Uil het Buitenland Uienmarkt ïnst er 1 KOP EN SCHOTEL HetkJnoepje van de week De Gruyter KINDERHÖEKJE Rheuinatis(he Pijnen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ené dag op de andere weer van U af. D£ BOERDERIJ -\ AAN DE VAL Biz. 2 „E IL A N D E N-NIE U W S Zaterdag 15 October 1949 De Volkstelling en tic Gerefor- moerde gezindheid. Wanneer men het oog laat gaan over de kerkelijke erve in ons land, is hare verdeeldheid een der meest naar voren komende eigenschappen. Een wel zeer te bejammeren eigenschap. De Heere wil dat Zijn volk één zal zijn, maar wij kunnen tot die eenheid maar niet ko men. Hier moeten wij echter dadelijk vaststellen, dat dit éénzijn niet moet gezocht als een factor tot machtsont- plooiing of als geboden uit een oogpunt van louter „organisatie." Of van bespa ring van kosten. Zeker, de totale ver eniging der Gereformeerde kerken en gemeenten zou wel een betere arbeids verdeling geven en misschien ook meer geldmiddelen op één doel concentreren, inaar deze economische of financiële eenheid is van lagere orde. Geestelijk, innerlijk behoorde men een te zijn in be lijdenis en leven. Immers, dat er in een grote plaats meerdere kerken van één formatie zijn is op zichzelf niet hinder lijk, 7.0 min als raen direct een tekort gevoelt omdat bv. de band tussen ker ken in ons land en in het buitenland rekbaar is en zich meestal openbaart in het ontmoeten van enkele afgevaar digden op een grote Synode. In de ste den immers is de aanwezigheid van meer gemeenten van eenzelfde kerk een le venseis, wil inen van band als leden on der elkander nog iets bemerken. De een heid zal in hoofdzaak moeten steunen op eenzelfde belijdenis, prediking, tucht, levenspractijk en onderlinge gelijkge zindheid. Nu worden doorgaans de kerken van kleinere formatie voor de boosdoeners gehouden, die om allerlei redenen, vaak nog liggend buiten de belijdenis, de oen heid tegen houden. Zonder nu het pleit op te nemen voor afzondering, waar men als broedei'S en zusters in den Heere kerkelijk kan samenleven, moet anderzijds in het bestaan van meer dan een Gereformeerde formatie iets gede gens gezien worden. Grote eenheid, soms geforceerd, leidt zo spoedig tot indommelen omdat de grote, hechte or ganisatie zozeer tot do kerkmens spreekt. De eenheid in formulieren, de orngang met broeders, die in vele laat mij zeggen ondergeschikte pun ten „iets anders gevoelen" verwerkt gauw sleur en scherpt niet het naden ken en beleven der waarheid. Dat er meerdere richtingen bestaan is niet tot onze eer, maar het verraadt toch dat er een eigen nadenken, een eigen bele ven van de waarheid is. Slechts de dode vis drijft met de stroom in elke richting mede. In zoverre heeft de situatie, zo als zij nu eenmaal ligt, ook iets tot ons te zeggen. Ook hier blijkt dat de kerk niet een vereniging is met afdelingen, maar dat zij van eigen formatie is en er gees telijke levensuitingen in haar werken. Geenszins kan men de kleinere kerken de verdeeldheid alleen wijten. Zelfs is er iets geheel anders: de grote kerken, die op hun Synoden zo vaak besluiten deputaten te benoemen voor samenspre- king met de andere kerken, trekken zelf hoge muren op. Over de Hervormde Kerk spreek ik in dit verband nu maar niet, maar de anderen, die toch elk een Presbyteriale kerkregering hebben, pas sen zich geenszins aan elkander aan, zoals men toch zou verwachten. De Geref. Kerken hebben in 1905, zonder de andere kerken van gereformeerde belij denis er in te kennen, art. 36 der Ned. Gel. Bel. versneden, door er een stuk uit te schrappen. Stromen inkt zijn er over verdaan, maar na zoveel jaren is er zelfs in eigen kring nog geen alge hele eenstemmigheid