VEILDWANG en AFZETREGELINGEN r Groeien in tal en last ET J 2i'CfkjbzKS ^AJleJMna rnis „CUanden -nieuws" 22st6 Jaargang Woensdag 12 October 1949 No. 1861 oor- 110 296 nis ND luxe n van CHRISTELIJK WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ir. Geref. Kerken afwijzend tegenover Wereldraad "fen is tie. met r im a van de ad. rratels Ver- d ak- rken gen tiek 157 HIEUW Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal Bureau Prins Hep'^'-ikstr. 122c ivjiddelharniè Telefoon 17 Giro 167930 Postbox 8 Tel. Drukkerij 19 Adv.-prüe 12 ot. p ram. Bij ooniract speciaal iarief We groeien vast in tal en last. Dat is voor ons volk waar. Binnenkort zal de „tienmillioenste" geteld worden. Met het groeien van het' tal neemt de last ook toe. Waar is voor die allen het brood te vinden. Hoe zullen die al len een toekomst vinden? De bevol- Icingsaanwas in ons land gaat zeer snel. Vijftig jaar geleden was het vijf mil- lioen. Nu tien millioen. In vijftig jaar ongeveer een verdubbeling. Daardoor i.'i ons volk een jong volk in die zin dat er veel jonge mensen worden gevonden. En die bouwen en werlcen aan de opbouw en uitbreiding van ons volk. Ons land neemt in West-Europa een geheel enige positie in. In andere lan den, speciaal Frankrijk is het geboor tecijfer uiterst laag. We staan wat de bevolkingstoename aangaat aan de top van West-Europa. Enige cijfers vertellen er ons iets van. Bijna iedere twee minuten wordt er een kind geboren, 600 per dag. In 1940 wer den er 67000 huwelijken gesloten, in 1946 niet minder dan 10700. Het geboorte cijfer van de jongens is hoger dan dat van de meisjes. Tegen 107 jongens, vi?or- den 100 meisjes geboren. De gemiddelde leeftijd van de Nederlander is 68 jaar geworden, zodat het aantal mensen bo ven de 65 jaar uitzonderlijk groot in. Maar meer dan 50% ligt tussen de leef tijden van 15 en 50 jaar. Ben mensen- groep, die met volle kracht kan mee werken aan de opbouw van ons volk. En dat is nodig. De moeilijkheden zijn zeer groot. Ons land is klein. Uitbrei-) ding van de grond, door inpoldering en ontginning is niet meer in grote mate mogelijk. De aanwinst gaat verloren door bebouwing van huizen en fabrie ken en door wegenaanleg. Niet minder dan ongeveer 300 mensen leven op een vierkante kilometer dat wil zeggen op 100 ha of 100 bimder land lefèn" 300 mensen. Realiseer het even. Op een boer derij van 100 bunder land, moeten 300 mensen hun bestaan vinden. Ons land is overbevolkt. Dat .stelt geweldige problemen. Denk slechts aan de volkshuisvesting. Hoeveel nieuwe wo ningen moeten er jaarlijks niet gebouwd worden En hoe moeten allen een bestaan, een betrekking vinden. De landhonger is enorm. De nieuwe boerderijen voor de jonge boeren ontbreken. Landbouw, veeteelt en visserij zijn niet in staat een beduidend groter aan tal op te nemen. De handel heeft zware verliezen geleden, door het wegvallen van een groot achterland en Indonesië. Meer intensief bodemgebruik speciaal in de richting van tuinbouw heeft grote be zwaren voortvloeiende uit moeilijkheden op afzetgebied. Ook onze buren werken in die richting. Toeneming van industrialisatie. Bou wen van fabrieken. Maar de producten moeten ook hun afzetgebied vinden. En ook in die richting werlïen andere vol ken. West-Europa is niet langer meer de werkplaats voor minder ontwikkelde volken. En daar deelt ons land ook in. Het getal wast, maar de last in ho gere mate. De last van het bestaan, van een werkkring te vinden. Inpoldering en ontginning van woes te gronden kunnen weinig uitkomst bie den. Intensivering van landbouw en tuinbouw, veel is reeds in die richting gedaan, maar ook hier zijn de moge lijkheden lang niet