangedron gen, dat in dien Frankrijk concessies moet doen, Amerika bereid mocht zijn de risico's over te nemen, en Frankrijk een zodanige militaire steun toe zeg gen, dat Duitsland zich wel tweemaal bedenken zal, eer het Frankrijk aan pakt, Polen Maarschalk Rokossowski is benoemd tot opperbevelhebber van het Poolse le ger en tot minister van defensie. Voorheen was hij opperbevelhebber van het Russische Westelijke leger. Deze benoeming heeft enig opzien ge baard. Zuid Slavlë is onder aanvoering maarschalk Tito aan Moskou ontrouw geworden. Over Polen is Rusland ook niet helemaal gerust. Daarom is het in contact getreden met de Poolse regering, en is het resul taat geweest dat Polen aan de Sowjet Unie heeft verzocht de hoofdleiding van het Poolse leger op zich te nemen. Rokossowski zal nu het Poolse leger reorganiseren en volgens Russisch sy steem opleiden. Verzet van uit het leger kan dus vrij wel niet meer plaats hebben, het wordt zeer bemoeilijkt. Waar het leger onder sterke controle staat, kan het volk wei nig uitrichten omdat het niet van wa pens is voorzien. Als tegemoetkoming zou Polen zijn grensaanspraken in Oost Duitsland krij gen toegewezen. Men weet dat voorheen de stad Dant- zig een vrije stad was, noch behorende tot Duitsland noch tot Polen. Hitler was dit een doorn in het oog en heeft heel wat moeite gedaan, om Dantzig bij Oost Duitsland te trekken. Bij het uitbreken van de oorlog was het pleit spoedig beslecht. Thans komt Polen op zijn eisen terug. De Oost Duitsers zijn teleurgesteld. Van de vele beloften worden er maar bitter weinig ingelost. Met een heel groot woord heeft de Oost Duitse Pre sident zijn gebied geroemd boven dat van West Duitsland, doch de feiten spreken voor zichzelf. Vredes offensief Volgens de geruchten in de pers zou de Sowjet Unie nieuwe besprekingen willen voeren met Amerika. Maarschalk Stalin zou president Tru man nog dit jaar willen ontmoeten, als plaats van samenkomst wordt Berlijn genoemd. Maandag heeft minister Wysjinski een onderhoud gehad, met de Ameri kaanse minister Acheson. Aan dit onderhoud hecht men veel waarde. Hiertoe komt men, omdat Wysjinski op een receptie van de Rus- .Sische ambassadeur te Washington ge- De gemeenteraad van Goedereede ver gaderde Dinsdagavond. Alle heren wa ren aanwezig en burgemeester Van Knobelsdorff presideerde. Secretaris Jongkoen las de notulen, die, zoals meestal, geen enkele bespreking ont lokten. Bij de ingekomen slfukken behandelde de voorzitter een verzoek van de Die renbescherming om minstens 50. subsidie. Men beschikte afwijzend. De begroting vleeskeuringsdienst keurde men goed en de raad nam ken nis van enige goedkeuringen van het provinciaal bestuur op diverse besluiten. De gemeenschappelijke regeling met Middelharnis inzake Ulo-leerlingen werd ingetrokken, omdat de wet thans rege lend optreedt. Het aandelen aantal van de Emgo werd met drie voor Goede reede verminderd. Dhr Goelioop vroeg inlichtingen, om dat andere gemeenten er bij krijgen. De Voorz. kon hierop geen precies antwoord geven. B. en W. kwamen met een voorstel inzake, grondverkoop aan Sandifort en van Wijk. Men besloot al eerder tot die verkoop, maar Gedep. Staten keurden het niet goed en stelden B. en W. voor om deze grond aan de Doelweg maar tegen 5 et per meter in erfpacht te geven. „Meer dan genoeg!" vond de heer den Eerzamen, waarop de heer J. Ta- nis Jz. zei: „maar minder kun je toch ook niet!" en daarmede stemden allen in. Een punt van kwestie