EHAnDEfl-tllEÜWS DE TOREN veRpleqinQ VAN MELISSANT Extra vlees DROOMLAND Een kou, een griep 2e Blad Zaterdag 29 October 1949 No. 18ÓÓ De nieüvre melkprijs voor de boer 25 jaar Wereldspaardag 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet Geen plaats voor een genie Gexnotoriseerde fiets moet voorrang verlenen DE BOERDERIJ AAN DE VAL III. Voor ontspanning is voldoende ge zorgd, 's Avonds né, de werkzaamheden, Itan men de patiënten bezig zien met domineren, dammen, schaken, sjoelen enz. Zo nu en dan een filmvoorstelling, niuziek of zanguitvoering in een daar toe speciaal ingericht ontspanningsge- Ijouw ontbreken evenmin. Het spreekt voor zichzelf, dat er patiënten gevon den v/orden, die principieel tegen som mige vormen van ontspanning zijn doch (leze zijn geheel vrij er al of niet aan ileel te nemen. Trouwens (iezulken kun nen zich genoegzaam afleiding bezor gen in verscheidene dagbladen tijdschrif ten en boeken van de uitgebreide Stich tingsbibliotheek. Ten overvloede circu leert er wekelijks een leesportefeuille iiiet vele geïllustreerde bladen. Jaarlijks wordt er op het terrein een ig. „terreinfeest" gehouden, waar niets ^uitensporigs voorvalt, doch enkel om ie patiënten een aangename dag te be zorgen. Bovendien is het nu weer moge lijk een boottocht te houden waarbij dik wijls veel genoten wordt. De boot ver- trelft 's morgens niet te laat, vaart de gehele dag (niemand gaat aan wal) en lieert langs een andere route weer te rug naar de haven van vertrek. Provi and en versnapering wordt in ruime ma te meegenomen. De verplegenden ver zorgen dan de bediening. De buitenstaander kan zich de ver pleging niet anders indenken dan in een ziekenhuis met veel bedden, verband- middelen en ziekenhuisluchtjes. Men zou dus de indruk krijgen, dat alles wat we U verteld hebben geen verpleging in de ware zin des woords zou zijn. Doch al moge er verschil zijn, in fei te komt de verpleging in een ziekenhuis en in een psychiatrische inrichting op hetzelfde neer. U moet zich eens indenken, dat laten wij zeggen in een ps. inrichting soms on- geveer 1000 of meer patiënten verpleegd worden. Onder die personen komt naast geestesziekte ook veel lichamelijke ziek te voor. ledere inrichting heeft dan ook zijn speciale ziekenpaviljoens en voor vrouwen en voor mannen, waar de zie kenverpleging evengoed in practijk ge bracht wordt als in een ziekenhuis. Ook hier komen gevallen voor, dat een patiënt na een uitputtende ziekte een amentia of acute verwardheid lijdt. Ot dat na een trauma (ongeval) waarbij ernstige verwonindgen opgelopen zijn een shock optreedt waardoor men in de meeste ziekenhuizen weinig met deze lij ders kan beginnen. Juist zulke zieken eisen een zeer zorgvuldige verpleging wegens hun lichaamszwakte. Het zal U duidelijk zijn dat er dus tussen een ziekenhuis en een ps inrich ting een nauw contact bestaat. Vele patiënten komen na hun opname in een ziekenhuis daardoor in een gesticht te recht. Zodat men in zo'n geval een zie kenhuis een doorgangshuis zou kunnen noemen. Het is tevens opmerkelijk, dat men in de ziekenverpleging zo gaarne perso neel uit een k.z. gesticht in dienst neemt. Dit verschijnsel ligt voor de hand de verplegenden uit een k.z. gesticht hebben dezelfde cursus gevolgd en zijn theoretisch en voor een groot deel prac- tisch al dadelijk opgewassen voor de taak in een ziekenhuis. Terwijl ze bovendien voor geen klein geruchtje vervaard zijn als er eens bij zonder aangepakt moet worden. Want ook in een ziekenhuis kan men veel verwarde patiënten aantreffen tengevol ge van een of andere ziekte die het ze nuwstelsel sterk kan aantasten waar door hun geestvermogen door de deli- rante toestanden totaal uit het even wicht geslagen is. Hoe komt men er toe