I MIDDELHARNIS Suiker-patiënten III Pla< 111* si? Poliiieke beschouwing. De verkiezingssirijd. De begroiing zeli. Op zuinigheid aangedrongen Verhoging belasting kan niet meer geaccepteerd Tegen bioscoop e.a. ver makelijkheden Vroom Dreesmann Beantwoording Dames, die uit rijden gaan Hei gestolen verkiezingsbiljei Artikels-gewijze behandeling van de begroiing [Aanzien van Ka DUPLIEK De Flakk. Gemeenschap J I10 uur j Geref. Lannind Biz. 2 „E IL AN D E N-NIE U W S Zaterdag 5 November 1949 ^Lg^terdag 5 i>l-V ÜVlï vrage is meegedeeld, dat hiervoor geen grond beschikbaar is. stelt hij voor ten spoedigste overgaan tot beschikbaarstel ling van grond voor genoemd geval. Wat het onderwijs aangaat vestigt hij de aandacht van B en W er op, dat de indeling van de huidige openbare school zodanig is, dat deze nodig verbeterd dient te worden. Van het B.L.O. onderwijs moeten wij helaas constateren, dat er verschillende kinderen zijn die voor dergelijk onder wijs in aanmerking komen. Dat hier door een onsympatieke houding der Chr. onderwijzers geen verdere pogingen ge daan werden om voor ieder kind zulk onderwijs te geven, doet ons leed, maar zagen desondanks gaarne, dat B en W zulks in opdracht van de raad stappen ondernamen, die kunnen leiden tot het oprichten van een B.L.O. school op ons eiland voor iedere gezindte. Wat de woonruimte zelf betreft moet er ons inziens naar gestreefd worden naar het productief maken van de grote voor woning geschikte panden, waarin thans nog kantoren zijn gevestigd, ter wijl deze overgebracht moeten worden naar incourante panden, v/elke voor het onderbrengen van gezinnen niet geschikt zijn. Cultureel werk. Over dit onderwei-p zal in de gemeente Middelharnis zeer veel aan de orde kunnen komen gezien de stand van het jeugdwerk. In de eerste plaats dient er van gemeentewege voor gezorgd te worden, dat er behoorlijke gelegenheid komt voor reeds bestaande en toekomstige verenigingen om helioor lijk te kunnen vergaderen. In de tv/eede plaats is er van gemeentewege geen bi- bliotheek beschikbaar hetgeen toch ook ons inziens voor de algemene ontwikke ling van de jeugd noodzakelijk is. Het in het leven roepen van een zo danige organisatie, die tot gevolg kan hebben dat er een zwemgelegenheid komt voor de jeugd acht spr. noodzake lijk. Contact over een en ander opnemen met de bestaande zwemvereniging lijkt ons gewenst. Verder is spr. gebleken, dat dit jaar is overgegaan tot benoeming van een gemeentewerkman, die gedurende drie achtereenvolgende jaren in een ander bedrijf was werkzaam geweest, die zon der dat deze werkgever de man wilde loslaten, toch in gemeentedienst is aan gesteld. Wat de brandweer betreft acht spr. het noodzakelijk, dat in sommige gedeelten van de gemeente wordt over gegaan tot het bij plaatsen van Norton- pompen om in deze delen brandgevaar te voorkomen. Dhr M. K. V. Eek (A.R.) zegt bij zijn algemene beschouwing op de begroting ongeveer het volgende: Mijnheer de Voorzitter, Voor de eer ste maal, dat de Raad in deze samen stelling de begroting "behandelt is er plaats voor een politieke beschouwing, bij de algemene beschouwingen. Allereerst spreek ik namens de A.R.- leden onze dankbaarheid uit, dat de meerderheid der bevolking, bij vernieu wing zich heeft uitgesproken voor de partijen, die buigen willen voor Gods heilig Woord en Zijn daarin vervatte ordinantiën. Dit mag zonder meer geen aanleiding zijn om in deze vierjarige periode op onze lauweren te gaan rusten. Gods Woord geeft ons richtlijnen, die in praktijk moeten worden gebracht. Telkens moeten de behoeften van deze tijd worden bezien en de middelen wor den getoetst aan de eeuwige ordinan tiën. Alleen in de gehoorzaamheid aan die ordinantiën, ligt de vastheid van het le ven en het geluk en de welvaart van ons volk verankerd. Partijen wier beginsel program geen vaste grondslag aange ven, kunnen dan ook alleen niet bevre digen, omdat allen niet buigen willen voor de geboden des Heeren. Daarom zullen degenen, die in persoonlijk leven God als de enige Wetgever aanvaarden, zich in een aan Gods Woord geboden beginselprogram moeten verenigen. Zij, die God aanvaarden en