ËiiArtDEfi-niEm/s De Gentrumbeurs te Sommelsdijk Uil hel Kijkvenst Buitenland 2e Blad Zaterdag 5 November 1949 No. 1868 Zondagsdiensten Artsen. Alléén Merkes GROTE DRUKTE EN VEEL BEZOEK Alles zonder bon, behalve koffie -^ DE BOERDERIJ AAN DE VAL De on-herkeUjkheid Het ka^ mertje onder het dak. Nog éénmaal ko»t stilgestaan bij de volkstelling van 1947. Het percentage on-kerkelijke mensen steeg in ons land van 14.4%, in 1930 tot 17% in 1947, Ziedaar de les van de volkstelling. Van de 10 millioen mensen die hier wonen zijn thans bijna 2 millioen geheel los van enige kerk. In Noordholland zijn het er 34%; Gro Hingen 27%, Zeeland 7%,. Amsterdam is voor de helft der in woners zonder godsdienst. Het zou een heel lang kijkvenstertje worden als wij over de aanleiding, daar toe ook maar eenigszins volledig wilden schrijven. De moderne mens wordt ge- o-repen door de ontwikkeling der we tenschappen. Hij begint als 't ware de natuurkrachten te beheersen. De uit vindingen maken hem van de loop der natuur tamelijk onafhankelijk. De Scheppingsopdracht „vervult de earde en onderwerpt haar' 'is vóór de val ge geven, en sedert dien is de gevallen mens bezig met het hem overgebleven licht de aarde te doorvorsen, de natuur haar geheimen te ontrukken, ja hij door zoekt met sterke kijkers het heelal. Bij deze arbeid en de vragen die er rijzen, moest het Woord Gods hem tot oen gids wezen, maar steeds meer ontzlni<t hem het geloof daaraan. Als men daarbij ziet, hoe het modernisme op de Kansels de eerbied voor de Godssprake dat is geheel de Heilige Schrift-ondermijnt is het verval der kerk niet zo onbegrij pelijk. En het zondaarshart weipt gaar ne alle banden en touwen van zich af, de mens is „uit de aarde aards." Ook streeft de wetenschap der econo mie, der volkshuishouding, steeds ho ger en tracht men de oorzaken van het verschil in lot en stand onder de men sen op te sporen en zoveel doenlijk weg te nemen. Juist in deze dagen treft men velen aan, die aan elk volk, hoe on beschaafd en onwetend ook, het vermo gen toekennen eigen welvaart te ver zorgen. Indië zal ons van het onjuiste van die mening wel spoedig het bewijs gaan leveren. En de kleurlingen van Zuid-Afrika kan men maar niet zo-zo onze westerse „beschaving" opleggen. Aan dat geslacht is in Gods Voorzie nigheid het vermogen tot hoger levens plan niet gegeven. Ja, jonge lezers en lezeressen, denk daar maar eens over na. Wij kunnen wel voornemen heel de wereld te verbeteren, maar daar spreekt Gods Woord óók in mede. Als ge dat nu openslaat dan leest ge van alle ton gen en natiën uit welke eens velen in het Nieuwe Jeruzalem ziillen ingaan, maar daaraan is dan toch voorafgegaan bekering tot God, die Hij werkt door Zijn Woord. Ja gelukkig, de Filistijn, de Tyriër, de Moren, zijn biimen U o Godstad voortgebracht. De Heere telt die verko renen als bij Israël ingelijfd, zij worden Sions kinderen! Ook zal een ieder, die deze weldaad deelachtig wordt, zich als een Filistijn en Moor bekennen, die on danks zijn afkomst uit Moab der hei denen onder de band des Verbonds door souvereine verkiezing is gebracht! Het wereldplan Gods is totaal verbonden aan de levensgang der ware Kerk hier op aarde. Met haar staat èn valt deze be deling des tijds. Als wij zien op het heidendom in eigen land, dan is er veel werk dicht bij de hand. Schouwburg, danszaal en bioscoop trekken het volk steeds meer aan; de radio ondersteunt deze losse en innerlijk ledige levenshouding. Ook is de mens van onze eeuw ge vangen in de ban van de materie, van de stof, van de zucht naar een bevei ligd, welverzorgd leven. Het socialisme heeft daarin een zeer groot aandeel ge had. Men ziet het weer na de oorlog, de ene sociale wet volgt de andere op en zo zoekt men onder de leiding