Onkunde of onwil? Wat legrt de volkstelling van 1947 ons betreffende de bevolking van Goedereede? „De onrustige mens'' Verschillende artikelen worden vrij van Omzetbelastins ^2ste jaaïgang Woensdag 2 November 1949 No. 1867 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUlD-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Wederom extra vlees Ondernemingsbelasting omlaag Deserteurs zonder inciden ten vertrokken Basis-prijs voor bacon- varkens Prof. G. Wisse: KERKNIEUWS Verschijnt tweemaal per weeJc. Woensdag en Zaterdag Bedactiebureau: Prins Hendrikstraat 123 Middelliarnls Abonnementsprijs i.50 per kwartaal Telefoon 17 Middelharnis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adv.-piüs 12 ei, p. mm. Bij coniract speciaal taiiei Zoals bekend mag heten werd op 6 November 1947 in de Tweede Kamer, op voorstel van de fractievoorzitter van de p.v.d.A., Jhr. Mr v. d. Goes van Naters, met algemene stemmen besloten tot het houden van een parlementaire enquête voor de gebeurtenissen, die verband hou den met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid van de opeenvolgende kabinetten in Londen, alsmede naar het beleid van het kabinet Schermer- horn-Drees tot aan de heropening van de Staten-Generaal. In de toen samenge stelde enquête-commissie zijn alle poli tieke partijen vertegenwoordigd. Hoewel de enquête-commissie haar on derzoeken nog niet heeft beëindigd, zijn toch enige delen van dit onderzoek af gesloten, nl. over het militaire beleid, de neutraliteitspolitiek, het vertrek van de Regering naar Londen en het verblijf gedurende de eerste maanden aldaar. De verslagen hiervan werden enige tijd ge leden voor publicatie vrijgegeven en zijn destijds in de pers druk besproken. Ook de initiatiefnemer tot dit onder zoek, Jhr Mr v. d. Goes van Naters, heeft zich kort geleden voor de radio met de gepubliceerde verslagen bezig gehouden. Dit feit zou op zichzelf niet tot enige op- of aanmerking aanleiding geven, ware het niet, dat de bespreking van het miUtaire beleid door deze heer eni ge aanvulling behoeft. De heer v. d. Goes van Naters sprak o.a. over Generaal Winkelman, de toen malige opperbevelhebber van land- en zeemacht, en memoreerde daarbij het feit, dat Generaal Winkelman zich in de nacht van de Duitse inval in Nederland niet op het Algemeen Hoofdkwartier be vond, maar thuis was en sliep. Zonder nadere toelichting moet dit feit op ieder wel een onaangename indruk maken. Het is daarom te betreuren, dat Jhr v. d. Goes V. Naters vergat zich over dit punt nader te verklaren. In zijn memorie over de Meidagen van 1940 deelt Generaal Winkelman hier over o.a. het volgende mede: „Daar de bevelvoering in alle opzich ten verzekerd was, ben ik te ongeveer half twaalf (in de nacht van 9 op 10 Mei - red.) naar; huis gegaan; niet - zo als de N.S.B.ër V. Genechten tendentieus in het publiek gezegd heeft om „een biertje te drinken," doch om mij door een rustige slaap voor te bereiden op de ongetwijfeld zeer zware dagen, die te wachten stonden." Generaal Winkel man zegt dan verder nog: „Uit niets is gebleken, dat het overnachten thuis enige nadelige invloed op mijn bevel voering heeft gehad. Integendeel, onder gelijke omstandigheden zou ik weder evenzo handelen." De enquête-commissie heeft ook hier naar een onderzoek ingesteld en kwam over de houding van de opperbevelheb ber tot de sonclusie, „dat Generaal Win kelman zich met zijn volle persoon heeft ingezet voor de taak, welke hem was opgedragen. In