De totstandkoming van de dorpen Middelharnis en Sommelsdijk DE BESTE Plaatselijk Nieuws Herinneringen uit hei verleden VAN G E N T 's ™l heerlijke nieuwe RAATHONING Rondoxn. de Landbouwschool Biz. 2 „E IL A N D E N - NIE U W S" Woensdag 5 October 1849 II. tJifc een verlioopbriel. Door deze verkoopbrief zouden hier omtrent den hier boven aangehaalden tijd van den Jaare 1465 in twijfeling ge bracht virorden; alzoo wij zien, dat in de Jaare 1435 reeds verl<ooping van deeze Polder wierd gedaan, met alle giften en Voorrechten als Hooge en Laage Heer lijkheid, en alle deszelfs gevolgen; dan wij hier menen ter opheldering te moe ten zeggen, dat in den Jaare 1465 op den 1 Pebruarij is besloten en vastge- stelt, het voornoemde Gors uit te gee- ven om. met Sommelsdijk en Duiven- waard onder één Dijk te leggen en in het zelve een Dorp en Kerk te bouwen, hier moeten wij echter aanmerken dat eenigen tijd voor dit besluit, en ook nog na dien tijd eenige Polders ter bedijking waaren en zijn uitgegeeven in den Jaare 1460 komt ons hier als Heer van Middelharnisch voor eenen Pieter Pot, stichter van de Abdije van Sint Salva dor te Antwerpen voor, welke Pieter Pot, 236 gemeten 28 roeden Lands, wel ke onder Middelharnisch waaren gele gen, aan deeze Abdije heeft gemaakt, wij mogen dus hier als zeker te mogen stellen, dat niettegenstaande er reeds eenige Polders bedijkt zijn geweest, ech ter de algemeene bedijking, van den Jaa re 1465 moet worden gerekend, en de volgende personen ons als stichters en bedijkers voorkomen; als: Mr Jan van der Pot, Jacob van Santvoort, Willem Ruygrok; Ewoud Janze, Pieter Jacobsz. en Andries Pietersz. en verdere Bedij kers; echter is het zeker dat na. deze tijd nog verscheidene Polders zijn be dijkt geworden, zo als wij vinden dat zelfs in den Jaare 1762 de bedijking van de Johannes Polder heeft plaats gehad. Betreffende de grootte zullen wij voor af alles wat wij hier voornoemden R^e- devoering van Ds Hannot desaangaande vinden aangeteekend ter nederstellen, en vervolgens, hetgeene wij hier om trent bij andere schrijvers hebben ge vonden, met ons eigen opmerkingen en ten opzichte der tegenwoordige situatie deezer Heerlijkheid, ter attentie van on ze Leezeren brengen, dan eerst zullen wij hier onzen bovengenoemden Reede naar laaten spreken, hij zegt: „gezogt geworden voor den aanleg van het Dorp, ende moest het Dorp heeten Sint Mi chel in Putten, volgens beding van ge noemde Eigenaar deezer Landen, of Gorzen die dezelve hebben uitgegeven aan voornoemde Persoenen. Dat het zelve Dorp terstond als met twijfel, blijkende zulks uit een zeker oud de bedijking is aangelegd, is buiten alle Register van de Kerkelijke Bezittingen, sedert dien aanleg is het Dorp van tijd aangewassen dog meest in de laatste 100 Jaaren, en wel in deezer voege, dat men in oude aanteekeningen vind, dan in den Jaare 1593 daar in wierden geteld een getal van niet meer dan 81 Huizen, het geene in den Jaare 1629, wanneer een nieuwe schikking in den last der Ver ponding wierd gemaakt, was vermeer dert tot 132 daar men nu in onze dagen, en onder dit gebied vind (in 1765) een getal van 358 Huizen staan, binnen des Dorps omtrek." Verder gaat de redenaar na enige an dere zaken te hebben genoemd aldus voort: Deeze Plaats dewelke zeer fraai is ende aangenaam, en de m.et recht onder de schoonste Dorpen van Zuid-Holland mag gesteld worden, als hebbende be halve verschillende andere straaten, een breede Voorstraat, met twee rijen Boo- men beplant, in 't midden van dewelke een steene Pomp gevonden word, ende pronkende aan het beneden einde met een fraaie Dorps Raadhuis omtrent de Historie of Geschiedenis van het Dorp Middelharnisch, bij de ingezeetenen veel al Menheersen genoemd, valt aan te merken, dat in het Dorp ook is geweest een vergadering van die van Rhetorica doen ook genaamd Rithresynen in 't vervolg Rederijkers aan wie -in den Jaare 1627 is