KOOPJE Huishoudster Witiofwortelen „EILANDEN-NIEUWS" Stichting nieuwe Poterloods VRUCHTBOMEN Plaatselijk Nieuws Schrammetje Burgelijke Stand Leestafel Doe zoals velen FAMILIEBERICHTEN Fa. Gebr. de Korte bestel nu Uw enz. KERKNIEUWS schrijft: Thee en Koffie worden duurder Kunnen de Sociale Voor zieningen voldoende worden gefinancierd? Woensdag 19 October 1949 „EÏLANDBN-NIEUWS" Biz. 8 Hedenmorgen kwart voor negen overleed zacht en kalm, na eeh langdurig smartelijk, doch geduldig gedragen lijden, in de volle zekerheid des Geloofs, mfln innig geliefde Vrouw en der kinderen onvergetelijke zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Be- huwdzuster en Tante ABENDJE VEBHAGE Echtgenote van Korstiaan Bozenbeek in de ouderdom van 74 jaar. Dat Zfl inging in de ruste die overblijft voor het volk van God, zij ons tot grote troost. De diepbedroefde familie: K. Rozenheek A. Rozenheek N. Chr. Rozenheek J. Rozenheek Chr. Bienefelt- Rozenheek J. P. Bienéfelt H. Rozenheek Leerdam: M. Hol- Rozenheek H. M. Hol en Kleinkinderen Sommelsdijk, 15 Oct. 1949. Dorpsweg B 226. De teraardehestelling heeft plaats gehad of) Dinsdag 18 October te Sommelsdijk. ELEOmiSCHE WASMA- CHIXE MET WBINOEB, als nieuw 230. VOORSTRAAT 15 MIDDELHABNIS gevraagd in klein burgergezin. Liefst tussen 40 en 50 jaar. Brieven onder no. 5002 Bureau van dit blad. Ga tnet dit merk in zee, U vaart er wel bij Hoofdvertegenwoordiging en depöthouders voor Goeree Overflakkee voorheen v. EVERDINK Telefoon 24 Oude Tonge te koop gevraagd. Ieder kwantum. A. VBOEGINDEWEU DIBKSI/AND 179 Belanghebbenden worden opgeroepen tot op Vrijdag 21 Oct. 1949, des avonds 7 uur in Hotel DE WEEBD te Oude Tonge. Het Bestuur, A. C. DE LINT, secretaris. WACHT NIET TOT HET VRIEST, MAAR Wij leveren U uit onze prima verzorgde kwekerij alle soorten appel, peer en pruim, ro«liel, witte en zwarte bessen, frambozen, bramen en amdere bes soorten. AUe soorten slerh»esters en kllmplanten. Aanbevelend, ZOON HOGCHEM TUINSTRAAT 450 DIRKSLAND Plaatst uw advertentie in het meest gelezen Dlad in dit rayon Ambt. O.M. vindt worstzwendel zeer onaangenaam en het kan ook zeer ge vaarlijk zijn. Verd. heeft reeds eerder een waar schuwing gehad van 10.voor een soortgelijk geval. Eis 60.— of 40 d.h. Uitspraak 40.— of 20 d.h. Jac. Breeman te Nieuwe Tonge ver voerde personen op een vrachtauto. Ambt. ,O.M. vond het een vaderlands lievende daad omdat er vijf militairen bijwaren, die geen doorverbinding hadden. Het kostte hem,.toch nog 4.of 2 d.h. W. Verkerke te Den Bommel kon zijn rijbewijs B. niet tonen. Verd.: Ik had wel rijbewijs A. Els 12.50 of 5 d.h. Verd.: Ik verdien als militair slechts 0.75 per dag. Uitspraak echter 7.50 of 5 d.h. M. Dorst te Herkingen reed op een motor waarop de nummers met krijt waren aangebracht. Verd:. Ik moest op Goeden Vrijdag 's morgens om 4 uur het melken gaan controleren. Mijn motor was kapot en leende toen een andermans motor. Eis 2.— of l d.h. Verd.: Ik vind het tamelijk veel, want ik inpet van mijn wachtgeld leven. Uitspraak: Sclvuldig verklaard zonder- oplegging van atraf B. Mans te Sommelsdijk fietste zon der achterverlichting, 3.of 1 d.h. A. Knape liep zonder toestemming met zijn meisje op weiland in Ooltgens- plaat. Verd.: Ik kwam daar langs en ben een poosje gaan zitten. Er stond geen bordje „Verboden toegang." Zowel verd. als zijn meisje kregen nu een zitplaats van 3.— of 1 d.h. K. Konings te Middelhamis liet een minderjarig iemand op een transport- fiets rijden 4.— of 2 d.h. W. Hamete te Melissant fietste zon der voorlicht, 4.of 2 d.h. M. 