De eerste gemeente in O.-Flakkee heeft electrisch licht en schande De nieuwe bonnen 22ste Jaargang Zaterdag 22 Octobei 1949 No. 1864 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUlD-HOLLANDSE ^EN ZEEUWSE EILANDEN Eersie gemeente in Oosf- flakkee krijgi elecirisch licht Een historische gebeurtenis Zondagsdiensten Artsen. Van Siad aan 'i Haringvliet begint de victorie I MEDITATIE Als^ nieuwgeboren kinderkens Dood door gasverstikking Tractatie belandde op de verkeerde plaats Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Redactiebureau: Prins Hendrikstraat 122 Middelhamis Abomnementsprüs 1.50 per kwartaal Telefoon 17 Middelhamis Giro 167930 Postbox 8 Telefoon Drukkerij 19 Adr.-priis 12 et. p- mm. 61} coniiact speciaal laiiel De eerste gemeente van Oost Flakkee heeft deze week electrisch licht ge kregen. Het was een historische gebeurtenis toen Burgemeester Brinkman van Stad aan 't Haringvliet Dinsdagavond de electrische straatverlichting inschakel- ae, want daarmede begon de zege, dat de duisternis in de dorpen van het Ooste lijk deel «fan ons eiland wordt opge heven. Do gasverlichting willen we met dit gezegde niet algeheel in de hoek zetten, maar er waren veeel klachten over en het is primitief, vergeleken bij electri sche verlichting. Het was tot op heden een typisch ver schijnsel dat op de kaart van Nederland Oost-Flakkee stond aangetekend als het enigste traject waar geen electrisch licht was, aangeduid met een zg. „witte plek." Dit zal nu zeer binnenkort tot het verleden behoren, daar beginnende vaji Stad successievelijk de andere plaat sen hun electrisch licht zullen krijgen. Verheugend is voor de „Ebof", dat er te Stad aan 't Haringvliet direct zoveel aansluitingen waren, dit heeft de ver- wadhtingen overtroffen. De aanlegkosten mogen een uitgave vergen, met één keer is men daar af, om volop van het mo derne kunstlicht te kunnen genieten. Bovendien biedt electriciteit op zoveel andere punten gemak en comfort, dat iemand die het eenmaal heeft, het nooit meer zal willen missen. De „Ebof" he^ft overigens bij de tot standkoming van dit electrische streek- net „êeboft" en vele voordelen gehad. U Icun'c dit lezen in het verslag. De geld- loningen liepen vlot en voordelig van stapel en de materialen konden vóór de devaluatie gekocht. Dat alles brengt een enorm voordeel mee, wat niet anders dan de eleetriciteitsverbruikers ten goe de zal komen. Meermalen hebben wij in ons blad be toogd, dat wij het optimisme van „Het Vrije Volk" niet konden delen. Waarom niet? Omdat dit blad bewust de ogen sluit voor de werkelijkheid. Het doet dit volkomen in de lijn van hen, wier politieke richting zij vertegenwoordigt. Nu de gebeurtenissen op Java zich ontvrikkelen in een richting, die allesbe halve rozengeur en maneschijn voor spelt, moeten wij onwillekeurig terug denken aan de grote, vette koppen, die Het Vrije Volk sierden, als in de Indo nesische kwestie één of ander „accoord" was bereikt. Het was dan welhaast één jubeltoon, die de lezer toeklonk. Toen de besprekingen inzake de or der „Staakt het vuren" op 29 Juli j.l. tot overeenstemming hadden geleid, was „Het Vrije Volk" hierover z6 in haar sas dat het dit bericht kroonde met de vette kop: Besprekingen te Djolcja met succes bekrooüid." Naar aanleiding hiervan schreven wij toen, dat het blad blijkbaar niets ge leerd had, want ieder weldenkend mens zou na zoveel teleurstellende „overeen komsten" de practische uitvoering van dit accoord argwanend afwachten. Maar, ook daarna heeft „Het Vrije Volk" ons nog deelgenoot