verleent geweest 12 Gul den uit het Randsoen der Tienders, Ver huuringen, dan op Voorwaarden dat zij op Verpachtingen der Tienders iets Re- thorys zouden speelen, dog alvorens haar werk bij de Officier laaten viesie- teeren, doch welke gunst haar in 't Jaar 1633 weederom is opgeseit, ende in 't Jaar daaraan volgende schijnen dezel ve lastig' te zijn geweest, overmits hun doen. is aangezeid hunne Vergadering met meerde stilten, en niet naast het huis van den Predicant te doen. Voorts vind men dat alhier naast den Dorpe is geweest een Schutterije Doelc, genaam Sint Joris Doele waar men vind dat die in den Jaare 1659 door de Wei edele Halsheeren Profisie en Proteetie is aangenomen tot herstel van 't Gilde van Sint Joris, en de Schutterije van dien, dog is zeedert weederom buiten Exciratie geraakt. Aangaande de Huizen en Gebouwen hebben wij hiervooren reeds gezegd, dat in den Jaare 1593, niet meer dan 81 Huizen wierden gevonden, en in den Jaare 1632 was dit getal reeds met 51 vermeerderd, zoo dat is te dier tijd reeds 132 Huizen waaren, honderd jaaren la ter telde men 309 Huizen, twee Meet- stooven en 1 Kooren Moolen dus 177 Kuizen vermeerderd, en in den Jaare 1747 was het getal 339 Huizen, en in den Jaar 1765, 358; in den Jaare 1795 bedroeg het aantal inwooners 2157. Van de Huizen of Gebouwen valt hier niets bijzonders aan te teekenen. Alleen- liik moeten wij onze Leezeren noch be richten dat Sommelsdijk hetv/elk in des zelfs Ligging zo naauw aan Middelhar nisch is verbonden, dat het niet wel op zich zelven kan worden heschoviwd. Kerkelijke en GodstUenstio;e Gebouwen Betreffende de Kerk der Gereformeer de Gemeente zullen wij den Predicant Hannot volgen in de Besclirijving welke die in den Jaare 1765 bij de viering van het 300-Jarig'e Jubelfeest, in zijn Ree- devoering' van dezelve heeft gedaan, welke aldus luidt: Maar wat nu de Kerk aangaat men vind dat dezelve in ons Dorp, terstond, en als te gelijk met de bedijkingen aan gelegd zijn, gelijk wij reeds gezegd heb ben en ook al zeer vroeg is gebouwd ge worden, terwijl men in zeekere aantee keningen vind, dat daaraan bereids in den Jaare 1467 Juweelen en Zilver zijn toegewijd, behalve dat ook nog voor handen is, een Copie van zeker contract van dato 3 Juni 1488 ende dus maar 23 Jaaren na den Dag der uitgiften, waar bij de Heeren van Middelharnes, doen al onder eikanderen vereffenen een ver schil over een vacante Pastoors plaats in dezelve Kerk, Volgens een Brief van den 3 Juny 1488 dewelke te Antwerpen onder de pa pieren van St. SalvatoTs Abdije bewaard worden heeft de WelEdele Heer Ruyg rok van der Werve, Kevzer Maximili- aans Raadsheer, en den Geneesheer Ni- colaas Bouwens, het Regt van voorstel lingen tot de Kerk van Middelharnisse met vrije wille overgegeeven aan den Heer Johannes Abt, van de voornoemde Abdije te Antwerpen", dan laten wij on zen Reedenaar verder hooren: ,,De Kerk welke aan den Heyligen Engel Sint Mi chel was toegewijd, is vrij groot en ruim, staande midden op het Kerkhof welk met hooge opgaande Boom.en beplant is ende naar welke men van 't Dorp, onder door het Raadhuis in deszelfs stoep als door een Poort doorgaat, hebbende ook een Tooren, die vrij hoog, ende tamelijk fraay gebouwt is, naar den Tooren van Sint Michels Klooster binnen Antwer pen, van deeze Kerk hebben wij verder aan te merken, dat in den Jaare 1657 op ordre van den Magistraat tot gemak van den Kerkeraad de consistorie aan deeze Kerk is getimmerd geworden. Hier moeten wij nog bijvoegen dat dee ze Kerli in den Jaare 1793 aanmerkelijli is vergroot geworden, en dat binnen in dezelve vier nieuwe Koopere Kaarskroo- nen zijn geplaatst. Van het begin der Reformatie tot nu toe (1917) vind men een getal van 31 Predicanten aangeteekend, welke hier den Kerkdienst hebben waargenomen, de eerste Predicant na dè Reformatie was eene Aico of Ajax Westerwolde welke hier in den Jaare 1525 is be