De Eifteitoren is 60 jaar oud q eRo De Schoolsteeg wordt opgeknapt Schrammetje Windkorenmolen Kind in bed verbrand RAAD DIRKSLAND Waarom Sommelsdijk wel en Dirksland niei Land en Tuinbouw Rassenkeuze Wintertarwe J. KEUVELAAR Paard sprong op de auto van Prins Bernhard Mijnheer Pastoor voelde zich niet helemaal veilig ^s 1949 ï/oensdag 26 October 1949 IL A N D N-N1U W S Blz. 3 en |rs. toe. imer er- zich tden- Innen let is prijke zijn |d. bui- |helpt om ■e ge- _p.lans. Il ook 1 oude keer Sheid, 3p de al zal Jarder en len op Itairen par en pyk p. Jrsum Don- louden jGeref. Ize ba- leleven Bhr G. rtrecht pscom- le raad lop ar- lit: De Mid- Ibesluit vijzigd |8, aan open de voor oen of tel of pn met publiek fen vol- aarden, lof pre lof d ten die, I toestel |i,r wor- lid is aanzien f-p, uit- loterij, 3 der is ver- tiandeld fene of tte Bur- festelde cht ge- Ibouwde tjze dan |e reini- noen. in arti- jeldboete echtenis vaarmc- 1104a is de ver- perbeurd Jiadsver- |er 1949. orzitter, lijnders. Idigd op Ivan het I der ge- aten der ISeptem- |140 (4e Maan- van de al liet J goed is lan een In vielen Jlaar G. |8 meter =:eweldig andere gelulc- er aan- :en wond 1 gecon- fwonden behoef- aar kon- Nader 1 hersen- Techn. erllng, is !den. Dit wam er een nat )rdt ovei' dienst te OUDDORP Wegens het ruwe weer werd er de J"j.ige week maar door een vaartuig Kevist en die ving 400 kg garnalen. De zeevissers voeren vanwege het ■ruwe weer niet 'uit. I A.s. Vrijdagavond 7 uur hoopt voor |L Goref. Gem. alhier voor te gaan Cand i.Vergunst van Leiden. jjoe voor ée tram. Maandagavond Ld de tram komende van Ouddorp ver- itraging, doordat een uitgebroken koe op ■de tramrails liep. Het beest werd hali; Iflood gereden en moest er van voor [worden gehaald. Dit hield geruimen tijd Lp, waardoor aanmerkelijke vertraging Ltstond. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIëN Lnnen worden opgegeven aan onze Lgent h. MOERKERKE Smalelnde A 213 Ouddorp (Ook alle Drukwerken Visite-, Onder trouw- en Verlovingskaarten enz. wor- ■den door hem aangenomen. NIEUWE TONGE Ongevallen. De herfst maakt gladde Le^en, zowel paarden als tractoren on- hervinden hiervan de moeilijkheden, in Be afgelopen week kwamen weer vor- ichillende in de sloot terecht. De vracht lijder D. S, wiens landbouwwagen was teladen met suikerbieten en bespannen fcet paarden kon niettegen een steile Lrit De wagen kwam terug met als fcevolg in de sloot. De tractor chauffeur |h. V. d. Velde die met een tractor aan Lt ploegen was reed ook in de sloot. Hoewel hij zelf met de schrik vrij kwam, -vas do materiale schade groot. J. K. die feen transporteur vervoerde kwam ook In de sloot terecht, dit ongeval liep vrij boed af. Met vereende krachten stond lij weer op de begaanbare grond. Zo- Lr ons bekend, moest ditmaal de me- Bicus maar eenmaal ingrijpen. Dit was Kij W. van Vliet, hij viel boven uit do Ichuur en kwam zo onzacht terecht dat ki een bloedende hoofdwonde opliep. Beroepen. Bij de Ned. Herv. Gem. iverd beroepen Ds P. J. Dorsman van gchelluinen. - Ontslag. Wij verhemen, dat de heer Luchtenburg die,herkozen was als lid foan de woningwet-commissie deze be noeming als zodanig 'niet heeft aan- Huisslachten. Voor het aanvragen van Jeen huisslachtingsvergunning zal in ca- Ké Osscweijer zitting worden gehouden bp 3 Nov. a.s. 11 Brandspuit in orde. Wij vernomen, Hat de nieuwe autobrandspuit thans ge- Keel gereviseerd is én aan de gestelde feisen voldoet. Bij een demonstratie die Bezel- dagen werd gehouden was men £ver do resultaten tevreden. NIWIN verrasslpg. Wij vernomen, Hat evenals vorige jaren ook dit keer kan de Nieuwe Tongse jongens overzee feen St. Nicolaas verrassing zal worden tezonden door het plaatselijk Nlv/in Co mité. OUDE TONGE Onze dorpsgenoot J. Vervloet is he pen uit Indië weer thuis aangekomen. OOLTGENSPLAAT - Uit Indië. Met de „Waterman" hoopt pp 6 November a.s. na een ruim 3-ja- tig verblijf in Indië te repatriëren sol- Baat 1ste klas Lies Hotting Az. 1— Winkelweek. Uitgaande van de Plaat Ie Middenstandsvereniging