bleek nog te leggen in een rioolput op het stukje van Van Wijk. Dhr Sandifort vond, dat er nog een goot naar de put moet komen. Hij wen ste wel een duidelijke scheiding. Men was van mening, dat de gemeente voor de goot moet zorgen. De raad nam het voorstel aan. Bij vaststelling van het crediet bij de Ver. van Ned. Gemeenten viel de heer van Gelder over 12.700.voor uit breiding van de begraafplaats. Hij twij felde aan de noodzaak van het doen de zer uitgave en vroeg of men niet terug zou komen op het besluit tot uit breiden. De Voorz. memoreerde, dat de raad zich principieel uitsprak- tegen zgn. roeren" van de begraafplaats. Op een vraag van de heer Goefeoop deelde de "Voorz. mede dat met de DUW overlegd wordt over uitvoering door dit instituut. Men spant zich er voor en thans wacht men op de beslissing uit Den Haag. Het zou een paar duizend gulden schelen als men vlak bij grond had. De gemeenterekening 1948 moest vastgesteld worden en de heer J. Tanis rapporteerde. De commissie tot nazien wilde wel weten hoe er nog plm. 142.te be talen staat door de landarbeidersvereni ging en ook of er van vroeger jaren soms nog meer open staat. Spr. zei vroeger altijd aangedrongen te hebben op betalen. De secretaris deelde mede, dat het al uit 1933 stamt, toen men achter was. Sindsdien moest men gaan inhalen. Dhr iden Eerzamen wees er op, dat de lasten voor de pachters zwaarder worden. ,,Maar de boeren verdienen nog wel!" vond dhr Tanis, die tot goedkeuring van de rekening adviseerde. De inkomsten bedroegen 94.331.52, de uitgaven 96.512.52, dus een nadelig slot van 2181.maar als alle vorde ringen binnen komen dan houdt men vermoedelijk nog wel iets over, zo deel de Voorz. mede. De rekening werd goed gekeurd, evenals enige begrotingswij zigingen voor het lopende jaar. Dhr Sandifort wees op een open staande post van dr Muiswinkel; dat bleek voor pensioenbijdrage te gaan. Ingediend werd de begroting van de regeling bouw- en woningtoezicht, waar in de gemeente met ruim 5800 gld moet bijdragen. Men keurde deze begroting goed evenals die van Burgerlijk Arm bestuur voor welke de heer Sandifort adviseerde; deze sprak over een bedrag voor uitzending van een patiënt. De Voorz. zei, dat men daarvoor moet zorgen. B. en W. stelden voor een huurcon tract te verlengen inzake reiniging van de gemeente en huur van een paard. Dat geschiedt thans voor 2 dagen per week. Een ander voorstel betrof de huur van de woning van de rijkspolitie. B. en W. wilden enige verhoging toepas sen. Dit zal gevraagd worden. Dan kwam men tot behandeling van de begroting 1950. Dhr Sandifort zegde dank aan het zijn al Uw aankopen hoven f 10.- ver zekerd tegen Verlies-Diefstal - Brand en Breuk, uitgezonderd uurvtrerken. sproken heeft over de Amerikaans Rus sische vriendschap. Hij sprak zich uit, dat deze vriendschap diende te worden versterkt, en de betrekkingen tussen beide landen te worden verbeterd. Hieruit leidt men af, dat de geruch ten enige grond hebben, omdat Rusland op een verbetering van de betrekkingen aanstuurt. secretariepersoneel voor de keurige sa menstelling. Algemene beschouwingen wenste hij niet te houden, omdat men dan meestal naast de gemeente en in de politiek terecht komt. Behoudens en kele kleine puntjes kon de heer Sandi fort tot goedkeuring adviseren. Dhr V. Gelder wenste een goede Gal genweg naar het Havenhoofd en hij ver zocht overleg met de polder. ,,Aoh, zo'n kleinigheid!" vond dhr Lodder. ,,Ik vind het van belang"! hield