van socialistische regeringen als hier en bv. in Engeland, naar levensvreugde, onbe zorgdheid, vrij van de angst voor ar moede en de stoffelijke nadelen van de oude dag. Daarbij kan men het geloof goed missen; het speelt er geen rol in! Ook wordt dan aan de Staat een zeer grote plaats en plicht ingeruimd. Wat wonder, dat de kerk, die zozeer aan in vloed verliest, met de staat niet kan concurreren als 't om het geld gaat. En jammer ook, dat onder de belijders der gereformeerde waarheid steeds meerde ren opstaan, die alle tekort, of het nu voorkomt, uit hoge leeftijd of door ziek te van de huismoeder (gezinszorg) of ongeval als een gebrek van de „maat schappij" verklaren, waarin de overheid maar moet helpen voorzien, omdat zij het „recht" heeft te bestellen. Ziekte, werkloosheid, ouderdom, het schijnt al les onder maatschappelijk onrecht gere kend te moeten worden. Zo redenerende levert men een keurige bijdrage aan de politiek van de socialisten. De geestesgesteldheid van de wester se volkeren heeft een sterk economische inslag gekregen. En als de kerk niet meer bij machte is in deze bittere wa teren het kruishout des Evangelies te werpen, zoals eens Mozes bij Mara deed, dan is er geen verwachting meer. En dat de Allerhoogste met Nederland twist, staat op de kalk van de wand geschreven. Als we het maar zien! Gaan zo de gedachten terug naar de dagen der jeugd. Als de storm en regen over het dak ruisten en wij als kin deren werden toegedekt en dan het kaarsje uitgeblazen; wel te rusten! Te voren eerst voor 't bed geknield, behoed ons tegen ramp en leed, en blijf tot onze hulp gereed." En al was het ka mertje dan donker, beneden waren va der en moeder toch, waar de lamp brandde. En die zorgden overal wel voor. Soms kwam de turfschipper aanlopen. Dan duurde het niet lang of we hoorden hen een psalmvers zingen. De lage lo nen zaten hun blijkbaar niet in de weg, om blijmoedig te zijn. Misschien zon gen zij wel uit Psalm 75: „Oost noch West noch zand-woestijn, doet ons meer of minder zijn; God is Rechter, Die 't beslist. Die als aller Oppervoogd, deez' vernedert, die verhoogt." Ben mooi vers om mee door „de wereld te gaan. Daar kan je adem bij halen al verliezen wii Indië. Maar, de een hoog en de ander laag, neen, daar legt men zich niet bij neer. Alle mensen moeten precies evenveel hebben en evenveel kunnen. Voorberei ding tot het communisme. WAARNEMER. Van Zaterdag 5 November v.m. 13 uur t.m. Maandag' 7 November v.m. 9 mir Mlddelhamls-Sommielsidijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, A. Kievit en C. F. Arends. Voor spoedge vallen P. Knöps, arts, Telef. 211, Som- melsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissaat Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman arts, Telef. 1512, Melissant en dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Oost-Flakkee Afwezig de artsen E. Bouman, G. J. Buth en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen C. W. Kramers, arts, Telef. 42 Ooltgensplaat en P. J. de Man, arts, Telef. 20, Nieuwe Tonge. zlin al Uw aankopen boven f 10.- ver zekerd tegen Verlies-Diefstal - Brand en Breuk, uitgezonderd uurwerken. DRIEL.ING GEBOREN Het echtpaar Verhagen te Capelle (N.Br.) werd verblijd met de geboorte van een drieling, twee jongens en een meisje. De Gentrumbeurs te Somm.elsdijk is Dinsdagmiddag in hotel Spee officieel geopend door burgemeester D. Rijnders Wij stonden er verbaasd van, toen we om 3 uur de zaal instapten, dat er zo veel belangstelling was. Alle standhou ders met hun echtgenoten, bijna alle le den en het voltallige bestuur was tegen woordig, zodat de zaal geheel was gevuld. De voorzitter dlu- J. V. d. Stoep sprak allereerst zijn blijdschap uit over de grote opkomst en de spontaniteit