willen maken van haar blijdschap. Op i Augutsus jl. schreef het over een breedte van drie kolommen (de tra ditie getrouw groot en vet gedrukt) Politiek van vertrouwen heelt niet ge faald. Het blad kon er blijkbaar niet ge noeg van krijgen, want reeds de volgen de dag (5 Aug.) konden wij lezen (in- verband met de toen a.s. R.T.C.): „Er is in het verleden eerder reden geweest tot optimisme en hoop, maar op de een of andere wijze werden die steeds achterhaald. Doch wie de moed heeft om de hele ontwikkeling nog eens te overzien, zal vaststellen, dat het goede nieuws en de hoop van vandaag mede bepaald zijn door de hoop van het verleden, ook al werd die dan vaak en soms, naar het scheen, voorgoed ontluis terd. Het probleem van de nieuwe ver houding tussen Nederland en Indone sië w^as nu eenmaal zodanig, dat het niet zonder vallen en opstaan kon wor. den opgelost. De barensweeën, waarin de nieuwe tijd geboren moest worden, waren onvermijdelijk. Maar die nieuwe tijd staat nu dan toch wel voorgoed te komen." Dat moet voorlichting heten. Neen, dan hebben wij meer waardering voor het idem dito georiënteerde blad „Vrij Nederland", dat het succes van de R.T.C in twijfel trekt. We zijn echter nog niet aan het ein de van de bloemlezing uit de Vrije Volkse pennevruchten. Naar aanleiding van een vergadering van het Comité Bflkseenheid, was „Het Vrije Volk" zó uitbundig, dat het op 19 Sept. in die uitgelaten stemming neer schreef: „I>at hadden de Indonesiërs moeten horen!" „Rijltseeiüieid'' bewijst, dat wij op de goede weg ^n Met meer citaten willen wij onze le zers niet vermoeien. Er zou een krant mee te vullen zijn. Het staat echter wel vast, dat „Het Vrije Volk" zich gaarne schaart bij hen, die de huid al verkopen, vóór de beer geschoten is. Wij betwijfelen het, of het blad er nog wel eens toe zal komen om de beer te schieten. En dan moet „Het Vrije Volk" niet meer schrijven, zoals het Zaterdag 15 Oct. deed: „Dè Nederlandse extremis ten van rechts zijn dol geworden." Is er niet een oer-oud spreekwoord, dat zegt: Door schade en schande I. V. Abonnementen en advertenties worden ook aangenomen door onze plaatselijke agenten. voor het tij'dvak van 23 October t.m. 5 November 1949 Voedingsmiddelenkaarten 909: 361 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 862 Vlees (A, B) 300 gram vlees 363 Vlees (D) 100 gram vlees 364 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 366 Algemeen A, B) 200 gram kaas -of 250 gram korstloze kaas 374 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de boiinummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen.)) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MH 912 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter C. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 October a.s. worden gebruikt. De niet-aangeWezen bonnen 344, 345, 348, 349, 350, 351, 353, 355, 356, 357, 358 en 359 Algemeen kunnen worden ver nietigd. Van Zaterdag 22 October v.m. 12 uur t.m. IMaandag 24 October v.m. 9 uur Mid delhamis-Sommelsdfjk Afwezig de artsen O. F. Arends, P. Knöps en Tj. Kuipers. Voor spoedge vallen A. Kievit, arts, Telef. 90, Mid delhamis. i Dirksland-Herkingen-Mellssant: Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 1512, Melissant en dr P. Boot, Telef. 127, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, P. C. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoed gevallen E. Bonman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet en C. W. Kra mers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat. ------O------ Engeland verwacht meer thee uit In donesië. De Britse minister van voed selvoorziening heeft verklaard, dat het herstel van de theecultuur in Indonesië nog niet voldoende is gevorderd om op heffing van de theerantsoenering in Groot-Brittanië mogelijk te maken. Dinsdagavond was er vreugde te Stad aan 't Haringvliet; voor het eerst zou de electrische straatverlichting worden ontstoken. De enigste streek in ons land waar men geen electriciteit had, was tot nog toe het Oostelijk deel van Flak kee, wat nu echter zeer spoedig tot het verleden zal behoren. Van Stad aan 't Haringvliet uit begon de victorie naar het licht, vandaar dat er grote vreugde was te Stad, ondanks een kleine stagnatie die zich voordeed. De Burgemeester, die ca. half zeven uur de electrische straatverlichting zou ontsteken, had daartoe Wethouders en raadsleden en enige anderen op het raad huis uitgenodigd, terwijl ook aanwezig waren alle burgemeesters van Oost- Flakkee, het bestuur van E.B.O.F., met haar voorzitter de heer C. L. de Wit, te Oude Tonge, de Pres Commissaris der Emgo, de heer L. J. den Hollander (oud Burg.); de directeur der Emgo dhr la Pleur en een groot deel van de staf van de Emgo, plus de aannemers Oudshoorn en Zijlstra uit Schagen (N.H.) e.a. Burgemeester Brinkman riep met eni ge gepaste woorden deze genodigden het welkom toe, waarna het gezelschap zich naar buiten begaf, waar de Burgemees ter, staande op het bordes, tot de bur gerij de volgende toespraak hield: Geachte burgerij van Stad aan 't Ha ringvliet: Het zal U niet verwonderen, dat wij gemeend hebben het voor onze gemeente zo heugelijke feit, nl. het in staat zijn de gas-straatverlichting uit te schakelen en in te schakelen de elc- trische straatverlichting, niet onopge merkt te mogen laten voorbijgaan. Weliswaar hadden wij aan dit gebeu ren wat meer luister kunnen bijzetten, ware het niet dat vidj de eleotrificatie van deze gemeente slechts beschouwen als een onderdeel van de totale eleotrifi catie van OostrPlakkee, terwijl wij de hoop uitspreken zodra dit laatste een feit is geworden, het Bestuur van het E.B.O.F., niét zal ontzien om dit voor onze streek zo „historisch moment" op gepaste wflze feestelijk te vieren en als dan op ruimere .schaal uit te nodigen dan onzerzijds thans is geschied. Er is reden tot verheugenis indien wij ten volle realiseren wat het zeggen wil straks volop de geneugten te kimnen smaken van die energie, waarvan dit gedeelte van ons eiland, van onze pro vincie is verstoken gebleven. Onze gemeente mocht, zrj het dan slechts beperkt tot eiikele bevoorrechten, de laatste tijd ongestoord, kennis maken met de voordelen van de electriciteit, waardoor wij, het zij toegegeven in een meer gunstige positie verkeerden dan de gemeenten Den Bommel, Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat. Het verwgt meerdere malen aan ons adres geuit, zal ons niet weerhouden op dit moment de wens uit te spreken dat binnen de kortst mogelijke tijd zoeven genoemde gemeenten tot de aangeslote nen zullen behoren. De oorzaak waarom „electrificatie" uitbleef, is U allen overbekend, toch kunnen vrij niet voldoende waarderen het destijds genomen initiatief om te geraken tot electriciteitsvoorzienlng van onze streek. Vanaf deze plaats dank aan allen die daaraan hebben meegewerkt alsmede aan die instanties en Colleges welke steun, ook fhianciele, hebben toegezegd en gegeven alsmede goedkeuringen heb ben verleend. Het zou te ver voeren XJ te schetsen, mij uiteraard als bestuurslid van het E.B.O.P. bekend