om lust te ge voelen als verplegenden zo'n taak op zich te nemen? Het was immers onze bedoeling U daar iets over mede te de len? Vooraf zij gezegd, ieder is niet ge schikt voor dit *erk. Apatische (onver schillige) mensen zijn absoluut niet ge schikt egocentrische mensen evenmin. Het meest geschikt zijn die personen die het zij aan eigen lichaam of tenminste Van dichtbij van naaste familieleden meegemaakt hebben wat eigenlijk ziek zijn is. Het meisje of de jongen, die in hun jeugdjaren veel ziek geweest zijn en met de puberteitsjaren dit bleken te ver groeien, of iemahd die op latere leeftijd aan een wel langdurige doch niet onge neeslijke ziekte leed zal allicht beter beseffen, wat het moet zijn langdurig en tevens ongeneeslijk ziek te zijn. Zoals dit bij k.z. heid voor kan komen. Men Kan dan van ondervinding spreken en Zoveel beter de gedachten peilen van de lijders die men te verplegen heeft. Ik zat eens in de nachtwacht bij een jongeman, die aan een fraumatische pcychose leed. Tengevolge van een auto-ongeval was deze jongen, die chauf feur van beroep was, zodanig verwond, dat zijn been versplinterd en zijn li chaam op vele plaatsen ernstig ge kwetst was. De shock, veroorzaakt door het ongeval, bewerkte een oneven wichtigheid in het zenuwgestel. Eerst in het gasthuis opgenomen, bleek het noodzakelijk hem wegens krankzinnig heid in de dichtsbijzijnde pcychiatrische inrichting op te nemen. Hij was van geloof R.K. en bad gan se nachten aan Maria. Hoe levendig kon ik mjj de toestand van dit jongmens indenken de geweldige pijnen die hij leed, de afmattende koort sen die hem teisterden dwongen diepe deernis af. Zou men dan niet alles doen om zo'n lijder het leed te verzachten? Juist wan neer men zich enigszins in de toestand van zo'n mens kan verplaatsen is men enigermate geschikt hem te verplegen ook al heeft men de opleiding daartoe nog niet in de finesse verkregen. Het geeft ons bovendien een inwendig gevoel van zelfinkeer, dat alles in dit aardse leven geen zonneschijn en rozen- geur is, maar dat de mensheid krachtens zijn val door eigen schuld zo onnoeme lijk veel moet lijden de een minder, de ander meer. Toen geruime tijd later de patiënt li chamelijk (en daardoor ook pcychisch) genezen (hoewel als invalide) de inrich ting verliet nam hij afscheid van mij met een glans van dankbaarheid in zijn ogen Die ogen zal ik nimmer vergeten. Kijk zo moet men zich de verpleging inden ken. Eens stierf een patiënt in mijn armen met de woorden zal ik nu zo moeten sterven, dat zo klinkt me nog wel eens in de oren. Sommige patiënten kunnen zo helder van verstand zijn wanneer hun einde nadert. In zulke momenten valt de afstand tussen patiënt en verple gende geheel weg. Heel jammer is het, dat zo weinig jonge mensen zich voelen aangetrokken tot dit barmhartlgheids- werk. De nood in de verpleging is groot er zijn inrichtingen daar een of meer af delingen gesloten moesten worden we gens gebrek aan personeel. G. J. V. A. B. o. Z. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de gemid delde producentenprijs voor melk voor de op 6 November 1949 aanvangende nieuwe productie-periode vastgesteld op 17.75 cent per kg melk met 3.5% vet. Ook in het nieuwe melk-productie-jaar zal er verschil zijn in de prijs gedurende de winter- en de zomerperiode. De wln- termelkprijs voor de boer zal 19.70 cent bedragen en de zomermelkprljs 16.70 et, per kg melk en bij een vetgehalte van 3.5%. De gemiddelde prijs van 17.75 et per kg melk met 3.5% vet komt overeen met een prijs van 16.75 et per kg melk met 3.3% vet. Voor het thans eindi gende melkproductiejaar was de gemid delde melkprijs 17.75 et per kg met 3.3% vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. Het Ministerie zal