onbeperkt. Visserij handel en scheepvaart, zijn ook niet in staat het acres der bevolking op te ne men. Industrialisatie, het toverwoord, door velen als uitkomst biedend begroet kan ook niet afdoende zijn en grote eco nomische moeilijkheden dringen zich hier naar voren. Emigratie ondervindt ook grote be zwaren. Het kan een der factoren zijn, maar tegenover de aanwas van tien duizenden zijn er hier slechts mogelijk- lieden voor duizenden. We groeien in tal. De Heere zegent ons nog. Maar de moeilijkheden zijn groot. Een leven van inspanning, van werken, van soberheid wordt geëist. Daarin ligt een bron van welvaart. Groote zijn de bemoeienissen die de Hee re nog met ons volk maakt. Hem te erkennen en in Zijn wegen te wandelen. Daarin ligt de belofte ook voor het tij delijke leven. Voor ieder persoonlijk. Maar ook als volk. Zo de Heere met ons is, wie of wat zal dan tegen ons zijn? NIEUWE UITERST KRACHTIGE ENGELSE STRAALMOTOR Britse geleerden hebben een nieuwe straalmotor ontworpen, die zo krachtig zou zijn, dat gevechtsvliegtuigen, die er mee, uitgerust zijn, net als een raket verticaal kunnen opstijgen. De motor heeft een stuwkracht, die tweemaal zo groot is als die van de mo toren, die thans gemaakt en gebruikt worden. ------O------ PROBAAT MIDDEL TEGEN VERKOUDHEID In Amerika heeft men een middeltje tegen verkoudheid gevonden, dat in ne gen van de tien gevallen spoedige ge nezing tengevolge heeft; het heet cori- oidine en is vervaardigd door een arts van de Amerikaanse marine. Bij 500 zieken zijn proeven gedaan; binnen het Uur na de eerste ziekteverschijnselen brengt het geneesmiddel de ontwikke ling van de verkoudheid tot stilstand. Wij vervolgen hier de artikelen uit het Vakblad voor de Groothandel in Aardappelen, Groenten en Fruit: Ja maar, zullen sommige lezers ont- woorden, voor groenten en fruit is het veilen toch de gebruikelijke afzet-vorm, die wij geen van allen zouden willen missen. Hier raken wij des Pudels Kern. De grote fout, die steeds gemaakt is en aan de veildwang het aanzijn heeft gegeven, is, dat op ontstellende wijze gegeneraliseerd wordt. Alle soorten groenten en fruit worden over één kam geschoren, ongeacht de ondei'scheidene aard der producten, ongeacht het ver schil tussen daghandel en termijn-han del, ongeacht de aparte positie van pro ducten, bestemd voor opslag en bewa ring, ongeacht de practijk bij de afzet voorheen, ongeacht de graad van ont wikkeling en de hoedanigheid van het veilingwezen in enige sector, ongeacht tenslotte het al of niet bestaan van een privaatrechtelijke, vrijwillig door betrok kenen reeds aanvaarde veilplicht. Ruw werd een van bovenaf pasklaar gemaakt schema opgelegd, de pra^ptijk in een keurfelijf gewrongen, een natuurlijke ontwikkeling afgeremd. Met als gevolg, dat de practijk zich toch wel zag te redden, al bevorderde dit niet de eerbied voor de Overheidsmaatregelen; of dat de plicht tot veilen werd opgelost in een louter administratieve handeling, welke met veilen niets meer van doen had en zich van andere vormen van registratie slechts daarin onderscheidde, dat ze duurder betaald moest worden! Wil men voorbeelden? Het grote bezwaar van de export te gen de veilplicht is, dat het afsluiten van export-transacties op termijn, voor al bij stapelproducten dikwijls noodza kelijk onmogelijk v/ordt. Hoezeer ds juistheid van dit bezwaar door de prac tijk wordt bevestigd, blijkt wel hieruit, dat het meer dan eens voorkomt, dat veilingen of veilingorganisaties, met het oog op de export-belangen, prijsgaran ties geven, al of niet met goedkeuring van het Bedrijfschap, en dat het bij bv. winterpeen schering en inslag is, dat de veUingen meewerken