't Jonk te Middelhamis kon zijn rijbewijs niet tonen, 25.of 12 d.h. C. M. Vogelaar te Melissant bestuur de een auto zonder dat hij een geldig rijbew^s ahd. Verd. was wel in het be zit van een verlopen rijbevrijs, 5.:of 2 dagen hechtenis. C. Melissant te Herkingen reed in een auto waarvan de stuurinrichting (100° speling) niet in orde was, het geen zeer gevaarlijk is, 30.of 12 dagen hechtenis. Fr. v. Geel te Dirksland reed met ondeugdelijke remmen, 7.50 of 3 d.h. Fl. Vijfhuizen te Dirksland had geen persoon op de aanhangwagen, 7.50 of 3 dagen hechtenis. H. Wllkes te Dirksland fietste zonder voorlicht, 4.— of 2 d.h. C. de Jong te Dirksland bestuurde een met paarden bespannen wagen zon der voor- en aehterverlichting, 15. of 6 d.h. A. Quist te Nieuwe Tonge reed met paard en wagen over de gesloten Molen dijk, 3.— of 1 d.h. A. Both te Oude Tonge bestuurde een auto welke 1.70 m breder was geladen dan dit was toegestaan, 5.of 2 d.h. A. Hobbel te Nieuwe Tonge liet on beheerd zgn rijwiel staan, 2.50 of 1 dh. M. Speelman te Sommelsdijk zat zon der toestemming in een raamkozijn op de Westdijk, 4.— of 2 d.h. M. Vogelaar te Stellendam en L. M. Overweel te Melissant hadden 's nachts aanplakbiljetten bü zich. Beiden kregen f 3.of 2 d.h, met vernietiging van het Inbeslaggenomen materiaal. P. Nagtegaal te Melissant had geen voor- of achterlicht op zijn rijwiel, 6. of 6 d.h. B. keizer en M. v. d. Spaan te Me lissant stonden met de fiets op de hoek van de straat belemmerden het ver keer, 5.— of 2 d.h. K. Koning te Middelhamis fietste mfet een persoon achterop, 1.of 1 d.h. De aangehouden zaak contra J. v. Ok- kenburg te Nieuwe Tonge werd thans afgehandeld, De vorige maal kwam niet vast te staan of verdachte een rijbewijs had, daar verbalisant dit had verzuimd te vragen. Ter zitting bleek nu, dat dit niet het geval was. Van het geen voorrang verlenen van rechts moet hij 15.— betalen en om dat hij geen rijbevrijs had 7.50. J. Hotting te Ooltgensplaat heeft zich in kennelijke staat van dronkenschap bevondefi, 7.50 of 3 d.h. C. A. Pieterse te Oude Tonge liep langs de tramlgh, 2.50 of 1 d.h. Omdat de auto van M. v. d. Steen- hoven te Stad aan 't Haringvliet niet in ot-de was, kreeg hij 5.of 2 d.h. J. V. d. Mast te Melissant, fietste zon-' der voorverlichting, 4.of 2 d.h. J. J. Buscop te Sommelsdijk viste op 25 Juni in verboden water. Verd.: Ik ben op 25 Juni niet wezen vissen en tevens toonde h^j nu een ver- giinning van Tamboer, waaruit bleek, dat hij met een krulsnet mocht vissen. De zaak werd aangehouden tot 11 Nov. om verbalisant te horen. J. M. V. Rossum te Ooltgensplaat kon wel een verlopen, doch niet een geldig r^bewijs tonen, 4.of 2 d.h. L. de Visser te Middelhamis fietste zonder voorlicht, 4.of 2 d.h. T. J. Nipius te Stad aan 't Haring vliet liet zijn minderjarig knechtje A, v. Eiert brood bezorgen, 7.50 of 3 d.h. M. Fluit te Oude Tonge liep op ver boden weiland, 4.of 2 d.h. E. H. Arénaman te Stad aan 't Ha ringvliet bestuurde een auto met een ohdeugdelqke- stuurinrichting (speling 90°) en ondeugdelijke remmen. Verd;Ik, heb er nooit geen last mee gehad, doch de verkeerspolitie vond het niet goed. Eis 35.^ of 14 d.h. Verdachte vindt het veel en zover hem nu bekend is d? zaak In orde, 30. of 14 d.h. A. Bog'er5nq,n te Den Bómnael had geen rijbewös.A en was er reeds en kele malen vpor gezakt, 30.