Buitenland CHB. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Enige cijfers in verband met de begroting Toor 1950 MEDITATIE De woriel der zaak. n. iiAnDEn-niEui/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukker;) 19 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 22ste JAARGANG No. 1856 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. De totale schuld van de Nederlandse Staat bedroeg op 30 Juni ruim 25 mil liard, nauwkeuriger 25336 millioen gulden, wat neerkomt op 2493 per hoofd der bevolking. Voor de oorlog in 1939 was het totaal bedrag van de schuld ruim vier milliard of gemiddeld 478 per hoofd. Cijfers, die laten zien, dat onze finan- tiële positie zeer moeilijk is, want deze schuldenlast heeft tot gevolg een jaar lijkse vaste rentepost op onze begroting. Er wordt voor 1950 een belastingop brengst verwacht van 3541 millioen gul den, waartegen een raming der uitgaven staat van 3350 millioen gulden, zodat een overschot zou bestaan van 191 mil lioen, maar dat overschot moet worden gebruikt voor het te verwachten tekort van 17 millioen van het Landbouw-Ega- lisatiefonds, zodat er uiteindelijk een overschot wordt geraamd van 20 mil lioen en dus de begroting voor het eerst Weer sluitend is na de bevrijding. Een sluitende begroting, maar ten kos te van zeer hoogopgevoerde belastin gen. Over 1950 zal nog meer belasting moeten worden betaald dan over 1949. En dan de devaluatie. Daardoor staat alles min of meer op losse schroeven. In 1950 zal ons volk dus 3541 mil lioen aan belastingen moeten opbrengen. Enkele verhogingen der belastingen wor den gevormd door: De omzetbelasting wordt verhoogd van 3 tot 3'/4% met een meerdere opbrengst van 40 millioen. Hieronder vallen een aantal goederen welke getroffen worden door een tussen- tarief. De opcenten ten bate van het Rijk op de Personele Belasting worden gebracht op 100. Een herschatting van het meubilair zal samen met andere wi^- zigingen van de Personele Belasting 29 millioen meer moeten opbrengen. Verhoging van de tarieven van zegel en registratierechten zal 8 millioen meer moeten opbrengen en tenslotte zal een verhoging van de invoerrechten op benzine 40 millioen meer moeten op brengen. Tegenover deze verhogingen staan en kele verlagingen en wel van de loonbe lasting tot een bedrag van 150 mil lioen en de maatregelen voortvloeiende uit de belasting herziening 1949 tot een bedrag van 170 millioen. Alles met alles genomen kunnen we van de Rijks begroting 1950 zeggen, dat ze een som ber beeld vertoont van onze armoede, uitkomende in een ontzaglijke schulden last en buitengewone hoge belastingen en dat alles onder de sombere schaduw van de devaluatie, wat" toch altijd min meer een sprong in het duister bete kent, waarvan men wel hopen mag dat onze betalingbalans zal verbeteren, maar waaromtrent niet- de minsl* zekerheid bestaat. Want alle pogingen tot verbe tering en herstel zijn tot onvruchtbaar heid gedoemd, zo geen middelen worden gevonden om het evenwicht tussen im port en export te herstellen. IETS OVER DEVALUATIE Onze armoede begint meer en meer aan het licht te komen. Och zo in het binnenlands geldverkeer wordt dat nog zo niet gemerkt. Men klaagt over de duurte en het kost moeite de touwtjes lan een te krijgen, maar daar is men san gewoon en het dringt niet tot ons ioor, dat de meestal drievoudige prijzen Vergeleken met de tijd van voor de oor een onbedrieglijk symptoom van on ze armoede zijn. Maar wie met het bui tenland te maken heeft wordt pas ge waar, dat we met ons vele geld eigenlijk Zeer arm zijn. Van die grote armoede