SmrcMÊ^ê Viering 25-jarig ambisjubileum van dhr. P. Borri Publieke Verkoop te Dirksland Landbouw-inventaris Boekbespreking achrijft: AARDBEIEN VAN DE TWEEDE PLUK Abonneert U op ons bladi Woensdag 5 October 1949 „E IL A N D E N-NIE U W S Blz. 3 Pech met de nieuwe brandspuit. Hoe wel door ons naar aanleiding van een onderhoud met de opperbrandmeester van Nieuwe Tonge, medegedeeld was <Jat de nieuwe brandspuit aan de gestel de eisen voldeed, is achteraf gebleken, dat zulks voorbarig geweest is. De mo tor van de spuit schijnt van mindere su perieure kwaliteit te zijn zodat hij door de brandweerinspectie werd afgekeurd. Momenteel is men zo vernemen wij nog over een en ander aan het onder- Tiandelen. Burg. Stand. Getrouwd: Adam Bouw man 32 jaar te Wijk en Aalburg en Sa- Ta Les oud 26 jaar, alhier. Winlielsluiting. Met ingang van 1 Oc tober zullen de winkels des avonds in- plaats van 7 uur, 6 uur gesloten zijn. Des Zaterdags is dit om 7 uur. Verbouwing. Wij vernemen, dat aan de heer D. Buth aan de Westdijk ver gunning is verleend tot verbouwing van zijn woning. Indien lokaliteit beschikbaar is wordt de tweejarige tuinbohvsrwintercursus Donderdag 6 October geopend. Het the oretisch deel wordt verzorgd door de heer W. Bosschaart, het practische deel door de heren C. J. van der Ven en J. Treesman. OOLTGENSPLAAT Zaterdag 8 Oc tober des sav. 7 uur hoopt D.V. voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Ds M. Blok van Zeist. Op Donderdag 29 September jl. werd In de vergaderzaal van het Hotel Vinke "het 25-jarig ambtsjubileum van de amb tenaar ter secretarie dezer, gemeente, de heer P. Bom, gevierd. Op deze feestelijke bijeenkomst waren o.m. aanwezig het voltallige college van Burgemeester en Wethouders en de ge meente-architect, het gehele gemeente personeel, benevens tal van vrienden van ,de jubilaris. De leiding van deze herdenkingssa- ïnenkomst berustte bij dhr J. Louwerse, .gemeente-architect alhier. Bij het binnentreden van de feestzaal ■van de jubilaris en zijn echtgenote en 2 Ttinderen werd Mevr. Bom een schitte rend bouquet aangeboden door Mej. L. de Vos. Daarna werd een mooi welkomstlied gezongen. In aansluiting hierop werd door de ceremoniemeester, dhr J. Lou- vferse een feestrede uitgesproken. Hierna werd het woord gevoerd door Burgemeester Hordijk, die in welgekozen wootden de jubilaris hartelijk feliciteer de met dit ambtsjubileum en namens liet College van Burg. en Wethouders •een vulpen en een vulpotlood aanbood.. De jubilaris sprak daarna een woord ■ifan dank tot de Ceremoniemeester en de Burgemeester voor hun hartelijke gelukwensen en aangeboden geschenken, ■en wees vervolgens in zijn toespraak er op hoe in de vervlogen 25 jaren schier alles was veranderd in het bestuursap paraat en in het uitvoerend apparaat der gemeente. Na de pauze werd het woord gevoerd door de gemeente-secretaris, de heer K. Korteweg, die de jubilaris eveneens op Tiartelijke wijze geluk wenste met deze mijlpaal in zijn ambtelijk leven en hem namens het gehele gemeente-personeel ■een prachtige bloemenmand aanbood. Namens de vriendenkring van de ju bilaris werd door Mevrouw Birkhoff- Henny een schitterende schemerlamp aangeboden. De jubilaris gaf in dichtvorm nog een overzicht van de belangrijkste gebeur tenissen, die voor deze gemeente en voor ons eiland van grote betekenis kimnen worden geacht. Ten slotte werd nog het woord ge voerd door de gemeente-ontvanger dhr J. L. Vetter, oud-wethouder, dhr P. van Es, Wethouder A. de Vos Jz. en de oud-, raadsleden, de heren J. C. Vermaas en A. de Vos Az. Deze avond werd voorts gevuld met gees tige voordrachten zodat het ongemerkt Teeds lang over het midder nachtelijk uur was alvorens deze feestelijke bijeen komst waaraan allen, die er bij tegen woordig waren, nog lang zeer aangena me herinneringen zullen hebben, werd beëindigd. Ook de nagelaten betrekkingen van de verzetsslachtoffers en onze jongens in Indië werden niet vergeten. Er werd een collecte