PLAATSELIJK NIEUWS Er komt seen Vismijn te Ouddorp Uit hel Kijkvensl NU Buitenland Wed. A. Mans Noorse Levertraan De goedkoopste bron *7 Vroom Dreesmann Begroting zonder slag of stoot goedgekeurd BlK. 2 „E IL A N D E N-NIE U W S Zaterdag 22 October 1949 De volkstelling; en de Kerk in Nederland. Onder de gereformeerde groepen in ons kerkelijk leven spreken ook de Ge reformeerde Gemeenten mede. Het aan tal aanhangers dezer kerk was in 1930 blijkbaar 41950, in 1947 liep het op tot 88400, een stijging alzo tot ruim het dubbele. Zij maken 0.92% van de bevol king uit. Het jaarboekje geeft wel een lager getal aan, maar het is aan te ne men, dat de volkstelling opgave juist is en men het nut is gaan inzien nauwkeu rig als tot deze gemeenten behorend te doen aantekenen, en dat voorts enkele kerkeraden geen opgave voor het jaar boekje hebben gedaan. Over de jaren na 1907 blikkend, het jaar waarin de zg. Kruisgemeenten met de Gereformeerde Gemeenten verenig den, is hier grote stabiliteit, orde, ver bondenheid en verhelderd inzicht in het kerkelijk leven gekomen. Deze gemeen ten, ontstaan in de tijd toen Ds Lede- boer uit de Herv. Kerk gezet is, opge bouwd uit de aanhangers van vele oefe naars en kleinere gemeenten, nemen in het kerkelijk leven van onze tijd een be tekenende plaats in. In haar prediking ontbreekt de zuivere ervaring van de werking van Gods Geest niet. Streng onderwerpelijk is haar leer. Dat de mens nodig heeft van dood tot leven gebracht te worden kan men in die kerken altijd beluisteren. Men is er opgegroeid bij de oude Gereformeerde theologie uit de bloeitijd der kerk, hun forse taal spreekt de kerkganger nóg aan. Merk waardig is het, dat in de vele vacante gemeenten, het jarenlang lezen van de predicaties der vaderen de gemeenten bijeen houdt. Wie jarenlang in deze ker ken leeft, mist in elke andere kerk een element dat zich niet altijd zo duidelijk laat omschrijven, maar dat de kerkgan ger toch kent. Tot het begin dezer eeuw groepeerden de gemeenten zich veelal om hun rond reizende dominé of oefenaar, Ledeboer voorop, van den Oever, van Dijke, Bak ker. Jan Vader, Boone en wie er verder nog geweest zijn. Mannen van practicaal geestelijk leven en grote zeggenschap, wier eenvoudige practicale preken bij het volk insloegen en menigeen ten eeu wigen zegen waren. Men hoorde dan „wat God gedaan had", en zover mij heugt, was er geen sprake van dat enig hoorder ging bepeinzén ,,of deze man wel tot dit ambt geroepen was" want de waarheid daarvan drong zich al dadelijk aan die hoorder op, zo gauw zij op de kansel de mond geopend hadden. Niets is dan ook meer geschikt om de kracht van het Woord te breken en de onder linge liefde te blussenf dan het becriti- seren van de prediker. Niet, dat het al les pays en vree was, want deze perso nele inslag in hun geloofsleven, leidde in het kerkelijk leven vaak tot troebelen en twist. Men ging vaak uiteen om bij zaken en in zulke broedertwisten eiste een ieder gehoorzaamheid van de ander op voor wat hij meende ,,van den hemel in zijn hart te hebben gekregen." Vaak ook hebben vrouwen, door haar bevin dingen en „waarheden" hele gemeenten te gronde gericht. Wijlen Ds Kersten heeft zijn leven aan deze gemeenten ge wijd en het is hem met uiterst geduld en tact door hulp van Boven gelukt wat meer kerkelijk besef te wekken en de schatten uit het kerkelijk leven der ouden, in belijdenis en kerkenordening van Dordt vervat, weer bloot te leggen. Naast het behoud van de mystieke wer king des Geestes, werd het kerkelijk