hebben we geen besef, te meer niet, öaar de overheid na de bevrijding ons is voorgegaan met het royaal uitgeven Van geld. De overheid kon dat doen, om dat ze zeer goedkoop kon lenen. Het Scheen wel of men evenzeer was inge nomen met het plaatsen van een geld lening als vroeger met het sluitend ma ken van de Rijksbegroting. En nu wordt te gulden gedevalueerd. Onze gulden, die vergeleken met voor HOGERE AMBTSKOSTEN VAN MINISTERS De regering stelt in de thans inge diende begroting van Binnenlandse Za ken voor, aan de ministers ter bestrij ding van hun algemene onkosten een jaarlijks bedrag van 5000 toe te ken nen als vergoeding van ambts- en re presentatiekosten. Het huidige bedrag van 1800 is in de practijk veel te laag gebleken. Voorgesteld wordt de vergoe ding van de representatiekosten voor de commissarissen der Koningin op 6000 te brengen. -------O------- TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN De Stichting Toezicht Politieke Delin quenten zal per 1 Januari 1950 in liqui datie gaan, aldus lezen we in de thans ingediende rijksbegroting van Justitie. Er blijven dan nog vrij omveingrijke werkzaamheden ter beschikking over. Zo-zullen er vermoedelijk in 1950 nog ongeveer 15.000 politieke delinquenten onder toezicht staan. de oorlog in het buitenland toch al zeer laag genoteerd stond, wordt nu nog ver der in wakrde verlaagd. Daartoe heeft onze Regering, meege sleept door het pond Sterling zijn toe vlucht moeten nemen. Devaluatie van het geld, betekent waardevermindering van de munteenheid, ook spreekt men in dit verband wel van muntbederf en muntvervalsing. Tegenover de dollar is onze gulden in waarde verminderd. Ook het Engelse pond is met niet minder dan ruim 30 procent in waarde gedaald vergeleken met de dollar. Dat is het gevolg van de politiek van de socialis ten in Engelaiid met hun sociale experi menten en nationalisering van de be drijven. Van de hoog opgeschroefde re- geringsbemoeü'ngen. Men moet naar de dollargebieden kunnen uitvoeren anders stort de nationale economie, ondanks de Marshall hulp in elkaar. Maar om naar Amerika te kunnen uitvoeren moeten onze prijzen omlaag. Twee middelen stonden daartoe open. Neerdrukking van de productiekosten of devaluatie van de gulden. De eerste weg, zeker de veiligste, zij het ook de moeilijkste heeft onze Regering niet ge kozen. Men heeft de weg van devaluatie ge kozen, de waardevermindering van onze mimteenheid. En nu de uitwerking van een en ander. De verwachting is een ge leidelijk iets duurder worden, al zal de Regering scherp de prtjzen controleren. Speciaal de importartikelen uit Ameri ka zullen duurder worden. Daaronder vallen onder meer de veevoederartikelen als mais en andere voedergranen, maar ook de prijzen van ons broodgraan, de tarwe, zodat hogere broodprijzen ver wacht kimnen worden. Onze import uit Amerika wordt duurder. Maar vooral is de hoop gevestigd op een vermeerder de uitvoer naar Amerika. De dollarlan- den kunnen nu goedkoper in ons land kopen. Men verwacht daarvan een toe nemende uitvoer naar Amerika, maar te zeer wordt uit het oog verloren, dat een groot aantal landen heeft gedevalueerd, zodat ook in dit opzicht de concurrentie een groot woord blijft meespreken. Bv. men verwacht een toeneming van het aantal toeristen, omdat ons land voor de Amerikanen goedkoop wordt, maar dat is met de andere landen evenzo het geval. Vooral met het oog op onze nadelige handelsbalans (passieve handelsbalans) met Amerika is onze Regering tot de valuatie overgegaan, in de hoop, dat verhoogde export er het gevolg van zal zijn. Evenwel