wordt er de- Ee week een winkelweek gehouden. In ken speciaal door hen uitgegeven cou- fcant wekt Burgemeester Hordijk zijn in gezetenen op, niet elders te kopen wat het eigen dorp bieden kan. Een gezon- Be krachtige middenstand is een groot tlgemeen belang, d.w.z. van de aller grootste betekenis voor de ingezetenen feelf, en daarom eveneens een gemeen- feebelang. Ook is door hen een prijsvraag uit- eesohreven, terwijl de winkels tot 9 uvir fles avonds geopend zullen zijn. Wij twij felen er niet aan of de winkeliers zul len zeker niet aan gebrek van belang stelling hebben te klagen. STAD AAN 'T HARINGVLIET A.s. Vrijdag van kwart voor twee lot kwart voor drie zal in café Smits pitting worden gehouden voor het aan vragen van een huisslachtingsvergun ning. Tevens zij men gewaarschuwd als Bat het ook nog vier dagen van te vo ren op het gemeentehuis moet worden pngevraagd. Voor de Geref. Gemeente hoopt a.s. Donderdagavond in de bediening des Voords voor te gaan Cand. A. Vergunst iiit Leiden om kwart voor zeven uur. CENTRALE VEILING ftnDDELHARNIS Veiling van Vnjdag 21 October 1949 Tomaten 16.—20.—Dubbele Prin sessen 50.—59.—Rode Kool 5.50— Sla II 4.10—4.30; Witlof 41.— j's.Groene Savoije kool 16.An dijvie .f 6.-8.-; Bloemkool III ,8.— -; Kasprincessen 66.Kassnijbo- fien 100.—; Spina:zie 30.Cox Oran He 18.—24.—Golden Delicious 8.— [iO.—Alicante A 64.-75.-; Alicante i 48.-56.-; Doijenné du Comice 18; Sva Baltet 39.—; Gieser Wildeman 15.—25.— Zaterdag is het driejarig zoontje van de familie K., wonende in de Van Swin- denstraat te 's-Gravenhage door de buders levenloos aangetroffen op de ïesten van een verbrand bed in de slaap Kamer. Toen de ouders even te voren de woning hadden verlaten om een boodschap te doen, hadden zij het kind gapende in zijn ledikantje achtergelaten, ^e jongen heeft vermoedelijk lucifers Veten te fciemachtigen en is daarmee gaan spelen op het bed van zijn ouders. Dit geraakte in brand. Door de rook ontwikkeling is de jongen vermoedelijk 'gestikt. Maandagavond kwam de raad der ge meente Dirksland bijeen. Burgemeester van Heijst opende met gebed, waarna de notulen der beide vorige vergaderingen werden vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen. B. en W. boden 'de gemeenterekening 1948 aan. Van de heer Otting een mededeling, dat hij zijn benoeming tot lid in de Woon ruimtecommissie aannam. Voorts werd mededeling gedaan, dat er processen-verbaal waren ingekomen van kas en boeken van het gasbedrijf en van de gemeenteontvanger. De mi nieme kasverschillen waren inmiddels opgelost. Op een verzoek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren om een bijdra ge, meende B. en W. afwijzend te moe ten beschikken, omdat als norm was gesteld een bedrag tussen de 50.en 500.—. Volgen.s de Voorzitter komen zulke bedragen niet voor de gemeente laas in aanmerking. Die werkzaamheden liggen op do weg der grote steden, waar men asyls heeft en weekmarkten houdt. Dhr D. Poortvliet is voor de dieren bescherming, doch wanneer men hier een dier overrijdt, komt deze onder be handeling van de veearts. Dhr de Bonto vindt het belachelijk om 10.of 20.bij te dragen als men 50.vraagt. Z.h.g. wordt dit verzoek dan ook af gewezen. Aan dhr J. Zoon wordt ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920 een vergoeding van f 20.per jaar verleend voor vervoers kosten wegens het bezoeken van een kind op de Ülo-school te Middelharnis. Het voorstel om aan dhr A. v. d. Hoek opnieuw voor de tijd van 5 jaar een per ceel dijkbouwland voor 6.50 per jaar te verhuren, wordt zonder meer aan vaard. Jaarwedde gemeente-secretaris en klasse-regieling. Het college van Ged. Staten heeft toe gezonden een ontwerp tot regeling jaar wedden-gemeente-secretarissen. Hierin wordt bepaald, dat deze, gehooi'd de Raad, worden goedgekeurd door de Kroon. Dit rapport aldus de Voorz., is tot stand gekomen door een daartoe inge stelde commissie, waarbij onze gemeen te wordt ingedeeld in klasse 2, zodat de bezoldiging thans wordt 3900.tot 4800.B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, ondanks