binnenkort de vaststelling van de prijs nog nader toe lichten. VAN 23 OCTOBER t.m. 19 NOVEMBER TWEE EXPORTEIEREN PER KIP Het aantal te leveren eieren ten be hoeve van de export is voor de periode 23 October t.m. 19 November 1949 vastgesteld op tweie stuks per kip. De pluimveehouders dienen vóór 6 November a.s. het desbetreffende inleg- vel met het vereiste aantal eier-export- zegels bij de plaatselijke bureauhouder in te leveren. Het slechte weer aan het einde van de vorige week, heeft een groter aanvoer van vee op de slachtmarkten veroor zaakt. Hierdoor is het mogelijk voor de lopende rantsoeneringsperiode (tot 6 November a.s.) een extra vleesbon aan te wijzen, nl. bon 365 algemeen, die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. ;(oorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 et; 50 tabl. 75 et. In aansluiting op het verslag van de overname van de kade te Herkingen geven wij hieronder nog enige bijzonder heden. De haven met de kade hebben vroeger meer Westwaarts gelegen, de tegen woordige haven met kade zijn vermoe delijk tussen de jaren 1743 tot 1753 aan gelegd. Per advertentie in de Haagse Courant van Maart 1733 deed het Gemeente be stuur van Herkingen bericht dat de ha ven van Herkingen bevaarbaar was. Behoudens het normale onderhoud wa ren de haveiunuren van bazaltzuilen in 1941 dermate ontzet dat nodig bleek de muren tot de fundatie weg te breken, de fundering te repareren en de muren, door de zuilen in de stampbeton te leg gen, weer op te bouwen. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om de lange Oosthaven wand met 10 m te verlengen en de lengte al zo te brengen op 57.80 m de kosten van een en ander incl. het inboeten van vloedpalen bedroegen 3000.de werk zaamheden werden door Chr. Huizer te Herkingen uitgevoerd. Tijdens de bezetting werd Herkingen tot dubbel spergebied verklaard, nie mand mocht meer op het dorp komen en de haven en kadewerken geraakten in verval, in de haven werden landbouw- werktuigen gereden, welke men met springstoffen trachtte te vernietigen, verder liet men een stuk van de haven- muur, de havenkop en op twee plaatsen de pier in de lucht springen, dit ging met zo'n kracht dat de zware bazalt zuilen tot midden in het dorp vlogen. O.a. de smederij van Klem. Nadat de bezetter vertrokken was werd de schade opgenomen, deze bleek zeer aanzienlijk te zijn, o.a.: de palenberm welke plm. 800 m de slippen oploopt bleek grotendeels ver dwenen, de vaargeul verzand, de haven kom met spui volgeslibt, de muren van hun fundering gezakt en gedeeltelijk verdwenen, van de kop van de haven en van de pier grote stukken verdwe nen, alle vloedpalen verdwenen, de spui- sluis met stroomgeleider onbruikbaar enz. In afwachting van het definitieve plan werd met spoed een noodherstelplan aan besteed in 1947, aannemer was J. Ie Comte te Sommelsdijk, totale kosten incl. bijwerk 18099.waarvan plm. 8000.als definitief herstel aan de werken zijn. In 1948 werd het definitieve herstel plan aanbesteed aannemer voor het technisch werk Chr. v. d. Veer voor 34900.Het grondwerk werd in D.U.W. verband uitgevoerd door de Grond Mij., als havengeul op diepte gra ven, havenkom uitbaggeren, spui leeg kruien enz., alleen uit het spui zijn al plm. 5000 m3 bagger verwijderd. Deze werken werden Mei 1949 opgeleverd. Aan de haven en kade zijn zowel voor het technisoh gedeelte als voor het grondwerk totaal plm. 85301.ten koste gelegd. Terwijl de laatste hand gelegd werd aan het herstelplan rezen er plannen het kadeplateau te vergroten, deze plan nen werden uitvoeringsvatbaar gemaakt en door de Grond Mij. in D.U.W. ver band uitgevoerd, larigs de Oostzijde werd de kade 15 m 'verbreed, doorlo pend tot de kop der haven, de glooiin gen werden