De Centniinbeurs q eRO DE BESTE Plaatselijk Nieuws ieei gezin Kwam te Medemblik in de vlammen om Gaat U De gehele Middensiand van Sommelsdijk vertegenwoordigd Vele attracties De ouders waren juisi twaalf en een half jaar getrouwd heerlijke nieuwe RAATHONING VAN GENT'S BOENWAS met BIJEHWAS en ZUIVERE TERPENTIJN I THEELEPELTJES f (Oud Hollands) J. KEUVELAAR Het ziekenhuis neextit deze week nieuw laboratorium in gebruik GOEDBREEDE DE BOERDERIJ AAN DE VAL Biz. 2 „E I L A N D E N-N IE U W S Woensdag 2 November 1949 De neringdoende Middenstand op Goeree en Overflakkee zit niet stil. Van tijd tot tijd kunt U in ons blad lezen, dat winkelweken worden gehou den, zoals bv. te Oude Tonge en vori ge week nog te Ooltgensplaat, waarde pas opgerichte Middenstandsvereniging eveneens een Winkelweek organiseerde. Men heeft in Middenstandskringen meerdere malen geconfereerd om in het Centrum van ons eiland een Week- markt tot stand te brengen, maar tot een definitief besluit daaromtrent is het nog niet gekomen. Nu heeft de kort geleden opgerichte „Vereniging voor Handel, Industrie en Ambacht te Sommelsdijk" het initiatief genomen voor een Centrumbeurs, die, zoals bekend, op de zgn. „Wurft" te Sommelsdijk zijn tenten heeft opge slagen. Jammer was het, dat de geweldige storm van vorige week grote stagna te teweeg bracht, waardoor „de zeilen moesten worden gestreken" en de Cen trumbeurs één dag moest worden uit gesteld. Thans echter is de Beurs in volle glorie gereed en het is inderdaad de moeite waard er een kijkje te gaan nemen. Wij hebben voorlopig een en ander in ogenschouw genomen waarover we al vast iets meedelen, om onze lezers een indruk te geven, wat er zo al ten toon wordt gesteld. Nauwelijks is men de controle gepas seerd of men treft daar een echte ne ger aan, welke U in de stand van H. Verbrugge gratis een glaasje advocaat, wijn of likeur laat proeven. Gaat men een deurtje verder dan laat Keijzer U zien de nieuwste snufjes op het gebied van schoenen en fijne le derwaren. Om elkaar zo min mogelijk last te bezorgen, doet men vervolgens het bes te hier rechts af te slaan. In de nu volgende stand tonen de Plakkeese melkslijters U, hoe vuil on gereinigde melk is en hoe schoon ze door hen wordt afgeleverd. Ook de bakkers laten zich van hun goede zijde zien, want Bienefelt's va.n- ouds bekende speculaas, v. d. Laan's, zuivere arnandelbroodjes en Noordijk's heerlijke oliebollen zijn aanwezig. Natuurlijk ontbreekt de Singer-naai- machine ook niet en alle gewenste in lichtingen worden U gaarne verstrekt door C. J. Wildenboer. Op het gebied van bedden toont Krui- der U het D.W.U. bed, waarop U 1/3 deel van Uw leven doorbrengt, Visser specialiseert zich meer op gordijnstof, lopers en cocosmatten, terwijl de fa. Wielhouwer het meer zoekt in een mooie collectie meubelen en tapijten. in de stands no. 7 en 10 laten de firma's Boekhoven en v. d. Stoep U een ruime keuze zien voor Uw kantoor- en schrijfbehoeften. Een kijkje is waard in hetgeen fa. Saers U toont op fotografisch gebied. In een andere stand van deze zelfde firma kunt U zichzelf zien en horen spreken Vanzelfsprekend ontbreekt de uitvin ding van de fa. Mosselman en Vis, de Movi-sproeier, ook niet op het appèl. De levensmiddelenbedrijven L. Brug- geman en P. Kastelein hebben het bei de naast verschillende andere attracties begrepen op de wijnen. Voor het leveren van touw, olie o;i. vetten houden de Fa. Mastenbroek en B. Hartensveld zich aanbevolen, terwijl C. V. d. Meide diverse zaadsoorten ver toond. Inmiddels bent U enigszins flauw ge worden en U gaat dan om een zakje pa- tats frites" bij de „Sportvriend" of om een zure