het bijzonder sprak de commissie nog haar grote waarde ring uit voor de beheerste en beleidvolle wijze, waarop gen. Winkelman in de oorlogsdagen zijn bovenmatig zware taak heeft vervuld. Had de heer v. d. Goes van Naters de conclusie van de enquête-commissie me degedeeld, wij zouden gezwegen hebben. Nu echter gaf hij geen objectieve weergave van de feiten en bracht daar naar de naam van Gen. Winkelman in opspraak, doordat de schijn werd ge wekt, alsof deze in z^jn taak was te kort geschoten. Een punt, dat de heer v. d. Goes van Naters eveneens verzuimde onder de aandacht van zijn luisteraars te brengen was, dat bij de vele verhoren herhaalde lijk tot uitdrukking kwam, dat zeer .veel te wijten is aan de droeve politiek van de socialisten van vóór de oorlog van geen man en geen cent, waarbij het beruchte gebroken geweertje zo'n grote rol vervulde. Misschien óók vergeten? In dit verband doet het ons genoe gen, dat wij ditmaal eens iets uit het Vrge Volk (van 24 Oct. jl.) kunnen citeren, waarmede wij volkomen instem men, nl.: „Het is de eigen verantwoondelflWieid van de pers (en radio! - red.) om juist voor te lichten. Wie zich daar niet aan houdt geeft biyk van onkunde of onwil. Het een is al even erg als het andfere." En zó is het. LV. In verband met de verwachting, dat in de komende weken op de door het bedrijfschap voor vee en vlees ingestelde slachtveemarkten zeer veel vee zal wor den aangevoerd, zal het bedrijfschap de overneming van slachtrunderen beper ken. In de week van 31 October tot en met 5 November zal het bedrijfschap alleen slachtrunderen in de beste kwa liteitsklassen (AA, A, B) overnemen. Deze beperking is noodzakelijk, ondanks het feit, dat ook voor de komende week de gedistribueerde hoeveelheid vlees met 50 pet. zal worden verhoogd door aan wijzing van een nieuwe vleesbon voor houders van A- en B-kaarten (volwas senen en kinderen van vgf jaar en ouder.) Bon 367 algemeen geeft met ingang van heden recht op het kopen van honderd gram vlees. MOET FRANKRIJK LEIDING GEVEN? Frankrijk wil de leiding hebben in Europa. Althans de Gaulle, de bekende poli tieke leider in Frankrijk maakt er aan spraak op. Hij acht Frankrijk het aangewezen land om het leiderschap van Europa op zich te nemen. Dat is nodig volgens hem om Europa sterk te maken tegen het Communisme. Frankrijk en de leiding in Europa? Dan zou Frankrijk van andere struc tuur moeten zijn dan het nu is. Is er een land, dat allerminst de leiding op zich zou kunnen nemen, dan is het voor zeker Frankrijk. Integendeel. Het ware meer op zijn plaats, dat er eens een flin ke leider kwam voor Frankrijk. Het is het land met zijn haast per manente regering crisissen. Een Rege ring, die een jaar aan het bewind is, is daar hoge uitzondering is daar door een unicum. De regeringen, vooral na de be vrijdingen tellen hun leven bij weken, hoogstens bij maanden. En de inwendige toestand Het is een land van politieke onrust. Een burgeroorlog leek enige tijd geleden in het verschiet. Een land van grote sociale eri economische onrust. Het land waar telkens stakingen uitbreken. En zo'n land zou het aangewezene zijn om Europa te leiden Van de wal in de sloot daar zou het zeker op uitkomen. Eens heeft Frankrijk de leiding ge had in Europa. Maar de Franse leiding is Europa niet ten goede gekomen. Frankrijk had de leiding in de tijd van de godsdienstoorlogen. Zeker niet tot heil van Europa. Vervolging en onderdrukking. Bloed en tranen heeft het over zich zelf