saamleven tot wat meer gehoorzaamheid gebracht en begon men, met verlooche ning van eigen voorliefde, in het spoor der Dordtse vaderen te wandelen. Had den voorheen de voorgangers der Ger. Gemeenten of niet gestudeerd of bij el kander wat onderricht genoten en was het studeren geheel aan eigen lust daar toe overgelaten, ook hierin kwam ver andering. Dat de Catechismus inzake de onderhouding van het vierde Gebod aanvangt te zeggen, dat het ten eerste inhoudt, „dat de kerkedienst of het pre dikambt en de scholen onderhouden worden" begon de aandacht te trekken en in navolging hiervan, lettende op wat de „oude schrijvers", die toch wèl gestu deerd hadden, als erfenis hadden mogen nalaten, richtten deze Gemeenten om streeks 1925 haar Theologische School op en werd tevens de aanmelding der genen die zich tot het leraarsambt ge roepen voelden in kerkelijke banen ge leid. Een college van ervaren predikan ten beoordeelt de candidaten. Zo doende mocht men menig nieuwe „knecht" in de Dienst des Woords begroeten, of schoon het getal vacante gemeenten nog zeer groot is. Vanzelfsprekend betekent het les geven aan die school een zware taak voor de leraren, die immers niet de vrijheid hebben zonder eigen gemeente te zijn. De eerste schreden zijn alzo ge zet en de tijd, dat men een ,,niet-bestu- deerde" dominé heimelijk of openlijk het meest als een „geroepen knecht" erken de, is vrijwel voorbij. Vanzelfsprekend brengt dit meer geordend kerkelijk le ven ook verandering in levenspraktijk mede; van het eerbiedwaardig persoon lijk gevoelen komt men tot gemeen schappelijk leven samen besluiten, wordt er meer eerbied gevraagd voor het ge voelen des anderen, zoals ook de Apos tel Paulus in Filipp. 3 vers 16 aanbe veelt. Intussen blijft het feit bestaan, dat de kerkganger nauw luistert, de pre ker moet hem persoonlijk iets te zeggen hebben. Van algemeenheden is men hier niet gediend, want dan gaat de preek over de hoofden heen. Er is gelukkig ook in deze gemeenten een volk dat naar de waarheid vraagt, dat de zonden wil horen bestraffen. Moge dat altijd maar zo blijven. Want het Woord des Heeren is scherp, het schippert met niets en met niemand. WAARNEMER. MIDDBLHARNIS Benoeming. Tot Hoofd van de Chr. Ulo-school te Lekkerkerk is per 15 Ja nuari 1950 benoemd de heer C. A. Pluym, thans onderwijzer aan de Chr. U.L.O. alhier. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 9 uur in de Ger. Kerk te Middelharnis en nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk Ds Goedhart. Geref. Kerk 2 X Ds Zeilstra. Chr. Geref. Kerk 2 x Ds de Jong. Geref. Gem. 2 x lezen. De E.H.B.O. Afd. Middelhamis-Som- melsdijk zal onder leiding van Dr Arends weer een E.H.B.O.-cursus organiseren, welke aanvangt op Donderdag 27 Octo ber om 7.30 uur, in het zaaltje naast het gemeentehuis. voor een paar GOEDE lederen Klompsokken naar: Dubbele Ring 150 Sommelsdijk DIBKSLAND De Moedercursus, door de afd. van het Groene Kruis georganiseerd, vangt aan op Dinsdag 25 Oct. in de zaal van Vermeulen aan de Molendijk. De lessen vangen aan te 1.30 uur en worden ge geven door de bekende zuster Hatting. Het aantal cursisten bedraagt reeds 20 en het laat zich aanzien dat dit getal veel groter zal worden. Men vervoege zich voor deelneming bij zuster Bakker. Evenals vorig jaar zijn er weer kerst- pakkettenzegels voor de militairen in In- dië te krijgen. Deze zijn te koop bij de zaken waar het -demonstratiepakket ge ëtaleerd is, t.w.Fa. Braber, Winter straat, Fa. Both, Straatdijk, D. v. d. Heyden, Zomerstraat