dhr V. Gelder vol. Straks woont een vierde van de bevolking op het hoofd!" zo zei spreker. De Voorz. zei, dat het een polderweg betreft. Dhr V. Gelder zag in de begroting wel een subsidie voor de Bond tegen het vloeken, maar miste subsidie voor het Kraamcentrum. De Voorz. memoreerde dat de raad indertijd het één aannam en het andere verwierp. Ook hij sprak voorts zijn waardering uit over de opstelling en het goede werk, dat de secretaris en zijn personeel hebben gepresteerd. De begroting sluit in ontvangst en uitgaaf met 100708.85. De post on voorziene beloopt 2340.56. Dhr J. Tanis wees er op, dat sinds 1942 telkens 200 gld. voor het uitbrei- dinsplan is betaald en er nu weer ƒ150- voor staat. Hij vond het schandelijk, dat het plan er nog altijd niet is. De Voorz. gaf toe, dat het lang duurt. Stad en Land is er mede bezig. „'t Is net als overal!" vond weth. Loddier. Dhr Tanis sprak nog eens zijn afkeu ring uit. De raad keurde dan de begrtoing zonder toestemming goed. De kosten per leerling voor het open baar onderwijs werden vastgesteld op 21.05. Men bepaalde tevens de uitga- gaven voor het L.O. voor 1948. De leden van de woonruimte-commis sie moesten opnieuw benoemd worden. De heer C. van der Bok bedankte en wenste niet meer in aanmerking te ko men. De raad koos de heren: C. Groe nendijk, D. Lokker, D. Sandifort en C. Soeteman. Voor de vacature zaten de heren wel wat in dubio. Men stelde voor de heer van Gelder, en die kreeg zes stemmen, de heer den Eerzamen één. De heer van Gelder bedankte. „Dat gaat niet!" wees de heer Tanis af. ,,Neem de heer den Eerzamen!" raad de de heer van Gelder aan. „Ik neem het onder geen enkele voor waarde aan! Al werd het gesaliëerd!" verklaarde de heer den Eerzamen na- drukltelijk en ook de heer van Gelder bleef bij zijn afwijzing. „Ik moet de mensen bewonderen, die er nog in willen zitten!" zei de heerden Eerzamen. ,,Niet erg opbeurend" vond de heer van Gelder, Dhr iden Eerzamen droeg dan dhr Joh. Hoek, Ie ambtenaar ter secretarie voor. En natuurlijk wierpen de heren zich toen vol vuur op de stembriefjes en allen bleken de heer Hoek verkozen te hebben. ,,Over U, maar zonder U!" vond de heer Goekoop. In de rondvraag informeerde de heer Tanis naar de afgebrande en afgebro ken schuren in de Pieterstraat, dit ter zake de rooilijn. De Voorz. antwoordde, dat de archi tect met een plan zal komen, ook inza ke het teren van wegen enz. Dhr Tanis vroeg ook aandacht op de grote stank, die hier of daar door gar- nalenafval verspreid wordt en voorts onthulde hij, dat er hele nachten een auto op de openbare weg staat. De Voorz. zei, dat het mag als het binnen 20 meter van een lantaarn is. Dhr den Eerzamen vroeg inlichtingen omtrent het afzetten van de pad naar het strand. Men gaat beletten, dat be zoekers het strand bereiken. De Voorz. zei te zullen trachten om vergunning voor overpad te krijgen. Dhr Goekoop had gehoord, dat de to ren vanaf de omgang wordt afgebro ken. De Voorz. wist alleen, dat men de zware balken zou verwijderen om te verhinderen, dat de muren gaan af wijken. Dhr Goekoop zei ook wel eens bij de galmgaten een lichtje te zien. An dere heren hadden dat ook wel eens ge zien. De Voorz. kon hierop geen antwoord geven. De toren ressorteert onder Mo numentenzorg en spr. is er zijn licht al eens over op wezen steken in Den Haag, omdat de toren in verval geraakt. Dhr Goekoop had voorts vernomen, dat Waterstaat de brug over de haven gaat afbreken en er nog meer