DeT roonrede DEVALUATIE De Millioenen-nota CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Geen verhoging van prijzen V.. IIIEUll/5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerg 19 WOENSDAG 31 SEPTEMBER 1949 22ste JAARGANG No. 1855 Abonnementsprijs 1,50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Het devaluatie spook, dat maanden lang de gemoederen heeft verontrust bleek nu werkelijk te bestaan. Zondagavond heeft de-Engelse minis ter van financiën, Sir Stafford Cripps, door de radio aan het Engelse volk be kend gemaakt, dat het Pond in waarde was verminderd met ruim 30%. De oor zaak hiervan is, dat de .«waarde van het Engelse geld te hoog stond tegenover het Amerikaanse. De kosten van levensonderhoud liggen in Engeland hoger dan in Amerika. Daardoor komen de producten, die Engeland fabriceert, te duur en zijn ze op buitenlandse markten niet te ver kopen. Bovendien hééft Engeland levensmid delen en grondstoffen uit Amerika no dig, doch kan deze niet bekomen, om dat er niet uitgevoerd wordt. Lenen en nog eens lenen gaat niet, daar kornt op de duur een einde aan. Om aan deze moeilgkheden het hoofd te bieden, heeft de Engelse regering dit zeer ernstige besluit genomen. Vei'schillende andere landen moeten ru noodzakelijk volgen. Zuid-Afrika, Australië, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland, Frankrijk, ze zijn alle meegegaan, het ene land meer, het andere minder. Hedenavond zal ook minister Lieftinck aan het Nederlandse volk mededeling doen, met hoeveel de gulden is gedaald. Veel wordt er over de devaluatie ge praat en de meest fantastische geruch ten en denkbeelden doen de ronde. In het binnenlands verkeer zullen wij er voorlopig weinig van merken. Bij vergelijking worden wij van liever lede gewaar, dat dan dit artikel en dan dat weer wat in prijs gestegen is. In hoofdzaak zal het gaan over arti kelen, die wij betrekken van uit landen, waar wij met dollars moeten betalen. Uit andere landen wordt de maatregel wat verzacht, omdat ook die landen mede moesten devalueren. Jammer is het, dat de grote staats lieden niet ineens konden besluiten een vaste wisselkoers te stellen voor de ver schillende muntsoorten zoals wij deze voor de oorlog kenden. Heel duidelijk toont deze devaluatie aan. hoe arm het machtige Engeland, maar ook ons kleine Nederland is. Wij leven in een schijnwereld. We ko pen en verkopen, we sparen zonder te beseffen, hoe gering de feitelijke waar de van ons geld is Het ernstigste van heel deze maatre gel vinden wij dat verschillende minis ters het volk wat hebben wijs gemaakt. Achteraf mag men dat alles goed gaan praten, doch vele eenvoudige mensen, die nog enig geloof hebben gehecht aan hun woorden, komen opnieuw bedrogen uit. Waar is er nu nog enige houvast in het leven, als de personen, die aan het hoofd van het volk staan en met re geermacht zfln bekleed, steeds betonen, dat men op hun woorden niet aan kan? Het directoraat-generaal van de prij zen deelt mede, dat op grond van de Beschikking prijs-stop 1949, ondertekend door de. ministers van Economische za ken, van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en van Verkeer en Wa terstaat, het niet geoorloofd is de prij zen van goederen en diensten, waarvoor de prijsbeheersing was opgeheven te verhogen boven het niveau, dat op 17 September algemeen gebruikelijk was. Dit wil dus zeggen, dat degenen, die goederen verkopen of te kobp aanbieden geen hogere prijzen mogen berekenen, dar zij op 17 September deden. Dege nen, die afgaand op geruchten van de valuatie hun prijzen reeds hebben ver- hcogd, zullen deze dienovereenkomstig moeten verlagen. Voor de niet in pr^s vrijgelaten goederen bleven uiteraard de bestaande voorschriften van kracht. De controle op de prijzen zal over het ge hele gebied voorlopig worden verscherpt. H.M. Koningin Juliana, die heden middag de Troonreide in de Ridider- zaal te Den Haag uitsprak. De gehele begrottng^dienst, met uitzondering van de kapitaaldlenst kan uit de lopende middelen wor den gefinancierd. De Millioenen-nota is heden Dinsdag middag 20 Sept. aan de Tweede Kamer door de Minister van Financiën aange boden. Voor het eerst na de oorlog kan de gehele begrotingsdienst, uiteraard met uitzondering van de kapitaaldienst, uit de lopende middelen worden gefinan cierd. Ih de onderstaande cijferopstelling zijn de geraamde opbrengst van de bui tengewone heffingen voor 1950 ad 200 millioen en de (Jaartegenover onder de uitgaven tot een gelgk bedrag genaamde buitengewone aflossing 'van nationale schuld buiten beschouwirfg ge laten. Uitgaven: gewone dienst buitengewone dienst 2.681 millioen 669 millioen 3.350 millioen Middelen: gewone dienst ƒ.3.518 millioen buitengewone dienst 23 millioen 3.541 millioen 191 millioen Voordelig saldo nadelig saldo pandbouw egalisatiefonds 171 millioen resteert voordelig saldo 20 millioen De buitengewone dienst 2 (rom) (kapi taalsuitgaven en ontvangsten) van de ontwerp-begroting voor 1950 geeft het volgende beeld; uitgaven middelen saldo 575 millioen 185 millioen 390 millioen Hierbij merkt de minister op, dat de kapitaalsuitgaven door leninggelden mo gen worden gedekt, terwijl deze lening- gelden ingevolge de comptabiliteitswet niet onder de middelen worden geraamd. HEDEN DINSDAGMIDDAG REGERINGSVERKLARING OVER DE DEVALUATIE Heden Dinsdagmiddag, onmiddellijk na de indiening van de Rijksbegroting zal de Minister van Financiën in de Tweede Kamer een verklaring afleggen. Hedenavond om vijf over acht uur zal minister Lieftinck zich over beide Ne derlandse radiozenders met een toe spraak tot het Nederlandse volk richten. H.M. Koningin