het feit, dat de bezoldiging niet hoog is. Deze ontwerp regeling zal 1 October 1947 ingaan, hoe wel de commissie adviseerde 1 Jan. 1948 Daar onze gemeente op eerstgenoemde datum nog geen 3000 inwoners telde, zal de secretaris het reeds aan hem toe gekende voorschot moeten terugbetalen, bit komt échter ook voor in andere ge meenten en daarom heb ik mij met de Griffie in verbinding gesteld. B. en W. zagen in verband hiermede de datum gaarne verplaatst tot 1 Jan. 1948., De heer Poortvliet: Uw bezwaren zijn zeer adrera. Ik wil er echter nogéén ding aan toevoegen. In d.e bezettingstijd zijn alle schippers door de Duitsers af gevoerd, want anders waren we reeds eerder de 3000 inwoners gepasseerd. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aan genomen. In dit schrijven wordt ook medege deeld, dat Ged. Staten de bevoegdheid hebben om een gemeente hoger in klas se te plaatsen. Inmiddels hebben zij hier van reeds gebruik, o.a. bij Middelharms en Sommelsdijk. U kunt begrijpen, dat wij ons nu afvragen of onze gemeente er ook niet voor in aanmerking komt, vooral omdat de gem. Sommelsdijk dit ook is gelukt. Dirksland mag tenslotte niet centraal gelegen zijn, doch neemt het een bijzondere plaats in: bv. het ziekenhuis (door het geboren worden van kinderen en het stei-ven van perso nen), de vleeskeuringsdienst, de kinde ren, die vanuit Kralingen onze scholen bezoeken. Dit brengt veel administratie met zich mede. Dhr D. Poortvliet: In welke klasse wilde U worden ingedeeld Heeft de secretaris te weinig voor deze ge meente De Voorz.: Dit laatste wilde ik juist niet naar voren brengen, omdat onze gemeente juist met de hakken over de sloot is. Ik vind het salaris echter niet aan de hoge kant, wanneer we- een ho gere klasse-indeling aanvragen, bete kent dit 500.meer per jaar voor de gemeente. Dhr V. Es: Waarom komen Middel- harnis en Sommelsdijk daar wel voor in aanmerking De Voorz.: Dat weet ik niet. Dhr V. 't Geloof: Zijn dit soms ge meenten, die de 4000 inwoners dicht be naderen Ik meen van neen. Ik vraag me dan ook af, waarom Sommelsdgk wel en Dirksland niet. Dhr de Bonte: Betreft dit alleen de secretaris De Voorz.: Ja, alleen de secretaris. Over de ambtenaren neemt de raad zelf een besluit in de naaste toekomst. De Raad besluit dan om een dergelijk verzoek in te dienen. Voorts wordt een wijziging aange bracht in gemeente-rekening 1947. Aan de heren A. Knöps en H. Roon wordt overeenkomstig hun verzoek eer vol ontslag verleend als ambtenaar der Burg. Stand. Hiervoor in de plaats wor den met algemene stemmen benoemd de heren M. Zoeteman en C. van 't Geloof. Een tuinbouwcursus Om aan de in de gemeente Dirksland te houden twee-jarige tuinbouwcursus een bijdrage uit de gemeentekas voor zaalhuur van 100.te verlenen, kwa men nogal enige bezwaren naar voren. Volgens de Voorz. was er door het Departement van Landbouw de moge lijkheid geschapen om voor 5.een tuinbouwcursus te volgen. Voor nie mand behoeft dit een belemmering te wezen om deze cursus te bezoeken. Thans hebben zich 18 cursisten opge geven, welk aantal gemakkelijk verdub beld kan worden. Het Rijk en de Pro vincie dragen reeds in de kosten bij en nu wordt een beroep op de gemeente ge daan om in de kosten der zaalhuur bij te dragen. De hoofden der lagere scho len waren niet erg enthousiast om een lokaal beschikbaar te stellen, omdat de lokalen overdag ook reeds waren bezet (er wordt gerookt, enz.) Men heeft zich toen gewend tot de eigenaresse der Chr. Bewaarschool, en bepaalde de huur op 3.per avond. Dhr Poortvliet: Van welke organisa tie gaat het uit? De Voorz.: Van de Ver. van Fruitte lers op Goeree en Overflakkee, Dhr Poortvliet is er niet op tegen om 100.te geven, doch kan dit niet voor een lagere prijs. Bij Vermeulen kost het 2.per avond. M.i. eist men teveel. Men moet wat voor de goede zaak over hebben en ook mede dragen in de kosten De Voorz.: De zaal is keurig inge richt. De verlichting, verwarming en het schoonhouden is hierbij inbegrepen. Dit bedrag is juist voldoende