werk zal uitvoeren. De Voorz. kon hierover niets defini tiefs mededelen. Dhr Sandifort vroeg naar verlichting op het Havenhoofd en sprak voorts over de tuintjes, die zullen worden benut voor uitbreiding van de begraafplaats. In het verdere van de vergadering deelde de Voorz. mede, dat men nog geen bouwvolume kreeg, maar dat hij wel hoopt op' vier huizen. Dhr Goekoop wilde weten of er nog niets bereikt is t.a.v. het verenigingsge bouw, maar de Voorz. zei, daar mis schien in volgende vergadering iets van te kunnen mededelen. Tenslotte vestigde de heer Tanis aan dacht op moeilijkheden, die men aan de havenmonding ondervindt door verzan ding of dergelijke. Volgens de Voorz. zal dit wel de aandacht hebben van Rijkswaterstaat. EEN SPORTIEVE ZEEUWSE DOMINEE Op de ledenvergadering van de sport vereniging ,,Unitas" te Kloetinge (bij Goes) werd de plaatselijke predikant der Ned. Herv. Gemeente, Ds J. Jellema, tot voorzitter der vereniging gekozen. Ds Jellema heeft deze functie inmid dels aanvaard en toegezegd, dat hij zich bijzonder voor de „sportieve" jeugd in de gemeente interesseert. Herkingen 9 Nov. 1949. Aan de beetwortelfabrieken te Dinteloord, Puttershoek en Oud Beijerland; werd onderstaand verzoek gericht: Mijne Heren! De vroeg invallende hevige nacht vorst, wekt bij ons de gedachte wat er zal gebeuren, als de winter eens vroeg in vallen moest, en de vaart daardoor gesloten moest worden. Op het vaste land, Voorne en Putten, Hoekse Waard en in Zeeland uitgezonderd Schouwen en Duiveland, zou bij goed weer vervoer naar de fabriek mogelijk zijn per as, soms ook per tram, doch uit Flakkee is zulks onmogelijk, terwijl havens als Som- melsdijk, Middelharnis en Dirksland in buitengewoon ongunstige positie verke ren, en ook havens als Oude Tonge en Goedereede, welke, eer ze in open vaar water zijn een afstand hebben af te leggen van enkele kilometers er gerust bij mogen worden betrokken. Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel, Ooltgens- plaat, Batlenoord, Herkingen en Oud- dorp, liggen alle aan de open stroom, doch verkeren bij enigszins hevige vorst in ongeveer dezelfde positie. In verband met vorenstaande zou het ons aangenaam zijn wanneer U meer schepen en tramwagens naar Flakkee se havens en tramhaltes zendt om daar door het vervoer te versnellen. Namens het bestuur. De secretaris, A. W. KEIJZER. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 8 Nov. 1949 Witlof I 68.—; Witlof II 55.—; Tomaten 24.-32.—; Rode kool 11.— Groene Savoije kool 20.Glassla 12.10—13.—; Andijvie 15.—; Spina zie 25.Alicante A 92.Alicante B 51.—72.—Appelen 20.—31.— Comtesse de Paris 12.13.Gieser Wildeman 6.15.Bergamotten 4.—12.— Uien- en witlofveiling worden gjeliowder. op Dinsdag en Vrijdag 's morgens 10 uur, Groentenveillng op dezelfde dagen 's middags om half drie. De omzwevende gevangene zal haastelijk losgelaten worden. Jes. 51 14a. IL Evenwel deze gevangenen die we de vorige keer beschreven, zullen losgela ten worden. Vanzelf is deze loslating veelzijdig, waarvan wij maar enkele hoofdzaken kunnen aanstippen. Er is een loslating van deze gevangenen in de tijd. Zij worden losgelaten niet voor het geld, noch voor prijs, maar door het dierbaar bloed van Christus als van een onstraffelijk en onbevlekt Lam. De toe passing van dat dierbare bloed door de werking van God de H. Geest doet hun ne zielen huppelen van zielevreugd. En 't is dan wel of de banden en gevangen schap nooit meer terug zal komen. Ze