gedeeltelijk met het oude materiaal en gedeeltelijk met betonte- gels bekleed, voor verharding is een puinfundering gewalst welke van een as phaltslijtlaag voorzien is. Besloegen oorspronkelijk de grote en kleine kade een oppervlakte van plm. 1500 m2, thans is daar 1200 m2 van toe gevoegd zodat de kade thans plm. 2700 m2 groot is. Zoals uit ons verslag is gebleken, had Woensdag 19 October de overdracht van het geheel vernieuwde havenplateau plaats. Veelal ligt de welvaart van een plaats in een goede haven. Dat moge ook voor Herkingen zo zijn. ER WORDT VEEL GEADVERTEERD IN „EILANDEN-NIEUWS" Nu de toren te Melissant gerestau reerd is, is het wel interessant daar over een en ander te schrijven. Deze toren is nog niet zo heel oud, een antiek bouw-werk is het dus niet. Door het onvermoeide streven van de toenmalige Burgemeester, de heer L. v. Es Jz., kon in September 1862 de bouw van de Ned. Herv. Kerk, met toren en pastorie worden aanbesteed; aannemer werd dhr J. van Bochove te Sommels dijk voor de som van 20700. Reeds op de 2de October 1862 werd de eerste steen door bovenvermelde Bur gemeester gelegd; in 1863 konden de ge bouwen in gebruik worden genomen. Hoewel de toren eigendom is van de Ned. Herv. Kerk berust het onderhoud vanaf de uurwerkzolder (dit komt over een met het gedeelte dat boven het kerk- dak uitsteekt) tot en met de spits met windhaan bij de gemeente Melissant, dus plm. 8.60 m stenen toren met twee zol ders benevens de plm. 6.90 m hoge spits met de plm. 1.50 m hoge windhaan. Op de hoogste zolder staat de klok- kestoel voor slag- en luidklok, op de zich daaronder bevindende zolder staat het toren uurwerk, dat electrisch opge wonden wordt. De torenspits was tot 1930 gedekt met zinken leien, zgn. losanges. Deze leien-dakbedekking ging dermate ver slijten, dat herhaaldelijk bij straffe wind of storm de losanges al dwarrelend naar beneden kwamen. Dit vormde een ernstig gevaar voor eventuele voorbijgangers, daar verwon ding door de scherpe hoeken der los anges niet uitgesloten was. In 1930 werd derhalve besloten de zin ken dakbedekking te vervangen door een dakbedekking van rood koper. Hiervoor werd gebruikt plm. 65 m2 zacht roodkoper van 1 mm dikte. Rood- koper is een materiaal bestand tegen de tand des tijds; in de loop der jaren verkrijgt het een mooie groene tint door de vorming van koperoxyde (koper groen.) De werkzaamheden zijn uitgevoerd door de Gebr. van Immerzeel te Melis sant, de totaalkosten met inbegrip van de nodige metsel-, timmer- en schilders- werkzaamheden hebben ,f 1150.be dragen. Is de gemeente Melissant voor meer dere geslachten van onderhoudswerk aan de torenspits af, anders was het ge steld met het zich daaronder bevindende stenen gedeelte. Dit metselwerk is uit gevoerd in één-steensdikte dus 22 cm; wat voor een bouwwerk op dergelijke hoogte beslist onvoldoende is. Tot over maat van ramp is ook de kwaliteit van de steen vrij zacht. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven, daar het met selwerk scheurde. Dit heeft men trachten te ondervan gen door een heel stel van muur tot muur doorgaande ankers te beves tigen; daar echter de zachte steen vrij veel water doorliet naar binnen, waren de muren aldaar bedekt met de laag groene schimmel. Een en ander had dringend voorzie ning nodig, zodat op 29 Mei 1949 de her stelwerkzaamheden werden aanbesteed. Deze herstelwerkzaamheden beston den in het aanbrengen van een 33 cm brede en 50 om hoge gewapende boton- balk, welke vaksgewijze onder de mu ren werd aangebracht, de binnenkant van muur en balk werden gelijk gehou den. Op het nu naar buiten oversteken de gedeelte van 11 cm breedte werd een nieuwe muur gemetseld van waalklin ker. Voor aanhechting van de nieuwe muur aan