— of 12 dagen hechtenis. P. Knops te Oude Tonge liet koeien op andermans- land lopen, 4.of 2 dagen hechtenis. W. de Graaf te Den Bommel had geen rijbewijs B, 30.of 12 d.h. Bij W. Holleman te Sommelsdgk deug de achterverUchting niet, 3.of 2 dagen hechtenis. MÏDDELHARNIS De heer van der Stad, die 86 jaren oud is, gaat nog wel eens uit vissen. In zijn eentje sloeg hij verleden week nog een bot van ruim 6 ons aan de haak. Een krasse oude baas, die ook nog wat thuisbrengt Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds F. Mallan van Bruinisse. DIRKSLAND Bij het gemeentebestuiu- is een ver zoek ingediend van de slager C. Zoon, tot het oprichten van een slachthuis met electromotoren van elk 2 pk in het perceel Zomerstraat a 165, Bezwaren hiertgen kunnen ing-ebracht worden op Maandag 24 October a.a. ten gemeén- tehuize. HEBKINGEN In verband met het vertrek van Ds V. d. Kooö, v.h. Ned. Herv. Predt. te Nieuwe Tonge, treedt als cohsulent op Ds Klootwijk alhier. Daar de nieuwe straatnaamborden in het voormalige Tuindorp zijn aange bracht, zijn de woningen thans van een nieuw nummer voorzien. STELUENDAM Voor de plaatselijke Niwin alhier werd een bus geplaatst bö de familie O. en V. S., welke opgebracht heeft tij dens bezoek door familie en vrienden bij de thuiskomst van hun zoon 30.en 30.60. Maandagavond werd het 10-jarig zoontje van C. v. d. W. aangereden door een auto bestuurd door J. K. Door Dr Kreling werd medische hulp verleend, daar hfl verwond was aan zijn benen en hoofd. De politie was spoedig ter plaat se om de oorzaak te onderzoeken wie de schuldige is. De Herv. Kerk alhier ontving een le gaat van wijlen de wed. Meijer-Troost, groot 1000.waarvan 500.voor de kerk en 500.voor de diaconie. OÜDDORP De gamalenvissers hebben de vorige week 14 dagen gevist en gemiddeld per dag en per vaartuig van de 150 tot 180 kg garnalen gevangen en aan de Cen trale afgeleverd. De gamalenvissers die te Schevenin- gen visten, hebben verleden week 2 da- ^en gevist en gemiddeld van de 150 iot 200 kg gevangen. De zeevisser Jan Bakelaar verloor twee visnetten, wat voor hem een hele schade is, De schipper C. Moerkerk heeft on derhands aangekocht de blazer van Jac. Tanis Kz. van Goedereede om daarin zijn eigen motor over te zetten. Ds Steur heeft voor het beroep naar Vinkeveen bedankt. De raad der gemeente komt Woens dag 19 October des nam. 2 uur in open bare vergadering bijeen. Pimten van be handeling. Beslissing omtrent de toela ting van de heer J. Voogd Czn. als lid van de Raad. Vaststelling van de notu len dervergadering van 6 September 1949. Ingekomen stukken. Voorstel van B. en W. tot overname van de eigendom- en het onderhoud van de Duinkerker weg. Wijziging verordening op de hef fing van haven en kaaigeld. Verhoging verzekering der gemeenteleden. Bouw vismijn, ambtswoning met pakhuis en kantoor voor de havenmeester. Wijzi ging deelneming in het, aandelen-kapi taal van de N.V. „E.M.G.O.". Wijziging gemeentebegroting dienst 1949. Wijzi ging salarisverordening administratief personeel ter secretarie. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven enz. voor het openbaar lager onderwijs in 1948. Besluit houdende verzoek als bedoeld in artikel 55 quarter der lager onderwijswet 1920 voor het jaar 1950. Beschikbaarstelling bedrag per leerling voor het bijzonder onderwijs voor het jaar 1950 (art. 101, lid 5 der lager-onj- derwijswet 1920.) Goedkeuring begroting; Burgerlgk Armbestuur dienstjaar 1950. Vaststelling gemeentebegroting dienst jaar 1950. Beslissing omtrent aankoop van een nieuwe brandspuit. Vaststelling crediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het jaar 1950. Goedkeuring wijziging begro ting bouw- en woningtoezicht voor het dienstjaar 1949. Intrekking gemeenschap pelijke regeling betreffende toelating van kinderen uit de gemeente