hebben dan wel gezongen in het land hunner vreemdelingschapGij hebt mijn banden losgemaakt. Ze zullen dan van blijdschap vrolijk zijn en U offeren een offerande van dankzegging en de Naam des Heeren aanroepen. Evenwel verstond dat volk dikwijls in die heugelijke tijden niet dat zij nog ble ven in het land hunner vreemdeling- Echaj^pen. Dat als de leeuw en de beer verslagen was, de Filistijn in aantocht v/as om te honen en te vloeken. Zij ver stonden veelal ook niet dat ze bleven v/onen in het lichaam der zonde en hun ne verdorvenheden wel voor een tijd aan banden lagen, maar straks met meer woede zouden ontwaken om hun parten te spelen. Voorname heiligen hebben gekermd onder verlating en ban ge worstelingen, nadat zij de kennis van onze Heere en Zaligmaker verkregen hadden, zodat Job en Jeremia hun dag vervloekten en David en Asaf bromden gelijk beren in dorre plaatsen. En nu komt de Grote Loslater dikwijls Zijn volk op aarde in hope los te laten. Als Hij ze een blik geeft in de eeuwige trouw van een onveranderlijk God. Als Hij het geloof sterkt, de hope verleven digd. Als Hij op de gezegende overwin ning en zegepraal wijst van die sterke Held, Die machtig is te verlossen, Jes. 63 1. Hij houdt de lamp van binnen brandende in de hevige stormen; Hij bidt voor hen aan 's Vaders rechterhand dat hun geloof niet ophoude. Maar ééns zullen deze gevangenen los gelaten worden uit de gevangenis der wereld en de gevangenis van het li- chaani der zonde, om nooit in het land hunner vreemdelingschappen terug te keren. Ze zullen dan verlost worden van de vijanden die op hunne ziel loerden; verlost worden van de macht van het ongeloof, vertwijfelingen en vreze. Ze zullen verlost worden van de boze aan vallen van de aartsvijand, de duivel, in wien strikken zij zo dikwijls waren verward. Ze zullen verlost worden van alle zielsduisternissen, waardoor zij in verzoeking kwamen om het lieve Wezen te verdenken en harde gedachten van Hem te koesteren. O, wie zal die ver. lossing met mond of pen schetsen, als het logge en wellustige vlees die grote hinderpaal voor het geestelijke leven daar roerloos liggen zal, om nooit meer te ontwaken. Als de verduistering van het verstand, de bekrompenheid van de geest niet meer gevoeld zal worden. Als het smartelijke lichaam met zwakheden en pijnen, niet meer bestaan zal. O, dan zal de aardse tabernakel verbroken worden en de ziel uit dit oud en ver vallen huis in de woonstede Gods wor den overgebracht, gezet in het volle licht en de eeuwige glorie van die stad, die door de heerlijkheid Gods verlicht wordt en het Lam is hunne kaars. En om nu de bedrukte Sionieten vaa de aarde te troosten, zegt Hij hun aan dat hunne verlossing zeer nabij is. De tekst zegt. De omzwevende gevangenen zal haastelijk losgelaten worden, o volk, .het zullen geen eeuwen aanlopen, wie weet geen jaren, dat deze verlossing werkelijkheid voor u worden zal. Het zal haastelijk geschieden. De Heere zal Zelf haasten als de koornschoof rijp is hem binnen te halen. Zie hoe de nijvere landman zich haast als de tijd daar is om de garven in zijne schuur te verza melen. Hoeveel meer Hij Die Zelf ver langt Zijn Bruid te mogen omhelzen en haar de volle blijken van Zijne liefde te doen gewaar worden. Hij roept haar toe vanaf de Mirreberg: Zie Ik kom haastelijk en Mijn loon is met Mij. Volk, wees dan niet ongeduldig. Moet ge Zijn Raad uitdienen op het ziekbed, in armoede, in banden en tegenheden. Hij legt uwe tranen in Zijne