Dinsdag 1 November tot en met Zaterdag 5 November GRATIS W ^Sm AFDEKPUPIER STAND 18 en 30 AFWEZIG Winterdienst „EILANDEN NIEUWS" In Stand 27 H.Yerbrusse-Sommelsdijk Gebr. de Waal - Middelharnis Voor aanleg A. KIEVIT VEERDIENST Advocaat, Wijn en Likeur Gebrs. de Waal Fa. J. W. Mastenbroek Jan van den Boogert hk^anseimd Ned. Indonesisch Leger comooi Nieuwe goedkope Jongensboeken Elke 100e bezoeker een aardige verrassing Zoon Hogchem Nieuwe goedkope Meisjesboeken GEBRS. DE WAAL ARTS MIDDELHARNIS van 5 t.m. 13 Nov. waarneming door de artsen Arends, Knöps en Kuiper. Vulpenreparaties BMSt« VBHBOlSBfi* is de bevolking van het platteland en de provinciesteden met het PLAATSELIJK BLAD. Ze zijn aan elliaar gehecht. ja, met elkaar vergroeid. U kan de zekerheid gegeven worden, dat in dit blad Uw advertentie van A tot Z gele zen wordt! De kranï mei hei grooisi aanial lezers op Flakkee op de Centrumbeurs schenkthet Nikkertje Bezoeki op de Cenirumbeurs onze -^^ Brandsioffen Smeeroliën Veiien Verfwaren Sproeimiddelen GROSSIERS SOMMELSDIJK Ckau/feurssckool 5 en 7-persoons luxe auto's VRAAGT PRiJSi Enkele Ring A 38 - Telef. 399 - Sommelsdijk Ook auto's zonder en met chauffeur in prima staat. Adverteren In „Eilandennieuws" heeft altijd succes! U/r HEI HET LEVEN VAN EEN A.A.J.-er... Zaterdag 5 November Klaproosdag Wonderdokter Brouwer veroordeeld tot f200.—boete Land en Tuinbouw DE BETEKENIS VAN RUBBER STALVLOEREN VOOR ONS VEE Veldmuizen bedreigen opnieuw de oogst Bezoekt de CENTRUMBEURS te Sommelsdijk FAMILIE-BERICHTEN Heden nam de Heere op het onvei-wachts van onze zijde weg onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de lieer TEIJNÏS VAN OEN DOEL Echtgenoot van mej. Npcltje Noordijk in de ouderdom van 66 jaar. Wij zullen hem node missen. Middelharnis: D. V. d. Sluijs- V. d P. V. d. Sluijs Sommelsdijk P. V. d. Doel M. C. V. d. Doel- Kamp Mej. C. V. d. Doel Rotterdam: Familie Vink. 27 October 1949. Doel Geheel onverwachts nam de Heere van onze zijde weg, onze geliefde Zwager en 1 Oom, de heer TEIINIS VAN DEN DOEL Echtgenoot van mej. Neeltje Noordijk in de ouderdom van 66 jaar. Hij zal bij ons altijd in aangename herin nering blijven. A. Nipius P. L. Nipius-Noordijk Han A. A. Noordijk A. Noordijk-Hage Middelharnis, 27 Oct, 1949. en onderhoud van Uw Fruittuin DIRKSLAND Met diep leedwezen geven wij hiermede kennis van het plotseling overlijden van de heer T. VAN DEN DOEL in de ouderdom van 66 jaar. Als bestuurslid heeft hij aan de Schippersvereni- ging „Schuttevaer" tal van jaren zijn beste krachten gegeven. Zijn nagedachtenis zal bij ons in aangename herinnering blijven. Het bestuur van de Schippersvereniging Schuttevaer". Sommelsdijk, 27 Oct. 1949. Ans Houtman, „Die Mieke" 8-10 jaar 35 et Nel Veenman, „De pop van slordig Liesjé" 7-8 jaar 35 et W. G. v. d. Hulst, „Het zwarte Poesje" 6-8 jaar 60 et Ans V. d. Sluys, ,,Wat Mar jon vond" 7-9 jaar 70 et Jac. Hazevoet, „Dora's Deel" 11-13 j. 75 et W. Broos, „Greetje uit de nood- woning" 12-15 j. 85 et Jongejan-de Groot, „Oma's verhuizing" 8-10 jaar f 1. W. G. V. d. Hulst ,,Rozemarijntje en Rooie Pier" 8-12 j. f 1.20 W. G. V. d. Hulst, „Rozemarijntje en de zwarte jongen" 9-13 j. 1.20 W. G. V. d. Hulst, „Gerdientje" 11-15 j. 2.25 de Lange Praamsma, „Mieke van de Rozen- laan" 12-14 j. 3.50 Laat Uw kinderen genieten van een goed boek'. Bovenstaande titels direct uit voorraad leverbaar door: MIDDELHARNIS Gebr. de Waal - Middelharnis Schouwen - Dulveland Goerèe Overflakkee Vertrek van Zype