welke vergaderingen, besprekingen, bezoeken enz. nodig zyn geweest alvorens met de werkzaamhe den een aanvang kon worden gemaakt. Vast staat dat mede door de vlotte beraadslagingen in het Bestuur van ons Bedrijf en niet minder door de bekwame leiding van de Directeur en zijn perso neel de werkzaamheden thans zo ver zgn genaderd dat deze gemeente de eer ste is, welke zal kunen profiteren van electrische energie voor onze straatver lichting. Bewondering is er voor de wijze waar op dit werk is en wordt uitgevoerd door het Aannemersbedrijf Oudshoorn en Zijl stra uit Schagen, met zijn medewerkers. Dat met lof en waardering over hun persoon en werk wordt gesproken heb ben z^ naar m^n mening te danken aan de wijze waarop zij zich alhier hebbeil aangepast. Namens het gemeentebestuur betuig ik dank aan allen voor de wijze waarop, in welke functie of betrekking ook krachten zijn gegeven om heden 18 Oc tober 1949 ons in de gelegenheid te stel len tot het in gebruikname van de electrische straatverlichting. Wij houden er ons bij voorbaat van overtuigd dat het geheel aan onze ver wachtingen zal beantwoorden, doch wensen niet na te laten er van te ge wagen dat de gas-straatverlichting wel ke thans voor goed is gedoofd, ons steeds uitstekende diensten heeft be wezen. Vreemd zal het zijn afstand daarvan te moeten doen, want met de verdwij ning daarvan gaat een stukje TRADI TIE verloren. Weg met de gaspit die zijn schijnsel tot ver in onze huizen deed doordringen! Dit alles is voor-bij, het is alles nieuw geworden. Moge het U en mij gegeven zijn nog vele jar,en onder de meest gelukkige omstandigheden van dit alles te kunnen genieten." (Onder het uitspreken van deze rede viel een totale duisternis in, want er kwam storing in het electrische net. Ge lukkig was dit te Stad binnen een kwar tier verholpen; in West-Plakkee duurde het veel langer daar een transformator te Middelhamis door overbelasting was doorgebrand. Verslagg.) Hierna schakelde de burgemeester de verlichting in en zacht vloeide het elec trische licht in alle straatlantaarns te gelijk, wat het dorp Stad werkelijk in eens een „Stads"-aanzien gaf. Een drie werf hoerah' ging op, waarmee het his torische moment werd bezegeld. De genodigden keerden terug in de raadszaal, waar dfi Voorz. der Ebof, dhr de Wit het woord voerde namens het Dag. Be stuur en zeide zich te verheugen dat het electr. bedrijf thans de binnenka- meren had verlaten en naar buiten was getreden. Het is gebleken, dat Stad ge hoor gegeven heeft, aldus spr. aan de roepstem om massaal aan te sluiten. De begroting voor Stad was 167 aansluitin gen en thans zijn er reeds meer dan 200. De laatste wanltelmoedigen zullen zeer zeker ook komen wanneer zij de vele voordelen zien, die de electriciteit biedt. Verheugend is, dat de gehele onderne ming binnen de begroting klaar zal ko men. Als dit gelukt is dit een pracht- prestatie te noemen. Spr. releveert hoe het met de eerste pogingen om electri- teit op O. Flakkee te verkrijgen ging: het jaarlijks tekort werd op 39000. geraamd. Dit was niet te overkomen. De Emgo deed echter, na enige besprekin gen een belangrijke concessie aan Oost Flakkee, nl. om de voordelen geheel aan ons ten goede te laten komen. De moge lijkheden waren nu geopend, dat er op O. Flakkee ongeveer tegen hetzelfde ta rief als in het Westen electriciteit zou komen. Vele voordelen heeft de Ebof daarna gehad, waarvan spr. noemt, dat de staf van de Emgo de uitwerking der plannen zelf geheel heeft uitge werkt, zonder een Ingen. bureau in de arm