haring bij J. v. d. Berg. Zowel fa. J. Taaie als J. v. Wezel to nen U de nieuwste snufjes in radio's, lampen en stofzuigers, terwijl op het gebied van gas de gasfabriek U allerlei soorten kachels en geysers ten toon stelt. De fa. J. Hollaar stelt diverse huis houdelijke artikelen ten toon; in de TWEE NEDERLANDERS OP SUMATRA DOODGESCHOTEN De twee Nederlandse marine-officie ren, die op 3 Mei in de buurt van het vacantieoord Prapat op Sumatra door de T.N.I. werden ontvoerd, zijn kortge leden in het kamp, waar zij gevangen werden gehouden, doodgeschoten. Dat werd, aldus meldt de Javabode, door de Republikeinse luitenant-kolonel Kawila- rang aan generaal Scholten meegedeeld. De uitlevering van de lijken werd ge weigerd. stand van L. v. d. Raffelaar en L. Schol kunt U stoffers, bezems, mattenklop- pers en meer dergelijk werk bezien. De fa. L. Verkerke toont een onge looflijke variatie op gebied van ijzer waren en verschillende gebruiksartike len voor de landbouw. Voor een rokertje kunt U zich vervoe gen bij A. Joppe, die deze artikelen in electrische droogkasten bewaard. Iets moois in textiel wordt U geboden in stand no. 20 van de Wed. Boender, terwijl U voor een goed kapsel eens moet gaan kijken bij stand Kersseboom Op het gebied van veevoeder toont G. Joppe U allerlei producten van de fa. Koudijs. Last but not least nemen we een kijkje bij de stand van C. Korteweg, die met een schat van bloemen en planten aanwezig is. U ziet hieruit dat ook Sommelsdijk van aanpakken weet en de neringdoen de Middenstand hier niet van achter komt. Het mooie, droge weer kan bevorde ren, dat deze Centrumbeurs veel be zoekers trekt. Heden Dinsdagmiddag om 3 uur zal de Centrumbeurs in Hotel Spee te Som melsdijk officieel geopend worden waar over we in ons volgend nummer D.V. een verslag hopen te brengen. DE BAKKER EN DE ROVERS Op een stille weg door de heide tus sen Brunssum en Waubuch is het Za terdagavond half negen een bakkers knecht gelukt, vier mannen die hem van zijn geld wilden beroven op de vlucht te doen slaan. De bakkersknecht reed met paard en wagen. Een auto, waarin vier mannen zaten stopte. Twee mannen klommen op de bok van de bakkerswagen, en de knecht werd bedreigd door een op een pistool gelijkend voorwerp en de kreet: Je geld of je leven. De bakkersknecht had inderdaad vrij veel geld bij zich, maar hij wist de twee mannen met enige uiterst deskundige tikken van de bok van zijn wagen af te slaan. De andere tv/ee mannen zagen, er toen ook geen gat meer in; zij konden hun buiten gevecht gestelde makkers nog net in de auto slepen en verdwe nen daarna. KAN HET NOG HARDER? Fantastische snelheden Het Amerikaanse leger neemt proeven met raketten, die een tien maal grotere snelheid kunnen bereiken dan die van het geluid. Deze proeven worden gehou den in een streng bewaakte windtunnel in Pasadena. In deze tunnel stelt men raketten aan een windsnelheid van 12.000 km per uur bloot. Een raket ontworpen met behulp van genoemde tmmel, zou de Atlantische Oceaan in 30 minuten kunnen overste ken. De afstand San Prancisco-Sydney (Australië) zou in minder dan een uur worden afgelegd. De grootste snelheid, die tot dusver met een raket werd bereikt, is 8000 km per uur. Een verschrikkelijke brand, die aaii vier mensen het leven heeft ge kost, he.eft Zondagmorgen in de Nietiwstraat te Medemblik gewoed. Het gezin de Leexiw, bestaancte uit man, vrouw en twee kinderen is bJj 'deze brand, die in nauwelijks een kwartier tijd het hele huis in de as legde, om het leven gekomen. Over 'de oorzaak is nog niets bekend. Zondagmorgen om kwart over negen hoorden de buren van de familie G. de Leeuw, die