BEGROTINGS-BEHANDEUNG TE MIDDELHARNIS rms rt -' 1 Behandelins gemeenleb^smtins 1fS@ 22ste Jaargang Zaterdag 5 November 1949 No. 1868 ons US! Isdlik en succes I en t tomtt CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Nederland en de nieuwe Republiek De havenkom in hei geding.: Patat- en ijs-etende jongeren. Verkiezingsaciie nog eens opgehaald. Over een gestolen biljet bij een drukker. Is de Flakkeese Gemeenschap een super gemeenteraad Snelheidsmaniakken MEDITATIE Loslaten van gevangenen f Algemene beschouwingen Patat- en ijs-etende jongeren! De Verkiezings-actie k kor- het ewijs. g at. orlog 'loften 35 et 60 et 60 et r 75 et 85 et 1.- 1.10 1.20 1.20 1.75 i 4.90 van een oor bij- rmenig- zo gro- een niet gedierte, rgewas- et Icool- at. Dit kleige- o.a. ook est Bra- Iderland, n Pries- enomen, werking, aats ge- t bouw- is het in grote en de in- binnen- as juist rs wordt nde win- grondige zo men de ver- ijze ter voor ge- uizentar- n fles in estrooid. en komt, n het te orrels te r ook in n 18 Oc- n de mi van Bel- ding er n Haag. medede- de goe- e onder van de n, deze r merk- aak vast daardoor en, zowel rest -van niEuws VerschUnt tweemaal per week. 'Woensdag en Zaterdag: Redactlebineau: Prins Hendrikstiaat 123 Middelhamis Abonnementspr\js 1.50 per kwartaal -N Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-prijs 12 cl. p. mm. Bij conlroci speciaal iaiief «i< Nr. twee en een halve maand verga deren is het dan zover gekomen, dat de' Rondo Tafelconferentie is beëindigd. Zoals bekend, waren de partijen bijeen- fckomen om een oplossing te vinden voov de geschillen, wat heeft geleid tot resultaten die in een aantal ontwerp overeenkomsten zijn vastgelegd, welke in de komende weken door de verschil lende parlementen zullen worden beke ken en geparafeerd. Het is in dat artikel niet onze bedoe ling het voor een het tegen van deze overeenkomsten te bezien, wij willen al leen trachten voor onze lezers de gro te lijn te tekenen van wat nu eigenlijk i,; overeengekomen. We kunnen daarin niet volledig zijn, maar uit de doolhof van standpimten en documenten van deze ingewikkelde en belangrijke aan gelegenheid een bevattelijk overzicht geven. Worden de bereikte resultaten be krachtigd, dan houdt dit in, dat vóór 30 December a.s. te Amsterdam het Ko ninkrijk der Nederlanden de .souvoreini- teit over Indonesië volledig zal overdra ger aan de Republiek der Verenigde St,''len van Indonesië, genaamd: de Re- jiwliek Indonesia Serikat. Deze nieuwe .'jtiat zal het gehele voormalige grond gebied van Nederlands-Indië omvatten, uitgezonderd Nieuw Guinea. Daarover voigt later een beslissing. Kort gezegd lioudt dit dus in, dat Nederlands IndSë voor ons niet meer bestaat, Nederland is geen koloniale mogendheid meer. De Republiek Indonesia Serikat zal een republikeins-federale-democratische Staat worden, met een president aan het hoofd, bijgestaan door ministers. Er komt voorts een senaat, een volksver tegenwoordiging, een hoge raad enz. terwijl in de ontwerp-grondwet is vast gelegd dat er verkiezingen zullen komen om een algemene gekozen volksverte genwoordiging samen te stellen. De nationale taal zal zijn de Bahasa Indonesia, het volkslied het Indonesia Raya en de vlag van de nieuwe repu bliek met rood-witte banen. Hoe wordt nu de verhouding met het Koninkrijk der Nederlanden Volgens de overeenkomst zal onafhankelijk en vrij worden