veRpleQinQ Nederland, let op U saeck! CHR WEEKBLAD OP GEREFORMEEKDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN TERREUR EiuvtiDEn-niEUia Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Posttiox 8. Telefoon Drukkerg 19 33ste JAARGANG No. 1859 WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 Abonnementsprgs 1.50 p. kwartaal Advertentieprgs 12 et. p. miUiineter. By contract speciaal tarlel. XI. Onlangs schreven wij in ons artikel over de toekomst van Nieuw Guinea, dat er ondanks de droeve gang van za ken in de Indonesische politiek en de als gevolg daiarvan verminderde belangstel ling hiervoor bij ons volk, er toch enige problemen waren, die de aandacht ver dienen. Tot deze problemen behoort ook de toekomst van dê diverse bevolkings groepen in Indonesië, die zich met alle middelen verzetten om tegen hun wil te worden opgenomen in de Verenigde Staten van Indonesië. Het streven van deze groepen dient de volle aandacht te hebben en het is daarom, dat wij er enige artikelen aan willen wijden. Op 12 April 11. werden door Min.-pres. Drees de op 15 Maart door oud-min. Welter gestelde vragen beantwoord. Dr Drees deelde daarin mede, dat een ver tegenwoordiging van Ambonese, Mena- donese en Timorese bevolkingsgroepen op de Ronde Tafelconferentie haar inzich ten zou kunnen kenbaar maken voor wat betreft hun aansluiting bij de Ver enigde Staten van Indonesië. Over de wijze waarop dit zou kunnen plaats heb ben was overleg gaande tussen de rege ring van de Staat Oost-Indonesië. Na dit antwoord was het Oost-Indo nesische Ministerie van Voorlichting er als de kippen bij om een communiqué uit te geven, waarin o.a. werd medege deeld, dat uit het antwoord van Min. pres. 'Drees niet mocht worden afgeleid, dat de desbetreffende bevolkingsgroepen bij de R.T.C, door een afzonderlijke de legatie zouden worden vertegenwoor digd. Deze groepen zouden nl. in de af te vaardigen delegatie in de gelegenheid worden gesteld aan hun zienswijze uit drukking te geven. De belangen van de minderheidsgroepen (Ambon, Menado en Timor dus) konden dan „op geëigende en passende wijze" worden behartigd. Verder deelde het Oost-Indonesische Mi nisterie van Voorlichting nog mede, dat de opvatting van de Oost- Indonesische regering in overeenstemming was met die principiële ziensw^ze van de Nedier- landse regering. Vooral het laatste gedeelte van het communiqué moest wel verbazing wek ken, daar Dr Drees toch aan de heer Welter had medegedeeld, dat overleg nog gaande was. Het behoefde dan ook niet te verwon deren, dat op 11 Mei de „Peratoean Ti moer'Besar", die samen met de Twa- pro (Twaalfde Provincie) tegen opne ming in de Verenigde Staten van Indo nesië actie voert, zich tot de Minister president wendde met de vraag, óf het geen door de Regering van Oost-Indo nesië was medegedeeld met de waar heid in overeenstemming was, óf dat, conform het antwoord van Dr Drees aan oud-min. Welter, de betreffende be volkingsgroepen ter R.T.C, door een eigen vertegenwoordiging aan hun in zichten uitting te kunnen geven. In antwoord hierop werd op de 24ste Mei door de Minister van Overzeese Ge biedsdelen meegedeeld, dat de betrok ken bevolkingsgroepen in ieder geval ter R.T.C, in staat zouden worden ge steld hun standpunt kenbaar te maken. De manier waarop dit zou geschieden maakte echter nog onderwerp van be spreking uit met de Oost-Indonesische regering en het was daarom niet moge lijk hierover reeds mededelingen te doen. - (Wordt vervolgd.) DE MAN MET HET ENE TALENT Een dergelijk gebed heb ik zelf ook eens aangehoord, even voordat ik de preekstoel op zou gaan. Een ouder ling zei in het gebed: „Heere, onze dienstknecht