Gemeenteraad Stad aan 't Harinsvliet DE Snoepje van de week VERVOLG RAAD OOLTGENSPLAAT DeGruyter's Bouw- en Woningioezichi wordt duurder 9 De begroting 1950 aangenomen A Benedenwoning Raadhuis wordt secretarie DE BOERDERIJ u AAN DE VAL Venters in VAN heem RAAl YAH GEI met eiJEl Biz. 2 „E IL A N D E3 N-NIE U W S Woensdag 9 November 1949 B wroenfidftg en bijbehorende gehuchten heeft plaats voor een eigen architect. Voor dhr Lou- werse heeft hij alle lof, maar men kan iemand ook overbelasten en daar wordt de gemeente de dupe van, doordat nood zakelijke werken zullen stagneren. Spre kers mening is, dat al moet het wat meer kosten, de benoeming van een eigen architect zeker terug zou komen. De Voorz. was het met deze spreker eens. Toen hij hier kwam was de rege ling er al en er is getracht de zaak draaiende te houden, doch er zijn ver schillende moeilijkheden gerezen. Neemt een der andere raden de regeling niet aan, dan zullen we gedwongen zijn uit te treden. De raad ting accoord. De begroting 1950 van het Burger lijk Armbestuur, waarin de gemeente tot dekking van het nadelig slot ƒ4100.- zal bijdragen, werd m.a.s. aangenomen. Bij de behandeling van de begroting 1950 der Openbare Bewaarschool vroeg de heer van Es of drie leerkrachten op een leerlingenaantal van plm. 100 wel verantwoord was. De Voorz. was overtuigd, dat elke leerkracht aan gemiddeld 33 kinderen de handen vol had. Het is zelfs de vraag of in de komende jaren, waarin door de sterke bevolkingstoename een grote toeloop te verwachten is, met 3 krach ten zal kunnen worden volstaan. Dan zal ook de plaatsruimte in het gedrang komen, omdat er thans nog hoogstens 3 cl 5 leerlingen kunnen worden toege laten. Op een vraag van dhr D. C. van Oos- teiid© inzake de verhoging van het schoolgeld zei de Voorz. dat het de be doeling is de vrijwillige bijdragen van 40 op 50 et te brengen, gezien de hogere exploitatiekosten. De raad keurde daarna deze begro ting, die sluit in ontvang en uitgaaf met 6487.82, goed. Algemene beschouwingen op (Ie begroting 1S50 Daarna kwam de gemeentebegroting' 1950 in behandeling. Bij de Algemeene Beschouwingen dankte allereerst de heer Langeweg B. en W. en de Secretaris voor de bij de begroting verstrekte me- mori van. toelichting, waardoor vooral voor de nieuwe raadsleden alles veel duidelijker geworden is. Hij sprak zijn tevredenheid uit voor hetgeen in het afgelopen jaar is gepresteerd, waarbij hij vooral wees op het Weespad, dat een straat geworden is, die er zijn mag. Spr. hoopte mee te virerken aan het riole- ringsplan, wat de gemeente zeer verbe teren zal en dankte inzonderheid dhr v. Es voor zijn opofferingen om tot electri- ficatie van Oost-Flakkee te geraken. Verder vroeg spr. of ook de Voorstraat niet kon worden vernieuwd en de Pr. Bernhardstraat verbreed door de sloot aan de W.-zijde te dempen. Hij verzocht een heining aan te brengen langs de op rit Nieuwstraat-Tramdijk, welke thans zeer gevaarlijk is. Het onderwijs zag hij donker in, daar met Nieuwjaar twee leerkrachten vertrekken. De offers, die gebracht moeten worden om kinderen naar een school te Middelharnis te zen den, (volgens spr. 113.per jaar met aftrek gem. bijdrage) achtte spr. voor arbeidersgezinnen te groot, waar om hij liever deze kosten zag omgesla gen over alle eiland-gemeenten naar ge lang inwonertal. Met de op te richten B.L.O. school voorzag hij dezelfde moei lijkheden, tenzij daarvoor een andere re geling wordt getroffen. De schoolart- sendienst juichte spr. toe, terwijl hij in de toekomst ook gaarne de tandverzor- ging verplichtend za,g gesteld. De wo ningtoestand noemde hij slecht. Door de nieuwbouw zullen er verschuivingen komen, waardoor ook woningen onbe woonbaar zullen moeten worden ver klaard. Spr. had waardering voor het ondankbare werk der woningcommissie. Komt er voor 1950 ook een toewijzing', kan er worden gebouwd ingevolge de landarbeiderswet en is daarvoor grond disponibel? vroeg hij. Tenslotte bracht spr. dank aan hen die aan het verkrij gen van een nieuwe torenklok meevirerk- ten en hoopte dat er onder Gods zegen van de Plaat een dorp gemaakt zal wor den dat er zijn mag, binnen de grenzen van het financieel toelaatbare. Dhr Korteweg sloot zich bij dhr Lan- geweg's woorden aan, dankte ook voor de duidelijke begrotingstoelichting