Raad Den Bommel Winterdienst DE BESTE De heer Klaas Voogd te Ouddorp ten grave gedragen Plaatselijk Nieuws Schrammetje Burgelijke Stand Verloren TE KOOP: VEERDIENST Zaterdag 12 Nov. a.s. spreekuur houden vyoenödag 9 November 1949 „EILANDEN-NIEUWS" 'deniers alleen op Woensdag en Donderdag Plantsoen in Tuindorp Bouw- en Woningtoezichi duurder VAN GENT's™"'^""'"o heerlijke nieuwe RAATHONING met BIJENWAS en ZUIVERE TERPEHTIJH Intrede Cand. Ooms als hulpprediker in de Ned. Herv. Kerk GOEDEREEDE schrijft Her-begrafenis ie Si. Maariens- dijk waarmee een iragisch ge beuren gepaard ging Inplaats van 19 NOVEMBER a.s. zal de oogarts Dr P. C. VERKERK op van 8.30-11.30 uur v.m. in het ziekenhuis te Dirksland B12S. 3 De gemeenteraad van Den Bommel vergaderde Vrijdagmiddag. Burgemees ter Kruijff presideerde de voltallige ver gadering en deed bij de ingekomen stuk ken mededeling van o.a. goedkeuring van de verordening kinderbijslag, be groting van de gascentrale Flakkee enz. B. en W. van Ooltgensplaat zonden be richt van goedkeuring op het besluit in zake wijziging verordening bouw- en woningtoezicht. De groentehandelaar Berkhof ver zocht aan de raad om evenals in Oude Tonge de Woensdag en Donderdag voor vreemde fruitventers aan te wijzen. B. en W. zagen hier wel iets in en wilden (Je politieverordening in die zin wijzi gen, dat vreemde venters, ook van groenten en fruit, altijd een vergunning van B. en W. nodig hebben. Men kan ook in de verordening de dagen aange ven, maar dat zullen Ged. Staten mis schien niet goedkeuren. Dhr Buth vond twee dagen wel wat weinig, de heer Lokker vond dat vol doende om aan het door de plaatselijke groentehandelaars gevraagde te vol doen. Dhr Meaijer wilde volstaan met het verbod voor Zaterdag te laten gelden. Na nog enige bespreking werd het voorstel van B. en W. aangenomen, die van een en ander een soepel gebruik zullen maken. Het zal dan nietalleen voor de groente gelden, maar eventueel ook voor andere artikelen. Tot heden hadden alleen kooplieden in groenten en fruit geen ventverguiming nodig. Een verzoek van Huizer om verla ging aanslag schoolgeld moest worden afgewezen. Het tijdelijk hoofd der Chr. School, do heer Dekker, vroeg om van het gym nastieklokaal der Openb. School een paar uren per week voor de Chr. Kleu terschool gebruik te mogen maken. Nie mand was hier tegen. B. en W. zonden een brief inzake be zoldiging van wethouders. B. en W. wa ren tot de conclusie gekomen, dat voor Den Bommel het salaris 300.be hoort te zijn. Dat is redelijk in verband met het vele werk. Men behoeft het maximum van 350.nog niet aan te nemen, zo vonden B. en W. De raad vond het voorstel goed, evenals de salarië ring van de gemeente secretaris, waar voor Ged. Staten een nieuwe regeling ontwierpen, gebaseerd op het zielenaan tal. De salariëring der ambtenaren hangt er ook van af en de heer Mat- thijsse stelde voor om in hogere klasse geplaatst te worden omdat de gemeen te vroeger steeds meer inwoners had en nu nog om 2000 schommelt. Dit werd aangenomen. o De Woonruimte-commissie werd aan gevuld. B. en W. stelden voor om de heer J. v. d. Welle te benoemen. De heer Meijer wees er op, dat alle bevolkings groepen vertegenwoordigd moeten zijn. De Voorz. wees er op, dat het baan tje geen senecure vormt. De voorge stelde werd aaïivaaïd. B. en W. stelden voor om de door de gemeente onteigende grond thans over te dragen aan de woningbouwvereniging tesamen plm 105 a. Later zal de ge meente de straat weer terug moeten nemen. De verordening straatbelasting moest opnieuw vastgesteld worden. Er werd geen wijziging in de procenten, van 6% voor gebouwd en 3% voor onge bouwd gebracht. De opbrengst dezer belasting is plm. 5000 gld 's jaars. Het departement