VEILDWANG en AFZETREGELINGEN of Reinigingsbelasting per emmer per gezin, 22ste Jaargang Zaterdag 15 October 1949 No. 1862 CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Onhoudbare ioesianden op Java MEN KRACHTIO Zondagsdiensten Artsen. Bevordering van het officierscorps MEDITAHE Als nieuwgeboren kinderkens n. RAAD OOLTGENSPLAAT IOOFDPIJN?<- -^ niEuws Verschijnt tweemaal per weelk. Woensdag en Zaterdag Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal Bureau: Prins Hendrikstr. 122c Middelharnis Telefoon 17 Giro 167930 PosibDX 8 Tel.Drukkerij 19 Adv.-piüs 12 cl. p. mm. Bij contract speciaal taiiet Wanneer wij nauwlettend de gebeur tenissen nagaan, die zich thans op Java afspelen menen wij met recht van een onhoudbare toestand te kunnen spreken. De laatste berichten die naar Nederland overkomen zijn zeer ernstig, nl., dat de extremistische groepen dagelijks in aan tal toenemen en de guerilla-strijd weer in vollen omvang wordt gevoerd. Ontstellend was het bericht dat giste ren binnen kwam, dat in het Malangse bij Tretes vijf van acht Nederlandse militairen die op patrouille waren, wer den doodgeschoten door een gewapende bende van circa 140 man, waarvan één is vermist en twee wisten te ontkomen. Aneta meldde bovendien dat in het Che- riljonse drie aanvallen op Nederlandse vaartuigen zijn gedaan, waarbij zeven leden van de Kon. Landmacht werden vermist. Te Djokja betreurt men volgens de correspondent van Aneta deze gebeur tenis zeer en de Sultan van Djokja be studeert de rapporten hierover, maar... de doden komen er niet mee terug. De toestand van onze troepen op Ja va kunnen wij niet anders dan zeer ge vaarlijk zien. Vooral ook, omdat de T.N.I. door haar infiltratie onze troe pen gedwongen heeft tot ontruiming van een groot deel van midden-Java. In Soe- rabaja moeten zich niet minder dan 12000 infiltranten bevinden en in Bata via 5 tot 7000. Voorts moeten de ste den Semarang en Padang sterk geïnfil treerd zijn. In die gedeelten van Java waar de T.N.I. de macht in handen heeft moeten zij een onbeschrijfelijke terreur op de bevolking uitoefenen. Een zware belas ting wordt opgelegd, plundering en roof is er volop gaande en het lijkt dat een bloedbad aanstaande is. Om zich veilig te stellen zijn er veel die lid worden van de benden, vandaar, dat die snel in aan tal toenemen. Het is alles bijeengenomen een hope loze toestand, waar geen orde in is te scheppen. Alles als gevolg, dat onze re gering de revolutionnairen de hand heeft gegeven. We staan voor het harde feit, dat onze militairen zich in deze chaos be vinden, met een regering achter zich, die de situatie met schipperen en plooien wil redden. Telkens en telkens echter komen tientallen van onze Nederlandse jongens te vallen. Van doortastendheid is in de vier ja ren die achter ons liggen geen sprake geweest. Nu zou, wilde het goed zijn een derde politionele actie moeten wor den ingezet, om nog te redden wat er te redden is, maar wat is aan zo'n ho peloos verknoeide zaak te doen? Arm volk van Indië, dat in de klauw van de revolutie zit.' De Ronde Tafel Conferentie schijnt tot mislukking gedoemd. Alles wijst er op, dat het slot zal zijn de souvereini- teits-overdracht en aanvaarding van het Unie-statuut. Waarop dan terugtrek king van de Nederlandse troepen volgt. Het R.K. dagblad „De Tijd" schreef, dat dit de enige oplossing was en -dat dit maar zo spoedig mogelijk moest worden uitgevoerd. Voorts wil dan dit blad maar vertrouwen in de Voorzienig heid stellen. Wij betreuren het zeer, dat het he laas zover komen zal. Het schermen met de Voorzienigheid, dat dit blad doet, nu men in de impasse zit, is wel zeer goddeloos want de regering heeft zichzélf in deïe hopeloze positie ge bracht. Al is het waar dat de Voorzie nigheid over alle dingen gaat en alle dingen bestuurt, het is nu