voor de rente. Waarom moet de eigenaresse er op toe leggen? Dhr Poortvliet: Mag deze dan geen offer brengen? Ben verenigingsgebouw is wel noodzakelijk. Dhr v. Es; Als ik goed ben ingelicht, is dit niet alleen voor de huur, doch ook voor het onderhoud 0.50. Dhr Grootenboer: Een zaal van Ver meulen rendeert beter en kan duê goed koper wezen. De Voorz.: Deze zaal is niet geschikt voor het houden van een cursus en er wordt tenslotte aangetoond, dat het zoveel moet kosten. Dhr v. Prooijen: De tuinbouwcursus moet in de hand worden gewerkt. Dhr Grootenboer: Ligt dit niet op de weg der Landbouwvoreniging Tenslotte wordt ook dit voorstel met hamerslag aanvgard. Opnieuw woftt vastgesteld om de Verordening op het beheer van het gas bedrijf met 5 jaar te verlengen. In verband met een wetswijziging worden thans de kosten voor het school bezoek in andere plaatsen bepaald door Ged. Staten en daarom wordt de ge meenschappelijke regeling aangegaan met de gemeente Middelharnis, inzake de toelating van leerlingen op de open bare Ulo-scholen, ingetrokken. Dhr Poortvliet: Kunnen we aan Ged. Staten niet vragen of de oude regeling van kracht kan blijven? De Voorz.: Ik zie het nut er niet van in. Eerst was het 20.en thans wordt het een zwevend bedrag. De tijd zal leren wat het voordeligste is. Door het bedanken van dhr A. Knöps als afgevaardigde in het Waterleiding bedrijf is een vacature ontstaan. In zijn plaats wordt thans benoemd dhr M. de 'Bonte. De Voorz. feliciteert de Bonte en deelt hem mede, dat hij met zijn neus in de boter valt, daar de meters aan de orde komen en in verband daarmee de tarief wijziging. Besloten wordt om. het aantal aande len in de N.V. Electriciteits Mij „Emgo" te verhogen van 24 tot 27 aandelen. Hiermede 'is een bedrag van 300. gemoeid, dat jaarlijks 4% oplevert. Tot leden van de Commissie voor on derzoek rekening 1948 en begroting '50 worden benoemd de heren Albregts, M. de Bonte en S. Poortvliet. Tenslotte worden er enige wijzigingen in de gemeentebegroting 1949 aange bracht, o.m. de ontvangst der militairen heeft 80..gekost, in de Openbare Bewaarschool zijn nieuwe tafeltjes en stoelen geplaatst tot een bedrag van 450.bovendien werd er boven de normale post nog 200.aan leermid delen besteedt. Bij de rondvraag merkt dhr van Es op, dat het hem reeds enkele malen is opgevallen, dat het gezag van Kramer als leider bij de begrafenissen begint te tanen. Toen Kramer zijn hand opstak, reed de tegen hem inkomende auto ge woon door. Eerst toen de automobilist de stoet zag, bleef hij staan en reed iets achteruit. Bij Hogerheide ging dit alles veel beter. De Voorz.: Dit is een taak van de Burgemeester en deze zaak wil ik in be sloten zitting nader toelichten. Dhr V. Es: Kurmen voortaa.n de op roepen voor de Raad niet vroeger wor den verzonden. Wil men de Zondag hier voor niet besteden, dan heeft men geen tijcj om zich voor te bereiden. De Voorz. zal er voor zorgen. Dhr de Bonte verzocht om plaatsing van brandende lantaarns. De Voorz.: Dit komt ook in orde, doch 3 man van het personeel is ziek geweest en vandaar deze stagnatie. Dhr de Bonte: De heggen en heesters op de hoeken der straat moeten laag worden gehouden o.a. bij collega Al bregts. Dhr AJbregts: Ik heb het eerst gedaan en toen de Bonte (hilariteit). Er zal aandacht aan worden ge schonken. Dhr Poortvliet maakt er bezwaar te gen, dat ze al het puin bij de mestvaalt gooien. De mensen kimnen gewoon niet op hun land komen. Ik heb het ook reeds meerdere malen tegen de politie gezegd. Het is wel gewenst, dat de ver houding tussen politie en burgerij zal veranderen, althans wettig gezien.' Burg.: Wij waren van dat euvel op de hoogte en inmiddels is het verholpen, doch wanneer de politie er bij staat, doet niemand wat, doch zodra ze verdwenen is, dan doen ze het wel. Dhr Poortvliet wil het bosje aan de Staakweg bij Warnaer opruimen. Hier is reeds meerdere malen over gesproken. Voorts wil spreker een verzoek rich ten aan de A.N.W.B. om een handwijzer, daar men niet weet, hoe men naar Ouddorp moet. De