en Kapper Spaan, Heul. Tevens bij: Mevr. Boot, mevr. van Gangelen en mej. T. Helleman. HERKINGEN De werkman A. C. d. G. had tijdens zijn werkzaamheden zijn pols zodanig te bezeren dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij zijn ar beid niet kan verrichten. De lessen der landbouwcursus heb ben deze week een aanvang genomen, met 20 leerlirigen onder leiding van de heer Fase, hoofd der Ned. Herv. School Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. Ds Klootwijk. Geref. Gem. lezen. STELLENDAM Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en sav. 6 uur dhr Bouman. Geref. Kerk v.m. 10 uur en sav. 6 uur Ds Brinkman. Dat met messen omgaan altijd ge vaarlijk is, ondervond J. v. d. W. deze week. Daar hij kool zou snijden liep hij met een mes in de hand ergens tegen aan, zodat het mes zodanig zijn hand verwondde, dat de dokter het moest krammen. Niet alleen de kool bleef lig gen, maar ook het Werk voor enige dagen. Door de duisternis van Donderdag avond kwam dhr H. van hier in Mid delharnis van het perron te vallen op de tramrails. Met hevige pijn thuis ge komen zijnde werd hij door de dokter rust voorgeschreven. Elke dag vóór 't slapen gaan Een lepel Maar dan ook LOVITKAN, de allerbes te, geijkt en voorzien van het Rijkszegel. Haal vandaag een fles bij DROGISTERIJ B. VAN SETERS STELLENDAM GOEDEREEDE Predikbeirrten. Ned. Herv. Kerk vm. 10 uur Ds Steur van Ouddorp (maan delijkse collecte.) OTJDDORP Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur lezen en nam. 2.30 uur Ds Steur. Geref. Kerk 2 x lezen. Ger. Gem., 2 X lezen. Doopsgez. Gem. geen dienst. De heer J. Hameeteman is dezer da gen 25 jaar in dienst bij de cichoreidro- gerij. Het Bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weidebouw maakt bekend, dat binnen enige dagen maatregelen zullen worden genomen om van die rassen pootaardappelen, waarvan na afloop van de onderhandelingen met het buitenland een overschot mocht blij ken te ontstaan, een hoeveelheid uit de markt te nemen. In de bedoeling ligt op pootaardappelen, waarvoor deze maatre gel wordt getroffen, een zekere toeslag uit het Poter-egalisatiefonds te verstrek ken, op voorwaarde, dat deze aardappe len voor andere dan pootdoeleinden wor den bestemd. Hierover zullen binnenkort nadere mededelingen volgen. Gezien er derhalve geen reden voor ingerustheid bestaat over de prijsontwikkeling, advi seert het Bedrijfschap met klem de poot,- aardappelen niet te verkopen beneden de officiële B.F.A.-prijs, d.w.z. de ga rantieprijs verhoogd met de nabetaling aan het eind van het seizoen. De drogerij Ceres" heeft de eerste partij gedroogde paardepeen verzonden. van A. en D. vitamine, wed. Kur- vinks-Stoomlevertraan. Ze helpt te gen kouvatten en maakt u sterker. Probeer eens een fles, uit de Oud- dorpse Drogisterij. NIEUWE TONGE Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm. 9.30 uur Ds Klootwijk van Herkingen en sav. 6 uur dhr Vetter van Middel harnis. Consulent. Door het vertrek van de predikant der Ned. Herv. Gem. treedt thans als consulent op Ds Klootwijk van Herkingen. Onderhands verkocht. Wij vernemen dat de heer C. v. d. Maden aan de Bat- tenoordsedljk zijn woning en schuur on-j Rheumatische Pijnen tergen de mens tot 'evensmoewordens toe. Maar met Krusthen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk mid del, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen functionnereii. Die na tuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daar van het gevolg zijn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. derhands heeft verkocht aan D. Kats. De heer J. A. v. d. Maas heeft zijn woon- en winkelhuis plus garage staan de aan de Voorstraat onderhands ge kocht van H. Vermaas uit Middelharnis Nog veel woningzoekenden. Hoewel deze zomer een 12-tal nieuwe woningen zijn klaar gekomen en in gebruik zijn genomen zo vernemen v/ij dat thans weer een flink aantal woningzoekenden staat ingeschreven. Catechisaties. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk hebben deze week een aanvang genomen, zij worden gehouden in de consistorie der kerk op Maandag en Woensdagavond. Tuinbouwcursus begonnen. Met aan vankelijk een 20-tal cursisten werd jl. Dinsdagavond in een van de klassen der Openbare lagere school een aanvang ge nomen met de Tuinbouwcursus. Tentoonstelling. De postduivenvereni- ging Gevleugelde Bode" zal op 1, 2 en 3 Dec. a.s. haar jaarlijkse tentoonstelling organiseren. Naar wij vernemen hoopt a.s. Maan dagavond voor de Ned. Herv. Herv. Ge^ meente op te treden Ds P. 3. Dorsman van Schelluinen. OUDE TONGE Vorige week werd de eerste nieuwe woning aan de Wilhelminastr. in gebruik genomen. Deze week zal opnieuw een negental huizen betrokken worden. Ge leidelijk aan zullen dus deze eerste na oorlogse woningen ter beschikking komen. Tot consulent der Ger. Gemeente al hier is aangewezen Ds F. Mallan te Bruiriisse. OOLTGENSPLAAT Liquidatie „C.S.V." Men verzoekt ons het volgende mede te delen. Wegens te geringe belangstelling van de zijde der ingezetenen is het comité Stichting Verenigingsgebouw" geliquideerd. De door de verenigingen afgestane gelden zijn aan deze verenigingen terugbetaald terwijl de ontvangen gelden van parti culieren, opbrengst uitvoeringen, ver koop van steentjes enz. ter beschikking zijn gesteld van de stichting 19401945. Benoemd. Onze dorpsgenote mej. H. A. Mans thans leidster op een jongens Internaat te Engeland is met ingang van 16 October in gelijke betrekking be noemd op de schipperschool te Vrees wijk. Bestrating. Deze week is men met de bestrating van het Weespad gereed ge komen. Tegelijk met de bestrating is de riolering vernieuwd, terwijl de gasfa briek verschillende vernieuwingen aan haar buizennet heeft toegepast. Thans is een rijweg verkregen van 6 m breed, terwijl aan weerszijde een trottoir is gelegen van plra. 2.20 m breedte. Het werk werd uitgevoerd door de firma Dijkers uit Middelharnis, terwijl de tech nische voorbereiding én uitvoering was van dhr J. Louwerse. Thans is reeds een mooie bestrating verkregen vanaf de Provinciale Langeweg tot in centrum der gemeente. Uit Indië. Onze dorpsgenoot W. de Vos Dz. die in 1946 als vrijwilliger naar Indië vertrok hoopt deze maand met de Grote Beer" in ons land terug te keren. Ongeval. De transportarbeider J. Broere uit Middelharnis die op de kaai alhier werkzaam was met het lossen van een schip kunstmest, had het onge luk met zijn vingers bekneld te geraken tussen een knijper, waardoor hij ernstig werd gewond. Dr Kramers verleende ge neeskundige hulp. Nu de classis Flakkee der Ger. Ge meenten vacant is, is tot consulent der Ger. Gem. alhier aangewezen Ds F. Mal lan van Bruinisse. DEN BOMMEL Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk vm.' 9.30 en sav. 6 uur Ds Postma. Geref. Kerk v.m. 10 en sav. 6 uur Ds Steunen berg van Rotterdam. Met ingang van 25 October a.s. zal er elke Dinsdag en Vrijdag vuil opge haald worden in het dorp den Bommel. In Zuidzijde en Achthuizen een keer per week, dit is iedere Vrijdag. Verzocht wordt 's morgens alle vuil aan de open bare weg te plaatsen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds Sonnenberg van Ooltgens- plaat en sav. 6 uur Dhr Neijenhuis van de Langstraat. Geref. Kerk voorm. 