aan de Nieuwstraat 79 een visbakkerij heeft, gerinkel van glas. Toen zij gingen kijken zagen zij dat de visbakkerij, waarin waarschijnlijk een flinke hoeveelheid bakolie was opgesla gen, in lichtelaaie stond. Op dat ogen blik sloegen er ook al vlammen uit een raam van de bovenverdieping. Dikke, zwarte rookwolken stegen uit het bran dende huis op. De verbijsterde buren zagen, dat me vrouw De Leeuw met een kind op de arm voor een der ramen van de boven verdieping stond. Even later liet zij een deken en een laken uit het raam zak ken; zij scheen zich daarlangs in veilig heid te willen brengen. Maar de vlam men sloegen toen al aan alle kanten uit het huis en voordat de deken en het laken omlaag hingen stonden zij al in vlammen. Onmiddellijk kwamen er een paar bu ren met een deken aanrennen. Zij hielden de deken op en probeer den op alle mogelijke manieren de vrouw duidelijk te maken, dat zij uit het raam moest springen of tenminste een der kinderen naar buiten zou gooien in de opgehouden deken. De hoogte was ongeveer vier meter. Mevrouw De Leeuw was echter, mis schien volkomen overstuur van de angst daartoe niet te bewegen en voor de ogen van de buren deinsde zij met haar kind, door vlammen omgeven van het raam terug. Geweldige vlammen sloegen er aan alle kanten uit het huis toen, kort na het alarm, de vrijwillige brandweer V H N G E N T 's Honing verpakt in sierlijke doosjes In elke woning van Medemblik aankwam. Met groot materieel begon men de strijd tegen het vuur en in even een kwartier was men de brand meester. Het huis was in die korte tijd totaal uitgebrand. De burgemeester van Medemblik, de heer P. C. J. Peters, ging na de blus sing direct de woning binnen. In de .■slaapkamers op de bovenverdieping vond hij de verkoolde resten van de man, de vi'ouw, het zoontje en het dochtertje. Direct na het ongeluk werden de of ficier van justitie uit Alkmaar, de dis trictscommandant van de Rijkspolitie en die van de brandweer gewaarschuwd. De oorzaak van de brand is waarschijn lijk kortsluiting geweest. TELEFOON 1S7 - MIDDELHARNIS BHDDELHARNIS Woensdag 2 November Dankdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur Ds Goedhart in de Geref. Kerk te Middelharnis. Chr. Geref. Kerk nam. 2.30 en sav. 7 uur Ds de Jong. Woensdag 2 November a.s. komt de Raad der Gemeente des sav. 7 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: Opening. Beëdiging raadslid. Notulen vorige vergadering. Ingekomen stukken. Vaststelling exploitatie-vergoe ding Gereformeerde School over 1948. Vaststelling exploitatie-vergoeding Ned. Herv. School over 1948. Vaststelling ex ploitatie-vergoeding Chr. U.L.O. over 1948. Vaststelling vergoeding vakonder wijs handwerken bijzondere scholen over 1948. Vaststelling van het werke lijk uitgegeven bedrag over 1948 vakon- cleiwijs lichamelijke oefening openbare •school voor U.L.O. Vaststelling vergoe- ciing over 1948 vakonderwijs lichamelij ke oefening Chr. U.L.O. Voorlopige vaststelling bedragen, bedoeld in art. 55 ter, 1ste lid, der lager-onderwijswet 1920 over 1948 voor de openbare school voor g.l.o. Voorlopige vaststelling bedragen, bedoeld in art. 55 ter, 1ste lid der lager onderwijswet 1920, over 1948 voor de openbare school voor U.L.O. Voorstel tot gedeeltelijke vernieuwing van de be- schoeiïng der kade langs de Spuistraat. Voorstel tot vernieuwing van het riool in de Schoolstraat en aansluiting op het riool in de Donkereweg'. Voorstel tot verbreding en herstrating van de Ring I en het plaatsen van een dubbele afras tering. Voorstel tot aankoop van een strook grond. Voorstel tot aanvaarding in erfpacht van 5590 m2 grond. Voor stel tot