en over een groot deel van Europa ge bracht. Gelukkig heeft de Heere een Willem III, die kampioen, voor vrijheid en recht, verwekt om de Franse tyran- nie te verbreken. Nog eenmaal had Frankrijk de leiding in Europa. Het bracht over Europa, de revolutie,' geest waarvan het communisme van heden de exponent vormt. Over de lijn, van moord en revolutie. van opstand en terreur kwam Frankrijk tot een overheersing, tot een tyrannic van bijna geheel Europa, waaraan in de Russische sneeuwvelden een einde kwam en waarvan slechts een verenigd Europa met inspanning van alle krach ten slechts een einde maken kan. Neen om leiding aan Europa te geven is Frankrijk niet het aangewezen land. Niet om wat de historie er ons van leert, maar ook niet van het heden, met zijn sociale, econoniische en politieke onrust. OVERVALLEN EN BEROVINGEN Het aantal overvallen in de laatste maanden is opvallend groot. Er gaat haast geen week voorbij of men leest in de dagbladen van één of meer roofovervallen. We zouden het haast een teken van onze tijd kunnen noemen. Zeker is het een teken dat wijst op een sterk gedaal de moraliteit. En het wijst er op dat er een groot aantal lieden is dat bp een ongeoorloof de wijze aan geld wil komen. Niet door arbeid en inspanning. Niet door zuinig heid en inspanning, maar .door misdaad. Velen zijn het zo gewoon gev/orden. Zonder werken en inspanning aan de kost komen. Dat ging in de oorlogstij den. Dat ging ook nog jaren na de be vrijding. Zwartehandel, smokkelarij en allerlei duistere practijken brachten geld genoeg in. Die brormen houden op te vloeien. Men is aan weelde en het leven op grote voet gewoon geraakt. Soberheid en vlijt, daar willen velen niet aan. Werken om in hun behoefte te voorzien daar moet men niets van hebben. Jarenlang heeft men niet gewerkt en toch zwom men in het geld. En nu gaan werken. Dat ligt hun niet. Het leven op grote voet wil men niet prijsgeven. De klejne niet en de groten niet. En zo komt men op de weg van de misdaad. Van stelen en ro ven. Van diefstal en moord. Een naoor- logsverschijnsel, dat grote proporties heeft aangenomen en dat staat in het teken van: „Leven in weelde, maar niet werken." De minister vam Financiën heeft de regeringstoezegging dat begrotingsvoor stellen en belastingontwerpen in verband met tie devaluatie nadier zouden wor den bezien, met) spood ingelost. Aan de Tweede kamer zijn thans nota's van wüziging aangeboden die beogen uitbreiding van de vrystellingei.1 van de omzet belasting, trapsgewijze afscliaffing van de ondernemingsbelasting en verhoging van de vennootschapsbelasting. De regering wil de uit de omzetbe lasting voortvloeiende zware druk voor de grote gezinnen en de kleine inkomens te niet doen door levensbehoeften vrij te stellen en andere artikelen zwaarder te belasten. De lust van vrijgestelde goederen zal daarom worden uitgebreid met eieren, gepookte haring en kaas (thans slechts gedeeltelijk vrijgesteld) en beschuit, krentenbrood, ontbijtkoek, havermout, stroop en jam, koffie en thee, vleeswa^ ren, gestoomde en gerookte vis, vis In het zuur alsmede geconserveerde groen ten. Het repareren van schoenen wordt eveneens vrij van omzetbelasting. Door deze en de reeds voorgestelde wijzigingen zal de opbrengst van de omzetbelasting met 50 millioen gulden dalen. Personele belastnig wordt eerst op 1 Juni verhoogd. De verhoging van de personele be lasting, die per 1 Januari moest ingaan, zal worden uitgesteld tot 1 Juni 1950, zodat deze