Ouddorp op de Openbare School voor U.L.O. te Middelhamis. Bespreking omtrent vastr stelling van bijzondere rooUijnvoorschrif ten voor de Wittestraat. Rondvraag. NIEUWE TONGE Verhoping. Bij de gehouden verko ping van een woning aan de Molendijk ten verzoeke van de erven J. v. d. Ma den en thans bewoond door J. van Dam werd deze ingezet op 1400.a.s. Don derdag zal de afslag plaats vinden in café Osseweijer. Ongeval. Jl. Vrqdagmiddag had Jac. Kom Pzn. het ongeluk met zijn duim in aanraking te komen met de raderen van een zaaimachine. Het lichaamsdeel werd zodanig verwond, dat, nadat dr de Man eerste hulp verleend had hij naar het ziekenhuis ter verdere behandeling vervoerd moest worden. Export. Door de commissionnair in landbouwproducten A. Verseput werd een partij aardappelen verladen bestemd voor Brazilië. Benoeniid. Wij vernemen, dat onze dorpsgenoot B. Keijzer Szn. benoemd is tot organist van de Ned. Herv. Kerk te Ooltgensplaat. Ghef-babker vertrdlrt. De chef-bak ker Van de coop, broodbakkerij „Voor waarts" de heer Adr. Kievit heeft als zodanig ontslag aangevraagd. Wij verne men, dat de heer K. een bakkerij heeft aangekocht in Purmerend. Nie<t alleniaal goede chauffeurs. Dat het niet allemaal goede chauffeurs zijn die met een auto rijden bleek dezer da gen bij het bieten laden. Een chauffeur die zijn wagen achteruit moest rijden trapte toen hij moest stoppen, inplaats van op de rem op de gaspedaal. De wa gen kreeg hierdoor zo'n vaart, dat een zich achter hem bevindende wagen, be spannen met paarden muurvast aan de auto werd gekoppeld. Gelukkig dat nie mand zich hier tussen bevond, zodat het alleen met materiale schade afliep. Aangesteld. L. M. van Zielst Ezn. werd per 1 Oct. aangesteld bij de PTT met als standplaats Rotterdam. Aanvragen bulsslachting. Op 20 Oct. zal in café Osseweijer zitting worden gehouden tot het doen aanvragen van een huisslachtingsvergunning. De zitting wordt gehouden van 16.00 tot 16.45 u. Tutnbouwcuiaus. De Tuinbouwcursus die in een van de klassen der open bare lagere school gehouden zal wor den neemt deze week een aanvang. Ze staat onder leiding van de heer v. d. Ven, ass. van de Tuinbouvrvoorlichting- dienst. OUDE TONGE Woensdag 19 October des sav. 7 uur komt de raad der gemeente in open bare vergadering bijeen. Punten ter be handeling. Opening. Notulen. Ingekomen Btxikken. Voorstel B. en W. tot het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst met de N.V.- Bank: voor Neder landse Gemeenten te 's-Gravenhage voor het jaar 1950, ten bedrage van 120.000. Voorstel B. en W. tot herbenoeming van de leden van de Commissie van Ad vies, als bedoeld in artikel 8, 13, lid der Woonruimtewet 1947. Aftredend zijn: C. A. Th. Lambert; P. S. Beijer, W. Mooij- aart, W. M. Fase, mej. E. Bierboom. Voorstel B. en W. tot benoeming van commissies onderzoek gemeente-reke ning 1948 en 1949 en gemeente-begro ting 1950. Voorstel B. en W. tot voor lopige vaststelling van de gemeente-re kening, dienstjaar 1947. Voorstel B. en W. tot vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienstjaar 1948. Voorstel B. en W. tot intrekking van de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Middelhamis, inzake de toelating van leerlingen op de Openbare U.L.O. School, aldaar. Voorstel B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van baken-, haven-, kade en liggelden. Voorstel B. en W. tot verlening medewerking aan het Kerk- en Schoolbestuur der R.K. bijzondere lagere school tot betegeling van het schoolplein bij de R.K. lagere school. Voorstel B. en W. tot onder handse aanbesteding aan