aan de totstand koming van transacties buiten het vei len om, mits de veiling slechts de ge wenste provisie beurt. Een fraai schouwspel: als de veiling mee in het complot is (formeel gespro ken, vanuit de geldende voorschriften), bekommert niemand zich ora de niet passende handeling van het veilen; ge schiedt het echter buiteii de veiling ora, dan herinnert zij zich eensklaps haar officiële verplichtingen.' Maar wanneer gevraagd wordt naaet uien nu eindelijk eens het in precies de zelfde omstandigheden verkerende pro duct winterpeen van veildwang vrij te stellen, springen de veilingdwang-voor- standers in het gev/eer! Bij de afzet van bv. kersen, waar het product dikwijls het tijdverlies bij het passeren van de veiling-omweg niet kan hebben, moet voor het binnenland deze weg gevolgd worden en mag voor ex port hoogstens op monster worden ge veild. Met als gevolg beschamende ont duikingen door quasi op monster veilen, met volle medewerking van de veilingen. De natuur is nu eenmaal ster ker dan de leer! Ieder fruit-deskundige tenslotte weet, dat de aankoop van fruit voor bewaar doeleinden beslist niet via de veiling kan geschieden. Dit is nog nooit tegen gesproken. De handeling van aankoop voor bewaar-doeleinden is dan ook ge- nadiglijk bij wijze van „administratief veilen" toegestaan S, raison vanvult U maar in. Het is niet toevallig, dat juist bij fruit de positie en taak van de veilingen een geheel andere was dan bij groen ten. De poging hier van bovenaf de zaak te forceren, loopt vroeg of laat vast. Wij menen met deze enkele voorbeel den voorlopig reeds te hebben aange duid, dat men héél voorzichtig moet zijn met de stelling, dat het veilen de aan gewezen afzetmethods- voor groenten en fruit is, omdat men hier zonder naden ken generaliseert. Niemand mag blind zijn voor het gro te nut van het veilingwezen in méér dan één opzicht. De voormannen van de vei lingsorganisaties zijn terecht trots op deze Nederlandse organisatie-vorm, die zoveel goeds, voor de afzet van het pro duct heeft gedaan. Wij doen in bewon dering daarvoor voor niemand onder. Maar alleen daar, waar en voorzover deze afzet-methode door de aard van het product, de aard van de transactie èn mogen wij wel zeggen de aard van de veiling de aangewezen, ja onmis bare afzet-mêthode is. Dan kan onder omstandigheden ook een veilplicht in overweging worden ge nomen, al zullen wij nog nader bezien, of deze plicht van onderop, privaat rechtelijk of van bovenaf publiekrechte lijk moet z\jn. Voorlopig kunnen wij reeds deze be langrijke conclusie trekken, dat de vei ling-afzet zeker niet over de gehele li nie een gelijke functie heeft en dus ^ók de veilplicht niet als het middel VDor%f- zet-maatregelen voor alle groenten en fruit, is te beschouwen. Zo goed als per branche naar de meest geschikte vorm van maatregelen moet worden gezocht, gebaseerd op de usances bij producten en afzet, zo goed moet dit in onze bran che bij de onderscheidene soorten van groenten en/of fruit. Zoals wij hierboven omschreven heb ben, werd op een gegeven moment het fruit aan de groenten gekoppeld en in de boeien van de veildwang geslagen. Het is noodzakelijk hier aandacht te wijden aan de volgende visie, die om trent de fruit-afzet hier en daar te be luisteren valt: Weliswaar was en is het veiling- Het schijnt dat de dokter het in de nieuwe Gezondseids- dlenst in Engeland allesbehal ve naar zijn zin heeft, hij voelt zich er om zo te zeggen genationaliseerd. Iedereen kan zich in Enge land thans gratis en naar lust en welgevallen laten bedokte- ren tot en met de patent- geneesmiddelen, de bril en de breukband. En vrijwel ieder een maakt daarvan op niets ontziende wijze misbruik. Wij ontlenen de volgende in derdaad sprekende gegevens aan de Daily Telegraph.