J schanóe Het Welfare-werk voor Ziekenhuis- en thuisliggende patiënten Gaat U ^Jaargang Zaterdag 12 November 1949 No.|1870 rHR^LIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN I Officiële ingebruikname van het nieuwe Laboratorium in Dirksland's Ziekenhuis De veerboot Middelharnis- Hellevoetsluis Geen militairen meer naar Indonesië De uien zijn weer duur Kerknieuws Medewerking nodig voor dii prachiige doel Zondagsdiensten Artsen. LandLouwtractoren op verkeerswegen Lacune in onze verkeerswetgeving niEUWS CHRISTfc.UIJK\ MyJ^^ Mifl,l«lharnis Aboimementspi«s 1.50 per kwartaal V. Verschönt tweemaal per weeb. Woensdag en Zaterdag Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piiis 12 cl. p. mm. Bij coniiact speciaal taiie! Redactiebureau: Prins Hendrikstraat 132 Middelharnis De Ronde Tafel Conferentie is voor- bii zij behoort tot het verleden. In ons blad van Zaterdag jl. gaven wij reeds een overzicht van de ontwerp-overeen- komsten, die het „succesvolle" resultaat var de besprekingen vormen. Na be krachtiging door de verschillende parle menten zal Nederland dus uiterlijk 30 Dec a.s. de souvereiniteit overdragen aan de Verenigde Staten van Indonesië (Republiek Indonesië Serikat.) De afloop van deze conferentie kon voor niemand een verrassing zijn. Reeds vóór zij begon was te voorspellen, dat het verloop ervan „succesvol" zou zijn- Koste wat het koste, de R.T.C, móest slagen. Door de overdracht van de souverei niteit wordt Indonesië uitgeleverd aan lieden, die in geen enkele opzicht heb ben blijk gegeven, dat zij kunnen vol doen aan de voorwaarden, die de Neder landse grondwet voor de souvereiniteits overdracht stelt. Onze grondwet eist namelijk, dat er waarborgen moeten zijn voor de rechtszekerheid, de fundamen tele menselgke rechten en vrijheden en deugdelijk bestuur. Ieder, die een open oog heeft, althans wil hebben, voor de werkelijkheid, zal moeten toegeven, dat in de toekomstige Republiek Indonesia Serikat deze waar borgen niet te vinden zijn. Integendeel, de naakte feiten tonen ons, dat de ge bieden, die onder het gezag van Djokja heten te liggen, toneel zijn van terreur en volkomen chaos. En wie twijfelt er nog aan, dat de zgn. machthebbers van Djokja in de nieuwe Verenigde Staten van Indonesië een overheersende rol zul len spelen? Zelfs de Nederlandse regering moest eens erkennen, dat Soekarno en de zij nen onbekwaam en onwillig waren om orde en recht te waarborgen. Niettemin durft de Nederlandse regering het aan Indonesië uit te leveren aan diegenen, die verantwoordelijk zijn voor de dood van zovelen onzer mannen en zonen. Men vraagt zich af waartoe dit alles is geschied. Moet dit de verantwoordelijk heid zijn, die de regering van Godswege is opgelegd? Neen, de regering ver zaakt met dit alles schromelijk haar plicht jegens God en het Nederlandse volk. Verantwoordelqkheid voor de onder daan weegt blijkbaar niet zo zwaar. Be langrijker is het vriendelijk gezicht van de Verenigde Naties. Een bevestiging hiervan vinden wij reeds in de zogenaamde minderheden in Indonesië. Hun lot verdient de volle aan dacht, zy toch' worden, tégen hun uit drukkelijke wil ingelijfd bij de Verenig de Staten van Indonesië. Hierdoor wor den de wensen tot zelfbeschikkingsrecht van honderdduizenden trouwe onderda nen op de meest rechteloze wijze gene geerd. Hun adressen tot de regering, hun smeekschriften aan het parlement werden alle terzijde gelegd. Och ja, de regering beloofde, dat zij ter R.T.C, hun standpunten