samengegaan in een Nederlands- Indonesische Unie. Aan het Hoofd der Unie staat H.M. Koningin Juliana en bij opvolging Haar wettige Kroonopvolger. Het Hoofd der Unie „verwezenlijkt de idee van vrijwillige en duurzame sa menwerking tussen de deelgenoten." De Unie, die geen afbreuk doet aan de sta tus van elk der partners als onafhan- kelpe en souvereine staat heeft als doei samenwerking van de de deelgeno ten ter behartiging van hun gemeen schappelijke belangen. Deze samenwer king heeft betrekking op het gebied van defensie, buitenlandse betrekkingen, fi nanciën en onderwerpen van economi sche en culturele aard, (onderwijs enz.) Tweemaal per jaar zal een conferen tie met de ministers van beide deelge noten worden gehouden. Een perma nent-secretariaat zal worden opgericht, alsook een Unie-Hof van arbitrage, die vecht zal spreken namens het Hoofd der Unie. Bij meerderheid van stemmen be rust het lot. Bij de overdracht van de souverelni- te;t moeten talrijke zaken worden ge- legeld, zoals bv, de finantieel-economi- sche en de militaire aangelegenheden. Ook de positie van de Nederlandse amb tenaren in Indonesië en de regeling bui tenlandse betrekkingen. De schuld van de Republiek Indonesia Sorikat aan Nederland zal 4.3 milliard gulden aan interne en externe schuld be dragen. Over de wisselkoers van de munteenheid van Nederland en de Rï-S. Kal tussen beide landen overleg v.orden gepleegd. Men is voorts overeengekomen, dat op militair gebied elk van de deelgenoten de volledige verantv/oordelijkheid dragen voor de defensie van eigen grondgebied. In geval van dreiging van een aanval op beide deelgenoten of op een hunner treden de beiden deelgenoten in over- De Nederlandse stiijdkrachteii te '^d, ter zee en In de lucht zullen zo sfwdtg mogeiyk na de overdracht woi^ flen tjruggetroldten. De vlootbasis Soerabaja wordt het eigendom van de nieuwe staat, de beide marines kunnen er echter gebruik van maken. Een Nederlands officier der M. wordt benoemd tot beheerder der Het Kon. Ned. Ind. leger zal een re- loj'Sanisatie ondergaan om de in aan- Tnerking komende leden gelegenheid te geven naar de krijgsmacht van de R.I.S Pver te gaan. De positie van de ambtenaren is zo geregeld, dat de overdracht de Repu- pliek Indonesia Serikat alle burgerlijke pverheidsdienaren in dienst van de re- germg van Indonesië zal over nemen. üe volle verantwoordelijkheid voor deze |ambtenaren zal op de R.I.S. rusten. In vogelvlucht hebben we hier dus pen overzicht gegeven van de belang- Rkste resultaten der Ronde Tafelcon- perentie. Zoals gezegd laten we het in rr^^-'^ikel alleen by de feiten. Onge- pwgfeld komen we hierop later terug, l Uf het tot de iimige samenwerking ^11 w!" het oude Moederland en de Re- puuilek Indonesië Serikat zal komen, zo frpv,overeenkomsten en docvunen- pn wordt naar voren gebracht zullen h^ ï°«ten afwachten. We wagen het Pm clit te betwrgfelen. spoorloos aatst ge- ogte van et is 30 e schoor- mense» NIEUWE BON VOOR KOFFIE Esb^n%8R*'lf'''* 1» Nov. h,\A^^ Algemeen van de Voedings- P^ödelenkaarten 909 aangewezen v^r an „TvJ^ ^^5 De besL^P V^g 4 November al worden bSaT^kSLT'*^*^^'^ boH-aanwflBlng ml Raadsvergadering op Woensdag 2 Nov. 1949. Tegenwoordig alle leden. Na opening door de Voorzitter Burg. D. Rijnders met gebed heeft direct de Installatie plaats van het vrouwelijke raadslid mevr. van Groningen-de Bonte, die niet de eed, maar