gehouden voor de Stichting 19401945 en voor het plaatselijk Comité voor onze jongens in Indië. op Donderdag 6 October 1949, v.m. 10 uur, ten verzoeke en ten huize van de heer A. van der Sluijs, Oudendijk B 31, van een complete w.o. 1 Stella zaaimachine en 3 ©omplete 3-wielige aanhangwagens op lucht- banden. Breder bij biljet. Notaris HEMPENIUS. DEN BOMMEL Cursus Vervolgon- derwgs. Bij genoegzame deelname zal deze winter weder een avondcursus wor den gegeven voor het volgen van ver- volgonderw^s. Deze cursus kan eerst doorgang vin den, wanneer tenminste 10 personen zich hiervoor aanmelden. Degenen, die deze cursus wensen te volgen kunnen zich opgeven bij dhr A. K. Meulendijk, hoofd der O.L. School, alhier, voer Zaterdag 8 Oct. a.s. STAD AAN 'T HARINGVLIET Win- kelslultiing. Van 1 October tot 1 April moeten de winkels na zes uur des avonds gesloten zijn, behalve op Zater dag, dan om zeven des avonds. Kappers zaken om acht uur des avonds. In deze gemeente is een aanvang ge nomen met het plaatsen van palen voor electrisch licht. „Het aanbad van Gods genade, ge predikt en verdedigd door onze re formatorische Vaderen." door Ds R. Kok, predikant der Ger. Gemeente te Veenenidaal. Uitgave: DruMcery C. Stolp - Scherpenzeel. Het aanbod van genade, inzonderheid over de vraag, of het aanbod van gena-~ de tot allen komt, ook in betrekking tot de beloften des Evangelies, is in de Ge reformeerde Gemeenten een veel-omstre den punt geworden. Op de Generale Sy node der Ger. Gemeenten heeft Ds Kok zijn standpunt uiteengezet waarop later een predikanten-conferentie is gevolgd, waar dit punt onderling nader werd be sproken. Om hierover een vruchtbare bespreking te verkrijgen heeft Ds Kok een boekje onder bovenstaande titel sa mengesteld wat aan alle predikanten vóór de conferentie is ter hand gesteld, maar tevens in den handel gebracht, zo dat allen die in dit vraagstuk belang stellen de gelegenheid hebben er kennis van te nemen. Op duidelijke wijze wordt er in uit eengezet dat het aanbod van genade tot allen en tot ieder komt die het maar horen wil en we zijn het zeer met de schrijver eens, wanneer hij zegt, dat, wanneer het aanbod van Gods genade niet gepredikt wordt, verzuim wordt gepleegd en wanneer het wordt geloochend, dat men dan verzet pleegt tegen Gods Woord en onze Belij denis. Het boekje, dat 113 pagina's groot is, bevat, behalve de uiteenzettingen op grond van Gods Woord, in hoofdzaak citaten uit mét minder dan 46 van onze godvruchtige oudvaders, waarvan we enkele noemen: Alardin, Ambrosius, Brahé, Brakel, de Brés, Comtie, Cos- terus, Erskine, Faukelius, Gray, v. d. Groe, Hellenbroek, Koelman, Lodensteijn Owen, Schortinghuis, Smytegelt, Tee link Ursinus, Justus Vermeer en vele an deren. Een schat van- citaten, inderdaad waarin reformatorische klanken worden beluisterd. Ook worden uit vele oude Saambinders aanhalingen gedaan, waar bij de schrijver bewijst, dat Ds Kersten op hetzelfde standpunt stond. Nooit ge noeg, aldus Ds Kok, kunnen wij elkan der wijzen op het aanbod van Gods ge nade. De deur van het Evangelie staat nog voor ons open. De Heere roept qns nog ernsti^lijk en waarachtiglijk. Daar is niets te bedenken, waarover meer ge dacht en gesproken moest worden, dan over het aanbod van Gods souvereine ge nade, waarmede de Heere nog staat te kloppen voor de poorten van ons hart. Op de pagina's 44 en 45 vat Ds kok in 12 punten samen, hoe men deze din gen op grond van Gods Woord en onze belijdnisschriften heeft te zien. Wij bevelen de lezing van dit zeer leerzame boekje ten zeerste aan. Het is verkrijgbaar aan bovengenoemde druk kerij maar ook in iedere boekhandel te bestellen. ,.'