verhoging pas zal gelden voor het belastingjaar 19501951. Het wetsontwerp belastingherziening 1949 bevat een bepaling, ingevolge wel ke vervroegde afschrijving mogelijk is op investeringen in bedrijfsmiddelen in de jaren 1946 tot en met 1952. De prijsstijgingen die als gevolg van de devaluatie langzaam zullen door werken, stellen de kosten van aan schaffing van bedrijfsmiddelen in de pe riode, voorafgaande aan de devaluatie in een geheel nieuw licht. Was aanvanke lijk aan deze aanschaffingen een be langrijk prijsrisico verbonden, zodat ver standig beleid' voorschreef aanzienlijk af te schrijven in de eerste jaren, waarin de rentabiliteit in de regel nog verze kerd was, na de devaluatie kan t.a.v. de bedoelde aanschaffingen naar het oor deel van de regering niet meer worden gesproken van een „kop" die desge wenst vervroegd moet kunnen worden afgeschreven. Handhaving van vorenbedoelde tege moetkoming is dan ook t.a.v. investe ringen in de jaren '46 tot '49 niet nodig. Voor komende jaren wordt de faciliteit daarentegen wel gehandhaafd ter ver lichting van de belastingdruk op diege nen, die nog moeten investeren en die daarvoor grotere bedragen zullen nodig hebben dan voorheen. Ook wordt gehamdhaafd de mogiel^lc- hieid tot herwaardering van bepaalde voor-oorlogse bedrijfsmiddelen, waarbij wordt toegestaan een verhogfing van de gewone afschrijving onbelast te reser veren. Het ontnemen van de terugwerken- de kracht aan de belangrijke faciliteit van het wetsontwerp belastingherzie ning 1949 geeft aanleiding de datum van ingang van de gehele inhoud van dit wetsontwerp twee jaar (in het al gemeen van 1 Januari '48 tot 1 Jan. '50) te verschuiven. Ook de mogalijk- heid tot onbelaste reservering blijft aldus twee jaar langer gehandhaafd. Middenstand De bate die de regering trekt uit het terugnemen van deze faciliteiten wil de regering gebruiken tot verdere verlich ting van de druk voor de komende jaren. Met name is hier gedacht aan de mid denstandsbodrijven waarop bij een be trekkelijke matige winst de onderne mingsbelasting zwaar drukt. De beoog de verlichting van druk wordt naar het oordeel van de regering het best be- reilït door een trapsgewijze afschaffing in twee jaar van de ondemiemingsbelas- ting gepaard gaande met een trapsge wijze verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting. De desbetreffende nota's van wijzigin gen van beide voorgaande wetsontwer pen zullen gelijktijdig met de M. v. A. op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer worden ingediend. Op de datum van de laatste volkstel ling, die op 31 Mei 1947 gehouden werd, telde Goedereede 591 mannelijke en 557 vrouwelijke inwoners. Op 31 December 1899 werd de gemeente bewoond door 562 mannen en 598 vrouwen. Uit deze gegevens zou af te leiden zijn, dat de bevolking ongeveer constant gebleven is. Dit is niet helemaal juist want ten gevolge van Duitse maatregelen werd een gedeelte der woningen afgebroken, waarna velen de gemeente hunner in woning verlieten. In 1947 woonde bijna 5% der totale bevolking buiten de kom der gemeen ten, een verschijnsel, dat ook elders op Goeree-Overflakkee geconstateerd kan worden. Bij die laatste volkstelling bleek dat 13 mannen en 21 vrouwen, dit is 3% der bevolking, als alleenwonenden gere gistreerd moesten worden. Dit percen tage is groot, want op 31 December 1879 bedroeg dit evenals op 31 Decem ber 1899 ongeveer 0.5%. Ook in Goe dereede blijkt het verschijnsel van het alleen wonen toegenomen