de beloften af legt. De Voorz. heet mevr. van Groningen v/elkom in dit mannen-college en hoopt dat de wijze woorden van de 10 raads leden door haar ter harte zullen worden genomen en ook de wijze woorden van haar, door de heren. Hij hoopt verder dat zij de belangen der gemeente ten volle zal helpen behartigen. Dhr Both neemt daarna het woord en spreekt over het samenvallen van deze raadszitting met de Dankdag in de Ned. Herv. Kerk. Hiervan maakt hij de Voorz. géén verwijt, daar de datum reeds lang vaststond, maar hoopt toch dat Kier in een volgende keer voorzien Vtfordt, wat de Voorz. toezegt. De notulen der vorige vergadering- worden vastgesteld. De ingekomen stukken, hoofdzakelijk goedgekeurde raadsbesluiten, medede- 'Sïigen en benoemingen enz. gaan zon der meer onder de hamer door. De nieuwe tekeningen en een nieuwe pchets van de aula op de begraaplaats wordt ter inzage gelegd. Dhr Boomsma vindt deze nu veel be ter dan voorheen. Dhr Beversluis vraagt of deze door de ambachtslieden ter plaatse kan worden gemaakt, waarop de Voorz. antwoordt, dat het openbare aanbesteding moet Worden, wat de Overheid primair stelt. Het werk met ambachtslieden uit de gemeente werkte de laatste tijd zeor vertraagd. Dhr Beversluis zag het toch liever plaatselijk. Hij vindt dit crime tegen over de ambachtslieden. Dhr Both voert aan, dat de bouw en de voortvarendheid der plaatselijke am bachtslieden bij de bouw van de Ned. Herv. Kerk wel anders leert. De Voorz. doet niets af aan de voort- strevendheid en bekwaamheid, maar heeft met de voorschriften te maken. De ambachtslieden kunnen mede in schrijven. 5. Vaststelling exploitatie-vergoeding Geref. School over 1948; 6. Vaststelling exploitatie-vergoeding Ned. Herv. School over 1948; 7. Vaststellftig exploitatie vergoeding Chr. U.L.O. over 1948; 8. Vastelling vergoeding vakonderwijs handwerken bgzondere scholen over 1948; 9. Vaststelling van het werkelijk uitgegeven bedrag over 1948 vakonder- wiis lichamelijke oefening openbare school voor U.L.O.10. Vaststelling ver goeding over 1948 vakonderwijs licha- omlijke oefening Chr. U.L.O.; 11. Voor lopige vaststelling bedragen, bedoeld in art. 55 ter, 1ste lid, der lager-onderwijs wet 1920, over 1948 voor do openbare school voor g.l.o.; 12. Voorlopige vast stelling bedragen, bedoeld in art 5'ï ter, 1ste lid der lager-onderwijswet 1920, over 1948 voor de openbare school voor U.L.O. Al deze punten, gaan zonder meer on der de hamer door. Voorstel tot gedeeltelijke Vernieuwing van üe beschoeiing der kade langs de Spuistraat. Hierbij merkt de heer Boomsma op dat een stukje van de kade zal moeten gedempt om het daar goed in orde te kriig'en. Dhr C. v. d. Meide merkt op, indien het de bedoeling is in 1950 de gehele kom te dempen, dan heeft deze grote uitgave geen zin. Dit zou hij eerst wil len weten. Dhr L. v. d. Waal: Kan het niet wachten De Voorz. antwoordt, dat in de stuk ken staat, dat in 1950 de demping aan de heren ter beslissing zal worden voor gelegd. Het vergt méér dan 100.000. Waarschynlijk komt er geen voorstel van B. en W., gezien de hoge kosten. Ten aanzien van de beschoeiing, heeft daar een verzakking plaats; wij zijn wettig aansprakelijk voor e.v. ongeluk ken. B. en W. vindt dat vernieuwing verantwoordt is. Dhr Both had een bredere motivering verwacht, althans een meer gedetailleer de berekening of algeheel dempen niet voordeliger