waarmee aan de opbouw van deze beurs was gewerkt. Hoewel de „Vereniging voor Handel, Industrie pn. Ambacht" te Sommelsdijk nog maar enkele maanden bestaat, kan zij nu reeds naar buiten treden, om. de inwo ners te laten zien, wat de neringdoende Middenstand kon geven. Veel te veel leeft men in de veronderstelling, dat men om iets goeds te kopen naar de stad moet. Wie langs de verschillende stands wandelt, zal zien, dat Plakkee voor de stad niet onder doet. Daarom zijn ook zoveel mogelijk alle branches bij elkaar gebracht om dit te beter te doen uitkomen. De voorzitter riep voorts burgemees ter Rijnders welkom, die de beurs zou openen, de wethouders van Sommelsdijk en Middelharnis en ook de vertegen woordigers van de pers, aan wie dank werd gebracht voor de gegeven steun. Burgeme^ter Bijmders prees zich gelukkig deze eerste Gen trumbeurs te Sommelsdijk te mogen o- penen. en dat van een vereniging, die nog slechts enkele maanden oud is. Spr. heeft een half jaar geleden in een open bare vergadering een oproep gedaan tot organisatie van de Middenstand. Waar om? De Middenstand komt in verschil lende gevallen in de klem en in het voor uitzicht ligt, dat de conjunctuur niet in stijgende, maar in dalende lijn zal gaan. De Middenstandsgroep heeft verschillen de stormen moeten doorstaan: spr. her innert aan de crisisjaren 1933-'37. Vele kleine bedrijven wisten het hoofd niet boven water te houden. Toen kwam de oorlog, de distributie, die wel noodza kelijk was, maar toch de omzet deed verminderen. Ook deze storm is getrot seerd. Nu gelukkig het einde van de dis tributie is gekomen, kan men weer vol op in- en verkopen, al dreigt echter het verzadigingspunt weer en de verminde ring van koopkracht. Alweer storm! Ook deze zal overwonnen worden, maar dan alleen door eendrachtige samenwerking 't Gaat nu weer om de kwaliteit, het beste van het beste, te leveren en het verheugt het gemeentebestuur dat Som-- melsdijk laat zien, wat het op dit punt vermag. Spr. had niet verwacht, dat het zo goed en zo grondig zou zijn aange pakt en allerminst hier zo'n stampvolle zaal verwacht! Het demonstreert, hoe men zich ingezet heeft. Het blijkt, dat men elkander niet wil beconcurreren of wegwerken, maar met elkaar wil leven als een gezonde Middenstand. Spreker feliciteert het bestuur met deze Gentrumbeurs en wenst hen toe: mooi weer, veel bezoek, veel reclame en grote afname! Sommelsdijk laat met deze Centrum- beiurs zien wat het kan! Een weekmaild;? Spreker deelt mede dat er in de ge meenteraad in principe is besloten (Jat er een Flakkees© Weekmarkt zal ko men. Enkele besluiten moeten daarvoor nog worden genomen. Het gemeentebe stuur weet gelukkig naast zich een flink Bestuur, dat de totstandkoming kon verwezenlijken om naet deze Weekmarkt niet alleen het dorp, maar het gehele eiland te dienen. Bij deze opening v/enst spr. allen toe dat de Beurs zal slagen en voldoen. Wat de eigen plaats biedt, komt hier tot uiting. Spreker vindt het een enor me prestatie, wat in zo korten tijd is tot stand gebracht. Houdt elkaar vast, roept hij de Vereniging en de vele stand houders toe en wordt sterk door een hechte organisatie! Met een harde hamerslag acht de Burgemeester de 1ste Gentrumbeurs ge opend. (Applaus.) Nadat een kop thee was geserveerd nam de Voorzitter nogmaals het woord. Hij dankte de Burgemeester voor de opening en diens bezielende toespraak en zeide verder dat het in de bedoeling lag a.s. voor jaar weer een dergelijke Beurs te ope nen, niet meer in tenten maar in een eigen, zij het houten, gebouw! De standhouders werden dank ge bracht voor de hechte samenwerking, de ambachtslui voor de spoed die was betracht alles nog op tijd klaar te krij gen, zodat de vertraging door de storm slechts één