de bestaande muur werd de laatste eerst goed ruw gehakt, daarna vol met 5" draadnagels geslagen en doornat gegoten. De binnenkant der muren is als volgt behandeld: de oude specielaag werd grondig afgehakt, daarna werden de muren nat gegoten en opnieuw volge raapt (bepleisterd) en vervolgens met witte cement opgeschuurd. Deze werk zaamheden zijn aangenomen door dhr M. van der Spaan te Melissant voor de som van 2490. In de zgn. „dag" is de toren totaal 22 cm dikker geworden wat echter vol strekt niet misstaat daar de spits nog ruim voldoende oversteekt. Bij het weder monteren, der wijzer- borden bleek (ook volgens de publieke opinie!) dat deze zo niet te handhaven- waren, maar opnieuw geverfd en met dubbel torenbladgoud opgelegd moesten worden. De borden zijn 1.25 m in het vierkant en vervaardigd van koper, het opnieuw verven en opleggen met bladgoud van borden en wijzers zal een bedrag van ongeveer 500.vragen. Deze werk zaamheden zullen uitgevoerd worden door dhr A. J. Baart, schilder te Me lissant. Nog maar net was de opdracht aan dhr Baart gegeven toen de gulden de- Van onderhoud van een anders eigendom. Van dwarrelende losanges. Van groen beschimmelde muren Van devaluatie en van geen concurrentie met Pisa. valueerde en alle moeite, gedaan door dhr Baart om hgt benodigde bladgoud te pakken te krijgen, mislukte. De le veranciers wilden eerst de nieuwe prij zen afwachten en hielden hun bladgoud voorlopig vast. Dat de Melissantenaren zo lang en zo dikwijls te vergeefs opzien naar de to ren om de juiste tijd te weten te komen, is dus niet te wijten aan laksheid van het gemeentebestuur of van de am bachtslieden, maar aan de devaluatie. Inmiddels is de finantiële hemel wat opgeklaard en terwijl wij dit schrijven kan het bladgoud al gearriveerd zijn; er is een grote kans dat op 1 Dec. a.s. de oude borden in nieuwe luister aan de toren zullen prijken. Als bijzonderheid kan nog worden ge meld dat de toren enigszins scheef staat. Met het beklampen der muren heeft men daarmede rekening gehouden en de nieuwe muren zoveel mogelijk te lood gemetseld. Voor een scherp waarnemer is nu echter nog te zien dat de spits enigszins scheef op de toren staat, het betreft hier echter een verschil van slechts enkele centimeters, zodat Pisa*) geen concurrentie van de Melissantse to ren behoeft te verwachten. De toren van Pisa, hoofdstad van een Ital. provincie, hangt vele me ters uit het lood en is daardoor we reldberoemd. (Red.) 31 October a.s. is fiet 25 jaar gele den, dat het eerste internationale spaar bank-congres te Milaan zijn werkzaam heden beëindigde. Tot die werkzaamhe den behoorde o.a. de oprichting van een Internationaal Instituut voor het Spaar wezen, dat zijn zetel na de oorlog naar Amsterdam verplaatste. Aan het einde van het congres werd op voorstel van een der deelnemers bij acclamatie besloten, die laatste con gresdag, de 31e October tot Wereld spaardag uit te roepen. Waarom? Om de hele mensheid een aanleiding te ge ven, zich ten minste eenmaal in het jaar te bezinen op de waarde van het sparen. Sparen! Kunnen wij er niet beter over zwijgen? Het „klimaat" is immers niet gunstig voor sparen? Het zij zo, maar de atmosfeer is ook wel eens niet gun stig om te ademen en toch ademen wij. We moeten immers wel. Zo is sparen voor verreweg de meeste mensen de enige manier om kleding, schoeisel, brandstoffen enz. te kopen. De enige ma nier? Nu ja, er is ook nog de afbe taling. Maar is afbetaling dan geen spa ren? Het is sparen achteraf en in een heel wat ongunstiger „klimaat." In de bijna anderhalve eeuw van spaarbank-werkzaamheid in West-Eu ropa en in Nederland is er natuurlijk nogal eens wisseling in het klimaat" geweest, maar de spaarbanken hebben zich daardoor nimmer