was. Er konjt steeds zwaar der verkeer. De Voorz. zegt dat dergelijke kapi taals-uitgaven in groter verband moe ten worden gezien. Naarmate de schuld wordt afgelost, komt er meer perspec tief. We zijn aan het uitzoeken, hoe het met onze bezittingen staat en voor wel ke uitgaven we in de komende jaren staan. Er zijn meerdere grote uitgaven te verwachten t.o. van bestrating, uit breiding riolering enz. Of dit punt een zodanige plaats op de urgentie-lijst zal krijgen, is niét direct te bezien. Het ont houden van een machtiging zou de ge meente in moeilijkheden kunnen brengen Dhr Boomsma vindt dat deze 2800.- verknoeid zijn. De haven is in een slech te toestand. Misschien is het verstandig uit de raad een haven-commissie te be noemen om een en ander in studie te nemen. De Voorz. wil dit in B. en W. bekij ken. De sluizen vallen er ook niet bui ten. De waterstand is een ding apart. Hier moeten echter voorzieningen wor den getroffen. Dhr L. V. d. Wiaal: Het moet als een noodoplossing worden bezien. Dhr Koppelaar zegt dat dit haven- probleem al 15 jaar aan de orde is en a«nél«r oploseing blflft. Spr. stemt toe, dat hier voorzien moet worden, maar hij meent dat er toch een plan zou moe ten worden opgemaakt, dat de raad v/eet, welke kant uit gewerkt m.oet worden. De Voorz.: Die zaak wordt bekeken, in 1950 komen hierover plannen ter tafel. Dhr Boomsma wil toch een commis sie, wat wordt toegezegd dat het in B. en W. zal worden bezien. Deze verbe tering kan niet wachten. Weth. v. d. Brugge merkte op, dat de verschillende mogelijkheden in B. en W. zijn besproken en bekeken. Van tech nische zflde wordt gezegd, dat het zo niet langer kan, zo dat we niet kun nen wachten op uitwerking van plannen. Het voorstel wordt tenslotte m.a.s. aangenomen. 14. Voorstel tot vernieuwing van het riool in de Schoolstraat en aansluiting op het riool in de Donkereweg. De kosten zijn geraamd op 17000.-. Dhr v. d. Waal vraagt naar de 2 voorstellen van de Tech. Dienst, waar op de Voorz. antwoordt dat het ver strekkendste noodzakelijk is, zodat dit in- één werk kan worden uitgevoerd. 15. Voorstel tot verbreding en herstra- ting van de Ring en het plaatsen van een dubbele afrastering. De Voorz. licht toe, dat dubb. afras tering mooier, goedkoper en een prettig gezicht geeft. Het ligt in de bedoeling om de bocht bij het postkantoor te ver flauwen en een stukje van de begraaf plaats af te nemen. De kosten zijn op 22050.geraamd. Op de vraag van dhr v. Eek of reeds een overeenkomst is gemaakt met de Ned. Herv. Kerk hiervoor, waarop de Voorz. antwoordt dat dit nog niet af gewikkeld is. Dhr ti. V. d. Waal: neemt aan dat dit een „verfraaiïngsplan" is. Hoe denkt men te doen met de bochten aan de Voorstraat? Wat hebben we aan een brede straat als de hoeken niet breder worden De Voorz. antwoordt, dat de Ring niet wordt verbreedt, dan alleen bij het postkantoor, wat dhr v. d. Waal weer maar een gedeeltelijke oplossing vindt. De Voorz. zegt dat de afrastering komt tot aan de oude gracht; uit pe- ïtsit voor aldaar begravenen komt de afrastering precies op de scheiding. Dhr Boomsma ziet maar liever niet al te veel verbreding, opdat het geen race-baan wordt voor auto-mobilisten! Het aantal doden bij het verkeer stijgt onrustbarend. (Dit gezegde verwekt grote vrolijkheid.) De Voorz.: Het is juist tegen onge lukken dat de bocht wordt verbreed! Dhr Koppelaar merkt op dat voorheen de ,,finantiële commissie", waarin spr. ook zitting had, de bestrating van de Ring op 10.000.begrootte en het toen is niet doorgegaan. De Voorz.: Dit was toen al 20.000. en nu komt er nog een en ander bij. Het voorstel wordt daarna aanvaardt. 