en beval vooral de Voorstraat in de aan dacht van B. en W. aan. Dhr K. V. Oostend© wilde zich ont houden van lof, omdat deze tot hoog moed leiden kan en van aanwijzing van gemaakte fouten, hoewel daaruit soms verbetering geleerd kan worden. Bij het door dhr Langeweg naar voren gebrach te wilde deze spreker ook de oprit Pr. Bernhardstraat egaliseren en teren en vroeg hij aandacht voor de havens. Ten slotte klaagde spr. over de nog steeds slechte veerverbindingen, waardoor enorm veel wachttijd verloren gaat. Van een brug zag hij de eerste 1015 jaar nog niets terecht komen, v/aarom hij verzocht bij de Flakkeese Gemeenschap aan te dringen oin een vlugger vervoer van en naar Flakkee te bewerkstelligen, temeer daar er nog ontzettend veel landbouwproducten het eiland moeten verlaten. Dhr v. Es sloot zich mede bij de an dere sprekers aan, doch legde in zijn beschouwingen meer het accent op de nutsbedrijven. Hij memoreerde de tot stand gekomen fusie der gasbedrijven, die in de zomer van 1950 zijn beslag zal krijgen en was van oordeel, dat een verlaging der gasprijzen hierdoor wel niet verkregen zal worden. Vervolgens schetste hij de vele moeilijkheden die te overwinnen waren eer het zover was, dat de electrifioatie doorgang kon vin den. Ondanks de bewering van Den Haag, dat het in de tijd toen de eerste pogingen werden aangewend toch geen doen was met dergelijlce voorstellen te komen is er toch doorgewerkt en nu is is het zover dat tegen redelijk tarief binnenkort stroom betrokken kan wor den. Spr. drong aan op de medewerl^ing der bevolking om de opzet te doen sla gen. Zowel de Emgo als de Blectr. Cen trale te Dordt was spr. erkentelijk voor de medewerking. Sprekende over de raadsverkiezingen, zeide hij dat deze rustig waren verlopen en er weinig ver schil in de samenstelling gekomen was. Hoewel er gelegenheid was een geheel rechts bestuurscollege samen te stellen is er geen misbruik van macht gemaakt maar ook aan de minderheid een kans- biedende plaats ingeruimd. Verder her innerde spr. aan de voor Flakkee niet te aanvaarden combinatie van gemeen ten. Het terugtrekken van dit ontwerp door Ged. Staten was oen mooi gebaar, doch spr. is nog niet voldaan en wil een volledige rehabiliteit van hetgeen ons in de memorie van toelichting in de schoe nen geschoven is. Zoals reeds gezegd achtte spr. een eigen gemeente-opzich ter van belang. Verschillende plannen zouden dan in verder stadium gekomen zijn. Voor hetgeen tot stand gekomen is dankte hij B. en W. en raadde aan zich niet teveel door Ged. Staten te la ten beïnvloeden, doch de autonomie der gemeente te bewaren. Volgens eigen in zicht dienen de zaken te worden uitge werkt. Komende tot 1950 zag spr. gaar ne een oplossing gezocht voor de toe gangsweg naar het veer Sluishaven. De dijk is te smal en het wegdek niet bere kend op groot vervoer. Zovi het met sub sidie van het Rijk, de Provinciale of wegenfonds niet in orde te maken zijn Als de Benelux komt en uitvoer naar België een feit wordt kunnen de produc ten van ons eiland deze weg volgen. Het hoge hek om de begraafplaats zag spr. tenslotte graag verwijderd en hij eindig de zijn beschoiiwing met de wens dat 1950 bi'engen mag wat er van verwacht wordt en oGd Zijn zegen geve over de werkzaamheden die ons zijn opgelegd. Dhr D. C. van Oosterade sloot zich ooif bij de lof en dank der vorige spi'ekers aan en was verheugd, dat er weer eens een begroting op tijd koint. Nog steeds, zei spr. wegen de oordelen Gods zwaar op ons en bange vrees vervult ons als we zien op hetgeen er broeit onder de volken. Er is een wedloop in bewape ning. God toornt over de zonde. Hij is lankmoedig, maar ook rechtvaardig. Er is geen zondekennis meer en het volk is verdwaasd, ook in eigen gemeente. De mens leeft zich uit in spelen, voet ballen, feesten, terwijl de radio het ge heel aanvult. Duizenden erkennen God niet meer voor de weldaden die wij nog verkrijgen. Spr. bepleitte een krachtig beleid in het beteugelen van de zonde door de Overheid. Hij vreesde dat ons land bij vernieuwing overstroomd zal worden door vreemde horden. De mid denstand zeide hij uitgemergeld te wor den door ambtenarij, bureaucratie, ver plichte verzekeringen en sociale voor zieningen. Het verheugde hein dat de begroting sluit, maar hij zou omlaag moeten; er