van Volkshuisves ting had er op geattendeerd, dat de huur der huizen van het Tuindorp rentege- vend belegd moet worden. Men gaat dat nu doen bij de plaatselijke Boerenleen bank. Voorts was de gemeente verplicht een reserve te stellen van 4 maal de huuropbrengst der nieuwe huizen, het geen neerkomt op 30.000.Dit ka pitaal vindt de gemeente in winst door meerdere renteopbrengst van het kapi taal van 400.000 gld. dat met de woning bouw gemoeid is. De gemiddelde kosten per leerling openbaar l.o. hadden 19.60 bedraggen en op basis daarvan worden vergoedin gen gegeven aan het bijzonder onder wijs. Besloten werd tot overnemen en t.z.t. afbreken van het boerderijtje van Hufler bewoond door Krijger. Het prijzenbureau vond 2528.een gerechtvaardigd be drag. Voorlopig kan het nog bewoond worden. Dhr Meyer zei, dat de woningbouw vereniging het al eerder wilde onteige nen. De Voorz, zei, dat het opgeruimd moet worden voor nieuwbouw van hui- Zen, die men volgend jaar hoopt te krij gen. De raad verdiepte zich nog in pro blemen van mestvaalt, kippenhouderij etc, die ter plaatse aanwezig zijn. De raad keurde het voorgestelde goed, even als een voorstel tot ruil voor grond met Westdorp, bij het gemeentehuis ligt een inspringend hoekje naar Wesdorp en omgekeerd. Dhr van Asperen werd m.a.s. benoemd tot waarnemend gemeenteontvanger. Hij werd direct na de benoeming in de ver gadering geroepen en beëdigd. Een regeling met Middelhamis en Ooltgensplaat betreffende leerlingen op verpaktin sierlijke doosjes VAN ÖEHT's BOEHWAS In elke „onlng VERVOLG GEMEENTERAAD STAD AAN 'T HARINGVLIET leerjaar in werking gaat, wordt het nog moeilijker. We zullen echter alles in het werk stellen een oplossing te vinden. Daarop werd het ontslag op de meest eervolle wflze verleend. Nadat in de rondvraag nog gesproken wordt over enkele putten in straten, de kwestie van Braber en het uitbreidings plan met zgn gevolgen van riolering werd deze vergadering gesloten. de Ulo kwam te vervallen, omdat de wet nu regelend optreedt. Daarna besprak de voorzitter moeilijk heden met het toezicht op bouwen en wonen. Men had eerst een regeling met de drie andere gemeenten, maar de ar chitect kan het onmogelijk aan. Oude Tonge viel al af. En thans gaat het nog niet. Aanstelling van een tweede man zou de kosten voor de gemeente van 1000 op 2000 gld. B. en W. stelden thans een nieuwe regeling voor, die inderdaad de kosten veel verhoogt, maar het is nodigi omdat de architect bv. absoluut niet tot toe zicht op werken kan komen. Ooltgens plaat betaalde al 1 gld. per inwoner, Den Bommel en Stad 50 et. De Voorz. wees er op, dat noch Rijk, noch Provincie terug willen naar de combinatie van èmbachtspatroon-ge- meenteopzichter. De heer Louwerse zal nu belast blijven met het ontwerpen van plannen. Dly Lokker herinnerde er aan, dat een en ander al eerder voorspeld is. De Voorz. dacht, dat de beste oplos sing zou zijn Stad en Den Bommel sa men één opzichter. Het voorstel werd aangenomen. Voor aanleg van een plantsoen met heesters in het tuindorp legden B. en W. plan voor. Het college wilde wel eens iets in dorpsverfraaiïng steken. De uitvoering van het plan zal 150 gld kosten. Dhr Buth vond, dat het plantsoen vooral goed afgesloten moet zijn. Dhr Mefler verheugde zich zeer over het voorstel, dat z.h.s. werd aangeno men. De raad behandelde vervolgens de begrotingen van gemeente en armbe stuur. Dhr Meijer rapporteerde namens de commissie tot nazien. Op- of aanmer kingen vaji noemens had de commissie niet. De gewone dienst sluit in ontvangst en uitgaven met 156.248.50, de post onvoorziene is geraamd op 6935.25. De kapitaaldienst heeft een batig saldo van 3470.86. Het batig saldo van de reke ning 1949 zal vermoedelijk 