zouden mogen uiteenzet ten, doch hierbij bleef het. Zij werden in niets, maar dan ook letterlijk niets door de regering gesteund. Neen, zij werden eenvoudigweg aan de dijk gezet. Nederland keert de Christenen van de Minahassa de rug toe; Nederland wendt zich af van de eeuwenlang trouwe Am- bonnezen; het stopt de oren toe voor de betuigingen van aanhankelijkheid van Timor, enz. enz. enz. Nog deze dagen deden de vertegen woordigers van de minderheden een dringend beroep op het Nederlandse volk. Bg deze gelegenheid wees o.a. de vertegenwoordiger van Ambon erop, dat de Ambonnezen steeds trouwe onderda nen van het Koninkrijk zijn geweest en zowel als soldaten als op vooraanstaan de posten hebben zij rust, orde en wel vaart helpen bevorderen. Waarom, zo vroeg hij, wil de Nederlandse regering nu de stem van Ambon niet horen? Is zij vergeten, wat wij voor haar hebben gedaan? Wö, die birmen het rijksver- band wensen te blijven, moeten voor het zelfbeschikkingsrecht vechten, ter wijl zy, die de band willen verbreken, alles meekrijgen. Menig Nederlander moet wel be schaamd het hoofd buigen bg het ho ren van deze aanklacht van een Am- boimees. Het Nederlandse volk moge, waar zgn regering faalt, een duidelijk „neen" doen horen, opdat de schande, die thans op het volk rust, worde uitgewist. Indien ons parlement de ontwerp overeenkomsten sanctionneert kunnen wij de toekomst niet anders dan met grote zorg tegemoet zien, want: Wie wind zaait, zal storm oogsten. I. V. DWAASHEDEN. Amerika ii het land van onbeperkte mogelijkheden. Op het gebied van wetenschap en kunst. De vorderingen van de techniek hebben een verbazende hoogte bereikt. Geen ander land ter wereld, waar men de vorderingen der techniek zo heeft dienstbaar weten te maken aan het comfort van het leven. Alles heeft zich daar ontwikkelt tot het grootste, tot het massale, tot het indrukwekkende. Wetenschap en techniek gaan in dat land hand aan hand. Alle mogelijke uitvindingen zijn dienstbaar gemaakt om het leven er ge makkelijk te maken. Maar ook hier geldt het, dat de uiterste elkaar raken. Aan de ene zijde verbazingwekkende vorderingen van wetenschap en tech niek, aan de andere zijde een vertoning van de meest ongelooflijke dwaasheden. Een streven om het record te vestigen van de één of andere nutteloze en on zinnige dwaasheid. Zo heeft men daar onlangs een zee hond in het middelpunt van de belang stelling geplaatst. Een zeehond, die het Kanaal heeft overgezwommen. De zwem- merij over het Kanaal, ditmaal niet door mannen of vrouwen, maar door een zee hond. Niet door mensen geëntameerd van een circusachtig allooi. Neen, door vooraanstaande mannen, leiders van een groot krantenconcern. Helemaal uit Amerika heeft men het dier overge bracht naar Frankrijk. En vandaar uit heeft het dier, met de nodige voorzor gen omringd, het kon zijn dat het weg- zwom, de tocht volbracht. In recordtijd. De Kanaalzwemmers slaande met uren. En dan weer terug naar Amerika. En daar het dier gehuldigd en gefêteerd. Mannen in hoogst eenwaardig costuum, met bef en baret, hun felicitaties het dier aanbiedend. Zo hebben geïllustreer de bladen het ons doen zien. Inderdaad de uitersten raken elkaar. Ontplooiing van menselijk kennen en kunnen aan de ene zijde en dwaasheid aan de andere zijde. Gedurende een paar maanden heeft de veerboot Minister van der Sleijden slechts halve kracht kunnen varen door dat de originele schroef in reparatie was en een andere, van niet dezelfde afmetingen en