dag oponthoud heeft gekost. De directie van de Emgo werd dan'K ge bracht voor de stroomvoeding van het terrein, waarbij spr. een beroep deed op het publiek om deze week particulier zo weinig mogelijk electriciteit te gebrui ken, daar het net overbelast was. De heer Kaptein werd dank gezegd voor het belangeloos afstaan van de zaal, de Brandweer voor beveilingsmaatregelen en de politie voor bewaking en toezicht. (Applaus.) Daarna werd door het bestuur met Burgemeester en Wethouders een rond gang over de Beurs gemaakt. Algemene iralnlk. Wij zijn in ons Dinsdagavond-nummer reeds enigszins breedvoerig op deze Gentrumbeurs ingegaan, om onze lezers alvast een indruk te geven wat de za kenmensen en de neringdoende Midden stand Van Sommelsdijk het publiek weet te bieden. Dit artikel werd geschreven, toen de deelnemers hun stands nog aan het opbouwen waren. Nu wij de Gen trumbeurs geheel reeds betraden, moe ten wij er van zeggen, dat het verre onze verwachtingen heeft overtroffen. Op het terrein achter de Binnenweg zijn drie grote tenten opgeslagen, die zó aan elkaar zijn verbonden dat men geheel overdekt van de een in de andere kan lopen. De ruim.te voor het publiek viel ons verbazend mee. De verlichting is door de medewerking van de Emgo af en het geheel geeft een fleurige in druk. Wij hadden geenszins verwacht, dat men in zo korten tijd dit alles voor elkaar heeft weten te brengen. Alle stands zijn keurig, niet één is eigenlijk rommelig, al leent het ene artikel zich vanzelfsprekend beter voor uitstalling dan het andere. De verdeling' van do standruimte zal het bestuur ongetwijfeld veel moeite hebben gekost, maar naar wij vernamen is deze verdeling tot al ler tevredenheid opgelost. Men is ook tactisch te werk gegaan, om de zaken uit een en dezelfde branche ieder in een andere tent onder te brengen. Bijzonderheden uit enkele stands. In ons Dinsdagnummer hebben wij alle standhouders reeds de revue laten passeren, zodat wij om niet in herhaling- te treden, ze weer niet alle zullen op sommen. Alleen is het nodig nog enkele bijzonderheden en actualiteiten uit som mige stands te noemen. Wij hebben o.m. in ons overzicht niet genoemd de fa. H. C. Schoonenberg uit Rotterdam, welke regelmatig met hoor- apparaten in ons blad adverteert. Deze firma is met een collectie moderne hoor- apparaten vertegenwoordigd en geeft alle gewenste voorlichting. Inderdaad is te zien hoe de menselijke stem zichtbaar is gemaakt, waardoor tot uiting komt hoe enorm gevoelig de werking van het trommelvlies van het oor is. Het ligt in de bedoeling dat deze firma op het eiland een depot zal vestigen. Van de ia. H. Verbrugge vermelden we nog, dat deze stand uitsluitend -wij nen en advocaat demonstreert van de fa.Huib van Leeuwen, waarvan dhr Verbrugge de alleenverkoop heeft voor M'hamis en S'dijk. Ieder krijgt daar gelegenheid gratis een glas advocaat te nuttigen. De Singer 3Iij. vertoont een fraaie collectie moderne naaimachines o.m. met roterende spoel en zig-zag-werk. Voor de vrouwen iets bijzonders! De fa. J. Taaie brengt speciaal ra dio's, scheerapparaten en electr. vlocr- boenders naar voren. Van de fa. Saers vermelden we nog dat deze de werking van een Alpina- horloge (in 't groot) laat zien en ook een waterdicht horloge. Een speciaal door hem vervaardigd filmpje van ver schillende bedrijven en zaken in Som melsdijk is wel een bijzondere attractie. We zagen daar o.m. het anti-slipwiel, uitgevonden door de machinefabriek HoUeman. In de stand van Joh. van Wezel (elec triciteit) is een nieuw model electr. kachel te zien in de vorm van centrale verwarming, die slechts 1200 watt per uur verbruikt. Tenslotte delen we nog mede dat de fa. Joppe (Sigarenhandel) iii diverse maten electr. droogkasten voor