2500.be dragen. Er resteert nog een ongedekt tekort' uit vroegere dienstjaren van 5416.46. Inzake de begroting van het Bur gerlijk Armbestuur verlangde de com missie, bij monde van de heer Meijer, uitbreiding van het bestuur, maar de voorzitter wees er op, dat het bestuur vrijwel vooral in handen van B. en W. berust en hij achtte het wijzer om even een wijziging van wet o. d. af te wachten. De begroting werd vervolgens zonder verdere bespreking vastgesteld. In de rondvraag informeerde de heer Meijer naar klachten over riolering in zijn buurt. Die bleken er inderdaad te zijn en de heer Meijer raadde aan, dat B. en W. informaties zullen inwinnen, daar waar men goede kan krijgen „want water loopt nueenmaal niet naar dé hoogte!" zo verduidelijkte hij, waarop de Voorz. zei, dat de opzichter wel com petent is, maar nog geen tijd had. Dhr. Matthijsse vroeg beplanting, ook van de begraafplaats. Het was een onafzienbare stoet, die het stoffelijk overschot van de heer Klaas Voogd, tijdens zijn levenzeen zeer geziene persoonlijkheid, naar zijn laatste rustplaats begeleidde. In ons vorig nummer hebben we reeds gemeld, dat de heer Klaas Voogd behalve kerkelijke ook talrijke andere fimcties bekleedde. De Ned. Herv. Kerk heeft hij meer dan een halve eeuw als ouderling gediend. Onder de velen die de baar volgden bemerkten we behalve de pastor loei Ds R W. Steur, ook Ds Koele van Dirksland, Ds C. v. d. Boogert van Harderwijk, Burgemeester Kleijnenberg, Burgemeester van Heijst van Dirksland, het gehele Schoolpersoneel en meerdere autoriteiten. Op het kerkhof aangekomen droegen de Kerkeraadsleden de baar grafwaarts en lieten hun medebroeder in de groeve neder. De eerste spreker was Da R. W. steur. Zal ik zo begon spr. vragender wijs hier gedenken hoe onze lieve ambtsbroeder ruim een halve eeuw als ouderling de kerk heeft gediend? Of als Voorz. van het Schoolbestuur, de Chr. School tot bloei heeft helpen brengen? Neen, neen! Hier vallen alle functies weg, hier ligt een zondaar! Maar dan een zondaar waarin God Zijn souvereine genade heeft verheerlijkt. En ik spreek in de geest van Klaas Voogd, als ik niet aan hem, maar God de ere toebreng, die Hem zoveel sierlijke gaven had gegeven. Wat hij had, dat had hij door genade, en die genade maakte hem oot moedig, nederig en klein. Als we hier staan als kerkeraad, schoolbestuur, be stuur van polder en ziekenhuis, aldus spr., dan hebben we te gedenken wat God heeft gedaan, niet wat de mens deed. Klaas Voogd heeft zich als een verlorene leren kennen, als een die al le rechten kwijt was. Dat deed hem niet hooggevoelend zijn op zijn gaven en ta lenten, maar maakte hem nederig en klein. Spr. schetste hem als een man, wiens handel en wandel naar de Schriften was, die niet terzijde afweek, ook al moest hij daarvoor soms vijandschap onder vinden. Hij leidde een leven in overeen stemming met Gods Woord, zoals al Gods volk eerst pas leeft, als ze uit en naar dat Woord leeft. Gods genade in hem verheerlijkt deed hem zeggen: Alle roem is uitgesloten, onverdiende zalig heid, heb ik van mijn God genoten, 'k roem in vrije gunst alleen! Dan valt de mens overal buiten, door genade cij fert hg zichzelf weg. De mens mag prat gaan op z'n godsdienst, z'n kerkgaan, hij mag rechtzinnig zijn, 't is alles de dood in de pot als hij geen zondaar is geworden en genade voor genade heeft leren kennen. Daarom zo roept spr uit Weduwe, kinderen, ambtsdragers leden schoolbestuur, wie we ook zijn, burgemc; "ter of welke autoriteit ook, allen z'.u we eerst moeten leren ster ven om jde te leren leven. De overledene was met vele gaven van hoofd en hart bedeeld. Maar hij wist ze te hebben ontvangen van Hem, die naar hem als zondaar had omge zien. Hij stond