de wagen vastloopt een mooie aflegger, maar ook Godonterend om te zeggen: de Voorzienigheid heeft het zo gewild. Men heeft de duivel willen uitwerpen door Beëlzebub en we zien waar men uitkomt! Intussen is het voor de ouders wier zoons hun militaire plicht vervullen in Indië, een ontzettend spannende tijd. Het valt te begrijpen dat ze met grote zorg zijn vervuld nu de revolutionnaire acties weer toenemen. Wij leven er in alle opzichten in mee. Het gebed mocht worden vermenig vuldigd èn voor Neerlands' zonen èn voor land èn volk, alsook voor de arme Indonesiërs in de verdrukking. Alleen bij den Heere der Heeren zijn uitkom- Sten, zelfs tegen de dood. huidgenexend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis I Van Zaterdag 15 October v.m. 12 uur Maandag 17 October v.m. 9 uur. Middelliamis-Somnielsidük Afwezig de artsen P. Knöps, C. F. Arends en A. Kievit. Voor spoedgeval- '61 Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, Som- melsdijk. Dirksland-Heuldiig-Melissant Afwezig dr P. Boot. Voor spoedgeval- ^n G. Huisman, arts. Telefoon 1512, Me- "ssant en B. Elvé, arts, Telefoon 262, Oirksland. Oost-Piakkéei Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen G. J. Buth, arts, Telef. 6, Den Bommel en P. J. de Man, arts, Telef. 20 «leuwe Tonge. III. Aan het eind van ons vorig artikel stelden wij, dat noch de veilplicht, noch afschaffing daarvan dè oplossing van eventuele afzet-moeilijkheden brengt. Hoe kan het anders? Niet de vorm van afzet bepaalt hier de situatie, maar de mogelijkheid tot afzet. Als er bv. on voldoende export is en daardoor een deel der producten onverkoopbaar, verandert de manier, waarop deze onverkoopbare producten ter beschikking komen, niets aan deze droeve situatie. Alweer 'n be wijs van het zeer betreUkelijke belang van dit gehele vraagstuk van de veil plicht. Dit wordt te meer begrijpelijk, v/an- neer wij ons de historische oorsprong van het veilihgwezen en van het streven naar veilplicht herinneren. Het ging er om de teler onafhankelijk te maken van de individuele koopman, door hem de hoogste prijs te doen geven in een faire onderlinge wedijver van de gegadigden. De koopman beschikte in de toenma lige situatie over voldoende afzet en, waar nodig, schiep hij deze eenvoudig. Het was de periode van toenemende af- zet-mogelijkheden met een daaraan pa rallel zich uitbreidende productie. Er was voldoende reële of potentiële (door onze actieve kooplieden slechts te reali seren) vraag, ongeveer in evenwicht met het aanbod. De ideale conditie voor een goed functionneren van het veiling stelsel! Geheel anders wordt de situatie, wan neer dit evenwicht wordt verbrolcen en er onvoldoende vraag is, waaraan ook onze meest actieve kooplieden niets kun nen veranderen of in principe aanwer zige vraag zich niet kan realiseiren door handelspolitieke maatregelen van het buitenland. In zo'n situatie wordt elke afzet-vorm van zeer betrekkelijke bete kenis, waar de afzet zelf het grote vraagstuk wordt! Het doet er dan wei nig toe of geveild wordt, dan wel kopers en verkopers elkaar in direct contact vinden, of door de particuliere handel dan wel coöperatief wordt afgezet en alleen naïve pei-sonen kunnen menen, dat door een verandering van afzet- vorm het hier genoemde afzet-probleem kan worden opgelost. Het enige dat helpt is, dat de geor ganiseerde telers en de georganiseerde handel de handen ineen slaan en, waar nodig met behulp van de Overheid, de afzetbelemmeringen uit de weg ruimen en elke bestaande mogelijkheid aan grijpen. Na dit te hebben vooropgesteld, moet toch op enkele factoren worden gewezen, waardoor bij afzet-moeilijkheden de veil plicht in ongunstige zin werkt. In de eerste plaats is daar de con centratie van het te grote aanbod op één punt, waardoor de prijsdalende ten dens buitenmate versterkt