verhuur van een perceel grond bij de noodslachtplaats. Benoeming com missies voor het nazien van begrotingen en rekeningen. Benoeming lid monumen tencommissie. Benoeming lid van het bestuur der drinkwaterleiding. Voorstel van de Voorzitter om Gedeputeerde Sta ten te verzoeken de bezoldiging van de wethouders te wijzigen. Goedkeuring be groting gasfabriek over 1950. Goedkeu ring begroting burgerlijk armbestuur over 1950. Goedkeuring begroting bur gerlijk weeshuis over 1950. Vaststelling begroting der gemeente over 1950. Voor het candidaats-examen in de medicijnen slaagde te Utrecht de heer J. de Fockert. Heden Dinsdag 1 Nov. herdenkt dhr Joh. Verduin het feit dat hij voor 25 jaar bij de Polder het Oudeland in dienst trad. Het zal hem zeker niet aan belangstelling ontbreken. SOMMELSDIJK In een vergadering van ingelanden van de Polders lozende op de haven van Sommelsdijk werd tot dijkgraaf van de polders Oudeland en Everdina benoemd Ir J. B. Mijs, terv/ijl J. J. H. Kardux en Iz. Born tot gezworenen werden herko zen. Voor de polder Westplaat werd tot voorzitter gekozen Ir J. B. Mijs, tot sec retaris-penningmeester de heer J. J. Zaaijer te Middelharnis. DIRKSLAND In het ziekenhuis te Dirksland is een nieuw laboratorium gebouwd en zijn meerdere ruimten vernieuwd en uitge breid. Ter gelegenheid van de ingebruikna me van dit nieuwe laboratorium en de gerestaureerde ruimten, zal Dr C. H. Jessurun, de internist van het Zieken huis een korte lezing houden. Wij mogen bogen op een zeer modern goed geoutilleerd Ziekenhuis wat zeer met zijn tijd meegaat, en wat een on schatbaar voorrecht is voor de zieken op ons eiland. Volgende week D.V. hopen we in ons verslag daarop terug te komen. HERKINGEN De catechisatie bij de Ger. Gera. zul len gehouden worden des Maandags- avonds, van 78 uur voor de meisjes en voor de jongens van 89 uur. De aangebrachte asfaltslijklaag aan het verlengde kaaigedeelte heeft van wege de waterstand ernstig geleden. MELISSANT Woensdagavond 7 uur komt de ge meenteraad in openbare vergadering bij een. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel tot het bouwen van een rouw kapel en het aanbrengen van een toe gangshek op de algemene begraafplaats, plaats. Donderdagmiddag half 3 uur D.V. zal Ds v. d. Ketterije van Vlaardingen een huwelijk bevestigen in het kerkge bouw der Ger. Gemeente. STELLENDAM Bij een paard op stal te brengen, had de 14-jarige L. Riemens het on geluk tussen de muur en het paard be kneld te raken, waarbij hij zijn sleutel beer, brak. Vorige week heeft schipper A. Groe nendijk te IJmuiden onderhands een gro te motorkotter aangekocht en schipper Jac. Tanis een motorkotter om er de zeevisserij mee uit te oefenen. Wij wen sen beide schippers veel succes. De chauffeur C. Polie van Stellen- dam had vorige week het ongeluk met het achteruit rijden in de Oostdijk een tweetal fietsen in elkaar te rijden. Beide fietsen waren eigendom van dhr K. Ta- nis alhier, waarvan een zo goed als nieuw. OUDDORP De garnalenvissers hebben de vorige week 4 dagen gevist en gemiddeld van 200 tot 300 kg garnalen gevangen per dag en per vaartuig en aan de Centrale afgeleverd. Een zeevisser ging op de visjes en maakte een goede besomming. Door dhr Gom. van 't Geloof werden beetwortelen gedolven met het reuze gewicht van 10%, 11% en 15 kg p. stuk Dhr J. Westhoeve kwam met een beetwortel thuis van 13 kg. Ds Steur heeft voor het beroep van Berg Ambacht bedankt. Ouders die him kinderen Zondag a.s. in de Ned. Herv. Kerk wensen te laten dopen kunnen daarvan aangifte doen a.s. Vrijdagavond 7 uur. DOOR STORM OF REGEN NEEM WED. KURVINKS TRAAN DAN KUNT U ER TEGEN. NIEUWE