niet onverschillig t.o. de dagelijkse dingen van het leven, neen, maar hij betoonde met -daden, dat hij hier geen blijvende stad had. Nu is er een droefheid bij familie, kerkeraad en vrienden dat hij is heen gegaan, maar ook blijdschap, dat hij nu van een goede aardse burger een hemel burger is geworden en de hallels voor de Troon mag aanheffen. Zijn leven was Christus, zijn sterven gewin. Had hij in de beginne al gemeend van klasse A in klasse B te komen, hij moest steeds lager wegzinken, opdat het Borgtoch- telijke werk van den eeuwigen Midde laar hem te dierbaarder zou worden. Maar nu is hij verplaatst uit de laagste naar de hoogste klas, om daar de palm takken der overwinning te werpen voor de voeten des Lams, om ten volle te be tuigen: „Door U, door U alleen, om 't eeuwig welbehagen!" Ds Koele van Dlrkslamd daarna het woord verkrijgend, wilde ook de mens niet in het middelpunt plaat sen, maar God danken, voor datgene wat Hij in Klaas Voogd geschonken had. Sprekende namens de Diaconale Zieken huis-vereniging en de van Weel-Sticht- ting te Dirksland, releveerde spx. hoe de heer Voogd sedert de oprichting deel genomen had in de leiding. Hij was geen man van veel woorden, maar met zijn raadgevingen werd ter dege rekening gehouden. Lange jaren heeft hij het werk der barmhartigheid mogen doen. Nu heeft God hem barmhartigheid be wezen en mag hij eeuwig roemen in de liefde en barmhartigheid Gods. Toen hij vorig jaar afscheid van ons nam, had den w^ niet s «dacht nu aan zijn groeve te zullen staan. Hij is nu echter ont heven van alle strijd en mag eeuwig juichen; Soh deo Gloria, Gode alleen de eer. Ouderling E. Witte verzocht daarna te zingen Ps. 68 2, „Maar 't vrome volk in U verheugd. Zal huppelen van zielevreugd, Daar zij hun wens ver krijgen. Nadat door de begrafenis bedienaar namens de familie woorden van dank waren gesproken, verliet de talrijke schare den dodenakker. MIDDELHARNIS Ds N. de Jong, Chr. Geref. Predt. alhier ontving een beroep naar Hilver sum (2e Predikantsplaats). In de Ger. Kerk zijn resp. tot ouder ling en diakenen gekozen de heren L. J. den Hollander Sr en P. Krijgsman Sr. Zendingf^vond Chr. Geref. Kerïc. Ds M. Geleynse, Zendeling te Mamasa og Celebes, hoopt heden Dinsdagavond in de Chr. Ger. Kerk op te treden, waarbij hij een Zendingsrede zal houden. Aan vang 7 uur. Het onderhoud van de haven van Middelhamis. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land besloten indertijd een regeling aan te gaan met de gemeente Middelhamis inzake het onderhoud van de havenwer ken in deze gemeente. De provincie zou dit onderhoud voor haar rekening nemen en de gemeente zou dan 5000 per jaar in de kosten bijdragen. Het is nodig deze overeenkomst, die steeds voor de tijd van een jaar werd aangegaan, op nieuw voor een jaar gel dig te verklaren. Eigenlijk zou de sluis in de haven geheel vernieuwd moeten worden, maar wegens de hoge kosten kan dit nog niet geschieden. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen de Prov. Staten voor, in af wachting van een besluit omtrent de vernieuwing van de sluis, de bovengenoemde regeling op nieuw te sluiten. DIRKSLAND Zondagavond 6 November heeft in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, de heer Ooms, als hulpprediker, zijn intrede ge daan. Het kerkgebouw was geheel gevuld, toen de heer Ooms onder het zingen van Ps. 118 12 en 14 door de gemeente de kansel betrad. Het woord dat de prediker aan de ge meente mag brengen vindt men in Exo dus 4 12: En nu ga heen en Ik zal met uwen mond zijn en zal u leren wat gij spreken zult waaruit de prediker 3 punten naar voren zou willen halen te weten Mozes wordt geroepen, Mozes wil niet en uit bezwaren. God geeft troost en hulp. God