D RAAD OOLTGENSPLAAT rie per dag Nieuw Laboratorium in het Ziekenhuis te Dirksland officieel in gebruik genomen PUROL in huis! 22stê Jaargang Woensdag 9 November 1949 No. 1869 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Wat het varkensvlees mag kosten Rundvee 40 procent hoger in prijs In de toekomst meer predi kanten van Gereformeerde richting in de Ned. Herv. Kerk Teveel werk voor één man, Begroiingsbeschouwingen Laat Raap maar boenen niEUi/s Verschijnt tweemaal per weelk. Woensdag en Zaterdag Bedactiebmeau: Prins Hendrikstraat 133 Midd«lhamis Abonnementsprys 1,50 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-priis 12 cl. p. mm. Bij coniiact speciaal laiiei Het aantal verkeersongevallen in ons land is ontstellend groot. Dat is een debetzijde van het snel verkeer. Gemiddeld drie doden per dag; het is zo gauw gezegd en neergeschreven. Maar wat een leed en ellende; wat een verdriet en droefheid gaan daarachter schuil. Wat een tragiek ligt daarin op gesloten. Onze tijd van haast en snelheid gunt zich niet eens de ,tijd om er even bij stil te staan. Om zich het verschrikke lijke in te denken. Het opgejaagde, ver ontrustte leven ijlt verder. Er zijn nog iveer zoveel ergere dingen. Die meer spreken tot de verbeelding. Ongelukken, zoals vliegtuigrampen die tientallen do den eisen. Maar ook daar leeft men vlug weer overheen. Er is zoveel anders dat de aandacht vraagt. We zijn hard geworden. Och we hebben gelezen en gehoord van honderdtallen doden in een maal. Van duizendtallen. Ja van milli- oenen, die op vreselijke wijze omge bracht zijn geworden. Daarbij valt eeli cijfer van drie doden per dag in hel; niet. Daarby komt nog het is slechts een statistisch cijfer. Het lijkt zo wei nig werkelijk. En toch,is het een verschrikkelijk feit. Iedere dag worden alleen in ons land (Me mensen gedood door het verkeer op ie weg. Ook hier moet erkend: De mens wordt het slachtoffer van zjjn eigen schep ping. Het snelverkeer dat mede het le ven tot voortjagen noopt eist in ons land het leven van drie mensen per.dag. Drie levens per dag worden door het verkeer afgesneden. Levens met al hun idealen, met hun hoop en verwachting van het leven worden op tragische wij ze afgesneden. Hoe vele verwachtingen en toekomstdromen worden alzo ver nietigd. De onveiligheid op de wegen is zeer groot. Niet dat het snelverkeer er alleen de schuld van draagt. In genen dele. Niet zelden is het een fietser, ja zelfs een voetganger, die de oorzaak is van een verkeersongeluk. Het gebruik van de wegen moet door allen met grote voor zichtigheid gebeuren. Wie van de open bare wegen gebruik maakt moet wel op de hoogte zijn van de regels van het verkeer. Ook al woont men in afgelegen streken met weinig verkeer. Want soms maakt men op reis of hoe dan ook ge bruik van drukke verkeerswegen. En dan is het noodzakelijk de regelen van het verkeer te kennen. Wat men van daag niet nodig heeft, daaraan kan men morgen behoefte hebben. De scholen ook in onze omgeving, al hebben we hier dan niet zoveel snelverkeer en drukke wegen hebben hier een taak. Het aan brengen van de eenvoudige kermis van het wegverkeer is hoogst nodig. De half uurtjes daaraan besteed kunnen rijke vruchten dragen. Natuurlijk kan men zich tegen snel heidsmaniakken niet behoeden. Nog minder tegen hen die beneveld door al cohol achter het stuurrad gezeten een gevaar vornïen voor zichzelf en anderen. Alcohol en snelverkeer passen niet,bij elkaar. Die zich van het ene bedient, moet zich van het andere onthouden. Gebruikmaking van sterke drank en toch met grote snelheid over de wegen vliegen is weinig minder dan moorde- naarswerk. Streng optreden tegen zulke weggebruikers is noodzakelijk, is ge biedende eis. In hun eigen belang maar ook in het belang van anderen. Onvoorzichtigen en roekelozen spelen met het leven van zichzelf en van anderen. Het getal van drie doden per dag voor ons land is veelzeggend. Bevordering van veilig