over de wijsheid, daarmede ten toon gespreid. Een zo in grijpend besluit over de erfenis der va deren, is weinig geschikt tot bevorde ring van eenheid. Enkele jaren geleden is het getal van Enige gezangen" ach ter onze psalmen, aanmerkelijk uitge breid omdat men in de Ger. Kerken meende in de psalmen niet te kunnen vinden „het vervulde Evangelie." Ande re gereformeerden in andere kerken. met mooie bloemdecors nu 98 cent Theeserviezen 9-delig 12.95 Theeserviezen 15-delig 18.75 Pracht dessins. EN VOOK UW KEUKEN weer alles verkrijgbaar in Kat emaille in kleuren reseda en blauw (met gouden bies), event, ook los verkrijgbaar, zo dat U Uw keuken naar eigen smaak kunt inrichten. HET POKCELEINHUIS Goudsesingol Telefoon 23685 Putsebocht Telefoon 71951 ROTTERDAM gevoelden dat gemis in genen dele! Al weer een besluit, dat de eenheid tegen houdt. Men gaat zo maar door. Af^e- dacht van de overspannen verbondspre- diking en voorwerpelijke leervoorstelling komt daar ook verschil in levensprak tijk bij. Ik wijs hier nog op het vlugge zingen in de kerk, dat op anderen een oneerbiedige indruk maakt, men kan zijn adem nauwelijks verhalen. En de nu zittende Synode aanvaardde reeds een nieuwe psalmberijming en is daarmede de andere kerken zó vooruit, dat zij bij na reeds uit het oog verloren zijn. Al- vveder weinig geschikt om, de eenheid aller Gereformeerden te bejagen. De overige gerefoi-meerde formaties verschillen ook al weer in vele zaken. Zij hebben één belijdenis, dezelfde for mulieren van enigheid, maar men duidt ze anderS; men voelt ze anders aan. Zou het ook zijn een kwestie van „ligging"? Ja, óók. Die ligging" is een moeilijk de finieerbaar iets, maar ze bestaat. En ze is als geestelijk van aard, niet voor veel redenering vatbaar. De Chr. Geref. Kerk en de Ger. Gemeenten hebben, be halve die ligging óók nog elk haar his torie, haar uitgangspunt, dat men zeker niet als louter stijfhoofdigheid mag zien. Daarbij is er tussen deze twee kerken verschil van gevoelen over het Verbond der genade, hetwelk, zo men meent, bij de Christ. Geref. Kerk voert tot een leer van drie Verbonden in plaats van twee. En hoe moeilijk men het soms kan hebben, toont de discussie in de Geref. Gemeenten over het „aanbod der genade aan alle mensen" waarover de jongste Synode te handelen had. Dit is niet iets nieuws, want ook honderd jaar geleden was er strijd onder de uit de Hervormde Kerk g'etreden Afgescheide nen over het .algemeen, welmenend aanbod van ,,geiiade", waarvan de „Kruiskerken" toen niets wilden weten. In zijn „Kruisgezinden en Separatisten" licht Dr van der Does degenen, die het nog niet wisten daarover in. Kwesties die niemand, waar dan ook staande,als van geen betekenis mag achten. Achter dit alles welft zich de stroom des tijds, de achteruitgang in waarach tig geestelijk leven en godzaligheid, het open staan voor verstands besiJiegeling, kortom, het inhouden van de dierbare Geest, die alleen in de waarheid leidt. Vandaar ook dat er weinig leed om Si- ons breuk gevoeld wordt. Aan het menselijk denken heeft de Schepper grenzen gesteld. In ons door denken van de heilswaarheden hebben wij deze grenzen te eerbiedigen en ons te vergenoegen, dat wij leer jong eren van Christus mogen zijn. (art. 13 der Ned. Gel. Bel.) Velen vervormen de ge loofsleer tot een begripsleer. Wij verlie zen maar al te vaak uit het oog, dat de Heere gezegd heeft: Een iegelijk dan die het van de Vader gehoord en ge leerd heeft, die komt tot Mij (Joh. 6.) Zo is er dus de influistering van de Geest, naar het Woord werkende, no dig om ons van de troost der Waar heid te verzekeren. Wel hem, die hier iets van kent. WAARNEMER. COMMUNISTISCHE - DICTATUUR. Dezer dagen worden in Tsjecho-Slo- wakije de verschrikkelijke gevolgen van een communistische regering, aan den lijve ondervonden. Massale arrestaties hebben er plaats. Vrijwel zonder vorm van proces, wor den de gearresteerden doorgezonden naar arbeiders-kampen, en worden in de mijnen tewerk gesteld. Commissies van drje personen, leiden het onderzoek, en vellen het vonnis. Alleen het feit, dat nien niet volop mede doet aan de politiek der commu nisten, is genoeg om weggevoerd te worden. Men is dan staats-vijandig. Of men overigens een net burger is, die getrouw zijn plicht vervuld en rus tig zijn eigen weg gaat, het geeft niets want men is niet voor de volle honderd procent te vertrouwen. Vrijdag 14 October zal de kerkwet met grote plechtigheid worden, aange nomen. De regering zal dan het be heer over de kerken overnemen. Hierdoor zal de kerkstrijd zijn hoog tepunt bereiken. Katholieke geestelij ken, die de bevelen van de Staat niet gehoorzamen, zullen worden gearres teerd. Door de arrestaties, die deze week overal in het land zijn verricht, is het volk gedeeltelijk murw gemaakt. De schrik zit erin, en een ieder die zijn af keuring over de regering durft uitsprer ken, loopt kans verraden en opgepakt te worden. Men noemt dit volksdemocratie. Hoe is het toch mogelijk dat iemand nog een goed woord voor het commu nisme durft opnemen. Wanneer men nu eens let op de vrij heid, die de communisten hier in ons land hebben, en hoe zij deze keer op keer misbruiken, dan staat men ver baasd, over de ontzaggelijke volksmis leiding. Zij beloven en prediken het volk vrij heid, om het tot de diepste slavernij te vernederen. Iedereen weet, dat het streven der communisten is, de rege ring omver te werpen, dat verkondigen zij zelf luide, doch wie van ons, zou er nu over denken, allen om die reden, de mannen te arresteren en naar de mij nen te vervoeren? Veel te weinig wordt in de pers, op de gruwelen der communisten gewe zen. Ook laat de regering veel te veel toe, dat haar gezag op niet democra tische wijze wordt aangetast. Het zijn zeer ernstige tijden, waarin wij leven. Er is slechts een middel dat redding geven kan en dat is, onvoorwaardelijke terugkeer tot de ordlnantiën des Heeren. een zakje met heerlijke, versnaperingen en een kinderverrassing Bij aankoop van f 2.50 aan De Gruyter's artikelen Oostenrijk In Oostenrijk zijn jl. Zondag voor de tweede maal na de oorlog, verkiezingen gehouden. Het parlement telt 165 zetels. Deze waren als volgt bezet: R.K. Volkspartij Socialisten Communisten 85 zetels 76 zetels 4 zetels Door de gehouden verkiezing is er een kleine wijziging gekomen. Het nieuwe parlement zal nu bestaan uit: R.K. Volkspartij 77 afgevaardigden Socialisten 67 afgevaardigden pnafhankelijken 16 afgevaardigden Communisten 5 afgevaardigden Onder de onSfhankelijken bevinden zich verschillende personen, die voor heen nationaal socialistisch georiënteerd waren. Algemeen verwacht men, dat de Roomsen met de Socialisten weder een nieuwe regering zullen vormen, omdat zij 144 zetels van de 165 behaalden. Wanneer de Socialisten te weinig re kening zouden houden met de Katholie ke verlangens, dan is het ook mogelijk dat de Roomsen en Onafhankelijken sa men een regering vormen. De uitslag werkt derhalve enigszins als een rem voor de Socialisten. Toch zou het voor de R,.K. volkspartij niet meevallen met de Onafhankelijken samen te gaan. De partij der 'Socialisten is te groot om deze in de oppositie te drijven, voor al met het oog op de R.K. arbeiders. De winst van één zetel voor de com- inunisten is afkomstig van afvallige So cialisten. Waar Oostenrijk zo begrenst en inge sloten wordt van communistische