te zijn. Op de laatste teldatum woonden 1114 personen in gezinsverband. Als gezins hoofden werden 261 manen en 31 vrou wen geregistreerd. Wij mogen dan ook aannemen, dat er 292 gezinnen waren van 2 of meer personen. Een halve eeuw geleden werden 240 gezinnen geteld. Het aantal gezinnen is dus sterker ge stegen dan de totale bevolking. Ook in deze gemeente is dus het kindertal per gezin gedaald, want kwamen in .1879 in 10 gezinnen 29 eigen-, stief- en pleeg kinderen voor, in 1899 was dit aantal gedaald tot 27 en in 1947 tot 18. Hoe is de bevolking samengesteld vol gens de leeftijdsgroepen? In onderstaand staatje is aangegeven welk gedeelte, uit gedrukt in procenten een groep van een bepaalde leeftijd inneemt. Bevolkingsopbouw van Goedereede Leeftijd 3 -12-1879 31- 12-1930 31-5-1947 0-10 jaar 28 bijna 21 16 10-20 jaar 22.5 23 13 20-30 jaar 15 13 19 30-40 jaar 11 11 14 40-50 jaar 10 12 10 50.-60 jaar 6 8 11 60-70 jaar 6 7 9 70-80 jaar 1 4 5 80 j. en ouder 0.5 ruim 1 2 Het m.s. Zuiderkruis is Vrijdagmiddag met ongeveer duizend man troepen van Rotterdam naar Indonesië vertroltken. Onder hen bevonden zich 160 deserteurs uit Schoonhoven. Geheel vrijwillig en zonder enige dwang zijn zij aan boord gegaan. Van de 193 deserteurs, die voor uit zending in aanmerking kwamen, wei gerden vannacht in depot Schoonhoven er 11 gevolg te geven aan het dienst bevel uitrustingstukken en koffers te pakken en in de gereedstaande auto te stappen. Zij bleven achter. Vanmorgen tussen zes en acht, toen de troepen zich inscheepten, begaven 160 voormalige de serteurs zich zonder meer aan boord. De overblijvenden gaven er toen ondanks dat hen herhaalde malen op de gevolgen werd gewezen nog de voorkeur aan in Nederland te blijven. Zij zijn in een auto vervoerd naar het depot en detentie- kamp Nieuwersluis. Deze jongens, die niet wilden vertrekken zullen nu voor de krijgsraad terecht staan. Het was in de omgeving van het in schepingsterrein aan de Merwehaven zeer rustig. De voormalige deserteurs zijn niet apart gehouden. Niemand van de opvarenden weet wie er deserteur is geweest. Uit deze gegevens blijkt wel het re latief achteruitgaan der jongeren. Wan neer wij deze gegevens in een grafische voorstelling in beeld zouden brengen, dan zou in plaats van de pyramide des levens de urn des doods verschijnen. Goedereede is hard op weg een tehuis voor ouden van dagen te worden. Men zal er straks tehuizen voor ouden nodig hebben, maar deze zullen dan ingericht kunnen worden in de overbodige scholen. Hoe sterk de jongeren achtergebleven blijkt wel zeer duidelijk uit de navolgen de gegevens, waarbij het jaar 1879 als uitgangspunt genomen is en daarom aangegeven is met het cijfer 100. Indexcijfers van de bevolking. Leeftijden 1879 194 7 mannen vrouwen mannen vrouwen 0-14 jaar 100 100 63 59 15-44 jaar 100 100 122 114 45-64 jaar 100 100 152 143 65 jaar en ouder 100 100 318 390 totale bev. 100 100 110 109 Van 1148 ingezetenen bleken 496 per sonen gehuwd, 2 gescheiden van echt, 21 weduwnaar en 46 weduwe te zijn. Deze Geleidelijke overgang naar 1.85 Zoals de minister van Landbouw, reeds heeft aangekondigd, is voor het volgende jaar een basis-prijs voor ba- convarkens vastgesteld. Deze prijs zal 1.85 per kg geslacht gewicht bedra gen. Met de Stichting voor de Land bouw is overeengekomen, dat met in gang van 21 November a.s. de over gang van de oude prijs van f 2.05 naar de nieuwe prijs zal verlopen volgens een zodanige schaal, dat omstreeks half