vestigd. M. A. Z. verpakt in sierlijke doosjes VAK CENT'S BOEHWAS In elke woning met BIJENWAS en ZUIVERE TERPENTIJN De herfst is in het land en daarmede nadert de tijd weer, dat de koeien naar binnen komen. In ieder geval wordt het voor de veehouder tijd, dat hij se rieus nagaat, wat hij zijn vee in de a.s. winter zal voeren. De meeste producten zal hij ©p zijn eigen land hebben ge teeld, hij zal hebben gezorgd voldoen de hooi gewonnen te hebben en al het mogelijlie hebben gedaan, de kwaliteit daarvan zo goed mogelijk te doen zijn, hij heeft zeer waarsohijnlijl< bladeren en koppen van suikerbieten ter beschik king' en daarnaast voerbieten, verder is er op verschillende bedrijven een silo, zodat dan kuilvoer aanwezig is. - Ook verschillende strosoorten en graanvi'iichten zijn zeer waarschijnlijk voorradig. Nu is het voor de veehouder zaak, het aanwezige voer over zijn vee stapel te verdelen, zo, dat iedere melk koe, ieder stuk jongvee, mestvee, var ken etc. aan zijn trel^ komt. Da,arnaast zal hij nog' krachtvoer moeten 'kopen, om te zorgen, dat ieder voldoende dro ge stof, enoït en zetmeelwaarde lï;rijgt. Zijn praktische kennis zal hem daar bij zelter helpen, terwijl sommigen mis schien in staat zijn met hetgeen ze op landbouwschool of landbouwleerschool hebben geleerd, na te gaan, of de rant soenen aan de eisen voldoen. Dit is geen gemakkelijke zaak, en in de meeste ge vallen, wordt helemaal niet gerekend, doch wordt aan de hoeveelheid melk, die gemolken wordt, of aan de groei der mestdieren nagegaan of de voede ring voldoende is. Meestal zal dit wel zo zijn, doch vaak za.l, wanneer er eens ge rekend zou worden, blijken, dat te veel wordt gevoerd, of dat op andere wijze voeren economischer is. Daarom is het zo jammer, dat op ons eiland zo weinig gebruik wordt gemaakt van het Prov. veevoederbureau te 's-Gravenhage. In het laatste jaarverslag lees ik, dat door dit bureau in totaal 2859 adviezen zijn gegeven, en nu vraag ik mij af, hoeveel adviezen zoudfen verleden jaar door de veehouders op ons eiland zijn gevraagd en dat terwijl deze adviezen gratis wor den gegeven. U kunt thans reeds de opgaafformulieren aanvragen. Hierop moet U invullen Uw veebezetting' en zo ten naaste bij de voedermiddelen, die u reeds hebt, of die U van eigen bedrijf denkt te krijgen. Wanneer deze formulieren daarna worden opgestuurd ontvangt men ad vies over wat naast de eigen voorraad kan worden aangekocht en welk rant soen het beste aan het vee kan worden aangekocht en welk rantsoen het best aan het vee kan worden verstrekt. Ik wil in deze graag bemiddeling verlenen. Wenst U een opgaafformulier te ontvangen, stuur eyen een briefkaart je aan de Landbouwschool en het komt in orde. U kunt met een desl^undig ad vies heel wat geld besparen, terwijl U een betere en in ieder geval zo goed koop niogelijke productie 'van Uw vee kunt verwachten. Maak hiervan ge bruik, het kost niets. MIDDELHARNIS Met de ,,Kota In- ten" arriveerde Zondag onze dorpsge noot S. F. Vis, die zijn militaire diens- plicht in Indië heeft vervuld. Zondag morgen kwart over tien arriveerde hij aan de Vluchtheuvel, tot grote blijdschap van zijn echtgenote en familie. Van de zijde van de burgerij was grote belang stelling. De kamer was in een bloemen tuin herschapen. Woensdag 9 October komt de raad der gemeente des sav. 7 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: Opening'. Notulen. Onderzoek geloofsbrief. Ingekomen stukken. Voor stel tot wijziging van de gemeentebegro ting 1949. Voorstel tot uitbreiding' Kapi taal E.M.G.O. Voorstel tot verhoging huur gemeentev/oningen met verhoging- abonnement waterleiding. Voorstel tot verhuur woning Ring A 165. Vaststel ling verordening heffing opcenten per sonele belasting. Vaststelling verorde ning heffing' opcenten grondbelasting. Voorstel tot intrekking gemeenschappe lijke regelingen ing. art. 19 der Lager Ondei-wijswet 1920. Aanbieding