vorm, was aangebracht. De overtochten duurden hierdoor soms aanzienlijk langer en bij het stormweer der laatste weken had het personeel soms grote moeite om het schip in be dwang te houden. Naar wij vernemen; is thans de oorspronkelijke schroef weer aajigebracht. Bovendien is het schip; schoongemaakt en zijn beschadigde of dun geworden platen van het casco door nieuwe vervangen. Demobilisatie in tien maanden voltooid I>aar d« resultaten ter R.T.C, zulks niet meer nodig maken, zullen geen nieuwe troepen ter aflossing naar Indonesië gezonden worden. De S^ii- derkruis, welke op 38 October uit Rotterdam vertrok, is het laatste schip, dat ©en transport met geveohtseenhe- den naar Indonesië zai brengen. De be richten echter, als zou de Zluiderkruis teruggeroepen worden, zijn van elke grond ontbloot. Slechts gespecialiseerde eenheden, die in de overgangsperiode onmisbaar zijn voor administratieve en technische werk zaamheden, zullen nog naar Indonesië vertrekken. Naar de Volkskrant meldt en ons van officiële zijde bevestigd wordt, is een voorlopig demobilisatieschema ont worpen, dat voorziet in de terugkeer van tenminste 7000 militairen p. maand Daar er nog ongeveer 75.000 militairen in Indonesië vertoeven kan volgens dit schema de demobilisatie in 10 maanden voltooid zijn. De staatssecretaris van oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, zal, zoals wij Zaterdag reeds meldden, eind November naar Indonesië gaan, ten einde de technische problemen, die met deze demobilisatie gepaard gaan, te be spreken. Tijdens de bezichtiging van het nieuwe laboratorium in het ziekenhuis te Dirks- land, waarvan vrij reeds in ons Dinsdag- nummer een breedvoerig verslag gaven, werden voor ons foto's gemaakt. Het ging er, gezellig en ongedwongen naar toe. Vooral de huisartsen legden een grote belangstelling aan de dag voor de instrumenten en onderhielden zich met de doktoren van het ziekenhuis. Dr Stoel had een opgewekt gesprek met de heer Kooman, bestuurslid van het zie- keiüiuis, en ook dat hield de film, vast. Mevr. Stoel en Zuster Tobi die op enkele maanden na even lang aan het ziekenhuis verbonden is als dit oud is hadden blijkbaar ernstiger zaken te be handelen, maar ook de nestor der artsen van Goeree-Overflakkee, dokter S. Knöps uit Sommelsdijk, bleek een vro lijke toon te vinden. Het bestuur, met enige doktoren, was zo vriendelijk om een moment te poseren; in het midden der heren burgemeester Van Heijst, de voorz. van het gecombineerd bestuur, en ds Koele, voorz. van de Stichting Bethesda. De doktoren Stoel, Elvé en Knöps Sr. hadden even een onderonsje. MIDDEIÏIARNIS TJienveiling van Dinsdag 8 Nov. 1949 Gewone uienf 23.37 Drielingen f 21. Picklers f 22. Aanvoer 45.000 kg. VEILING ST. ANNALAND EN OMSTREKEN TJienveiling van Donderdag 3 Nov. 1949 Grove uien f 17.10 Gewone uien 19.53 Drielingen f 15.11 Picklers 14.49 Uien stek-•• 6.50 Breekpeen Bf 6.01 Breekpeen voer 3.50 Aanvoer uien 50.000 kg Aanvoer peen 30.000 kg. Uienveillng van Dinsdag 8 Nov. 1949 Grove uien f 20.50 Gewone uien24.07 Drielingen 19-67 Picklers f 20.48 Uien stekf 7.59 Aanvoer 95.000 kg. SCHERPENISSE TJienveiling van Dinsdag 8 Nov. 1949 Ie soort f 23.80 2e soort f 20.19 3e soort .