sigaren laat zien, in de kleinste kunnen 300 si garen worden gedroogd. Van de overige zaken hebben wij in ons vorig artikel een en ander medege deeld, zodat we hiermede volstaan. Deze eerste Gentrumbeurs kan zeer geslaagd worden genoemd en de onder nemingsgeest van de Sommelsdijkse Middenstand komt er wel duidelijk in uit. De Gentrvraibeurs wordt Zaterdag avond gesloten. Het aantal bezoekers is, naar wij vernamen, iedere dag vrij groot. Spanje. Generaal Franco heeft als hoofd van de Spaanse Staat een bezoek gebracht aan Portugal. Naar het heet was dit bezoek bedoelt als een beleefdheidsbe zoek en tevens voor het bespreken van militaire aangelegenheden. In politieke kringen heeft men aan dit bezoek veel aandacht geschonken en er een poging in gezien, dat Franco be proeft via Portugal ook met de Wester se Mogendheden in contact te komen. De economische toestand van Spanje is zeer slecht. De militaire lasten zijn veel te zwaar en kunnen schier niet door het volk gedragen worden. Finan cieel heeft Spanje beslist hulp nodig. Daarbij komt, dat de toestand van de wereld zó gespannen is dat Spanje voorziet, niet op eigen benen te kun nen blijven staan, maar beslist hulp van andere zijde behoeft. Zoals men weet legt vooral Amerika militair een grote belangstelling aan de dag voor Spanje. Spanje heeft een bui tengewoon gunstig natuurlijk verdedi gingsfront, wat vooral bij een oorlog in Europa de Westerse Mogendheden zeer' van pas kan komen. Of dit beleefdheidsbezoek verder nog de gewenste gevolgen zal hebben, zullen wij over enige maanden zeker wel ver nemen. Frankrijk Georges Bidault is er eindelijk in gs- rlaagd weder een Kabinet samen te stel len door een coalitie van de Socialisten, Katholieken en Radicalen. De belangrijkste ministerposten uit hot Kabinet Queuille zijn door dezelfde ministers weder ingenomen Bidault verkreeg in de Nationale Ver gadering 367 stemmen, alleen de com munisten met 183 stemmen waren tegen hem. Voor Frankrijk zelf is het veel waard, dat er een nieuwe regering is gevormd, hoewel er heel wat bezwaren zijn te overwinnen. Verschillende Kamerleden hadden veel liever gezien, dat er nieu- \re verkiezingen zouden gehouden zijn. Oud-minister Paul Reynaud heeft in zijn debat terecht gewezen op de moei lijkheden v/aarvoor men staat. De poli tieke, financiële en economische toe stand van het land eisen, dat er wordt ingegrepen. Nu vroeg Reynaud waar er in 1951 Kamer-ontbinding moet plaats hebben of deze regering de moed zal hebben ingrijpende maatregelen te nemen, die voor het land heilzaam, maar het volk momenteel niet welgevallig zijn. Hij vreesde en dat terecht, dat die maatre gelen die wel eens stemverlies tot ge volg zouden kunnen hebben, achtei-wege zullen blijven en Èulks tot schade van Frankrijk. Hoe het ook zij, de crisis is opgehe ven en het land heeft weer mannen, die het roer van het schip van staat in han den hebben genomen. België Met 109 tegen 65 stemmen heeft de Belgische Senaat of Eerste Kamer het voorstel tot het houden van een volks raadpleging over de terugkeer van Ko ning Leopold aangenomen. Van de 23 liberale Senatoren waren er 17 vóór de volksraadpleging en 6 er' tegen. Thans gaat het voorstel naar de Ka mer en zal omstreeks midden November worden behandeld. Waarschijnlijk zal het ook daar wel een meerderheid ver krijgen, doch het beste is er niet op vooruit te lopen. Engeland De motie door oud-minister Churchill ingediend tegen de Labour regering, is verworpen met 353 tegen 222 stemmen. Zelf kan de conservatieve partij 202 stemmen uitbrengen, de 20 anderen kwamen van de liberale-nationalen en enige onafhankelijken. De rede die Churchill gehouden heeft, was zeer scherp. Hij zeide, dat het par lement nu niet te stemmen had over de