zij, die Hem verwerpen kunnen niet in één po- liteike partij één lijn trekken. De doorbraakgedachtee toegepast in de Partij van de Arbeid en de Partij voor de Vrijheid en Democratie doet dan ook tekort aan de heerschappij van de Ko ning der Koningen. Mijnheer de Voorzitter, De verkie zingsstrijd voor de Raad is in het alge meen op waardige wijze gevoerd. Op één zwarte plek wil ik hier de aandacht vestigen. De P. V. d. Arbeid heeft in haar eer ste verkiezingsmanifest de achtste leer kracht der Openbare School als eerste verkiezingsstunt aangevoerd. Men heeft dit als propagandamiddel willen gebruiken, hoewel men wist, dat na informatie, onze gehele fractie reeds in de volgende vergadering con amore heeft medegewerkt aan de aanstelling van een achtste leerkracht, ondanks het feit, dat noch oudercommissie, noch schoolhoofd, noch inspecteur, ooit om een achtste leerkracht gevraagd hadden Ook het kleuteronderwijs kwanr weer ter sprake. Laat men nu eens eerlijk verklaren of de rechterzijde ooit de ge lijkstelling van onderwijs heeft belem merd. Wordt de neutrale kleuterschool niet op volkomen gelgke wijze behan deld als de christelijKe school? Het feit, dal men aankondigde de wederoprich ting van een openbare school is het bes te bewijs, dat men va.n de taak der ouders naar de Schrift niets verstaat en het openbaar onderwijs wil doen ge ven op de kosten van de Staat. Ook thans brengt men het raadsge- bed weer ter sprake. Het is ons bekend, dat nog maar kort geleden de P.v.d.A. voorstelde dit gebed af te schaffen. In het gebed spreken wij echter onze af hankelijkheid als Overheid uit en wie dit ook doet moet zich aan zijn ordinan tiën onderwerpen. Wanneer men meent, dat de rechterzijde voor elke vei'gade- ring beslissingen heeft genomen, dan is dit onjuist. Inderdaad heeft een samen- spreking plaats, doch elk lid blijft vol komen vrij. Wij wensen onze eed volko men en trouw na te leven. Beslist onze afkeuring uitspreken willen wij over het feit, dat men ge- bruik heeft gemaakt van een ontvreemd verkiezingsbiljet bij een drukker. Druk werk Is het eigendom van de opdracht gever en dat de P.v.d.A. daarvan wil lens en wetens gebruik heeft gemaakt geeft een gerechtvaardigd vermoeden, dat zij in haar verkiezingsmiddelen het niet al te nauw neemt. Dat de predikanten zich richtten tot de kiezers was hun roeping. Wekelijks roept zij allen op, gehoor zaamheid te betuigen aan Gods ordi nantiën in de praktijk van het leven. Ook voor de staatkunde geldt deze eis. Welnu, dankbaar is, dat predikanten niet voor een bepaalde Prot. Chr. Par tij openlijk willen kiezen uit practische overwegingen. Nu de rechtse partijen met één lijst uitkwamen, was het een vanzelfsprekendheid, dat de kiezers werden opgewekt de ene Prot. Chr. lijst te steunen. Een andere keuze was verloochening van Christus. M. de Voorz., ik kom thans tot de be groting zelf. Deze geeft een bevredigend beeld. Het verheugt ons, dat ondanks het aannemen van ons voorstel tot ver laging der ondernemingsbelasting, toch een behoorlijke post onvoorziene" aan wezig is. De vraag rijst of het College zich heeft bezonnen te streven naar verdere verlaging der belastingen. De laatste ja ren zijn nieuwe belastingen ingevoerd, ik noem de reinigingsheffing, verhoging leges, verhoging begrafenisrechten. De Overheid vraagt een veel te groot deel van het volksinkomen op. Wij le ven in de periode van het fiscale den ken. Er wordt in Nederland niet gere serveerd of afgeschreven, zoals dat be- drijfshuishoudkundig verstandig is, maar zoals dat met het oog op de belastin gen het voordeligst is. Inderdaad is een daling van de con junctuur te verwachten en dit maant tot voorzichtigheid. Intussen zal ge waakt moeten worden tegen een ver dergaande uitbreiding der staatszaak in zake onderwerpen, die niet eerste zorg der Overheid zijn. Gaat nien op die weg door, dan zal bij daling der conjunctuur nieuwe belas tingverhoging moeten volgen. Het komt mij daarom voor, dat we zeer voorzichtig moeten zijn met het aanvatten van nieuwe taken. Gelet zal m^oeten worden op onderhoud van ge meente-eigendommen en wegen, opdat er enige speling