begro ting gasfabriek 1950. Aanbieding ge meentebegroting 1950. SOMMELSDIJK Dinsdag 27 Sept.' jl. slaagde de heer A. Peekstok te Rotter dam voor het diploma Vakcursus Chauf feur, uitgaande van de E.V.O.C. Alge mene Verladers- en Eigen Vervoers Or ganisatie. DIKKSLAND Woensdag 5 Oct. zal om 7 uur in de Chr. Bewaarschool een twee-jarige tuinbouwwintcrcursus ge opend worden. Het theorethische deel wordt verzorgd door de heer W. Bos- schaart, het practische deel door de he ren C. J. van der Ven en J. Preesman. HEKKINGEN De militair C. Struijk, is jl. Zondagmiddag in redeliilve wel stand uit Indië in het ouderlijk huis weergekeerd. Met ingang' van 1 Oct. zijn de win kels des avonds om 18 uur gesloten. Des Zaterdags is dit om 19 uur. Nu de bietencampagne weer is aan gevangen, worden de landbouv/ers er op gewezen, dat volgens de bepalingen bij de wet, wielen van wagens, atuo's trac tors enz. van modder dienen te worden ontdaan, alvorens de openbare weg wordt bereden. Door B. en W. is vergunning verleend aan de heer Corn. Melissant Jz. tot het bouwen van een schuur voor de verkoop van zuivelproducten. A.s. Maandag 10 Oct. hoopt des avonds half zeven hoopt voor de Ger. Gemeente alhier op te treden Ds M. Blok uit Zeist. OtlDDOKP Brandje. Zondag jl. plm. 17 vmr brak brand uit bij de lieer Kr. Grinwis aan de Koolweg. Drie hopen stro werden een prooi der vlammen, ter wijl nog schade werd aangericht aan de uienren. De brandweer die zeer vlug' ter plaatse was, kon bijna niets uitrichten, wegens gebrek aan bluswater. Onze dorpsgenoot J. v. d. Bok be haalde deze week op het exaxmen te Amsterdam het diploma Onder Rijks- toezicht gediplomeerd Schoenverkoper." De collecte ten bat voor de Herv. (Ger.) zendingskring heeft hier ruim 47.opgebracht. De Unie-collecte heeft in deze ge meente ruim 345.opgebracht. De garnalen vissers hebben de vorige week 5 dagen gevist en gemiddeld per dag en per vaartuig van de 120200 kg garnalen gevangen en aan de Centrale afgeleverd. Er worden veel kleine gar nalen voor de drogerij gevangen. De zeevissers besomden van de f 400 tot 700.—. Na een verblijf van ruim S jaar in Indië mocht W. A. Grinwis Klz. weer in de ouderlijke 'woning terug keren. Ds Steur, Ned. Herv. Predt. alhier heeft voor het beroep naar Linschoten bedankt. Jl. Maandag' is de fabriek de Ceres" begonnen met het drogen van wortelen. Dinsdag' 11 Oct. des sav. 7 uur hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan Ds M. Blok van Zeist. In de week van 1015 October a.s. zal er een collecte worden gehouden voor het Comité der gezamenlijke Mi litairen Fondsen. Dit comité omvat: Fonds 1815 voor oud-militairen. Konink lijke Nat. Ver. tot steun aan miliciens. Ereschuld en Dankbaarheid, Karel Door man Fonds. Prins Bernhard Stichting. Het van Weerden Poelman Fonds L.L.N Daar juist in deze tijd verschillende uit Indië terugkerende militairen of nage laten betrekkingen deze steun zo nodig' hebben, wordt deze collecte van harte aanbevolen. NIEUWE TONGB Bedankt. De bij de Ned. Herv. Kerk beroepen predikant ds P. J. F. Lamens van Elspeet heeft voor dit beroep als zodanig bedankt. Schouw. De jaarlijkse schouvir in de polders het Oudeland van Oude Tonge en Noordland zal' worden gehouden op 1 Nov. a.s. Dijk- en wegsloten dienen van vuil te worden gezuiverd. Bibliotheek 'geopend. Op Maandag' 10 Oct. zal de bibliotheek van de Ned. Herv J.V. op G.G. weer worden geopend. Men deelt ons mede, dat voor het nieuwe leesseizoen verscheidene nieuwe werken zijn aangeschaft. Herbouw begonnen. Dezer dagen is een begin gemaakt met het herbouwen van de woning van A. Kievit Lzn. aan de Zuiddijk. Zoals bekend werd deze woning' in de oorlog door een bom ge troffen en geheel tegen de grond geslin gerd. Hoewel de voorbereidingen lange tijd hebben geduurd, vernemen wij toch, dat dezer dagen bouwvergunning ver leend is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2