Fe bruari 1950 de prijs van 1.85 is be reikt. Het verloop van deze schaal is als volgt: in de periode van 21 November^ 3 December 1949 zal de prijs 2.02 be dragen. Van 5 December17 December 1944 1.99, van 19 December31 De cember 1949 1.96, van 2 Januari14 Januari 1950 1.94, van 16 Januari 28 Januari 1950 1.91 en van 30Janu ari12 Februari 1950 1.88. Op 13 Fe bruari zal dan de prijs van ,f 1.85 in gaan. Aangezien de uitbreiding van de var kensstapel in 1950 haar beslag kan krij gen'komt aan de onderbezetting in de varkenshouderij een einde. De geldelijke aanmoediging welke in de oude prijs was verdisconteerd ter stimulering van de uitbreiding van de varkensstapel en de vergoeding voor de in het verleden onvermijdelijke onderbezetting kan nu vervallen, zodat de basis-prijs van 1.85 mogelijk wordt gemaakt door de zich voor de varkenshouderij in gunstige zin wijzigende omstandigheden. Voor de voedselvoorizening is het van groot belang, dat de vooruitzichten voor de import van voergranen nu bevredi gend zijn. De regering zal de prijs van het import-voer, ondanks de prijsverho gende invloed van de devaluatie, op het oude peil handhaven met behulp van subsidies. laatsten behoorden tot de oudere gene ratie, want 30 waren ouder dan 70 jaar. De overige inwoners 583 personen waren ongehuwd. Wanneer dit aantal verminderd wordt met dat der personen beneden 21 jaar blijven als huwbaren over 126 mannen en 92 vrouwen. De bevolking van Goedereede bleek voor 83% afkomstig te zijn uit de woon- gemeente. Ruim 14% was geboren in een andere gemeente van de provincie Zuid- Holland, waarbij wij gevoeglijk mogen aannemen, dat de meeste afkomstig wa ren uit een andere gemeente van Goeree Overflakkee. Immigratie vindt dus zeer weinig plaats. Typisch voor de geestelijke structuur is, dat 1111 personen van de totale be volking van 1148 zielen gerekend moes ten worden te behoren tot de Ned. Herv. Kerk. Dit genootschap speelt dus een sterk overwegende rol. Het aantal per sonen, dat buiten elk kerkelijk verband staat, bedraagt slechts 14, d.i. ruim 1%, een uitzonderlijk laag percentage. De Goereese bevolking vindt in hoofd zaak een bestaan in de landbouw, want van 380 arbeidende mannen werken 170 en van 67 werkende vrouwen arbeiden 12 in dit bestaansmiddel. Van deze aan tallen stonden 48 mannen en één vrouw geboekt als zelfstandig bedrijfshoofd. Hun aantal is sinds de volkstelling van 1909 van 28 tot 49 gestegen, het geen wederom wijst op een verkleining der bedrijven. Van de personen, die werk zaam zijn in de landbouw reizen 48, dit is 28% dagelijks naar hun werk, dat buiten de woongemeente ligt. De meer derheid, n.l. 31 personen, maakt daarbij gebruik van de tram. Opvallend is het groot aantal ouderen, want van hen die een bestaan vinden in de landbouw was in 1947 ruim 36% ouder dan 70 jaar. Een tweede belangrijk bestaansmiddel is dat der visserij en jacht, want in 1947 leefde 16% der werkende bevolking van deze tak van bedrijf, toch moet hier een achteruitgang geconstateerd worden, want in 1909 bedroeg dit percentage nog 24. Industrie ontbreekt feitelijk in de ge meente. Slechts in de bouwbedrijven vindt ong 12% der arbeidende bevolking een bestaan. De gemeente Goedereede vertoont dus een minder gunstig beeld met betrek king tot de leeftijdsopbouw. Hoe zij ech ter de jeugd kan binden is een probleem dat zeker niet gemakkelijk op te lossen is, want het is een gevolg van de alge mene achteruitgang van deze oude veste die na de