verkeer is ieders plicht. Ieder een kan er aan meewerken. Zowel de voetganger als de automobilist. Voor zichtigheid is elkeen geboden. Roekeloosheid en onvoorzichtigheid is verkeerd en ontoelaatbaar. EEN EERSTE BIS Frankrjjk heeft weer zijn Regerings crisis gehad. Een jaar lang was de vo rige Regering aan het bewind. Uitzon derlijk lang voor Frankrijk, Een Rege ring, die een jaar lang aan het bewind is, dat is voor Frankrijk haast een uni cum een zeldzaamheid. Wat bestuurs- en regeerkracht aan gaat staat Frankrijk op een zeer laag peil. Is het afgedaald tot de status van die Zuidamerikaanse republieken waar een revolutie tot de driemaandelrjkse of halfjaarlijkse publieke vertoningen be hoort. Met dit verschil dat het er in Frankrijk minder bloedig naar toe gaat. De vele regeringscrisissen hebben meer de aard van een salonrevolutie. Toch is het fnuikend voor het gezag van de Overheid. De regering van het land mist daardoor alle vastheid. En waar gaat het vaak om. Meeètai wordt een regeringscrisis veroorzaakt door materiële dingen. Zoals de laatste keer. Het al of niet toestaan van een salarisverhoging. Frankrijk, de baker mat van de revolutie, moet de beker der revolutie tot op de bodem ledigen. In dit land krijgt ge openbare les in de gevolgen van de ongebreidelde demo cratie. Van de onhoudbaarheid van de revolutionaire democratie, die het land wil besturen zonder de gefundeerde be ginselen van enig openbaringsgezag, slechts zich richtend naar de wensen van de helft plus één. Het is het land waar de kinderen der revolutie, van onderscheidene kleur te gen elkaar opbieden en streven om het regeringskasteel te bezetten. Maar aUen uitgaande van de bedrieg- A17 ^®"2e,van de volkssouveremiteit. Allen levend op de verrotte bodem van net humanisme, zich richtend naar de tnomf van da revolutie, wier vruchten zoveel «IWBd* «a ongsfluk hebben ge- We kunnen ons Flakkee niet meer indenken, zonder het Ziekenhuis te Dirksland. Reeds 15 jaar zijn voorbijgegaan sinds de opening plaats vond en in die tijd is het gebleken, welk een zegen de stichting" van deze inrichting voor de be volking van het gehele eiland geweest is. Van de opening in 1934 af tot 31 Dec. 1948 werden er bijna 11.000 patiënten opgenomen, terwijl dit jaar naar schat ting het aantal patiënteUi 1200 a 1300 zal bedragen. Denk eens in, dat al deze zieken nog naar „de overkant" vervoerd hadden moeten worden! Afgezien van de ontzaglijk hoge kosten waren daaraan ook nog grote risico's verbonden. Menselijkerwijs gesproken heeft het menig patiënt het leven gered, dat het ziekenhuis dag en nacht in een minimum van tijd te bereiken was. En over de behandeling hoort men van ieder die er korter of langer tijd moest door brengen, niets dan lof. Dat de gecombineerde besturen van het Van Weel en Bethesda Ziekenhuis steeds hun volle medewerking verlenen om deze inrichting op zo mogel^k nog hoger peil te brengen, daarvan is de ingebruikname van het nieuwe laboratorium weer een sprekend bewijs. Tal van huisartsen met hun dames verzamelden zich dan ook Vrijdagavond met de besturen van „beide" ziekenhui zen in de conversatiezaal, die met de bestuurskamer tot een geheel verenigd was, om deze verbetering in ogenschouw te nemen. Zelfs de nestor der Plakkeese artsen, dr Knöps uit Sommelsdijk ont brak niet op het appèl, terwijl de beide Dirkslandse Wethouders eveneens van hun belangstelling blijk gaven. Burgemeester van Heijst sprak in zijn openingswoord er zijn verheuging over uit, dat zovelen aan de uitnodiging ge hoor hadden gegeven om bij deze mijl paal stil te staan; We zijn hier, zeide hij, in de eerste plaats bijeen om te la ten zien dat het Ziekenhuis met zijn tijd meegaat. Er is een evolutie op het ge bied der wetenschap; vele nieuwe ge neesmiddelen deden hun intrede en het karakter van het Ziekenhuis is buiten vroeger radicaal veranderd. Met behoud van de ideële doelstelling is het een hoogwaardig technisch bedrijf