- Als vader tegenwoordig naar het spreekuur van de dokter gaat, trekt gemakshalve de hele familie maar mee om zich meteen „ook even te laten na kijken." Zo was er een jong paar, dat 's middags de bios coop had bezocht en toevallig toch in de buurt van hun dok ter was het besloot prompt „zich maar even te laten nakij ken", ook al was het spreek uur al lang voorbij. Een dokter uit het Londonse East End verklaarde: onze spreekkamers zitten volge propt met families, die alle maal gekomen zijn „om zich eens te laten nakijken" en die gezellig kwekken en kakelen tot ze aan de beurt zijn. En aantal dokters in East Ham hebben nagerekend, dat in hun district met 121.000 bewoners en 31 dokters, ge middeld 1700 personen per dag tegenwoordig op het spreekuur komen. Het gemiddeld aantal patiënten per week en per dokter werd dientengevolge 379, dat wil zeggen dat de dok ter hoogstens twee minuten aan een patiënt kan besteden. Een doktersbevinding uit Li verpool: mijn beide partners en ik zijn ten einde raad, want de mensen gebruiken onze spreekkamer als een soort kin derbewaarplaats zij brengen hun kinderen mee, omdat ze die niet thuis kunnen laten en zodra ze aan de beurt zijn, moeten de kinderen ook mee naar binnen „om meteen even na te kijken nu ze er toevallig toch zijn." En een bevinding- uit Bir mingham; wij ondervinden ho peloze last van het feit, dat de hele familie pleegt mee te komen als een der leden op het spreekuur verschijnt. Ik ken verschillende gevallen van stokoude mensen, die n o o it een boek lezen, endesondanks in een jaar tijds al twee brillen hebben aangevraagd en gekregen. Enzovoort. Gevolgen: alle doktoren over werkt en verklaarde tegen stander van zulk een sy steem; alle doktoren krijgen meer dan hun toekomst van so ciale wetten en maatregelen, welke tot zulke uitwassen en misbruiken aanleiding geven; de Staat en dat is dus de gemeenschap komt te genover tienvoudighogere uitgaven te staan dan ge dacht en berekend. En... de bevolking, die de rem van „straks moeten we de doktersrekening betalen," nu geheel en al mist, „maakt er een potje van." („Vrijheid en Dem.") HOE VERTROUWELIJK! „We zijn er nog niet", zeggen Bevin (links) en Vishinsky (rechts) tegen elkaar, even vóór de Algemene Vergadering der Uno in Flushing Meadows begon. Het is ons niet bekend of zij daarmede de atoombom, de Duitse kwestie of een van de vele andere kwesties op het oog hadden. wezen op fruit-gebied niet zo ont wikkeld als op dat van groenten, maar dat wil niet zeggen, idat dit zo moet blgven. Wij wensen een ont wikkeling van de fruitteelt in de richting van het gespecialiseerde en deslmndige bedrijf, dat de teelt ter hand neemt en verzorgt tot en met de oogst. Door deze ontwikke ling zullen loon-sproeiers, zowel als Iruitpachters van het economisch toneel vei-dwijnen. Ook de bewaring en opslag zal dan worden verzorgd door de te lers zelf, eventueel gezamenlijk door middel van hun veilingorganisatles. In deze visie zit een kern van waar heid, in zoverre ze een mogeiyke ten dentie in de ontwikkelingsgang bij de productie en afzet van fruit weergeeft. Meer dan een tendentie is het echter niet en het is zeer wel denkbaar, dat de feitelijke ontwikkeling door geheel an dere factoren zal worden bepaald. Laten we gemakshalve echter deze visie eens een moment overnemen. Dan moeten wfl toch direct heel nuchter vaststellen, dat het toch minstens twee generaties zal duren, vóór wij zover zijn. (Tussen haakjes merken wij hierbij even op, dat deze gespecialiseerde, deskundi ge fruitteler van de toekomst