komt. De belangstelling der Overheid voor het leven der gemeentenaren bestaat niet in het spelen van St. Nicolaas. Wanneer de burgerij geen belasting ver hoging wil, dan zal men niet moeten aandringen op „de staat moet het doen.' Het vorig jaar is door ons naar voren gebracht, of de bioscoopvoorstellingen geen afbreuk doen aan het zedelijk be sef van ons volk. De vraag mag gesteld worden of de gemeentelijke Overheid alles doet wat binnen de wet mogelijk is, bv. de leeftijdsgrens verhogen, een filmkeuring in het leven roepen enz. In enkele vergaderingen is door ons gepleit voor een snelle woningbouw tot oplossing' van een der ernstigste kwes ties van onze tijd. Het gemeentebestuur is gebonden, doch laat men toch alles doen bouwvolume te krijgen. Laten B. en W. alles doen naast het gewone bouw volume ook industriewoningen toegewe zen te krijgen. Door onze mensen is krachtig mede gewerkt aan de toepassing der Woon- ruimtewet. Hoe pijnlijk ook, dit is drin gende eis der gerechtigheid. Tevens zou ik willen, zoveel mogelijk te trachten, tot een oplossing te komen tot ontpol- dering, waar dit nodig is, opdat men baas in eigen huis is. Weer een jaar is voorbijgegaan, maar niets is nog vernomen over betere voor waarden voor de buitenbewoners om tot aansluiting op het electriciteitsnet over te kunnen gaan. Wederom verzoek ik U, hier verder invloed opuit te willen oefenen. Bij de afzonderlijke posten kom ik na der op onderdelen terug. Wij brengen een woord van dank aan allen, die aan de samenstelling van deze begroting hebben medegewerkt en die zich inzet ten voor de belangen der gemeentebe- naren. Moge Gods zegen ook verder op hun en onze arbeid rusten. Mogen wij allen als gemeentelijke Overheid beseffen, dat we dienaresse Gods zijn en verantwoording schuldig zijn aan Hem, -die alleen Koning is. Dit make ons ootmoedig wegens onze te kortkoming en actief vanwege onze op dracht. Dhr J. H. Koppelaar (S.G.P.), daarop het woord verkrijgende, zegt het vol gende Mijnheer de Voorzitter, Bij de gehou den gemeenteraadsverkiezing, die in dit jaar heeft plaats gehad, heeft de bur gerij van Middelharnis in meerderheid haar vertrouwen geschonken aan de ge combineerde lijst der rechtse groepen. Dit feit stemt tot blijdschap, omdat daaruit spreekt, dat er nog een groot gedeelte der bevolking is, dat zich ook op het gebied der gemeente politiek richten wil, naar het Getuigenis Gods. Dit legt op ons rechtse raadsleden, de dure verantwoording, ook naar dat Getuigenis te handelen. De verkiezingsstrijd is rustig verlo pen. Eén incident heeft echter pijnlijk getroffen. Een biljet dat bestemd was om Maan dagavond verspreid te worden, is Vrij dag tevoren door een der drukkers bij zijn patroon ontvreemd, en in handen gespeeld van één der raadsleden van de Partij van de Arbeid, welke partij daar van ook gebruikt heeft gemaakt. Het kan zijn, dat dit raadslid van de ontvreemding onkundig was, doch ieder zal erkennen dat zulk een methode niet hoogstaand is, temeer nog waar de knecht, die dit gedaan heeft, tot op dit ogenblik zijn naam nog niet durft te noemen. De Partij van de Arbeid laat het in haar bestrijding voorkomen, also'f de rechtse raadsfractie het openbaar on derwijs achter stelt bij het bijzonder on derwijs. Als de zaken eerlijk worden voorge steld kan men niet anders dan tot een andere conclusie komen, en wij hopen op deze weg voort te blijven gaan en heb ben het vertrouwen, dat B. en W. ook de strikte rechtvaardigheid in acht zal nemen. Wat betreft het B.L.O. onderwijs ho pen wij, dat binnenkort zal worden aan schouwd, dat het rechtse deel der be volking, het misdeelde kind niet ver waarloost. Wat betreft de verkiezing van twee rechtse wethouders behoef ik thans hier op niet terug te komen, omdat ik bij de verkiezing daarover een verklaring heb afgelegd. Door het vertrek van de heer van den Bergh heeft opnieuw een vrouwelijk lid haar benoeming voor deze raad aan vaard. Ditmaal is het mevr. E. W. van Groningen-de Bonte, Partij van de Ar beid. Als S.G.P. raadsleden is het ons oor deel dat overeenkomstig Gods Woord de taak van de vrouw niet ligt op het terrein van de