te nemen. Dit heeft directie en per soneel ontzettend veel moeite gekost, Vóór de devaluatie de ma terialen gekocht. Ook het opsporen van materiaal, dat zeer scliaars is en waarvoor de direc teur het hele land moest afreizen. Juist voor de devaluatie is koper gekocht in Amerika, palen in Tsjecho Slowakije en werden de contracten voor de kabels afgesloten. De materiaalprijzen zijn nu zeer gestegen, wat dus een enorm voor deel betekent. Een ander voordeel is, dat het electr. bedrijf te Dordt de kabel aan de Piers- weg afleverde, zonder dat over dit be drag rente behoeft betaald, bovendien zal Dordrecht in het e.v. tekort de helft betalen, met een maximum tot 6000. Vermeldenswaard is ook, dat met de provincie Zuid-Holland een lening kon gesloten tegen de lage rente van 3%, wat een voordeel bracht van 6000. per jaar. Door deze meevallers er zijn ook tegenvallers: de hoogspannings kabel kostte meer dan geraamd kon het tarief van de electriciteit zéér laag gesteld en behoeft slechts 1 et per K.W. uur hoger te zijn, dan in W. Flakkee wat zeer bevredigend voor de aangeslo tenen kan worden genoemd. Deze dag is dus de eerste steenleg ging van het bedrijf, aldus spr. De be doeling is dat zo spoedig mogelijk ook de andere gemeenten worden aangeslo ten. De aannemer zal met meerder per soneel aan het werk gaan. Alles bij el kaar is 1.200.000 geleend, waarvoor rente moet worden betaald, dus hoe vlugger de boel klaar is, des te vlug ger komt er geld in 't laatje. Spreker wekt op, dat allen aansluiten ook in de andere gemeenten. Stad is thans letterlijk en figuurlijk een lichtend voorbeeld. De heer L. J. den Hollander, Pres. Comm. der Ëmgo houdt daarna een speech, waarin hij er op wijst, wanneer het over zaken gaat die het algemeen belang dienen er op Flakkee een goede samenwerking te vinden is. Spr. illustreert dat met voor beelden en noemt ook de totstandkoming van de Ébof. Twee vergaderingen wa ren te Stad maar nodig, om de zaak te verwezenlgken. Men ging recht op het doel af, het kwam „geruisloos" tot stand. "Thans is het zover, dat Stad electrisch licht heeft, de eerste gemeen te in O.' Flakkee, Spr. weet zeker dat het in grote behoefte zal voorzien en hij hoopt dat het tot de welvaart van de gemeente zal bijdragen. Bezichtiging Daarna ging het gezelschap de straat verlichting in ogenschouw nemen. Stad baadde zich werkelijk in een zee van licht. De nieuwe granieten lantaarns hebben een grote lichtspreiding en zijn bovendien een sieraad voor de straat. De tentoonstelling. Ter gelegenheid van de electrificatie was een tentoonstelling georganiseerd in de gymnastiekzaal der O.L. School, door de fa. J. J. Nipius Zn. in samen werking met de Emgo. Het terrein bij de school was met electr. lampjes ver licht. De genodigden begaven zich naar deze tentoonstelling, waar de Burge meester de vele aanwezigen in kernach tige woorden toesprak en de tentoonstel ling opende. Spr. hoopte dat vele inko pen zouden worden gedaan. Vervolgens werd een rondgang ge maakt, de vele gebruiksvoorwerpen, be zichtigd en de demonstraties van de ve le mogelijkheden op electr. gebied be zien. Een keus van salon-, en schemerlam pen was opgehangen, wasmachines, boilers, strijkijzers, radio's, scheer-appa- raten, electr. fornuizen, electr. ketels, pannen, melkkokers enz. enz. waren er in tal van variaties. De fa. Stokvis te Rotterdam demonstreerde verschillende Erres apparaten. De belangstelling was zeer groot. En als nieuwgeboren kinderkens zijt zeer begerig naar de redelijke onvervalste melk, opdat gij door