minstens zozeer gerecruteerd zal worden uit de zonen van de thans deskundige fruit- pachters als uit die d^r thans veelal niet gespecialiseerde f ''.elers). Wie denkt deze ont', ..vkeling door een veildwang te kunnen lorceren, heeft een wel zeer naïeve voorstelling van de le vende krachten in de maatschappij en een schromelijke overschatting van de mogelijkheden van Staatsdwang. Niet de afdeling Juridische Zaken, maar de af deling Voorlichting van het Ministerie heeft hier de eerste taak. Een poging tot 'n door dwang geforceerde ontwik keling zou een zéér ongezond resultaat geven! Afgezien dan nog van de on rechtvaardigheid van zulk een Staats dwang. Wanneer het nu vaststaat, dat bij een zo gunstig mogelijke ontwikkeling bezien vanuit het zoeven geschetste ge zichtspunt nog minstens twee gene raties nodig zijn om bij fruit de door betrokkenen gewenste situatie te berei ken, mógen we toch gevoegelijk stellen, dat wij bij onze maatregelen anno 1949 geen rekening behoeven te houden met een (verondersteld) type fruitteeltbe- drijf en frult-afzetvorm in het jaar 3000. En hiermede zijn we terug tot de hoofd-strekking van ons betoog tot-dus- ver: Eventueel noodzakelijke afzetmaat- regelen kunnen nooit zonder meer een argument zijn voor de publiekrechtelijke veilplicht, omdat de keuze van de aard en vorm der afzet-maatregelen wordt bepaald door de practijk en de werke lijke usances in een branche (of onder deel ener branche), die vanzelfsprekend vaststaan, geheel onafhankelijk van de ze keuze! Is het veilen de normale, gebruikelij ke afzet-vorm, die in 95% van de ge vallen wordt toegepast, ja, is er reeds, hierop gebaseerd, een privaatrechtelijke, dus vrijwillig aanvaarde, veilplicht voor zeg 90%, dan ligt het voor de hand dat men bij het nemen van noodzakelijke maatregelen aansluiting zoekt bij deze wei'kelijkheid, het veiling-apparaat in schakelt en een en ander desnoods af rondt en completeert door een publiek rechtelijke veilplicht. Vervult echter het veilen niet die rol hetzij omdat het product er zich niet toe leent, hetzij omdat voor hun taak berekende veilingen niet tot stand ko men, hetzij omdat de betrokkenen voor deel zien in andere afzet-vormen of om welke andere redenen ook (het econo misch leven heeft z'n eigen wetten!), dan ligt het precies zó voor de hand, dat men bij het nemen van maatregelen è-ndere vormen zoekt. Die zich dan zou blind staren op het verplicht veilen als enige mogelijkheid geeft blijk van een gebrek, aan fantasie, dat we bg deze verantv/oordelijke voormannen niet mo gen veronderstellen. En zo heel veel fan tasie is niet eens nodig, want alleen reeds de zeer gevarieerde crisis-maat- regelen uit de dertiger jaren geven zo veel moglijkheden, dat voor elke bran che resp. onderdeel van een branche een passende vorm kan worden gevonden. Wil men fondsvorming? Een areaal- Waf staaf er iedere weei in Hoofdartikelen over alle mogejijke onderwerpen tweestarren en driestarren. Kijkvenster (Vrijdags) waar een vi sie wordt gegeven op veel be langrijke zaken. Buitenlands Overzicht (Vrijdags) waarin U een samenvatting krijgt van hetgeen die week in het buitenland is gebeurd. Landbouw-artikelen, o.m. van onze speciale medewerker over han del, in- en uitvoer van uien enz. Schrammetje, die iedere week zul ke pittige dingen schrijft en daardoor op ieders lippen is. Een pracht Vervolgverhaal. Thans loopt er een spannend vervolg verhaal, dat zich afspeelt op een van onze eilanden. Jeugdrubriek, waarin Oom Ko hon derden brieven van onze jon gens en meisjes te verwerken krijgt. Gemengd en Plaatselijk Nieuws. Objectieve gemeenteraadsversla- gen, en verslagen van allerlei aard. Kortom