moet bezuinigd worden. Spr. wilde geen nieuwe werken uitvoeren, waarvoor de bevolking weer belasting zou moeten opbrengen. Tenslotte hoop te hij dat de Heere B. en W. en de raad in het komende jaar Zijn zegen niet zou onthouden. De Voorz. antwoordde de sprekers door zoals hij zeide „in a nutshell" (in een notedop) bepaalde punten toe te lichten. Allereerst dankte hij voor het vertrouwen van de Raad. Het batig sal do van de begroting noemde spr. ver heugend, maar deze 6 7000 gulden zijn heus geen daverend slot, omdat er verschillende variabele posten op de be groting voorkomen, waarbij hij o.m. de ondernemersbelasting betrok. De be strating der gemeente is desolaat, on danks enige verbetering. Voor de Voor straat is het nog niet gelukt passende steen te krijgen. Een gewone straat klinker zou hier uit de toon vallen. Dit punt heeft echter de aandacht van B. en W. in voorbereiding is de Pr. Hen drikstraat te vernieuwen en te verbre den als de ontpoldering een feit zal zijn. In verband met aanleg sportveld komt er waarschijnlijk een wegverlegging en zouden kosten aan de oprit Oudelandse- dijk weggegooid geld geweest zijn. De verbetering Galateesedijk zal voorlopig in verband met verschillende omstandig- een zakje mei heerlijke versnaperingen en een kinderverrassing----- Bij aankoop van 2.50 -aaii De.Grüyter's'artikelen heden nog wel bij besprekingen blijven. De situatie Nieuwstraat-Tramdijk zal nader worden bezien. Het onderwijs, zo wel Openbaar als Bijzonder, baart zorg. Er is gebrek aan leerkrachten en in het kader van de leerlingentoename in de jaren 1950'53 geraken we in een impasse. Er is getracht vervulling der vacatures te krijgen, doch zonder resul taat. Wat het bezoeken der scholen el ders betreft, wordt er een bijdrage ver leend voor leerlingen der lagere school, niet voor H.B.S. Spr. vond het een vraag de schooltandverzorging verplicht te stellen. De tandartsen voelen er niet veel voor aan de melktandjes te peute ren; de ouders dienen hier meer aan dacht aan te besteden. Betreffende de nieuwbouw deelde spr. mee, dat gehoopt wordt het grootste deel in Dec. bewoon baar te maken. Met de voorziening van arbeidskrachten zijn wel eens moeilijk heden geweest. Weinig heil zag spr. in het contingent dat voor 1950 te ver wachten is. Over zgn. plaatsjes inge volge de landarb. wet zijn besprekin gen gevoerd, doe hde medewerking van de grondeigenaren is slecht. Uiteindelijk zal het tot onteigening moeten komen. Een verbeterde verbinding komt prac- tisch op elke vergadering der Plakk. Gemeenschap in het geding, doch het wordt een onontwarbaar raadsel door de vele rapporten en nieuwe plannen die elkaar kruisen. Wat dhr van Es over de nutsbderijven gezegd heeft onder streepte spr. De combinaties der ge meenten is nog niet van de baan. We moeten met positieve dingen komen in Den Haag van de zelfstandigheid die men hier nastreeft. Voor de verfraaiing der gemeente wordt al het mogelijke ge daan; de aanleg van de inundatiewal is daarvan het bewijs. Voor een nieuw hek om de begraafplaats ligt de tekening klaar, doch de financiën laten niet toe dit te realiseren. Wettelijk moet het hek een hoogte hebben van 2 meter Spr. riep tenslotte de raad op alle krach ten in te zetten om de gemeente op zo danig peil te brengen, dat het een ge noegen is er te wonen. God schenke ons de krachten, besloot spr. dit tot een goed einde te brengen. Daarna kwam de begroting hoofdstuksgewijze in behan deling. De post jaarwedden secretarie personeel achtte dhr van Es hoog, wat de Voorz. toegaf; doch het is niet mo- gelijl< daar wijziging in te brengen. Al len zijn vast aangestelde krachten. Dhr D. C. V. Oostende achtte een post van 140.voor aanschaf stofzuiger (onderhoud gem. huis) niet nodig, doch de Voorz. weersprak dit,, het is een ap paraat om de parketvloeren schoon te houden v/aar nu het hele gezin Raap aan meehelpt, wat niet in de bezoldi ging' is gecalculeerd. ,,Hij wil het toch doen" meende dhr van Oostende en Raap ziet er nog goed uit! Een beetje boenen vind il;; niet zo erg! Dhr V. d. Vliet vond de bezoldiging van dhr Raap voor dit werk wel wat laag. ,,Dat is nu juist het tegenovergestel de" zei de Voorz., die beloofde deze post nog eens nader te zullen bezien. De telefoonkosten vond dhr van Es aan de hoge kant, doch