roept de dienstknecht aarzelt en God belooft. Het is de U allen wel bekende geschiedenis bij de brandende braambos waar Mozes die in zijn jeugd grote dingen had verwacht hier nu staat als een oud man met ge knakte idealen en God hoort roepen uit de vlam des vuurs. God roept zwakke mensen wier eigen vuur uitgebrand is opdat Zijn almacht des te heerlijker aan het licht zal treden. God roept op Zijn tijd en Zijn wijze. Gods roepen moet zijn onze roeping toch aarzelt de dienstknecht Mozes en somt allerlei bezwaren op maar God veegt die weg en belooft kracht en hulp ja zefs de woorden die Mozes spre ken moet zal God in zijn mond leggen. Hij moet voor God en Israël verlossing prediken. Gods almacht aan de heidenen bekend maken. Zo is iedere dienstknecht des Heeren een middel in Gods hand om de zondi ge mensenkinderen verlossing te predi ken uit de Egyptische slavernij der zon den en hen te tonen de vergezichten van het Hemelse kanaan heen te wijzen naar de Middelaar Jezus Christus. Er waren geen toespraken. STELLENDAM Het onderhoud van de haven. De haven van Stellendam wordt door de provincie onderhouden. De gemeente Stellendam draagt jaarlijks 2500 in de kosten bij, terwijl de overige kosten ge lijkelijk door Rijk en Provincie gedra gen worden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen de Provinciale Sta ten voor opnieuw Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen de Provinciale Staten voor het onderhoud van voor de tigd van drie jaren een dergelijke over eenkomst voor het onderhoud van de haven aan te gaan. De landbouwersknecht Joh. B. kreeg vorige week een klap van een paard te gen zijn hand, waarbij zijn pink ge deeltelijk verbrijzeld werd. Zaterdag kwam de vrouw van M. zo danig te struikelen, dat ze haar voet bezeerde. Na geneeskundig onderzoek bleek een pees gescheurd, waardoor ze voorlopig rust moet houden. Gevonden voorwerp: een herenpols horloge. Verloren: een kinderportemon- naie. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. OUDDORP De garnalenvissers hebben de vorige week 4 dagen gevist en gemiddeld van de 200 tot 300 kg garnalen gevangen per dag en per vaartuig en aan de Cen trale afgeleverd. Vanwege de vele aan voer der garnalen mochten de vissers een dag niet uitvaren omdat de garna len niet afgepeld konden worden. De fabriek-werker dhr P. Bakelaar had het ongeluk met zijn hand zo be klemd te komen dat hij zich onder dok ters behandeling moest stellen. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk lydenid voorwerp. Toren en Ned. Herv. Kerk van Nieuwe Tonge stonden jl. Zaterdagmiddag in het punt der belangstelling van de Brandweer. De nieuwe auto-brandspuit die nadat zij geheel gereviseerd was werd op haar kracht gemeten waarbij men van de veronderstelling uitging dat toren en kerk in brand stonden. Met 6 stralen werd de „vuurhaard" bestre den terwijl vervolgens met 3 en 1 straal beproefd werd. Volgens de commandant was het watervolume voldoende terwijl zij haar capaciteit tot het laatste toe opvoerde. Blijk van belangstelling ga ven B. en W. benevens de raadsleden en de heer Jansen als vertegenwoordi ger van de chef brandweerwezen. Het commando berustte in handen van de opper-brandmeester A. Th. H. Schipper. Ongelukkige vial. Mej. T. v. V. had het ongeluk op haar knie te vallen. De ze werd zodanig gewond dat de medicus hulp moest verlenen. Hoofd Kfeutenschool. Tot hoofd van de Kleuterschool „Prinses Marijke" werdbenoemd mej. W. Verhage van Middelhamis. STAD AAN 'T HARINGVLIET Terug uit Indië. Zaterdagmorgen wa ren al vroeg enige vlaggen uitgehangen, zodat men kon merken als dat er wat op komt was. Dit was ook zo, om 2.30 uur arriveerde de soldaat C. Westdijk na een verblijf van 3 jaar in de tropen