een blad, dat op veelzijdig gebied voorlichting geeft en tal van variaties biedt. Een goedkoop blad, omdat het U het meest geeft. Hèt blad om In te adverteren. G^ft U nn op als abonné! heffing is even doelmatig als een veiling heffing, afgezien van vele andere moge lijkheden. Wil men een bodem in de markt Het openen van een mogelijkheid van dena tureren met een daaraan verbonden ver goeding (waarbij rekening kan worden gehouden met de waarde van het ge denatureerde product bv. voor veevoe der) biedt een oplossing. Wil men het kroet bestemmen voor de fabriek? Men scheppe incidenteel een inleverings-plicht, zoals men ook nu heeft moeten doen (waarbij nota bene de veilplicht buiten werking moest wor den gesteld!) Wil men kwaliteitscontrole? Wat de uitvoer betreft, beschikken wij over een voortreffelijk geoutilleerd U.C.B, en wat het binnenland betreft, heeft controle ter veiling nauwelijks zin bij het ont breken van controle bij de verdere scha kels in het distributie-proces en is trou wens elke binnenlandse controle over bodig bij vrije prijsvorming. Voor het overige: ook hier komt het meer aan op goede voorlichting en opleiding tot vak bekwaamheid, eventueel gestimuleerd door tentoonstellingen met prijzen, jaar lijkse classificatie door deskundige ju ry's enz., dan op voorschriften, voorschriften Moeten export-vergunningen worden afgegeven? Waar mogelijk, is inschake ling van de veiling-apparatuur zeer doel treffend, maar het kan gok anders: men informere maar bij de Bedrijfschappen- monopoliehouders, die géén veUdwang kennen. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit dat zich eerst op deze grond tegen opheffing van de veildwang voor uien verklaarde, heeft later een zeer goede oplossing gevonden door inscha keling van het U.C.B.! Wij menen hiermede voldoende te hebben aangetoond, dat de veilplicht nooit kan worden gegrond op de nood zaak van te nemen afzet-maatregelen. De veilplicht k&,n aan afzet-maatrege len worden dienstbaar gemaakt, als hij reeds op andere gronden aanvaardbaar is. Is hij echter niet op andere gronden ac ceptabel (of zelfs verwerptelijk!) dan verandert de wenselijkheid van afzet- maatregelen hieraan niets. Veilplicht enerzijds en afzet-maatre gelen anderzijds zijn twee zaken, die niets met elkaar te maken behoeven te hebben. {Wordt vervolgd) ONTGROENEN. De studenten worden ontgroent. Dat is een oude gewoonte. Over het algemeen moeten „nieuwe lingen", hetzij in werkplaats of leslo kaal, of op de karwei wel een veer laten. Maar speciaal de studenten worden ontgroent. Het „groenlopen" is iets waaraan de jonge studenten zich moe ten onderwerpen, zullen ze later mee tellen. Vaak, vooral vroeg'er moest er gespro ken worden van mishandelen. Het ontgroenen nam niet zelden een vorm' aan van mishandeling. De jonge student moet ontbolsterd worden, zo het dan heet. Wat vaak hierop neerkwam en nog neerkomt, dat hij, de jonge student nl. door de ouderen als kwajongen wordt behandeld, ja vaak allerlei beledigingen zich moet laten welgevallen. Vroeger speelde de drank er ook een grote rol bij en werden de „groentjes", niet zelden gedwongen zo veel te drinken, dat ze in beschonken toestand naar het lijkenhok, een dik met stro belegde kamer van de studenten- sociteit moesten worden gesleept. Te genwoordig moge dit niet in die mate voorkomen, maar daarmee is ook dat kwaad niet geheel uitgeroeid. Wat men er van hoort en leest over dat ontgroenen, er is weinig verheffends in. Integendeel. Het is vaak een schouw spel van baldadigheid en brooddronken heid. Neem slechts de beruchte veldsla gen tussen de „groenen" van Delft en Leiden, die zich in Den Haag afspelen. Dit