devaluatie, maar over het bankroet van Engeland. Zolang het parlement in zijn huidige samenstelling vergadert kunnen de con servatieven niets beginnen. Ongetwijfeld hebben gij nu bij het volk een grotere aanhang. Of zij echter de meerderheid bij de komende verkie zingen zullen behalen, valt niet met ze kerheid te zeggen Oost-Europa Zaterdagavond heeft Joego-Slavië mei ding gemaakt van een grensincident met Hongarije. Zoals het met dergelijke speldeprik- ken steeds gaat, Zuid Slavië verwijt Hongarije een grensschending en omge- Iteerd Hongarije-Zuid Sla-vië. Op zichzelf zijn deze incidenten niet zo heel ernstig, in normale gevallen worden ze spoedig opgelost. In de ge spannen verhouding van thans zijn ze echter zeer gevaarlijk. Heel licht ont aarden zij tot werkelijke gevechten op kleine schaal en dan is de lont in het kruitvat geworpen, met de gevolgen daaraan verbonden. Heel erg rustig is het in het Oosten Er komt geen bonnenltjst meer! Naar wij vernemen zuUen vaiiaf he den Vrijdag af, de artikelen vlees, kaas 'rijst en textiel bonloos aan de klatiten geleverd kunnen worden. Er zal nl. deze week geen bonnen- lijst mieer verschijnen. De laatste bon- neiidag in Nederland is Donitendag 3 November geweest. Uiteraard met één uitzondering nl. voor koffie, een artikel, ■dat tot nadere aankondiging nog gjedis- tribueerd blijft. Men houdt er in handelskringen te vens rekening mee, dat de prijzen voor de genoemde artikelen enigszins zullen stijgen. Zo is voor rundvlees de subsidie op geheven, zodat voor dit artikel een vrije prijs ontstaat, die wellicht iets boven het huidige peil zal liggen. Anderzijds spelen aanvoer en concurrentie hierbij ook een rol. Voor varkensvlees blijft de subsidie gehandhaafd. Dat betekent, dus dat dit geen prijsverhoging zal onder gaan, Voor textiel ontstaat een verhoging van de grondstoffenprijs, wat aanleiding zal geven tot een prijsverhoging van 5 tot 10 procent. Hoewel, zoals gezegd, handelskringen van bovenstaande feiten uitgaan, wen ste men op Economische Zaken in Den Haag een en ander nog niet te bever-'- tigen. EEN KRANT VAN 480 PAGINA'S Het blad Star Telegram te Fort Worth (Texas, Ver. Staten) heeft in het afgelopen weekeinde ter gelegenheid van zijn eeuwfeest een, jubileumnummer uitgegeven, dat niet minder dan 480 pagina's telde. De totale lengte van de advertentiekolommen bedroeg 1545 m, waarvan 272 advertenties van een ge hele pagina. Voorzover bekend, is dit de dikste krant, die ooit is verschenen. De speciale uitgave van het blad vierde tevens het eeuwfeest van de stad Fort Worth, de voltooiing van een nieuw gebouw voor de Star Telegram, bene vens het in gebruik stellen van nieuwe radio- en televisiestations van het blad. „Eilanden-nieuws" is wel groter ge worden, maar om er een boekdeel van te maken, zover zijn we nog niet! MJjnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 et. ^liLihardt Hoofdpijütablenen. Koker 75 et. niet. In Tsjecho Slowakije hebben er zeer veel arrestaties plaats gehad. In Polen is men ook druk aan het zuiveren en wordt de één na de ander in arrest gesteld. Volgens losse geruchten zou Moskou op Albanië ook niet helemaal meer Icun- nen rekenen. In hoeverre zo'n bericht waarheid be vat, kunnen 'wij niet vaststellen, doch hieruit blijkt, dat de oppositie het hoofd omhoog durft te steken en dat wil in een dictatuurstaat heel wat zeggen, om dat men dan bijna zeker is van een wegvoering naar een concentratiekamp als de regering nog het heft in handen houdt. IJsland De verkiezingen in IJsland hebben een kleine verschui-ving naar rechts te zien gegeven. De socialisten verloren twee zetels, de commimisten één. Alle drie kwamen zij de boerenpartij ten goede. De verhouding is nu als volgt: 19 zetels 17 zotelp 7 