TONGE Nieuwe chef. Met ingang van 14 No vember is tot chef-bakker van de Coöp. Broodbakekrij Voorwaarts", zulks in de plaats van A. Kievit die als zodanig be dankte wegens vertrek naar elders be noemd de heer W. Breèn uit Ouddorp, thans Ie bediende bij de Coöp. Bi'ood- bakkerij „Tot het nut van 't Algemeen" aldaar. In 'de sloot. Tijdens werkzaamheden kwam een stoomwals van de fa. D. uit Middelharnis nabij het dorp in de sloot terecht. Voorbijkomende motoren geluk te het hem weer op de begane grond te plaatsen, Zaakovergedaan. Wij vernemen, dat de melkboer H. Kievit zijn zaak heeft overgedaan aan zijn zoon J. Kievit. Julianastraat voltooid. Dezer dagen is de Julianastraat voltooid, doordat de straat van een asphaltlaag werd voor zien. Het geheel geeft thans een keurige indruk. Ongeval. Jl. Zaterdagavond kwam een auto van de fa. P. van Gent uit Mid delharnis nabij Nieuwe-Tonge in de sloot terecht. Bij het passeren van een bocht nabij de zgn. ,,Roode Ha,an" trok aldus onze zegsman de heer van G. die in beschonken toestand naast de chauffeur zat aan diens arm, waardoor deze de macht over het stuur kwijt raakte met als gevolg dat hij pardoes de sloot in reed. Hoewel persoonlijke ongelukken niet voorkwamen was de schade groot. Een per fiets passerende dame die het ongeval zag gebeuren schrok zo hevig, dat ook zij de macht over het stuur kwijt raakte en pardoes op de auto reed. De auto werd met een kraanwagen uit zijn netelige positie bevrijd. Begroting. De begroting van de gas- centrale „Plakkee" ligt tot en met 11 Nov. vóór belanghebbenden ter secre tarie ter inzage. Schouw. De jaarlijkse schouw over sloten en wegen in de polder Noordland zal deze week worden gehouden. Belang hebbenden dienen hun sloten van vuil gezuiverd te hebben. Propaganda-avond. Op 10 Nov. a.s. zal de heer Dekker van Epe voor de Ned. Herv. J.V. een propaganda-rede houden in de Ned. Herv. Kerk. OOLTGENSPLAAT -Vrijdag a.s. hoopt D.V. des sav. 6.30 uur voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds Bel van Krabbendijke. Woensdag 2 November komt de raad der gemeente des sav. 6 uur in openbare zitting bijeen. Punten van behandeling: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot het verlenen van vrijstelling van hojidenbelasting aan C. Versendaal. Voorstel tot het sluiten van een kas geldlening groot 80.000.Voorstel tot het aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het jaar 1950 groot in maximum 10.000.- Voorstel tot wijziging der legesverorde- ning voor vergunning Woonruimtewet. Voorstel tot goedkeuring van de be groting voor 1950 van het gemeen schappelijk bouw- en woningtoezicht. Voorstel tot goedkeuring van de begro ting voor 1950 van het Burgerlijk Arm bestuur. Voorstel tot vaststelling van de begroting voor 1950 der Openbare Bewaarschool. Voorstel tot vaststelling van de begroting voor 1950 der Ge meente. Rondvraag. Sluiting. Aan dhr P. Jordaan is wegens liqui datie met ingang van 1 November eer vol ontslag verleend als ambtenaar bij de distributiedienst Goeree-Overflakkee. Propaganda vergadering „Steunt Wettig Gezag" Te Ooltgensplaat werd uitgaande van het Instituut Steunt Wettig Gezag" een propaganda avond gehouden in het ver enigingsgebouw „Elthato" Tal van S.W.G.