de firma A. J. Dijkers en Zn. te Middelhamis tot het leggen van de riolering in de Willem straat en Emmastraat. Voorstel B. en W. tot verhoging van het gevoteerde bedrag, bestemd voor de riolering der Schoolstraat. Voorstel B. en W. tot wij ziging van de gemeentebegroting 1949. Voorstel B. en W. om in principe te be sluiten tot aanleg der electrificatie van verschillende gemeente-gebouwen. Slui ting, Woensdagavond hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds Fr. Mallan van Bruinisse in de Oude School, des avonds half zeven uur. Slmavi-Collecte. De Vereen. SIMAVI (Stetm in Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen) te Haarlem, roept tel ken jare ons volk op, om mede te helpen de ontzettende medische nood in de Tro- penlanden te lenigen. Zo ook nu weer. Men leze aandachtig de folders die hier ter plaatse door de post huis aan huis bezorgd worden en dan is een verdere opwekking om te steunen overbodig. Dan wordt men ge grepen door de onmenselijke misère waarin een bevolking van 75 millioen mensen in Oost en West leeft. Een handjevol dokters en verpleegsters zet ginds alle krachten in om het leed te verzachten en de zieken te helpen. Maar wat is één dokter op een half mil lioen mensen? Want zo zijn de verhou- lingen in Indonesië zo ongeveer! Stelt U zich voor: twintig dokters voor ge heel Nederland! Daarom spant SIMAVI alle krachten in om gelden bijeen te brengen voor de leniging van die nood. In 1948 bracht Nederland 400.000 voor dat doel bijeen. Een mooi bedrag en toch nog slechts een druppel op een gloeiende plaat. En zo luidt dus opnieuw de noodklok. Op Donderdag 20 Oct. wordt te dezer plaatse een collecte gehouden, die onder leiding staat van Mevr. de Voogd. OLTGENSPLAAT Ongeval. De landbouwer P. van Kem pen Jz. had het ongeluk bij het binnen rijden van een wagen met stro met zijn vingers tussen wagen en schuur bekneld te geraken. Nadat Zr Bos de eerste ge neeskundige hulp had verleend is hij per auto naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd, waar een zijner vingers moest worden geamputeerd. Collecte. De opbrengst van de collec te voor het comité Ooltgensplaat-Indië tijdens het jubileum van dhr Bom ge houden heeft de som van 27.opge bracht. Tijdens de bruiloft van het echt paar de Graag-Bom bracht het 14.47 op. NED. HERV. KERKEN Ds W. B. H. v. Linschoten, em. pre dikant te Zeist, mocht de dag herden ken, waarop hij voor 60 jaar zijn ambt aanvaardde te Oud Vossemeer. Hij dien de vele jaren de gemeente van Varsse- veld en ging 1 Nov. 1937 met emeri taat. De jubilaris is de derde Ned. Herv. predikant aan wie in 1949 dit zeldzame voorrecht ten deel valt. Ds G. H. J. Marsman, Ned. Herv. pre dikant te Bruinisse ontving drie "maan den verlof, teneinde een reis te maken naar Amerika. CHR. GEREF. KERKEN De moeiipdieden te Grotegast. Ge lijk bekend hebben de moeilijkheden, die enige tijd geleden in de Geref. Kerk on derhoudende artikel 31 KO, te Grote gast zijn ontstaan, er toe geleid, dat een aantal leden aldaar zijn overgegaan tot de Chr. Geref. Kerken. Ter jongste ver gadering van de classis Groningen was, naar wij vernemen, een schrijven ter ta fel van de vrijgemaakte kerkeraad van Grotegast, waarin deze zich beklaagt over de gang van zaken en een beroep doet op de classis zich bepaalde van zijn interne moeilijkheden te willen aantrek ken. De classis besloot te antwoorden, dat zij daartoe bevoegd, gerechtigd noch in staat is, aangezien er geen kerkelijke „correspondentie" bestaat tussen de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. en de