laten afbrengen van hun doelstelling: het aankweken van de spaarzin ter bevordering van de volkswelvaart. Wat is welvaart? Wel vaart is volgens een bekend Engels eco noom „a state of mind", een gemoeds toestand. In verband met de spaarge- dachte gezien, heeft deze uitspraak ze ker een diepe zin. Het gezin, dat zich na een lange tijd van moeizaam sparen een radiotoestel verwerft geniet van de programma's, maar ook een heel bijzon dere wijze van het bezit op zichzelf, waarvan het een diepe voldoening, een welvaartsgevoel ondervindt. Ja, zelfs het .bezit alleen al van een bescheiden spaarduitje op het spaarbankboekje is voor velen op zichzelf reeds een bron van voldoening. Daarom is het goed, dat de spaarban ken voortgaan, bij jong en oud deze spaarzin in stand te houden op hun be proefde manier, d.w.z. los van commer ciële qi politieke oogmerken. Daarom mogen bij alle polemiek over het sociaal en economisch beleid, de grote psycho logische waarden van het sparen niet lichtvaardig worden geschaad. En daar om is het goed, ook de 25e verjaardag van de Wereldspaardag niet stilzwijgend voorbij te laten gaan. ------O------ 101-JARIGE OVERLEDEN De v/eduwe Kaelen-Gubbels, de oud ste inwoonster van midden-Limburg, is in de leeftijd van 101 jaar te Neder- weert overleden. nW'««>!^MBs»as**vt. -ni^.-.s -■«sj^wr»^»' ■■»*•'-'-'■'-■*.*• i Welk mens bij zijn, volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwij zingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de weldadige Kruschen-kuur te beginnen. De zes mi nerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren ver slapte bloedzuiverende organen en bren gen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op na tuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal af gevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Een Britse psycholoog ontdekte op een lagere school een jongen van elf jaar met een intelligentie-quotiënt 170. De psycholoog vvas geconsulteerd door de onderwijzers, die hem zo'n lastig kind vonden. Een onderzoek toonde aan, dat de jongen een stel hersens heeft, dat slechts tweemaal op een millioen men sen voorkomt. „Ik heb een genie ge vonden aldus de psycholoog doch niemand weet wat men met hem moet beginnen. Wij besteden veel geld aan achterlijke kinderen, maar de onderwijs wet geeft geen voorzieningen voor een genie." (N.R.Crt.) -O- De klachten van het motorwegvcrkeer over het voorrang nemen van de popu laire gemotoriseerde fietsen (Velo, So- lex en andere) nemen, naar de KNAC bericht, hand over hand toe. Bestuur ders van vrachtauto's, bussen, personen auto's en motorfietsen kunnen dikwijls niet tijdig onderscheiden dat zij met zulk een motorvoertuig te doen hebben, waar door grote risico's ontstaan en onge lukken niet zullen uitblijven. De KNAC raadt daarom bestuurders van rijwielen met motor dringend aan, zolang de regel „Snel verkeer gaat voor langzaam rijverkeer" bij kruispunten en dergelijke in ons land van kracht blijft, zich ook bij de voorrang te ge dragen' als fietser en dus snelverkeer voorrang te verlenen. Op een vroege Maandagmorgen was het huis van de heer Koopmans in rep en roer. Als handelsreiziger moest Koopmans zijn klanten in het Noorden des lands gaan bezoeken en zo kwam het, dat hij de eerste trein uit Rotterdam wilde hebben 's morgens die naar Groningen ging. Maar zo als dat met meer men sen gebeurt, hij was nog oven door blij ven luieren toen de wekker hem gewaar schuwd had en het gevolg daarvan was, dat hij zich nu in zenuwachtige haast moest kleden en ontbijten. Doch nu was hij reisvaardig en zocht enkel zijn jas. Op de kapstok hing hij niet, ik be grijp er niets van dacht Koopmans, ik meende dat ik gisteravond daar mijn jas had gehangen, maar