jaar heeft de' politie er op doortas tende wijze een einde aan gemaakt. Zij trad op met de blanke sabel en borg verscheidene van de studenten op. Was er het vorige jaar geen geest van sport- tiviteit te merken, dit jaar ontbrak die geest geheel. Na een gevecht van an der half uur maakte de politie er een einde aan. Gelukkig, dat de politie te gen dergelijke practijken doortastend op treedt. Het ontgroenen is een kwaad waaraan zo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt. Dat het karakter er door wordt gevormd en meer ander fraais meer is een onzinnig beweren. Het tegendeel zal eer het geval zijn. Onze jonge mannen moeten met een ge rust hart naar de Universiteit gezonden kunnen worden en wat een jonge stu dent van een onzer eilanden te Gronin gen is overkomen, dat hij door het ont groenen in een ziekenhuis moest worden opgenomen is een voorval dat het dwa ze en onverantwoordelijke van het ont groenen genoegzaam aantoont. CHINA COMMUNISTISCH Het overgrote deel van China is in handen gevallen van de Communisten. Deze hebben zich gehaast om de nieu we Chinese Volksrepubliek uit te roe pen en prompt hebben ze aansluiting gezocht bij de Sovjet Republieken van Rusland en deze hebben onverwijld de nieuwe communistische regering'in Chi na erkend en de diplomatieke betrek kingen met de nationalistische regering te Kanton verbroken. Zo zijn dan twee landen van de grote vijf communistisch, Rusland en China. Dat Rusland in zijn vuistje lacht is te begrijpen. Wat betekent hiertegenover een Atlantisch-Pact en de geallieerde overwinning van Berlijn. Dat is maar klein-goed vergeleken met de machts- vermeerdering voortvloeiende uit de aan sluiting van communistisch China of Rusland. Ben Chinees spreker heeft ge waagd van de grote morele steun van Rusland die tot dit succes heeft gevoerd. Dat de steun wel niet uitsluitend van morele aard zal zijn gev/eest ligt voor de handi Met uitsluitend morele steun verovert men niet een reusachtig rijk met meer dan 400 millioen mensen. De ont wikkeling .van de toestand in China, waardoor dit reusachtige rijk onder in vloed van de Communisten is gekomen is een geweldige versterking van het Communisme. Reeds in 1947 werd door de Amerikaanse ambassadeur Bullitt op het grote gevaar gewezen. „Als China in de handen van Stalin valt, zal vroeger of later heel Azië in zijn handen vallen. Alle arbeidskrachten en hulpbronnen van Azië zullen tegen ons gemobiliseerd worden. De onafhan kelijkheid der Verenigde Staten zal de onafhankelijkheid van China niet langer dan één generatie overleven." Zo sprak eenmaal deze Amerikaanse gezant. Het is dan ook van grote be tekenis, dat ongeveer een half milliard mensen overgaan naar het kamp van de Communisten. Droevige gevolgen van de Amerikaanse politiek, die eerst Rus land vaste voet heeft gegeven in China en nadien door het niet verlenen van steun deze catastrophe heeft mogelijk gemaakt. KERKNIEUWS De generale synode der Gereformeer de Kerken heeft zich verleden week eni ge uren bezig gehouden met een van de belangrijkste punten van har agenda: namelijk al de of niet aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Na de discus sie dienden 7 leden een voorstel in om thans geen uitspraken te doen voordat een nader advies hieromtrent door de volgende gereformeerde oecumenische synode zal zijn uitgebracht. De synode nam met 45 tegen 4 stemmen vervol gens de beslissing aan, dat de Gere formeerde Kerken het afwijzend stand punt ten opzichte van de aansluiting bij de Wereldraad van Kerken, zoals deze door de Synoden van Zwolle en Eindhoven werden ingenomen, hand haven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1