weer in de ouderlijke woning terug. Voor de ze ouders een groot geluk na zo lange tijd hun zoon weer gezond en wel in hun midden te zien. MIDDELHARNIS Burg. Stand over de maand Oct. 1949. Geboren: Lena, d.v. P. Krijgsman en E. A. Knape; Maria, d.v. H. P. v. d. Velde en E. J. Aupperlee; Maria Johan na, d.v. P. M. Kern en M. C. M. de Weerd; Jacob, z.v. G. v. Dongen en M. Slui; Lena, d.v. J. Verweg en A. Kie viet; Johan Paul, z.v. M. W. Wielaart en N. J. Borstlap; Petronella, d.v. J. W. Witvliet en P. v. d. Ende. Geb. te Stad Adriaantje, d.v. A. Kortsweg en I Jousma; Geboren te D'land Jan Cornells, .zv. C. Korteweg en J. Hazen berg. Geboren te D'land Gizella Jolan, d.v. Dezsö Bund en L. J. v. d. Est. Overlijden: Katolijna Nipius, van echt gescheiden echtgen. van P. C. van Gent eerder weduwe van Willem Zaager, oud 72 j.; Cornelia Jongejan, echt. van C. Brouw, oud 76 j.; Aagje v. Heukelen, wed. van Anth. Slis, oud 68 j.; Maat je Fase, echtg. van Jan Theunisse, oud 68 jaren overleden te Sommelsdijk) Huweiyken: Op 20 October zijn ge huwd Leendert Horseling, oud 23 jaar, brievenbesteller, wonende alhier en Lena Bruggeman, oud 21 j., zonder beroep, wonende te Sommelsdijk; Pieter Blok, oud 27 j. automonteur, wonende te Som melsdijk en Cornelia WiUielmina van Es, óud 24 j., kleuteronderwijzeres, wo nende alhier. Huweiyksaang^ften: Horseling en Blok voornoemd; Aren v. d. Velde, oud 29 j., huisschilder, wonende alhier en Jannetje Jordaan ,oud 21 j., zonder be roep, wonende alhier; Marinus Molenaar oud 27 j., marechaussee, wonende te Roosendaal en Jacomina Aupperlee, oud 24 j. zonder beroep wondende alhier Pieter Speelmein, oud 24 j., gemeente werkman, wonende te Sommelsdijk en Jantina Wilhelmlna Halm, oud 45 j., zonder beroep, wonende alhier. STELLENDAM Burg. Stand <yver de maand Oct. 1949 Geboren: Jacomflntje, d.v. H. v. Ros- sum en P. Westhoeve; Kommer, z.v. J. van Lenten en J. Boshoven; Johannes Marinus, z.v. J. Bilkes en A. K. Sper ling. Overleden: Suzanna Troost, oud 80 j. weduwe van Klaas Meijer; Huibers van Rossum, oud 70 j. echtgenoot van Tona Nagtegaal. Ingeikonien: Lauwina de Rijke van Spijkenisse. Vertrokken: Elizabeth G. van den Nieuwendijk naar den Haag; Wilhelmus J. Boekhout en gezin naar Utrecht; Adriaantje van Dam naar Rotterdam. Het is weer in de tijd van behande ling der gemeente-begrotingen door de gemeenteraden. De raadsleden geven in vele plaatsen him algemene beschouwin gen ten beste en het valt mij op, dat er van verschillende zijden aangedrongen wordt op verbetering der veerdiensten bij de R.T.M. Wanneer men het tram boekje opslaat en ziet, dat er per dag ongeveer 15 diensten heen 15 diensten terug worden gevaren, dan rijst de vraag of daarover nu nog te klagen valt. Als ik goed lees, lopen echter de klachten niet zozeer over het aantal vaarten, maar meer over het feit, dat er op som mige tijdstippen van de dag zolang moet worden gewacht, omdat er dan geen voldoende ruimte is alle ten ver voer aangeboden auto's mee te nemen. Inderdaad is dit het geval. Op de spits uren 's morgens en 's avonds gebeurt het negen van de tien keren, dat zowel luxe als vrachtauto's moeten blijven staan. Overdag varen de boten over met enkele wagens aan boord en kan het pu bliek meestal vlot worden bediend. Voor al voor het vrachtvervoer is het een handicap om telkens weer kostbare uren te verliezen door het wachten aan de havens. En het gekke van die geschie denis is nog wel, dat de expediteurs bij tijd en wijle nog een boete op de koop toe krijgen, omdat hun chauffeurs meer uren maken, dan volgens hun werk boekje toegestaan is. De wachturen worden nl. niet afgetrokken maar tel len voor vol mee, waardoor bij controle door de politie een bon volgt, in