Voorz.: Dit moet de provincie plaatsen. Deze wacht echter totdat de nieuwe Motor- en Rijwielwet er is, want dan moeten wij het doen. Dhr Bestman heeft er last van, dat er in de Tuinstraat een put is, die bij regen altijd vol water staat. Gistermid dag was dit ook het geval toen de kin deren naar de Zondagsschool moesten. Gaarne zag dhr Bestman dit verholpen. Dan gaat de RaaiJ in Comité Generaal teneinde een besluit te nemen over het wegdek van de Schoolsteeg. Bij de heropening doen B. en W. het voorstel om de Schoolsteeg, welke eigen dom is van Both en Grootenboer, op te laten knappen. De eigenaars behoeven dan maar 700.gezamenlijk bij te dragen, terwijl de gemeente de halve prijs der genodigde stenen beschikbaar stelt en het werk laat uitvoeren door gemeentewerklieden. Dit laatste doet de gemeente, omdat dit ook in het belang der bevolking is. Hierna volgt sluiting. Wanneer wij bezien, hoe het in de practijk gesteld is met de rassenkeuze der wintertarwe, dan komen daarbij verschillende feiten naar voren. Daar zijn, de nog steeds belangrijke oppervlakte Juliana die wordt uitge zaaid, de grote strijd tussen Alba en Staring en het o.a. daarmee gepaard gaande vraagstuk van de bakwaarde, ds belangstelling voor nog niet in de rassenlijst opgenomen rassen en het nog weinig ingang vinden van de winter- vastere rassen. Aan de hand van de proefveldresul taten geven wij onderstaand onze me ning hierover weer. Het vervangen van Juliana door Alba en Staring is ons inziens alleszins ver antwoord. Gemiddeld over de laatste 4 jaren bracht Juliana 7% minder op dan de beide laatstgenoemden. Dat wil zeg gen dat om met deze laatstgenoemden te kunnen concurreren de prijs voor Ju liana ongeveer 1% cent per kg hoger zal moeten liggen, doch voorlopig lijkt het er niet naar dat er dergelijke prijs verschillen zullen gaan optreden. Wanneer wij de gemiddelde opbreng sten van Alba en Staring bezien, dan komt hieruit naar voren dat deze over de laatste 4 jaren practisch gelijk staan. Beide rassen hebben hun voor- en nade len welke hieronder genoemd worden. Alba, moet vroeg, bij voorkeur in Oc tober gezaaid worden. Dit vroeg zaaien dient echter ook weer niet overdreven te worden in verband met het optreden van voetziekten en of steenbrand. Dit ras is vrij sterk vatbaar voor brui ne- en iets vatbaar voor gele roes en stuifbrand. Het vraagt een flinke stik stofbemesting, die echter niet te zwaar mag zijn, omdat bij legering vrij spoe dig opbrengstdaling optreedt. Het stro kon namelijk steviger zijn. Daar de kor rel vast in het kaf zit, leent dit ras zich bijzonder voor maaidorsen. Staring, verdraagt laat zaaien zeer goed en is verder minder gevoelig voor bruine roest en stuifbrand dan Alba, doch daarentegen vatbaarder voor schot en korreluitval. Dit ras kan een hogere stikstofbemesting rendabel maken en verder maakt ook het stevige stro dit ras aantrekkelijk. Het is o.i. een soepe ler ras dan Alba. Bij proeven over de bakwaarde is nog geenszins gebleken, dat met het oog hierop, aan een van deze rassen de voor keur gegeven dient te worden. Wij zien het voorlopig nog zo, dat voor beide rassen een plaats is in het tarweareaal. Zaait men tijdig, dan zou den we op de lichtere gronden Alba p?;e- fereren, voor de zwaardere gronden daarentegen Staring. Na October alleen Staring. Wat de nieuwe rassen betreft, is ook dit jaar weer gebleken, hoe gevaarlijk het is voortijdig een conclusie te trek ken. Wij willen dit nader toelichten. Vanaf 1943 hadden wij in beproeving het ras Heine's IV, een zéér wintervas- te tarwe, die in opbrengst regelmatig boven Alba en Staring uitkwam. Dit ras, waarop we in vorige jaren reeds de aandacht vestigden, zou waarschijn lijk in de rassenlijst 1950 zijn opgeno men, dit jaar was het echter zo zwaar door roest aangetast dat het uit de be proeving is afgevoerd. Een soortgelijk geval dus als de destijds de Joncquois. Dit jaar waren er weer 2 uitblinkers, nl. Minister en een nieuw ras van Helnei Minister was ook verleden jaar al in beproeving en leed toen