_i,.,r«*.' De zomer, die ons talloze mooie dagen geschonken heeft, gaat ons gelukkig wat over tijd langzamerhand verla ten. Dwarrelende bladeren spreken tot ons de taal van een nieuwe periode in de jaarcirkel: de herfst. De donkerte van de avond besluipt ons reeds vroeg en de morgenstond heeft vaak inplaats van goud: mist in de mond. Voor Schram metje is die mist niet zo'n verschrikke lijk ding; hij kan de grindhoop en de stenen wel blindelings vinden. En als ik daarmee de weg op moet is het hoogs tens met de handwagen, die wat z'n snelheid betreft in de mist voor anderen altijd nog ongevaarlijk is. Anders is het gesteld met de mensen die genoodzaakt zijn achter het stuur van een auto plaats te nemen, wanneer het potdik is. Al rij den zij langzaam, dan is hun snelheid toch nog van die aard, dat ze bij de minste onattentheid hun leven en dat van anderen in gevaar brengen. Verle den week heeft Schram chauffeurs door de mist zien rijden op een. manier, die aan roekeloosheid grensde. Dat er door hun geen ongelukken veroorzaakt zijn is „meer geluk dan wijsheid", zoals ,de volksmond dat uitdrukt. Het zou niet onverdienstelijk zijn, wanneer zulke vrij buiters door de politie werden bekeurd. Als er éénmaal 'n ongeluk met dodelijke afloop door gebeurt is het te laat en zijn rouw en tranen er het gevolg van. Met de mist zijn er ook de natte as faltwegen, die daardoor weer een groot slipgevaar in zich bergen. Ook daarover wordt helaas door vele autorijders te licht gedacht. Niet in het minst door tal van eerste-jaars-chauffeurs, die nog weinig ervaring en alle gevaren van de weg niet ,,door" hebben. Op gevaar af van als een oude metselaar uitgelachen te worden, wil SQhram vooral deze ca tegorie van weggebruiRers waarschuwen de voorzichtigheid niet uit het oog te verliezen. Sprak ik laatst ook zo'n broekje, dat me met veel bravour zijn juist ontvangen rijbewijs, liet zien. Zie zo Schram noe bin ,'k er klaer voor", zei hij. Ik heb hem gezegd, dat hij nu juist aan 't begin stond, al was het dan zo, dat hij alleen met een auto de weg op mocht. Wa,t hij overigens met een ge zicht van: „wat-wou-joe-daer-noe-van- wete, ouwe vent", van me aannam! Zul ke snuiters voelen zich al kok, nu ze een lang mes dragen. Zij lijden aan zelf overschatting en dat is een moeilijk te genezen ziekte. Nee, met de mist valt niet te spotten. Daar is naast het verkeer te land ook nog het verkeer te water. Een visser kan natuurlijk thuis blijven, wanneer het mistig is, maar ik denk' hierbij meer aan de veerdiensten, die ten gerieve van het publiek zo lang mogelijk onderhou den moeten worden. Voor d*e mannen van de boten die de dienst op Plakkee onderhouden, dienen we vooral in deze tijd, die mist en storm kan opleveren, respect te hebben. Schram staat er al tijd verbaasd over hoe ze de weg op de vijver weten te vinden, als je geen hand voor de ogen zien kunt. Dan is ook voor hun de uiterste attentie geboden. De ka piteins van de schepen hebben een zeer grote verantwoording. Vele mensenle vens en materialen zijn aan hun zorgen toevertrouwd. Dat schijnt door alle di recties van de maatschappijen niet ge noeg begrepen te worden. Zo komt mij een klacht ter ore, dat er op de boten van Middelhamis naar Hellevoetsluis in feite te weinig personeel aanwezig is. Daar moet de kapitein zich met een paar 'mensen behelpen, die lang altijd de kunst van het varen nog niet meester zijn. Het is laatst zelfs voorgekomen, dat in een der drukke morgendiensten de kapitein één, zegge één man dekper- soneel tot zijn beschikking had. De twee de man was door ziekte of anderzins niet verschenen. Natuurlijk ging de vaart door, want de kapiteins laten het er niet zo gauw bij zitten. Als het gunstig weer is komt dat allemaal wel voor elkaar, maar bij storm of mist is zulk een per soneelsbezetting absoluut onverant-. woord. En als er iets gebeurt is Leiden in last. Dan kan de kapitein, de kastan jes nog uit het vuur halen op de koop toe. Dat er misschien bij de R.T.M, be zuinigd moet worden is tot-daar-aan-to», maar dan moet men niet het personeel van de vitale punten weghalen. Er staat teveel op het spel. De kruik gaat net zo lang te water tot zij breekt, zegt het spreekwoord. En de R.T.M.