gemeenteraad. Haar be stemming is een geheel andere. Wij betreuren deze intrede, omdat wij daardoor constateren een hoe langer hoe grotere loslating van de normen die God in Zijn Woord gesteld heeft. Wat betreft de begroting verblijd het ons, dat deze sluit. Wanneer wij echter de cijfers nauwkeurig bezien, zal ieder een die met verstand oordeelt, moeten erkennen, dat zij geen hechte grondslag biedt voor de toekomst. B. en W. erkenen zelf, dat de grote meevaller der ondernemingsbelasting, de oorzaak is van het batig saldo. Deze belasting is uiterst gevoelig voor conjunctuurwisselingen, terwijl zij bovendien de meest onbillijke belasting is, die geheven wordt. Herhaaldelijk wordt dan ook op haar afschaffing in de Tweede Kamer aan gedrongen, en het is geen fraai beeld, dat de Minister haar niet afschaft, al leen om'het feit, dat hij deze gelden niet missen kan. Bovendien wordt de belastingsschroef landelijk, provinciaal en gemeentelijk zó aangedraaid, dat iedere ondernemer zich afvraagt waar hij voor werkt en dat economisch bezien, zo'n belasting op brengst onmogelijk stand kan houden. Wanneer men de reserves op teert en geen gelegenheid krijgt tot vervan ging van materiaal, loopt dit straks op een totale verarming uit. Uit dien hoofde dringen wij bij B. en W. op de grootste zuinigheid aan en moet U ermede rekening houden, dat wij in geen enlcele vorm verzwaring van de gemeentelijke belastingen accepteren, wel verlichting. Het woning vraagstuk is nog steeds een probleem van de eerste orde. Wij hopen dat B. en W. geen enkel middel onbeproefd zullen laten om hier enige verbetering aan te brengen. Van de zijde der gemeente vi^orden ook pogingen in het werk gesteld om industrie naar dit eiland te trekken. Hoewel wij de gedachte als zodanig toejuichen, toch vragen wij ons dikwijls af, of deze pogingen wel verantwoord zijn. Voor een industrie, die verband houdt met de streek, stellen wij die vraag niet, maar voor industrie, die bij het eiland geen direct belang heeft, moeten wij dit ontraden. De weinige industrie die hier is werkt heel wat nadeliger dan aan de over zijde van het water. (Spr. illustreert dit met voorbeelden.) Wij erkennen, dat als een gevolg van de moeilijkheden der na-oorlogsjaren het college van B. en W. ook terdege met moeilijke problemen te maken heeft, en ook voor de grote bezwaren zit. Wij wensen U daarom kracht en sterkte toe om de taak, die op Uw schouders rust, naar behoren te mogen verrichten, en hopen dat U Gods Woord als het richtsnoer voor leer en ovor le ven daarbij steeds als Uw uitgangspunt kiezen zult. Dhr Beversluis (S.G.P.) stemt het tot grote Biijdschap dat de begroting slui tend is gemaakt met een overschot van 20.000.—. Er zou op verschillende posten aan merking kunnen worden gemaakt, maar hij wil niet op alle slakjes zout leggen. Op een post wil hij aanmerking maken, nl. op een inkomstenpost. Dat moge vreemd schijnen, maar de post vermake- lijkheidsbelasting groot 13.500.is z.i. veel te hoog. Althans het stemt hem tot grote droefheid dat die zo hoog is. Het tekent, dat een groot gedeelte van onze inwoners verzot is op spel en ver maak. In dezen catastrophalen tijd zou het meer betamen ons te verootmoedi gen. We moeten wel moedwillig onze ogen sluiten, om niet te zien, dat God ,met zijn oordelen op aarde is. Daarom moeten de wegen van spel en vermaak niet bestreden worden. Het betaamde ons bioscoop en theatei; te sluiten, al zal dit wel niet gebeuren. Ook is het be droevend, dat men Gods dag schromelijk ontheiligt, door voetballen op Zondag etc, waar men ook niets tegen doen kan. Een donkere tijd gaan we tege moet de rechten van de mens worden verheerlijkt en Gods rechten met voeten getreden. Alleen in terugkeer tot Gods Wet en getuigenis ligt heil, dan zullen pas de jeugdproblemen worden opge lost, 't Zijn geen optimistische klanken, maar spreker ziet het niet anders. Die Mij eren zal Ik eren, zegt de H. Schrift. Misschien behoort spr. tot de achterlijke en domme mensen, maar in die weg is alleen heil te verwachten. Hij hoopt dat B. en W. op dat spoor de gemeente tot haar welzijn mag regeren. Voorts wijst hij op de