reeds van de weinige vorst die we die winter hadden. Wij menen daarona goed te doen, te waarschuwen tegen het voortijdig op ruime schaal uitzaaien van nieuwe rassen. In voorgaande jaren hebben wij er meerdere malen op gewezen, dat het voor een goede risico-verdeling gewenst is, een gedeelte met goed wintervaste rassen te bezaaien. Dit heeft nog vrij wel geen ingang gevonden. De voor^ naamste reden is o.i. wel, dat er nog geen enkel wintervast ras is, dat in de practijk goed voldoet. De bezwaren, die naar voren gebracht worden zijn o.a. de volgende: De rassen moeten bij voorkeur niet later dan in October worden ge zaaid, zij hebben vrijwel alle een rode korrel en staan, wat korrelkwaliteit, weerstand tegen ziekten, stevigheid van stro en derg. betreft, als regel beneden Alba en Staring. Verder geven zij in zachte winters" een lagere opbrengst. Nu zoals vermeld, de Heine's IV is uitgevallen, is er in deze groep niet veel nieuws. Rassen als Carstens V, Lovink, Titan en Skandia II zijn een ieder voldoende bekend. De nieuwe wit- zadige Demeter, die in het Noorden wel belangstelling heeft, maakte op de proefvelden hier ook geen slechte in druk. De gevoeligheid voor laat zaaien, de trage voorjaarsontwikkeling en de zeer grote gevoeligheid voor schot ma ken echter, dat wij dit ras nog met de nodige reserve bezien. Tenslotte is het toch ook weer zo, dat wanneer wij de kilo-opbrengsten bekij ken in jaren, dat de weinig wintervaste rassen uitvriezen, de opbrengsten van de wintervastere rassen dikwijls zo laag zijn, dat men uiteindelijk beter is met een goed gewas zomertarwe of gerst. Samenvattend menen wij te mogen zeggen, dat zolang vwj niet beschikken over goede wintervaste rassen, die be tere eigenschappen bezitten dan de be staande, wij het best doen ons te blij ven bepalen tot Alba en Staring. Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, Barendrecht. schrijft: Schreef ik de vorige keer over het vele lasteren, dat je als metselaar-op- karwei hoort, zo is het niet minder met het kletsen en roddelen, dat de een over de ander doet. Werkelijk, als je aan een bakje" zit bij de klanten, dan hoor je wat.' Vooral familieleden hebben nog al eens wat over elkaar te vertellen. Het gevalt natuurlijk wel eens zo, dat beide partijen klanten van Schrammetje zijn, dus sta je daar net tussenin. Dan is er wel eens stuurmanskunst nodig om aan alle kanten de klippen te omzeilen, want iedereen wil graag uit je mond horen, dat hij gelijk heeft. Ja, daar wordt wat af gescholden! De een betitelt zijn broer als een farizeeër en de ander noemt haar zuster een echte Xantippe. Schoonmoe der gaat vaak door voor een „ouwe tange", die zich met alles en nog wat bemoeit en de kinderen van Oom Jan „binne oalemaele verwoande snotneu zen." Om nog maar niet te spreken van de veel krachtiger termen die worden gebruikt, vs^aarmee nog eens dik onder streept wordt, dat die en die toch zo verschrikkelijk gemeen" is. En wee U, wanneer ge al blazende tegen de hete koffie wilt proberen tóch nog een goed woord van de tegenpartij te zeggen. Dan wordt je al gauw de mond gesnoerd met een: „Man, hou je mond d'r over, want joe kent ze nog voor geen vierde part!" Nou, dan zwijg ik maar weer. Maar wanneer het me eens S,l te gortig wordt zeg ik wel eens: „juffrouw, ik ken een aardig rijmpje, dat precies past op het geen je daar nu allemaal verteld hebt." ,,Zeg op Schram!" Wel, ik bedoel dit: „Wie in zijn eigen tuintje wiedt, Ziet bij een ander 't onkruid niet!" Dan zet ik m'n kopje neer en ga weer aan "m'n werk. Het beste is maar dat ieder zich met z'n eigen zaken bemoeit. Dat gepraat over andermans doen en la ten heeft al heel wat ellende teweegge bracht. Er is maar weinig critiek, dat in opbouwende zin bedoeld wordt. Meest al komt het voort uit het oogmerk om onze naaste neer te halen en onszelf op de troon te zetten. En ongelukkig is hij, die niet standvastig is en zijn leven richt naar de opinie, die men over hem heeft. Dan wordt zo iemand als de ba ren der zee, ongelijkmatig, dan her-, dan