Vrij initiatief en vrije concurrentie VERVOLG TROONREDE Biz. 2 „EILANDBN-NIEUWS" Woensdag 21 September 1949 ten deel valt in het kader van het Europees herstelprogramma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard. Zij is reeds verminderd en zal over enkele jaren aflopen. Na de sanering van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalingsbalans geboden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moeilijkheden, die slechts bij een geco ördineerde actie op verschillende terreinen van regeringsbeleid en grote krachtsinspanning van allen zullen zijn te overwinnen. Met de gewijzigde economische noodzakelijkheden zal op realistische wijze rekening moeten worden gehouden. In de aanhangig gemaakte belastingontwerpen is zowel aan deze omstandigheden als aan sociale overwegingen aandacht gegeven. Ook bij de militaire verplichtingen, die Nederland in het belang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband zal rekening zijn te houden met hetgeen economisch en financieel kan worden gedra gen. Vertrouwd mag echter worden, dat de vervulling van die verplichtin gen door te verkrijgen materiele hulp zal worden vergemakkelijkt. De zo even genoemde economische noodzakelijkheden worden in sterke mate beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdu rend in kracht toeneemt. De verkppersmarkt heeft zich in een kopers markt gewijzigd. Onder deze omstandigheden zal Nederland zijn zware exportzaak moeten vervullen op straffe van een aanzienlijke daling van het tegenwoordige voorzieningsniveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waarlijk nationale taak waaraan een ieder op de plaats waar hij is gesteld, zal moeten medewerken. De wijzigingen op monetair gebied, die bezig zijn zich te voltrekken in overleg met het internationale monetaire fonds, zullen zonder twijfel in vloed Uitoefenen op de concurrentiepositie der onderscheiden landen. Ook Nederland zal de omstandigheden. Waaronder het handels- en betalings verkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen. Nochtans zal de taak, waarvan ik zoeven sprak, slechts ten volle kun nen worden vervuld, indien de krachten worden gericht op het bereiken en handhaven van een in internationaal verband concurrerend niveau der productiekosten en vergroting van de productieverhoging van de arbeids productiviteit, mede door opvoering van de efficiency, zal daartoe nood zakelijk zijn. Ook omvangrijke investeringen voor vervanging, modernise ring en uitbreiding zijn hiertoe vereist. Deze investeringen zullen een uit- voerbevorderend of invoerbesparend karakter moeten dragen. Zij dienen vooral in de industrie tot stand te worden gebracht. Ook met het oog op de werkgelegenheid, die voor de snel toenemende bevolking moet worden geschapen en die in het bijzonder van beslissend belang is voor de positie der arbeiders, acht de regering de bevordering van de industrialisatie een van de kernpunten van het te voeren economisch beleid. Daarnaast zal zij aan de emigratie bijzondere aandacht schenken. Het stemt tot verheugenis, dan ondanks na-oorlogse spanningen en moeilijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de jaren na de bevrijding mogelijk is geweest, heeft in belangrijke mate bijgedra gen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is bereikt. Handhaving van een goede samenwerking tussen overheid, werkgevers- en arbeiders organisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote betekenis zijn. Ook over de nieuwe situatie, die een gevolg zal zijn van de zich wij zigende monetaire verhoudingen zal met de stichting van de arbeid over leg worden gepleegd. Pogingen om tot verruiming en vrijmaking van het internationale goe deren- en dienstenverkeer te geraken worden door Nederland krachtig gesteund. Binnenlands wordt een einde gemaakt aan detail-bemoeienissen, die zijn voortgevloeid uit de schaarste-economie, maar die thans verstar rend zouden kunnen werken en gemist kunnen worden. De positie van de Middenstand, die aan'de ene kant door de liquidatie der schaarstemaatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in som mige opzichten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal bijzondere aandacht van de regering vragen. Verdere stimulering van de vakbekwaamheid, in het bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de export, van grote betekenis worden geacht. De toenemende behoefte aan voeding voor het snel in aantal groeiende Nederlandse volk en de belangrijke bijdrage in de uitvoer, welke de land bouw moet leveren, maken het noodzakelijk, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het land bouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor te scheppen door te streven naar bestaanszekerheid