fles en telt uw omzwerven. Hij wacht Zelf met verlangen op de tijd dat ge gebracht wordt waar Hij is. Vraagt maar veel met David: Ik ben, o Heer', een vreem deling hier beneên. Laat Uw gehoon o]) reis mij niet ontbreken. Wacht op die losmaking en zoek n hier los te maken van alles, wat u af trekt van Dien groten Heere, Die alleen uw harte waardig is. Dan zal de los making van de aarde en de uwen mak kelijk vallen, want die dienstknechten zijn zalig die op hunnen Heere wachten, opdat, als Hij komt en klopt, zij Hem terstond mogen opendoen. Ds H. HET NIEUWE LABORATORIUM VAN DIRKSLANDS ZIEKENHUIS Dr Jessurun legde, trots op het fijne en moderne instrument, aan de collega's de werking uit van de photo-electrische colorimeter, die zojuist uit Amerika werd ontvangen. I. De gemeente Ooitgensplaat was tij dens de laatste volkstelling samenge steld uit het gedeelte van die naam, de Langstraat, een gedeelte van Achthui- zen en het Hol. Het grootste gedeelte der bevolking woonde in Ooitgensplaat, want daar waren gevestigd 1085 man nen en 1050 vrouwen, welke aantallen in 1879 resp. 705 en 725 waren. In de loop der laatste 70 jaren nam deze groep dus met 50% toe. In de Langstraat woonden in 1947 in totaal 236 personen. In 1879 bedroeg dit aantal 206. In dit gedeelte is de bevolking dus niet zo sterk toegenomen. De grootste groei vertoonde echter het gedeelte van Achthuizen, want in 1879 woonden daar 201 mensen, welk aantal in 1947 tot 528 gestegen was. De totale bevolking der burgerlijke gemeente telde bij de laatste volkstel ling 3156 zielen, die samengesteld was uit 1613 mannen en 1543 vrouwen. De overeenkomstige cijfers uit 1899 waren resp. 2562, 1298 en 1264. Hieruit blijkt, dat de bevolking in de loop van een hal ve eeuw met bijna 24% is toegenomen. Vijftig jaar geleden woonden in Ooit gensplaat 472 mannelijke en 51 vrouwe lijke hoofden van gezinnen, welke aan tallen in 1947 682 en 59 bedroegen. Bij de eeuwwisseling werden 9 mannen en 28 vrouwen geregistreerd als alleenwo nend, een aantal, dat 1%% der toen malige bevolking uitmaakte. In 1947 werden in die groep opgenomen 24 man nen en 40 vrouwen, hetgeen overeen komt met een' percentage van ruim 2 van het aantal inwoners tijdens de laat ste volkstelling. In 1899 werd in deze gemeente 523 huisgezinnen van 2 of meer personen aangetroffen. In deze gezinnen waren 1414 eigen-, stief- en pleegkinderen on dergebracht. Een halve eeuw later wa ren deze cijfers 741 gezinnen met 1609 inwonende kinderen. In deze gemeente blijkt het aantalinwonende kinderen niet zo sterk gedaald te zijn, want in 10 gezinnen kwamen in 1899 gemiddeld 27 en in 1947 nog 22 kinderen voor. Thans moeten we onze aandacht rich ten op de samenstelling der bevolking volgens de leeftijdsgroepen. In onder staand staatje is dit gedaan en zijn de leeftijdsgroepen in procenten aangege ven, BevoUiingsopbonw van Ooitgensplaat Leeftijd 31-12-1879 31-12-1930 31-5-1947 0-10 iaar 9.7 R 95!! 90 Leeftijd 0-10 jaar 10-20 jaar 20-30 jaar 30-40 jaar 40-50 jaar 50-60 jaar 60-70 jaar 70-80 jaar 80 jaar en ouder 27.5 20.5 15 11 10.5 8.5 4.5 2 0.5 23.5 20.6 21 19 15 15 12.5 12.4 10 11.5 7.5 9.4 5.5 6.5 4 4.2 1 1.4 Wij zien ook hier een daling van het percentage der jeugdigen, maar alvo rens een conclusie te trekken moeten eerst eens de indexcijfers nagegaan worden. Wij zullen daartoe het jaar 1879 als basis jaar aannemen; reden waarom in onderstaande tabel alle cij fers van dat jaar met het getal 100 aangegeven