Chr, Geref. Kerken. GEREF. KERKEN Oudste dienstdoende predikant met ^neritaat Ds W. W. Meynen te Dordrecht, wiens gezondheidstoestand de laatste weken te wensen overlaat, gaat 1 Jan. a.s. na een diensttijd van meer dan 50 jaar, met emeritaat. Met hem verlaat de oudste dienstdoende predikant in de Geref. Kerken de kansel. GEREF. GEMEENTEN In de plaats van wijlen Ds Fraanje is tot curator in het Curatorium der Theol, School te Rotterdam benoemd Ds Fr. Mallan van Bruinisse. Ds C. Hegeman, predikant te Pater- son. Noord Amerika heeft een blinde darm-operatie ondergaan. Metselaar zijnde, kom je uit hooide van je werk met allerlei mensen in aan raking. Vooral het „klantenwerk" brengt Je van de een naar de ander. Als het gestormd heeft waaien de pan nen even zo goed van het dak van de pastorie als van. de nederige woning van de dagloner. Schrammetje klimt op beide en maakt het zaakje weer in orde. En bij mevrouw" Jansen zit van tijd tot tijd de gootsteen of het riool net zo verstopt als bij „vrouw" Pieterse, die de was voor een ander doet. Ook daar gaat Schram heen en steekt ze beide door. Zo metselt Schram met evenveel genoegen de garage van de Burgemees ter als het varkenshok van de arbeider. Dat brengt met zich mee, dat hij met elke categorie van de bevolking wel eens een praatje maakt. En vooral als het karwei soms geruime tijd in beslag neemt, komen er allerhande onderwer pen te berde en wordt er wel eens een vertrouwelijke toon aangeslagen. Daar bij valt het me wel eens op, dat er ont zettend veel over andermans doen en laten niet alleen gepraat, maar ook gelasterd wordt. Dat lasteren is een kwaad ding. Het is niets meer of min der dan het tegen beter weten in aan tasten van iemands eer en goede naam. Er zijn helaas maar al te veel mensen, die buitengewoon graag lasteren. En er zijn er nog veel meer, die aan laster praat het oor lenen. Het gaat toch zo gemakkelijk om kwaad van onze naaste te spreken, zonder dat deze zich kan verantwoorden. Meestal is het zo, dat laster iemand treft, die men niet lijden kan. Valt er op zo iemand eigenlijk geen vuile vinger te leggen, dan neemt men de toevlucht tot laster. Een lasteraar weet altijd wel iets te bedenken, dat een schijn: let wel: een schijn van waar heid m zich bergen kan. Al fluisterende vertelt hij dingen van zijn slachtoffer, die anderen in verbazing doen zeggen: ,,dat had ik toch nooit van hem of haar gedacht." Dan heeft de lasteraar zijn doel bereikt. Hij bindt zijn hoorders na tuurlijk op het hart „dat ze van hèm niets weten," maar ondertussen is hij er zeker vandat het door hem uitgestrooi de zaad honderdvoudige vrucht zal dra gen. Want het zaad van de laster ont kiemt snel en wordt een woekerplant, waarvan het eind niet te zien is. ,,'t' Is net 'n kweeke", zei er eens een boer tegen me, „waer je 'n neergoait, daer groeit 'n." Zo is het. Ja, de laster gaat er grif in. Komt de iJelasterde ter ore, wat er zoal over hem verteld wordt en heeft hij de euvele moed om eens uit te zoeken waar nu eigenlijk de bron te vinden is, waaraan de laster is ont sproten, dan komt hij niet ver. Jan heeft het van Piet gehoord en Piet van Klaas en Klaas, ja, waar heeft die het ook al weer horen vertellen? Nee, de laster is niet gemakkelijk te achterhalen. Maar ondertussen is iemands naam beklad en wordt hij door anderen die hem vroeger met hoogachting aanzagen, met gere serveerdheid behandeld. Er izal toch wel „wat" van waar wezen, wordt er dan gezegd, anders vertellen „ze" 't niet van je. En zonder dat ook maar het minste bewijs geleverd is, gaat de lastercam pagne voort. Schrammetje