neen hij hangt er niet; dan even de kleerkast nazien, maar ook daar was zijn jas niet te vinden. Maar dat is. om dol te worden dacht Koopmans, ik heb mijn tijd toch zo no dig! Toen hij bleek en bevend van op winding op het punt stond zijn hele ge zin er bij te halen vanwege zijn jas, keek Koopmans in de spiegel. Wat hij nu zag deed hem op eens weer vrolijk lachen, want onberispelijk om zijn slanke lichaam zat zijn colbertjas. „Sander, Sander" prevelde Koopmans, heb je nu mijn jasje zó passend gemaakt dat ik niet eens voel dat ik het aan heb? Jij blijft voortaan mijn costuum ma ken jongen! De trein stond met een ruk stil en Koopman werd wakker en be greep thans dat hij gedroomd had. Maar dacht hij, terwijl hij zijn koffer uit het bagagenet pakte, als ik weer terug kom in Rotterdam, loop ik toch even bij Koppenaal in de Putsebocht 193G aan, want ik wil hem toch mijn droom eens vertellen, en gelijk een winterjas aan laten meten. Heren Kleermakerij van S. KOPPENAAL, Putsebocht 193C Telef. 76914 ROTTERDAM-Z. (Adv.) 41 DOOR H. NOORMAN Geleidelijk bracht Ina het gesprek op öe boerderij, die na een uur zou worden oereikt, naarstig informerend naar de bewoners eerst en vooral naar de boerin. ii'k Weet niet, wat ik van haar zeg gen moet. Bepaald ziek is zij niet. Zij "gt dan ook niet te bed, maar op een fuststoel vóór het raam, dat op de weg Uitziet. Zo nu en dan komt de dokter eens kijken, maar hij zegt mij, er niets aan te kunnen doen. En dat geloof ik graag, 't ig meer een psychologische "an een physisch verschijnsel." i.Wat vreselijk, altijd maar zo te moe ten liggen. En dan vaak eenzaam na tuurlijk. Want ik hoor van Willy, dat «e oude boer altijd nog hard werkt. En «rideren zijn er niet. Alleen een dienst- "oae, als ik het wel heb." ..Ja, een'dienstbode, die natuurlijk de nanden vol heeft. Het zou wel goed zijn, wanneer de boerin gezelschap had. En k ^®1 ^^'i^ voorstel en bij gelegenheid. De grote vraag is, Z'J dat wil. Want zij verklaart, het nooit eenzaam te hebben. En dat geloof ik ook wel." „Maar... zo altijd alleen liggen." „Boerin Mieras verwacht niets van mensen, al stelt zij, die de vriendelijk heid en hartelijkheid zelve is, medele ven zéér op prijs. Zij verwacht evenwel, en beter kunnen we niet doen, alles van God, onze Heere. Ik hoop, dat je er méér zult komen, Ina. Want daar zul je leren zien, wat Gods genade vermag. De boerin van de Val is een kind van God. Zij ligt rustig te wachten "tot de Heere haar roept. En dan gaat zij, zij weet het zeker, rustig heen, naar de he mel, waar haar jongen is." „Haar jongen" ,,Zij heeft een jongen verloren, toen hij veertien jaar was." „Heeft dat haar zo aangegrepen?" „Ook wel. Maar zg heeft méér ge leden." De scherpzirmige Ina begreep onmid dellijk: dominé Westwoud was op de hoogte! Daardoor werd ook ziJn vragen naar ingenieur Mieras verklaarbaar. Hij wilde, al of niet in opdracht, eens we ten, of die zoon nog leefde! Het werd haar al gemakkelijker gemaakt. Maar zij liet nog niets blijken. „Het moet toch voor die vrouw wel prettig zijn, geregeld gezelschap te hebben. Want tenslotte is zij toch hulp behoevend. Aan uw woorden te horen, vermoed ik, dat u haar geen lang leven meer toedenkt?" Ina vroeg het met vrees. „O, dat heb ik niet beweerd. Wie zal dat zeggen? De hulpbehoevendheid is pas van het laatste jaar. Het kan nog lang met haar duren." „Nu, dan vind ik, dat zij wel eens gezelschap hebben mocht. Of de boer moest bezwaar maken. Ik vind Mieras ver van sympathiek." „Hoe weet je dat?" vroeg de ander verrast. „Ik druk me misschien te sterk uit. Hij maakte op mij niet een sympathieke indruk, Zondagmorgen. Maar ik kan mij vergissen. Ik sprak hem slechts even." „Heel goed ken ik Mieras nog niet. Hij is wat