lan den is deze winst zeer gering. Noorwegen Ook Noorwegen heeft verkiezingen gehouden. Daar hebbpn de communis ten een grote nederlaag geleden, welke ten goede gekomen is aan de socialisten. De voorlopige uitslag geeft aan: Socialisten Conservatieven Liberalen Boeren Christ. Volkspartij Communisten 87 (176 zetels) 21 (25) zetels 20 (20) zetels 13 (10) zetels 8(8) zetels 1 (11) zetels De Socialisten hebben in Noorwegen de absolute meerderheid. Zij kunnen zelfstandig een regering vormen, waar bij zij niemand nodig hebben. De ande re partijen komen gezamenlijk tot 62 zetels, de communist niet mede gere kend. Er zal in de Noorse regerings po litiek geen grote wijziging worden aan gebracht. Engeland Volgens mededelingen van de Engel se pers en minister Bevin zullen er nog dit jaar nieuwe verkiezingen worden gehouden. De strijd zal zeer zwaar zijn en hoofd zakelijk gestreden worden tussen de Conservatieven en de Labour Partij. Engeland bevindt zich in een ernstige economische en financiële crisis, terwijl het zeer veel van zijn vroegere macht verloren heeft. De Conservatieven die in de oppositie zijn geven vanzelfsprekend aan Labour de schuld. Onverschillig welke partij aan de regering mag komen, deze zal voor een zeer moeilijke taak staan, en van het volk grote offers moeten vragen. Duitsland Gelijk was voorspeld, is Dinsdag voor Oost Duitsland een nieuwe President ge kozen. De voorzitter van de Socialistische partij, de 73-jarige communist Wilhelm Pieck is met algemene stemmen ge kozen. Aan de volkskamer werd de vraag voorgelegd of de afgevaardigden behoef te hadden om naast Pieck nog andere candidaten te stellen, waarop door nie mand werd geantwoord. De voorzitter concludeerde hieruit dat geen der afgevaardigden een andere president wilden voorstellen. Daarop vroeg hij wanneer Pieck zou worden voorgedragen, er afgevaardigden waren, die zouden tegenstemmen. We derom werd hierop door niemand ge antwoord. Toen stelde hij Wilhelm Pieck candi- daat, en vroeg welke afgevaardigde hem verkozen, waarop de rechter armen, on der luid hoera geroep omhoog gingen. Wilhelm Pieck de nieuwe president van Oost Duitsland wees op het grote onderscheid van de presidentsverkiezing van Oost en West Duitsland. Hij was ge kozen met algemene stemmen, terwijl in West Duitsland 'Professor Heuss slechts met de meerderheid van zijn eigen stem aan het bewind gekomen is. Na zijn verkiezing inspecteerde Pieck een erewacht van jonge mannen in de leeftijd van 18 jaar, welke na de inspec tie, voor hem defileerden. Brederode zeide: „het kan verkeren;" zo is het ook met Pieck. De nieuwe president was voorheen als communist vurig antimilitairist, en heeft kans gezien zich aan beide oorlo gen te onttrekken. Nu hij tot staatshoofd verheven Is, keren de rollen ineens om, nu inspec teert hij een erewacht. Ter ere van deze benoeming zijn Dins dagavond grote fakkel-optochten geor ganiseerd, welke deden denken, aan de dagen van Hitler. Hiermede heeft Duits land nu twee staatshoofden, één over het Oostelijk en één over het Westelijk gedeelte. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat in het stuk dat Pieck direct na zijn be ëdiging voorlas de haam Gods niet werd vermeld. De nieuwe Oost Duitse staat erkend het bestaan Gods dus niet meer, en heeft derhalve niet nodig een beroep op de almacht Gods te doen. Het zijn zeer droevige tekenen, welke ons de afval luide prediken. De maand September is wat betreft de uienhandel zeer rustig verlopen. Vooral in de tweede helft der maand was het zeer stil en was men geneigd te zeggen: „er gaat niets om." Een bepaalde markt is er niet, hoe wel de prijs ook niet daalt. Nog steeds