derwaarts geslingerd. Als men naar eer en geweten handelt en het leven niet af wijkt van de richtlijnen uit Gods Woord, laat dan de tegenpartij maar praten. Het gaat in 't leven nu eenmaal niet, om het, ieder naar de zin te maken. Wie dat tracht te doen zal uiteindelijk toch tot de conclusie komen, dat zijn pogingen daartoe op een fiasco uitlopen. Ik herinner me nog een lesje uit een leesboekje, toen ik nog in de schoolbank zat. Dat is al heel wat jaren geleden, maar de grijze onderwijzer met zijn glimmend jasje en pluche pantoffels aan heeft ons de moraal er van zo ingeprent, dat ik het nooit meer vergeten zal. Luister: Een grootvader ging met zign klein zoon op reis. Hun voertuig was een ezel. „Gaat U op de ezel zitten, opa", zei de jongen, dan zal ik lopen. Ik ben nog jong en kan dat best." Opa beklom het oude ezeltje en daar gingen ze. In het eerste dorp dat ze passeerden, zei den de mensen: ,,Kijk eens, wat een hardvochtig man, die laat zo'n kleine jongen lopen en zit zelf gemakkelijk op de ezel." Opa springt er af en kleinzoon bestijgt het grijze ros. In het volgende dorp zeggen de mensen: „Wat 'n ge mene jongen; die laat zijn oude groot vader lopen en zit zelf met zijn jonge leden op de ezel." Ook daar weet opa raad op. Hij beveelt z'n kleinzoon af te stappen en ze vervolgen de reis. Samen lopen ze nu naast de ezel. Weer passeren ze een dorp. „Welke dwazen," zeggen daar de bewoners, „die hebben een ezel en zo lopen er naast." Heb je ooit zoiets gezien?" Opa stijgt weer op en neemt kleinzoon achter zich op de ezel. Voort gaat het weer. In de volgende plaats zeggen de mensen: •,,Heb je ooit twee zulke dierenbeulen gezien? Met z'n bei den op zo'n arm beest!" Opa is ten ein de raad. ,,Haal een touw en een stok,,' gelast hij z'n kleinzoon. Dan legt hij de ezel op zijn rug, bindt de voorpoten en achterpoten bijeen, steekt endelings de stok er door en commandeert zijn klein zoon: „dragen. Jan!" Zo zeulen ze ten slotte met de ezel voort, die hün had moeten dragen. Om in het volgende dorp natuurlijk voor stapelgek verklaard te worden Maak nu zélf de toepassing maar, le zer! dat komt er van als de mensen al maar praten en critiseren en de be trokkene er zijn oren naar laat hangen! Sinds ik de schoolbanken verliet is het er nog niets beter op geworden, dat be merk ik dagelijks. Zè,l het nog eens ver anderen SCHRAMMETJE. P.S. Stopt meneer de redacteur me daar juist een brief van de R.TM. in m'n handen, waarop ik later nog wel terug kom! Is er in Parijs één monument dat be roemder en meer karakteristiek is dan de E^iffeltoren? In 1889 was het dat Ingenieur Gusta vo EIFFEL hem liet bouwen om, zoals men in Parijs' argot zegt, de „clou" van de Wereldtentoonstelling te zijn. En nu is hij dus zestig jaar oud en al een heer op leeftijd. Toch blijft zijn aantal bewonderaars altijd even groot als in zijn jonge jaren. Want' het zijn er jaarlijks gemiddeld een millioen en meer, die de Toren in een prima han delszaak omzetten. De liften die hen, wanneer zij geen lust hebben om de 1.021 treden van de trap op te lopen, tot de top van het hoogste monument van Europa brengen, en die door twintig ton water uit een reservoir dat op de top is geplaatst, worden voortbewogen, hebben de bouwers zoveel hoofdbrekens gekoft dat deze er bijna toe waren over gegaan om ter oplossing van dit pro bleem de Toren ontzaglijk grote steu nen te geven waarin de kooien vertikaal zouden komen. Gelukkig maar zijn zij er in geslaagd om de cabines zó te stel len dat zij langs de peilers omhoog gaan met een helling variërend van vier en vijftig tot tachtig graden. Nu verbergen metalen structuren hun geraamte onder een bekleding van ce ment, alsof zij er zich eigenlijk voor schamen. Maar de Eiffeltoren staat on genegeerd met zijn stalen benen in het hart van de eleganste wijk van Parijs. Wonderlijk licht en fragiel lijkt zij. De vijftien duizend stukken ijzer waaruit hij is opgebouwd, samengehouden door 2 millioen vijf honderd duizend klinkna- gels, wegen echter zeven millioen kilo gram. Om de zeven