9.30 uur en sav. 6 uur Ds Snel van Rhenen. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. Dhr C, van Biert Iz. is naar het zie kenhuis te Dirksland overgebracht. -------O------- CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 19 October 1949 Dubbele Princessen 42.54.Ro de kool 5.506.Kasstoksnijbonen 93.Tomaten 16.20.Andijvie 6.-8.—; Witlof 38.—40.—Groene Savoije kool 18.Gele Savoije kool 5.Spinazie 27.Sla II 6.10— 7.70; Zwijndrechtse Wijnperen 6.9. Doijenné du Comice 7.30.Beurré Durandeau 5.Cox Orange 15. Alicante 64.—70. Wapent U nu reeds legen de komende koude dagen, door deze sportieve handschoen. Ze zijn zo practisch en in zo veel verschillende tinten ver krijgbaar, dat U ze overal bij kunt dragen. Dameshandschoenen wol, met de hand gehaakt, in zeer aparte kleurstellingen Voor iedere mantel een pas sende combinatie iS 35 Post- en telefonische be stellingen (Tel. 34859) op deze zeer voordelige aanbieding worden gaar ne aangenomen. ROTTERDAM België Eindelijk is er in de Koningskwestie door Koning Leopold gesproken. De Koning heeft aan minister Eys- kens medegedeeld, dat waneer er een volksraadpleging wordt gehouden, en hij Leopold ^11 geen 55 procent der geldige uitgebrachte stemmen behaalt, hij van zijn rechten op de troon zal afzien. Komt de Koning wel aan 55 procent, dan zullen de Koning, de regering en het parlement verder de richtlijnen tot oplossing van deze kwestie moeten vast stellen. De vraag is nu, hoe de regering en het parlement over dit voorstel van de Koning denken. Minister Eyskens heeft reeds voor de ze bekendmaking de partijen gepolst. De telling der stemmen, wanneer de stemming doorgaat, zal per arrondisse ment plaats hebben. Hoe deze stemming zal uitvallen is moeilijk te voorspellen. Er zullen arrondissementen zijn, waar de Koning het vereiste aantal stemmen niet zal halen. Communisten, Socialisten en een gedeelte der Liberalen moeten tegen hem zijn, ook zelfs een klein ge deelte der Rooms Katholieken. Aan de andere zijde, kan men moeilijk een juiste gevolgtrekking maken over de houding van het volk. Een Koning mag om de een of andere reden iets tegen zich hebben, doch wan neer het gaat zoals hier, om terug keer tot, of afstand van de troon, dan kruipt het bloed dikwijls waar het niet gaan kan. Wij vernamen eens van een predikant, dat hij iemand ontmoet had, die zeer afgaf op ons Oranjehuis. Toen eohtea enige maanden daarna onze vorige Ko ningin Wilhelmina, de plaats zijner in woning bezocht, ging ook hij met de andere burgers kijken. Hij bekende eer lijk dat toen hij de Koningin zag, hij ontroerde, terwijl er toch zeer vele an dere dames rondom en tegenover hem stonden, waarvoor hij deze aandoening niet had. Dominee vroeg hem of hij dit onder scheid nu verklaren kon, en wees hem er op, dat het gezag' door God was in gesteld, en dat Hare Majesteit met dat gezag was bekleed. Door Mij regeren de koningen. Zo zou het ook in België kunnen gaan, dat menigeen die nu nog een grote mond opzet, als het er op aan komt, toch zijn Koning terug begeert. Frankrijk De Franse regeringscrisis schijnt haar einde te nemen. Jules Moch, was door de President van Frankrijk als kabinetsformateur aange zocht. Hij verkreeg in de nationale ver gadering, juist één stem meerderheid; 310 stemmen moest hij hebben, en ver kreeg er 311. Toch is hij niet geslaagd, omdat