zijn en aan de hand van die cijfers die der andere jaren bepaald zijn. Indtexcijfers der bevolking van Ooitgensplaat Leeftijd 31-12-1879 31-12-1930 31-5-1947 0-10 jaar 100 116.3 100.3 10-20 jaar 100 138.7 122.4 20-30 jaar 100 139.4 133.1 30-40 jaar 100 155.8 150.8 40-50 jaar 100 132.5 148.0 50-60 jaar 100 127.8 153.1 60-70 jaar 100 161.0 191.7 70-80 jaar 100 277.8 293.3 80 jaar en ouder 100 153.6 237.0 totale be volking 100 136.9 133.6 Uit deze cijfers blijkt, dat de totale bevolking in de periode 1930 tot 1947 gedaald is. Deze achteruitgang van 3230 inwoners tot 3156 inwonenden is nog het gevolg van de evacuatie. Verder merken wij op, dat in 1947 de leeftijds- 'n Vleugje tocht kou of vocht en't begint met'n voorbijgaande stramheid Maar als ge niet dadelijk Uw maatrege len neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een ongenietbaar humeur. Kruschen Salts stimuleert op weldadige wijze de natuurlijke werking Uwei bloedzuiverende organen en naarmate die weer naar behoren hun functies ver richten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uv/ neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen proberen Ge zult ver baasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander - herboren - mens. Kru schen is verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten. groepen van 0-30 jaar minder toege nomen zijn dan de totale bevolking, ter wijl de groep van 30-40 jarigen verge leken met 1930 gedaald is. Hierbij zul len wij ook wel moeten denken aan ge volgen der evacuatie. Vele jongeren, die waarschijnlijk minder gehecht waren aan de vroegere woongemeente, die zo geleden had door de inundatie, keerden blijkbaar niet meer terug, in tegenstel ling met de ouderen, die met hechtere banden aan Ooitgensplaat verbonden waren. Desniettemin is de bevolkingsopbouw niet ongunstig te noemen, want het per centage jongeren (tot 20 jaar) bedroeg in 1947 nog 40% van de totale bevol king, welk cijfer in Middelharnis 34 en in Goedereede zelfs 29 bleek te zijn. Dr J. VERSEPUT. TAPIJTENSMOKKEL NAAR NEDERLAND Naar de „Gazet van Antwerpen" meldt wordt de Antwerpse fabrikant van ta pijten H. D. er van beschuldigd de le verancier te zijn van de tienduizenden Belgische tapijten, die na de oorlog o.a, met pantserauto's naar Nederland zijn gesmokkeld. De tapijten, die een kost prijs hebben van 50 gulden werden in Nederland verkocht voor 100 tot 150 gulden, zodat de Antwerpenaar met de ze zaak millioenen verdiend moet heb ben. Alle pantsersmokkelaars zouden i" dienst van deze H. D. die zich echter steeds achter de schermen hield, heb ben gestaan. -O- DE OORLOG KOSTTE BELGIË 15.729 DODEN Het totale aantal doden in België als gevolg van de oorlog bedraagt 15.729, het aantal zwaargewonden 15.942. Dooi' V-l's en V-2's zijn in de periode van 1 October 1944 tot 20 Maart 1945 in to taal 9024 mensen om het leven geko men; door deze wapenen werden boven dien nog 14.406 personen zwaar gewond. EEN RESOLUTIE VAN INDONE SIËRS UIT DE MINAHASSA Een aantal in Nederland verblijvende Indonesiërs, afkomstig uit de Minahas- sa, heeft in een vergadering, in het zen- dingshuis te Oegstgeest, een resolutie aangenomen waarin zij, vaststellen, d*' de Indonesische eenheid in 'R.I.S.-ver band een levensbelang is voor alle Indo nesiërs en dat derhalve die eenheid door iedere Indonesiër verstevigd dient worden. Zij verwierpen met kracht elke separistische activiteit.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2