de Voorz. zei dat wat mogelijk is schriftelijk afge daan wordt. Op voorstel van dhr D. C. v. Oos tende werd besloten het presentiegeld voor leden van het stembureau op 8. per dag te stellen en de leden vrij te laten aan de maaltijd te willen deel nemen. De kleding der brandweerlieden kwam ook te berde. In 1950 zullen nog 7 man van voldoende kleding worden voorzien, wat dhr D. C. v. Oostende wel wat laat vond. Er is pas geoefend en een brand weerman vertelde hem doornat te zijn geweest. ,,Hoe is 't mogelijk", zei de Voorz. Er is zgn. droog gespoten; geen druppel water is er in de slangen geweest!" Het zullen wel dorpsgeruchten zijn! Een bij drage in de Vleeskeuringsdienst a 400 ter dekking van het tekort werd door dhr van Es aangesneden, doch aan het slot van de discussie bleek deze dienst ook een probleem, waarvoor nog geen uitweg gezien wordt. Dhr V. d. Vliet vroeg naar de reden waarom de tijd. bijslag aan ambtenaren niet aan v. d. Welle toegekend werd, wat de Voorz. zeide te zullen onderzoe ken. Dhr V. Es besprak de mogelijkheid van het huidige systeem van onderhoud der havens met rijswerk af te stappen en betonwerk toe te passen. Het telkens terugkerend onderhoud komt daarvoor te vervallen al is de aanschaf duurder. De wagens zouden ook dichter bij de schepen kunnen komen. De Voorz. wees er op, dat bij de nota 1949 al een becijfering gegeven was wat het opknappen der haven kosten moest. Door de handicap met bouw- en woning toezicht was er toch geen kans van uit voering, zodat dit nog een jaar moet blijven wachten. De kosten van gemeentereiniging, waarover dhr D. C. v. Oostende een vraag stelde, zeide de Voorz. verhoogd te zijn wegens uitbreiding var. de dienst. Evenals vorig jaar vroeg dhr V. Vught een behoorlijke subsidie voor de bewaar school te Achthuizen, die met een groot tekort worstelt. De Voorz. antwoordde hierop in een volgende vergadering terug te komen, omdat alle nodige gegevens nog niet ontvangen waren. Het lidmaatschap van Stad en Land schap wou dhr Langeweg maar opzeg gen, daar de resultaten miniem zijn. De bouwtrant gaat 100 jaar achteruit. „U weet hierover mijn standpunt" zei de Voorz. We zijn wettelijk verplicht tot aansluiting. En, vervolgde hij ironisch, de contributie is niet hoog, dus kunnen we er ook niet veel van verwachten!" Daarna werd de begroting vastgesteld in gewone dienst op inkomsten en uit gaven van 285.025.90 en in kapitaal- dienst op inkomsten en uitgaven van 259.397.97. In de rondvraag besprak dhr Lange weg de slechte aflevering der straten na de opgraving door de gasfabriek; dhr v. Kempen klaagde over de rioolverstop ping van de Voorstraat en dhr v. d. Vliet drong aan op afsluiting aan de polderzijde van de zgn. eerste haven van de Sluisliaven. Dhr K. v. Oostende wil de trachten op Flakkee een kweek school te krijgen, waaróp de Voorz. wees op de sterke tendenz om de kin deren naar de Ulo te sturen wat een overschot van administratief personeel tengevolge zal hebben en de technische beroepen worden verwaarloosd. Voor een kweekschool is het recruteringsveld te klein; bovendien komt er na de vele vraag naar onderwijzers t.z.t. toch weer een inzinking. Was er een kweekschool te Hellevoetsluis, die dhr de Vos zeide er vroeger geweest te zijn, dan was er nog een rayon, doch voor Flakkee zag spr. het een fiasco worden. Volgt sluiting. Woensdag 2 November kwam de Raad der gemeente in openbare verga dering bijeen. Met de voorzitter waren alle leden aanwezig. Na opening met gebed wer den de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring wijziging begroting 1949 weegbrug. De Voorz. merkte op, dat de brug aan alle eisen voldoet. Goedkeuring gem. rekening 1947. Op een aanvraag om subsidie van de Ned. Vereen. Dierenbescherming en Pro Juventute werd afwijzend beschikt. Aangeboden werd de begroting 1950 van het Waterleidingbedrijf. De Voorz. deelde mede dat het tarief van het water binnenkort verhoogd zal worden in verband met het plaatsen van meters bij alle gebruikers. In dit ver band vragen B. en W. art. 73 der Poli tieverordening aan te vullen met een verbod, voor het schuren der straten, water uit de waterleiding te gebruiken, zulks wegens het water tekort. Weth. Saarloos merkte op, waarmee zij die geen waterput hebben, de straat dan moeten schuren, waarop de Voorz. antwoordde, de lijn niet de strak te wil len aanhalen. Werd goedgevonden. Op een vraag van dhr Koppenaal antwoordde de Voorz. dat de verhoging van het tarief geheel opnieuw geregeld zal worden. Op voorstel van B. en W. werd be sloten bij de Bank van Ned. Gemeenten een geldlening aan te gaan ten behoeve van de weegbrug e.d. 12000 a 3% met 20 jaar aflossing. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de woning bewoond door Fi\ Driesprong, onbewoonbaar te verklaren, en deze het huis van Joh. Tiggelman aan te wijzen. Ingevolge art. 55 der L.O. Wet werd besloten aan de Bijz. School over 1948 een bedrag ad 766,68 toe te kennen als tegoed op het reeds verleende voorschot. Hierna kwam in behandeling de ge meente-begroting 1950. Het verheugde de Voorz. dat deze sluitende gemaakt kon worden, waarbij in acht genomen dient te worden, een zo zuinig mogelijk beheer. Enkele noodzakelijke posten moesten echter verhoogd, welke hij speciaal naar voren wilde brengen. Zo is de jaarwedde van de wethouders verdubbeld, hetgeen spr. nader toelichtte. Ook het onderhoud raadhuis vergt een groter bedrag, terwijl voor het brandweerpersoneel een bedrag ad 150.uitgetrokken is, voor aan moediging bij het oefenen. Vervolgens is voor aanschaf van 100 m slang een bedrag ad 300.meer nodig, welke slangen hoogst noodzakelijk zijn. Dhr Koppenaa,! vraagt of het euvel met de spuit verholpen is, hetgeen de Voorz. bevestigend beantwoordde. De post straatverlichting is, nu de electrische verlichting een feit is, hoger geraamd moeten worden, waarin 60 lichtpunten begrepen zijn. De gehele ver lichting werd onder de loupe genomen en de Voorz. wil gaarne nog naar vo ren brengen, dat een wagenmenner een lichtpaal gebruikte om zijn paarden vast te zetten. Dat is hoogst onbetame lijk en gevaarlijk bovendien. Hieraan zal aandacht worden besteed. De verlich ting aldus spr. is prima en eventuele klachten wil hij nu gaarne afwachten. Verschillende punten zullen nog verbe terd worden, zodat de ingezetenen de meest mogelijke gemakken ervan zul len genieten. Het is echter ondoenbaar voor elk donker gedeelte een lichtpimt te plaatsen. Het is een straatverlich ting en geen huizenverlichting. Met de directeur zal hij eventuele verbeterin gen bespreken, zodat aan de klachten zoveel mogelijk tegemoet gekomen zal worden. Op de kaai zal ook een nacht verlichting zijn. Verschillende leden gaven liun ver beteringen te kennen en als deze opge lost zijn, is het geheel af. Zo zullen op het Kleine Dijkhof en Grote Dijkhof in zgn. Achthuizen een betere verlichting verkrijgen. Vervolgens kwam de post Bouw- en Woningtoezicht aan de orde. B. en W. hebben deze zaak besproken en is geble ken, dat die dienst niet naar behoren functionneert, omdat de architect voor drie gemeenten overbelast wordt. Tot nog toe wordt hier 0.50 per inwoner voor uitgetrokken, doch dit zal 1. inoeten worden, voor een tweede kracht. Hierover ontspon zich een diepgaande discussie. De heren aldus de Voorz. moeten het beschouv/en als een tijdelijke maatregel, daar wanneer de Wederop bouw teneinde loopt, de werkzaamhe den veel minder zullen worden en één kracht weer voldoende is. Dhr, A. van Biert opperde de moge lijkheid, of de architect van Middelhar nis niet aangezocht kan worden voor deze gemeente, hetgeen de Voorz. ont kende. De Wethouders zagen dit, waar voor heen besloten is 0.50 en niet hoger te gaan nu liet niet anders kan. We zit ten in de boot en moeten varen. Met bezwaarde harten gingen de le den met de verhoging accoord. Ook de haven en kosten algem. be graafplaats zijn hoger geraamd, het laatste ten behoeve van de aanschaf van een automatisch begraaftoestel. Kosten instandh. onderwijzerswonin gen enz. en O.L, School, welke een gron dige beurt moet hebben is hoogst nood zakelijk. Dit kan echter geschieden zon der lening aan te gaan. De subsidie Burg. Armbestuur moest ook noodzakelijk verhoogd worden met 1000.De post onvoorziene kon wor den geraamd op 1980. In verband met de bestrating, als de electrifioatie geheel klaar is, zal wor den nagegaan wat hieraan gedaan moet worden om hoge kosten te vermijden. Dhr Trommel bracht de Burgem. Sterkstraat ter sprake .hetgeen dhr Th. van Biert de opmerking ontlokte, dat deze geheel verkeerd ligt. De Voorz. wil dit aanhouden