het wil ons voorkomen, dat verbetering van onze handelsbalans een heet hangijzer zal zijn. Amerika is een industrieland bij uitnemendheid en de andere landen staan gereed om met een zeer scherpe concurrentie de Amerikaan se markt te veroveren. De lange moei lijke weg van soberheid en eenvoudig heid, van inspanning en verhoogde pro ductie heeft men niet ingeslagen, maar zal tenslotte <.zg het dan met tegenzin wel ingeslagen moeten worden. Nademaal de wortel der zaak in mij gevonden wordt. (Job 19 28 b.) Job noemt dat een wortel der zaak. Een boom, een struik, een plant, kan niet leven zonder wortel. De vrucht baarheid, de groei worijt bekrachtigd door de vastigheid en sterkte, die de wortel in de aarde heeft. Maak de boom los van zrjn levenswortel, en hij zal sterven. Evenwel is de boom de wortel niet, zomin als de wortel de boom is, al be staat er ook een onlosmaJcelijk verband tussen beide. Nu wil Job zeggen: Al lijkt nu de boom als in wintertijden op heden kaal en onooglijk. Al mag het de tijd om vruchten te zien blinken tussen de bla deren, op heden niet zijn, evenwel de wortel is er de wortel leeft en dan leeft ook de boom. Hoe dor kan een ziel in wintertijden niet wezen? David zegt: „Ik ben als een lederen zak in de rook." De kerke zucht: „Heere, waarom verstokt Gij ons hart, dat wij U niet vrezen?" Ze kunnen zeggen: „Ik was verslagen en sprak niet." Denken aan het snarenspel van vroeger, maar aangaande het tegen woordige zuchten: Als de Heere met ons was, zou ons al dat kwaad niet overko men. Nochtans kan die onzichtbare wor tel het stelligst bewijs leveren voor het leven van de boom, dat de genade er is. Zij zucht onder de dorheid en geeste loosheid. Zij ziet uit naar de lentetijd, dat het groen tevoorschijn komt en de stemme der tortelduiven gehoord wordt in de lande. Die boom leeft. De heerlijke belijde nis, dat Jezus de Losser en Zaligmaker is, ligt in Jobs verklaring duidelijk en gepast neergelegd. En dat is Jobs le ven, al sch^nt nu alles schipbreuk te lij den. Zijn Losser, zijn Goël en Zaligma ker leeft. Daarin houdt hij vast in bit tere tegenheden, in strijd en beroerte van binnen en van buiten. Wat baat toch al dat gepraat over de godsdienst, al dat gebaar zonder grond of wortel? Wat hebben we aan schoonklinkende redenen, aan begaafde voorstellingen van de mensen, die deze wortel niet bezitten? Zij bouwen, he laas, het huis van hunne zaligheid op een losse zandgrond, die haast door de watervloeden van Gods eeuwigen toom zal worden weggevaagd. Hoe dringend noodzakelijk toch, om zich nauw, ja zeer nauw te onderzoe ken, of de wortel der zaak in ons ge vonden wordt. Hebben wij zaken zonder wortel dat Jezus Zaligmaker is en wij zondaren zijn en is er geen ont dekkend genadelicht, waardoor wij als arme en verloren zondaren aan Jezus' voeten gebracht zijn, dan kan Jezus ons niet te stade komen; Hij verspilt ZQn genade niet. Wie zichzelf nog in het leven kan behouden met doen en laten, heeft geen wortel in Christus' gerech tigheid, maar in zichzelf. •Er is een wettische wortel, die de boom in takken en bladeren van beürj- denis welig kan doen groeien, maar ate de grote Hovenier komt, zoekt Hij niet naar uitwendig vertoon, maar naar vrucht. En deze vrucht van een ge broken hart en verslagen geest groeit alleen op deze wortel: Jezus' gezegende gerechtigheid en heüverdienaten. Hier ligt dus een uitnemende troost voor Gods bedrufite volk. De grondslag van hunne zaligheid ligt buiten hen zel- ven: in de dierbare Christus. Maar o, als ze dan geen of zo weinig vrucht kunnen waarnemen, als de