welvaart en bloei tijdens de Middeleeuwen zo buitengewoon sterk aan betekenis inboette. Dr J. VERSEPUT 1 Prof. G. Wisse te Doorn, schreef in „De Wekker" in zijn „Pastorale brie ven" een stukje over de jacht van deze moderne tijd waarin de onrustige mens" wordt meegesleept. Wij laten hier een gedeelte uit die brief volgen: „Overigens is het een teken des tijds al dat trekken en reizen, die uitgaans- zucht om maar uit te gaan. Het is een overdreven jacht naar verandering ge worden; de moderne mens weet al min der van „als ge in uw huis zit." Zeker, er is schrikkelijke sociale nood, ook op gebied van huizen en wonen. Maar al ware het, dat men te dien op zichte in gelukkiger conditie verkeerde, reizen, trekken, kamperen, marsen ma ken, de baan op, en de laan uit, het is almeer een manie geworden. De on rustige mens. Hij is zijn eigenlijke huis kwijt, en dan wordt het, net als -in de dagen van Kaïn: gij zult zwervende en dolende zijn op aarde; en net als in de dagen van Noach een zich uitleven naar de buitenkant van het leven. De horizontale mens. Hij weet de weg niet meer naar Boven; nu zoekt hij het langs de horizontale' lijn, reizende en trekkende over de aarde; en dat opge luisterd met 15 uur per etmaal aller lei radiotumult. In de auto zelfs met de radio aan. Gebruikt ge onderweg er gens een kop drinken, of ge eet er een broodje, achter u schettert een mu- ziekorkest de ware eetlust weg. En al les en alles moet rennen, vliegen, dan sen, boksen, schreeuwen, lachen, gillen, bemusiceerd worden, en toe maar jon gens, het tumult op deze planeet is on beschrijfelijk! Het leven zonder inhoud en zonder zin, is leven geworden dat zichzelf op de been modt houden: ,,houd er de moed maar in." Dit regeltje in de zingende volksmond legt de psyche (het ziele-element in ons) bloot. Straks komt de zondvloed; maar... dat is na ons; net als in de dagen van Noach gaat het. En zo horen we als van verre het gericht Gods komen. Totdat de zondvloed kwam en hen al len wegnam. Maar geen bekering. Ook een teken des tijds. De roepstemmen in de verschrikkelijke tekenen der tijden, in de ontstellende rampen enz. enz. laten weinig na. Is óók voorspeld. En toch zijn het de dagen van Noach; ze worden niet genoemd de dagen der „reuzen". Wel neen, want het middelpunt, waar alles zich om beweegt, zijn niet die reu- NED. HERV. KERK Ds K. J. V. d. BERG MET EMERITAAT Ds K. J. d. Berg, Ned. Herv. Predi kant te Garderen, die 3 Oct. jl. 40 jaar in het ambt stond, is met emeritaat ge gaan. Ds V. d. Berg, die tot de bekende figuren in de Geref. bond behoort, dien de de gemeenten van Kamperveen, Hoo- geveen. Putten, Ermelo, Amersfoort en sedert 1943 die van Garderen. Ds v. d. Berg is sedert Kerstmis jl. reeds onge steld. Hij was voorzitter van de Geref zendingsbond, idem van het Cbr. ly ceum te Harderwijk en lid van Generale Synode. ERNSTIGE KLACHTEN OVER IKOR Zes Hervormde predUuuiten hebben een adres gericht aan de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk, waarin de Synode dringend verzocht wordt zich aan het I.K.O.R. (Inter-kerkelijk Over leg Radio) te onttrekken. De zes pre dikanten zgn: Ds W. A. Hoek en dr W. Volger, bei de te Amsterdam, ds J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee, dr|G. J. Streeder te 's- Gravenhage, ds J. J. Timmer te Nieu- wierlierk aan de IJssel en ds A. Vroeg- indeweij te Veenenidaal. Talrijke predikanten en ouderlingen hebben reeds adheasie-betuigingen in gezonden; deze moeten gezonden