voor een volgende begroting, waar we nu al zwaar genoeg belast zijn. Wat de Nieuwstraat betreft aldus de Voorz., als we het winnen om het uitbreidingsplan te wij zigen, komt er een aansluiting van de riolering ter plaatse in het plan. Waar nu de voornaamste posten be sproken zijn, gaf de Voorz. gelegenheid nog nadere inlichtingen, of vragen te stellen waarvan dhr A. van Biert ge bruik maakte, door te informeren naat de haven en de post Bijz. School. De Voorz. deelde mede wat het laat- ste betreft, dat in 1950 de 5 jaarlijkse afrekening moet plaats hebben en die school nog recht heeft op 15.pet leerling hetgeen extra verleend moet worden. Dlir Karclux was nieuwsgierig naat de bijdrage aan de Ambachtsschool waai op de Voorz. een nadere uiteenzetting gaf. Waar niemand iets meer. te vragen had, werd de begroting op de aange. geven cijfers door de Raad aangenomen. De Voorz. zegde toe, dat een volgen de keer de begroting in een commissie behandeld zal worden, waarop een vlot tere bespreking kan volgen. Als laatste belangrijke punt bracht de Voorz. in stemming het voorstel van B. en W. om de benedenwoning van het Raadhuis, bewoond door mej. v. d. Gij- ze, in te richten voor secretarie, waar over in de vorige vergadering de stem men staakten. Dit netelige vraagstuk ging niet zonder meer onder de hamei door. Dhr Koppenaal merkte op dat H.M, de Koningin een gedeelte van haat paleis disponibel gesteld heeft, -waardooi uiteindelijk woonruimte verkregen wordt, daarmee een mooi voorbeeld ook voor deze gemeente, op het oog heb bende. De Voorz. antwoordde hierop, hoezeer hij dit gebaar van H.M. ook waardeer de, wij hier niet in een paleis verblijven, Het is hier een heel ander geval. Hij schaamt zich weleens om iemand naat behoren te ontvangen, hetgeen op liet geineentehuis hier niet mogelijk is. De Voorz. wil zichzelf uitsluiten, maar dat er geen toilet is, kan toch als meer dan erg beschouwd worden. Buiten staanders roepen er, laat ik het gerust noemen, met schande over. Vervolgens wees de Voorz. nogmaals op talrijke be zwaren van het Raadhuis, hetwelk slechts aan minimum eisen voldoet. Te vens achtte hij, wanneer Vrouwtjes-weg bewoond is, de woningnood voor het grootste gedeelte is opgelost. Dhr Trommel had over dit punt niets meer willen zeggen, maar zijn mond werd opengebroken door de Voorz., wat betreft de woningnood. Hij vond het zeer bevreemdend, dat op de avond van de vorige vergadering, bij de kerkvoog dij van de Herv. Kerk een brief -was ingekomen van de Woningcommis.9ie ter bespreking om de pastorie dier kerk bewoonbaar te maken, dit terwijl er een predikant beroepen was. Hieruit bleek volgens spr. dat de woningnood nog zeer urgent is. De Voorz. zei hier geheel buiten te staan en beschouwde dit als een sa menloop van omstandigheden. Dhr A. van Biert zette nader uiteen, de gang van zaken betreffende de wo ning-commissie, hoe moeilijk het is om een bepaalde oplossing te krijgen. De beslissingen die genomen moeten worden, gaan met veel hoofdbrekens gepaard. Hierna bracht de Voorz. het voorstel weder in stemming. Dhr Kardux kan moeilijk beslissen, aangezien hij met de gang van de be sprekingen in de vorige vergadering niet op de hoogte is. Naar hetgeen hij nu gehoord heeft, zou hij in verband met de woningnood tegen moeten stemmen, Aan de andere kant, om het gemeente huis beter aan eisen te doen beantwoor- den en om de burgemeester niet van de .J buitenwereld af te sluiten, zou hij voor moeten stemmen. Er ontspon zich nog een korte discussie, maar de heren kon den het niet eens worden. Uiteindelijk stemt dhr Kardux voor, zodat het voor stel van B. en W. is aangenomen. Voor stemden de heren Saarloos, A, van Biert, P. Kardux en Th. van Biert, Tegen de heren Soldaat, Koppenaal en Trommel. De Voorz. vond het niet prettig dat deze kwestie zoveel stof heeft doen opwaaien. Hij is er echter van overtuigd, dat de heren die tegen stemden, het spr, niet misgunnen. Hij gaf de zeker heid de inrichting van een en ander zo voordelig mogelijk te laten uitvoeren. Ten slotte deelde de Voorz. mede dat dhr Wieringa onderwijzer aan de O.L.S, als zodanig te Landsmeer benoemd is. Het spijt hem dat dhr W. de School gaat verlaten, daar deze zich als een prima kracht voor de school gegeven heeft. B. en W. stellen voor dhr