geworden. Het bestuur heeft de tijd verstaan, door de bouw van een nieuw laboratorium en restauratie van de verloskamer, wel ke uitbreiding hij hoopte er toe te zul len bijdragen, dat de huisartsen verze kerd zijn, dat hun patiënten worden be handeld naar de moderne eisen der we tenschap. Na de wens uitgesproken te hebben dat het ook een bijdrage mag zijn tot volledig herstel der zieken, ver zocht hij de aanwezigen in het nieuwe laboratorium een kijkje te nemen. In het nieuwe „lab." Zo daalde het hele gezelschap aan het eind van de lange gang de trappen af, die naar de onderaardse tempel der wetenschap voerde en stonden we in eens middenin de flessen met loodace- taat, formaline, polychroom methyleen- blauwoplossing en wat al meer. Men zou niet zeggen, dat deze keurige ruim te vroeger een kolenkelder geweest is en het is dan ook niet zonder reden, dat de voorzitter de uitvoerders van dit werk de lof toezwaaide, die hun toe komt. De aannemers C. Both en D. Ge stel, die het timmer- en metselwerk uitvoerden hebben hier wel iets bijzon ders gepresteerd, terwijl schilder Gre- venstuk het geheel een fleurig aanzien gaf met de verfkwast. De fa, van Bu ren te Rotterdam zorgde voor het sani tair en de heer v. d. Heijde te Dirks land nam de verlichting met T.L.-bui^ zen voor zijn rekening. Niet het minst had de voorzitter bewondering voor de architectonische gaven van dr Jessurun en de administrateur Van Ootmerssen, die in de totstandkoming van dit werk waarbij tal van problemen waren op te lossen, geen gering aandeel hebben ge had. Naar wij van deskundige zijde ver namen is dit laboratorium thans een van de best geoutilleerde in Nederland Dat strekt ons ziekenhuis tot eer. Voor het doen van verschillende opmetin gen is het laboratorium ook een nieu we Photo-electra-colorimeter rijk ge worden, die de analyste, mej. Steuver goede diensten kan bewijzen. Eveneens is een nieuwe „autoclave" aangeschaft. Dit is een toestel voor het seriliseren van vloeistoffen, die bij de patiënten moeten worden ingebracht. Naast het „lab" is een nieuwe apotheek ingericht, waar de apoth. 'assistente mej. Mac. Da niël in een heel wat grotere ruimte dan voorheen de medicamenten kan klaar maken. Hoewel het geheel ondergronds is gebouwd, is de constructie van die aard, dat er toch voldoende daglicht naar birmen valt. Kortom, het bouw werk is in één woord é,t. en de inrich ting laat niets te wensen over. De verloskamer heeft ook een hele verandering ten goede ondergaan en be antwoordt thans aan alle eisen, welke hieraan kunnen worden gesteld. Een zaal er bij Om nog meer ruimte te winnen voor Bij brand- en snijwonden. Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schtale huid. bracht over dit land. Van liberaal tot communist alle schakeringen van het rood der revolutie vertonend en regering na regering wegstemmend wordt het land een speelbal van de democratie. En toch werden er in Frankrijk de laatste weken stemmen vernomen, die eisten dat Frankrijk een leidersplaats in Europa zou innemen. Die uitspraken dat Frankrijk het aangewezen land v/as om de leiding in Europa op zich te ne men. Zichzelf herzien en onder krach tige leiding naar vaste beginselen stre vend is voor dit land een eerste ver eiste en een eerste voorwaarde waaraan moet worden voldaan om het leider- sohap «Ttf and«r*a t* begaren. de patiënten is er tevens voor Dr Stoel elders in het gebouw een nieuwe zij het dan ook veel kleinere kamer in gericht. De opengevallen ruimte biedt thans weer plaats aan 4 bedden. Alweer een verbetering ten goede.' Dr Jessunm aan' het woord Na deze bezichtiging werden de ge makkelijke stoelen weer opgezocht en nadat koffie met gebak was geserveerd, verkreeg Dr Jessurun het woord om in een korte lezing de betekenis te belich ten, die het laboratorium onderzoek ge kregen heeft voor de moderne genees kunde, alsmede de fimctie die dit on derzoek heeft in een klein ziekenhuis als het onze. Wat