Grijpt Uw kans RAS DEKENS oude prijzen ELISSANT Bezoekt ook de week van 30 Oct. tol 5 Mov Woll k De volksgezondheid in de laatste oorlogsjaren Uit het nst er en eKens Plaatselijk Nieuws G. Y. Wezel ilMelliarnis Heren en Jongens- cosfuums Heren- en Jongensjassén Kinderjasjes AMPFENS ONFECTIE 400 Meter Wollen Bouclé loper voor ^la van de prijs I Masazijn ,,De Lelie" Dat geeft slcyn i €aat y Pracht gebloemde 130 X IW - 100% Wol Telefoon 66 Nieuwe Tonge 1 1500 mensen stierven de hongerdood Ruime keus in Oversordijnstoffen Wij hebben nog een flinke pariij ontvangen, voor de HAAST U NAAR Manufaciurenhandel - Telefoon 296 Y/aarom zou U verder lopen, als U bij ons voordeliger kunt kopen Wij kunnen U leveren alle courante manu facturen, confectie, bedden, dekens, ledikanten, spiraalmatrassen. Kinderledikantjes v.af f 17.50 vanaf f 21. Wollen Daznesjaponnen vanaf f 25.25 Corsetten vanaf f 9.75 Bustehouders f 2.95 ■Biz. 2 „E IL A N D E N-NIE U W S Zaterdag 29 October 1943 Dr Maarten Luther. De aan was der Geref. Oemeente. Het is telkenjare alsof de versomber de najaarsluchten medewerken om ons tot herdenken te zetten. 31 October, Lutherdag, dag der Kerkhervorming! Brengen wij ons te binnen het grote werk waartoe God Maarten Luther heeft willen gebruiken. Uit de duisternis van een verworven pausdom werd hij getrokken tot het wonderbaar Licht, hetwelk hem deed verstaan dat de recht vaardige uit het geloof zal leven. En wat heeft hij het diep doorleefd! Neen hij kon maar geen platgetreden paden gaan of geloven wat de kerk gelooft. Of medewandelen met een schare, die zich krachtens Verbond en Doop uit on derwijs de vrede toeeigent. De kerkgeschiedenis meldt ons, dat Luther's vader streng was. Zo streng, dat Maarten zuchtte en weende onder de stompen, die zijn vader hem toedien de. En Luther vertelt er van, dat die harde kastijdingen hem in 't diepst van zijn ziel deden sidderen voor een heilig en rechtvaardig God, die geen enkele zonde kan door de vingers zien. Als vader al zo toornig kon zijn, hoe zou hij dan voor God ooit kunnen bestaan? Dat heeft geduurd tot het Gode be haagde Zijn Zoon in hem te openbaren. En daar ging Luther over uit de kolken der verlorenheid in de oceaan van gena de: Zie, het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt! Daar hebt ge weer de bevinding der heiligen, de per sonele bewustheid van de staatsverwis- seling. Hij kon de Apostel Paulus wel nazeggen: dit is in geen hoek geschied! En hoe meer Rome opdringt en afvalli gen maakt in het protestanten karnp, hoe meer gestreden moet worden om de ba nier van vrije genade te ontplooien en gewaakt, dat zich niet enig schepsel, wie dan ook, plaatse tussen God en de ziel. En zonder naar het lijden te ver langen, bekruipt U wel eens de vrees, dat de kerk der Hervorming in haar rust, slaperig wordt, Het vuur van hei lig beginsel vlamt zo zelden meer op. Bedenken wij het met schaamte. Inzake de volkstelling stonden wij stil bij de Geref. Gemeenten. Het overzicht was nog niet compleet. Een enkel woord dus nog daarover. De saamhorigheid der gemeenten on derling werd gesteund door de uitgifte in 1919 van een kerkelijk corresponden tieblad De Saambinder. Men kon daar in de predikbeurten nagaan, bij de vele vacante gemeenten geen overbodigheid! Voorts kwamen er ook verslagen van classis en synode. Maar dominerend was en is het stichtelijk element, dat in breedvoerige overdenkingen uitkomt. De behandeling van kerkelijke