feite bui ten de schuld van expediteur en chauf feur. Afgezien nog daarvan wordt ech ter het dagprogramma van deze mensen in de war geètuurd en betekent het blij ven stEian voor een volle boot soms een belangrijke schadepost. En wanneer het vervoer van uien straks weer op volle gang zal Zijn is dat blijven staan weer schering en inslag. Dit probleem van jaren vermocht men tot heden niet op te lossen. Hoeveel rapporten, klachten, requesten en wat dies meer zij daar over al niet in alle toonaarden door ver schillende instanties geschreven zijn is tellen, maar het blijft zo het is. Schrammetje ontving dezer dagen nog een brief van een meneer, die de R.T.M, al 50 jaren kent en de tekortkomingen meer zag uit een oogpunt van onmacht, dan van onwil. Deze meneer had niet de minste verwachting, dat de volgende 50 jaar verbetering zullen brengen, maar dat integendeel de diensten steeds slech ter zullen worden. De R.T.M., zo schrijft hij, heeft het in 50 jaar zover gebracht, dat de koers van haar aandelen gezakt is tot op 40%, dus is er 60% van het aandelenkapitaal foetsie. Bovendien heeft de R.T.M, kans gezien 414 mil- lioen gulden renteloos voorschot van het Rijk op te souperen. Het materiaal, gaat hij verder, is in zodanige staat van verouding dat de naam „oud roest" er het beste op past. Van 1909 af zijn nog dezelfde boten in de vaart, die versleten en voor het huidige verkeer absoluut onvoldoende zijn. De R.T.M, mist even wel de middelen om nieuwe, geschikte boten aan te kopen. De briefschrijver meent dat razen op de R.T.M, niet helpt, omdat deze met een lege portemonnaie nog doet wat ze kan. Hij wil het over een andere boeg gooien en inplaats van aangewezen te blijven op het voor de R.T.M, economische mogelijke, de Staat voor het karretje spannen om Flakkee uit zijn isolement te verlossen. Zolang er geen vaste oeververbinding is, dient volgens hem het veer in handen te ko men van de Provincie evenals in Zee land, waar tegen matige tarieven het vervoer plaats heeft. Ja, daar is Schram het wel mee eens. Van de R.T.M, is weinig heil te ver wachten en als er niet van hogerhand ingegrepen wordt blijven we met onze moeilijkheden zitten. Maar wie zal de Staat er toe brengen om Flakkee op korte termijn uit de misère te helpen? Er zijn zoveel plannen in omloop, dat je er tureluurs van zou worden. Allemaal plannen, waarover tientallen jaren zul len heengaan, eer ze kans van verwe zenlijking hebben. Of waarvan misschien nooit geen spaan terecht komt. En Flak kee blijft met de gebakken peren zit ten. Dat is 't slot van de historie. We zijn van de R.T.M, nog lang niet af, wat Schram je zegt! Dat we zo in de impasse zitten is terdege de schuld van de R.T..M zelf. Men is er niet met de tijd meegegaan en doet dit nóg niet! Het is geen wonder dat het publiek een afkeer heeft van een onderneming, waar men nooit opaan kan. Ga je als zaken man 's morgens om half zeven mee en je denkt de trein te R'dam van even half negen te kunnen halen, dan staat er soms te Hellevoetsluis anderhalve wagon om al de Flakkeeënaars op te vangen. Dan moet er eerst een locomo tief naar de andere kant van de haven om een paar wagens te gaan halen. In tussen is je trein foetsie! Kom je met een auto aan de boot te Hellevoet en h^b je het geluk er nog net op te kun nen, dan wacht die stampvolle boot veer tig minuten op een trammetje, dat nog enkele passagiers aanbrengen moet, ter wijl er toch geen verdere aansluiting op deze boot is dan tot Middelhamis! Moet je om zes uur in Ooltgensplaat zijn en je neemt de tram van vijf voor. vijf, dan kom je daar even voor half zeven aan! En als je uit Ooltgensplaat 's avonds 6 uur even heen en weer naar Nieuwe Tonge wil gaan, dan komt de binnenkomende