het eerste betreft liet Wij proberen met een minimum labora torium onderzoek een goed resultaat te krijgen en blijven het naast andere on derzoekingsmethoden zien als een mid del om tot de juiste diagnose te gera ken. De getallen van het laboratorium suggereren een nauwkeurigheid die er niet is. Doch ondanks de marge van fou ten die er in schuilt kunnen we door dit onderzoek zien, welke richting we uit moeten gaan. Spr. zeide vroeger in het laboratorium veel tijd gesleten te hebben, doch er thans weinig tijd voor te hebben. Er zal een wijziging in de werkverdeling moe ten komen om hiertoe weer te geraken. Daarna belichtte spr. de betekenis van het laboratorium onderzoek voor het Dirkslandse ziekenhuis. Van Mei 1948 af werden 10.000 onderzoekingen ver richt, welk getal onderverdeeld in bij komende onderzoekingen 60 70.000 be draagt. Een enorme hoeveelheid werk is hierbij verzet. Spr. bracht hulde aan de analysten die opeenvolgend al die jaren dit werk hebben gedaan. Thans beschikken we, zei spr. over een naar eigen Inzicht ontworpen prachtige ruim te, waarop we trots zijn. Tenslotte dank te spr. het bestuur voor de verleende medewerking en bood dit de 2 delen van Gorter en de Graff, „Klinische Diag nostiek," het Nederlandse standaard werk op dit gebied aan, welk werk, om in de ziekenhuisterm te spreken „ten eeuwigen dage" in het laboratorium moet blijven. spr. uitkomen, dat in de grote labora toria eigenlijk de geneeskunde „ge maakt" wordt. Het onderzoek is daar buitengewoon gespecialiseerd. Ieder werkt aan een bepaald probleem of een onderdeel daarvan. Een nieuw ontdekt feit, dat vandaag alleen voor de weten schap van belang schijnt, is morgen voor de practijk van betekenis in welk verband spr, herinnerde aan de uitvin ding van de peniciline, dat ook eerst al leen voor de wetenschap van belang scheen. In de oorlog' werd het aan het front aangewend tegen infecties en thans is het gemeengoed geworden, waardoor veel operaties, die vroeger we gens te groot risico niet uitgevoerd kon den worden, thans mogelijk zijn. Speci aal doelde spr. hier op operaties aan hart en longen. Ook de shock kwestie is la- boratorisch onderzocht en dagelijks wordt er van deze onderzoekingen ge profiteerd. De biochemie is ook van belang ge worden o.m. voor het mobiliseren van patiënten na operaties en bevallingen. Het is niet zo, dat de mensen zeggen: „er is een tekort aan bedden en daar om moeten de patiënten er maar uit." Neen, gebleken is dat de toestand van vóór de operatie sneller bereikt wordt door de patiënten niet zolang te immo biliseren. In kleinere ziekenhuizen is het labo ratorium-onderzoek gericht op de prac tijk. Daar profiteert men van de vond sten die door anderen zijn gedaan. De tijd is voorbij van het voelen van de pols, bekijken van de tong, aderlating, kloppen, luisteren, en temperatuurme- ten, die op zichzelf ook al nieuwighe den zijn. We ktmnen onder het labora torium onderzoek niet meer uit; de kans van de patiënt hangt er vanaf. Ook de chirurg kan niet buiten laboratorium onderzoek. Werd vroeger het ureumge- halte van het bloed bepaald bij een ope ratie, thans kan het testen van de nier functie langs een ingewikkelde weg als eis worden gesteld. Spr. behandelde ook het bloedgroep- onderzoek. Werd vroeger volstaan met het geven van dezelfde bloedgroep, thans geldt als eis dat vóór de transfu sie de zgn. kruisproef plaats vindt. Het bloed wordt dan eerst vermengd en geeft het geen klontering, dan is men pas veilig. Begonnen als een weten schappelijke „spielerei" is de bloedtrans fusie buitengewoon belangrijk geworden Alleen door laboratorisch onderzoek zijn ook de oorzaken van veel braken, ver giftiging enz. bij patiënten te herken nen, terwijl van suikerpatiënten voort durend bloed en urine moet worden ge controleerd. Een gevaar Een gevaar van het laboratorium on derzoek is overschatting in bepaalde ge vallen, waardoor men de patiënt uit het oog zou verliezen en deze in het niet verdwijnt achter een dossier van cijfers. Daar deen we, z«i spr., niet aan mee! Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot de administrateur Van Ootmers sen, voor zijn ijver, betoond bij de uit voering der plannen, waarvoor spr. hem uit erkentelijkheid een kist sigaren aan bood, die door deze onder dank werden aanvaard. Met de wens dat het labora torium op de juiste wijze zijn taak mag vervullen tot heil der patiënten besloot Dr Jessurun zijn lezing. De Voorzitter dankte Dr Jessurun namens het bestuur voor zijn toelichting en het geschenk en complimenteerde de dames Steuver en Daniël met hun nieuwe werkgelegen heid, terwijl htj verder, zoals we reeds zeiden de ambachtslieden en de admi nistrateur dank bracht voor hetgeen zij tot stand brachten. Dr de Man van Nieuwe Tonge vertelde daarna, dat het verhaal gaat van prof. Pel, dat hij altijd zijn studenten verweet, dat zij zo slecht opletten. Op zekere keer richtte hij weer dat verwijt tot hun en vroeg tijdens het doceren, wie hem durfde na doen, toen hij de vinger in een minder aangename vloeistof stopte en deze af likte. Schoorvoetend kwamen enkele stu denten naar voren en volgden het voor beeld van de professor. „Zie je nu wel, dat jullie niet opletten," zei hij. Wat was het geval? De professor had de middelvinger ingedoopt en zijn wijsvin ger afgelikt! Spr. stelde naar aanleiding van deze humoristische inleiding de vroegere methodes van onderzoek te genover het hedendaagse laboratorium- werk en zeide dat het zelfs in zijn jonge tijd nog vaak gebeurde dat de vinger in 't watervat werd gedoopt en geproefd, vooral in gevallen van suikerziekte. De afdeling medici prijst zich gelukkig, dat dit laboratorium hier tot stand gekomen is, zei spr. Niet om uit gemakzucht op het laboratorium te leunen, doch in het belang van de zieken. Een klein verlan gen hebben de medici nog en wel om ook een afdeling infectie-zieken op te nemen. Spr. twijfelde niet of ook aan dit verzoek zal gehoor worden gegeven. Tenslotte zei spr. blij te zijn, dat er iemand aan het hoofd van het laborato rium-onderzoek staat, die daaraan niet de allergrootste waarde toekent, maar vooral aan ds omgang met de patiënten zelf. De Voorzitter dankte ook deze spreker en wees, wat diens verzoek betrof op de moeilijkheden wegens ruimtegebrek. Thans is er een interdepartementale coijnmissie, om de urgentie van Ziekeixhuis uitbreidingen na te gaan, waarvan mogelijk voor de toekomst iets te verwachten is. Na een dronk op de verbeteringen van het Ziekenhuis te hebben uitgebracht nam de chirurg Dr Stoel neg eveiii het w*«r«l en zei «p humaristt- Zoals reeds is medegedeeld, zullen met ingang van 6 November a.s. nog alleen maximumverkoopprijzen gelden voor varkensvlees en voor uitsluitend uit var kensvlees bereide vleeswaren. Vlees en beenderen van runderen, schapen, geiten en paarden mogen dus tegen vrije prij zen verkocht worden. De nieuwe maximumverbruikersprij- zen zijn per kg: (tussen haakjes de oude maximumprijs)fricandeau 3. 3.40), magere lappen 3.(3.40), carbonade 2.70 3.20), vers vet spek 1.90 2.60) vers mager spek 2.10 2.60), kinnebaklappen 1.90 2.60), vette lappen 1.90 2.60), poten 0.80 1.20), staarten 0.80 1.20), rauw vet 1.90 2.60). Voorwaardelijk goed gekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste 1.65 2.per kg worden verkocht. De prijs voor poulet en ge hakt is gelijk gebleven nl. 2.20. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maximumverbruikersprijzen per 100 gr.: Bacon met zwoerd 0.33, bacon zonder zwoerd 0.38, blaasham 0.45, boeren- ham 0.42, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek 0.22, gekookt ma ger spek met zwoerd en gerookt mager spek zonder zwoerd 0.32, gerookt ma ger spek zonder zwoerd 0.32, gerookt mager spek met zwoerd 0.29, mager pekelspek 0.24, procureurspek 0.35 gekookte achterham 0.43, gekookte schouderham 0.38, gekookte staartham 0.47, hampunten en pootham 0.40, rauwe staartham 0.44, verse worst, uitsluitend bereid uit varkensvlees 0.25 De veehandel heeft zich met veel ver wachting in de vrijheid gestort en wat verwacht, maar ook ontkend werd, is gebeurd. De prijzen voor slachtvee op de veemarkt te Leeuwarden liepen omhoog en sleepten bijna alle andere prijzen met zich mee. Een koe van 600 kwam 60 hoger. Daar de r-undveebijslag van 130 op deze koe vervalt, is de prijs voor de slager van 470 tot 660 op gelopen, hetgeen dus een stijging van 40 pet van de inkoopprijs betekent. In de afgelopen weken hadden veel slagers zich reeds tegen de prijsstijging van 60 gedekt. ledere slager wilde immers de vrijheid in ieder geval met één koe vieren, zodat de veronderstel ling gevirettigd is, dat zich in de win kels een te veel aan vlees bevindt. De m.ogelijkheid bestaat daarom, dat de prijzen de volgende week iets zullen teruglopen. Veel zal dat niet betekenen, omdat de exportslachterijen en vleesfa- brieken een grote activiteit op de markt ontplooien. In de rubriek „Om het Kerkplein" schrijft Spectator in het „Gereformeerde Weekblad" onder het kopje „Hernieuw de hoop" daarover het volgende: De secretaris der Geref. Bond in onze kerk wordt niet moede te hameren op het aambeeld, dat er meer predikanten van geref. belijdenis moeten komen in onze kerk. En het is goed, dat hierop telkens weer gewezen wordt. Want in een tijd van vacature kan het kerkelijk leven op een bepaalde plaats zo heel erg achteruitgaan. Maar nu hoorden we zeer onlangs van getallen, die ons doen afvragen of we staan in hernieuwde hoop voor een opnieuw zich baanbreken van gerefor meerde prediking en predikers binnen onze Herv. Kerk. Niet minder dan een zeventigtal leden telt de Geref. Studentenvereniging ,,Voe- tius", die zeer onlangs onder grolie be langstelling het 10e Lustrum heeft mo gen vieren. Van dit getal kunnen er zeker een aantal afgetrokken worden, zoals het vijftal Hongaren, en die a.s. candidaten, die meer de conJEessionele of barthiaan- se richting zullen zijn toegedaan. Maar het is toch een getal, dat voorzover mij bekend énig is in Voetins' an nalen. Het heerlijk ambt van Dienaar des Woords blijkt dus nog als een „treffe lijk ambt" door zovele jonge mensen te worden begeerd, o.w. er zijn, behalve jong van jaren, voorzien van meer dan gewone gaven van het verstand. Wat ons nu nodig is, schijnt me het volgende te zijn: dat in het midden van onze gemeenten meer gebed gevon den wordt voor onze a.s. predikanten. Velen, die critiek hebben op, en alles durven verwachten van (vaak jonge) Candidaten, zouden „neen" moeten ant woorden op de vraag, of er wel gebed voor ze geweest is. Én als ge ze niet kent, persoonlijk aan ze vreemd bent? Laat er dan de bede mogen zijn, dat Gód arbeiders wil uitstoten in Zijn wijn gaard. Dit is uiteindelijk Zijn eigen werk, waarom Hij ook gevraagd wil zijn." ------O------ RESTAURATIE VAN ST. LAXJBENS- TOBEN TE ROTTERDAM De voorzitter van de Chr. Bouwar beidersbond, de heer G. Mol, heeft aan het dagblad Trouw medegedeeld, dat de Unie van bouwarbeiders besloten heeft haar leden te verbieden, zandsteen te verwerken, zoals deze is aangekocht voor de restauratie van de Sint Lau- renstoren. De verwerking van zand steen zou oorzaak zijn van de silicose, een beroepsziekte, die in het verleden vele slachtoffers heeft gemaakt. Woensdagavond zateA de Plaatse vroede vaderen om zes uur om de groe ne tafel onder de hoge schouw van de intieme raadszaal geschaard om onder leiding van Burgemeester Hordijk de agenda af te werken, die voornamelijk een aantal begrotingen voor het komen de dienstjaar bevatte. Na de gebruikelijke opening door de sohe toon door de veranderingen zelf het kind van de rekening geworden te zijn, omdat zijn eigen kamer in een zie kenzaal voor 4 bedden veranderd en hij van deze ruime gelegenheid op het Zui den naar een klein hokje op het Noor den verplaatst was. Evenwel noemde hij het een verrassend