wordt betaald 12 13 cent per kg, ge staart geleverd. Toch, vergist men zich soms lelijk, wat betreft de uitvoer; gelijk onder staande cijfers aantonen. Uitgevoerd in: Juli Augustus September Totaal 1.293.257 kg 18.273.774 kg 12.037.867 kg 31.604.898 kg Het vorige jaar toen er zulk een overvloedige oogst was, waren er eind September slechts 14 millioen kg ver zonden, nu reeds 31 millioen. Hierdoor wordt duidelijk gedemonstreerd, het grote tekort aan groenten. Frankrijk heeft meer uien afgeno men in de drie genoemde maanden, dan Engeland. Thans staat definitief vast, dat op 15 November a.s. de in voer van uien in Engeland weer zal worden toegestaan. Of Zuid-Amerika nog uien van ons zal betrekken, is moeilijk te zeggen. De prijs zal waarschijnlijk te hoog liggen. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Beste jongens en meisjes! Dit is dan nu de tweede keer van deze week dat het Kinderhoekje een plaats krijgt in de vergrote krant. Nu maar niet uitstellen om het raadsel op te lossen. Dadelijk proberen te maken en het antwoord op een stukje papier schrijven is een goed werk. Dat voor komt allerlei narigheid van zoekgeraak te kranten en je bent altijd klaar als het inzenden is. Voor ditmaal krijgen we het 3e OCTOBERRAADSEL: 1. wandelde met God en hij was niet meer, want God nam hem weg (Gen.) 2. vrouw van Jozef. 3. knecht van Eliza. 4. vriend van Job. 5. ko ning, ge noemd in Spr. 31. 6. vader van Samuel. 7. Boek van Mozes. 8. God, eert de Koning. 9. zoon van Ke- hath, uit het geslacht van Levi (Exo dus 6.) 10. welgelukzalig zijn zij, die in wonen (Ps. 84.) 11. moeder van Jozef en Benjamin. Op de stippenlijn komt één van de tien jslagen van Egyp te te staan. Dit raadsel werd ingezonden door Leny van Dijke, Zoetermeer. Nu komen de brieven. Joke V. ld. G., Melissant. Moeten die twee meisjes nu rust nemen? Merkten ze vóór het onderzoek al iets? Schrok je niet, toen het bij v. R. msloeg? Is er toch geen brand van gekomen. Die brand was in Zonnemaire, een idorpje in Zeeland. - Leni F., Dirksland. Nou, nou, dat kwam dan even van pas! Toch wist ik niet dat je geen etui had en je er zo graag een zou hebben. Het kan dan niet mooier, hè? Ben je nog blij rnet de,ka,- mertjes, of is 't nieuwtje er al af? Bep V., Middelhamis. Wat een aardi ge brief is dé,t! Zo hoor ik het graag. Als het zo genoegelijk is in de huiska mer dan tracht je er niet naar om bui ten te zijn. Wil je wel geloven, dat het ouderlijk huis nooit uit je gedachten gaat, hoe oud je ook mag worden? Sletje Z., Middelhamis. Een pracht van een brief! Ik denk, dat jij het mooi ste wel geschreven hebt van allemaal! 't Is prima papier en dat scheelt ook een heleboel, maar toch heb je je best gedaan, hoor. Was je moeder blij met het verjaringsgeschenk? De volgende brief hoop ik ei' wel meer van te horen, van dat „kroonjaar." GUI F., Dirksland. Ook al zo voldaan over de prijs? Dat mag ik wel horen. Je zal het boek zéker nog wel enkele keren lezen en 't zal wel uitgeleend worden ook. Ben je nu aan de schoonmaak, „noe de juun an de pit leit."? Achter de rooier rapen is druk werken. Dan kun je niet veel in het rond kijken. Oorrie B., Dirksland. Dacht je dat al de kinderen alles precies in de puntjes hebben. Er zijn er meer waarbij aan de oplossingen iets mankeert;'Als je de op lossingen in het Kinderhoekje maar goed nagaat. Dan weet je soms we'l vra gen voor een volgende keer. Goed dat je inzendt wat je hebt. En toch... als ge met morgen te begin nen een bloedzuiverende kuur met Kru- schen begint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samenge steld. Die geven Uw bloedzuiverende or ganen weer het elan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinhe- den uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw gehele ge stel. Dus spoedig Kruschen nemen en.. regelmatig Kruschen nemen, iedere mor gen steevast. Het is een goede gewoonte van millioenen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. Lenl de G., Middelhamis. Ja, ik heb ook wel eens bramen geplukt. Nog niet zo heel lang geleden. En deze middag nog braamsap gegeten. Maar het ande re. Waarover je schrijft, daar heb ik maar geen verstand van ktinnen krijgen. Kleedjes haken, schortjes maken en borduren, eerlijk hoor... ik kan er geen snars van. Het antwoord is: uit Spanje niet. Corrie O., Rijnsburg. Hoe gaat het nu met de oude opa? Een mens wil wel graag oud wórden, maar oud-zijn valt niet zo mee. De ouderdomsgebreken zijn veelal lastig, benauwend en pijnlijk. In Sommelsdijk werd je dus nogal in "be slag genomen van verschillende kanten. Dat is geen slecht teken. Toch ben ik blij dat je thuis bent, want dan krijg ik weer een brief. Toos B., Dirksland. Een heel duidelijk geschreven briefje. Leert Corrie zulke letters niet schrijven op school? Waar om was het Dinsdagmorgen geen school? Je hebt die vrije tijd nuttig be steedt. Een emmer braam, geen kleinig heid! Clara B., Nleuvi'e Tonge. Had je aller minst op die verrassing gerekend? Het kwammooi op Je verjaardag. TocTi is er een gebrek aan die portemonnaie. Heb je 't,niet gemerkt? Wel ,je kan er geen geld in houden, -'t Moet er gere geld maar uit! Ans de G., MiddeUiamis. Meisje, wat een boel heb jij gekregen op je verjaar dag! Wil je wel geloven, dat ik zoveel nooit krijg? Haarstrikken kreeg ik nooit en een hangertje hebben ze me ook nimmer cadeau .gedaan. Maar wat moet jij veel leren!. Zou je het alles af Kunnen krijgen Je best maar doen, Ans. Annie van 't G., Dirksland. En... ben je al naar R. geweest? En wat moest er gebeuren? Kon dat bij jullie in 't zie kenhuis niet? Ik ben erg nieuwsgierig: Duidelijk geschreven! i Bep d« V., Onddorp. Van jou heb ik tw.ee^ brieven voor me liggen. Wie heeft die éne (zonder postzegel bezorgd? Is de schoonmaak klaar? Bij het „aardap pelen" had je prachtig weer. Weer een brand door spelende kinderen met luci fers! Leren die kinders het dan nooit? Foei, wat stout toch! Allemaal gegroet van OOM KO. PRIJS WINNERS: Tonie Looij, Nieuwe Tonge Amni© van 't Geloof, Dirksland. Gebr. Flikw»ert, Onddorp. I Leni en Ans de Gast, MiddeUiarals. Hier en daar worden klachten ver nomen over koprot en schimmel. Er zijn telers, wier put of putten voor 20 tot 30 procent zijn aangetast. Men wijdt dit aan de tweede groei. Of dit echter wetenschappelijk juist is, dur ven wij niet zeggen. Onderstaand treft men de cijfers aan over de maand September. Uien uitvoer September 1949. Frankrijk 8.763.083 kg België 1.732.845 West-Indië 694.225 Engeland 418.567 Engels leger 153.650 Amerikaans leger 134.883 IJsland 50.000 Afrika 32.175 Noord-Amerika 26.256 Indonesië 13.600 Duitsland 11.200 Noorwegen 3.10O Thailand 2.500 Canada 1.708 Arable 50 Finland 25 Totaal 12;037.867 kg NOG GEEN BESLISSING OVER DE MELKSTANDAARDISATIE IN ZEELAND EN GOEREE EN OVERFLAKKÉE Op vragen van het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de heer den Hartog heeft Minister Mansholt geant woord, dat het hem bekend is, dat de vraag, of het standaardisatiegébod voot consumptie-melk ook voor Zeeland en Goenee-Overflakkee dient te worden doorgevoerd, momenteel-ibij het Bedrijf schap voor Zuivel aan de orde is. Het bestuur van het bedrijfschap heeft zijn standpunt daaromtrent nog niet bepaald Uit binnengekomen requesten en brieven is aan de Minister gebleken, dat in be paalde kringen in de provincie Zeeland tegen doorvoering van het standaardi satiegebod ernstige bezwaren bestaan, De bewindsman is voornemens zijn hou ding in deze te bepalen zodra een Voor stel tot doorvoering van bedoeld gebod voor bovengenoemde gebieden zal zijn voorgelegd en zijn ambtgenoot van So ciale Zaken (het Melkstandaardisatiebe- sluit is een besluit van de Secretaris sen-Generaal van de Departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Vis serij van 11 November 1940) en hij ken nis hebben kunnen nemen van de daar voor aangevoerde motieyen. 