zaken naar het Gereformeerd kerkrecht, komt daar door echter wel wat op de achtergrond. Hoewel juist nu de uitbreiding der G-e- meenten om meer voorlichting roept, en velen omtrent het instituut der kerk weinig duidelijke gedachten koesteren. Intussen doet het houden van ouderlin gensamenkomsten in de laatste tijd, iets beters verwachten. Zending, inwendig en uitwendig, vraagt ook reeds lang de aandacht. Men kan daar niet langer on beslist tegenover staan. (Wel, daar komt het inwendig" en „uitwendig" ook hierin tot uiting.) Het verdient de opmerkzaamheid, dat men in Ds Steenblok een Doctor Theo- logiae in zijn midden heeft. Van diens gedegen kennis en grote belezenheid profiteren de studenten, collega's en de eigen gemeente. Het gaat er steeds om de gereformeerde leer zo zuiver moge lijk te brengen en dat is minder eenvou dig dan velen denken. De Ger. Gemeen ten houden vast aan de leer der Verbon den zoals die o.m. in de formulieren van Enigheid tot uitdrukking komt. Vandaar ook geen Avondmaalspenning" als in Schotland, geen indringen in en wegen van iemands hart; in de objectieve pre diking moeten de Sleutelen des Heniel- rijks worden gehanteerd, dat is het be vel voor de Dienaren. Zo worden ook de kinderen gedoopt omdat" zij leden der kerk zijn, niet op dat zij het „worden'.. Men aanvaardt uitdrukkelijk het Doopsformulier met het kostelijke dankgebed, omdat men niet gaarne wijzer wil zijn dan de Dordt- se vaderen. Daarom moet de discussie die er is over het Verbond der genade gezien worden als rakende de practische toepassing. In beginsel staan allen op het standpunt van de Dordtse vaderen. De reeds jaren bestaande jongelings- en jongedochters verenigingen hebben zich na de oorlog onder de leiding van Ds Verhagen en andere predikanten breed ontwikkeld en een corresponden- tiepunt gevonden in haar blad „Daniël." Gelukkig jnaar, want de jeugd vraagt om eigen bearbeiding en leiding. De kerken der Afscheiding hebben immer hun ,,J.V." gekend. Men brengt daar door de jonge mensen (van beide sek sen) in eigen kring met elkander in aanraking; het versterkt de saamhorig heid en verrijkt de geest. De vele opgerichte scholen voor La ger Onderwijs doen zien, dat het ge wicht van de opvoeding zwaar is gaan wegen. Het gevaar van de openbare school wordt nu onderkend en met dankbaarheid mag men zien op eigen scholen, waar het geestelijk onderricht aansluit op wat van de kansels wordt gehoord. Alleen valt het op, dat na die lagere school een hiaat ontstaat, want tot M.U.L.O. Scholen is men helaas maar in een heel enkel geval gekomen. Hier is nog veel aan te vullen. Er is ook moed genoeg er een eigen onderwijzersopleiding in Zeeland op na te houden; ere aan de mannen, die hier de eerste stappen hebben gedaan en Worstelen met een over\'loed van werk. Uit de kring deZer gemeenten is ook de politieke partij opgekomen. Zij heeft de mensen weer voor een keuze gezet, men kon er kwalijk in berusten, dat er n;aar liberaal gestemd werd! De forse lijnen, toen getrokken, vonden ook in Hervormde kring bijval. En zó blaakte het ijvervuur dat men ook kwam tot een eigen dagblad dat alle lieden Van Oud-Gereförmeerde belijdenis trachtte te bereiken. Begrijpelijk, daar de be staande christelijke bladen de leer der Schriften zo opdienden, dat men er zich volstrekt niet in kon vinden. Dat is nög zo. Te meer is dus te betreuren, dat het dagblad na de oorlog weekblad moest worden. Want hier was nu een mogelijkheid