heeft wel mensen gekend, die gebukt gingen onder de laster die over hen was uitgestrooid, laster, die geen enkele grond van waar heid bevatte. Dat is heel erg. En meen nu niet, dat er alleen door „Jan Boeze- roen'" gelasterd wordt. In de verste ver te niet. Men komt dit tegen in alle standen, van hoog tot laag. Ik weet er zelfs wel van dat een Burgemeester een zijner raadsleden belasterde en dingen over hem vertelde, die kant nog wal raakten'. Hij had natuurlijk niet de moed om die dingen openlijk in zijn presentie te zeggen, iets, wat hij als Burgerva der beter had kunnen doen. Dat was hij echter heel niet van plan; zijn opzet was, dat gemeenteraadslid bij anderen verdacht te maken! Ook op het kerke lijk erf tiert de lasterplant welig. Niet in het minst zijn daar de predikanten het lijdend voorwerp. Over hen wordt soms de diepste las ter in allerlei vorm uitgestort en dat vaak door mensen, die 's Zondags heel devoot met een dikke Bijbel onder de arm naar de kerk gaan. Schrammetje zou U daar meer van kunnen vertellen, doch dan zou ik wel een hele pagina nodig hebben. Maar één ding is me uit ervaring wel duidelijk geworden en wel dit, dat laster meestal zijn oorzaak vindt in nijd of afgunst. En wanneer dat zo is, laat dan de belasterde zijn hoofd maar gerust neerleggen! Want dan is het zoals er op een boerderij in ,het Westland staat: ,,'t Strekt U tot roem en eer Als U de mensen smaden. Wanneer 't' geschiedt uit nijd En niet uit slechte daden!" SCHRAMMETJE. DIRKSLAND Geboren: Marinus z.v. J. Poortvliet en J. van der Wekke; Christoffel Jan z.v. J. W. de Geus en J. A. Kievit. Overleden: H. J. Gebuijs, 63 jaar, vr. van G. L. Wamaer. OOLTGENSPLAAT Geboren: Willem Dingeman, z.v. P. v. Kempen en M. J. Korteweg. Overleden: Adolphina Pieterse 66 jaar weduwe, van IJ. Nelia. - Gehuwd: Pieter Hof S2 jaar te Brand- wijk en L. Overbeeke' 21 jaar. Ingekomen: T. C. Goemaat van Delft; W. Jansen van Best; J. de Waal van Bijgelshoven; W. v. d. Doel en gezin van Nieuwe Tonge; J. P. F. Korteweg van Utrecht, Vertrolkken: A, N. van Dam naar Amersfoort; C, L. van der Griend en F. L. Langeweg naar Amsterdam; M. Klink naar Den Bommel; P. Crezee naar Spij- kenisse; A. van Santen naar Poortu- gaal; C. G. van Gent naar C.B.R.; L. W. Roodzant naar Engeland; L. Over beeke naar Brandwijk; J. J. A. van Oor schot naar Warmond; P. van Putten naar Rotterdam. -O- CENTRALE VEILING MIDDELHABNIS Veiling van Vrijdag 14 October 1949. Tomaten 16.20.Dubbele, Prin- cessen 36.48.;Stamsnijbonen 29. Andijvie 5.9.Boskroten 3. 4.—; Sla II 8.10; Spinazie 26.-28.-; Rode kool 5.506.Savoije kool 6.9.Glorie van Holland 25. Bismarck 7.Goudreinetten 9. Alicante 67.74.Légipont 9. 19.Williams Duchesse 7. Harm, de Jong: „Mensen rondom de Kribbe", Uitgave N.V. Jan Haan, Gro ningen. Al is het nu nog iedere dag mooi weer, de avonden worden langer, de winter is op komst en Kerstfeest in 't zicht. Het eerste nieuwe boek met Kerstvertellingen kwam op onze schrijf tafel: drie verhalen van Harm, de Jong. Het eerste: „Mensen en machten" han delt over Durk Sikkema, de Visser, aan het Tjeukemeer, wiens zoon een onge bonden leven leidt in de stad, maar tot inkeer komt en terugkeert. Het tweede over arbeider Wolfert, wiens zoon werd gefusileerd, waardoor hij een wrok heeft op Freerk van de bovenmeester, die hem zou hebben verraden, maar die echter later een ander kind van hem redt waardoor hij de boze inspraak van zijn hart vaarwel zegt en vergeeft. In het derde verhaal wordt ons het leven getekend van jonggehuwden, bijna ge grepen door de zuigkracht van de we reld