-.f 19.73 Picklers f 20.10 Stek "^-sg Aanvoer 25.000 kg. ------O------ VEEMARKT TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 8 Nov. Aangevoerd 4620 dieren, w.o. 192 paarden, 8 veulens, 1949 gebruiksvee, 625 vette koeien en ossen, 463 graskalveren, 400 nuchtere kalveren, 275 schapen of lamm. 76 bok ken en geiten, 66 varkens, 566 biggen. Prijzen per stuk: kalf koeien 875 725 600; melkkoeien 875, 725, 600; vare- koelen 530, 425, 350; vaarzen 550, 450, 350; pinken 450, 350, 275; gras kalveren 255, 185, 85; biggen 30, 25, 20; werkpaarden 850, 650, 500; hitten 650, 550, 400; nucht. kalveren 35, 30, 25. Prijzen per kg slachtpaar- den 1.35, 1.25, 1.—; lammeren 1.90, 1.70, 1.50; vette koeien 1.80/90, 1.60/75, 1.40/55. GEREF. KERK Ds O. de Jager overleden Te Ermelo is op 73-jarige leeftijd overleden Ds G. de Jager, em. pred. van de kerk te Putten. Ds de Jager ving zijn ambtelijke loop baan aan in 1903 te Bruinisse en diende hierna de gemeenten van Wolfaartsdijk (1910), Grijpskerke (1918), Doomspijk (1922) en Putten (1829-1943.) Nadien heeft hij de kerk van Dussen (N.Br.) nog als hulpprediker gediend. CAND. A. VERGUNST TE LEIDEN NIET ALS VELDPREDIKER NAAR INDIE De heer A. Vergunst te Leiden, Theol. Cand. bij de Ger. Gemeenten, was, zoals men weet door de Synodale Commissie benoemd tot Veldprediker in Indonesië. Wegens zijn bezwaren tegen de vac cinatie, heeft de minister deze benoe ming niet bekrachtigd. Ongevaccineerd wordt hiJ in Indië niet toegelaten. Cand. Vergunst zal dus niet naar Indië gaan. GEREF. GEMEENTEN DIRKSLAND Bij de Geref. Gemeen te is op de deze week gehouden leden vergadering uit het gestelde tweetal Ds Rijksen van Leiden en Ds Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk, de laatste be roepen. Dit is de 2e maal dat Ds v. d. Woestijne van Dirksland een beroep ontvangt. ROTTERDAM Naar wij vernemen zal Ds M. Blok van Zeist, half Decem ber a.s. te Rotterdam zijn intrede doen bij de Geref. Gemeente (Boezemsingel.) NED. HERV. KERK Beroepen te Bergambacht (2e maal) R. W. Steur te Ouddorp; te Opende- (Gr.) P. J. Goethals te Mensingeweer. Te Deventer (toez. vac. G. Moen,) J. A. G. van Zanten te Ouderkerk aan de Amstel. Bedankt voor Ridderkerk (toez.) H. Bout te Amersfoort; voor Ermelo E. E. de Looze te Hilversum; voor Katwijk aan Zee G. Wassenaar te Huizum; voor Monnikendam (toez.) A. Vink te Marken. DIRKSLAND Van Zaterdag 12 November v.m. 12 uur t.m. Maandag 14 No\«ember v.ni. 9 uur Mlddielharnis-Sommelsdök Afwezig de artsen P. Knöps, A. Kie vit en C. F. Arends. Voor spoedgevallen Tj. Kuipers, arts. Tel. 240, Sommelsdijk. Dirksland-Herldmgen-MJelissant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoed gevallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Oost-FIaiikee: Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers en P. J. de Man. Voor spoed gevallen G. J. Buth, arts, Telef. 6, Den Bommel en P. C. J. Voogd, arts, Telef. 59, Oude Tonge, Op de onlangs gehouden algemene vergadering van de plaatselijke afde ling van het Ned. Rode Kruis wsr.i op voorstel van het bestuur besloten tot het invoeren van het zgn. welfare-werk bij de daarvoor in aanmerking komende patiënten in het Ziekenhuis en bij thuis liggende patiënten. Door het bestuur van het Ziekenhuis werd inmiddels, de nodige medewerking toegezegd. Zoals bekend mag worden verondersteld, heeft deze tak van het welfare-werk ten doel om aan economische patiënten passen de en zinvolle bezigheid te verschaffen. Door het Hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis wordt dit werk als volgt gekarakteriseerd; door zinvolle bezigheid een zodanige sfeer te schep pen, dat de patiënt de beste voorwaar den voor een genezing kan bereiken. Het vult dus a.h.w. dat gedeelte van de