ërs reeds leden van de plaatselij ke afdeling in uniform vulde de zaal, terwijl nog een klein aantal personen aan hun oproep tot bijwoning dezer ver gadering gehoor hadden gegeven, toen burgemeester Hordijk deze bijeenkomst opende en allen een hartelijk welkom toe riep, inzonderheid dhr Fopma van Middelharnis die deze avond over de doelstelling van dit Instituut het een en ander zou vertellen. Dhr Popma het woord verkrijg'ende gaf eerst een uitvoerige beschouwing over de tijd voorafgaande aan de laatste oorlog, vervolgens de toestand in de oor log en de vele teleurstelling o.a. wat de berechting van politieke delinquenten en oorlogsmisdadigers zoals Schreieder enz., na de bevrijding. Tot de doelstel ling van het Instituut komende zeide spr gezien de verwikkelingen in de verschil lende landen het noodzakelijk werd ge acht een troepenmacht beschikbaar te hebben dat, indien er iets mocht gebeu ren wij paraat zouden zijn en geoefenrlc macht beschikbaar te hebben. Velen van ons Nederlanders zien dit helaas niet in, verschillende gaat het zeer goed en den ken waar zal ik mij druk om maken. Doch zo mag men niet redeneren, ziet eens wat er in Hongarije, enz. gebeml, hoe vele inensen van hun vrijheid wor den beroofd en in concentratie kampen en gevangenissen worden gev/orpen. Laat dit toch ons een voorbeeld zijn. Na nog verschillende voorbeelden en de onderlinge hulp van de verschillende lan den te hebben uiteengezet, besloot dhr Popma zijn boeiende en leerzame uit eenzetting met Een Volk dat de Vrede wil Bereidt zich ten oorlog. Burgemeester Hordijk het woord ver krijgende wees er op dat mocht het in de toekomst noodzakelijk blijken, ons land en volk nogmaals tegen vijandi ge machten, hetzij van binnenuit, of van buitenaf te beschermen, dan zullen wij paraat moeten zijn. Dan kunnen wij be ter nu enige offers brengen dan straks de put dempen als het kalf verdronken is. De combinatie van de gemeenten op Flakkee heeft duidelijk getoond dat de bevolking springlevend is als het gaat om „Zelfstandigheid". Nu het om nog groter belangen gaat, nl. de zelfstandig heid en het karakter vtn onze natie, om ons monarchaal en democratisch bewind is er geen twijfel meer mogelijk. Nadat er nog enkele vragen waren gesteld en van gedachten werd gewis- .seld dankte de Voorz. der commissie dhr Oostdijk allen voor hun aanwezig heid en een karakter van onze natie, om uiteenzetting. Het was een zeer mooie leerrijke avond. Terug uit InrtSé Het was een dag van vreugde, niet alleen voor het gezin, maar ook voor vele bewoners van dit buurtschap, toen na een verblijf van ruim 2% jaar in In- dië als sergeant' van het Korps Mari niers de oud marechaussee Piet Oo.st- wouder weer was teruggekeerd. Dhr Oostwouder is 1933 onder dienst gegaan bij, het Korps Mariniers, heeft de laat ste 10 jaren een bewogen en strijdvaar dig leven achter zich. Tijdens de Mei dagen 1940 vocht hij als zwarte duivel op de Maasbruggen te Rotterdam en werd daarna bij het korps marechaussee geplaatst. Vele jaren bleef hij hier en vooral tijdens de evacuatie in 1944 waw hij velen een steun, ook vooral door zijn onverschrokken houding tegenover de bezetter. In Dec. 1944 tijdens de razzia toen vele zijner kameraden voor arbeids- inzet werden weggevoerd, bood hij zich vrijwillig aan in ruil voor kameradan die een gezin achterlieten, doch dit vriendelijke aanbod accepteerde de be zetter niet, doch het resultaat was dat zijn kameraden ook werden vrij gelaten. Na de bevrijding trad hij weer in mili tairen dienst en vertrok naar Indië; ook daar trad hij weer in de voorste gele deren en nam deel aan d'e landingen te Pasirpoethi en Glondong. Hoewel zijn terugkeer met blijdschap werd gevierd, was ook hier een scha duwzijde, aangezien hij tijdens een pa trouille een ernstige ziekte heeft opge lopen, waardoor hij zich moeilijk kan be wegen en weer spoedig in een militair hospitaal moet worden opgenomen. STAD AAN" 'T HARINGVLIET Ter gemeente-secretarie is vanaf heden tot 11 Nov. a.s. voor een ieder ter inzage nedergelegd de begroting voor het dienstjaar 1950 van de Gas- centrale Plakkee." -^ Woensdag 2 November a.s. 18.00 uur zal de Raad der gemeente in openba re vergadering bijeenkomen. Op 5 November a.s. hoopt onze dorpsgenoot C. Wesdijk na een ruim 3-jarig verblijf in Indonesië met de „Waterman" te Rotterdam te arriveren CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Maandag 31 October '49 Witlof I ,f 50.