Wieringa op de meest eervolle wijze ontslag tf verlenen tegen een nader vast te stel len datum, zulks in overleg met dhr "ff. zelf, voor wie nog een woningbeschik baar gesteld moet worden. Met het a.s. vertrek van dhr W. komt de 'school in een moeilijke positie. Hei valt niet mee een opvolger te krijgen. Na oproeping is één sollicitant op ko men dagen, die nog kennis moet komen maken. Mede door het feit, dat mevr. Tanis als gehuwde onder-wijzeres, wel licht binnen afzienbare tijd af zal vallen zitten we met de handen in het haar. Ook de Inspecteur ziet weinig moge- lijkheden, en wanneer straks het 8e (Vervolg pag. 3 Ie kolom onderaan) ■-T" DOOR H. NOORMAN „Toch moet het, meisje. Je zult taai geduld moeten hebben, om Mieras te winnen. Als je hem wint." „Maar als hij nu weet, dat ik zijn kleindochter ben, dan zal hij mij toch niet als een schurftige hond wegjagen?" „En wat heeft hij dan met je vader gedaan?" „Ja, u hebt gelijk. Wat is dat toch vreselijk! Dominé, hoe kan dat nu toch? Hoe kan iemand, die zó gehandeld heeft, geregeld de kerk bezoeken? Is dat dan geen ernst?" „Moeilijke vragen, Ina. In orde is het niet, dat geef ik toe. Maar weten wij, of je grootvader al of niet te lijden heeft? Nog eens: Ik kan hem niet door gronden, tenminste nóg niet. Het is zeer wel mogelijk, dat de boer berouw over het gebeurde heeft, maar dat zijn karakter hem weerhoudt, dat aan an deren, ook niet aan zijn vrouw, mee te delen. Wij, predikanten, komen soms voor lastige gevallen te staan. Vóór dat ik het van jou wist, heb ik gevoeld, dat ik met Mieras praten moest. Maar 'k wist nog niet, hoe. Nu wordt het iets anders. Het enige is afwachten. En bid den. Misschien wordt de weg nu duide lijk." Vlak bij de poort zeide de prédiliant nog: „We spreken er met niemand over, Ina. Alleen moet je mij toestem ming geven, dat ik voor mijn vrouw een uitzondering maakt, 'k Heb geen enkel gelieim voor haar. En het is best mogelijk, dat zij op de een of andere ■wijze helpen kan." Ina had er niet het minste bezwaar tegen. Dien avond schreef zij een lange brief aan haar vader, waarin zij alles mee deelde. HOOFDSTUK XI. Enige toena<iering. De boerin van de Val had er op ge staan, nu de avonden lengen gingen, dat Ina het avondeten mede zou nuttigen. Tot nu was zij tegen zes uur weer naar de pastorie vertrokken. Voor de vierde maal had zij de vrij willig op zich genomen taak vervuld. De eerste maal was Willy er bij ge weest en was er in het algemeen over van alles en nog wat gepraat, terwijl de beide meisjes ook de boerderij had den bezichtigd. Van voorlezen was toen uiteraard niets gekomen. Maar sindsdien had Ina de schade in gehaald. Trouw kwam zij op de aan gegeven middagen op haar rijwiel, dat inmiddels was gearriveerd, naar de boer derij, keuvelde wat met haar grootmoe der, bediende deze van thee en las voor. Enkele hoofdstukken uit de Bijbel, die de boerin opgaf het was verwonder lijk, zoals de zieke in de Bijbel thuis was en ook een deel uit een stichte lijk werk, dat de predikant haar mede- gegeven had, om geleidelijk uit te lezen. Aanvankelijk had zij moeite gehad met de stoere stijl, maar toen zij er eenmasil aan gewoon was, las zij met groot ge mak. Bovendien leerde zij verbazend veel er mede en kreeg steeds meer die per inzicht in Gods Woord, dat op zo meesterlijke wijze verklaard werd. Ook de boerin genoot van het geleze- ne, dat haar onbekend was. Tegen vier uur bracht de post het christelijk dagblad van de vorige dag, In de pastorie kwam die courant 's mor gens, maar de boerderij lag buiten de bestellerskring en kwam dus wat ach teraan. Dan werd het voornaamste uit de cou rant gelezen, waarbij Ina respect had voor de scherpzinnigheid en de mensen kennis van haar grootmoeder, die vaak commentaar op het gelezene leverde. Om half zes, alles ging op de boerde rij regelmatig als de klok, had Mina, de vriendelijke gedienstige, die ook zeer ingenomen was met het gezelschap van de boerin, de koffie klaar en als Ina één kopje „naar binnen geslagen" had, een vütdrukking van de dienstbode, stapte zij op de fiets en peddelde naar de pas torie terug. Haar grootvader had zij nog niet ontmoet. Hij was altijd aan het werk. „Een rusteloze werker", zeide Mina in een vertrouwelijk ogeniDlik. „Als de boer werkt, is hij op dreef. Een