wordt. Zo goed het veilingstelsel fimctionnneert als vraag en aanbod elkaar nagenoeg in evenwicht houden, zo verstorend werkt het, als hetzij de vraag het aan bod, hetzij omgekeerd het aanbod de vraag sterk overtreft. In het eerste ge val vliegen de prijzen omhoog, in het tweede geval zakt de markt plotseling ineen. In beide situaties veel sterker dan het geval zou zijn, wanneer vraag en aanbod meer gespreid waren. Ook de meest plotselinge prijs-fluctuaties wor den door het veiling-systeem in de hand gewerkt, waardoor de teler de hen toe komende prijs maar al te dikwijls als een lot uit de loterij gevoelt. De veilplicht veroorzaakt de afzet- moeilijkheden dus weliswaar niet, maar hij bevordert een bestaande, ongunstige tendenz. Dit wordt nog erger als aan de veilplicht een vergoedings-regeling wordt vastgekoppeld, Waardoor vele producten worden aangevoerd, die an ders in het eigen bedrijf of „naast de deur" bv. als veevoeder een bestemming zouden vinden. Door veilplicht plus ver goedingsregeling wordt alles op alles gezet het „te veel" maar zo openlijk mogelijk op één punt te demonstreren met alle misère van dien. Wij veronderstellen, dat de fruitpach- ters-bond o.a. deze tendentie op het oog had, toen hij enkele weken terug de Mi nister wees op de in verhouding te lage telersprijzen en de te hoge con sumentenprijzen. Door de concentratie van het aanbod op de veilingen en eeii dito concentratie op de grossiers-mark- ten zakken de telers- en groothandels- prijzen direct in, terwijl de kleinhandels prijzen, omdat bij de kleinhandel het aanbod veel meer gespreid is, zich eerst veel langzamer aanpassen. Vandaar veronderstellen we het verzoek: spreiding van het telers- en pachters aanbod door opheffing van de veilplicht en grotere concurrentie bij de kleinhan del door het uitreiken van ventvergun- ningen. De juistheid van dit verzoek in het verband van dit betoog in het mid den latend, kan niet worden ontkend dat de tendentie, waarop deze fruit- pachters wezen, een zeer reële is. Dit is een nadeel van het veiling-stel sel, ook daé,r, waar het veiling-stelsel is ingeburgerd en de veilplicht zonder be zwaar aanvaardbaar is. DS.n moet het nadeel „op de koop toe worden geno men", gegeven de overige voordelen van dit systeem van afzet. Waar echter de veilplicht reeds op zich niet past, wekt dit nadeel te meer ergernis. Het kan te vens nogmaals als bewijs dienen, dat de veilplicht nooit gemotiveerd kan zijn met een beroep op zich op afzet-moei- lijkheden. In de tweede plaats noemen wij een nadeel van de veildwang daar, waar de ze plicht niet past. Juist met het oog op de bevordering van de afzet, is de grootst mogelijke krachtsinspanning, initiatief en efficiency vereist van allen, die bij de afzet betrokken zijn. Waar van bovenaf geprivilegieerde posities worden geschapen, werkt dit het tegen deel in de hand. Dit is het grote gevaar van een veildwang, die niet wortelt in reeds voorheen in vrijheid gegroeide ver houdingen en in vrijheid aanvaarde ver plichtingen! Vele veilingen, vooral op fruit-gebied, hebben eerst de „benen aan de grond" gekregen zoals dat heet door de veildwang en worden tot op vandaag door deze dwang kunstmatig in het le ven gehouden. Vele veilingen zijn vol strekt niet op hun taak van een 100% afzet-orgaan berekend, zij zijn sterker in het opsporen van veildwang-overtre- dingen dan in het bieden van service aan de kopers en in een vrije, eerlijke concurrentie waren zij reeds lang te gronde. Als vandaag-de-dag de publiekrechte lijke veilplicht werd opgeheven, veran derde er op het gebied van groenten practisch niets (een enkel product als winterpeen uitgezonderd), omdat de si tuatie daar zou worden opgevangen door de bestaande veiling-usance plus de hierop weer gebaseerde privaatrechtelij ke veilplicht. Op -fruitgebied zou voor