-^55.-—; Witlof II 35.—40.—Kroten 7.—; Glassla 14.10—14.50; Witte kool 6.-7.—; Rode kool 9.—11.—Savoye kool 9 11.Kassnijbonen 108.Alican te 50.57.Groninger Kroon 11- 15.Gieser Wildeman f 15.Ber gamotten 10.11.Goudreinettan 14.Comtesse de Paris; ,f 13.— Lontjes 9.13. -O- Als de winter bomt. In Moskou heeft het Zaterdag zeven uren achter een gesneeuwd. In Noord-Zweden was de temperatuur gedurende het wec)<- einde 15 graden Celsius onder nul. In de Zwitserse Jura is de eerste sneeuw gevallen. DOOR H. NOORMAN 42 „Je houdt mij toch niet voor de mal? Neen, natuurlijk niet. Wat een wonder lijk geval!'Weet Mien dit ook?" Ina schudde heftig het hoofd. „Niemand weet het. Ik zelf ben slechts enkele weken op de hoogte. Laat mij u nu alles vertellen." Uitvoerig deelde Ina het gesprek me de, dat zij met haar vader in de duinen van Wijk aan Zee had gedaan, zodat dominé Westwoud, die liep te luisteren, zonder ook maar één woord te zeggen, volledig op de hoogte kwam. En toen Ina uitgesproken was, zeide hij alleen, peinzend in de verte starend: „Dit is een wonderlijke leiding Gods." Geruime tijd wandelde het tweetal stilzwijgend over de dijk, die ten einde liep. Zij waren vlakbij de ingang van .ée haven en moesten dus links afslaan. „U wist die droeve historie, dominé?" waagde Ina te vragen. „J^, de boerin heeft die mij precies zo verteld. Zij heeft er altijd onder gele den. Ik vermoed, dat dat haar ziekte is." Daarop vertelde dominé Westwoud uit voerig. Ze stonden bij de mast van de storm- waarschuwiginsdienst, vóór zij het wis ten. „Daar is de boerderij, Ina". De predikant wees in de laagte, om dan op te merken, hoe bleek zij er uit zag. „Je bent moe," zei hij bezorgd. Om zichzelf dan te verwijten: „Dat is mijn schuld. We hadden moeten rusten. Maar dat praten en je verrassende medede ling..." „'t Is niets, dominé. Die moeheid gaat wel over." En om te tonen, dat die haar inderdaad bijzaak was en dat de ver keerde familieverhouding haar alleen bezig hield, vroeg zij: „Wilt u mij hel pen, het weer in het reine te brengen?" „'k Weet niet, wat er van te zeggen. Natuurlijk wil ik je helpen, als dat mo gelijk en dienstig is. Maar komt het in het reine? Met je grootmoeder, allicht. Maar met je grootvader? 'k Weet niet hoe die er voorstaat, zoals je begrepen zult hebben." „We kunnen het toch proberen? Va der wil het in zijn hart zo graag. En die verhouding deugt toch niet? Dat mag toch niet?" Natuurlijk niet. Maar de spil, waar omheen alles draait, is je grootvader. Dtt hij toen die beide brieven zonder meer terugzond is een veeg teken. En nóg erger vind ik, dat je grootmoeder daar niet van weet. Zij verkeert in de stellige mening, dat je vader nooit meer iets van zich heeft laten horen. Je ijver is natuurlijk heel goed. Maar je moet voorbereid zijn op teleurstelling, Ina." ,,Mag dan hiervoor niet gebeden wor den? Ik doe het eiken avond," bekende zij. De predikant was er zeer door ge troffen. „Natuurlijk mag er voor gebeden wor den. Dat moet zelfs. En de Heere mo ge de gebeden verhoren, die wij voor taan opzenden. Maar al onze gebeden worden niet verhoord! Wat wij denken dat goed is, vindt de Heere vaak niet goed voor ons." ,,Dat is zo moeilijk te begrijpen", klaagde Ina. „Ik zoek toch het