tram door bootvertra- ging meer dan een uur te laat aan, men laat even een dienst uitvallen om de zaak wel glad te krijgen en inplaats van 6 uur kun je om half acht weg! Dat zijn alle feiten die me ter ore komen. Om nog maar niet te spreken van het vrachtvervoer. Geef je een zending mee voor HÊ^Uevoetsluis, dan kost dat zeker vier dagen tijd eer de bestemming be reikt is. Nog precies als voor veertig jaar gaat zo'n pakje eerst met de „stuk- goedwagen" naar Rotterdam, om van daar bij gelegenheid weer eens mee te ruggenomen te worden naar Hellevoet sluis! Is dat voortvarendheid of niet? Het gebeurt dat een zending goederen, die per trein verder moet 10 dagen na aanbieding nog niet aan het spoor af geleverd is. Van snelheid en service ge sproken! Juist doordat men geen staat op de R.T.M, kan maken heeft ze zich zelf afgebroken. Natuurlijk is het perso neel hiervan geen verwijt te maken, maar zoiets ligt aan de leiding van het bedrijf. Neen, als de R.T.M, nog enige, kans op sympathie wil maken, dient het roer radicaal" omgegooid! Als het daar voor al niet te laat is! SCHRAMMETJE. Zaterdagmidag jl. heeft te St. Maar tensdijk de herbegrafenis plaats gehad van dhr P. van Hemert, welke bij een razzia, in de evacuatie-tijd te Sliedrecht was opgepakt en naar Duitsland ver voerd, en aldaar in een strafkamp was overleden. Na 4% jaar in Duitse boden te hebben gerust is het stoffelijk over schot naar huis vervoerd en Zaterdag onder/grote belangstelling van de zijde der burgerij ter aarde besteld. Behalve de familieleden volgden ook zijn vrien den, die met hem gevangen hebben ge zeten de baar. Alvorens men echter tot formatie van de lijkstoet overging deed zich een zeer tragisch gebeuren voor. ïuist toen de dragers hun werk zouden doen, werd de ruim 70-jarige C. de Haan, die al tijd deel uitmaakt van de dragers, plot seling onwel en zakte in elkaar. De ont boden geneesheer constateerde hartver- lamming. Dit bracht vanzelfsprekend grote consternatie teweeg. Het „memento mori" gedenk te sterven werd hier wel zeer ernstig toegeroepen. ------O------ CENTR. VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Vrydag 4 November 1949 Tomaten afw. 16.—25.Rode kool 5.509.Groene Savoije kool 17. Witlof 60.—71.—Andijvie 5.-9.— Glassla 15.20—15.70; Kroten I 6.—; Spinazie 21.Kasprincessen 102.-; Kasstoksnijbonen 121..Alicante A 80.-84.—; Alicante B 41.—53.— Zwijndrechtse Wijnperen 14.Legi- pont 20.^23.Kleiperen 4.9. Brederode 10.Gieser Wildeman 8.—19.— Miet ingang van heden velling op Dins dag en Vrijdag. Uienveiling 8 Nov. 1949. Gewone uien 23.37; Drielingen 21. Picklers 22.Alles per 100 kg. Aanvoer 45000 kg. FAMILIE-BERICHTEN Heden overleed na een langdurig lijden, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader ARY POLDER Weduwn. van Adriaantje Zoon in de ouderdom van 90 jaar en 7 maanden. fam. A. Polder. Dirksland, 4 Nov. 1949. Korteweegje C 10. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op Dins dag 8 Nov. a.s. des namid dags 2 uur. JONGENSBLOUSE, (grijs), wit kraagje, schuine sluiting leeftijd plm. 3 jaar. Tegen beloning terug bezorgen bij Agent „Opbouw", Vlucht- heuvel 291, Middelhamis. 1 nieuwe wasmachine 1 nieuwe houten kruiwagen Enkele nieuwe bietenmolens Enkele nieuwe worstma chines Verder alle gereedschap. L. VEKKERKE en ZOON SOMMELSDIJK Schouwen - Duiveland Goeree Overflalakee Vertrek van Zype v.m. 9.00 uur Vertrek van St, Jacob (bij Oude Tonge) v.m. 10 uur Vertrek van Zijpe n.m. 1,30 uur Vertrek van St. Jacob n.m. 2.30 uur (Zondags geen dienst) Do Ondernemers: Gebr. MAAS WESTBROEK TELEFOON - 30 BBUINISSE Voor Uw familieberichten „Eilanden-nieuws" De Administrateur van het Ziekenhuis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3