jaar rukt een leger schilders die geen last van duizeligheid hebben, aan om in het netwerk van bal- Icen te klimmen en dit met vijf en dertig duizend kilo verf te bedekken. De Eiffeltoren met zijn typisch sil houet, wel enigszins van Verouderde gra tie, wordt op feestavonden hel verlicht. Millioenen fluosercerende buizen teke nen dan veelkleurige arabesken tegen de Parijse hemel af, in sommige jaren zui vere decoratie, maar ook soms practi- sche aanwijzingen. Tien duizend personen kunnen tegelijk op de toren zijn. Op de eerste en tweede verdieping kan men uitrusten en dine ren, want daar bevinden zich restau rants. Op de derde verdieping kan men het prachtige panorama over de stad bewonderen, en zelfs tot ver buiten de stad kan men kijken, over een straal van tachtig kilometer. Boven ons trekt een I THEELEPELTJES j (Oud Hollands) TELEFOON 157 - MIDDELHARNIS TE KOOP in één der hoofdplaatsen van Zeeland een in uitstekende staat verke rende met electr. motoren, builen, meng machines, woonhuis, 3 pakhuizen en volledige inventaris. Direct te aanvaarden. Brieven onder no. 5036 aan het Bur. van dit blad. vreemd voorwerp de aandacht. Dat is namelijk een antenne van de nieuwe te levisie zender die weldra de meest nauwkeurige beelden ter wereld zal uit zenden, voortgebracht door het toestel met een definitie van 819 regels door de Franse ingenieurs opgesteld. Zodoende blijft de Eiffeltoren zijn traditie ge trouw. Uitzichttoren, technisch wonder, plaats waar wetenschappelijke proefnemingen worden gedaan, dit alles is de Eiffelto ren en tevens de voornaamste vlagge- stok waaraan de Franse vlag wappert. Prins Bernhard is op het nippertje aan een verwonding ontsnapt, toen hij Zaterdag met zijn auto, die door hem zelf werd bestuurd, in botsing kwam met een door een paard getrokken wa gen te Wahn, bij Keulen. Het paard werd gedood en de kar be schadigd. Prins Bernhard en de 3 inzit tenden in zijn auto bleken ongedeerd, aldus een Reuterbericht. Volgens de prins, zo deelt thans diens secretariaat mede, reed hij met de auto naar het vliegveld bij Keulen om van daar per vliegtuig naar Nederland terug te kereur toen het paard juist op het moment dat hij met ruime afstand wilde passeren, schrok en steigerend naar links iiitweek. Het kwam daarbij zelfs op- de wagen van de prins terecht. Daar bij werd het niet gedood, doch liep slechts een lichte verwonding op. Prins Bernhard acht het Reuterbericht als zou hij zelf ternauwernood aan verwonding ontsnapt zijn dan ook ten zeerste over dreven. De pastoor van Hellendoorn heeft in de nacht van Zondag op Maandag de noodklok van zijn kerk geluid omdat hij bang was dat er een overval op zijn pastorie zou worden gepleegd aldus meldt het Alg. Dagblad, tóaar de men sen wier bedoelingen hij vreesde, waren gestrande reizigers, die bij henn om on derdak aanklopten Om één uur in de nacht werd er bij dè pastorie gebeld. De huishoudster van de pastoor zag een auto voor de deur staan waaruit twee dames en twee heren waren gestapt. Zij dacht aan de vele overvallen, die in de laatste weken op ons platteland worden ge pleegd en deed niet open, maar waar schuwde de pastoor. Die belde eerst de politie in Hellendoorn, maar de dienst doende agent maakte net zijn ronde, dus de pastoor kreeg geen gehoor. Inmiddels probeerden de bezoekers de bewoners van de pastorie door tik ken op de deur en op de ramen uit hun schuilplaats te lokken, maar zij bereikten niets. Integendeel, de pas toor greep naar het oude, beproefde middel, de alarmklok. Menige dorps bewoner schrok op en verliet zijn bed, de politie trok naar de pastorie, en toen kon eindelijk het geval worden opgelost. Twee dames uit Groningen hadden gelift met twee heren die naar Arnhem moesten. De dames wilden de volgende dag iemand in het sanatorium te Hel lendoorn bezoeken, maar konden in het dorpshotel geen logies meer krijgen. Vanwege het gevorderde uur waren zij toen, omdat zij katholiek zijn, naar de pastorie gegaan om onderdak, te vinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3