v.m. 9.00 uur Vertrek van St. Jacob (bij Oude Tonge) v.m. 10 uur Vertrek van Zype n.m. 1.30 uur Vertrek van St. Jacob n.m. 2.30 uur (Zondags geen dienst) De Ondernemers: Gebr. MAAS WESTBROEK TELEFOON - 30 BRUINISSE Piihlicallc van de Ne(f^rlandschB MI,-„ «sblad Per.1 Voor het afdekken van Uw aardappel- en uienputten leveren wij weer het bekende, voordelige afdekpapier. De rollen zijn breed: 1 m, 1.30 m, 1.65 m en 2 m. De rollen zijn niet zwaarder dan plm. 40 a 50 kg, zodat ze makkelijk te hanteren zijn. ZANDPAD B 345 - MIDDELHARNIS - TEL. 19 maakt U in een zeer kor ten tijd klaar voor hel examen voor Uw rij bewijs. Spreekt vroegtijdig af. Even als voor de oorlog Uw adres voor bruiloften en partijen. Luyken-Kloppert, W. G. V. d. Hulst, W. G. v. d. Hulst, C. Roodhart, Nel V. d. Vlis, K. Norel, E. Buunk, Anne de Vries, Stouthamer, W. G. V. d. Hulst, K. Norel, Kreupele Hans" 6-9 jaar 35 et „De wilde Jagers" 6-8 jaar 60 d „Het huisje in de sneeuw" 6-8 jaar 60 et „Het hol in het bos" 9-12 jaar 75 et ,,Een avontuur op het water" 9-13 jaar 85 ct| „Kees Moddergeus" 10-14 j. 1.- „Bruine jongen" 10-12 jaar 1.101 „Vader en Jaap" 8-12 jaar 1.201 „Een Batavan zoon gaat naar Amerika" 12 j. en ouder 1.20 „Willem Wïjcherts" 10-16 j. ,f 1.75 „Oranje boven uit de tijd van Jan de W^itt 14-17 jaar 4.90 Laat Uw kinderen genieten van een goed boek! De winteravonden zijn hiervoor bij zonder geschikt. Grote voorraad in: \0. Het was op een avond om een uur of zeven, toen wij hoorden, dat er de vol gende dag een convooi moest gereden worden naar een bepaalde plaats. Alles en iedereen was direct druk in de weer. De telefoon op het bureau stond niet stil. De een vroeg of er nog iets mee- kon, en een ander wilde graag' weten of er nog een plaatsjeergens vrij was om mee te kunnen rijden. Alles liep door elkaar heen. De chauf feurs stonden bij hun wagens om hier en daar wat vast te zetten. Want wij wis ten hetConvooi Iedereen wist wat hij doen moest en niemand had tijd voor een ander. De chauffeurs hebben het het drukst van allen. Zij krijgen opdracht om te gaan la den. Wat het is doet er weinig toe, al zijn hetpaarden. Alles kan, zeg gen zij. Wanneer de wagens opgeladen zijn, en terug in de tangsi is het zaak om de boel nog even na te kijken of alles nog in orde is, of zoals het gezegd wordt: Of alles nog voor zijn ruige is. Dan wordt het tijd voor de chauffeur om voor zichzelf te zorgen. Het eerste wat zij doen is hun maat schoonmaken, en coïitroleren of ie nog schieten wil. Die maat is zijn wapen. 's Morgens Vijf uur. Hé, opstaan luilak, we moete naar Solo; Nu weten we ook, waar het op af Veldbed, klamboe, je maatalles moet mee. Het is aanpoten geblazen. Want om zes uur moet er gescheurd" worden. Het is een ruige bende, die klaar staat. De een heeft een wit kort broek je aan, en aan zijn voeten gymschoenen. Zes uur allen staan klaar. De Com mandant vraagt: Alles klaar? Scheu renop naar Solo. Nu zijn we dan eindelijk op weg naar Salatiga, waar het convooi opgesteld zal worden. Daar komt er nog van alles bij. Burgerwagens, M.T.D., Pantserstot er soms wel zo'n 150 wagens achter el kaar staan. Alles veilig wordt er doorgegeven van de eerste post. De wagens worden gestart. Daar gaat het dan. Het eerste stuk is best en ver loopt goed. Dan komen de bailybrug- gen. Er liggen vijf stuks over een paar honderd meter. Je moet er langzaam rij den. Het zijn maar noodbruggen. De jongens van de Genie, die deze hebben gelegd, hebben ons respect. Zij werken dag