onhoudbare toe stand die Zaterdags en Zondags op de Westdijk is. Niet alleen het rumoer, maar de onzedelijke taal die daar ge slagen wordt, is reden, dat een fatsoen- Deze aanbieding was feitelijk bestemd voor Moederdag. Maar de invoervergunning kwam te laat en... de devaluatie ging door! Wij hadden de prijs echter al vastgesteld zodat we nu nog óók met het oog op 5 December - hiervan kunnen laten profiteren. Visitetas, prettig groot for maat, van Amerikaans plastic met boxcalfsnerfniet van leder te onderscheiden. In diverse modellen in de kleu-^90 renbruin, zwartentan Woont U buiten Rotterdam? Geen bezwaar I Zend ons een briefkaart of bel op onder No. 34859. Een gedeelte van deze aan bieding werd speciaal voor U gereserveerd. ROTTEROAM lijk mens daar niet kan komen. Er ge beuren dingen, die schandelijk zijn te zeggen. Spr. verzoekt meer politietoe zicht. Voorts hoopt hij dat kracht en vrijsheid van Boven geschonken moge worden bij het besturen der gemeente. vraagt eens inlichtingen aan het NEBOR-verkciopkantoor, want ne- bor-kruiden werden met goed gevolg gebruikt tegen suikerziekte. Plelnweg 55b - Rotterdam-Zuid Telefoon 7546S De Voorz. overgaande tot beantwoor ding, zegt dat hij niet treedt in de po litieke beschouwingen, maar alleen het beleid van B. en W. zal aansnijden. Het besturen van een gemeente is in deze tijd verre van eenvoudig aldus spr. On der meer dan 800.000 heeft het col lege de schouders te zetten waarbij komt het begrip om de belangen der gemeente recht te dienen. Uit de be schouwingen blijkt dat er vele facetten aan het bestuur ener gemeente zitten. Het college van B. en W. acht dit be sturen alleen mogelijk onder leiding van die God, die het college tot haar taak heeft geroepen, waarbij het gebed in de raad zéker op zijn plaats is. Een zo groot mogelijke objectiviteit wordt door B. en W. aan de dag gelegd t.o. van de verschillende groeperingen die in de ge meente zijn. Dit komt wel in de begro ting uit, al staan wij boven alle groepe ringen. Er zijn veel wensen, en er is veel te doen. De finantiële mogelijkhe den trekken de grens. Als er dus aan de mogelijkheden niet voldaan wordt, ligt dit niet aan het niet willen, maar aan het niet kunnen. We zijn mede een stukje van verarmd Nederland. Wanneer over het onderwijs gespro ken wordt, wijst spr. dat het B. en W. in de eerste plaats gaat om de kwaliteit." Grote bedragen zijn uitgegeven voor onderwijs en vorming van de jeugd. Zo wel bij openbaar als bijz. onderwijs is in alle opzichten de helpende hand ge boden, tot de grens van het moegelijke. De grens wordt overschreden, wanneer aan de wens van dhr v. d. Waal wordt voldaan tot verbouwing der O.L. School wat op 54.000.zou komen. Dit be drag" is niet in evenredigheid tot de verbetering. Hiervoor had de Ouder commissie begrip. Wel is veel opge knapt en verbeterd, wat uit de begro- tingsbrief blijkt. Ook heeft de school- projectie intrede gedaan, de 8ste leer kracht is er ook, de mogelijkheid voor een 9e leerkracht wordt bezien. De bespreking van de binnenkaai laat spr. buiten beschouwing omdat dit reeds is behandeld. Op hetgeen dhr Boomsma zei t.o. van omlegging weg, antwoordt spr., dat er van de Provincie geen hulp kan worden verwacht. In de toekomst ligt het in de bedoeling, langs de tram weg bij het zgn. „Knorrenburg" de var- kenshokken op te ruimen en daar een weg te maken, desnoods als de tram ev. verdwijnt over de tramweg. Spr. betwist dat het een ernstige fout zou zijn van B. en W., dat niet juist ge handeld is t.o. van aankoop stoomboot terrein. Er is nog contact met dhr Kap- tein, dat er voor lossing en lading nog een strook grond voor de gemeente be schikbaar komt, als aan de wensen van dhr Kaptein wordt voldaan. Die kous is dus nog niet af. De zwemgelegenheid heeft de aan dacht van B. en W. Men wil een zwem- bassin bij het havenhoofd, waarvoor steun ia gevraagd. Hiervoor is echter een plan en een exploitatie-rekening ge vraagd. Over de industrie-vestiging zegt spr. dat er een commissie is benoemd door B. en W., die deze zaak in studie heeft. De rapporten komen binnenkort in de Raad. Voor grootindustrie is geen plaats. De