tfld van de zieke, dat ligt tussen de zuiver lichamelijke behandeling (dokter en verpleegster) en de religieus-geeste lijke verzorging (predikant en pastoor.) Ontstaan van dit werk: Hoewel de taak van het Rode Kruis na de oorlog op dit terrein zich hoofdzakelijk heeft beperkt tot de militaire inrichtingen, is de vraag, om ditzelfde te doen voor de burgerpatiënten eigenlijk voortgekomen uit het feit, dat verschillende militaire patiënten voor specialistische behande ling in burgerinrichtingen geplaatst werden en daar, door de reizende wel fareleidster Iiezocht, het werk a.h.w. vanzelf propageren bij de burgerpatiën ten. Toen - het aantal burgerpatiënten een zeer geringe omvang had, kon de reizende welfareleidster van het hoofd bestuur dit stukje werk er nog wel bij nemen, maar al spoedig bleek, dat deze arbeid in een zo grote behoefte voorzag, dat er naar meerdere hulp moest wor den omgezien. Hiertoe werd de toe vlucht genomen tot het instellen van een opleiding van vrijwilligsters, dit in over leg met de plaatselijke afdeling, waarin de burgerinrichting zich bevond, waar dit werk moest geschieden. Een oplos sing, welke in de practijk aan de ge stelde verwachtingen ten volle blijkt te voldoen. Thans doet de plaatselijke afdeling een beroep op nog een tiental dames de helpsters van dè plaatselijke afdeling hebben zich spontaan ter beschikking gesteld uit de gemeente Dirksland om zich voor dit prachtige sociale werk op te geven. Wanneer voldoende dames zich hebben aangemeld, wordt door de zorg van het hoofdbestuur ter plaatse een kosteloze cursus georganiseerd van ongeveer 10 tot 12 lessen, elk van 2 uur per week. Op deze cursus worden de vrijwilligsters in kennis gesteld met het practische werk het vervaardigen van leerwerk, spanzijden kleedjes, ge knoopte tassen, vilten speelgoedbeesten, frivolité, gebreide wollen artikelen, smyrnakussens etc etc. om dit op haar beurt aan de patiënten eigen te maken en voorts wordt men theorethisch 1 geschoold t.a.v. de omgang met patiën ten en hetgeen daarmede verder ver band houdt. Teneinde dit werk, dat met name in de grote gemeenten zulke gunstige re sultaten heeft afgeworpen, in de ge meente Dirksland ter hand te kunnen nemen, vertrouwt het bestuur, dat tal van dames aan de oproep gehoor zul len geven. De opgave kan schriftelijk of mondeling vóór 15 November a.s. worden ingediend bij de voorzitter der afdeling, de Burgemeester van Dirks land. Vervoer met meer dan één aanhang wagen in beperkte mate toegestaan Aan de mededeling, dat op grond van het Motor- en Rijwielreglement het ge bruik van landbouwtractoren met meer dan één aanhangwagen voor wegver voer is verboden, kan, blijkens een na dere verklaring van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, worden toegevoegd, dat dit verbod geen betrekking heeft op trekkers, die zich voor het vervoer van het bedrijf naar het land en omgekeerd op de weg be vinden. In dit geval is het gebruik van tractoren met meer dan één aanhang wagen wel toegestaan, mits deze voer tuigen, met inbegrip van de lading, de breedte van 2.60 m (voor losse veldge- wassen 3.50 m) en een maximum-snel- heid van 6 km niet overschrijden. Voor de lengte van de aanhang geldt het ma ximum van vier wlelassen, tervrijl het maximaal toelaatbare gewicht, inclusief de lading, op 6000 kg is vastgesteld. Bovendien geldt voor dit vervoer een afstandsbeperking van 5 km per et maal. Een trekker daarentegen, die wordt gebruikt voor het vervoer van produc