en nacht om alles klaar te krijgen, eer het convooi komt. Machtig is het uitzicht. Zo ver als je zien kan sawah's. Op de achtergrond bergen en nog eens bergen. Indië is mooiNiets anders is er te horen, dan het brullen van de motoren. Want die draaien nu op volle toeren. De weg wordt erg slecht. Gaten en kuilen kan je niet meer ontwijken. Het is een en al kuil en gat zover als je zien kan. Praten gaat ook al niet meer. Dan maar roken. En dat doe je hoor! De ene cigaret na de andere. Die steekt je kameraad aan, die naast je zit als hulpchauffeur, want zelf kan je dat niet vanwege de grote kuilen. Heeft U wel eens achter een auto aangereden op een kurkdroge zandweg. Wat een stof niet? Ik zelf zit in het midden van het convooi, dus veel wa gens voor me. Wind staat er niet, en al het stof blijft hangen. De wagen voor mij zit tien of twintig meter vooruit. Ik zie hem niet. Maar wel de helm van de brenschutter, die net nog boven de stofwolk uitsteekt. Over die brenschut- ters gesprokendat zijn mensen. Die zitten daar in het stof op een wagen, hoog en droog. Maar stof dat zij eten - kilo's -, Zij zijn grijs van al dat stof, bijna tegen het zwarte aan. Alleen hun ogen en tanden zijn nog wit. Een leuk gezicht, behalve voor de man zelf, maar die kan zijn eigen ogen toch niet zien. Maar toch maar doorrijdenondanks alles. Zo rijd je veertig kilometer, en even daarna weer zestig. Wij naderen de eerste rust. Duimen in de hoogte, als groet. Dat wil zeggen „houdt je taai maat, en behouden aankomst." De be volking langs de weg duimt ook, maar dat is voor de leut, omdat zij het mooi vinden, dat die blanda's zo vuil zijn. Verderop zie je niet meer, als een paar magere kamponghonden. Het is hier een woestenij, waar je ook kijkt. Afge brande winkels en huizen. Naast de weg omgehakte bomen, die gediend hebben, om de weg te versperren. Verder gaan wij. Steeds verder. Zo schieten we aardig op naar de plaats van bestemming: Solo. Ja hoor, Kartasoera is niet ver meer. Dat is zo'n beetje een voorstad voor ons van Solo. Het volgende stuk, tot aan Solo, is best. Het is een betonnen weg zonder kuilen. Hoe bestaat het? Nu kunnen we onze helmen en de wapens opzij leggen. Even uitblazen, en dan weer verder. Als U ons nu zag, zou U zeggen: Moet dat zootje nu zo in Solo aankomen? Want dat is het hoor. Aan onze kleding kan je niet meer zien, dat wij militairen zijn. Want onderweg hebben we onze jas en hemd reeds uit gedaan. Wij zitten half naakt achter het stuur, maar met een vrolijke grijns op het gezicht, dat we het er maar weer goed hebben afge bracht. We rijden Solo binnen. Het eer ste wat de jongens ons daar vragen is: Heb je post meegebracht? Want voor post doe je hier alles. Een ander vraagt: Heb je saffie's meegebracht. Het is twaalf uur, een mooie tijd als we aan het station aankomen. Eindelijk je benen strekken en wat eten. Dit is nu wat je hier kan meemaken op een rit van Se- marang naar Solo. Een rit, die honderd kilometer lang is. ------O------ KERKNIEUWS Ds A. A. Koolhaas te Amersfoort slaagde aan de R.U. te Utrecht voor het doctoraal examen theologie. Ds D. V. d. Ent Braat te Elburg moet op medisch advies een maand rust houden. Het Nederlandse Oorlogsgraven Comité stelt zich voor dit jaar op Zaterdag 5 November door middel van de Klap roosverkoop te collecteren. Mede door deze collecte hoopt het Co mité in staat te zijn de kosten voor de verzorging van de geallieerde oorlogs graven en voor zijn verdere bemoeiingen te bestrijden. Er moge