16. Voorstel tot aankoop van een strook grond. Dit betreft overname erfpachtsrecht van een perceel aan de Oostdijk, bij de overgang van de tram. Het schuurtje dat er staat, zal verhuurd worden aan dhr Vroegindeweij f 0.75 per week. Er heeft daar een verzakking plaats, de grond en ops'talten op de punt Oost dijk zullen worden overgenomen voor 400.—. Wordt z.h.s. goedgevonden. 17. Voorstel tot aanvaarding in erf pacht van 5590 m2 grond. De erfpachts canon zou 5 et bedra gen, wat een billijk aanbod wordt ge vonden van dhr Kroos. Deze gi'ond ligt aan het Marietjespad. Mevr. v. Groningen wijst er op, dat het daar een echte vuilnisbelt is en zou daar gaarne een bord willen zien ge plaatst, waarop de Voorz. antwoordt, voorzieningen te zullen treffen. Dhr Koppelaar vraagt of het niet be ter was de grond te kopen; wat volgens de Voorz. B. en W. ook prefereert maar het was een speciale wens van dhr Kroos het in erfpacht over te geven. Aan de wens van dhr Kroos wordt voldaan en het voorstel aanvaardt. 18. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond bij de noodslachtplaats. Ac- coord. 19. Benoeming commissie voor het nazien van begrotingen en rekeningen. Voor de begroting en rekening worden benoemd de heren van Eek, Boomsma en v. d. Waal. Voor de andere reke ningen de heren v. d. Waal en Koppe laar en mevr. van Groningen. Voor de instellingen van liefdadigheid etc. de heren Boomsma, Both en Kleingeld. 19a. Benoeming lid monumentcom- mlasie. Hiervoor heeft de heer Esselink be dankt en wordt voorgesteld dhr J. van Gent te benoemen, die m.a.s. wordt be noemd. Aan dhr Esselink wordt onder dank eervol ontslag verleend, ook als lid bestuur der Drinkwaterleiding. Voor de laatste functie volgt een stemming, waarbij de heren van Eek 5, C. v. d. Meide 2, Boomsma 3 en Koppelaar 1 stem ontvangt. Bij de herstemming ont vangt de heer M. v. Eek 6, C. v. d. Meide 2 en dhr Boomsma 3 stemmen. Aldus de heer van Eek benoemd, die deze functie aanvaardt. 20. Goedkeuring begroting burgerlijk armbestuur over 1950. De bezoldiging wil B. en W. stellen op 650.per jaar. Dit wordt door dhr Boomsma zeer toe gejuicht en nood zakelijk geacht. Dhr Both wil verder gaan. Hij vindt het niet juist dat minder gesitueerden deze functie niet kunnen aanvaarden en %telt voor het salaris op 800.per jaar te brengen. De Voorz. zegt echter dat 650. het hoogste is, al is de gedachte hem sympathiek. Dhr Both maakt er een voorstel van, terwijl dhr Boomsma eerst het voorstel van B. en.W. aanvaarden en het bedrag van lieverlede opvoeren. De Voorz. zegt dat de gemeente er nu reeds een klasse hoger door komt, wat G.S. waarschijnlijk zullen toestaan. Spr. wil wel in de brief zetten, dat de Raad tot 800.wü gaan. Dit wordt goed- :gevonden. 21. Goedkeuring begroting gasfabriek over 1950. Wordt goedgevonden. 