vele goed-geoutilleerde veilingen ook weinig of niets veranderen, wier nuttige economische fuictie heus niet staat of valt met staatsdwang. En voorzover op fruit-gebied veilingen zouden sneuvelen, behoeft niemand daarom rouwig te zijn. Welk belang toch kan gebaat zijn met het kunstmatig in stand houden van niet-levensvatbare instellingen Trouwens het gaat niet alleen om een afsnijden van economisch niet verant woorde instellingen, maar ook om het voorkomen van elk economisch handelen door overigens misschien zeer nuttige instituten. Het gevaar van elk privile ge, van elk monopolie, doet zich gevoe len. De veilingdirectie heeft een machts positie, welker weelde niet ieder kan dragen. Men beschikt, dank zij de veil dwang, gemakkelijk over grote fondsen en ook dkt is niet ieders werk. Eén voorbeeld maar: de laatste jaren wordt het bouwen van koelhuizen een steeds meer voorkomende hobby. Men leest in dagblad- en vakpers de meest uitgebreide verslagen over de technische mogelijkheden op dit punt, maar zelden of ooit een nuchtere beschouwing over de commerciële mogelijkheden. Natuur lijk is er de laatste jaren óók verant woord gebouwd, maar som? ontkomt men niet aan de indruk, dat alléén is geredeneerd: ,,Wij hebben het geld" (waarom niet: veildwang?), en niet is gevraagd: „Is dit koelhuis rendabel te maken?" Zij, die het in 1948 nog niet mochten hebben geweten, hebben het in 1949 wel geleerd: aanpassing is nodig op een la ger prijs-niveau. Deze aanpassing wordt tegengegaan door het scheppen of in standhouding van voorkeur-posities. En hier komen V7ij tot het derde punt: steeds wanneer de veiling ongemoti veerd wordt ingeschakeld, werkt dit kosten-verhogend. Wie ziet, hoe scherp telers en pachters reeds weer moeten calculeren en hoe de handel bezig is zich aan te passen, verwondert zich over het gemak, waarmee soms veiling-kos- ten-nota's worden uitgeschreven. En dat onder hoge protectie van de veildwang. Als de veiling eigenlijk geen bemidde- lings-functie heeft, maar om derwille van het dogma administratieve inscha keling nodig is, declareren vele veilin gen rustig 5% voor het uitschrijven van één papiertje! Wanneer een fruitpachter een andere veiling dan die van de teler kiest, moet 1% van de pacht-som als „schade-vergoeding" aan de veiling vol daan worden. Romslomp, waarmede nie mand gebaat is, behalve de Staatskruk- veilingen! In deze rubriek van „oneconomisch handelen" spreken wij maar niet eens over het tijdverlies en de kosten door het optreden van C.C.D. en Tuchtrech ters jegens telers, handelaren en vei- lingen(!) wegens overtreding der voor schriften LEDENTAL C.B.T.B. MEEK DAN 26.000 Met de conferentie van vorige week over het land- en tuinbouwonderwijs heeft de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders bond zijn winteractie ingezet. Op ?indere conferenties op Birkhoven zullen deze winter nog verschillende andere belang rijke onderwerpen besproken worden. Er koijit een conferentie over de principiële fundering der Chr. maatschappelijke or ganisaties, een andere over de P.B.O. in de practijk, eenderde over sociale vraagstukken op agrarisch, gebied en grond- en pachtzaken. Ook zullen al lerlei technische aangelegenheden wor den behandeld. Een conferentie zal uit sluitend aan de landbouwcoöperatie wor den gewijd. Op 28 Oct. wordt op een kleine alge mene vergadering een voorstel behan deld tot uitbreiding van het dagelijks bestuur, dat dan zal bestaan uit een ver tegenwoordiger van elk der provinciale organisaties, waardoor een nauwere banc^ tussen Bond en provinciale orga nisaties wordt verkregen. Het ledental van de C.B.T.B. aldus „De Rotterdammer" dat thans de 26.000 is gepasseerd, stijgt nog regelmatig. Aan de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp houdende voorzieningen ten aanzien van de