Commissie oriënteert zich op kleinindustrie, in aansluiting bij de land bouw, daarnaast ds er andere klein-in- dustrie, die hier gevestigd zou kunnen worden. De commissie zal tevens bezien, hoe dit zal worden gestimuleerd door de Overheid, in casu de gemeente. Het pro bleem van de werkloosheid doemt op, straks zal er minder werk zijn en de vestiging van, klein-industrie zou uit komst kunnen geven. Voor her- en om scholing zal de ambachtsschool zeker meewerken.' Niet voldoende realiseert men zich, dat de jongeren de H.B.S. en U.L.O. scholen bezoeken, ook al kan men dit onderwijs niet volgen. Beroepskeu ze zal hier veel kunen doen. De werk loosheid zal straks een zorgenkind blij ken, zodat dus wel een oplossing moet worden gezocht. Spr. komt hiermede tot het Jeugdprobleem. Zijn persoorilijke vi sie is, dat de binding in het gezin in onvoldoende mate aanwezig is. Het ge- slenter langs de Westdijk op Zaterdag en Zondag bewijst dit voldoende. De verwording aan de Westdijk is zó groot, dat de dames automobilisten aan houden en daarmee knus in de polders rijden! Spr. juicht toe, dat een Leraar van de ;:Ambachtsschool met sjoelbak dammen enz. de jeugd bezig houdt, maar overigens ontbreekt het aan lei ders om tot een betere vrije tijdsbeste ding te komen. Ten aanzien van de bioscoop-voorstel lingen zegt spr. dat er een belangrijke v/ijziging van de bioscoopv/et komt die zeer ingrijpend is. Spr. raadt dit eerst af te wachten. De woningpositie blijft een grote moei lijkheid. De noden van M'harnis zijn bij het college van Ged. Staten naar voren gebracht. Vele woningen zijn in feite on bewoonbaar, anderen zeer slecht. Iede re gemeente trekt echter bij de hoge instanties aan de bel, en er is slechts een zeer kleine toewijzing te verdeden. Voor 1950 kan wel wat, maar niet veel worden verwacht. Voor industrie-wonin gen zeker niet. Wat de ontpoldering betreft zegt spr. tot dhr van Eek, dat hij er moet op aandringen dat de Polder antwoordt op de brief van B. en W. Dhr V. Eek: De polder zit steeds te wachten op bericht van de gemeente. De Voorz.: V/e moeten zo gauw mo gelijk tot ontpoldering komen. Wat aansluiting van de buitenboe- ren bij de Bmgo betreft is hij van me ning dat dit wel bespoedigd zal worden door de aansluiting Oost-Flakkee. Met dhr Koppelaar is hij eens, dat de ondernemingsbelasting dient te vermin deren. Inderdaad is dit voor de begro ting 1950 een sluitpost, maar hoe het voor 1951 zal gaan weet spr. niet, hoe wel het Rijk de gemeenten niet in de steek zal kunnen laten. Wat het politie-toezicht betreft zegt spr. dat deze zijn best doet maar ook niet alles kan. Spr. heeft voorts respect voor de le vensopvatting ten opzichte van bioscoop en voetballen op Zondag van dhr Be versluis. Daar waar het de grenzen van orde en tucht overschrijdt, zal spr. zeer zeker laten ingrijpen. Voorts geeft de Voorz. toelichtingen op het slaan van nortonpompen. Op vol doende druk van de waterleiding zal niet meer kunnen gerekend worden. O.m. zal zeker lyj de nieuwbouw zo'n nortoriput moeten wordengeslagen ter beveiliging bij brand. Over de benoeming gemeentewerkman zegt spr. dat er een briefje was van het Arbeidsbureau van geen bezwaar.. De kwestie van de LandarbeiderSver- eniging tot Woningbouw heeft de aan dacht van E. en W. De normen zijn vóór-oorlog'se normen, waarvoor niet kan worden gebouv.'d; tenzij de regering de Wet wijzigt zal hierin kunnen wor den herzien. T.a.v. noodwoningbouw zegt spr. dat dit gedeeltelijk binnen en buiten het bouwvolume valt. Het kan niet meer met rijkssubsidie. Er is door een instan tie een aanbieding gedaan die door E. en W. is bekeken, maar de kosten v/a ren echter te hoog. Tot nu toe is het niet gelukt zodanig^e noodwoningen te vinden die geschikt en finantieel en eco nomisch verantwoord- zijn. Montagebouw is alleen mogelijk bij het bouwen van een groot aantal woningen, waarbij een groot volume nodig is. voor is volgens de Voorz. de sluis een handicap. Dhr V. d. Waal zegt t.o. van de land arbeiderswoningen, dat er mensen zijn die in 1940 reeds aangevraagd hebben en er nu de dupe van zijn, omdat er ook een leeftijdsgrens voor