de partijen het niet eens konden worden, over de verdeling der minister zetels. Hij werd genoodzaakt om aan presi- dent Auriol zijn opdracht terug te geven. Thans heeft de president aan Kené Mayer verzoch een kabinet te formeren. Als Mayer er in slaagt, zal de nieu we regering niet veel verschillen, van de regering die Moch dacht samen te stellen, alleen met dit verschil, dat de persoon van Mayer, veel meer gezien is. Hij is soepeler in zijn optreden, en ge niet meer het vertrouwen. Daarom is men van gedachte dat hij wel de ver eiste meerderheid verkrijgen zal. Het is voor Frankrijk te hopen, dat de crisis spoedig tot het verleden zal behoren. Het land heeft dringend behoefte aan een vaste leiding; dat is gebleken on der het vorige kabinet. De rust werd hersteld en het vertrou- wen keerde weer. Ook met het oog op de buitenlandse politiek, heeft Frankrijk een regering nodig. Veiligheidsraad In de Veiligheidsraad botert het op het ogenblik niet erg. Er moet een niet permenent lid gekozen worden. Hiervoor is nu genoemd Zuid-Slavië, terwijl Rusland en enkele andere Ooste lijke landen Tsjechoslowakije aanbe velen. Rusland heeft eerst laten weten, dat als Zuid-Slavië gekozen zou worden, dit als een onvriendelijke daad tegen de Sowjet Unie zou worden opgevat. Thans heeft Wijsjinsky verklaard,, dat wanneer Zuid Slavië gekozen zou wor den, Rusland zich daartegen zou ver zetten. Deze verklaring heeft een onprettige indruk gemaakt, want nu gaat Rusland dreigen en straks de verkiezing onmo gelijk maken. Engeland, Noorwegen en Denemiarken zouden op Tsjecho-Slowakije stemmen, daarentegen Frankrijk, Amerika en Chi li op Zuid-Slavië. Volgens de laatste berichten zou Zuid Slavië gekozen zijn, hetwelk zeer de toorn van Rusland heeft opgewekt. China De grote Zuid Chinese stad Kanton, is gevallen en door de communisten be zet. Gevochten is er om deze stad heel weinig. Het regeringsleger heeft zich terug getrokken. De regering heeft zich ver plaatst naar Tsjoengking. Thans is in de provincie Kwangsi de totale oorlog uitgeroepen. De grote vraag is, of de nationale regering nog bij machte is, haar leger tot vechten te bewegen. Het Chinese volk is een raar volk, dat is al meer gebleken in de geschiedenis. Had de huidige regering krachtige personen, die tot regeren in staat waren, de kansen zouden best nog kunnen keren. Thans echter schijnt de toestand ho peloos. Het leger is vermoeid en vecht niet', en het volk verwacht van het com munisme heil. Raadszitting op Woensdag 19 October De openbare raadsvergadering werd geopend door Burgemeester Kleijnen- berg met gebed. Allereerst stelde de Voorz. aan de or de de beslissing omtrent de toelating van de heer J. Voogd Czn. als lid van de Raad. De stukken werden nagezien en m.a.s. tot toelating besloten. De notulen werden onveranderd vast gesteld. Onder de ingekomen stukken zijn eni ge terugontvangen goedgekeurde raads besluiten; mededeling van het Verifica tiebureau dat alle boeken en bescheiden in orde zijn bevonden. De gemeente-rekening 1948 is goed gekeurd terugontvangen wat bijzonder veel is dit jaar. Vastgesteld wordt de bijdrage voor de Vleeskeuringsdienst. Goedgevonden wordt aan de gem. sec retaris een gratificatie uit te keren tot 50.— over 1948. Verhuur gemeente woningen. Dit be treft een omruil met Mierop en Witte. Wordt goedgevonden. Verzoek van de heer P. van Dam om het schooUokaal in de Oostdijk te mogen huren. In de oorlog heeft hij er veel aan verbouwd. B. en W. geven gunstig ad vies, wat wordt aanvaard. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek om subsidie van 50.per jaar door de Vereen, tot bescherming van dieren. Een verzekering tot wettelijke aan sprakelijkheid door de gemeente ad 25.per jaar wordt aangegaan en goedgevonden. 4. Voorstel van B. en W. tot over name van eigendommen en het onder houd van de Duinkerkerweg. Wordt goedgevonden. 5. Wijziging verordening op de hef fing van haven- en kadegeld. Ook hiermee gaat de raad accoord. 6. Verhoging verzekering der gemeen- tegelden. De raad heeft besloten een bedrag van 10.000 te verzekeren; Ged. Sta ten willen dit echter op 16.000 bren gen, waartoe wordt besloten. De Vismijn 7. Bouw vismijn, ambtswoning met pakhuis en kantoor voor de haven meester. Dhr Hameeteman heeft in de stukken gezien dat de vismijn geheel gebouwd moet worden zonder subsidie. Hij weet niet wat B. en W. voorstelt, maar meent dat de vismijn etc. te duur zal worden. Wordt de vismijn niet gebouwd, acht hij het ook overbodig een ambts woning te bouwen. Hij weet niet of dit wel nodig zal zijn, voor de havenmees ter alleen. Daarom stelt hij voor het ge heel te laten vervallen. Dhr Caron is het daarmee eens. Er wordt hier ongeveer 100.000 kg garna len gevangen per jaar om daar een vis mijn voor te bouwen ziet hij de nood zaak niet. De Voorz. merkt op, dat de ambtswo ning er los van staat. Het woord „ambtswoning" is niet juist, er kan ook e.v. een visser in. Weth. Kr. Grinwls heeft een onder houd met een visser gehad, die geen heil ziet in de bouw van een vismijn. Ze zullen toch nog naar Stellendam moeten. Als de gemeente een vismijn bouwt zal er ook een afslager moeten zijn. Dit alles kost geld en de visser zal op kos ten worden gebracht. Het zou voor de vissers wel zeer ge wenst zijn, dat ze een lokaaltje hadden om hun garnalen in op te slaan. Dhr Hameeteman vindt dit zeer half slachtig. Ze willen geen vismijn maar wel een gebouwtje. De vismijn zou ook maar een klein gebouwtje zijn! De Voorz. stelt voor dat het misschien beter is te wachten met de bouw van een vismijn, om later te zien of het goedkoper wordt, daar het zonder sub sidie moet gezet. Wel wil spr. een wo ning laten bouwen. Dhr Hameeteman: Dan moet er toch een andere tekening worden gemaakt, want er staan nog verschillende andere dingen op, een kantoortje enz. Weth. Grinwis wil er toch een ambts woning van maken. Dhr Hameeteman: Onze havenmees ter heeft geen volle dagtaak. In een ambtswoning moet een ambtenaar wonen. De Voorz.: Hij kan er altijd nog voor worden bestemd. De tekening komt ter tafel en wordt door de raadsleden bezien. Besloten wordt z.h.s. alleen een wo ning te bouwen met kantoor. (De vis mijn valt er af.) 8. Wijziging deelneming in het aande len-kapitaal van de N.V. ,,E.M.G.O." Wordt goedgevonden. 9. De gemeentebegroting dienst 1949 wordt gewijzigd. 10. Wijziging salarisverordening ad ministratief personeel ter secretarie. Indertijd is een salarisverordening vastgesteld voor het secretarie-perso neel. Dit is door Ged. Staten niet goed gekeurd. Zij wensten een verlaging tot 200.—. Tegelijkertijd is binnengekomen de re geling voor de salarissen gemeente-sec retaris, (de indeling in klassen). B. en W. stellen voor de salarissen van het secretarie-personeel zo te houden en hebben geen bezwaar tegen de klassen deling Middelharnis-Sommelsdijk, indien de andere dorpen hiertegen ook geen bezwaar maken. Aldus vrordt besloten. 11. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven enz. voor het open baar lager onderwijs in 1948. Wordt m.a.s. goedgekeurd. 