Bevorderingswet 1902 en de wet Reserve Personeel Land macht 1905 ontlenen we dat de minister van Oorlog voor alsnog niet durft over te gaan tot het Amerikaanse stelsel van een gemeenschappelijke ranglijst voor de bevordering van de officieren van de Kon. Landmacht. Hij meent dat voor ons leger nog niet is te overzien of dit stelsel beter werken zal da3,r de huidige regeling, waarbij wordt gerekend met de steeds verder gaande specialisering van het leger en waarbij de verschillende groepen hun eigen ranglijst hebben. In afv/aehting van een definitieve regeling stelt de minister voor thans op te rich ten het wapen van de Verbindingsdienst en de dienstvakken voor de Militair Juridische Dienst, de Technische Dienst en de Aan- en Afvoertroepen. De bevordering van het beroepsperso neel heeft over het algemeen zijn beslag gekregen. Om de reserve-officieren niet achter te stellen zullen deze alsnog wor den benoemd in de ouderdom van rang die hen toekomt. Een wetswijziging wordt daartoe voorgesteld. De tijdelijke voorzieningen die per 1 Jan. 1950 zouden aflopen zullen volgens het wetsvoorstel worden gehandhaafd tot 1 Jan. 1952. ------O------ NIEUW SOORT ZINKSXUKKEN De heren L. G. Pickaart en M. Leen- dertse te Bruinisse hebben octrooi aan gevraagd op een nieuwe uitvoeringsvorm van een zinkstuk voor „oeververdedi ging." Zoals men weet is een zinkstuk een van rijshout gevlochten mat, waarop stenen worden gestort, die men op een bepaalde plaats wil aanbrengen -ojn de stroom van eb en vloed te keren. Voor het nieuwe zinkstuk is minder rijsmate- riaal nodig, de aanmaak kan grotendeels door ongeoefende werklieden geschieden en ook het zinken en de bestorting gaan gemakkelijker. En als nieuwgeboren kinderkens zijt zeer begerig naar de redelijke onvervalste melk, opdat gij door dezelve moogt opwassen. (1 Petr. 2 2.) Ontvangt de wedergeborene niet de rechte voeding, zo kwijnt zijn leven. Het is dus niet zo: Eens bekeerd is al tijd bekeerd. M.a.w. Als ik maar weet dat ik wedergeboren ben, dan is het wel ih orde. Ik kan mij nu wel geruststellen. Die zo redeneert bewijst reeds geen le ven te bezitten, maar een valse gerust heid vervult zijn h&,rt. De wedergeborene kan niet rusten; hij heeft immers geen vaste grond. Telkens moet hij voeding hebben, om te kunnen voortgaan. Nu is het niet om het even welke voedig men krijgt. Het gevaar is ook niet denkbeeldig, dat de voeding vervalst is. Een kind in de natuur kan het niet onderscheiden. Een rechtgeaar de moeder zal er uit liefde voor haar kind voor waken. Zo moet de wederge borene telkens in het verborgen tot God vluchten. Van Hem is het niet alleen te verwachten, dat de voeding zuiver is. Daarom zegt de Apostel: Zijt zeer be gerig naar de redelijke onvervalste melk. Het woord „redelijk" geeft te ken nen dat het figuurlijk verstaan moet worden. Immers bij melk als melk past het woord „redelijk" niet. Dat woord wijst dus op verstand. De geestelijke voeding, dat is het Woord Gods, gaat niet buiten het verstand om. Hoofd en hart gaan in deze samen. Met een geheiligd verstand kan men nagaan de leegte aan Godskennis in het hart. Met datzelfde verstand gaat men- ook na de zonden in het hart. Men neemt er tevens door waar de verkeerde neiging, de val- OVERSTKOMINGEN IN ITALIË Door hevige regenval in Italië zijn verschillende rivieren bulten haar oevers getreden. Drie en twintig personen zijn door de geweldige overstromingen verdronken. Op de voorgrond van de foto ziet U een autobus en op de achtergrond een gekantelde truck, die door de stroom twee mijl werden meegesleurd. De voltallige raadsvergadering werd Dinsdagavond 7 uur met gebed geopend door de 'Voorzitter Burgemeester P. W. Hordijk. De notulen werden daarna gelezen en onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevon den zich enige goedgekeurde begrotings wijzigingen en terugontvangen goedge keurde léges-verordening. Aangeboden werd de begroting Bur gerlijk Armbestuur, Bewaarschool en Gemeente. Gemeentebegroting sluit miet goed slot van 6000. De Voorz. deed alvast mededeling, dat de gemeentebegroting een „onvoorziene' had van 6000.m.a.w. een goed slot tot dit bedrag, waarop mogelijk een kleine verandering ^ou komen van een paar honderd gulden, maar toch zo om en bij op f 6000.