winter zo lang duurt! Als de Noordewinden zo snerpen en zon noch gesternte schier worden waargenomen? O, volk zie dan niet te veel op de hoedanigheid van de boom, maar let op de wortel der zaak. Bijbelheiligen en godvruchtigen had den ook hunne dorre tijden. Ze hebben daaronder gezucht, gejammerd en ge klaagd: de morgen, ach, wanneer? Ze hebben ook ervaren, dat de boom in wintertijd nochtans in dikte en wortelen gegroeid was en die barre winden van uitwendige vervolging, zielsduisternissen en strijd onder de wonderlijke bestiering des AUerhoogsten hun nut moesten af werpen. Ze hebben, als zij er achter kwamen, wel uitgeroepen: Ik dank U, Heere, dat Gij toornig op mij geweest zijt. En als nu de wortel voor u onzicht baar is en gij wel verlegen uitroept of dezelve wel aanwezig is, omdat gij hem niet ziet. Wel, zie dan op de uitwerking in de boom. Leeft de boom nog in zuch ten en kermen, in ware verlegenheid om de Heere Jezus, dan is er een wor tel een levende wortel, want zonder dezelve kon de boom leven noch vruch ten dragen. En nu is al uw vrucht al leen uit Hem gevonden, en zal Hij, Die de Wortel en het Geslacht Davids is, al het goede werk in u begonnen, vol eindigen, tot op de dag van Jezus Christus. Ds H. Devaluatie De Devaluatie van het Engelse pond Sterling, heeft de wereld deze week in beroering gebracht. Hoewel officieel tegengesproken, ble ken de geruchten der laatste weken he laas toch waarheid te bevatten. Met ruim 30 procent is het pond in waarde verminderd ten opzichte van de dollar. Een hele rij landen hebben het Engel se voorbeeld moeten volgen, en even eens de waarde van hun geld moeten verminderen, al zijn de percentages niet gelijk. Het geheel toont hoe arm de wereld, en voornamelijk Europa is. Engeland leefde boven zijn stand, het leven is er duur, de Ionen te hoog in verhouding tot andere landen. De conservatieven hadden liever ge zien, dat de regering had bezuinigd, en de uitgaven meer aangepast aan de ar moede van het land. Sir Stafford Cripps voelde voor deze methode niets. Werkeloosheid, stakingen, faillisse menten zouden daarvan het gevolg zijn geweest. De financieel zwakkeren, zou den het niet hebben kunnen uithouden, terwijl werkeloosheid weder een grote schifting onder de arbeiders zou heb ben teweeggebracht. Daarom verkoos de socialistische regering liever de weg van vermindering van het geld. Het volk wordt de armoede dan even eens gewaar, doch naar men hoopt, op een andere wgze. Of de Engelse rege ring, en met haar de regeringen van vele andere landen, het hiermede zul len raden, weten vrij niet. De wereld is eenmaal ziek, en of dit nu, wat betreft de economie het redmid del is, zal de toekomst leren. Verenigde Naties De Verenigde Naties zijn opnieuw hun vergaderingen begonnen. Brazilië opende de rij der sprekers. De Preitas Valle zeide, dat de wereld meer naar het gemis aan succes keek, dan naar hetgeen door de Verenigde Naties bereikt werd. Dit noemde hg een grote fout, want het uitblijven van het succes, was niet de schuld der orga nisatie maar van de wereld, die is ver keerd. Alle mooie verdragen, ze blijven een dode letter als de wil ontbreekt, om er inhoud aan te geven. Na Brazilië sprak minister Acheson van Amerika. Deze deed een beroep op Rusland, om te komen tot samenwerking. Juist was Wysjinski de Russische af gevaardigde afwezig, zodat deze niet persoonlijk de rede heeft kunnen be luisteren. Wysjinski was op een andere afde ling, waar hij tevergeefs beproefde de Griekse kwestie van het agenda af te voeren. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1