heeft maar één talent, laat hij dat éne talent dan niet begraven mogen." (Ds C. P. T. R. Rijper in het Kerkblaadje van de GerefKerk van Meppel). Het was op een Zondag in Juli 1940, toen de directeur der inrichting een der grootste paviljoenen, in gezelschap van een Duits officier, binnentrad. Met toor nige gelaatstrekken liep de geneesheer achter de overweldiger aan. Alles moest hij aanwijzen en nader toelichten. Met critische blikken bekeek de Duit ser de zaken, badkamer, keuken, gar derobe enz.; kortom alles wat men in een paviljoen aantreft. Met triomfantelijke stappen verliet de nazi het gebouw. Nog dienzelfden avond luidde het be vel: Ontruimen!!! Geleidelijk aan werd er meer gevorderd, tot zelfs der ge hele inrichting toe. In gebouwen, soms ver van de moederstichting af, werden de patiënten in allerijl ondergebracht. Gelukkig was de omgeving rijk aan buiten plaatsen, zodat het, zij het met veel onnodige onkosten gelukte de pa tiënten allen een zo goed mogelijk on derdak te verschaffen. Enige gebeurtenissen op een dier bui tenplaatsen willen we U vertellen. Op een morgen in Aug. 1942 oefenden de niets ontziende tirannieke bezetters in grote getale in de uitgestrekte bossen van het buitengoed. De patiënten hiel den zich onledig met het opruimen van boombladeren. Op ongeveer 10 meter af stand bevond zich een tamelijk hogen zandheuvel begroeid met naaldbomen, waar tussen een Duits officier stond te brullen tegen de manschappen. Ben pa tiënt, afkomstig uit Flakkee, die al ja ren in de inrichting vertoefde, kon zich niet inhouden en riep de weinig van naastenliefde getuigende woorden (m flakkees dialect) tegen de Duitsers. Het most joe gaen als in" de daegen van No- ach, het water most vuuftien ellen hoog boven den hoagsten berg staen, dan wassen m'n tenminste van jule of. De Duitser, die hem goed bleek te verstaan, zei man je vergeet je zelf, want jij staat onderaan de heuvel en verdronk dus eerst. Dat had de man in zijn furie niet bedacht. Uit bovenstaande moge blijken, dat sommige patiënten wel degelijk mee leefden met de ernstige toestand van die dagen en onomwonden hun mening ten beste gaven. Later ging een meer Duits gezin patiënt die vrije wandeling had, aan de commandant mededelen, dat het personeel naar de Engelse zender luis terde. Hetgeen een huiszoeking tenge volge haJ. Heel dikv/ijls gebeurd het, dat een patiënt in de mening verkeerd, dat het personeel er aan schuMig is, dat hij in een inrichting moet vertoeven, vandaar die wraakgevoelens. Doch over 't algemeen is er juist in die dagen een hechte band ontstaan tussen patiënten en personeel. De directie der inrichting had de aanwezige voorraden over allo gebouwen verdeeld, om een mogelijke vordering van alle goederen ineens te voorkomen. Het kon niet uitblijven, dat mede door verraad, de bezetter, die toen aan alles gebrek ging krijgen, zijn begerige blik ken her- en derwaarts liet gaan. Op zekeren dag reed er een Duitse overvalwagen voor de buitenplaats. Aanstonds traden 4 Duitsers de hal van het gebouw binnen, namen de telefoon in beslag en belden een vrachtwagen op om de aanwezige goederen, die zeiden ze aanwezig moesten zijn af te halen. In derdaad vonden ze een grote partij nieu we wollen dekens en zachte en harde zeep. (Geen hamstervoorraad, let wel.) Toen even later de opgebelde vrachtwa gen voor stond eisten ze dat de patiën ten de wagen laadden doch toen waren ze aan een verkeerd adres. Ze weiger den pertinent en zeiden wij zijn ziek en van ons kun je niet vergen, dat we al die spullen in de auto sjouwen. Met ver beten woede begonnen ze toen zelf de auto te laden. Veel is er in die dagen