22. Goedkeuring begroting burgerlijk armbestuur over 1950. Dhr Kleingeld informeert wanneer de lasten hoger worden, of die op de pach- De omzwevende gevangene zal haastelijk losgelaten "worden. Jes. 51 14a. Niet ten onrechte is de profeet Jesaja van oude tijden reeds de Evangelist van het Oude Verbond genoemd. Hij mocht niet alleen als andere profeten door de Geest van Christus, die in hen was, profeteren. Maar ook met een scherpe blik de dierbare Messias waarnemen in beide Zijne staten; en als een getrouwe afgezant van Hem het volk troosten en onderwijzen aangaande de dierbaarheid en beminnelijkheid van deze lang ver wachte Zaligmaker. Zoals dikwijls zijn gewoonte is, leidt hij dat grote werk ook in ons tekst-capittel in, door Je hova sprekende met Zijn volk in te voe ren. Thans om hen eerst terug te leiden naar hun stamvader Abraham en hun moeder Sara. Hij was van de Heere ge roepen toen hij nog alleen was zon der kind. Hij was van de Heere uit en afgehouwen uit rots en bornput; uit zonde en afgodendienst gehaald. Hij was van de Heere gezegend en vermenigvul digd, met het doel om het (ïezegende Zaad uit zgne nakomelingen voort te brengen, zie vers 1 en 2. En daaruit neemt de profeet redenen (vers 3) om uit te roepen: Want de Heere zal Sion troosten. Hij zal troosten al hare woes te plaatsen. Hij zal hare woestijn maken als Eden en hare wildernis als de hof des Heeren. Al de geestelijke zegeningen voor het Sion Gods vloeien uit en berusten op deze gezegende Messias en Zijn duur- verworven heil. De wildernissen en woestijnen van de Joodse kerk en de woeste heidenwereld zijn door deze Plant van Naam als de hof des Heeren ge worden. De wildernissen van binnen: doornen en onkruid zijn als een gewa terde hof geworden door het welbeha gen Gods, dat door de hand van Vorst Messias gelukkiglijk voortgaat. Maar in vers 9' krijgt de Kerk nog even het woord. Zij is wel bezwangerd met de beloften Gods, maar ze verkeerd in het donker. Ze gedenkt de wonderen van ouds: Zijt Gij 't niet die Rahab (de Egyptenaar) uitgehouwen hebt? De zeedraak (d.i. Farao) verwond hebt? Maar nu roept ze als uit de banden: Ontwaak, ontwaak, trek sterkte aan gij ;arm des Heeren, enz. De grote tekenen van Gods gunste liggen wel voor de Kerk in gedachtenis vereeuwigd, maar |als ze ziet op haar tegenwoordige toe- istand, dan kan alles zo stil liggen, ja izó stil alsof er niets aan haar gebeurd is. Gods volk kan op vorige genade en bevinding niet leven, ze zien uit naar de dagelijkse gemeenschap en zuchten onder zware lasten van het lichaam der zonde en een boze wereld, in welker mid den zij wonen. Voor dat volk nu is de belofte, in het 14de vers vervat, gegeven: De omzwe vende gevangene zal haastelijk losgela ten worden, enz. Als wij denken aan ge vangenen is het ons eigen om ons dan mensen voor te stellen die gekerkerd zijn, doch dit is niet altijd de mening des Geestes. Veel verstaan wij onder ge vangenen in de Heilige Schrift zulke mensen die vastgehouden worden in het land hunner gevangenschap. Ze lopen wel los, maar ze zijn in een land of plaats buiten hun eigen erve of vader land; daarom in onze tekst omzwevende gevangenen genaamd. Is het mogelijk een toespeling op Israels ballingschap, die bij Jesaja's leven nog niet was in gegaan We laten dat rusten. Maar dit is zeker, dat Gods volk hier op aarde verkeert in het land hunner gevangen schap. Zij wonen uit van de Heere, het is hun eigen vaderland niet. Zo haast als de Heere ze zocht en trok uit deze tegenwoordige boze wereld, werden ze hier vreemdelingen. Vreemdelingen worden ze dikwijls bij. eigen huisgenoten, buren en vrienden. Die hen tevoren welgezind waren, ach ten hen nu voor een vreemde en een