-directie zal er goed aan doen te zorgen, dat dit op de bootdiensten naar Flakkee voor komen wordt. Een kapitein heeft ten slotte ook maar één lichaam en kan niet voor alles tegelijk zorgen. Hy moet voldoende ter zake kundig personeel on der zich hebben, die als het er nijpt, pre cies weten wat ze doen moeten. Daar mankeert echter tegenwoordig nog wel eens wat aan, naar ik verneem. Laat de maatschappij zorgen dat het publiek zich ook nog niet onveilig gaat voelen! Dan komt de R.T.M, in een nog kwade re reuk te staan! SCHRAMMETJE. De beloften des Evangelies, met en kele overdenkingen over Het Ge loof, Wedergeboorte, Doop, Belijde nis en Assurantie, door P. v. Woer den te AMkrum. Uitgave J. P. v. d. Tol Jz. te Dordrecht. De aanleiding tot het schrijven van het eerste genoemde deel uit dit boek je: „De beloften des Evangelies" is volgens de schrijver ontstaan, doordat er in zekere kerkelijke kring de mening heerst, dat in de prediking des Woords voor de onbekeerden niets is en dat het God onterend en zielsbedriegend zou zijn te verkondigen, dat er beloften liggen voor de onbekeerden en dat het aanbod van genade tot allen komt. De schrijver zet het tegenovergestelde uiteen op grond van Gods Woord, waar bij hij tevens vele citaten aanhaalt van onze óud-vaders, zoals Erskine, Gray, Boston, Dr Owen en anderen. Hij stelt niet: éérst het geloof en bekering en daarna de beloften, maar éérst de belof ten en daarna geloof en bekering. Hij onderscheidt daarbij terdege, dat niet ieder die onder de prediking des Evan gelies leeft het recht heeft van de za ken, die in het Evangelie beloofd wor den, zich een bezitter te achten, zonder dat men die door een oprecht geloof deelachtig is geworden. Maar, zoals Ers kine het uitdrukt, dat ieder die onder het Evangelie leeft, een recht van toe gang tot de beloften heeft. Erskine zegt ergens en terecht: „De belofte is een brief uit den hemel aan u o zondaar, neemt hem, doet hem open en leest hem met toepassing op uzelven" „Schoon gij geen bezitting hebt van de beloofde zaak, voordat gij gelooft, noch- thans hebt gij een goed recht, om door het geloof daarvan bezit te nemen." En in een preek over Jes. 42 6: „Daar is een tweeërlei geven van Christus, een geven van Christus in de dadelijke be zitting, en zo wordt Hij aan een uit verkoren ziel gegeven, wanneer zij in hem gelooft. En daar is een geven van Christus in de aanbieding des Evange lies en zo wordt Hij aan de gehele zicht bare kerk gegeven in de aanbieding des WoordsEen recht van bezit heeft niemand, totdat hij gelooft en de aan geboden gifte aanneemt." Het betoog van de schrijver komt hierop neer dat men de prediking van de beloften des Evangelies niet tot de uit verkorenen alleen mag beperken, maar dat zij conditioneel en absoluut ruim schoots behoren te worden verkondigd, waarbij de Heere zich vrij maakt van allen, die Zijn Woord horen. Wij bevelen de lezing er van ten zeer ste aan, het werkje kan zeer verhelde rend werk doen. Er volgen nog enige andere hoofdstuk ken op, die over andere leerstukken lo pen: Het Geloof, Wedergeboorte, Doop en Belijdenis en geschreven zijn bij wij ze van catechisatie-werk. Over het ge loof worden leerzame dingen beschreven, schrijvende over de wedergeboorte, stelt hij zich vierkant tegenover Dr A. Kuy- per. Bij het hoofdstuk „De Doop" om schrijft hij ook de voorwerpelijke en ob jectieve betekenis van de doop en behan delt tenslotte de vraag, is het doen Van belijdenis noodzakelijk. Het slothoofd stuk bevat enkele bladzijden over de Assurantie, waarin hij zich op grond van Gods Woord tegen stelt. De uitvoering is zeer mooi, in pracht- bandje met goud opdruk en rugtitel, prijs 2.25, ingenaaid 1.60. Maandag zijn, naar het Alg. Dagblad meldt, op de Steenwijkerwoldse veiling opnieuw aardbeien aangevoerd, afkom stig van de tweede pluk, die mede, dank zij het goede en late zomerweer moge lijk bleek. Zij zijn gekweekt in de kas sen van de C. A. van Swiets Tuinbouw school te Prederiksoord.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 3