uit de ban der „christelij ke" bladen te komen, maar men is er, bij gebrek aan beter, weer in geraakt. Voor zover men althans geen liberale of andere vrijgeestbladen leest. Intus sen heeft het Dagblad De Banier wel doen zien, dat journalistieke gaven in de kring dezer gemeenten dun gezaaid zijn. Gelijk het ook doorgaans aan lei dende figuren ontbreekt. Daardoor wordt de arbeid van enkelen ook zeer zwaar. Hoe 't ook zij, men gevoelt zich, be houdens wat gemopper hier en daar, in eigen kerk thuis. Bij voorkeur spreekt men van zijn „leraar" in plaats van do- miné. Voor de lelaar is er grote eerbied, mén wil hem zien als de Gods-man van het Oude Testament. De invloed der predikanten is dan ook groot. De vele vacante gemeenten vergen van de wei nige dominé's veel. Materieel is er ner gens krimp; er is altijd geld voor welk doel dan ook. Overigens dragen deze gemeenten nog sterk de signatuur van haar voorganger en voorvader Ledeboer, een echt godzalige man, die echter het kerkelijk vraagstuk in nevelen gehuld liet; hij was de man van het impulsieve, van het ogenblik, van de ingeving. Hij kon een brief van enkele regels aanvan gen met een zucht en besluiten met „be ter niets dan verkeerd." Tussen die twee in was dan weinig bijzonders vervat. Moet er op kerkelijk terrein iets gebeu ren, dan kan het week gemoed meestal geen hulpe biên. Met dat al, zo lang de Heere niet wijkt is er voor Zijn Kerk hope. En Hij draagt ze in al haar gebrek. WAARNEMER. de zaak van c WESTDIJK 324 B - TEL. 190 MIDDELHABNIS Wij hebben voor U ruime sortering pri ma kwaliteiten en voor de laagste prijzen: Wollen, gestikte en moltondekens van 16.75 tot 47.34. Wiegen- en Letlikantdekentjes. Alle soorten BEDDEN kapokken en met binnenveren, ook schudbedden. Pracht wollen plaids geruit van 19.74, 30.19, 39.83 voor divans en auto. Dames- en Heren- ondergoecleren, lange onderbroeken ook gemoltonneerd. Begenmantels met capuchon. Lederen jassen, jefeers, mantels, vesten, broeken, handschoenen, cape's enz. GEGARANDEERDE WATERDICHTE GUMMI REGENKLEDING, speciaal voor de landbouw. Beste kwaliteit OLIE-GOEDEREN, Olie jeldïers vanaf4.95 Wollen Dames-, Heren- en Jongsns- Pullovers, Slipovers, Jongensblouses, Dameskousen, Heren fantasie- en werte- sokken. Sportbousen enz. ZWARE ZWARTE ZAKVOERING, 86 cm breed 4 punten per meter a 2.23 Aan het door Dr C. Banning, ge neeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezondneid samengesteld verslag over de volksgezondheid in Nederland gedurende de jaren 1944 en 1945, dat eerst dezer dagen kon verschijnen, ont lenen wij het volgende: De eerste overledenen als gevolg van de honger werden officieel bekend in begin Januari 1945. Het sterftecijfer tengevolge van de honger steeg zeer snel. In het B 2 gebied (het Westen en midden des lands) stierven 15000 men sen van de honger, terwijl 80.000 geval len van hongeroedeem bekend werden. In Amsterdam stierven in 1944: 4399 en in 1945 9735 personen (in 1939 3655) in Rotterdam in 1944 3260 en in 1945 7827 personen (in 1939 2616); in den Haag in 1944 2940 en in 1945 6458 per sonen (in 1939 2419)in Utrecht in 1944 1112 en in 1945 2065 personen (in 1939 776. De sterfte was het hoogst in Fe bruari en Maart 1945, toen de voedsel rantsoenen het laagst en de koude het ergst waren. In de kleine steden steeg het sterftecijfer bijna in dezelfde ver houding als in de grote steden. Het sterftecijfer van mannen was in de gro te steden hoger dan