12. Besluit houdende verzoek als be doeld in artikel 55 quarter der lageron derwijswet 1920 voor het jaar 1950. 13. Beschikbaarstelling bedrag per leerling voor het bijzonder onderwijs voor het jaar 1950 (art. 101, lid 5 der lager-onderwijswet 1920.) Gaat eveneens onder de hamer door. 14. Goedkeuring begroting Burgerlijk Armbestuur dienstjaar 1950. Dhr Hameeteman brepgt verslag liit namens de commissie die de stukken heeft nagezien en adviseert tot goedkeu ring. De inkomsten en uitgaven be dragen 6050.50, waarin de gemeente subsidie van 4500.verleend. Hiermee gaat de raad accoord. gemeentebegroting De begroting zonder slag of stoot goedgekeurd 15. Vaststelling dienstjaar 1950. Dhr Hameeteman zegt dat het een zeldzaam geval is, maar dat niemand enige op- of aanmerkingen op de be groting had en adviseert de gemeente begroting vast te stellen op 401.266.36 in inkomsten en uitgaven. Uit de reserve is 7500.genomen om deze sluitend te maken. De kapi- taaldienst sluit met 204.661.52 aan in komsten en uitgaven. Weth. Kr. Grinwis kan zich alleen niet verenigen met de bliksemafleiders op het raadhuis en de beveilingsmidde- len van het strand. Dhr Caron is het niet eens met de zienswijze van Weth. Grinwis, t.o. van de beveiligings middelen aan het strand, wat z.i. nodig is dat de Overheid dit doet, ook op grond van Gods Woord. Hij citeert hiervoor Ex. 22 8 en geeft daarvan een exegese. Daarom heeft hij bezwaar tegen de mening van Wetli. Grinwis. Hij acht het noodzakelijk dat er beveiligingsmiddelen aan het strand komen, al kan' dat niet overal. Het is wel nodig dat bepaalde vakken worden aangewezen, zodat men alleen op één traject baadt, waar reddingsmiddelen zijn. Dhr Koek is voor reddingsmiddelen, maar tegen een bliksemafleider. De Voorz. zegt, U is vrij in deze ge dachte. Dhr Caron wil t.o. van die bliksem afleider straks iets zeggen bij punt 16, nl. aankoop nieuwe brandspuit. Daarbij heeft hij voorstellen. Bliksemafleiders zijn z.i. niet afdoende, ze geven geen 100% zekerheid en hij acht het eigenlijk niet noodzakelijk. Dhr Hameeteman zegt dat de Com missie deze zaak heeft besproken. De commissie is overtuigd dat een bliksem afleider geen 100% beveiliging heeft, maar gezien 2 x in het torentje de blik sem is ingeslagen, blijkt dit een aan- trekkingspunt te zijn en dus noodzake lijk. Het is wel een uitgave van 1100.- en we zijn wel verzekerd, maar als alles door brand wordt verwoest, zal de scha de nooit zijn te vergoeden. We moeten ten volle verantwoord zijn. Beneden in de toren wordt bovendien het brandblusmateriaal bewaard, waar ook wat mee kan gebeuren. Dhr Kreeft heeft gezien te Dinteloord in de suikerfabriek dat inslag van de bliksem een geweldige ravage teweeg bracht. Wel geen brand, maar veel scha de. Dat kan hier ook. Weth. Grinwis wil er de begroting' niet aan laten afhangen, maar blijft er tegen. De begroting wordt daarna m.a.s. goedgekeurd. (Vervolg in ons a.s. Dinsdagnummer) Bezwaren tegen achtste leerjaar Vele leden van de vaste commissies voor het onderwijs der Tweede Kamef hebben, naar uit hèt voorlopige verslag over het ontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920 blijkt ernstige bezwaren tegen de kern van het voor stel, die naar de mening der commis sie is gelegen in de invoering van de achtjarige lagere school. Als de gewone lagere school er een zevende en achtste leerjaar bij krijgt wordt dit, zo zeggen deze leden, de ondergang van het voort gezet lager onderwijs.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2