voorgevallen, dat een blijvenden indruk op vele lijders nagelaten heeft, bij som migen ten ongunste, doch gelukkig bij de meesten ten gunste. Juist door de ernst dier dagen werden hun gedachten van de waandenkbeelden voor een groot deel afgeleid en al is het dan ook, dat er geen blijvende genezing optrad, hun algemene psychische toestand is er veel door verbeterd, zodat zelfs enkele pa tiënten, zei het met een defect, weer de maatschappij in konden gaan. Mijn belangstellende lezer zal echter dadelijk begrijpen dat bovenstaande din gen eigenlijk niet persé tot de verpleging behoren èn toch is het gebleken, dat ook de verplegenden thans nog de vruch ten plukken van de ervaringen toen op gedaan. Thans willen we eens eeiL^Boaniien- waakzaal,- of liever gezegd een zaal waar patiënten onder de wacht slapen, met U binnen treden. De nachtverpleger lost 's avonds tien uur de dagverple- ger af. Hij treedt de slaapzaal binnen en draagt een dienblad voor zich uit waar op de nodige proviand voor de nacht enige boeken, kranten of tijdschriften. Hij moet zorgen alles bij zich te hebben, want gedurende de nacht mag hij de slaapzaal niet verlaten. Alvorens de dagverpleger vertrok heeft hij de nacht verpleger ingelicht, betreffende bijzon derheden, of hem gewezen op en de nor men genoemd, van mogelijk dien dag nieuw aangekomen of ook overgeplaat ste patiënten, teneinde de verpleger op alles voor te bereiden. De wacht gaat daarna eerst de ronde doen, spreekt hier en daar een nog niet slapende pa tiënt aan, en zet zich daarna neder aan de midden in de zaal geplaatste wacht- tafel. Is hij nog cursist hij studeert wat of is hij al gediplomeerd, hij leest in boek of krant. Doch op geregelde tijden moet hij het bewijs leveren, dat hij wer kelijk waalkt (dus niet slaapt) door om het half uur de knop van de controle- klok in te drukken. Kleine of soms gro te incidenten kunnen zich voordoen juist op het moment, dat hij het bewijs van zijn niet slapen moest leveren. Bui ten zijn schuld is dan de juiste tijd ver streken. Zijn rapport over de nacht kan hem dan echter aan de hand van de fei ten weer volkomen rehabiliteren. Het spreekt vanzelf, dat de nacht niet altijd rustig voorbij gaat. Toch kan dit veel meevallen vooral als de verpleger het vertrouwen van de patiënten weet te verwerven. Een, wat opluchten van het kussen en recht leggen van het dek, van een patiënt die maar niet slapen kan, houdt de verpleger goed wakker en bezorgd de patiënt meestal de zo nuttige slaap. Als men tenslotte als aU«s slaapt alléén als wakende aan de tafel zit, kan men soms een gevoel van dankbaarheid niet onderdrukken, dat we onze krachten aan mogen wenden om deze stakkers behulpzaam te zijn. Ziet de verpleger, dat een der patiënten die wel eens onzindelijk is, wakker worden, hij staat aanstonds op, en helpt de man naar het privaat indien hij dat zelf niet kan. Tegen de morgen begint de alge mene was en kleedpartij. De een wast en kleedt zichzelf, de ander wordt erbg geholpen. Dat ook dit altijd niet zonder stoor nissen verloopt laat zich indenken. En kel een tactvol optreden en een bewaren van zijn autoriteit (zonder heerszucht) kan alles in goede banen leiden. 