Juliana hield heden Dinsdagmiddag in de Ridder zaal Ie 's - Qravenhage de volgende Troonrede Leden der Staten Generaal. Toen ik het vorige jaar voor de eerste maal na mijn inhuldiging in Uw midden verscheen, sprak ik van de moeilijkheden, waarvoor het koninkrijk gesteld is in een wereld, die, in tegenstelling met de bfl het einde van de oorlog gekoesterde verwachtingen, nog geen wezenlijke vrede kent. De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en teng/evolgé waarvan het politieke en economische herstel is vertraagd, hebben geleid tot funda mentele veranderingen in de internationale verhoudingen, waarbij Neder land ten nauwste betrokken is. Deze veranderingen hebben de stoot ge geven tot nieuwe vormen van staatkundige, economische en militaire samenwerking. Ook Nederland heeft in verband daarmede verdere schreden gezet op de weg van bijzondere Statengroeperingen en zal naar vermogen be dragen tot de versterking van deze bindingen van constructief karakter. Naast de samenwerking met onze Zuidelijke buren in het verband van de Benelux is die tussen de vijf mogendheden van het verdrag van Brussel verder gegroeid. In het afgelopen jaar trad Nederland toe tot de raad van Europa en het Noold-Atlantisch verdrag. De ontwikkeling van de organisatie van Straatsburg, waarbij 12 Euro- peese landen zgn aangesloten, houdt beloften in voor de groei der zozeer noodzakelijke gróter eenheid in Europa. In het Noord-Atlantisch pact is samenwerking verkregen tussen een aantal Staten in West-Europa en op het Westelijk halfrond. Toen het duidelijk werd, dat de Verenigde Naties de collectieve veiligheid vooralsnog niet voldoende zouden kunnen garan deren, heeft Nederland in deelneming aan deze beperktere, maar niette min ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn veiligheid' gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook gevonden, een waarborg, die medebrengt, dat Nederland ook zijnerzijds zijn krachten inzet voor de bescherming van veiligheid, vrede en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen passen in het bestel van het handvest der Verenigde Naties, dat de belangstelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende betekenis is, sterk toe neemt, stemt tot voldoening. Nauwere 'samenwerking met de volksverte genwoordiging, ook op dit terrein, zal de regering gaarne bevorderen. Andermaal zal Nederland in het komende jaar de zeer gewaaïdeerde hulp ontvangen van de Verenigde Naties van Amerika onder het Europees herstelprogramma. Alleen door een gezamenlijk West-Europees optreden zal dit programma de maximale vruchten kunnen afwerpen. Ondanks onvermijdelijke onvolkomenheden is de nog jonge organisatie voor Euro- peese economische samenwerking het aangewezen lichaam voor de ver vulling van deze'grootste taak, daarnaast zal van de raad van Europa een stimulerende invloed kunnen uitgaan. De regering stelt zich onveranderd ten doel de verwezenlijking van de volledige economische Unie tussen België, Luxemburg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niettegenstaande verheugende vorde ringen, die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkTieden te over winnen. De verdere ontwikkeling der algemene Europeese samenwerking kan aan een snelle verwerkelijking ten goede komen. Het is geboden ook Duitsland, zij h«t voorlopig slechts West-Duitsland, meer en meer te betrekken in de West-Europeese gemeenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese veiligheid niet opnieuw m gevaar zal kimnen brengen. Een ruimer ontwikkeling van het econo misch verkeer tussen Nederland en Duitsland is in het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europeese economie. Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Nederland en In donesië rust als gevolg van het uitblijven van definitieve overeenstemming over een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in het bijzonder de verliezen aan mensenlevens. Met dankbaarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slachtoffer van hun plichtsvervulling. Het bijeenkomen van de Ronde Tafel Conferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, dat, hoe ern stig en ingewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tot oplossing moet brengen, partijen er in zullen slagen spoedig een bevredigend eindresul taat te bereiken. Moge daaruit voortkomen, een samenwerking op voet van geUjkheid tussen de volkeren van een vrij en Souverein Nederland en van een vrij en Souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde,leidt, reeds uitgestippeld. De regering hoopt, dat een interim-regeling, die aan deze gebieden volledig autonomie geeft, en die tevens betrekking heeft op de behandeling van gemeenschappelijke aangelegenheden, spoedig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te verkrijgen ervaring zal van groot nut kunnen zijn bij de nadere overweging van de wijze, waarop de nieuwe op bouw van het koninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. Met het oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de mid delen tot dekking daarvan zich bevinden, is echter abnormaal' hoog en stemt vooral in verband met de conjuctuurphase, waarin de wereld ver keert, tot bezorgdheid. Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is ingetreden in de verhouding tussen in- en uitvoer, vertoont voorts de be talingsbalans, in het bijzonder met de doUargebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts overbrugd kan worden dank zij de hulp, die ons land (Vervolg Troonrede) op pagina 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1949 | | pagina 1