goede?" Ongetwijfeld", antwoordde hij op warmen toon. ,,En toch zou het kunnen zijn, dat God niet wil, dat de verhou ding in het reine komt; al begrijpen wij, kleine mensen, Gods gedachten en lei dingen niet. Dat wilde ik alleen maar zeggen. En voor het overige gaan wij met tact aan het werk. Je kunt op mij rekenen. Maar met veel tact, Ina. Want door ontactisch optreden zouden wij al les kunnen bederven. Wees uiterst voor zichtig. Op de terugweg praten we nog wel eens en beraadslagen samen, hoe we zullen handelen. Laat vanmiddag niets merken, ook al is de boer niet thuis." Nu, dat had Ina zich ook voorgeno men. Eerst de omgeving en de mensen maar eens verkennen, 't Was een pak van haar hart, dat de predikant haar helpen wilde, al was zijn verwachting niet zeer hoog gespannen. Uiterlijk rustig, maar met een luid kloppend hart betrad zij na de dominé het vertrek, waar de boerin, die hen reeds gezien had, vóór het raam lag. „Ik ben alleen met onze logé, vrouw Mieras. Op het laatste ogenblik was Willy verhinderd. Dan moeten de beide meisjes volgende week het bezoek maar eens herhalen." Ina bespeurde onmiddellijk, hoe ook in de ogen van de boerin verbazing was te lezen, toen deze haar goed aankeek. Natuurlijk: de trekken van haar zoon Piet! Het kostte Ina moeite, onbevan gen te blijven. Gelukkig praate dominé, naar zij vermoedde opzettelijk, druk. Ook werd de aandacht afgeleid door de dienstbode, die thee en gebak bracht, daar op het bezoek gerekend was. „De boer niet thuis^?" „Neen, dominé, 't is druk op het land, hé?" „Vindt u het niet eenzaam?" vroeg Ina. Overdag lig ik meestal alleen, juf frouw. Maar ik ben er al aan gewend. Ik verveel mij niet. Eens naar buiten kijken. Of ik lees in mijn Bijbel, De da gen vliegen om. De juffrouw is voor haar gezondheid bij dominé? Nu, u ziet er smalletjes uit," vond de boerin, naar boerenaard geen complimenten makend. ,,'k Heb me wat overwerkt in het zie kenhuis in Amsterdam", antwoordde Ina. ,,Maar 't gaat al veel beter. De wandeling was me wat lang. En dan het zoete voorjaarsweer." Terwijl zij sprak, rustten de ogen der boerin onafgebroken op haar. En weer was er die stille verbazing. „We zullen juffrouw Neerlandt wel eens even opknappen", zeide dominé, om zich dan de lippen van ergernis stuk te bijten: hij had zich voorgenomen Ina's naam niet te noemen! Daar had je het al! Neerlandt?" vroeg vrouw Mieras. ,,Een bekende naam. 'k Heb een Neer landt in de familie gehad, al was die ver.' ,,Er zijn heel veel Neerlandts," merk te Ina op, vluchtig kleurend. „In Gel derland en Overijssel. Ik zelf kom oor spronkelijk uit Arnhem." ,,Neen, dan zal het toch v/el niet. De familie, die ik bedoel, woonde achter Zv/oUe. 'k Weet niet meer waar. Tócli zitten de trekken er wel in. Ik dacht ook al: die heb ik méér gezien. Maar 't is al jaren geleden." ,,'k Weet het niet heel zeker," zei Ina, „maar 'k geloof, dat wij nog heel verre familie in Overijssel hebben. Ik ben er nooit geweest. Op de duur sterft he' af." „Ja ,ja, zo is het. Dichtbije familie sterft soms af," meende de boerin, die blijkbaar tevreden was gesteld. In elli geval sprak zij er niet m.eer van en staarde Ina ook niet meer zo doordrin gend aan. Dominé Westwoud sprak nu en Ina had gelegenheid, tersluiks het vertrelt rond te zien. 't Was merkbaar, dat de boerderij door oude mensen werd bewoond. De meubelen en de vloerbedekking waren het tegendeel van modern. Maar alles was even zindelijk. En de lage kamer maakte met die ouderwetse meubelen tóch een prettigen, knussen indruk. Al leen het radiotoestel sprak van de mo- derne tijd. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2