zetels 9 zetels Duitsland Onafhankelijken Boerenpartij Socialisten Communisten President Heuss, het hoofd van do West-Duitse republiek, heeft een bezoek gebracht aan Berlijn. Vanaf het balcon van het stadhuis heeft hij een mensen massa van ruim 120.000 personen toege sproken. Zo men weet heeft de president van Oost-Duitsland erg afgegeven op de ver deeldheid in West-Duitsland. Oost- Duitsland was één, maar West Duits land niet. President Heuss heeft in zijn toe spraak tot het volk gewezen op de toe stand in West Duitsland. Hij zeide, dat West Duitsland geen concentratiekampen heeft om ieder, die het met de regering niet eens is daarin op te sluiten. De pers is vrij in haar beschouwingen, terwijl bij verkiezingen zowel de candidaatstelling als de ver kiezing, absoluut vrij zijn. Over deze woorden werd hij langdurig toegejuicht. Ook zeide hij, dat de dag zal komen, dat Duitsland weer één zou zijn en Berlijn de hoofdstad van het Duitse Rijk. Deze generatie zal dit niet meer bo leven, doch de jongeren zullen met be hulp van het Westen Duitsland weer doen herleven. 43 DOOR H. NOORMAN Dan luisterde zij naar de zachte stem van haar grootmoeder, die door naar hartelijkheid en vriendelijkheid naar hart reeds had veroverd. In de zelfde mate, als haar grootvader af stootte, trok grootmoeder aan. Zij kon net gesprek moeilijk volgen, want de boerin sprak nu onvervalst dialect. Al leen uit de vragen en antwoorden van de predikant maakte zij op, waarover gesproken werd. „Als de juffrouw de boerderij eens zien wil," zeide vrouw Mieras opeens. „Mina heeft misschien wel even de tijd. Jammer, dat de boer er niet is." „Misschien kan het beter een vol gende maal, als Willy er bij is," meen de de predikant. „Dan heeft niemand verlet. Willy weet hier de weg als thuis. Tenminste, wanneer u het goed vindt." „Ik vmd het best, dominé. Als de juffrouw "Mag ik nog eens terugkomen?" vroeg Ina. „Ik zou het heel graag." „Wel natuurlijk," was het gulle ant woord. „Zo dikwijls als u maar wilt." „Mag ik een paar maal per week komen en u dan'wat voorlezen? 'kHeb toch niets te doen." Dominé Westwoud bewonderde de tact van Ina, die op een bijzonder han dige 'Wijze toegang tot de boerderij zocht. „U kunt wel zien, dat'zij een gebo ren verpleegster is, vrouw Mieras," lachte hij. „Ik zou dat aanbod gauw aanvaarden." „Meent u het?" vroeg de boerin. „Wel natuurlijk." Ina lachte vrolijk. Geen enkele maal had zij nog met twee woorden gespro ken. Het was haar niet mogelijk, haar grootmoeder met „vrouw" of „juffrouw" aan te spreken. „Ik vind het heel lief van u. De baas zal het ook aardig 'vinden. Hij klaagt altijd, dat ik zo alleen ben. Maar zó erg is dat niet. Tóch is het prettig, dat de juffrouw komen wil." „Afgesproken dan", zei Ina, blij, dat zrj vrij geregeld toegang krijgen zou. „'t Is nu Dinsdag. Donderdagmiddag kom ik met of zonder Willy. En dan om de andere dag. Vindt u dat goed?" De boerin knikte zichtbaar geroerd. „Dat komt prachtig uit, Ina", vond dominé Westwoud. ,,De andere dagen 'heb je catechisatie." Vrouw Mieras keek verbaasd, maar zei niets. Onder een voorwendsel verwijderde Ina zich even uit het vertrek en stond op het erf. Haar hart was vol en zij had moeite, haar aandoeningen te ver bergen. „Dat meisje is een zoekende ziel, vrouw Mieras," verklaarde de pi-edikant. „Help ook mede. Zij is opgegroeid in een omgeving, waar met Gods Woord niet gerekend wordt, tenminste niet door haar moeder en zuster. Haar vader is, geloof ik, niet geheel onverschillig. In Amsterdam kwam zij met Mien in aan raking en ging de kerk bezoeken. De Heere werkte in haar en maakt haar zoekende. Op haar verzoek krijgt zij nu driemaal per week catechisatie van mij. Praat veel met haar. Zij heeft een lief karakter en is