ten naar stapelplaatsen of fabriek, vol doet volgens het Ministerie van Ver keer en Waterstaat niet aan de bestem ming, welke aan een landbouwtractor moet worden gegeven en valt derhalve onder de algemene voorschriften, welke voor het wegrvervoer zijn vastgesteld. Deze voorschriften houden een verbod in tot het voortbewegen met de tractor van meer dan één aanhangwagen en een maximum-ladingbreedte van 2.40 m (voor B-wegen van 2.10 m). In dit geval geldt de genoemd© snelheids- en af- standsbeperktng niet. Voorzoveel het verkeersbelang dit toe staat, is het Ministerie van Verkeer en Waterstaat bereid, bij de beoordeling van aanvragen om ontheffing van het voor het gebruik van tractoren op Rijkswegen gestelde verbod, met de be langen van de landbouw rekening te houden. Dezer dagen werd voor de rechtbank de misdadige automobilist veroordeeld, die in Augustus in beschonken toestand te Berg en Dal achter het stuurrad zat en een meisje van veertien en een kind van anderhalf jaar doodreed en twee jongens verwondde. De maximumstraf, die de rechtbank deze man kon geven, was negen maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor een jaar. Terecht noemde de officier van justitie het dan ook belachelijk, dat hij, geen zwaardere straf kon eisen, bijvoor beeld wel drie of vier jaar gevangenis straf. Het is wel duidelijk, dat onze ver keerswetgeving hier een belangrijke la cune vertoont. Sneller dan wij hadden verwacht schijnt deze misdaad de aan dacht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat te hebben getrokken. Toen de minister van genoemd depar tement. Mr Spitzen, de vorige week een rede hield op de wegverkeersdag van de K.N.A.C., verklaarde hij namelijk, dat de termijn gedurende welke de roe keloze bestuurder het recht tot het be sturen van voertuigen kon worden ont zegd zou worden uitgebreid tot vijf jaar en bij recidive tot tien jaar. Wij menen de activiteit van de minister met betrekking tot dit vraagstuk ten zeerste te kunnen toejuichen omdat de be staande toestand ongetwijfeld in hoge mate onbevredigend was. DTJITSE JUFFROUW WIL PERSé IN NEDERLAND ZIJN Driemaal illegaal de giens over Bij de Amsterdamse Vreemdelingen dienst is op het ogenblik een Duitse juffrouw in bewaring, die reeds kans heeft gezien voor de derde maal ille gaal ons land binnen te komen. Het is een vrouw van ongeveer dertig jaar, die gedurende de oorlog met de Duitse bezettingstroepen naar ons land is ge komen en relaties met een Nederlander heeft aangeknoopt. Steeds weer tracht zij naar ons land te komen en ook Za terdagavond ontdekten rechercheurs haar, ditmaal in de binnenstad, toen zij met haar vriend aan een kraampje mos selen stond te eten. Zij zal thans voor de kantonrechter worden geleid en bij vonnis zal getracht worden haar een verblijfsontzegging te doen verstrekken. Dit betekent, dat haar verblijf in ons land strafbaar zal zijn, zodat zij een volgende maal niet slechts over de grens zal worden geleid, maar aan de offi cier van justitie zal worden overgele verd. Inmiddels is zij in verzekerde be waring gesteld, zodat ze ook ditmaal reeds, voor ze weer zal worden uitge wezen, in arrest zal moeten blijven. Daar komt nog bij, dat ze, eenmaal in Duitsland, een straf van de bezettings autoriteiten te goed heeft. Mogelflk zal een en ander haar afschrikken opnieuw naar Nederland te komen. OUDDORP DOOR STORM OF REGEN NEEM WED. KURVINKS TRAAN DAN KUNT U EB TBOKN.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1