wor den naar dr W. Volger, Meeuwenlaan 19, Amsterdam, of ds J. J. Timmer te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Adressanten wijzen er op, dat het zen die op aarde waren, maar Noach en zijn gezin. Die anderen zijn feitelijk maar nummers. Maar het zaad Gods is de spil waar alles zich om beweegt. En nu de einduitkomst. De wereld en haar plezier baart in het eind teleurstel ling, of oververzadiging; beide met pes simisme als slotaccoord. Beets zong destijds ervan: Gij klaagt het leven geeft niets zoets. Nadat ge u eerst met volle teugen Door zingenieting liet verheugen Is 't ook de haarpijn na den roes! Pessimisme, het einde van allen die zich aan het leven hebben geblaiseerd, omdat ze het geheim des waren levens niet hebben gekend. Maar de Noach's familie wordt bij de zondvloed bewaard, en zal in het ein de uitgeleid worden tot de nieuwe aar de onder de nieuwe hemel. IKOR het vertrouwen van velen heeft verloren door zich te oriënteren op be paalde kerken en dan nog op bepaalde richtingen in die kerken ten koste wat de naam interkerkelijk niet meer dragen kan. De diensten zijn voor een belang rijk deel vrijzinnig, waardoor talrijke le den zich niet aangesproken voelen en met droefheid vervuld zijn hierover. Ver scheidene kerkeraden willen op grond hiervan geen gebruik maken van de zendtijd van het IKOR, terwijl door ge bondenheid aan het IKOR geen zendtijd via de NCRV verkregen kan worden. De uitzendingen van het IKOR tijdens de middaguren dragen zelfs niet het ka rakter van een kerkdienst, waardoor zieken en ouden van dagen ernstig te kort gedaan wordt. GEDENKT DE SABBATHDAG De kerkeraad der Geref. Kerk van Middelharnis besloot zowel mondeling als schriftelijk aan de J.V. en het Z. Holl. afdelingsbestuur te doen weten, dat hij het ten strengste afkeurt, dat op Zondag bondsbezoek plaats heeft met gebruikmaking van publieke vervoer middelen, zoals onlangs gebeurde. UIT DE CHR. GEREF. KERKEN PROF. J. HOVrUS JUBILEERT Prof. J. Hovius, hoogleraar te Apel doorn, mag a.s. Woensdag de dag her denken waarop hij voor 25 jaar het pre dikambt aanvaardde. De jubilaris werd 7 Nov. 1900 te Opende geboren en stu deerde aan de Theol. School te Apel doorn. Hij werd 2 Nov. 1924 predikant te Sneeiï en diende de kerken van Nieu- we-Pekela en Zwolle, om' 9 Nov. 1947 door de Synode van Utrecht te worden benoemd als hoogleraar in de vac. van prof. J. W. Geels, Prof. Hovius, die aan vankelijk voor onderwijzer opgeleid werd, heeft de Chr. Geref. kerken in allerlei functies gediend. Hij was een en andermaal lid van de generale synode en diende de jongste synode als scriba. Ook was hij curator van de Theol. School en deputaat voor de buitenlandse zending. De jubilaris is een uitnemend kansel redenaar. Prof. en mevr. Hovius zijn tevens in hun .zilveren bruidsdagen. VREEMDE OPTOCHT Dominé en dokter Ter gelegenheid van het jaarlijks volksfeest in Boornbergum reden in de optocht van versierde wagens, waarme de het feest begon, ook mee ds A. Horst de Ned. Herv. predikant ter plaatse, en dr K. Hornstra, de plaatselijke ge neesheer. Op de wagen stond de predi kant met katheder en Bijbel, de arts in witte jas, met onderzoektafel en me dische instrumenten. Met grote letters stond op de wagen te lezen: ,,Wy woUe sizze op dit feest: Soun de lea en soun de geast" of in het Nederlands: ,,Wij komen zeg gen op dit feest: gezond het lichaam en gezond de geest." (Kerknieuws,)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1