staat. T.o. van het gezegde over het vrou welijke raadslid door dhr Koppelaar, merkt hij .op, dat de kiezers haar ge kozen hebben, zodat daar niets van valt te zeggen. Voorts protesteert hij tegen het ge zegde, dat een verkiezingsbiljet door de P.v.d.A. in een drukkerij zou zijn gesto len. Hij is er persoonlijk niet bij betrok ken. Het is bij hem in de bus gestopt en daar heeft hij op geantwoordt. Daar heeft hij recht op. Dhr Koppelaar: Ik heb uw naam noch van een ander raadslid genoemd. Dhr v. Eok meent ook niet dat v. d. Waal dit gedaan heeft. Dhr L. v. d. Wiaal: De Partij v. d. Ar beid is er niet schuldig aan. De Voorz.: We hebben een medede ling en een tegenmededeling gehoord en zullen het hierbij laten. Dhr V. d. Wa.al wil de post vermake- lijkheidsbelasting die inderdaad zeer groot is, gedeeltelijk besteden voor de jeugd. Dhr Boorasma wijst op de slechte ri olering van de Voorstraat, wat de Voorz noteert als: overstroming Voorstraat." Dhr BEversluis wijst er op dat de Voorz. gezegd heeft ieder in zijn mening vrij te laten. Onze mening heeft alleen recht als ze gebonden is aan het Woord van God. Dit zegt hij ook aan het adres van dhr v. d. Brugge, t.o. van hetgeen gezegd is over de verhouding der Over heid en gemeente. De Voorz. neemt daarna de begroting bladzijde voor bladzijde door. De voor naamste opmerkingen tekenen we aan. Dhr Boomsma vraagt wat de gehei me uitgave van 50.voor de politie is, (Hoofdst. 12 volgno. 30) waarop de Voorz. geen antwoord kan geven. De huur noodslachtingsgebonw a 500.wil dhr Kleingeld verhogen maar deze wordt aan de hoge kant ge acht. Dhr Both acht de weeggelden a 2400.te hoog geraamd, gezien er minder vee zal worden gewogen. De Voorz. zegt dat het een raming is, misschien iets aan de hoge kant. Dhr V. 'd. Waai maakt de opmerking dat er een lapje grond niet in het open baar verhuurd is wat de Voorz. tegen spreekt. Mevr. V. Groningen vraagt bij de uit gaven-post no. 259 of de gemeentebode een uniform krijgt, waarop de Voorz, antwoordt dat dit alleen de rijwiel toe lage betreft. ENSCHEE fcoegde zijde boor katoenc 12 a 18 P'=^ Lg^ de texti ifege veroor ïvaarde van he devaluatie gestegen, dO( BENZINi Tengevolg' .^hogingen m. aardolieprod- clen. In de zijn o.m. de opgenomen: ,ter; lichtpe o!71 per 4 tor-petroleur liter (rayon (huisbrandol gasolié y benzines wo ter verhoogc Beversluis o genomen, w doet een be dewerking, k Bij de rr H(Vaal ook il Kverklieden f ^*de Weth. V. ld. Brugge m^erkt op, dat er door verschillende leden gesproken is over de verhouding. Overheid en ge meente t.o. van geestelijke zaken. De taak van de Overheid kan' nooit verder gaan, dan datgene te beletten wat in strijd komt met de ordinantiën Gods, waarbij de gemeentelijke Overheid weer gebonden is aan de L andswetgeving. T.o. van sport en bioscoop zegt spr. dat de Overheid nooit kan dwingen tot Zon dagsheiliging. Die heiliging staat recht streeks tegenover God. V/el kan en heeft de Overheid tot plicht de Zondags rust te bevorderen. V/at de bioscoop betreft is er ernsti ge reden tot bezorgdheid. Spr. heeft, O'mdat er over geklaagd v/erd weer eens een film bezien. Wanneer diefstal, moord, echtbreuk enz. ongelimiteerd op de film wordt weergegeven, wat de Overheid toestaat, zou de bevolking dit niet moeten willen zien. De industrialisatie ziet spr. als een kwestie van jaren. Er is een commissie voor onderzoek, die deze week weer ver gadert. Een open oog moet de Overheid hebben voor scholing op vakbekwaam heid, waarbij op basis van vrijwilligheid werk kan gevonden worden aan de over kant. Op de scheepswerf Gusto" zijn er 26 volledig in opleiding, die op goe de sociale voorwaarden werken. De Scheepswerf Boele te Bolnes kan 60 jon gelui omscholen. Wanneer men daar in Flakkee oog voor heeft kan dit de werkloosheid op Flakkee verminderen. Wat betreft de electrificatie boerde rijen buitenboeren, is een nieuwe rege ling op komst. Dhr v. d. Waal heeft vorige verga ring gevraagd grond beschikbaar te stellen voor noodwoningen. Er was een candidaat voor en B. en W. schoof het van zich af. De Voorz.: Er zijn nog geen nood woningen, die zodanig zijn dat ze vol