uitlander, Job 19 15. Die zij liefhad den zijn tegen hen gekeerd. Hun ge voelen te moeten sterven en voor Cïod verschijnen, is vreemd voor anderen, die daarover het minst bezorgd zijn. Hun le ven wordt vreemd; dat zuchten naar degene die te tevoren verdachten, gaat er niet in bij de hunnen. Zij geven daar aan een verkeerde uitlegging; ze weten 't alleen, zijn beter dan anderen, enz. En nochtans is dat voor hen, die nu vreemdelingen geworden zijn, niet het ergste. O. als ze maar vrede met God hadden, als het werk in hen maar waar heid was, ze zouden dan de toorn van de kinderen hunner moeder (Hoogl. 1 vers 6) wel kunnen verdragen. Hun grootste vraag is: staan mijn zaken goed tussen de Heere en mijne ziel. Maar dit is zeker: de wereld wordt voor hen een gevangenis. Ze kunnen het .?oms zó benauwd hebben alsof de v/ijde wereld voor hen te eng en te klein was. Ze hebben de lust en smaak uit de wereld verloren. Het lachen en gekken bekoort hen niet meer, er is een zucht: zegt Gij tot mijne zieleIk ben uw heil. Ze kunnen de arme wereldling wel be klagen, die weelde, schatten, staten, lust en vermaak (Ps. 49) tot zijn deel heeft en dat rusteloos najaagt. Ze zien soms met een droqdringenden blik op het einde van dat alles en zeggen: ar me wereld, wat zal uwe blijdschap toch haast tot droefheid worden, 't Zijn om zwevende gevangenen, die zweven tus sen hoop en vrees, blijdschap en droef heid, worstelen soms van binnen en de overhand, 't Kan wezen dat ze wel tien maal veranderen op ene dag; maar in alle dezen betonen zij klaarlijk dat ze beter vaderland zoeken. Evenwel: deze gevangenen zullen los gelaten worden. Daarover een. volgend.e maal Ds H. 6.000 EIEREN IN EEN UUR. Op de agrarirsche jaarbeurs te Frankfort a/d Main (Duitsland) was deze eier-sorteermachine te zien. Zij controleert, weegt, stempelt en telt 6.000 eieren per uur. Deze machine wordt in de handel gebracht door een Düsseldorfse firma en kost maar 1250 dollars, dat is bijna 4.000. ters worden verhaald, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt. Mevr. V. Groningen stelt enige vra gen over vergaderkosten en uitdeling kleding. De Voorz. antwoordt dat de vergaderkosten 50.per jaar niet te hoog zijn. Over de uitdeling kleding geeft de Voorz. inlichtingen. Voorts vraagt zij of de maatschappelijke werk ster allen die er voor in aanmerking komen, bezoekt. De Voorz. antwoordt, dat zij haar uiterste best doet, spreekuren houdt enz De begroting wordt daarna m.a.s. goedgekeurd. 23. Goedkeuring begroting burgerlijk weeshuis over 1950. Wordt evenes goedgekeurd. Dhr Boomsma (Vrijheid en Dem.) be gint met te zeggen dat deze dag gewijd is aan de belnagen der gemeente. Hij wijst in de allereerste plaats op de wegen en vraagt of het niet wenselijk is te bevorderen de verkeersweg rondom Middelhamis geleid te krijgen. Onze we gen worden vernield, men rijdt woest, soms verkeerd en de Middenstand heeft er geen schade van, al komt de weg bui ten het dorp. Hij drukt B. en W. dit op het hart. Het probleem van overbevolking heeft ook zijn aandacht. In industrievestiging ziet hö niet veel heil. Dat is ondoenlijk. Hij zou gaarne zien dat emigratie be- -vorderd werd. De jongeren lopen maar «p d« dijk «n «t«u patat «n ijs, maar het besef zal moeten komen dat dit zó' niet kan blijven. De landbouw- en ambachtsschool kunnen daar een goede hulp bij bieden. De patat- en ijs-etende