37 DOOR H. NOORMAN Want de schippers moeten licht heb ben, zei dominé. Ze moeten 's avonds en 's nachts kunnen zien, waar de in gang van de haven is. Ik drukte mijn bewondering over het tochtje uit. Waarna mij werd meege deeld, dat we volgende week over de andere havendijk zullen wandelen en dan de Val rond. „Dan konden we ook wel eens bij Mie- ras aanlopen", opperde Willy. Ik voelde, dat ik van kleur verschoot! Dus zou ik, zonder het te zoeken, bij grootvader en grootmoeder belanden. Of - was grootmoeder er niet meer? „Mieras, wat een eigenaardige naam" tzei ik, om iets anders te weten te komen. Mijn stem klonk heel vreemd, maar het werd niet opgemerkt. ,,Een heel gewone naam hier in het Zuiden," antwoordde dominé. ,,Hier in Zuidstad niet bepaald, maar op het eiland, dat je daarginds in de verte ziet liggen, wemelt het van Mierassen." ,,Is dat een boerderij?" vroeg ik. ,,Ja", was het antwoord. ,,Ik kom er nog al eens. Mieras en zijn vrouw zijn lid van de gemeente. De boerin is zie kelijk." „Och, zijn het nog jonge mensen, do miné?" vroeg ik. „Neen, neen, Mieras is zo zeventig. Zijn vrouw is iets jonger, maar niet veel." Hoe gaarne zou ik méér hebben wil len vragen! Maar ik durfde niet, om geen argwaan te wekken. Want wat konden, als puntje bij paaltje kwam, mij vreemde mensen schelen! In elk geval weet ik nu zeker da,t' èn grootvader èn grootmoeder, beiden nog leven en dat grootmoeder, beiden nog 'k Heb het gisteravond aan vader ge-; schreven. Op de boot had ik wel iets over ,,een ouden boer" gehoord, maar met te weinig zekerheid, om er melding van te maken. 'k Heb verder niets meer gevraagd en uiteraard sprak dominé ook niet meer over Mieras. Volgende week zal ik dus grootmoe der in elk geval zien en spreken. Mis schien grootvader ook wel. En zij zullen niet weten, met wie zij te doen hebben! 'k Geloof, dat het geval nóg krasser is dan je wel eens in boeken leest. Het is bepaald romantisch. Maar erg b 1 y f t het. En ik wil eerlijk bekennen, dat ik niet gunstig over grootvader denk. Hoe gaarne zou ik méér van hem willen we ten! Maar ik durf er voorlopig niet naar vragen en moet geduldig wachten. Hoe meer ik er over nadenk, hoe vreselijker Ik het geval vind en hoe méér ik ver lang, een bemiddelende rol te mogen spelen! Maar zal mij dat gelukken? En zal ik niet onvoorzichtig zijn? Want ik geloof, dat veel tact zal moeten worden gebezigd. En meer en meer neig ik er toe over, dominé Westwoud in vertrou wen te nernen. Ik ken hem nu al zo ver, dat ik geloof, dat hij een geheim bewa ren kan, desnoods tegenover zijn vrouw. Maar dat behoeft niet. Want die mag het éé.n ook wel weten, dat lieve, har telijke mens. Doch voorlopig zwijg ik. De wande.ling over de havendijk naar Zuidstad is voor de vreemdeling de moei te waard. Rechts van hem is de haven die met de schepen een mooi gezicht oplevert, vooral als het hoog water is. Ja, ja, dagboekje, ik kom al op de hoog te! Het is hier eb en vloed. In zes uren loopt de haven bijna leeg, is er enkel nog een geul. Een uur blijft het zó. En dan komt het water weer gestaag op. Na zes uur is de haven vol. Van dijk tot dijk. Welke toestand ook een