stug en moeilijk te doorgron den. Maar je moet niet vergeten, dat je met een boer te maken hebt, Ina. Boe ren zgn een apart soort mensen. Je moet ze kennen. En dan vallen ze zéér mee. Dat zal met Mieras ook wel het geval blijken te zijn, waimeer ik hem ken. Ongetwijfeld is hij een trouw lid der gemeente, op wien nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan, als er voor iets geld nodig is. Zo zijn de boeren llier. Ze zijn, wat de stedelingen gierig noemen en bewaren bijvoorbeeld een half afgebrande lucifer, om die later nog eens te gebruikenje lacht er om, maar t is heus wAéx. Doch met genoe gen geven zij vijf, tien gulden voor het een of ander liefdadig doel of voor de kerk of wat ook. Zo is Mieras ook. 'k Heb er ervaring van." Haars ondanks steeg bij deze mede deling haar grootvader in Ina's ogen. „Neemt u mij niet kwalijk. Ik beoor deel de boer mogelijk wel zeer verkeerd en lichtvaardig." „'k Moet toegeven, dat hij de schijn tegen zich heeft. Maar 'k maak me sterk, dat op de duur de kennismaking met Mieras mede zal vallen, al heeft de oude zijn eigenaardigheden. Het treft mij vooral, hoe hartelijk hij met zijn vrouw omspringt. Hij doet alles voor haar. Eén voorbeeld slechts. Je moet weten, dat Mieras een als het ware ingekankerde haat tegen de radio heeft. Maar als ik je nu vertel, dat er in de kamer een radiotoestel is, wat zeg je dan?" ,,Dat ook een boer voor verbetering vatbaar is," lachte Ina vrolijk. „Neen, dat heeft hij alleen voor zijn vrouw gedaan. Opdat zij ziekenuurtjes en kerkdiensten zou kunnen volgen. Mieras is dus niet zo stug en onsympa thiek, als hij lijkt." De laatste woorden hoorde Ina niet meer. Een radiotoestpl Dan natuurlijk aangesloten bij de Christelijke^ Vereni ging. En voor die vereniging, wist zij, sprak over enkele maanden haar vader! En dan kwam zijn foto in het tijd schrift. „Let eens op. Achter je. Wat ligt Zuidstad toch prachtig, hé? We moeten eens over iets anders praten dan al leen over Mieras en zijn vrouw." „Ik deed het opzettelijk, dominé", zei- de Ina, „Die mensen interesseren mij zeer." „Wie? Mieras en zijn vrouw?" „Zeker, dominé' Zoudt u mij een eer lijk antwoord willen geven op de vraag, die ik nu stellen ga?" ,,Dat is een gewetensvraag, meisje", lachte dominé Westwoud, toch ietwat verbaasd. „Ik moet eerst weten, welke vraag het is." „Nu, u informeerde naar ingenieur Mieras. Deed u dat uit uzelf of in op dracht?" „Wat doet dat er toe?" De vraag was was bruusk. Feitelijk doordat dominé Westwoud verbouwe reerd was door Ina's vraag. „Aan uw antwoord is veel gelegen. Kunt u mijn vraag niet beantwoorden?" „Kunnen wel. Maar wat heeft het voor zin?" Allicht wordt u dat straks duidelijk. Ik smeek u: zeg het mij eerlijk." „Nu dan, de boerin wilde graag we ten, waar ingenieur Mieras woont." „De boerin? Dat dacht ik wel. De boer natuurlijk niet," zei Ina scherp. De predikant bleef van een en al ver bazing staan, „Maar, Ina, hoe heb ik het nu met je? Ken je ingenieur Mieras? Antwoord mij nu eens eerlijk op die vraag." „Ik ken hem heel goed, dominé". „Had dat onmiddellijk gezegd! Waar om...?" „Het wordt u direct duidelijk. Ik weet de hele geschiedenis, die zich jaren ge leden op die boerderij heeft afgespeeld." „Dat is sterk," verbaasde de ander zich, Ina tóch nog met een ietwat on gelovig gezicht aanziend. „Hoe weet je dat?" „Van ingenieur Mieras. Hij woont in Arnhem." „'t Is, of ik loop te dromen." „Neen, ik vertel de werkelijkheid, do miné. Mijn volle naam is: Ina Neerlandt Mieras..." „Maar dan ben je..." De predikant riep het uit. En van stomme verwondering voltooide hij de zin niet. „De kleindochter van Mieras van de Val, dominé", vulde Ina den zin aan. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 5