dat der vrouwen 75 pet van degenen, die stierven aan ondervoeding waren mannen, Aan ondervoeding stierven in het Ie kwartaal 1945 te den Haag 1319 men sen, in het 2e kwartaal 776. Ruim 84 pet er van was ouder dan 50 jaar en ruim 56 pet ouder dan 65 jaar. De an- Vorige week kochten wij op onze reis voor inkopen een partij zuiver wollen bouclé loper voor een extra lage prijs. Deze loper welke normaal 7.90 kost, kunnen wij vanaf Zaterdag aanbieden voor 5.35 per meter. V kunt dus nu geld verdienen! Tevens wederom ontvangen prima COCOSUOPER 50 breed 3.50 per meter 70 breed 4.62 per meter 100 breed 6.60 per meter 100 breed 7.39 per meter HOLTAP KARPETTEN 3 X 4 87.50, 90.83, 95.— enz. HAARVELOURS KARPETTEN 3x4 vanaf 78.95 VITRAGE 1.30, 1.48, 1.—, 1.84, 2.49, 2.63, 2.71, 3.50 per m. PRIMA JAVA KAPOK 2.50 p. pond TAFELZEIL, vanaf 3.20 per. meter WOLLEN DEKENS in alle prijzen, reeds vanaf 13 gulden. PRIMA ZWARE MOLTON, zonder pun ten 145 cm breed, 4.98 p. m. MOLTON, 90 cm breed 1.89 per meter ZWARTE JAPONSTOF, 130 cm breed 6.57 per meter P. POORTVLIET Straatdijk - DIRKSLAND - Telef. 476 En altyd weer ten langen leste Blijkt „De LELIE" toch het beste! dere leeftijdsgroepen uitgezonderd de kinderen kwamen er goed af. Zoals het in den Haag was, was het nagenoeg ook in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Op 15 Mei 1945 was reeds een aan zienlijke daling in het aantal sterfgeval len aan ondervoeding te constateren. De kindersterfte De kindersterfte was in 1944 en in 1945 ook aanzienlijk hoger dan in de' voorafgaande jaren, terwijl de Tubercu lose in die jaren een hoogtepunt bereik te. Het Tuberculose-sterftecijfer bedroeg in 1943 6.99 per 10.000 inwoners; in 1944: 7.48 in 1945 8.58 (in 1899 4.10.) In 1944 werden 472 en in 1945 4827- gevallen van typhus aangegeven, het aantal sterfgevallen bedroeg resp. 86 en' 658. In 1943 bedroeg het aantal aangege- ven gevallen van paratyphus 180, in' 1944: 207 en In 1945: 1154. Het aantal diphteriegevallen bereikte in 1943 een ongekende hoogte nl. 56790 met 2519 sterfgevallen, maar in 1944 was het nog erger, nl. 60400 gevallen met 3244 sterf gevallen, in 1945 50005 gevallen met 4267 sterfgevallen. MIDDELHARNÏS Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 9 uur en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds Goedhart. Ger. Kerk voorm. 10 uur Ds Tan Kink Hien van de Geref. Chinesche Kerk te Ma- gelang en sav. 6 uur Ds A. C. Scherpe- nisse van Ooltgensplaat. Chr. Geref. Kerk 2 en Ds de Jong. Geref. Gem. 2 x lezen. Geref. Kerk Art. 31 voorm. 10 en sav. 5.30 uur Ds H. Eenhoorn van Ro zenburg. Woensdag 2 November Dankdag. Chr Geref. Kerk nam. 3 uur en sav. 7 uur Ds N. de Jong. Door de heer L. C. Bik werd met goed gevolg de examens B I, B II en B III voor verkeersvlieger afgelegd. Het ligt in de bedoeling op Donder dag 3 Nov. a.s. ledenvergadering der Groen van Prinstererschool te houden.' De dankdag voor het gewas zal in de plaatselijke kerken D.V. Woensdag 2 November worden gehouden. De heer J. v. Vliet, wachtmeester der Rijkspolitie alhier, is bij het te Amersfoort gehouden examen, (met zeer gunstige cijfers) geslaagd voor het politiediploma met aantekening. Dit di ploma is noodzakelijk om voor een be- zoldigingin een hogere rang in aanmer king te komen. Naar wij vernemen is mevr. J. Vis- Taale, wonende in Amerika (Paterson) met de Veendam in Holland aangeko men en heeft haar intrek genomen in haar ouderlijk huis alhier. Ook