's Morgens half zeven geeft de wacht zijn patiënten over aan de dagzaalver- plegers. Even over zeven uur zitten al le mannen aan de tafel voor het ontbijt. De verpleger gaat voor in gebed en de patiënten gaan eten. Sommigen moeten daarbij geholpen. Na het eten volgt Schriftlezing en dankgebed -(in chris telijke inrichtingen) door de verpleger, waarna onder orgelbegeleiding een vers gezongen wordt. We zullen aannemen dat het Zondag is. De patiënten die daartoe geschikt zijn gaan onder geleide naar de kerk. Vrij wandelaars gaan uit zich zelf (nie mand wordt gedwongen.) Tien uur 's morgens en twee uur 's middags is er kerk, beide diensten duren elk precies één uur waarin de geestelijke verzorger der stichting in de Dienst des Woords voorgaat. Na de kerktijd mogen de vrij- wandelaars vrij rondlopen, de anderen zitten boven of bij mooi weer in de pa viljoen tuin. Sommigen lezen een boek onder het genot van sigaar, pijp of siga ret. Het zou niet eerlijk zijn tegenover mogelijk toekomstige verplegers (sters) te verzwijgen, dat het wel eens stornien kan op de dagzalen. Gelukkig blijkt het echter dikwijls een storm, die de stilte vooraf gaat. Meestal weet de verpleger de gemoederen spoedig te kalmeren en de rust te herstellen. Mocht het voor vallen dat de aanstoker zijn soms agres sieve daden niet na wil laten, welnu, verwijdering van zo'n persoon is de enig aangewezen weg. G. J. v. A. B. o. Z. Het weekblad „Trouw" onleent aan het Franse blad „l'Aube", het volgende stukje dat wij verder zonder commen taar overnemen. Eén van onze Tsjechische vrienden, die nog gestreden heeft voor de bevrij ding van Frankrijk, is er in geslaagd ons een brief te doen toekomen, die ons aan de hand van precieze voorbeelden verklaart, waarom zijn vroegere sym pathie voor het communisme veranderd is in scherpe vijandschap. Onze briefschrijver heeft een .zoon van zeventien jaar, die dezer dagen exa men moest doen. Zoals al zijn mede-leer- lingen moest hij ook een politieke proef afleggen. Vastbesloten om die zaak tot in het belachelijke door te zetten, leer de hij de communistische catechismus uit zijn hoofd. De examinator was ver plicht hem een goed cijfer te geven. Op het ogenblik, dat de jongen echter het vertrek wil verlaten, zetten twee andere personen het onderzoek voort. Wat denkt u van de arrestatie-maat- regelen, die de regering momenteel neemt?" vroegen zij. „Zij heeft volkomen gelijk, dat zij schuldigen arresteert", antwoordde de jongeman. - „zijn dus niet alle personen, welke zij arresteert, schuldig?" De jongen zweeg. De examinator her nam: ,,En de executies, wat denkt u daar van?" Ook deze vraag bleef zonder ant woord. Het cijfer werd veranderd en de jongen was gezakt. Deze jongeman, één der begaafdste van zijn universiteit, zal voor altijd van een voortzetting van zijn studies moeten af zien. EXPORT-EIEREN AANSLAG PERI ODE 25 SEPTEMBER t/m 33 OCTOBER 1949 Pluimveehouders wordt bekend ge maakt, dat het aantal eieren, dat in de periode 25 September tot 22 October '49 voor export dient te worden ingeleverd, is vastgesteld op 2 stuks. De exportzegels dienen vóór 23 Octo ber a.s. bij de Plaatselijke Bureauhou der te worden ingeleverd. De aanslag wordt berekend op basis van de September-registratie 1949, over het aantal jonge hennen broed 1949 ver meerderd met 50% van het aantal kip pen geboren vóór 1949. AMERIKAANS VLIEGTUIG TEGEN HEUVEL OPGEVLOGEN Een B-17 van de Amerikaanse lucht macht is in de nacht van Vrijdag op Za terdag in stormweer bij de grens van Colorado en New Mexico tegen een heu vel gevlogen. Alle tien inzittenden kwa men om het leven. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS VeUing van Vrijdag 30 September 1949. Dubbele Princessen 27.-33.—; To maten 16.—28.—Komkommers I 16 Komkommers II 8.-11.-; Komkom mers III 6.Boskroten 3.^4. Sla II 5.90—9.40; Kroten 7.—12.— Andijvie 18.—; Rode kool 8.—; Breek peen I 7.-9.-; Conférence 7.—; Ma rie Louise 12.—; Triumf de Vienne 69.Nouveau Poiteau 5.7. Beurré Hardy ƒ13.—14.—William Du- chesse 7.—; Cox Orange 21.-24.—; Alicante 49.-64.-.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1