op lange termijn door middel van pro ductie- en martkordening en voortgaande verbetering van onderzoek, on derwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de internationale verhoudingen, het Indo nesische vraagstuk en het financieel-economisch beleid zeer in het bijzon der de aandacht vragen, wordt met kracht doorgewerkt aan de verdere verwezenlijking van het program ten aanzien van wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ontwikkeld. Ook andere onderwerpen in verband met de ideële en materiële belangen van ons volk die toen werden genoemd, zijn op verschillende departementen ter hand genomen. Hoezeer de economische en financiële toestand beperkingen oplegt, het mogelijke zal worden gedaan om het herstel van onze volkskracht, stof felijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstreken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrokken, verdere voortgang te doen hebben en om ons uit nood en ver\^oesting herrezen land een waardige plaats te doen innemen in de internationale samen werking. Uw taak zal ook in de komende jaren veelomvattend en moei lijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend." RAAD NIEUWE TONGE ZELFS DE OOIEVAAR VLIEGT MET DE K.L.M. De vrachtvliegtuigen van de K.L.M, hebben zo langzamerhand vrijwel alle vertegenwoordigers van het dierenrijk vervoerd, van parasolmieren tot baby olifanten. Zelfs de ooievaar heeft nu de verleiding niet langer kunnen weerstaan en inplaats van op eigen wieken de lucht in te gaan, is hij ook maar in de •K.L.M.-macHine gestapt. Dezer dagen zijn nl. twee ooievaars van Frankfurt naar New York gevlo gen, met bestemming de dierentuin in Cleveland. Natuurlijk konden de dieren niet gedurende dé lange reis zonder voedsel blijven, daarom namen zij hun eigen proviand mee, bestaande uit zes kikvorsen. Vanzelfsprekend had het K.L.M.-per- soneel in Frankfurt zijn eigen opinie over deze luchtreizigers; een van hen zei tenminste: Eerst hebben wij oor logsbruidjes naar Amerika gevlogen en nu sturen wij de ooievaar er achter aan." ------O------ ZAAIEN EN MAAIEN. Wie spreekt, die zaait; Wie hoort, die maalt. Jacob Cats. Openbare vergadering van de Gemeen teraad op Vrijdag 16 Sept. 1949, des avonds 7 uur. Afwezig Burgemeester van Hofwegen, welke nog steeds in het Academisch ziekenhuis te Leiden verpleegd wordt. Als gevolg hiervan opent de waarne mend burgemeester dhr S. Dekker, met gebed. Daarna worden de notulen vastge steld. Ingekomen stukken en mededelingen: Terugontvangen enige goedgekeurde raadsbesluiten. Aanbieding van de begroting 1950 der Gascentrale „Oost-Flakkee". Een circulaire van Ged. Staten, be treffende gratificatie aan secretarissen en ontvangers, alsmede bezoldiging sec retarissen, ontvangers en ambtenaren van de Burg. Stand. Voor het schooljaar 19491950 wordt het vermenigvuldigingscijfer vastgesteld op 2. In de commissie tot onderzoek van de plaatselijke rekeningen dienstjaar'48 worden benoemd de heren E. L. v. d. Doel, G. A. J. Opstelten en G. J. Zwee- rus, terwijl de begrotingen dienstjaar 1950 zullen worden nagezien door de he ren P. L. V. d. Doel, P. C. Tijl en L. A. van Zielst. Tot leden van de commissie van ad vies ingevolge de Woonruimtewet 1947 werden herbenoemd de heren E. L. v. d. Doel, W. Drooger J.Az.n, T. Luchten- burg, lm. Mosselman en G. A. J. Op stelten. Door dhr Tijl wordt bezwaar gemaakt tegen het voorstel van B. en W. om een lokaal der Openbare Lagere School be schikbaar te stellen tegen de gebruike lijke vergoeding van 1.50 per avond ten bate van een te geven Tuinbouwcur- sus. Spreker vindt, dat ze dit bij andere gemeenten beter kunnen, want daar re kenen ze er niets voor. Ook dhr Opstelt«n vindt dit in het belang der tuinbouw en tevens in dat der gemeente. Dhr Deliker: Het is moeilijk de grens te trekken t.a.v. van andere gevallen. Dhr Tijl: Er zijn 23 cursisten en we krijgen hiervoor geen subsidie van het Rijk. Dit zou wel het geval wezen, wan neer het een 2-jarige cursus betrof. Dhr Opstelten wil deze aangelegenheid aan het einde der cursus nog eens nader bezien, waarmede de anderen in princi pe accoord gaan. Dhr Opstelt«n: Hoe staat het met de verlichting Dhr Dekker bespreekt deze zaak met een bevreesd hart, want dit is een zeer precaire toestand. De gasleidingen zijn opgebroken en de electrische leiding is reeds aangelegd. Een en ander zal na der moeten worden bezien, ook in ver band met de andere verenigingen. Urinoir Battenoord B. en W. ontvingen bericht van de polder, dat zij kans zag om een urinoir te plaatsen voor een bedrag van 250. Dhr Tijl: Als dit maar 250.kost, ben ik er bang voor, dat het binnen een jaar of drie schots en scheef in el kaar hangt en v/ie zal de kosten beta len De polder of de geineente