dezelve moogt opwassen. (1 Petr. 2:2.) III. Een opbouwende prediking, die ten doel heeft, de ontwikkeling van de hoor der, zonder de noodzakelijke beleving van het buigen onder het recht Gods, dat is dus naar de diepte, brengt niet an ders dan verkeerde groei tot stand. Het ontdekte kind des Heeren kan het daar onder niet houden. Zijne ziel krijgt rust onder de prediking van onvervalste melk, dat is, de mens voorgesteld in al zijn ellende, vervreemding van en in Adam verdoemelijk voor God. De Vader en Zijn heilig recht en heerlijke deug den, waarvan Hij in het minst geen af stand kan doen, en Christus in Zijn borg betaling bij de Vader voor de zondaar tussenkomende, en dat alles door Woord en Geest trapsgewijze verklaard wordt in 't hart. Dat doet de Heilige Geest, Die het uit de Vader en de Zoon neemt en het op ene welbehagelijke wijze be kend maakt in het hart. Het opwassen is dus minder worden in zichzelf. Hoe meer kennisse Gods, hoe meer zelfken nis. Dat wordt achteruitgang, die noch tans vooruitgang is. Het Grieks heeft er bij deze tekst nog een woord bij, nl. „redding." Dus opwassen tot redding. De wedergeborene groeit dus door mid del van de redelijke, onvervalste melk, in die zin, dat hij steeds meer ziet, dat hij nog niet gered is. Hoe meer groei, hoe meer zijn onverzoende verhouding tot God hem bekommert. Onderwijl be lieft de Heere het nog vaak te bemoe digen en te troosten. Voor het ogenblik is dit aangenaam. Doch de kennis van de deugden Gods wordt daaronder gro ter. De onvoldaanheid, het richterlijke treedt in de ziel weer naar voren. Zo voedt de Heilige Geest op door middel van de onvervalste redelijke melk. Zo leidt Hij u straks, o volk des Heeren, naar het heilig recht van God. Zo buigt Hij in liefde uwe ziel daartoe over, ont vangt ge een welgevallen in de straf, uwer ongerechtigheid. Daar gedenkt de Drieënige God Zijn Verbond. Christus spreekt in uwe ziel voor u tot de Vader. Gij hoort Zijn stem. Een stem des vre- des. Een stem van uwe hemelse Bruide gom, Die u ondertrouwt in geloof en in gerechtigheid. Christus neemt uwe schuld over, en dekt u met het kleed Zijner gerechtigheid. Daar wordt het: Hij de mijne, en ik de Zijne, en dat voor eeuwig. Die heilige vereniging heeft plaats voor de Ya^^er, met volle instem ming van de Vader. De Vader beves tigt het met Zijn Goddelijk Woord: „Want dat zal Mij zijn als de wateren Noachs, toen Ik zwoer, dat de wateren Noachs niet meer over de aarde zouden gaan; alzo hebbe Ik gezworen, dat Ik niet meer op u toornen, noch u schelden zal." Lees daarbij ook het volgende vers uit Jes. 54 10. Op deze redding wijst Petrus. Bekommerd volk des Heeren, zijt dan zeer begerig naar de redelijke, onvervalste melk, opdat gij door dezelve moogt opwassen tot redding uwer ziel. Wijlen Ds Groen. H.M. DE KONINGIN TUSSEÜV DE. BEROEMDHEDEN. In het bekende wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud kan men thans ook een afbeel ding van Koningin Juliana bewonderen. Zij staat daar „schouder aan schouder" met over de vijfhonderd beroemdheden in een groepje staats hoofden. De beeldhouwer Bemhard Tussaud (rechts) maakte30 foto's van haar, voordat hij aan de eerste afbeelding in klei kon beginnen. H.M. is gekleed in het originele toilet, dat zij bij haar inhuldiging als koningin droeg en dat door Haar aan het museum is afgestaan. Op de foto: Bemhard Tussaud (chief artist) legt de laatste hand aan de gelaatsafdrukking. De directeur der Emgo de heer la Fleur hield vanaf het podium een toespraak waarin hij voorlichting gaf