kamertje dat de am bachtslieden hebben gemaakt en hij kan er zijn schrijfwerk best af. Hij sprak zijn blijdschap uit over de totstandkoming van het nieuwe laboratorium, dat ook voor de chirurg een belangrijke steun betekent, terwijl hij het bestuur zijn dank over bracht voor de verleende me dewerking. Geruime tijd bleef men nog in gezellig gesprek bijeen. Hierbij kwam het voor ons wel vast te staan, dat de onderlinge verstandhouding in het ziekenhuis op perbest is. De verpleegsters, waarvan Zr Tobi al zovele jaren aan het hoofd staat, kunnen met de besturende Zuster van der Kooij goed overweg en ondanks het feit, dat hier in feite twee zieken huizen zijn, bestaat er toch een harmo nisch geheel. Alleen vormt de voorziening van ver plegend personeel een probleem. Hoewel er momenteel voldoende verpleegsters zijn is er behoefte aan leerlingen. En die zijn nu juist zo bijzonder moeilijk te krij gen. Er bestaat een bepaling, dat er geen leerlingen uit het eiland worden aangenomen. Daaraan zijn verschillende begrijpelijke bezwaren verbonden, die er natuurlek in het minst geen verband mee houden, dat er op Flakkee geen voor verpleegster geschikte meisjes zou den zfn. Is er van buiten het eiland niet voldoende animo, dan zal het bestuur zeker in overweging moeten nemen om ook uit Flakkee leerlingen te recru- teren. Al met al, wij hebben op Flakkee een Ziekenhuis dat er zijn mag en wij com plimenteren het bestuur met de uitbrei ding die het ondergaan heeft. Het nieu we laboratorium moge er onder Gods zegen toe bijdragen, dat de zieken in deze oiunisbara inrichting algeheel her stel vinM«a. Voorzitter werden de notulen vastge steld. Ingekomen stukken waren er wei nig, nl. een goedkeuring raadsbesluit; mededeling van Mevr. E. J. Ottow, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres in de Langstraat aanneemt; mededeling van mej. A. H. de Waal dat zij haar benoeming als lid der Comm. tot wering van schoolverzuim aanneemt; begroting 1950 gascentrale en rekening 1948 met begroting 1950 van de Waterleiding, welke stukken voor kennisgeving onder de hamer doorgingen. Vrijstelling van hondenbelasting werd verleend aan V. Versendaal, omdat het hier een politiehond betreft. Een voorstel tot het sluiten van een rek.-crt.-overeenkomst m.et de Bank van Ned. Gemeenten voor 1950, tot maxi maal 100.000.en een voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 80.000 ontmoette bij de raad geen bezwaar. De legesverordening werd gewijzigd in dier voege, dat voor vergunningen Woonruimtewet 2.50 leges per vergun ning verschuldigd zal zign. De begroting 1950 van het gemeen schappelijk bouw- en woningtoezicht werd vastgesteld. Het ligt in de bedoe ling een tweede kracht aan te stellen, welke gedekt zal moeten worden door de bijdragen van de gemeenten Stad en Den Bommel van 0.50 op 1.per inwoner te brengen. De Voorz. lichtte hierbij toe, dat deze regeling, die min of meer van hoger hand is opgedrongen, absoluut onbevre digend werkt, met alle respect voor het werk van de architect. Het rayon is een maal te groot en voor één man onmo gelijk bij te houden, waardoor uitvoering van verschillende werken wordt gestag neerd. Dhr D. C. V. Oostende vroeg zich af waar men terecht zal komen, omdat al les zo ontzettend veel kost, waarop de Voorz. hem er op wees, dat er voor Ooltgensplaat door aanstelling van een 2e kracht geen verandering In de finan ciële zijde komt, omdat deze gemeente reeds 1.per inwoner bijdraagt. De aanstelling zal teruggevonden worden in het meerdere werk dat in de gemeen te uitgevoerd zal worden. Dhr vam Es xxA altijd een sterke te genstander geweest te zijn tegen de be noeming van 1 architect voor 4 ge meenten. Het blijkt nu ook een fiasco geworden te zijn. Kunt U van deze com binatie verlost worden, pak het dan met beide handen aan, was zijn opinie. Oolt gensplaat met zgn havens, zrjn plaimen (Zi« voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1