— kan geraamd. De begroting zal den leden individueel wor den toegezonden met de memorie van toelichting. De bijlagen blijven ter secre tarie, waar ze ter inzage liggen. In de maand November volgt de behandeling van de begroting. 5. Aan A. Hotting wordt voor de tijd van 10 jaar een strook grond onder hands verhuurd achter het gemeentehuis op dezelfde condities. 6. .Voorstel tot verlenging van de ge meenschappelijke regeling met den Bommel betreffende toelating van leer lingen op de Openbare School II. Door de technische herziening onderwijswet, wordt besloten dit deel er uit te lichten en de regeling overigens te handhaven. Voorstel tot benoeming van mevrouw E. J. Ottow tot ondervrijzeres aan de O.L. School II. (Langstraat.) De Voorz. geeft een uiteenzetting hoe precair het is op de scholen om in on derwijskrachten te voorzien. Binnenkort komen er nog meer vacatures. Br is maar één sollicitant, de keuze is dus niet groot. De dame is 50 jaar oud, zij solliciteerde ook met het oog een betere woning te krijgen dan in Drente, waar ze woont; ze wordt nl. een der nieuwe woningen te Achthuizen toegewezen. Daarna werd mevr. Ottow met alg. stemmen benoemd. 8. Eervol ontslag wordt verleend aan mej. J. Steenackers als onderwijzeres op de O.L. School II. 9. De commissie tot wering van Schoolverzuim voor Achthuizen en Lang straat moet met 1 lid worden aange vuld, waartoe wordt voorgesteld mej. A. A. de Waal te benoemen. Dhr D. C. v. Oostende vraagt of dit noodzakelijk is. De Voorz.: Uit iedere richting (de dame is R.K.) moet er een inzitten. Wordt benoemd met 10 voor en 1 stem blanco. 10. De gemeentebegroting 1949 onder gaat een kleine wijziging. De Voorz. doet daarna mededeling dat de Gymnastiekvereniging D.O.S. verzoekt de huur voor het lokaal met 25.te verlagen, waartegenover B. en W. afwijzend staan. Dhr v. Vliet meent dat deze vereni ging, die hoofdzakelijk uit kinderen be staat, dan gedoemd is tot ondergang. Het is toch een nuttige vereniging voor de bevolking, men blijft van straat enz. De Voorz. onderschrijft, dat de ver eniging nuttig is. Dan moet men er ook wat voor over hebben zegt spr. en niet een afschuifsysteem op de gemeen te invoeren. De contributie iets ver hoogd, maakt gauw genoeg 25.— uit. De huur van 2.is, gezien de grote kosten die aan de school zijn gemaakt, niet abnormaal hoog. se rust, enz. enz. Het Woord Gods is alleen de redelijke en onvervalste melk. Dat Woord moet in zijn geheel aanvaard worden. Niet een gedeelte er uit wat ons het beste past. Want dan vervalsen wfl zelf. Niet steunen op een aangenaam gevoel of vrome gestalte. Want dan misleiden wij ons zelf. Wij moeten als de kinderen opwassen, zegt de Apostel. Dus groot worden. Maar hoe? Door middel van de oefening des geloofs. Een kind in de natuur blijft bij al de voeding die het ontvangt toch ook niet rustig zitten? Het begint te staan; het probeert te lopen. Het struikelt me nig keer, maar probeert het telkens weer. Het geestelijke kind is, als het groeit, ook niet lijdelijk. Het is actief. Het moet immers vrede, enz. hebben. De redelijke, onvervalste melk verlicht on ze zielsogen, doet zien bij anderen, wat men zelf nog mist. Dat maakt des te meer heilbegerig. Onvervalste melk is geen Jezus zonder' grond, ook geen Christus los van de Vader. In onze da gen wordt er genoeg vervalste melk den volke voor gehouden die zeer veel ge lijkt op