doen. Dhr Boomsma vraagt of woonschepen een uitkomst geven kunnen maar daar- Dhr Boomsma weet niet goed hoe liij tegenover de Flakkeese Gemeenschap moet staan. Wij zijn hier als Raad en zij doen net of ze een super gemeenteraad zijn van Flakkee. De gemeenteraden zijn een beetje debiel. Zo doen ze het voorkomen. Hij wil dit jaar subsidie ge ven, maar volgend jaar weet hij het niet. Wij- moeten onze rechten handha ven. De Voorz. zegt dat hij dit ter kennis zal brengen van het bestuur. Debiel heb ben we de raad nooit genoemd. De ver tegenwoordiger zal een en ander wel overbrengen. Weth. V. d. Brugge die de Flakk. Gemeenschap vertegenwoordigt is het daar niet zo maar mee eens.DhrBooms- ma vertegenwoordigt de mening van de gehele raad niet. Dhr v. d. Waal: De Flaltk. Gemeen schap heeft, de schijn tegen! De Voorz.: Schijn is nog geen wezen! Dhr V. d. Waal wil de subsidie van 255.op 25.brengen. Dit ontraadt de Voorz. zeer. Hij zegt dat dhr Boomsma hier wel critielt heeft, maar in de Flakk. Gem.eenschap niet verschijnt. Dat is niet juist. Dhr C. V. d. R'ïelde: Er kan gezegd worden, dat volgend jaar de contribu tie wordt herzien. Dhr V. d. Waal blijft bij zijn voorstel. Weth. V. d. Brugge wil de begrotings post handhaven, maar nog niet uitge ven en de begroting eerst afwachten. We hebben het economisch onderzoeli aanvaardt en kunnen ons nu niet terug trekken en de bijdrage verlagen. De Voorz. meent ook, dat men de .sub sidies niet zonder meer kan negeren. Dhr V. d. Waal: Het gaat niet om de subsidie maar om het lidmaatschap. Waarom moet de een zoveel meer dan de ander betalen De Voorz. waarschuwt ernstig om inbreuk te maken op de samenwerking die hier betracht wordt tot v/elzijn voor Flaltkee. Weth. V. d.' Brugge: In de Stichtings acte staat, dat de Polders 25.beta len en de gemeente 5 et per inwoner. Hij wil het formeel stellen; de andere heren kunnen voor het voorstel stemmen op andere motieven. Er is nog wel iets Ineer tegen deze Flakkeese Gemeen schap. De Voorz.: Een lid van het gezin kan het gezinsverband niet opzeggen, dat kan hier ook niet. Dhr C. V. d. Meide: Er behoort een opzeggingstermijn te zijn voor het niet nakomen der Stichtingsacte. Dhr V. d. Waal wil, gehoord de be sprekingen, het even uitstellen - maat verzoekt aantekening van een en ander. Bij de post keurlonen zegt de heer Both dat de keurlonen zijn verhoogd en maakt aanmerking dat voor een pin'' evenveel moet worden betaald dan vooi' een koe. Voorts wil hij een inbrengloon van een beest Voor de noodslachting i» het gebouw. Het aantal noodslachtingen per jaar stelt hij op 150. Hij zou 5.- inbrengloon per beest willen stellen. De Voorz. zal dit nader bekijken in B. en W. Dhr V. Eek: Van een noodslachting schiet toch niet veel over en als dan nog moet betaald Dhr Both meent dat de boer hier zon-1 der meer over een gebouv/ kan b^' schikken. De slager heeft ook zijn las-1 ten voor de slachtplaats. De Voorz.: U hoort er nader van. Over de rattenbestrijding vraagt dMl -at de Voo Dhr V. 1 'de Boompje gen waar d de Voorz. t Het Mari ningen late; stiefkind v£ ■Vv'. zou er aandringen. De Voorz de onderhal het ogenbb' Ged. Stater te roepen e Iaan de Pre Op zijn beu be Polder Polders is. r Op de VI f '.- sen Marlet spoedigen hierover in j, gaande is. Dhr V. d I plantsoenei niet gezeg' plaats, wa' voor een i schaffen, i j begraafpla goed bij. Dhr Bcoi klok van s wat onder gestemd. Dhr C, W. er iets f '*'sendo" bif 1 extra bijd; ":'L. V. d. W zou het o jheer dhr 400.—. Weth. leel de f: LOgen toi leeft gedi Dhr C, toch wel Weth. :r ook lat| De Voo: Ie toestani Bij de rroninge: iverbelas' leen hulpv 1 De Vo.' [daar kra Dan wi :ing 1950 De ge ien uitgi [onvoorzie: Om ci_ 'ergaderi I'Dinsd. iGemeenta 'Kersten zeven uu: - Predii uur in uur in d Ds Goedl stra. Ch; Geref. G^ Predil 10 uur d sav. 6 u' Be Na IZaterdas jin de opl Ide adspif lonale |reikt, tej| vorden Inen zijn,l |de Nat. Izeer gé Iwezig zM |waardoo| Ivergema Het Ivan 41 Ijaardagt f Teven" om tijdii op de tf jes voor bij terug Lbus op f Voorstri Pred Pred ]10 -uur 16-30 uu De bij de I^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2