Ik zag deze zaak liever aangehouden, totdat de Burgemeester weer terug was. Dhr Dekker: De bezwaren van het verzakken kunnen voorkomen worden. De polder is ons zeer terwille geweest, want deze laat het urinoir zetten ech ter zonder verlichting en daar kunnen we geen bezwaar tegen maken. Dhr Tijl: Hoe minder het ons kost des te beter, maar wordt in dit geval goed koop geen duurkoop? Dhr V. d. Doel kan het niet begrijpen, dat de polder de plaatsing op zich heeft genomen. Dhr Dekker heeft naar aanleiding van genoemde brief nog een gesprek gehad met de secretaris van de polder en deze heeft dit mondeling nog eens bevestigd. Dhr V. d. Doel (voorzitter van het polderbestuur) doet dit in ieder geval niet, omdat hij de ambachtslieden niet tekort wil doen. Dhr Dekker: Waarom zegt de polder dan dat zij het voor 250.zal doen. Als zij het niet zet, blijft het een ge meentezaak en niet één van de polder. Dhr V. d. Doel: Als er geen ander is, die het voor die prijs kan, wil Luchten- burg het doen. Dhr Tijl: Ik wil aan de kwaliteiten van dhr Luchtenburg niet tekort doen, maar dan zal de opzichter nauwkeurig moeten toezien. Dhr V. d. D»el kan zich als voorzit ter der Dolder daar niet mee verenigen, Dhr Dekker: En de polder doet dit voorstellen daarenboven heb ik mij uit eindelijk nog tot de secretaris gewend. Dhr V. d. Doel: De inlichtingen van de secretaris zijn onjuist. Ik wil de ge meente 'ten alle tijde helpen, en dat is reeds meermalen gebleken, doch aanne mer ben ik niet. Dhr Tijl wil de zaak nog eens nader bezien, want de verklaring van de voor zitter en de secretaris zijn niet eens luidend. Dhr Opstelten: De vorige vergadering heeft de Raad B. en W. reeds gemach tigd om dit werk voor een bepaald be drag te doen uitvoeren. Wordt het niet goed opgeleverd dan stellen we B. en W. ervoor aansprakelijk. Vermoedelijk vlassen de heren op een com.plimentje, omdat ze zo goedkoop zijn uitgeweest. De verlichting is m.i. echter wel van belang. De jeugd leeft er en dan moet men goed kunnen zien. De zaak zal eens nader worden be keken. Rondvraag: Dhr Tij! vraagt hoe het met de be- grinding van de Julianastraat staat. De mensen kunnen niet op de modderpoel wachten. Dhr Dekker: Ze zijn er op het mo ment mee bezig en de weg moet door een op mij bepaalde datum opgeleverd worden. Dhr Opstelten: Er zijn mensen, die dit pad reeds zelf in orde hebben gemaakt, M.i. m.oet de gemeente deze onkosten naar een redelijke basis terug betalen. Dhr Dekker: T.z.t. komt hier een op lossing. Fruitventers Dhr V. d. Doel klaagt over de vele fruitauto's die ons dorp bezoeken en wilde voorstellen om één dag per week dit te verbieden. Dhr Delkker heeft een persoonlijke op vatting hierover. De vrije concurrentie moet niet worden uitgesloten. Spreker is er echter voor om voor producten die aan bederf onderhevig zijn de Zaterdag alléén voor ingezetenen te bewaren. Dit ter compensatie van eventuele stroppen. De fruitkweker staat er slecht voor. De stroppen zijn groot en wij mogen dus dit venten niet beknotten. Dhr Tijl: Niemand mag venten zonder vergunning. Dhr Dekker: Wanneer het niet geoor loofd is dan wordt geen vergunning af gegeven. Dhr Opstelten: De gemeente is ge baat met een reëele handel. Er moeten nu eenmaal bakkers, melkslijters, enz,, zijn. Als men zonder groenten of fruit zit, dan heeft men de plaatselijke han del nodig, want dan zijn deze venters er niet. De venters verkopen een kist, waar 23 kg fruit inzit, voor 25 kg. Bo vendien valt er veel rot uit. Het publiek koopt het, omdat ze denkt, dat het goedkoper is. Kunnen we echter geen heffing' op deze vergunning doen? Dhr Deliker is voor het vrije initiatie.'' en de vrije concurrentie en wil geen reglementering, want daar is het einde van zoek. Dhr Opstelten: We verheugen ons in een mooie Kerkring met zijn goudvlssen. Zou het nu niet mogelijk wezen dat er op toegezien werd, dat dit water schoon blijft. Dhr Dekker: De eerste palen zijn reeds geslagen en het heeft onze aandacht. Dhr Tijl: De goudvlssen zijn van de kunstmest gegroeid. Eerst waren er tien en nv} zijn er 200. Dhr V. Alphen: Heb je wel opgemerkt dat ze juist aan de andere kant van de vijver zwemmen. Vervolgens gaat de Raad in geheime zitting. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 16 September 1949. Tomaten 16.Andijvie 17.—; Rode kool f 8.10.Dubbele Prin- cessen 49.55.Komkommers I 18.Komkommers II 16.Kom kommers III 6.8.Stoksnijbonen 39.Savoije kool 18.—; Bonne Louis f. 15.Triumf de Vienne 12. 16.Beurre Hardij f 9.17.William Duchesse f 6.Marie Louise 10. Glorie van Holland 9.^Alicante 69.-73.—; Frankenthaler A 62.— 75.—; Frankenthaler B f 52.57.—; El lison Orange 28.30.Pruimen 40 -^5.—.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 2