onze vroegere dopsgenoot dhr Driesse is na een plm. 20-jarig verblijf in Amerika voor een bezoek aan zijn familieleden te ruggekeerd. SOMMELSDIJK Zendingsavomd. Op Dinsdag 1 Nov. D.V. zal uitgaande van de Meisjesver enigingen „Wees een Zegen" en „Rebec ca" een Zendingsavond worden gehou den in de Zonda,gsschool aan de van Aerssenstraat. Spreker de heer de Kui per, Hoofd ener Chr. School te Schoon hoven, welke zijn rede zal verduidelij ken met lichtbeelden. Deze avond zal onder leiding staan van de pastor loei Ds van Asch. Aanvang 7 uur. Ieder is welkom. Memento Mori! Op zeer plotselinge wijze is Donderdagavond in de ouder dom van 66 jaar overleden de heer T. v. d. Doel, Voorstraat Sommelsdijk. Hij kwam om 8 uur sav. uit het pakhuis, gevoelde zich onwel en was plm. 9 uur reeds overleden. De heer van den Doel is jarenlang re gent van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis en ook enkele jaren Voorzit ter daarvan. Ook was hij geruimen tijd gemeenteraadslid. Met hem is een bekende dorpsfiguur heengegaan. Als zakenman was hij alom op het eiland gezien en voor de handel van ons dorp was hij van grote bete kenis. DIRKSLAND Cand. K. Ooms te Dordrecht heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk al hier aangenomen. Hij bedankte voor de gemeente Ochten. HERKINGEN De militair H. v. d. Ochtend is na een verblijf van drie jaren jl. Maandag behouden in de ouderlijke woning te ruggekeerd. Van verschillende woningen waaide de Nederl. driekleur. De jongste storm heeft in onze gey meente gelukkig weinig materiele scha de aangericht, enkele dakpannen moes ten het ontgelden. Door B. en W. is vergunning ver leend tot het houden van een collecte voor de militairen behorende tot de Ger. Gemeente. Predikbeurten. Ned. Herv. KerkDs Klootwijk. Ger. Gem. lezen. MELISSANT Van de landbouwer M. Struijk werd een zaaim.achine door de tram vernield bij de overweg bij de Hofstede van A. E. Struijk. Het uitzicht is daar slecht vanwege de hoge heggen. Predikbeurten. Geref. Kerk Art. 31 nam. 2.30 uur Ds Eenhoorn van Rozen burg. STELLENDAM Woensdagmorgen zou de dochter van A. M. een raam open duwen, doch sloeg met haar hand door de ruit 't welk zo'n wond veroorzaakte dat Dr Kreling er i aan te pas moest komen om te kram- men. De smidsgezel L. d. G. kreeg een klap van de slinger van de dommekracht te gen zijn hand, waardoor hij genoodzaakt was zijn werk neer te leggen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en sav. 6 uur dhr Bonman. Zo'n passend maat-corset. Weinig duurder veel beter. Keus uit een 10-tal modellen. Kom eens praten! U kunt iedere dag terecht bij: B. VAN SETERS Voorstraat 126 Stellendam Ernstig ongeval. Dinsdagmiddag deed zich tijdens het vissen aan boord van de S.L. 39, schipper M. Kooiman, een ernstig- ongeval hoor. De zoon van de schipper, B. Kooiman, was naar be neden gegaan om de motor te smeren. Plotseling werd boven bemerkt dat de vislier in werking trad. Toen men een onderzoek hiernaar instelde, bleek dat de zoon met een punt van zijn oliejas tussen het drijfwerk van de vislier was geraakt, waardoor hij een keer was rondgeslagen en op zijn hoofd in de ma chinekamer stond, bekneld tussen het drijfwerk. Direct werd de motor stil ge zet en het slachtoffer bevrijd, waarbij bleek dat hij ernstige verwondingen aan het hoofd had! Bij aankomst in de haven werd hij naar het ziekenhuis te Dirks- land vervoerd. GOEDEREEDE Predibbeurteh. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur dhr Vetter van Middelharnis en sav. 6.30 uur Ds Koele van Dirksland. De maandelijkse collecte welke j.l. Zondag gehouden is ten bate voor de kerk heeft de prachtige som van ƒ174.20 opgebracht, waarvoor de kerkvoogdij hartelijk dank zegt aan de milde gevers (geefsters.) OUDDORP Zeehond gevangeA. Door dhr KL Ver duin werd een zeehond gevangen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 2 x Ds Steur. Geref. Kerk 2 x dhr Dalmeijer van Schiedam. Geref. Gem. 2 x lezen. Doopsgez. Gem. voorm. 9.30 uur dhr Bouwer van Utrecht. DOOR STORM OF REGEN NEEM WED. KURVINKS TRAAN DAN KUNT U ER TEGEN. NIEUWE TONGE -^ Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds A. v. d. 'Kooij Sr. van den Bommel en sav. 6 uur Ds Goedhart van Middelharnis. (In beide diensten zal de maandelijkse collecte worden gehouden. Kleuterschoolfeest. Wij vernemen, dat men besprekingen voert om evenals het voorgaande jaar het St. Nlcolaas- feest te viei'en met de kinderen van de Prinses Marijkekleuterschool. Kinderpostzegels. Evenals voorgaan de jaren zullen ook dit jaar weer kin derpostzegels en prentbriefkaarten wor den uitgegeven voor het kind. De op brengst hiervan, die ten goede komt ten bate van het verwaarloosde kind, was verleden jaar in onze gem.eente een suc ces. Ook dit jaar tracht Mevr. van Hof- wegen weer bijgestaan door enkele an dere dames de actie ter hand te nemen. Gebruikte postzegels. Mej. N. de Wachter zond weer duizenden gebruikte postzegels op die zij uit alle oorden van het eiland ontving. Deze zegels die meestal worden gezonden aan inrichtin gen van T.B.C, en andere ziekten zijn voor de patiënten een welkome verras sing. Genoemde juffrouw ziet met be langstelling nieuwe zendingen tegemoet. In de plaats van T. Luchtenburg, die zoals reeds werd gemeld zijn benoeming als lid van de woningcommissie niet aan nam, werd aangewezen W. Tijl P.Czn. OUDE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 2 x dhr Chresnig van Rotterdam. Woensdagavand brak brand uit in de garage van PuUemans Autobussenbedrijf Twee van de drie bussen welke in de garage stonden gingen in vlammen op, terwijl de derde nog aanzienlijke schade opliep. DE tien-mUlioen- ste Inwoner is geboren Maar nog nie mand weet wie het is. ,De tienmillioen- ste inwoner in ons land is geboren. Maar om uit te zoeken wie het is, is niet zo gemak kelijk. Het Cen traal Bur. V. d. Statistiek moet daarvoor de be volkingsregisters van duizend ge meenten nagaan. Zoals wij onlangs in os blad geschre ven hebben is in vijftig jaar tijds onze bevolking ver dubbeld. Door het krachtige optreden der brandweer, welke spoedig ter plaatse v/as (en geen gebrek aan water had, want het was hoog water) werd erger voorkomen, want met de sterke Noord westen wind stond het er voor de om liggende percelen niet zo gunstig voor. Toch slaagde brandweermannen er in het vuur meester te worden en werd er ger voorkomen. OOLTGENSPLAAT Betegelmg. Voor de aanleg van de trottoir van de nieuwbouw aan de Lan- geweg is een schip met 15000 tegels ge arriveerd. Ongeval. Van de landbouwer M. Kor teweg Az. had een koe het ongeluk een scherp voorwerp in zijn keel te krijgen, waardoor het moest worden afgemaakt. Het vlees is voor de consumptie goed gekeurd en onder politie toezicht ver kocht. Emigratie. Onze dorpsgenoot S. v. Putten Johz. hoopt dezer dagen inet zijn gezin via Antwerpen naar Canada als emigrant te vertrekken. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 2 x Ds Sonnenberg. Geref. Kerk voorm. 9.30 uur Ds Scherpenisse en sav. 6 uur eenChinees predikant. Geref. Gem. 2 x lezen. DEN BOMMEL Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en sav. 6 uur Ds Postma. Ger. Kerk voorm. 10 en sav. 6 uur Ds Ruijs van Soest. STAD AAN 'T HARINGVLIET Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds Klootwijk en sav. 6 uur Dhr Neijenhuis. Geref. Kerk voorm. 9.30 en sav. 6 uur Ds Brinkman van Wassenaar Geref. Gem. voorm. 9.30 en sav. 6 uur lezen. De catechisaties in de Geref. Kerk worden als volgt gehouden: Maandag avond meisjes tot 16 jaar 66.45 uur. Jongens tot 16 jaar van 6.417.30 uur. Meisjes van 16 jaar en ouder van 7.30 tot 8.15 uur. Jongens van 16 jaar en ouder van 8.159 uur. Zaterdag a.s. zal in de consistorie der Geref. Kerk gelegenheid zijn tot het betalen der zitplaatsen. Vorige week zijn in de haven 250 hl uien en 4650 hl aardappelen verladen. De Raad der gemeente komt Woens dag 2 November des nam. 18 uur in openbare vergadering bijeen. ------O------ ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiter lijke terpostbezorging staat, tussen haakjes, achter de naain van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Willem Ruys" (2 Nov.) Curacao s.s. „Stuyvesant" (2 Nov.) Suriname s.s. ,,Cottica" (9 Nov.) CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Maandag 25 Oct. 1949. Kassnijbonen 1.Dubb, princ. Kas 0.75—0.78; Andijvie 0.05—0.09; Wit- te kool 0.07; Savoye kool 0.12; Spi- nazie 0.270.31; Druiven A 0.75- 0.78; Druiven B 0.37—0.39; Dubt, princessen 0.58, alles per kg. Groentenveiling 36 October 1949. Tomaten (Onges.) 41.Dubbele bonen 40.61.Andijvie 5.-9.-; Rode kool 7.8.Druiven A 94.—; Druiven B 41.54. PESTEPIDEMIE IN DE BUURT VAN DJOKJA In het gebied van Wonosari, ten Zuidwesten van Djokja woedt een pest epidemie, die reeds meer dan duizend slachtoffers heeft geëist. Te Wonosari zal binnen enkele dagen een begin wor den gemaakt van vaccinatie. Soerono, de Republikeinse minister van gezond heid heeft verklaard, dat men te Djok ja in staat is om een voldoende hoe veelheid vaccins te produceren. Hij zei verder, dat men op 8 November met vaccinatie op grote schaal zal beginnen. -O- ERNSTIG ONGELUK TE ZAANDAM Woensdagavond stak de 22-jarige Eva de Vries met haar twee nichtjes Joosten uit Amsterdam het Westeinde te Zaandam over, zonder acht te slaan op een naderende auto van een expe diteur uit Wormerveer. Voor de ogen van de moeder werden de drie meisjes overreden. Na aankomst in het gemeentelijk zie kenhuis overleed de zesjarige Gerda; de vierjarige en Eva werden in zorg wekkende toestand opgenomen. VRIJSTELLING VAN LUISTEE- BIJDKAGEN VOOR SLECHTZIENDEN De minister van Onderwijs, Kunsten i' en Wetenschappen heeft beschikt, dat i hoofden van gezinnen, die vanwege hun gering'e gezichtsvermogen invalide zijn, en hoofden van gezinnen die invalide zijn geworden door oorlogshandelingen bij de uitoefening van de militaire dienst, kun nen worden vrijgesteld van de verplich ting tot het betalen van luisterbijdragen. Bij een aanvraag om een dergelijke vrijstelling moet een verklaring van de Rijksverzekeringsbank overgelegd wor den. De aanvraag moet worden gericht tot het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam. Op alle aan vragen om vrijstelling moeten de se rieletter en het nummer der luisterver gunning worden vermeld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2