bij het ge bruik van electriciteit. Allereerst wees hij op de noodzaak te zorgen voor een doelmatige installatie. Zelf niet knutse len want dat is gevaarlijk; bij storing steeds de installateur raadplegen. Aan brengen van veel stopcontacten direct bij de aanleg, zal veel gemak opleve ren. Vervolgens gaf hij aanwijzingen hoe te werk te gaan als er storing was (het springen van een stop enz.) en bezag dan het doelmatig gebruiken van-ver schillende electrische voorwerpen: was machines, kookhaarden, kachels, thee lichtjes, boilers, kortom hij doorliep in vogelvlucht de vele mogelijkheden die de electriciteit biedt. Hij deed dit op een zeer geestige, maar ook leerzame wijze en boeide door zijn vlot betoog de vele aanwezigen voor wie het onderwerp wel zeer actueel was. Tenslotte raadde hij aan dat allen het beste vastrecht-tarief konden nemen, want wanneer aan het eind van het jaar bleek, dat het een- heidstarief goedkoper zou zijn, dit toch werd terugbetaald. De Voorzitter van Ebof, de heer de Wit prees de bevolking, dat er nu reeds zo'n groot aantal aansluitingen was en stel de dit als een goed voorbeeld voor de andere gemeente in Oost Flakkee. Stad aan 't Haringvliet heeft dus thans iijn electrisch licht, wat nu zal worden gevolgd door de gemeente Nieu we Tonge. Er zal alle spoed worden be tracht, dat zo spoedig mogelijk ook de andere gemeenten worden aangesloten. Wij wekken gaarne op dat de bewoners nu reeds hun huisaansluitingen gereed maken, om wanneer de kabel is gelegd, direct van de electriciteit kan worden geprofiteerd. „NIEUW AMSTERDAM" HAD MET SXOBM TE KAMPEN Stormen op de Atlantische Oceaan hebben de reis van verschillende sche pen, die op weg naar New York zijn, vertraagd. Men verwacht dat de „Queen Elizabeth", de „Nieuw Amsterdam" en vijf legertransportschepen 12 tot 24 uur te laat zullen aankomen. Dinsdagmorgen kwam een dochter van Wed Slis, wonende Weistraat Mid delhamis haar moeder bezoeken. Zij vond echter de deur gesloten. Van de buren vernam zij, dat men haar moeder sinds Zaterdag niet meer gezien had. Men schoof een raam op, waarna een sterke gaslucht naar buiten kwam. De 74-jarige vrouw werd daarna dood op bed gevonden. Een ontboden geneesheer constateerde gasverstikking. -O- Komische vergissing te Venlo De Venlose afdeling van de Ned. Kath Bond van Handels-, Winkel- en Kan toorbedienden wilde de feestdag van haar patroon St. Franciscus van Assisie niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Een order werd uitgevaardigd om twee hon derd broodjes en de nodige hoeveelheid kaas, boter en vlees naar een zaal aan de Gelderse Poort te zenden, die, naar de vroegere eigenaar, nog steeds „Zaal Heuts" heette. De leverancier bracht de waren echter aan een zaak in de Park straat, die eveneens naar de naam „Zaal Heuts" luistert. Toevallig vierde in deze laatste zaal de Venlose werknemende middenstand juist het vijftienjarig be staan der afdeling met gebak voor de dames en sigaren voor de heren. Met blijdschap en ontroering, zag de voor zitter der middenstanders de zending broodjes en bijbehorende ingrediënten voor een welkom feestgeschenk van de standsorganisatie der Kath. arbeiders aan en bracht telefonisch zijn dank over aan de voorzitter der K.A.B, voor dit mooie gebaar. Deze zei wel van niets te weten, doch dit kon hem alleen maar in achting doen stijgen. Eerst toen de H.K.W.-mannen in de.„andere" zaal- Heuts vergeefs bleven wachten op het feestmaal, volgde de ontknoping van het melo-drama.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1