begerig naar de Waar heid. Een ingeleide christin, als u, kan ook het middel in Gods hand zijn, om haar aan zichzelf te ontdekken." „Ik ben blij, dat ik misschien wat voor haar doen kan. Zij doet zoveel voor mij. Haar aanbod is lief." „Jullie zullen het best met elkaar kunnen vinden." Even later keerde Ina weer. En ge- ruimen tijd bleef het tweetal nog praten. Maar dan vertrokken zij toch. „Tot Donderdagmiddag," zei Ina, luchtig sprekend. „Zal ik ook een boek meebrengen?" „Ik gef je wel een boek mee, Ina," zei dominé Westwoud. „En dan heeft vrouw Mieras ook graag, dat je haar uit de Bijbel voorleest." De boerin knikte, terwijl zij de hand van Ina greep, dankbaar. „Je hebt toch zulke bekende trekken in je gezicht", zeide zij dan opeens. „Als jullie het eens gaan uitpluizen, zijn jullie misschien nog wel familie van elkaar", lachte dominé Westwoud. „Dat is niet uit te zoeken, hoor", vond Ina, gewild vrolijk. „Het doet er ook niet toe." „Dat heb je handig gedaan, Ina", meende dominé Westwoud, toen zij op de weg liepen, na de boerin nog vaarwel te hebben gewuifd. „Dat was mij nog niet in de gedachten gekomen. Het is de beste manier, niet alleen om gere geld toegang tot de boerderij, maar ook tot het hart van je grootmoeder te vin den. En het mooiste is nog, zoals je hebt gehoord, dat de boer er mede in zijn schik zal zijn. Met je grootvader moet je op goede voet komen. Maar doe het zo voorzichtig mogelijk. En blijf in elk geval voorlopig voor je grootmoe der nog een vreemde. Dat zal je niet meevallen; je zult op je woorden moeten letten en misschien wel eens ontwijken de antwoorden moeten geven, maar blijf even tactvol als vanmiddag." „Ik vind mijn grootmoeder een lief mens," antwoordde Ina, „en zal het best met haar kunnen vinden. Alleen als het mij niet meer mogelijk is te zwijgen, zal ik mij openbaren, 'k Weet zelf nog niet, wat het beste is." „De eerste tijd een volslagen vreemde blijven. Heus. Vrouw Mieras mag geen schok krijgen. Wie weet, hoe vertrou welijk jullie worden. En dan brengt het ene woord toch het andere in. Niets for ceren." Hij tuurde over een stuk land: „Daar komt Mieras. Hij gaat zeker op huis aan. We zullen even op hem wachten." De korte, stevige gestalte naderde en stond weldra bij het hek. De boer van de Val tikte aan de klep van zijn ver schoten pet. ,,We komen juist van de boerderij. Mieras. Je vrouw was als steeds aardig monter, 't Is genade Gods, dat zij zo rustig en tevreden ligt." „Ja, dominé. Alle reden tot dankbaar heid", zei de boer. De predikant schudde hem de hand en ook Ina legde haar slanke in de bre de, vereelte hand van haar grootvader, die haar niet aanzag. „Je hebt haar Zondag al even ont moet. Zij is een paar maanden in de pastorie, om wat landlucht op te doen." .Heeft de juffrouw nodig," vond Mie ras. „Zeker een stadse?" „Maar eventjes uit Amsterdam, Mie ras. Niks voor ons, hé?" ,,Neen, 'k moet niets van de stad heb ben. Daar," hij wees naar Zuidstad, „is me al groot genoeg.' Ina lachte vroUijk. „Ik ben in de stad geboren en getogen en heb er geen last van. Maar buiten bevalt het mij ook goed." „En zij maakt zich hier ook nog ver dienstelijk, Mieras. Moet je horen. Zij heeft met je vrouw afgesproken, drie middagen in de week op de boerderij te komen, om wat voor te lezen en te pra ten." Over de stugge gelaatstrekken van boer Mieras gleed een lach, die hem in ene sympathieker maakte, vond Ina. „Dat is aardig", zeide hij. „Ik vind het zo jammer, dat mijn vrouw op de dag bijna altijd alleen is." „Nu, voor de eerste maanden is dat opgelost. We stappen verder, Ina. An ders krijgen wij thuis moppers." „Wat een middag!" vond Ina even la ter. ,,Dat draag ik niet lang, dominé." (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5