in de grote stad, maar die bij de komst van hun eersteling elkander te rugvinden. „Mensen rondom de kribbe" is de ti tel, bij het kind in de kribbe zouden zij hun heil gevonden hebben. De vertellingen boeien en zijn ook waarschuwend, maar moesten wat die per getint zijn. Het Jezus-vinden houdt méér in: „Gijlieden moet wederom gebo ren worden," moet er aan voorafgaan! Met Kerstliederen zingen alleen is er men niet! Het boekje is bijzonder fraai uitge voerd, met mooie illustratie van F. de Graaf. Prijs 2.05. Met ingang van vandaag zullen de prijzen van koffie en thee voor de de taillisten stijgen. Voor de consumenten gaat deze verhoging met 24 October in. De koffie werd tot nu toe beneden de vastgestelde maximumprijzen ver kocht, maar voortaan zal men de ma ximumprijs moeten betalen. Koffie die tot vandaag 0.98 per half pond kostte, zal nu 1.10 gaan kosten. Voor thee was de maximum-prijsregeling reeds op geheven. ,De prijs van thee, die nu 0.74 per ons kost, zal 0.80 per ons be dragen. UIT DE PERS „Reeds vaker werd er in ons land op gewezen hoe noodzakelijk het is dat ■wij ons als volk realiseren dat wij paa een oorlog achter de rug hebben, waar door onze natie in aanzienlijke mate ia verarmd. Hard werken en veel produ ceren en als het kan nog sparen, luidt het devies. Het is een gezond standpunt, dat evenwel om begrgpelijke redenen bö de massa des volks weinig populair ia. De president van de Wereldbank, Euge ne Black, heeft in het vierde Jaarver slag echter weer een soortgelijke uitla ting gedaan. Zo zegt hij in het jaarver slag o.m,, dat de Nederlandse regering meer opofferingen van de zijde van de bevolking moet vragen, indien Neder land zijn dollartekort wil wegwerken. De bank beseft dat de economische po sitie van Nederland moeilijk is, maar toch moet zij aan de Nederlandse bevol king vragen niet terug te schrikken voor een drastische actie indien dit nood zakelijk zou worden om het land op een meer gezonde economische grondslag te plaatsen. Het is inderdaad niet prettig zoiets van buitenaf te moeten vernemen, doch anderzijds moeten wnj een voldoen de objectief oordeel hebben om de waar heid van deze verklaringen rustig onder de ogen te kunnen zien. Er worden overigens in dit verslag nog enige opmerkingen gemaakt, waar van wij de juistheid volkomen kunnen onderschrijven. Zij zijn weliswaar niet speciaal tegen Nederland gericht, doch dat doet aan de juistheid van de ge maakte opmerkingen weinig" af. Vele Europese landen, aldus merkt Black op, hebben de laatste jaren vele program ma's van sociale voorzieningen op touw gezet. Hiertegen heeft hij geen bezwaar, indien die landen zich dit kimnen ver oorloven. Helaas is gebleken, zo zegt hij verder en terecht dat Vele landen dit niet kimnen zonder hun productieve investeringen in gevaar te brengen. Het resultaat is dan dat een hogere levens standaard voor de toekomst in gevaar wordt gebracht. Het blad „Vrijheid en Democratie" te kent hierbij aan: Wij maakten ter plaatse reeds eerder enkele opmerkingen in deze richting en zien onze ziensvrfjze thans door de pre sident der Wereldbank bevestigd. Soci ale voorzieningen z\jn goed en zelfs toe te juichen, doch men verlieze nimmer uit het oog, dat deze voorzieningen ook moeten kunnen worden gefinancierd zon der dat de bronnen waaruit die finan ciering geschiedt, opdrogen, waardoor tenslotte de gehele gemeenschap wordt benadeeld. Misschien kan het goed zijn, dat een invloedrijke stem buiten onze grenzen ons in dit verband een ernstige waarschuwing voorhoudt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3