prettig man is hij niet." Maar Ina gevoelde, dat zij, wilde zij haar doel bereiken, met die niet pretti ge man in nauwere aanraking komen moest, al wist zij nog niet hoe. Daarom was, hoewel zij er tegen op zag, haar zeer welkom de uitnodiging van de boerin, om te blijven en het avondeten mede te nuttigen. Het was immers voorlopig nog licht genoeg, om naar Zuidstad te fietsen? En in de pas torie zou men het wel begrijpen. Beleefdheidshalve had Ina eerst nog wat tegengestribbeld, maar in haar hart was zij blijde met de invitatie. Want nu moest zij de boer, die altijd tegen zes uür thuis kwam, ontmoeten. Dua had zij haar quasi-verzet spoedig opgegeven. Vrouw Mieras was er zeer blijde mee. Er was tussen beide vrou wen in die enkele weken een ware ver trouwelijkheid ontstaan. Ina had veel van haar leven in het ziekenhuis verteld en ook van haar leven, vóór zij naar Amsterdam was gegaan, een bestaan, dat zo leeg en doelloos was geweest. En van hé,S,r kant was de boerin aan het vertellen gegaan, waarbij zij ook had gerept van haar overleden jongen. Maar niet van de jongen, dóór de boer de deur uitgejaagd. Ina vroeg zich af, of de vertrouwelijk heid zover zou gaan op de duur, dat de haar bekende geschiedenis zou wor den medegedeeld. Blijkbaar waren er, althans op de boerderij, weinig mensen mede op de hoogte. De dienstbode was er al jaren, maar zij wist er niets van. Tenminste, zij deelde Ina, zonder dat deze er naar vroeg, mede, dat de boer en zijn vrouw twee kinderen hadden gehad: een jon gen, die vroeg overleden was en een meisje, dat in Harenstede op een boer derij woonde en reeds grote kinderen had. En volgens dominé Westwoud werd er in Zuidstad nooit over gerept en was de droeve historie, die de boerin hem had verteld, geheel nieuw voor hem ge weest. De dienstbode kwam binnen, om de tafel te dekken. „We zullen het ter ere van de gast. maar eens pontificaal doen, hé, boerin?" zeide zij. Anders maken wij er niet f zoveel werk van. Dat is maar voor j deftigheid." „Je behoeft voor mij geen bijzonder! werk te maken, hoor", lachte Ina. „Ik behoor niet tot de deftigheid." „Nou, nou, zeg dat maar zachtjes, 1 'k Heb beide mijn ogen open. Wat zeg je er van, boerin?" ,,Een gast moet goed behandeld wor-1 den, Mina." ,,Krek zo. We zullen eens wat be leven." „Altijd even vrolijk," zeide Ina, doe-l lend op de dienstbode, die zich even| verwijderde. ,,Ja, een opgewekt meisje. En tóchl heeft zij heel wat doorgemaakt. Zijko"! boerendochter zijn, maar haar vaderf heeft al zijn hebben en houden in drari' omgezet." „Wat is er toch een ellende op de we-1 reld", meende Ina. ,,'t Is zo onverklaar- j baar." ,,We bederven alles door onze zonden. kind. Je moet je er nog over verbazen j en er voor danken, dat de Heere tocti nog zoveel goeds schenkt. Het is alles j onverdiende g'enade." (Wordt vervolgd.) De geme vergaderde ter Kruijff gadering er Ken meded van de vei g-roting vai B. en W. richt van g zake wijzig woningtoez De groe zocht aan Tonge de V vreemde fr en W. zage de politievl" gen, dat groenten ei| van B. en ook in de ven, maar schien nietj Dhr B-utI weinig, de doende oml groentehani doen. Dhr Me verbod voo| Na nog voorstel va van een ei zullen mali voor de gr^ ook voor hadden all^ fruit geen Ben veri ging aansll afgewezen.1 Het tijdJ de heer Del nastieklok^ paar uren terschool mand wasl B. en W| zoldiging ren tot de| Den Bom* hoort te z| met het maximum nemen, zo het voorst^ ring van voor Ged. 1 ontwierpei| tal. De hangt er thijssie stel geplaatst te vroeger] nu nog oï aangenorhj De Woc gevuld. bJ heer J. v. Meijer wed groepen va De VooJ tje geen stelde wer B. en gemeente te dragen tesamen meente dl nemen. De verol opnieuw geen wijz| 6% voor bouwd g^ belasting Het dei] ting had der huizeJ vend belea nu doen bank. Vo een reserl huuropbreT geen neeij pitaal vir meerdere taal van bouw ger De gei openbaar 1 en op baa gen gege| wijs. Beslotei afbreken bewoond vond 2d drag. Vo(| worden. Dhr mJ vereniginl nen. De Vd moet woi| zen, die gen. De blemen etc, die raad keuJ als een vl Westdorp inspringe omgekeei] Dhr tot waarn werd dir3 gadering I Een ra Ooltgens] verpaktiiT VEBVOI STAD leerjaar moeilijke werk stel Daaroj eervolle Nadat I wordt o^^ kwestie plan me Werd del

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2