hier naar voren worden ge bracht dat het Nederlands Oorlogsgra ven Comité de centrale instelling is, die niet alleen de adoptie en de verzorging de geallieerde oorlogsgraven organiseert, maar die tevens de familieleden der ge vallenen met raad en daad ter zijde staat bij hun verblijf in Nederland na de lange trieste reis voor een bezoek aan het graf van hun dierbaren. Onze bevrijding in 1945 is slechts mo gelijk geweest doordat vele geallieerde soldaten het hoogste offer brachten voor onze vrijheid en voor die van West Europa. Denk aan de bittere strijd die nodig was voor de bevrijding van Walcheren, van Zeeuws-Vlaanderen, aan het drama tische verloop van de strijd om Arnhem in September -944 en aan de zware strijd ook in het Zuid-Oosten van ons land. Wat hebben wij een grote, zeer grote ereschuld tegenover de gevallenen. Behalve dat wö onze innige dankbaar heid voor de hoogste offers tonen, die door onze eigen soldaten zijn gebracht, mogen wij niet nalaten alles te doen wat In ons vermogen ligt om onze eerbied te getuigen bij de vele graven van de ge allieerde soldaten en de nabestaanden, als zij in ons land komen, met die atten ties te omringen, die voor hen een troost kunnen zijn. Help mede door het geven van een geldelijke bijdrage dat het Nederlandse Volk zijn erkentelijkheid jegens de ge vallenen tot uitdrukking kan brengen. De Kantonrechter te Sommelsdijk Mr V. d. Velde, deed uitspraak inzake A. Brouwer, te Vlaardlngen, welke als hel derziende magnetiseur onbevoegd de ge neeskunde te Stad aan 't Haringvliet had uitgeoefend. Verd. werd veroordeeld tot een boete van 200.subsidiair 60 dagen hechtenis. —O------ DE RADIO ZWIJGT IN DE SPITSUREN Het bestuur van de Nederlandse Ra dio Unie heeft besloten, dat de beide zenders t.w.; Hilversum I en II in de periode van 15 November tot 15 Janu ari a.s. op de werkdagen van 7.30 uur tot 8.30 uur en van 16.30 uur tot 17.30 uur zullen worden stilgelegd met uit zondering van de Zaterdagmiddagen. Deze maatregel, die door de omroep zeer wordt betreurd, doch die als noodzake lijk in het algemeen belang moest wor den aanvaard, zal alleen dan zijn volle dig effect hebben, als alle luisteraars gedurende de sluitingsuren hun toestel len ook afzetten. 1 B'i'f'i Groeistof tegen sprultvorming bij aardappelen. Ieder jaar treden nog zeer grote ver liezen op, welke met enige moeite en door toepassing van de resultaten van wetenschappelijk onderzoek veel gerin ger kunnen worden gemaakt. Het verschijnsel van het uitlopen van aardappelen bij langdurige opslag is- iedereen bekend. De aardappel krijgt lan ge spruiten, wordt hierdoor zacht en schrompelt in. De kwaliteit in het alge meen gaat zeer achteruit, omdat een be langrijk deel van de-voedingsbestandde len verloren gaat. Het is bekend dat het verlies aan con- sumptie-aardappelen ten gevolge van rotting en door sprultvorming alleen voor ons land op 50 millioen kg kan wor den geschat. De bestrijding van deze sprultvorming heeft plaats langs biologische weg. Uit wetenschappelijk onderzoek is komen vast te staan, dat deze sprultvorming kan worden voorkomen, wanneer men gebruik makt van zgn. groeistoffen. Dit zijn chemische verbindingen die in uiterst geringe concentraties het plan- tenleven kunnen beïnvloeden. Afhanke lijk van de concentratie kunnen zij de groei bevorderen of remmen. Zij worden in Nederland reeds voor verschillende doeleinden toegepast. Voor de bestrijding der sprultvorming en rot (Pusarium) bij aardappelen is het gebruik van