uur blijft. En dan begint hetzelfde spel opnieuw, altijd maar door. Maar de wandelaar op de dijk heeft nóg een attractie. Op de boot had ik het al gezien, maar nu was het nog mooier, ook al, omdat dominé en Willy mij konden inlichten. Wat een énig gezicht heeft men daar op Zuidstad, dat zo fijn beschenen werd door de zon! Mij werden de namen van de torens en poorten genoemd, die zo'n mooi ef fect geven. En verder wordt het geheel gestoffeerd door twee windmolens, wier wieken lustig draaiden, 'k Heb vader gister beloofd, dat ik hem de bladzijden uit mijn dagboek zenden zal. Hoe le vendig zal hij zich het tafereel kunnen indenken! Op de dgk, niet ver van het stadje, zat een kunstschilder, die op een vrij groot doek het gezicht afbeelde. Ik kon mij begrijpen, dat zijn kunstzinnig oog er door getroffen werd! Wéér is een dag voorbijgegaan. Bij het nalezen van mijn dagboekbla- den bemerk ik, nog niet klaar te zijn met de persoons beschrijving uit het predikantsgezin. Willy heb ik zo goed en zo kwaad het ging getekend. Op haar volgt wéér een meisje, die Nettie word genoemd. Haar doopnaam is Annette, de meest verschrikkelijke naam, die uitgevonden is. beweert ze. Voor de lelijkheid daar van kan zij geen woorden vinden. En dat is nogal wat, als men weet, met een bakvis van 16 te doen te hebben, die de kweekschool voor onderwijzers bezoekt! Zij lijkt mij een aardig meisje, maar veel kan ik nog niet van haar vertellen, want op het ogenblik heeft zij het enorm druk: midden in de repetities. „Als Net tie nu wat verstandig was geweest," zegt dominé, „zou zij het niet zo druk hebben, maar zij is wat laks geweest en zit, nu de repetities begonnen zijn, met de gebakken peren." Nettie beweert echter vol zelfvertrou wen, dat alles „voor de bakker komt." en ik ben geneigd, het te geloven. Want zij lijkt me een vlug ding. Ten slotte kom ik tot de Benjamin van het predikantsgezin, de dertienja rige Jacob, die nog op de lagere school gaat. Nauwelijks is de school uit, of hij zit op de boerderij, even buiten één der poorten. „In merg en nieren een boer", zegt dominé „en 'k snap niet, waar hij het weg heeft. Het beste zal zijn, dat hij straks naar de Landbouwschool gaat, om eerst zoveel mogelijk theorie onder de knie te krijgen. En dan kunnen we bij leven en welzijn verder zien. Een boer in de familie! Dat is wat nieuws. Maar ja, ik ben er van overtuigd, dat het in de jongen zit. En dat heb ik er niet ingelegd!" Daar was weer dezelfde, verstandige, nuchtere opvatting, als in het geval van Koert, die zijn vader zo graag predikant zag, maar die de handel koos. Niet te genwerken. Want wat er in zit, dat zit er in. Had grootvader ook zo verstandig gehandeld, dan was alles goed gegaan! Intussen heb ik bedacht, dat die kin deren de predikant en zijn vrouw veel geld kosten voor hun studie. En nu heeft hij wel een vrij behoorlijk tfacte- ment, maar dat is ook alles. Willy ver telde mij, dat van het tractement alles moet gedaan worden, ook de studie van de jongens betaald. Alleen Dolf heeft een kleinebeurs, maar lang niet toe reikend. Het is dan ook niet uit weelde, dat Mien uit huis is gegaan. „Gelukkig voelde zij vooi; de verpleging", zei Wil ly, „maar anders was er een andere ma nier ontdekt moeten worden. Die trou wens ook wel gevonden zou zijn, want Mien is nogal vindingrijk". Nu, dat kan ik beamen. Zij is handig en practisch. Het vorige jaar heeft Willy ook ter sprake gebracht de vraag, of zij een be trekking zou zoeken. Maar die oplossing zou al heel 'v/eiiiig geven, want öan rhoest er natuurlijk een dienstbode ko- riien. Dus bleef het er bij. (Wordt vervolgd).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2