onvervalste melk. Dat is een Christusprediking los van het recht des Vaders, en los van de diepe verloren heid van het schepsel. Met andere woor den, de bevindelijke kennis van.de Drie- ënige God in het hart van de begena digde wordt verzwegen. Christus ge schilderd en nochtans verzwegen hoe men naar Goddelijk recht Hem kan ont vangen. Die het daar onder uithouden kan, groeit niet, wast niet op, zoals de Apostel het bedoelt. Men komt in een geestelijke dodigheid, of groeit scheef, m.a.w. men waant zich rijk en is dood- arm. Men meent goede gronden te be zitten, en de dierbare, zalige verbonds gemeenschap met God in Christus wordt ten enenmale gemist. Als men dezulken eens vraagt, waar is uw schuld geble ven? krijgt men wel vaak ten antwoord, daar heb ik geen last meer van, maar weet niet van een schuldovememenden Borg als het dierbare Geschenk des Vaders. Wijlen Ds Groen. (Wordt vervolgd) KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK Tweetal te Uric: N. de Jong te Mid delharnis, C. V. d. Weele te Harderwijk. ------O------ De bevolking van Rotterdam bedroeg op 1 September 673.577 zielen, en wel 332.741 mannen en 340.836 vrouwen. Ze is in Augustus toegenomen met 869 in woners, nl. 479 mannen en 390 vrouwen. Geboren zijn 1131 kinderen, het overlij- denscijfer bejlroeg 384. Het aantal ves tigingen overtrof dat der verhuizingen buiten de stad, het was 1550 tegen 1428. Mijnhardr Hoofdpijnpoeders. Doos 45 et. MijnhardtHoofdpijntabletten. Koker 75 et. Dhr v. Es is dit eens met de Voor zitter. Het bevorderen van het vereni gingsleven wat zeer nuttig is is meer aan de orde geweest, maar helaas wil men het op anderen laten draaien. Die 2.per week voor een lokaal, zou met 10 leden slechts 20 et contri butie uitmaken, wat z.i. geen bezwaar is. Zonder stemming wordt het verzoek algemeen afgewezen. Reinigingsbelasting. Dhr Langeweg spreekt over de reini gingsbelasting. Hij zou gaarne zien, dat dit geregeld werd naar het inkomen. Voor ouden van dagen vindt hij het te veel en ook voor degenen, die met twee gezinnen in één huis wonen. Gaarne zou hij deze mensen ontheffing willen ver lenen, ook voor dit jaar. De Voorz. antwoordt, dat achter op de biljetten staat, dat reclames kunnen worden ingediend. Verleden jaar is er ook aan diverse mensen ontheffing en halvering verleend. Indien men dus niet in staat is te betalen, kan men recla meren! Wat inwoning betreft, slaat men om dubbele brandstof te incasseren dit ook niet af, maar als betaald moet wor den spreekt men over twee gezinnen in één huis. Dhr V. d. Vliet vindt het onbillijk, dat mensen die samen wonen en maar één vuilnisemmer, dubbel moeten betalen! Dhr D. C. v. Oostende: Gaat het nu per emmer, of per gezin? (Hilariteit). Als het per emmer gaat, ga ik samen doen met de buren! De Voorz.: De aanslag is natuurlijk per gezin. Dhr K. V. Oostende: Grote gezinnen hebben soms wel 4 emmers vuil, dan zouden die 4 maal moeten betalen! De Voorz.: Laten we van dit onder werp afstappen. Op de vraag van dhr J. van Kempen hoe het staat met de aanleg electrici- teit in gemeentegebouwen, zegt de Voorz. idat de begroting in de maak is. Dhr D. C. V. Oostend© heeft reclames over de straatverlichting, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit binnenkort be ter wordt. Dhr Moerenhout zou te Achthuizen max.-snelheidborden willen zien die t.z.t zullen worden geplaatst. Dhr J. V. Kempen informeert of de mensen die door de riolering grond ach ter hun woningen hebben gekregen, daarvoor huur moeten betalen. De Voorz. zegt, dat op die grond nog wordt gespuid, zodat dit e.v. later te berde komt. Op een vraag van dhr Korteweg hoe het staat met de volledige riolering, wordt geantwoord dat het architecten bureau er mede aan het werk is. Dan sluiting',

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1