de verbeterde Rhizo- pon C (Agermine) van zeer groot be lang. De aardappelen kunnen hierdoor in hun oorspronkelijke toestand gehouden worden tot ver in het voorjaar. De kos ten van deze bestrijdingswijze zijn nog geen cent per kilogram, terwijl de voor delen zeer groot zijn. Wanneer men dan ook genoemd mid del algemeen op de daartoe voorge schreven wijze zou toepassen, kan ver wacht worden, dat er minstens 20 a 30 millioen kilogram aardappelen minder door bewaring zullen bederven. De wijze van gebruik is uiterst ge makkelijk. Het is een poeder dat een voudig over de aardappelen wordt uit gestrooid. Het product is absoluut on gevaarlijk, men kan gerust de behandel de aardappelen ook zelfs in de schil ge kookt eten. De smaak ondergaat geen invloed. De schillen kunnen ook gewoon aan de huisdieren opgevoerd worden. Wanneer men dit jaar aardappelen op slaat, waarvoor all aanleiding schijnt te bestaan nu de prijzen steeds oplopen, be scherm ze dan met Rhizopon C (Ager mine). De voordelen zijn zeer groot en de kosten gering. Enkele jaren geleden is men in ons land begonnen met toepassing van rub ber voor stalvloeren. Vooral in de weidestreken, waar men weinig stro heeft, liggen de beesten op de betonnen of bakstenen stalvloeren waar alleen wat zand op gestrooid is. Het liggen op zo'n koude vloer is zeer nadelig voor de koeien en de melkpro ductie lijdt er onder. Vooral de voorpo ten der dieren zijn zeer gevoelig voor kou, en krijgen de koeien vaak gezwol len knieën. Om dit euvel te vermijden vult men de voorstand wel op met gras zoden, leem, enz. Men krijgt hierdoor echter een onhygiënische stal, tei-wijl het de boer veel werk bezorgt. Daar waar men tot rubber stalvloeren is overg-egaan, is overgegaan, is men over het resultaat zeer tevreden. Beken de fokkers spraken reeds hun waarde ring over deze rubber stalvloeren uit en treft men dit soort vloeren o.a. in de Wieringermeerpolder zeer veel aan. De conclusie waartoe de directie van de bouwafdeling kwam is de volgende: Ie Gedurende de stal-periode kwamen V geen koeien met stalbenen of andere kwalen {kwetsuren welke met vloe ren verband houden) voor. 2e Vooral het economische voordeel, dat geen stro gebruikt moet worden, kwam duidelijk tot uitdrukking. 3e Nadelen van rubber stalvloeren zijn niet bekend. Deze stalvloeren werden vroeger ge leverd in tegelvorm, doch de laatste tijd gaan de fabrieken er steeds meer toe over deze aan één stuk te leveren, waar door de naden, tussen de tegels komen te vervallen en de vloer aanmerkelijk hygiënischer is. ROOIMACHINES Bij het rooien van aardappelen en knolgewassen wordt veel gebruik ge maakt van rooimachines. Het machinaal rooien g^at snel en geeft een belangrijke besparing aan arbeidskrachten. Veelal is echter het grote bezwaar aan deze ma chine verbonden, dat de knollen bescha digd worden. Hoofdzakelijk gebeurt dit op de transportbanden die bij al deze verschillende bestaande systemen ge bruikt worden om de knollen van de grond omhoog te voeren naar de laad bak van de wagen. Deze transport „band" bestaat ge woonlijk uit twee transportkettingen, onderling verbonden door ijzeren spor ten. Op deze transportladder wordt dan tevens door de schuddende beweging de overtollige aarde van de knollen ge schud; maar juist dit schudden op de ijzeren staven en tegen de wanden van de transportgoot veroorzaakt de bescha diging. In de practijk worden veelal langs de wanden van de transportgoten oude binnenbanden aangebracht, waar door een gedeelte, van deze beschadiging voorkomen wordt. Echter te prefereren is als ook de staven van de transport ladder met rubber bekleed zijn. Er zijn rooimachines in de handel die reeds op deze wijze zijn uitgevoerd, doch het wekt verwondering wanneer men op de agrarische jaarbeurzen ziet hoe vele machines nog niet van deze eenvoudige bescherming zijn voorzien. K. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS VeUlng van Vrijdag 28 October 1949. Tomaten 52.61.Dubbele Prin- cessen .f 51.60.Andijvie 5.7. Rode kool 9.—; Witlof I 41.—44.— Witlof II 28.32.Kassnijbonen 104.Kasprincessen 80.Alican te 77.Nouveau Poiteau 4.8. Zwijndrechtse Wijnperen 5.10.St. Remij 10.Cox Orange Pippin 12.- Glorie van Holland 11.Groninger Kroon 8.10.Bouman Renet 15.-; Goudreinetten 10.19.—. Controle op wintergewassen blijft dringiend geboden. Begunstigd door het abnormaal zach te weer gedurende de laatste maanden zijn de veldmuizen in aantal schrikba rend toegenomen. Hoewel de aangebro ken regentijd, mits deze zich doorzet, een einde zal maken aan de vermenig vuldiging, zijn de veldmuizen in zo gro te getalen aanwezig, dat bij een niet tijdige bestrijding van het ongedierte, de nieuwe oogst van de wintergewas-1 sen, met name de granen en het kool zaad, ernstig op het spel staat. Dit geldt in het bijzonder voor het kleige- bied van de grote rivieren en o.a. ook voor de provincies Zeeland, West Bra bant, Limburg en delen van Gelderland, Overijssel, Drenthe, Groningen en Fries land. Hoewel mag worden aangenomen, dat na de ingrijpende grondbewerking, welke voor het inzaaien heeft plaats ge had, weinig muizen meer in het bouw land zullen zijn achtergebleven, is het 1 vrijwel zeker, dat de muizen in grote getalen uit de aangrende gebieden de in- gezaaide percelen weer zullen binnen dringen, vooral wanneer het gewas juist 1 boven de grond komt. De telers wordt daarom aangeraden de opkomende win- tergewassen dagelijks aan een grondij controle te onderwerpen en, zo men vreterij of graverij constateert, de ver delging op de voorgeschreven wijze ter hand te nemen. Men kan hiervoor ge bruik maken van kiemvrije muizentar- we of gifkorrels, welke met een fles in de muizengaten worden uitgestrooid. Omdat de besmetting van buiten komt, dient vooral de buitenrand van het te beschermen perceel met de korrels te worden bemerkt en bij voorkeur ook in de omringende strook van aangrenzen de landerijen. Zoals reeds meermalen door de Plantenziektenkundigen Dienst is medegedeeld, kan worden volstaan met het strooien van 5 tot 10 korrels per muizengat. MERKWAARDIGE BENELUX In de Gazet van Limburg van 18 Oc tober lezen wij een uitspraak van de mi nister van Openbare Werken van Bel gië, dat de Schelde-Rijnverbinding er zal komen, mét of zónder Den Haag- En wij voor ons vinden, na alle medede lingen over de prettige sfeer en de goe de verstandhoudingen, waarin de onder handelingen over de Voor-Unie van de Benelux hebben plaatsgevonden, deze uiting voorlopig alleen maar merk waardig genoeg om deze uitspraak vast te leggen in bredere kring en daardoor tevens een alarmsignaal te geven, zowel voor Rotterdam als voor de rest van Nederland. ------O------ TRAWLER SPOORLOOS VERDWENEN De Franse trawler Zaine is spoorloos verdwenen. Het schip is het laatst ge signaleerd op 23 October ter hoogte van de Engelse haven Grimsby. Het is 30 m lang grijs en heeft een witte schoor steen. Men weet niet hoeveel mensen er zich aan boord bevinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 4