jongeren worden opgevoed voor com munisme en anarchisme zodat er pro paganda moet gevoerd voor herscholing voor een betere taak. Het derde punt dat spr. aansnijdt is amusement. Hij wil padvinderij bevor deren, sport, voetbal (op Zaterdag des noods). De zwemclub, die voor moeilijk heden staat, dient de hand boven het hoofd te worden gehouden. De politie, zegt, als de zwemclub in werking is, is er geen deugnieterij in het dorp. Hij moet een ernstige noot kraken te gen B. en W., dat ze het Stoomboots plein dat hen is aangeboden, niet heb ben aanvaardt. Dit is z.i. een ernstige fout. Op die plaats is de haven het diepst voor lossen en laden, wat zeer belangrijk is, vooral wanneer we tot een verbetering van de haven komen. Hier bij wil spr. het laten. Dhr L. v. d. Waal (P.v.d.A.) gan.t daarna over tot zijn algemene beschou wingen. Oi> de op 15 Juni van dit jaar plaats gehad hebbende gemeenteraadsverkie- zin!;,en, aldus spreker, zijn het de diver se politieke partijen geweest die propa ganda liebben gevoerd ter versterking en of behoud van de invloed die men in degemeente had. Dat hierbij propa.gan- da is gevoerd, die wij willen bestempe len als minderwaardig betreuren vv'ij en geeft duidelijk weer de mentaliteit die we bij sommige onzer tegenstanders ont moeten, die' zich dan ook niet ontzien om persoonlijke aanvallen voor hun ver kiezingsstrijd te gebruiken. Uit de ver kiezingsuitslag is echter gebleken, dat men het gepropageerde gemeentebeleid van lijst 1 niet erg vertrouwd en liever zijn stem geeft aan andere partijen, on danks een vermanend v/oord van de drie predikanten, die in een verkiezingspam flet meedeelden, niet voor een bepaalde partij propaganda te willen voeren, maar aan het eind van het pamflet toch op riepen om te stemmen op de.mannen van lijst 1, waarbij men dus een groot gedeelte, dat wel is waar godsdienstig is georiënteerd, maar politiek er een andere mening op na houdt doodeenvoudig in de ban doet. De P.v.d.A. daarentegen heeft haar verkiezingsactie gevoerd door aan te geven wat zij wil en waarvoor zij de strijd wil voeren. Dat zij bij de uit slag der stemming een zodanig aantal stemmen verwierf, dat zij van 2 op 3 ze tels kwam is wel het beste bewijs van instemming in de burgerij met het op treden der P.v.d.A. in de Raad. Wat ons inziens tot gevolg had moeten hebben, dat de P.v.d.A., die in stemmenaantal de tweede partij is recht had op een wethouderszetel. Nu dit niet is gebeurd en volgens de meerderheid van de raad zijn oorzaak vindt in de politieke kleur van de voorz. en daardoor overging tot benoeming van twee rechtse wethouders wat wij beslist misplaatst vinden. Wel licht zullen de politieke verhoudingen in de raad zich hierdoor toespitsen wat ze ker niet in het belang genoemd kan wor den van de gemeente. De gevaarlijke situatie van de binnen- kaai zou spr. door algehele demping wil len ondervangen. Wat de Volkshuisvesting betreft wil len wij er op wijzen, dat er reeds gerui me tijd twee tekeningen bij de Tech nische Dienst van de gemeente zijn in geleverd door de Landarbeidersvereni ging ter plaatse waarop tot op heden nog geen bescheid is ontvangen. Hij ver zoekt bovengenoemde plannen ten spoe digste te willen bevorderen. Waar in vorige vergadering is gespro ken over de noodzaak, de bouw van noodwoningen te bevorderen en bij aan- (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1